Kritiek op veiligheid in tunnel Lastenstijging niet door herindeling 11 GRATIS Vast, treur en rouw Sluisse wethouder ondanks brief nog niet gerustgesteld Het is weer voorbij burgemeesters willen informatie naar aanleiding van anonieme brief (Verkstraf voor eroorzaken odelijk ongeval €16,50 zeeuwse almanak Overlast ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 26 februari 2004 r^Ben Jansen EBNEl'ZEN - De burgemees- van Borsele en Terneuzen jen weten hoe het staat met .veiligheid van de Wester- jjeldetunnol. Zij zijn gisteren - ui als raadsleden van hun ge- «nten - via een anoniem be dil geïnformeerd over een aan- ii technische mankementen in veiligheidssystemen van de mei. Bovendien zou er sprake ca van onveilige arbeidsom- andigheden voor onderhouds- nsoneel dat in de tunnel aan «werk is. i per e-mail verspreide brief (IDDELBURG - De rechtbank Middelburg veroordeelde gis- uren een 28-jarige inwoner van leuzen voor het veroorzaken een dodelijk ongeval tot zes inden voorwaardelijke ge- Mgenisstraf. 240 uur werk talen een jaar rijontzegging. SeTemeuzenaar schepte 28 fe- siari vorig jaar in zijn woon- Ceen voetganger die de hilllaan overstak. '6-jarige man overleed aan gevolgen hiervan, ïthet onderzoek van de politie iieek dat de automobilist veel ibard had gereden. De Terneu- mr was blijven doorrijden, adat hij meende het slachtof- rtekunnen ontwijken. (Advertentie) brunch voor alle jarige oma's opa's boven de 65 die minimaal 15 volbetalende (klein)kinderen voor de gastronomische brunch uitnodigen tegen het speciale tarief van (geldig op 7 21 maart 2004, minimaal g dagen van tevoren reserveren!) Golden Tulip |*fSTDUIN KOUDEKERKE'VIISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) Tei: 0118-552510 Fax:0118-552776 weslduin@zeelandnet.nl (Advertentie) vanavond Brasseriemenu courgette-brie en lambayala (naar keuze vegetarisch) en espresso pannacotra 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886 866 zondag 7 maart 13.00-17.00 uur Koopzondag) IS.OI) uur Lurv Op Zondag kinderboeken op zondagmiddag Rom Molemaker woensdag 10 maart start oeKenwee Philip Freriks met het programma Gare Du Nord gratis entree, kaarten af <c halen bij infobalie mag dan anoniem zijn, de schrij ver geeft er blijk van goed op de hoogte te zijn van de veiligheids voorzieningen in de tunnel. De gebreken die worden gesigna leerd, doen zich vooral voor in de installaties die de verkeers stroom door de tunnelbuizen moeten bewaken en regelen. In de bedieningsruimte op het tolplein in Borssele is niet altijd een goed beeld te krijgen van de verkeersstroom in de westbuis, omdat camerabeelden soms uit vallen. In delen van de tunnel werkt de omroepinstallatie niet goed, zodat de tunneloperator automobilisten bij een ernstige calamiteit geen aanwijzigingen kan geven om via de dwarsver bindingen een veilig heenkomen te zoeken in de andere buis. Het besturingssysteem vertoont af en toe blackouts. Achteraf is vastgesteld dat de communi catie met de hulpdiensten enke le weken niet heeft gewerkt. Het snelheidsonderschrijdingssys- teem merkt langzaam rijdende of stilstaande voertuigen vaak te laat en soms helemaal niet op. Gedetailleerd Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel meent dat de brief zo gedetailleerd is dat moet worden erkend dat de schrijver weet waar hij het over heeft. „Tot op zekere hoogte kloppen de onvolkomenheden die worden aangeduid. Maar ik vind niet dat er reden is voor be zorgdheid over de veiligheid Een deel van de gesignaleerde problemen is al opgelost: andere staan op het programma voor de twee weekeinden in maart waar in we onderheidswerk en verbe teringen uitvoeren." Volgens De Moor staat de veilig heid van de tunnelgebruikers en de mensen die erin aan het werk zijn voorop. „Daarom hebben we tweeënhalve week geleden de tunnel ook anderhalf uur ge sloten toen zich een storing in het besturingsysteem voor deed." Hij voegt er nog aan toe dat de ANWB eind vorig jaar en het ministerie van Verkeer en Waterstaat enkele weken gele den tevreden waren over het vei ligheidsniveau van de Wester scheldetunnel. Verscheidene Borselse en Temeuzense raadsle den hebben de brief die ze giste ren ontvingen, doorgestuurd naar hun burgemeesters. Die hadden het mailtje zelf al ont vangen. Klokkenluider J. Lonink (Terneuzen) zocht gis teren meteen contact met direc teur T. Buis van de Westerschel detunnel over de inhoud van wat hij de 'klokkenluidersbrief' noemde Hij kreeg van Buis de verzekering dat de veiligheid niet in het geding is. Afgespro ken is dat de tunneldirectie naar de burgemeesters toe zal in gaan op de verschillende punten die in de brief worden genoemd Lonink: „We moeten ons ervan bewust zijn dat dit soort berich ten, hoe veilig de tunnel ook mag zijn. tot ongerustheid on der onze inwoners leidt." In de brief wordt erop gewezen dat tijdens de twee onderhouds- weekeinden in maart een snel in terventievoertuig van de brand weer bij de tunnel komt te staan. Zo'n vooruitgeschoven post blijft achterwege bij de ge wone onderhoudswerkzaamhe den, eens in de twee weken op vrijdagavond. Burgemeester E. Gelok meent dat de brief schrijver daarmee misschien een punt heeft. ..Die inzet zou in elk geval makkelijker regelen zijn als we over beroepsbrand weer zouden beschikken." In de Hulster Willibrordusbasiliek stond de liturgieviering in het teken van gerechtigheid en het waken voor schijnheiligheid. door Sheila van Doorsselaer HULST - Aswoensdag markeert het eind van carnaval en het begin van de vastenperiode. Een eeuwenoud gebruik waarbij gelovigen in hun kerk het 'as- kruisje komen halen'. Een nog steeds zeer levendig gebruik. In het priester koor van de Willibrordusbasiliek van Hulst werd gisteren de liturgieviering door velen bijgewoond. Door jong en oud. De vastentijd duurt veertig dagen, tot Pasen. Op Aswoensdag wordt, net zoals op Goede Vrijdag, bezinning, soberheid of onthouding verwacht. Geen snoep, geen vlees, geen alcohol. Op Aswoens dag staat de boeteviering centraal. Het askruisje dat op het voorhoofd van de gelovigen wordt gezet, dient ter herinne ring van de roeping om te leven in navol ging van Christus. De as die voor het as- kruisje wordt gebruikt is afkomstig van oude palmtakjes. Zij zijn op Palmzon dag het jaar ei-voor gewijd en verbrand tot enkel een gitzwarte as overblijft. De as wordt gewijd en met wijwater be sprenkeld. De pastoor, diaken of andere voorganger tekent met dit mengsel met zijn duim een kruisje op het voorhoofd van de parochianen. Overigens wordt hier niet altijd de duim voor gebruikt. Sommige priesters gebruiken liever een wijnkurk waarin een kruisje is gesneden. Zij stempelen het kruisje, zo blijven de handen schoon. De Hulster diaken W. Tobé ge bruikt nog wel steeds zijn duim. „Het is een sobere viering, we gaan niet ter com munie, dus het is niet erg dat mijn han den vuil worden." Het gebaar van het askruisje moet de gelovigen herinneren aan hun sterfelijkheid en aan de nood zaak van berouw voor hun begane zon den. Stof zijt gij en tot stof zult ge we derkeren. Barmhartige daad In de Hulster Willibrordusbasiliek stond de liturgieviering in het teken van gerechtigheid en het waken voor schijnheiligheid. De bezoekers werden opgeroepen een barmhartige daad te foto Camile Schelstraete verrichten. „Stuur eens een kaartje naar Westdorpe, naar de ouders van Ar jan Erkel, de jongen die op Aswoensdag 562 dagen lang vermist is. Doe iets goeds voor iemand die u niet kent" En voor wat betreft schijnheiligheid: „Als u vast, trek dan geen somber gezicht als de schijnheiligen Laat het niet opval len dat u vast. God zal het zien, hij zal u lonen." In alle Oost Zeeuws-Vlaamse parochies wordt Aswoensdag gevierd. Tobé be merkt wel enige teruggang in het aantal bezoekers, maar dat heeft ook te maken met de vermindering van het aantal diensten door de jaren heen. Niettemin blijft er een vaste schare die trouw blij ven komen. De gemeentelijke lasten in de Zeeuwse gemeenten zijn de voorbije twee jaar fors gestegen. In Tholen, de duurste gemeente van Zee land, steeg de belasting druk in twee jaar met 31,8 procent. In Zeeuws-Vlaanderen werd in eerste instantie ge steld dat de herindeling voor een forse lastenverzwa ring zou zorgen. Deze valt bij nader inzien mee. door Conny van Gremberghe HULST - In de nieuwe gemeen te Hulst viel de verhoging van de lokale belastingen en heffin gen in vergelijking met de ande re gemeenten in de regio mee. In twee jaar tijd zijn de Hulste naren (en de inwoners van het oude Hontenisse) 9,9 procent of tewel 60 euro meer kwijt aan ge meentelijke lasten. Politiek Hulst had bewust voor slechts een trendmatige verhoging geko zen. Het lokale bestuur heeft het zich met die keuze overigens niet gemakkelijk gemaakt Nu de herindeling achter de rug is en de nieuwe gemeente lang zaamaan het beleid voor de ko mende jaren in de steigers heeft gezet, blijkt de financiële arm slag erg beperkt, Hulst zal nu binnen de eigen organisatie moe ten kijken of er structurele mid delen te genereren zijn. Met an dere woorden: de gemeentelijke afdelingen hebben de opdracht gekregen om minstens zeven pro cent te bezuinigen Voor die be zuinigingen werd in Terneuzen vorig jaar al een keuze gemaakt. Daarnaast besloten college en raad om de lastenstijging voor de gemeentelijke lasten vast te leggen op hooguit drie procent op jaarbasis. Dat de lasten in Terneuzen evenwel in de voor- analyse bije twee jaar evenwel met 14,2 procent gestegen zijn, heeft voor al te maken met een hoge stij ging van de afvalstoffenheffing. Volgens wethouder J. van Schaik (financiën) heeft de her indeling op zich weinig gevolg gehad voor de verhoging van de gemeentelijke lasten in Terneu zen. „Vergelijk je de gemiddelde lastenstijging in Zeeuws-Vlaan deren met de verhoging van de lasten in andere Zeeuwse ge meenten, dan moet daaruit ge concludeerd worden dat de her indeling hoegenaamd geen in vloed heeft gehad." Om als nieuwe gemeente toch nog wat geld achter de hand te hebben voor nieuw beleid - een wens van de raad - heeft Terneu zen fors het mes gezet in de ei gen organisatie. Op termijn moe ten er in Terneuzen minder amb tenaren zijn (enkele tientallen) en moet het budget van de ge meentelijke diensten dit jaar met minstens drie procent zijn teruggebracht. Van Schaik vindt dat in de toekomst tegen elk procent aan lastenverzwa ring voor de burger een procent kostenreductie van de gemeente zelf moet staan. Zelf noemt hij door René van Stee SLUIS - Eerst zien en dan gelo ven. Dat is de reactie van de Sluisse wethouder J. Provoost van Ruimtelijke Ordening op de 'excuusbrief' van het ministerie van Vrom aan de provincie. Daarin werd ontzenuwd dat West Zeeuws-Vlaanderen op slot gaat na de aanwijzing als Nationaal Landschap. In een eerdere brief wekte direc teur regionaal beleid C. Kuij- pers van het ministerie de in druk dat een dergelijke aanwij zing grote nadelige gevolgen zou opleveren voor de streek. Zo zouden nieuwe ontwikkelingen als woningbouw en recreatie- en natuurontwikkeling niet meer mogelijk zijn. Hiermee zou ook de uitvoering van het ge- biedsplan Natuurlijk Vitaal op losse schroeven komen te staan. „Ik ben ondertussen beducht ge worden voor berichten uit Den Haag, omdat er vaak tegenge stelde dingen worden gezegd of geschreven. Daarom wil ik niet te vroeg juichen en durf ik pas echt een standpunt in te nemen als er honderd procent zeker heid is", aldus Provoost. Hij voegt er aan toe dat hij het op zijn zachtst gezegd vreemd vindt dat er verschillen bestaan tussen wat minister Dekker eer der zei en wat haar ambtenaren - ondanks de rechtzetting eer der deze week - in een later sta dium schreven. Daarover moet volgens Provoost nu eindelijk eens helderheid komen. De wethouder noemt het niette min hoopgevend dat het Rijk bij aanwijzing tot Nationaal Land schap geld voor de uitvoering van nieuwe ontwikkelingen be schikbaar stelt. Vooral daarom is het volgens hem zaak om op energieke wijze verder te gaan met het gebiedsplan, omdat dit met zijn ambitieuze doelstellin gen op belangrijke punten tege moet komt aan rijksdoeleinden. Provoost: „Wellicht geeft de aan wijzing tot Nationaal Land schap dan toch een een positie ve impuls aan het gebiedsplan. Dit ondanks het feit dat er dit jaar voor de eerste uitvoerings module minder geld beschik baar is dan oorspronkelijk de be doeling was. Dat geeft dan weer minder moed, vooral ook omdat het voer is voor de sceptici ten opzichte van Natuurlijk Vi taal." Voor de uitvoering van de eerste projecten van het gebiedsplan is dit jaar 960.000 euro landinrich- tingsgeld beschikbaar. Hiervan gaat 560 000 euro naar natuur ontwikkeling (Verschepolder, Herdijkte Zwartepolder en een perceel aan de Zwartegatse- kreek) Voor de inrichting van 38 hectare recreatienatuur is 262.000 euro beschikbaar. Ver der gaat 88.000 euro naar de ka velruil in de Passageule en de Isabellapolder. 2005 Aangezien een deel van de wen sen van de gebiedscommissie- niet voor dit jaar niet is gehono reerd (tot en met 2008 ruim 11 miljoen euro) moet in de loop van 2005 een nieuwe uitvoe ringsmodule worden vastgesteld om de voortgang van de integra le aanpak in West Zeeuws - Vlaanderen veilig te stellen. Het gaat hierbij onder meer om de inrichting van de overige 92 hec tare recreatienatuur en verkeers maatregelen in het kader van Duurzaam Veilig. Aanvragen in het kader van Sub sidiëring Gebiedsgericht Beleid (van de ministeries van LNV, V&W en Vrom) zijn volledig ge honoreerd Hiermee is ruim 953.000 euro gemoeid. Dit be drag wordt onder meer wordt in gezet voor de optimalisatie van waterbeheer in de Passageule en de aanleg van natuurvriendelij ke oevers. door Eugène Verstraeten HULST - Het carnavalsfeest is voorbij. Vier dagen leut maken heb ben hun sporen nagelaten in het straatbeeld. Terwijl de carnavalvierders nog op één oor lagen, gingen gemeente lijke schoonmaakploegen gisteren al in alle vroegte in de Zeeuws-Vlaamse carnavalsplaatsen aan de slag om de straten en stoepen te ontdoen van ladingen confettie, slingers en andere onge rechtigheden. Zoals hier en daar wat glasscherven. Ook werden de carnavalsversieringen van de gevels geschroefd. Het is voorbij, volgend jaar is er weer een leutfeest. Medewerkers van de gemeente Hulst ruimen de Vismarkt op. foto Camile Schelstraete dit de 'Van Schaik-norm' Van die norm heeft politiek Sluis nog niets vernomen. De lasten in de nieuwe West - Zeeuws-Vlaamse gemeente ste gen de voorbije twee jaar het sterkst met 27,8 procent. Dat percentage houdt in dat de Sluis- senaren tegenwoordig 125 euro meer kwijt zijn aan lokale las ten dan in 2002. Dat is uiterma te fors. In de toekomst zullen dergelijke lastenverhogingen tot het verle den gaan behoren, omdat het Rijk de OZB-tarieven willen maximaliseren. Op die manier wil het kabinet voorkomen dat landelijke maatregelen om de lasten voor burgers te verlagen vervolgens weer door gemeen ten ongedaan gemaakt worden met een verhoging van de plaat selijke lasten. Studenten, dat is toch heel an der volk dan bejaarden. Daar om heeft de gemeente Middel burg de buurt bijeengeroepen om uitleg te geven over de toe komstige nieuwe bewoners van het Jacob Roggeveenhuis: leerlingen van een Engels ge tint opleidingsinstituut. Bewoners in de straat bij het verzorgingshuis meenden de zer dagen al een voorproefje te hebben gekregen van wat men aan studentenstreken kan verwachten. Een bewoner die met watero verlast in zijn kelder zat, had vanuit die ruimte een tuin slang naar buiten geleid om zo van het overtollige vocht verlost te worden, 's Avonds laat stopten onverlaten het in de straatgoot gelegde uitein de van de tuinslang door de brievenbus bij de buren. Die werden net op tijd wak ker van het geklater en kon den zo een waterballet voorko men. Buiten kijkend, zagen ze enke le jongelui, die zich op heter daad betrapt voelden, de duis ternis in rennen. „Shit", riep er eentje ge schrokken. Daarmee ivas het verband met het Engels getinte onder wijsinstelling snel gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41