iddenstand vreest val college Provincie bespaart door opheffing regiokantoren 11 GRATIS Impasse rond woningbouw in Gat Nieuwerkerk Gedenk, mens, dat gij stof zijt VVD wil uitleg over financiële gevolgen sluiting Dol-Fijn Brief roept vragen op over veiligheid tunnel io Ondernemers denken dat na vertrek wethouders plannen achterop raken 'olitiek forum mor senioren €16,50 zeeuwse almanak Overlast waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 26 februari 2004 {^carnavalsvierder ontvangt een askruisje van de priester. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Het is weer voorbij, de vastenavond viering. De veertigdagentijd is weer begon nen. Voor sommige rooms-katholieken wordt het begin van de vasten nog gemar keerd met een askruisje. In Goes, Kwaden- damme en Zierikee maakte het askruisje gis teren deel uit van de boetevieringen. Veel minder mensen dan er vastenavondvierders waren, schoven aan in de rij. De periode van vasten, zesenhalve week voor Pasen, is niet alleen in het christelijke geloof bedoeld voor boetedoening, bezin ning, eerlijk delen en het schoonmaken van hart en ziel Ook de vastenperioden in de is lam, de ramadan, het jodendom, Jom Kip poer, en andere religies combineren een gro- te schoonmaak met solidariteit. De gedach te achter de christelijke vastenperiode is dat god de mens veertig dagen de tijd geeft om alles ten goede om te buigen. Vroeger was het verplicht veertig dagen te vasten. Tegenwoordig is onthouding van voedsel en luxe officieel alleen nog verplicht op As woensdag en Goede Vrijdag, het begin en het einde van de vastenperiode. Omdat slechts zeer weinig gelovigen nog ge hoor gaven aan de oproep om op woensdag ochtend na carnaval met nuchtere maag een askruisje te komen halen, is het ritueel aan gepast aan de meer spirituele beleving van het geloof. Tijdens de vieringen in de kerken van Goes, Kwadendamme en Zierikzee werd het ri tueel van het askruisje ingepast in de litur gie van de vastenperiode. De priester maak te voor degenen die dat wensten een kruiste ken met gewijde palmas op het voorhoofd, met de woorden „Gedenk, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren." De as waarmee de kruisjes worden gezet, is afkomstig van de palmen die vorig jaar tij dens Palmpasen zijn gebruikt. Het stelt de blijheid over de opstanding van Christus voor, die tot as is vergaan en waaruit een nieuwe blijdschap zal ontstaan met de hulp van het geloof, de boetedoening en de vas ten. Het besef van sterfelijkheid wordt door het askruisje verbonden aan de wetenschap dat Christus voor alle zonden is gestorven. In de rooms-katholieke kerken in de rest van Midden-Zeeland wordt het begin van de veertigdagentijd zondag tijdens de regu liere missen gevierd. MfMarcel Modde HHKZEE - De diverse onder- ers- en belangen verenigin- op Schouwen-Duiveland ja beducht voor een val van «college. Ze voorzien het (ver- i| achterop raken van plan oeneen fikse financiële ader- dng voor de gemeente. fergen verschijnt naar ver achting het interne onderzoek- Bport van de gemeente naar van zaken rond de ar- seologische opgravingen bij de enkzeese Nobelpoort. de hand daarvan moet dui- iijk worden hoe het kan dat zoektocht naar bodemschat gemeente ruim zes ton Kt,in plaats van de 52.500 eu- die daarvoor was gereser- ïd. et interne onderzoek richt zich de vraag wie zijn goedkeu- sg heeft verleend aan die forse rerschrijding en bij welke wet- juder(s) de eindverantwoorde- kheid ligt. bk moet duidelijk worden raarom de betrokken wethou- ere G. Van de Velde-de Wilde (WD) en L. Geluk-Poortvliet (CDA) de gemeenteraad pas de ze maand op de hoogte brachten van de kwestie, terwijl in novem ber reeds een onverklaarbare overschrijding van het gevoteer de budget werd geconstateerd. Vooruitlopend op de uitkomst van de rapportage, laten woord voerders van ondernemers- en belangenverenigingen op Schou wen-Duiveland weten dat ze niet gelukkig zouden zijn met het vertrek van één of meerdere wethouders, danwel de val van het voltallige college. Dit zou de gemeente eerder schade doen dan verlichten, geven ze ieder voor zich aan. Voorzitter W. Ginjaar van de Fe deratie van Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS): „We houden ons hart vast voor een worst case scena rio. Daarin wordt het college naar huis gestuurd en komt er een demissionaire ploeg die tot de verkiezingen in 2006 niets an ders doet dan op de winkel pas sen. Het gevolg is dat allerlei plannen die nu op de rails zijn gezet, niet doorgaan, we subsi dies mislopen en meer van die el lende. Een nieuwe ploeg moet zich eerst inwerken en al met al ben je drie jaar verder zonder dat er iets wezenlijks is onderno men voor dit eiland. Bovendien zijn we nog eens dik twee mil joen euro aan wachtgeld kwijt ook, dus of dat allemaal nou zo veel beter is...?" Ginjaar, tevens prominent WD-lid, erkent dat er bij aan toonbaar verwijtbaar gedrag op z'n minst iemand met de billen bloot moet en er structureel iets moet veranderen binnen de ge meentelijke organisatie om her haling te voorkomen. „Maar de ze kwestie zou het mij niet waard zijn wethouders voor te ontslaan. De schade van het wegsturen is in mijn optiek gro ter." Twee kwaden Zijn collega's van de Onderne merskring Schouwen-Duive land (OSD), Recron en Agra risch Schouwen-Duiveland (ASD) laten zich in soortgelijke bewoordingen uit. OSD-voorman A. Schouw: „Met alleen de poppetjes vervangen, ben je er op dit moment niet. Het gaat om de structuur en de aansturing," Recron-voorzitter E. Troost: „Er is de afgelopen tijd ontzet tend veel moeite geïnvesteerd in beter overleg en kortere lijnen. Het zou heel jammer zijn wan neer al die inspanningen in het teiltje worden gegooid, net nu de neuzen een beetje de zelfde kant op staan. Soms moet je van de twee kwaden de minst erge kiezen." ASD-zegsman H. Re- mijn is aanmerkelijk meer terug houdend met uitspraken over het aanhouden of niet van de verantwoordelijke wethouders. „Aan de ene kant hebben tal van processen, waaronder het opstellen van een nieuw bestem mingsplan buitengebied, baat bij continuïteit. Maar anders- zijds mag worden verwacht dat er capabele mensen op die stoe len in het gemeentehuis zitten. De afweging wat belangrijker wordt gevonden, laat ik graag aan de politiek Ook vanuit de landinrichtings commissie wordt de Nobelga- te-affaire met argusogen ge volgd, aldus H van Oost. „We moeten er nu vooral eensgezind tegenaan, dan zijn we binnen vijf jaar helemaal boven Jan Er zit inmiddels zoveel kennis, bij alle wethouders! Als je dat nu loslaat, zou dat heel slecht zijn voor dit eiland." B1KZHK Ouderenorganisa- s van Schouwen-Duiveland ouden op dinsdag 9 maart een olitiek forum voor senioren. iet thema is 'wonen in armoe- l'.Vertegenwoordigers van ver- Mende politieke partijen in discussie met de bezoe- as over armoede en wonen senioren. lijeenkomst wordt gehou- in het Multi Functioneel (MFC) in Zierikzee en om 14.00 uur. (Advertentie) Brasseriemenul courgette-brie cn lambavala (naar keuze vegetarisch) en espresso pannacotta 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886 866 zondag 7 maart 13.00-17.00 uur [Koopzondag] Philip Freriks met het programma Gare Du Nord gratis entree, kaarten af tc halen bij infobalie 20.00 uur M AZ-Iczing eaiwse Bibliotheek Martin de Haan over moderne franse literatuur bekijk ook onze website door Marcel Modde NIEUWERKERK - De VVD- fractie van Schouwen-Duive land wil meer inzicht in de fi nanciële gevolgen voor Onder dak na een eventuele sluiting van het Nieuwerkerkse zwem bad Dol-Fijn. In vragen aan wethouder G. van der Salm (PvdA) hekelt de coal- tiegenoot het ontbreken van een financiële paragraaf in de rap portage van Onderdak. In die rapportage wordt aange geven dat het mogelijk is de zwemactiviteiten van Dol-Fijn in te passen in het bestaande schema van Onderdak in Zierik zee. Het stichtingsbestuur van Dol-Fijn reageerde vorige week met een tegennota, waarin wei nig heel werd gelaten van de on derbouwing. Misser De WD noemt op haar beurt vooral het achterwege laten van een kostenoverzicht 'een mis ser'. Dat plaatje is volgens de collegepartij noodzakelijk voor een zorgvuldige besluitvorming over het al dan niet stoppen van de gemeentelijke subsidie aan het Nieuwerkerkse bad volgend (Advertentie) jaar. Alleen een vergelijking tus sen de huidige kosten van On derdak en wat het zwembad méér kwijt is bij ontvangst van de extra te verwachten bezoe kers uit Nieuwerkerk, afgezet te gen de bestaande jaarlijkse bij drage aan Dol-Fijn, maakt dui delijk of de sluiting voor de ge meente inderdaad zonder extra kosten verloopt, stellen de libe ralen. Van der Salm heeft aangegeven dat dit wat hem betreft het uit gangspunt moet zijn. Onderbouwing De WD dringt er in dat ver band bij de wethouder op aan snel met een cijfermatige onder bouwing te komen. „Aangezien Onderdak de afgelo pen de afgelopen vijf jaar gemid deld 105.000 bezoekers heeft ge had en een inpassing van de acti viteiten van Dol-Fijn een toena me van 27.000 bezoekers zal ge nereren (een toename van 25 procent), is het voor de WD-fractie niet duidelijk of de ze operatie budgettair neutraal kan plaatsvinden", schrijft de partij. Het Zierikzeese kantoor van de provinciale dienst infrastructuur en vervoer, foto Marijke Folkertsma brunch voor alle jarige oma's opa's boven de 65 die minimaal 15 volbetalende (klein)kinderen voor de gastronomische brunch uitnodigen tegen het speciale tarief van (geldig op 7 21 maart 2004, minimaal 2 dagen van tevoren reserveren!) Golden Tulip WESTDUIN KOUDEKERKE'VIISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) Tel.: 0118-552510 Fax: 0118-552776 westduin@zeelandnet.nl door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De provincie Zee land sluit drie regiokantoren van de dienst infrastructuur en vervoer. Het gaat om de kanto ren in Zierikzee, Goes en Ter- neuzen. De activiteiten van de regiokantoren worden ver plaatst naar een kantoor in Mid delburg. „De sluiting van de kantoren is nodig om efficiënter te kunnen werken en de kosten te druk ken", zegt verantwoordelijk ge deputeerde T. Poppelaars Vol gens de gedeputeerde heeft de verplaatsing van de kantoren geen directe gevolgen voor het personeel. „Het gaat bij de drie kantoren om enkele tientallen medewerkers Die verhuizen mee naar Middelburg. Van ge dwongen ontslagen is geen spra ken maar op termijn betekent de verhuizing wel een verminde ring van het aantal arbeidsplaat sen. Als je drie kantoren samen voegt heb je mensen over. Nu heb je nog in iedere regio voor een bepaalde functie iemand zit ten. Als straks de kantoren zijn samengevoegd, kan je met een persoon toe Bovendien ver wacht ik dat dan veel gemakke lijker, efficiënter gewerkt kan worden." Poppelaars benadrukt dat het al leen gaat om kantoorpersoneel. De kantonniers blijven gewoon in de regio's. Het terugbrengen van het aantal arbeidsplaatsen gebeurt volgens Poppelaars door natuurlijk verloop De onderdeelscommissie van de dienst Infrastructuur (vaste com missie van de ondernemings raad) heeft ingestemd met de centralisatie al plaatst de per soneelsvertegenwoordiging wel wat vraagtekens bij de wijze waarop de operatie tot stand is gekomen. Reizen „Het collegevoorstel gaat verder dan het advies van het externe bureau die de reorganisatie heeft voorbereid. Die stelde voor om te reorganiseren tot twee regio's in plaats van de hui dige drie. Dit voorstel is niet overgenomen en GS kiest voor één centrale locatie. Dit leidt met name in Zeeuws-Vlaande ren tot vragen omdat het uitein delijke besluit voor de Zeeuws-Vlaamse personeelsle- door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De plannen voor woningbouw in 'het Gat van Nieuwerkerk' verkeren in een impasse. Eigenaar Adboma wil er woningen bouwen maar werkt de plannen pas uit als het gebied een woonbestemming krijgt. Maar de gemeente doet dit pas als er een 'inhoudelijk be vredigend plan' ter tafel ligt. Het terrein langs de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk - offici eel 'locatie motel' genaamd - ligt al meer dan dertig jaar braak. Plan na plan werd gelan ceerd voor de invulling van het terrein en stuk voor stuk leden de ze schipbreuk. In november 1966 werd bouw vergunning afgegeven voor een motel. Het motel is er nooit geko men. Plannen voor horeca in de vorm van een wegrestaurant strandden en hetzelfde geldt voor het idee voor een winkel passage. Enorm frusterend, vindt M. Lo- dewijks van eigenaar Adboma Projectontwikkelaars BV uit Ca- pelle aan den IJssel. De enige mogelijkheid die naar zijn idee nog overblijft, is die van woningbouw, maar ook met die plannen wil het niet vlotten. Lodewijks is geïrriteerd. „Zo lang de gemeente het gebied geen woonbestemming geeft, ligt het Gat van Nieuwerkerk compleet op z'n gat. Het Adboma-plan voor de bouw van 37 koopwoningen is volgens het dagelijk gemeentebestuur nog lang niet rijp voor uitvoe ring. De gemeente, zo bleek on langs uit antwoorden van het college op vragen van de fractie Leefbaar Schouwen-Duiveland, wil pas serieus met de plannen voor invulling van het Gat van Nieuwerkerk aan de slag als de ze verder uitgewerkt zijn. Adboma wil niets liever, zegt Lo dewijks. „Maar dan willen we wel eerst van de gemeente de toezegging dat zij het gebied een woonbestemming geeft. We gaan niet een hoop geld steken in het uitwerken van de plannen om vervolgens te horen te krij gen dat woningbouw op die plek helemaal niet kan." Lodewijks bekruipt het gevoel dat de gemeente de plannen van Adboma niet serieus neemt. „De gemeente wil het gebied een groenbestemming geven, maar dat kan ze helemaal niet maken. Je kunt niet zomaar grond afpakken van een eige naar. Ik vind dat ook echt een heel merkwaardig verhaal. Als de gemeente daar een park van had willen maken, had ze het terrein zelf moeten kopen. Daar heeft ze de kans voor gehad." Wat Lodewijks ook verbaast, is dat de plannen van Adboma op voorhand al kansloos worden ge acht vanwege het ontbreken van womngbouwcontingent. „Het feit dat er op dit moment geen contingent is, staat in principe los van de vraag of de wil om nu echt eens iets te doen er is." Geluid Ook het argument van de ge meente dat woningbouw langs een zo druk bereden weg als de N59 onmogelijk is vanwege ge luidsoverlast, gaat volgens Lode wijks niet op. „Ter plaatse geldt een snelheidslimiet van 50 kilo meter per uur. Er zijn voorbeel den genoeg van huizen die veel dichter langs een vijftig-kilome terweg staan dan de woningen die in het Gat van Nieuwerkerk zouden komen." Hij voegt er aan toe dat zich tussen het ter rein en de weg bovendien nog een groenstrook én een water gang bevinden. „Het is wat dat betreft echt geen enkel pro bleem op de 'locatie motel aan de milieueisen te voldoen bij wo ningbouw. door Ben Jansen TERNEUZEN - De burgemees ters van Borsele en Terneuzen willen weten hoe het staat met de veiligheid van de Wester- scheldetunnel. Zij zijn gisteren - net als raadsleden van hun ge meenten - in een anoniem be richt geïnformeerd over een aan tal technische mankementen in de veiligheidsystemen v(an de tunnel. Bovendien zou er sprake zijn van onveilige arbeidsom standigheden voor onderhouds personeel dat in de tunnel aan het werk is. In de per e-mail verspreide brief geeft de anonieme briefschrijver er blijk van goed op de hoogte te zijn van de veiligheidsvoorzie ningen in de tunnel. De gesigna leerde gebreken doen zich voor al voor in de installaties die de verkeersstroom door de tunnel buizen moeten bewaken en rege len. In de bedieningsruimte op het tolplein in Borssele is niet al tijd een goed beeld te krijgen van de verkeersstroom in de westbuis, omdat camerabeelden soms uitvallen. In delen van de tunnel werkt de omroepinstalla tie niet goed, zodat de tunnel operator automobilisten bij een ernstige calamiteit geen aanwij- zigingen kan geven via de dwars verbindingen een veilig heenko men te zoeken in de andere buis Het besturingssysteem vertoont af en toe blackouts. Achteraf is vastgesteld dat de communica tie met de hulpdiensten enkele weken niet heeft gewerkt. Het snelheidsonderschrijdingssys- teem merkt langzaam rijdende of stilstaande voertuigen vaak te laat en soms helemaal niet op. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel meent dat de brief zodanig gedetail leerd is dat moet worden erkend dat de schrijver weet waar hij het over h^eft. „Tot op zekere hoogte kloppen de onvolkomen heden die worden aangeduid. Maar ik vind niet dat er sprake is van bezorgdheid over de vei ligheid. Een deel van de gesigna leerde problemen is al opgelost; andere staan op het programma voor de twee weekeinden in maart waarin we onderheids- werk en verbeteringen uitvoe ren." Gesloten Volgens De Moor staat de veilig heid van de tunnelgebruikers en de mensen die erin aan het werk zijn voorop. „Daarom hebben we tweeënhalve week geleden de tunnel ook anderhalf uur ge sloten toen zich een storing in het besturingsysteem voor deed." Hij voegt er aan toe dat de ANWB eind vorig jaar en het ministerie van Verkeer en Water staat enkele weken geleden te vreden waren over het veilig heidsniveau van de tunnel. den ongunstig uitpakt. Zij moe ten nu dagelijks naar Middel burg gaan reizen, terwijl ze in het oorspronkelijke geval waar schijnlijk in Terneuzen konden blijven", vertelt W. Buijzer, se cretaris van de ondernemings raad. Volgens Buijzer is vanuit de twee andere regio's nauwe lijks gereageerd op de voorgeno men centralisatie. Wanneer de regiokantoren slui ten is nog niet bekend. „De be doeling was september maar ik weet niet of we dat nog halen", zegt gedeputeerde Poppelaars. Ook de locatie van het nieuwe kantoor is nog niet bekend. „Dat ligt gevoelig", aldus de ge deputeerde. Dinsdag nemen Gedeputeerde Staten officieel het besluit om de regiokantoren te sluiten. Studenten, dal is toch heel an der volk dan bejaarden Daar om heeft de gemeente Middel burg de buurt bijeengeroepen om uitleg te geven over de toe komstige nieuwe bewoners van het Jacob Roggeveenhuis: leerlingen van een Engels ge- lint opleidingsinstituut Bewoners in de straat bij het verzorgingshuis meenden de zer dagen al een voorproefje te hebben gekregen van wal men aai: studentenstreken kan verwachten. Een bewoner die met watero verlast in zijn kelder zat, had vanuit die ruimte een tuin slang naar buiten geleid om zo van het overtollige vocht verlost te worden, 's Avonds laat stopten onverlaten het in de straatgoot gelegde uitein de van de tuinslang door de brievenbus bij de buren. Die werden net op tijd wak ker van het geklater en kon den zo een waterballet voorko men. Buiten kijkend, zagen ze enke le jongelui, die zich op heter daad betrapt voelden, de duis ternis in rennen. „Shit", riep er eentje ge schrokken. Daarmee was het verband met het Engels getinte onder wijsinstelling snel gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35