VVD pleit voor participatiestaat Washington ziet liefst politieke oplossing Haïti PZC Willem-Alexander en Maxima blij met uitspraak rechter Poetin breidt macht uit door ontslag van kabinet-Kasj anov Te veel mensen mogen of kunnen nog geen keuze maken te gast Co ra e e 10 1 1 donderdag 26 februari 2004 Joop den Uyl (r) praat met zijn aartsrivaal Hans Wiegel tijdens Wiegels afscheid van de Kamerfractie in 1982. Met nostalgie wordt vaak teruggedacht aan deze politieke opponenten. Maar wie de verslagen leest, constateert dat er tijdens de algemene beschouwingen nauwe lijks werd geïnterrumpeerd. Beide voormannen hadden evenmin de reputatie gezellig koffie te drinken in de wijken. foto ANP door Paul de Krom en Arno Visser De dramademocratie heeft de ideologische democratie verdrongen. Politici worden niet beoordeeld op hoe zij van uit een ideologie de maatschap pij willen vormgeven, maar op hun zichtbaarheid voor de kie zer. Ken 'one man, one vote- sys teem' in de partij moet dat poli tiek profiel versterken. Ken rechtstreeks mandaat door de kiezer via een districtenstelsel moet de herkenbaarheid vergro ten. Debatten moeten levendi ger, leuker en dus interessanter, zo is de redenering. Maar bestaat debat eigenlijk nog wel in de dramademocra tie? We moeten ons serieus af vragen of 'leukheid' en 'one-li- ners' de kwaliteit van de contro lerende macht vergroten. Debat vergt partijen die naar elkaar luisteren. Parlementariërs loe ren als roofvogels naar een me diagenieke interruptie. Als de SP 51 keer interrumpeert, dan gaat GroenLinks er over heen. Systeemwijzigingen veranderen niets aan die politieke cultuur Steeds hetzelfde liedje: meer po litiek vuurwerk zou de democra tie versterken. Met nostalgie wordt terugge dacht aan Den Uyl en Wiegel. Maar wie de verslagen leest, constateert dat er tijdens de al gemene beschouwingen in de ja ren zeventig nauwelijks werd geïnterrumpeerd. Beide voor mannen hadden evenmin de re putatie gezellig koffie te drin ken in de wijken. Simplismen als vóór of tegen het kerstpakket, de pil wél of niet in het ziekenfonds, doen de politiek geen recht. Wanneer po litici verworden tot spreekbuis van deelbelangen, dan verliezen ze het grotere belang uit het oog 'Hamburgerpolitiek' met snelle positionering (u vraagt, wij draaien) ondermijnt verant woording op basis van ideolo gie. Niet dat de keuzes onbe langrijk zijn, maar deze ontle nen hun betekenis aan de maat schappijvisie van waaruit ze worden gemaakt. Kiezers heb ben recht op dat bredere per spectief. Je kunt een boek niet beoordelen aan de hand van de hoofdstuktitels, je moet het heb ben gelezen. Maatlat Uit de politieke ideologie volgt de strategische positiebepaling van een partij Niet andersom. De vraag is welke maatlat daar voor bruikbaar is. Het oude den ken maakte CDA en WD tot electoraal communicerende va ten op rechts. Aan de andere kant bevochten PvdA, Groen Links en D66 elkaar op links. De werkelijkheid is anders. Fortuyn viste zowel in de vijver van de WD als die van de PvdA. Het was die vermeend rechtse Bolkestein die zowel CDA- als PvdA-kiezers aantrok en het eerste paarse kabinet mo gelijk maakte. De recente strate gie van de WD om vooral 'rechtse kiezers terug te halen' heeft onvoldoende gewerkt, doordat de analyse te simplis tisch was. Twee mensen kunnen zichzelf als links of rechts be stempelen, maar er desondanks dezelfde politieke mening op na houden met betrekking tot im migratie en integratie. De conservatief - progressieve tweedeling als maatlat biedt ook geen soelaas. Het CDA en de kleine christelijke partijen kunnen zonder veel moeite con servatief worden genoemd. Maar de PvdA, GroenLinks en de SP zijn nauwelijks progres sief. Deze partijen blijven vasthou den aan een in zijn voegen kra kende verzorgingsstaat. Bol kestein zei het al: de verzor gingsstaat is een bolwerk gewor den van links conservatisme. Voor liberalen is samenwerken met politici die dit ontkennen een gruwel. Wat wél houvast biedt, is het politiek onder scheid tussen de toekenning van meer individuele vrijheden versus groepsgericht organise ren. Onderop versus bovenaf Het liberalisme richt zich bij uitstek op emancipatie van het individu en het recht van indivi duele zelfbeschikking. Zo groot mogelijke keuzevrijheid, op dat ideaal is de liberale politieke in spanning geënt. Confessionelen die vasthouden aan de verzui- lingsgedachte, en delen van 'links' die in collectieve syste men blijven geloven, hebben een paternalistisch, groepsge richt denken met elkaar ge meen Zij zien de publieke orga nisatie nog altijd als ideaal. Via politieke voorschriften wordt de aanbodkant gereguleerd. Emancipatie-ideaal De emancipatiebeweging daar entegen wil meer particuliere keuze en aanbod in zorg en on derwijs. Via keuzevrijheid moet de vraag richtinggevend zijn Die emancipatiestrijd woedt nog steeds. Te veel mensen mo gen of kunnen geen keuzen ma ken en doen daarom onvoldoen de mee. Denk aan allochtone vrouwen, of aan de honderdduizenden mensen die vastzitten in zoge naamde sociale zekerheid. Libe ralen leggen zich daar niet bij neer. Integratie is geen uitdruk king van autochtone zelfgenoeg zaamheid, maar van het emanci patie-ideaal. De WD heeft een voorzet tot heropening van het ideologi sche debat gegeven door te spre ken over de 'participatiestaat'. De ideologische achtergrond daarvan is de voortgaande emancipatie van alle indivi duen tot gelijkwaardige, vol waardige burgers. Individuen die veel meer keu zen zelf kunnen maken. En om dat die emancipatie niet alleen centraal staat bij de VVD, maar ook belangrijke stromingen bin nen andere partijen aanspreekt, is er een groot potentieel voor een brede, liberale partij. Met links of rechts heeft dat niets te maken. GPD Paul de Krom en Arno Visser zijn lid van de WD Tweede Kamerfrac tie door Rudi Buis en Hans Jacobs Willem-Alexander en Maxi ma _/ijn blij met de uit spraak van de Amsterdamse rechter gisteren, die het week blad Privé verbood nog foto's van het interieur van hun huis te publiceren. Ook is het prinse lijk paar 'tevreden' dat de vorig jaar illegaal gemaakte opnamen binnen vijf dagen moeten wor den vernietigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst direct na de uitspraak la ten weten Willem-Alexander en Maxima houden nog in over weging of ze verdere stappen te gen De Telegraaf tijdschriften- groep, de uitgever van Privé, zullen nemen. Het weekblad wist vorig jaar de hand te leggen op foto's van het interieur van villa Eikenhorst in Wassenaar, die op dat mo ment ingrijpend werd ver bouwd om gereed te worden ge maakt voor bewoning door het prinselijk paar. De opnamen zijn gemaakt door iemand die in de villa werkte. Op zich vond de rechter de 39 geplaatste foto's - van wc tot sauna, van slaapkamer tot keu ken - 'onschuldig en weinig ont hullend', maar in samenhang met de begeleidende tekst was het wel degelijk een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van Willem-Alexander en Maxima. Die spraken destijds van 'virtue le diefstal'. De rechter gaf een paar voor beelden van de bijschriften waarover hij viel. 'In Villa Ei kenhorst vinden we veel per soonlijke accenten. Zo is er een nis in het toilet waarin Maxima straks een Mariabeeld zal neer zetten, want zij blijft immers ka tholiek!' en 'Saillant detail, in dit bad wordt het wél moeilijk om samen tegelijkertijd te bad deren. Maar gelukkig is in het zelfde vertrek ook nog een luxe douchecabine' Winst „Het paar heeft er recht op om in de privacy van hun eigen wo ning met rust te worden gelaten en om deze in te richten of te verbouwen zonder dat zulks di rect onderwerp is van publiek debat", meende de rechter. „Dat betekent ook dat in het vervolg dit soort foto's niet mo gen worden gemaakt of gepubli ceerd", aldus de RVD, die dat 'de grote winst' van de rechter lijke beslissing noemt Privé voerde 'bevrediging van de nieuwsgierigheid' en 'vrij heid van meningsuiting' aan ter verdediging van de publicatie. De rechter oordeelde dat de eer biediging van de persoonlijke le venssfeer' in dit geval zwaarder weegt dan het recht op vrijheid van meningsuiting'. Voordeur Het verbod geldt overigens niet voor de foto's die zijn gemaakt van de buitenkant van de villa op landgoed De Horsten. Als 'bekende Nederlanders' moet het prinselijk paar dulden dat daar opnamen van worden ge maakt Maar 'dit verplichte dul den houdt op daar waar de voor deur begint', aldus de rechter Privé mag de gewraakte foto's op straffe van een boete van 25.000 euro per plaatsing niet meer publiceren. Het materiaal, of dit nu wel of niet is gepubli ceerd, moet ook binnen vijf da gen worden vernietigd Het paar wilde eerder ook dat Privé de naam van de fotograaf bekendmaakte. Daarover is niets bepaald Willem-Alexan der en Maxima komen niet in aanmerking voor een schadever goeding. Ze hebben niet aanne melijk kunnen maken dat ze gel delijke schade hebben geleden. Laconiek Hoofdredacteur Evert Sante- goeds van Privé reageerde laco niek op de uitspraak. „We hoe ven niet te rectificeren en ook geen schadevergoeding te beta len." Dat de proceskosten (circa 1000 euro) nu voor zijn rekening ko men, bezorgt de hoofdredacteur geen kopzorgen. De foto's heb ben het blad immers veel geld opgeleverd. Dat hij de naam niet hoeft te noemen van dege ne die de foto's heeft gemaakt, vindt Santegoeds een winst punt. „In onze geschiedenis hebben we nog nooit de namen van on ze bronnen moeten afgeven Dat is belangrijk voor ons, want anders schnkken ze mis schien." GPD Opnieuw is er een gewelddadige crisis in Haïti, in de achtertuin van de Verenigde Staten. Gewa pende strijders willen president Jean-Bertrand Aristide tot aftre den divingen. Amerika heeft een vredesplan voorgesteld, maar is met van plan militair in te grij pen. door Ans Bouwmans Tien jaar geleden stuurden de VS twintigduizend man schappen naar Haïti om te zor gen dat de verdreven president Jean-Bertrand Aristide weer kon aantreden. Nu is er aanzien lijk minder enthousiasme in Washington om in de bres te springen voor de voormalige rooms-katholieke priester. Dankzij de bootvluchtelingen op de stranden van Florida was Haïti destijds een 'binnenlands' Amerikaans probleem, zegt Da vid Rothkopf die medio jaren ne gentig door de regenng-Clinton naar Haïti werd gestuurd om de economische wederopbouw van het land te coördineren. Nu zijn er geen tienduizenden vluchtelingen op weg naar Ame rika De aandacht van de Vere nigde Staten wordt bovendien opgeslorpt door Irak en Afgha nistan, terwijl Haïti met meer is dan een van de vele landen met sociale, economische en politie ke onrust in de wereld. Rothkopf, die op dit moment als deskundige in economische en veiligheidsvraagstukken verbon den is aan het Carnegie Insti tuut voor Internationale Vrede in Washington, ziet de gebeurte nissen in Haïti als een waarschu wing voor al te optimistische verwachtingen van 'nation buil ding'. Vooral als die niet ge paard gaat met structurele aan dacht voor een land als de crisis eenmaal voorbij is. „Over acht of tien jaar kunnen we eenzelf de gesprek wellicht over Irak voeren", zegt hij. Stabiliteit In 1994 waren er zorgen over de persoon Aristide, maar die wer den terzijde geschoven om de de mocratisch gekozen president te rug aan de macht te brengen, een einde te maken aan het mili taire bewind, democratie en sta biliteit te brengen in het Caraïbi- Aanhangers van Jean-Bertrand Aristide betuigen voor het paleis in president. Bij de armen van Haïti is Aristide nog steeds populair. sche land en de vluchtelingen stroom te stoppen. Ondanks de beste bedoelingen werd Haïti daarna weer snel ver geten. Na een jaar gingen de Amerikaanse troepen en hulpor ganisaties weg en stagneerde de vooruitgang. Er werd niets ge daan aan de oorzaken van de problemen, zegt Rothkopf. Beloften over een soort Mars- hall-plan voor Haïti werden niet nagekomen. Twijfels over Aristide - en kritiek op de om streden verkiezingen waann hij in 2000 werd gekozen tot presi dent - zorgden voor blokkering van beloofd ontwikkelingsgeld. Haïti is het toneel van politieke instabiliteit, economische stag natie en een voortdurende machtsstrijd tussen de economi sche elite en Aristide, die on danks zijn onvermogen het le ven in Haïti te verbeteren nog steeds kan rekenen op veel steun onder de armen. Haïti is het allerarmste land in de ach tertuin van Amerika. Het heeft nauwelijks een infrastructuur en de meeste van de acht mil joen Haïtianen leven van min der dan een dollar per dag. Rothkopf: „Het is duidelijk dat er verandering nodig is. De Ame rikaanse regering zal Aristide duidelijk moeten maken dat hij heeft gefaald. Ik denk dat hij vanaf het begin de foute man is geweest om al onze hoop op te vestigen." Het probleem is, zegt zo onge veer iedereen, dat er geen alter natief is. Er is geen nieuwe lei der voorhanden. De oppositie is een ongeorganiseerde samen bundeling van zakenlieden, voormalige Aristide-supporters, socialisten en communisten die niets met elkaar gemeen hebben dan de wens dat Aristide af treedt. Port-au-Prince hun steun aan de foto Andrew Winning/RTR „Maar de vraag is of Aristide aan kan blijven. En het antwoord daarop is 'nee' En nu de opstandelingen oprukken, neemt de kans toe dat hij dat ac cepteert." De kans dat het tot een Ameri kaanse militaire interventie komt, is nul, aldus Rothkopf. De politiek wil daartoe ontbreekt volledig, en de Amerikaanse kustwacht zal een exodus van vluchtelingen in de kiem smo ren. Aanblijven De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well streeft naar een politieke oplossing, waarin Aristide de macht deelt maar tot 2006 kan aanblijven. Aristide is immers de gekozen leider van Haïti en dat maakt het lastig voor de re gering van de VS om op diens vertrek aan te dringen. GPD door Joost Bosman trov van het Carnegi^ trum in Moskou, worden zo 1%/i'et het ontslag van zijn de verkiezingen tot een refe- IvAvoltallige kabinet lijkt rendum gemaakt voor Poe. president Poetin zijn almacht tins nieuwe team „Stemmen over Rusland te willen vervol- voor Poetin zullen worden op maken. Nu premier Michaïl gevat als een motie van ver- Kasjanov, die zeker niet in trouwen in zijn kabinet." een nieuw kabinet terug- Poetins stap kan daarnaast keert, is verdwenen, verstomt worden gezien als een versier- het laatste beetje verzet te- king van zijn machtspositie gen de Russische president. De twee mogelijke kandida ten voor het premierschap Het ontslag van Kasjanov, al zijn minister Sergej Ivanov dan niet gedwongen, hing al van Defensie of minister Alek- maanden in de lucht. De pre- sej Koedrin van Financiën, mier, een van de laatse Jelt- Mocht Koedrin het worden, sin-adepten, had tamelijk zo stellen analisten, dan bete- nauwe banden met de oligar- kent dat een overwinning van chen, de zakentyconen die de liberale krachten in het zich na het uiteenvallen van Kremlin Maar dat lijkt de Sovjet-Unie rijk graaiden schijn, aangezien Koedrinbe- met het opkopen van de kra- kend staat als weinig kntisch kend en piepend tot stilstand ten aanzien van Poetin en gekomen Russische industrie, zijn entourage. Tekenend was Toen één van hen, Yukos-top- dat hij zich in november Io nian Michaïl Chodorkovski, vend uitliet over de arrestatie afgelopen najaar werd gear- van Chodorkovski en de han- resteerd, was Kasjanov de eni- delwijze van de president in ge binnen regeringskringen die affaire. Koedrin heeft te die de moed vatte het voor de slappe knieen om tegen de zo- gevangen genomen oliebaron geheten 'siloviki' (de kracht- op te nemen. Mogelijk dat patsers, de haviken in het Poetin hem daarvoor heeft Kremlin) weerstand te bie- willen straffen. den. Dat dat niet eerder gebeurde, Ivanov is een veel krachtiger komt doordat de Russische figuur, maar tevens een ver grondwet niet toestaat, dat trouweling en vriend van Poe- slechts de premier op de tin uit hun tijd in Sint Peters keien wordt gezet Alleen als burg. Hij maakt deel uit van het hele kabinet valt, kan de de siloviki en zal daarom president de eerste minister eveneens maar weinig tegen- ontslaan. wicht aan het Kremlin bie- Het moment daarvoor, afgelo- den. pen dinsdag, wordt door Poe- De financieel-economische tins critici gezien als een ver- markten in Rusland zijn in ie- kiezingsstunt. Door de nieu- der geval op hun hoede. Want we regering inzet te maken onlangs bepleitte Ivanov in van de stembusgang op 14 de Russische zakenkrant maart, zou de zittende presi- Kommersant meer controle dent de tot nu toe saai verlo- van de staat over de indus- pen campagne voor de presi- trie, de oliebednjven incluis, dentsverkiezingen willen 'op- En dat was nou juist waar leuken' en zo meer kiezers ver- voor de grootindustriëlen lokken te komen stemmen, vreesden toen Chodorkovski Volgens analist Nikolaj Pe- werd gearresteerd. Jl B>lr I) br et ti Bgf m ito li V :1e itd pig f li *n tv ft ao JI A in rre itr D. i 26 februari 1954 PRESIDENT - President Na- Leeuwarden naar Ameland guib van Egypte heeft afstand zou vliegen. Boven Schiermon- gedaan van al zijn functies: nikoog werd het toestel door presidentschap, leider van de een zware regenbui overvai- 'revolutionaire raad' en pre- len. De piloot vond het verstan- mier. Naguib zou ontslag geno- dig om op Schiermonnikoog men hebben omdat de raad een noodlanding te maken. 11; weigerde hem de volledige be- zette het vliegtuig veilig op het voegdheden te geven die hij eis- strand van het eiland, te. Zijn opvolger, Nasser, heeft voor heel Egypte de noodtoe- TOERISTEN - Buitenlandse stand afgekondigdIn het land toeristen hebben vorig jaar vol- is het echter rustig. gens voorlopige schattingen ruim 150 miljoen gulden in Ne- EILAND - De burgemeester derland besteed. Het aantel van Ameland is gisteren op het Duitsers dat een bezoei verkeerde Waddeneiland te- bracht aan Nederland verdub- recht gekomen De burgemees- belde. Ook het aantal Be ter zat in het vliegtuig dat van gische logeergasten steeg 11 u k k vl iff Ma -■ Internet: www pzc.nl A* Internetredactie: W* M M Postbus 31 JUl V 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D, Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax:(0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per postgeldteen Postbus 8070 toeslag 4330 EB Middelburg E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax: (0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Goes: Stationspark 28 Postbus 314460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1.20 Tel. (0113)315670 zaterdag; 1,70 Fax. (0113)315669 Alle bedragen zijn inclusief 6* m» E-mail redgoes@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Terneuzen: Postbank 35 93 00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax (0115)645742 Wegener NV en volgens de Rege^ E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertentie»: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113) 315555 Fax:(0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax:(0113)315549 v Postbus 80 Rubrieksadvertenties (kleinij»»' 4300 AB Zierikzee Tel (0113)315550 Tel: (0111 )454647 Fax. (0113)315549 Fax: (01111454657 Voor gewone advertenties. E-mail: redzzee@pzc.nl Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8 00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax:(0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/advertef» Auteursrechten voorbehouden DerW' Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wugenor-eoncsrrr aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt psWJJ"' r yCr (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante a nnt**' ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons 'or9vu"vVI> pjC de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u drt schriftelijk meioen i* zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. - i - :- 1 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4