Hulpteams naar Marokko PZC Franse wijnbouw in vrije val Nieuwe fase in zaak-Milosevic Israël zegt muur stuk in te korten Experts pleiten voor afschieten duizenden Afrikaanse olifanten DE CONDR1EU Dodental aardbeving bij Al Hocheima loopt op tot 565 Green Hornet is evaarlijke drug lohn Kerry zet opmars voort Turkije beticht p mensen van tomaanslagen Moslimextremist krijgt 3,5 jaar cel Hells Angels Duitsland veroordeeld Belgen onderscheppen afvalhandel Sfor-militairen doen inval Vrijspraken genocide in Rwanda Eurocommissaris Tsjechië was voorheen communist V11N cul vin redactie buitenland Gonservatieven ran hebben iie meerderheid I [HERAN - Zoals verwacht de conservatieve krach- rin Iran een absolute meerder- )d verworven in het nationale dement. de gisteren verspreide voor de einduitslag van de vrij- i gehouden verkiezingen ijkt dat van alle 290 zetels er i naar de behoudende kandi jen gaan Voor de hervor- die nu hun meerderheid qtraken. staan 39 zetels ge il r,erkiezingen waren zowel na- aal als internationaal om- ■den De Raad van Hoeders, orgaan dat toeziet op het is- ótische gehalte van het lands- stuur, had meer dan tweedui- sd hervormingsgezinde kandi- uitgesloten van deelname. »r veel andere hervormers is dat reden de stembusgang boycotten. ANP/AFP/RTR donderdag 26 februari 2004 I gtlZALEM - Israël kort de streden 'veiligheidsmuur' rt ongeveer tachtig kilometer Dat is in politieke en militai- bronnen in Jeruzalem verno- tn. De lengte van de deels aan- jgde afzetting wordt dan te- gebracht naar 640 kilometer. Het ministerie van Defensie is verantwoordelijk voor de bouw en volgens een woordvoerder van het departement moet een wijziging in het traject van de muur worden goedgekeurd door de regering. Dit is nog niet ge beurd en zolang gaat het minis terie door met het originele bouwplan. Israëlische functionarissen ver klaarden dat de inkorting be doeld is om Israels belangrijkste bondgenoot, de VS, tevreden te stellen. Washington is ontstemd over het feit dat op sommige plaatsen de muur diep in bezet Palestijns gebied komt. De me dedeling kwam gisteren, op de derde en laatste dag van hoorzit tingen over de omstreden af scheiding voor het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag. Dinsdag werd bekend dat de joodse staat is begonnen aan de bouw van een nieuw stuk van de barrière in het noorden van de Westelijke Jordaanoever. Israël zegt met de muur zelf moordaanslagen door Pales- tijnen te willen verhinderen De Palestijnse Autoriteit beweert dat Israël grond van de Pales- tijnen wil afnemen. ANP/AFP van onze redactie buitenland AL HOCHEIMA - Vanuit heel Europa wordt hulp geboden voor het gebied in het noorden van Marokko dat dinsdag door een aardbeving is getroffen. Ze ker 565 mensen hebben de na tuurramp niet overleefd. De Ma rokkaanse organisatie Rode Hal ve Maan zoekt nog naar overle venden onder het puin rond de stad Al Hocheima. De bevolking klaagt dat de hulp verlening traag op gang komt. De doden zouden sneller moeten worden opgegraven en daar naast zou de hulp vanuit de Ma rokkaanse autoriteiten tekort schieten. Uit protest hielden de getroffenen gisteren blokkadeac ties. Ook wordt de beschuldigende vinger gewezen naar bouwbe drijven die de bouwvoorschrif ten voor het voor aardbeving ge voelige gebied aan hun laars zouden hebben gelapt. Hulp- en ontwikkelingsorganisaties zeg gen dat het hoge dodental deels is te wijten aan de slechte con structie van de huizen. Konin gin Beatrix heeft de Marokkaan se koning Mohammed VI in een telegram haar deelneming be tuigd Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft na het verzoek van de Marokkaanse regering het Nederlandse 'Urban Search and Rescue' (Usar)-team naar het getroffen gebied gestuurd. Het Usar-team is een bijstands eenheid voor hulp bij rampen in binnen- en buitenland- Het team is met veertig mensen, vier honden en reddingsmaterieel gisteravond aangekomen om as sistentie te verlenen bij het zoe ken naar slachtoffers. Ook on der meer België, Duitsland, Frankrijk. Portugal en Spanje hebben reddingsteams naar het Noord-Afrikaanse land gediri geerd. Het Rode Kruis stuurt vandaag een vliegtuig met extra hulpgoe deren. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren ook het giro nummer 7447 geopend voor de slachtoffers van de aardbeving in Marokko De gezondheidsor ganisatie Stichting Pacemaker in Global Health opende het gi ronummer 7009 voor vooral me dische hulpverlening en hulpor ganisatie Islamic Relief giro nummer 2002 voor algemene hulp GroenLinks heeft de minister van Ontwikkelingssamenwer king opgeroepen om de op brengst van de hulpacties te ver dubbelen. Telefoontjes Intussen wordt de Marokkaanse ambassade in Den Haag over spoeld met telefoontjes van Ne derlandse Marokkanen die infor matie vragen over de aardbe ving. Ook vanuit de moslimge meenschap in Nederland komt hulp op gang. De Europese Unie heeft een half miljoen euro uitgetrokken voor hulp aan de Rode Halve Maan en de Verenigde Staten laten hulpgoederen overkomen. In Ne derland stelt het Rode Kruis ver der 50.000 euro beschikbaar voor noodhulp na een wereldwij de oproep van het Internationa le Rode Kruis om 1,8 miljoen miljoen euro in te zamelen. De gemeente Amsterdam heeft vanuit het rampenfonds 200.000 euro vrijgemaakt voor hulp. ANP ASHINGTON - Het Ameri- voedselbureau FDA «ft gisteren een waarschu- iug uitgegeven voor een vloei- >re drug die wordt verkocht on- irde naam Green Hornet (groe- horzel) of kruiden-xtc. De DA noemt de drug gevaarlijk. Ger tieners zijn met spoed in b ziekenhuis opgenomen na ïbruik van Green Hornet. Zij idden een bijzonder hoge hart- j. uitslag en hoge bloeddruk. FDA onderzoekt of Green iomet alleen of in combinatie et andere middelen de reacties «ft veroorzaakt. ANP/RTR ÏASHINGTON - De opmars 'in John Kerry lijkt niet meer ie stuiten. In zijn strijd om de Hemocratische kandidatuur de Amerikaanse presidents- «rkiezingen in november, won k senator uit Massachusetts - finsdag op zijn sloffen de voor- wkiezingen in de staten Utah, Idaho en Hawaii. fen alle twintig tot dusver ge- toiden Democratische voorver- Kzingen, zijn er nu achttien innend door Kerry afgesloten, tde drie staten waar dinsdag *rd beslist, wist hij steeds de dft of meer van de stemmen te ijgen. de race om de Democratische amnatie voor de presidentsver- Hingen leveren de drie staten rerigens slechts 61 gedelegeer- ffl op. Dat is 3 procent van het tale aantal dat nodig is voor f! winnen van de nominatie. Ie politieke aandacht is ge rat op 'Super Tuesday' volgen- week. als er in tien staten herkiezingen zijn, waaron- -Califormë en New York. Vol- The Los Angeles Times zal y in de grootste Amenkaan- sstaat Califomië zijn belangrij- rivaal John Edwards ruim laan. Kerry zou de steun •Jgen van 56 procent van de *nmers ANP JANBOEL - Een openbare «Mager in Turkije heeft 69 *nsen in staat van beschuldi- gesteld voor de vier zelf- «Tdaanslagen die in novem- *finIstanboel plaatshadden. heeft het persbureau Anato- 1 gisteren gemeld. De aansla- kostten 63 mensen het le- Het doelwit waren twee sy- °gen. het Britse consulaat en vestiging van de Britse HS- Gbank in de Turkse stad. ••^ns het persbureau zitten Mg van de 69 aangeklaagden De daders reden zaterdag 3 'ovember twee met explosie- geladen voertuigen naar de ir^goges Vijf dagen later ont zien bommen bij het consu- p en de bank. De autoriteiten Ankara houden een Turkse ^Pering die banden met het •Qaeda van Osama bin Laden 'u hebben, voor de aanslagen tontwoordelijk. ANP/AFP Een man loopt langs de zwaar beschadigde huizen in het Marokkaanse dorp lm Zourem. foto R. Perales/AP van onze redactie buitenland UTRECHT - Internationale des kundigen pleiten voor het af schieten van vele duizenden Afrikaanse olifanten. De popula tie groeit veel te snel. Daardoor dreigt voor veel kuddes de hon gerdood. Om de groei op lange termijn in de hand te houden, stellen de wetenschappers een anticonceptieprogramma voor. In november 2003 hielden 21 in ternationale wetenschappers in Utrecht een symposium over de sterk groeiende populatie Afri kaanse olifanten. Deze bijeen komst werd georganiseerd door de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht met financiële ondersteuning van het Prins Bernard Natuurfonds. De conclusies en aanbevelingen zijn gisteren op internet gepubli ceerd. De faculteit Diergenees kunde van de Universiteit Utrecht onderschrijft die. Halverwege de vorige eeuw leek de Afrikaanse olifant tot uitster ven gedoemd. De inrichting van wildparken, importverboden voor ivoren voorwerpen, een consequente vervolging van stro pers en intensieve fokprogram- ma's zorgden voor een voorspoe dige groei van de olifantenpopu laties in Afrika. Verschillende Afrikaanse lan den beschermen de olifant nu zo goed, dat de kuddes jaarlijks met 5 tot 10 procent toenemen. De olifanten grazen de vegetatie in de wildparken weg, zodat er te weinig eten overblijft. Daar door is volgens de wetenschap pers een massale sterfte van oli fanten onontkoombaar. Alleen al in het Hwange Natio nal Park in Zimbabwe moet de populatie de komende drie jaar met twintigduizend dieren wor den gereduceerd, anders is een 'olifantenholocaust' onafwend baar, zo stelt de faculteit Dierge neeskunde. Het verplaatsen van hele kuddes is een optie. Maar er zijn te veel olifanten en er is te weinig ruimte elders De eni ge oplossing op korte termijn is volgens de 21 deskundigen het doden van olifanten. Anticonceptie is op lange ter mijn de beste manier om de groei van de olifantenpopulaties af te remmen. Er zijn al enige re sultaten geboekt met vaccinatie. Vaccinatie van de vrouwtjes met specifieke eiwitten voor komt de voortplanting. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - De topwijnen uit de Bordeaux-streek en de Cham pagne hebben Frankrijk het af gelopen jaar behoed voor cata strofaal slechte exportcijfers van de wijn. In totaal werd 14,6 miljoen hec toliter uitgevoerd, een daling van 2.4 procent. Dat cijfer is ech ter sterk geflatteerd Alleen de topwijnen hebben zich staande weten te houden, de rest is gekel derd. Voorzitter Patrick Ricard van de federatie van exporteurs van wijn en sterke drank zei giste ren in Parijs dat ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn om te voorkomen dat Frankrijk zijn leidende positie als wijnex porteur verliest. De Verenigde Staten bleven in 2003 overigens de belangrijkste handelspartner van de Franse wijnindustrie. Van alle Franse wijn en sterke drank die in het buitenland werd afgezet, ging 22 procent naar de VS, wat goed was voor een omzet van 1,7 mil jard euro. Groot-Brittannië was met een afname van 1,4 miljard euro een goede tweede. De ex port naar Duitsland, België en Nederland daarentegen, nam aanzienlijk af Van drie kanten wordt de sector aangevallen en iedere klap is raak. De jeugd is overgestapt op bier en frisdrank, de buitenland se concurrentie levert goede tot zeer goede wijn tegen lagere prij zen en de alcoholcontrole op straat en snelweg is zo rigou reus geworden dat de wijncon sumptie in restaurants en brasse ries is gekelderd In een jaar tijd met maar liefst 15 tot 20 pro cent. Klanten bestellen geen fles meer maar een glas of een karaf. Doggv bag Ten einde raad zijn restau ranthouders in en rond Bor deaux er zelfs toe overgegaan hun clientèle een 'doggy bag' aan te bieden, waarin ze de over gebleven wijn mee naar huis kunnen nemen. En zoals altijd in Frankrijk heeft zich ook ten aanzien van JAKARTA - Een rechtbank in Jakarta heeft Abu Rusdan, waarnemend voorzitter van de Zuid-Oost-Aziatische ter reurgroep Jemaah Islamiyah, tot 3,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechter oordeelde dat hij een van de be langrijkste daders van de bomaanslagen op Bali in okto ber 2002 voor de justitie verborgen heeft proberen te hou den. De aanklager had tegen Rusdan negen jaar cel geëist. De aanslagen op Bali kostten meer dan tweehonderd mensen het leven, onder wie vier Nederlanders. ANP MAINZ - Een rechtbank in de Duitse stad Mainz heeft gis teren elf leden van de motorclub Hells Angels wegens on der meer drugshandel en mishandeling veroordeeld. De president van de begin 2002 opgeheven club in Mainz kreeg de hoogste straf acht jaar cel. De laagste straf was anderhalf jaar voorwaardelijk. Het proces tegen de elf, het grootste tegen Hells Angels in de Duitse geschiedenis, heeft meer dan een jaar ge duurd. ANP/D PA ANTWERPEN - De Belgische politie heeft een Iers net werk van illegale handel in huishoudelijk afval blootge legd. In de haven van Antwerpen is de afgelopen weken een miljoen kilo afval uit Ierland onderschept. Handelaren wilden het afval illegaal doorvoeren naar In dia. Verwerking in Ierland zelf is zeer duur door tekort aan stortplaatsen. ANP SARAJEVO - Militairen van de door de Navo geleide troe penmacht Sfor in Bosnië hebben in hun zoektocht naar voortvluchtige verdachten van oorlogsmisdaden gisteren een inval gedaan bij een telecombedrijf in de Bosnisch-Servische stad Bijeljina. Volgens een verklaring van Sfor ging het om een onaange kondigde routine-inspectie die zes uur zou duren. De ope ratie in Bijeljina leek veel op de inval in een telecombe drijf vorige week in Pale. Daar werden de gegevens geko pieerd van alle telefoongesprekken die er in het gebied waren gevoerd. AP ARUSHA - Het Rwanda-Tnbunaal heeft gisteren de voor malige Rwandese minister André Ntagerura van Trans port en de voormalig prefect van de provincie Cyangugu, Emmanuel Bagambiki. vrijgesproken. Beiden waren aangeklaagd wegens volkerenmoord en mis daden tegen de menselijkheid. Volgens het tribunaal zijn er onvoldoende bewijzen tegen het tweetal gepresenteerd. Het was gisteren pas de tweede keer dat verdachten in een zaak werden vrijgesproken in de tienjarige geschiede nis van het hof. Een derde verdachte, een ex-comman dant, kreeg 27 jaar cel omdat hij moordpartijen onder et nische Tutsi's in de provincie Cyangugu organiseerde en uitvoerde. ANP/AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Milose- vic-proces voor het Joegosla- vië-Tribunaal gaat na ruim twee jaar een nieuwe fase in: de presentatie van de zaak van de VN-aanklagers is gisteren offici eel gesloten verklaard. De rech ters gelastten dat Milosevic op 8 juni met zijn verdediging moet beginnen. Voor de verdediging op gang komt, moet echter nog een ver vangende rechter voor May (65) worden gevonden De Brit ver laat in mei het tribunaal wegens een ernstige ziekte De vervan ger moet verklaren dat hij zich 'vertrouwd' heeft gemaakt met de zaak. Dat wordt een behoor lijke klus: er zijn sinds 12 fe bruari 2002, de eerste proces dag, al 298 getuigen gehoord, en er gaan honderdduizenden pagi na's documenten om in de zaak Ook worden voor 8 juni nog en kele procedures afgehandeld en wordt op 17 mei een voorberei dende hoorzitting gehouden. Te vens is het maar de vraag of de 62-jarige Milosevic gezond ge noeg zal zijn om zijn verdedi ging voor te bereiden. Het pro ces is voor de veertiende keer on derbroken wegens ziekte van de verdachte. De ex-president van Servië en Joegoslavië heeft gere geld last van hoge bloeddruk, griep en uitputtingsverschijnse len. Vanaf 8 juni krijgt Milosevic ne gentig zittingsdagen de tijd voor "het ondervragen van zijn getui gen. Dat is de tijd die de aankla gers de afgelopen twee jaar heb ben gebruikt. Kruisverhoren De resterende tijd is opgesoe- peerd door de soms oeverloze kruisverhoren van Milosevic en voor ondervraging door de ami- ci curiae (vrienden van het hof). In de hoop dat de aanklagers minder uitbundige kruisverho ren zullen afnemen, zijn daar voor zestig dagen gepland. Dat komt in de voorlopige planning neer op 150 zittingsdagen in to taal voor het afhandelen van de zaak van de verdediging. Bij de 'driedaagse werkweek' van de zieke Milosevic komt dat neer op 50 zittingsweken. ANP de wijn een polemiek ontwik keld tussen pragmatici en puris ten. De eerste categorie pleit voor een radicale koerswijzi ging van de Franse wijnbouw. Net zoals in Chili, Australië en Zuid-Afrika zouden de wijnboe ren in Frankrijk zich moeten concentreren op één merknaam Frankrijk. De puristen schreeuwen moord en brand. Frankrijk telt 466 ver schillende beschermde titels, de 'appellations', met elk hun eigen bijzonderheden zoals streek, druifcombinatie, hoeveelheid zon en noem maar op. Dat maakt de Franse wijn zo bijzon der, zegt deze groep, en daarom moet alles bij het oude blijven. GPD van onze redactie buitenland PRAAG - De nieuwe Tsjechi sche Europese Commissaris, Pa vel Telicka (38), is lid geweest van de communistische partij KSC die tot 1990 de dienst uit maakte in Tsjechoslowakije. Telicka volgt de eerder aangewe zen Mi los Kuzvart op die vorige week zijn benoeming teruggaf omdat hij zich onvoldoende ge steund achtte door zijn rege ring. Telicka is nu de Tsjechische ver tegenwoordiger bij de EU en leidde onder meer de toetre dingsonderhandelingen van zijn land tot de EU. Tsjechië wordt op 1 mei lid. De Europese christen-democra ten hebben onlangs op een con gres uitgesproken dat er geen communisten of ex-communis ten in de EU-top getolereerd mo gen worden. Telicka was bovendien in de ja ren 1992-1994 bestuurslid van VIA dat onder meer eigenaar was van de onderneming JIA. In ruil voor een belofte van hoge winsten gaven 27.000 mensen 20 miljoen euro aan JIA. Ze zagen hun geld nooit meer terug In 1995 werd dit als het grootste fi nanciële schandaal van Tsjechië bestempeld. Volgens Telicka werd hij in het begin van de jaren negentig door VIA benaderd. Hij zat toen al in het buitenland. Naar eigen zeggen bemoeide hij zich hele maal niet met de dagelijks gang van zaken in het bedrijf. Hij moest alleen advies geven over kansrijke buitenlandse activitei ten. Telicka kreeg geen salaris, maar wel een vergoeding voor adviezen. Zo maakte hij een rap port over de kansen van VIA in Nederland. In latere processen tegen toplie- den van VIA trad Telicka op als getuige. In 2002 staakte de recht bank in Praag alle procedures wegens gebrek aan bewijs voor wandaden van de top. GPD Wijnboeren demonstreren in Chalon-sur-Saóne. De producenten liepen gisteren te hoop omdat de re clame voor alcoholische dranken aan banden is gelegd. foto Robert Pratta/RTR V1NS D' ALSACE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5