ritiek op veiligheid in tunnel Convenant alleen helpt niet tegen drankmisbruik jeugd 11 GRATIS Twijfel over bouwplan Ovezande Gedenk, mens, dat gij stof zijt Provincie sluit drie regiokantoren Vlissingen werkt aan verbetering van Kenniswerf rgemeesters willen informatie naar aanleiding van anonieme brief eer geld voor mzalen ïerkstraf voor trkeersongeval iet fatale afloop €16,50 Auto slipt en belandt in sloot zeeuwse almanak Overlast zc BEVELANDEN-THOLEN donderdag 26 februari 2004 piEUZEN - De burgemees- t van Borselc en Terneuzen «eten hoe het staat met veiligheid van de Wester- ddetunnel. Zij zijn gisteren - Js raadsleden van hun ge- n sten - via een anoniem be- tgeïnformeerd over een aan- Kchnische mankementen in ifiligheidssystemen van de kI. Bovendien zou er sprake van onveilige arbeidsom- digheden voor onderhouds- woeel dat in de tunnel aan itrkis. sre-mail verspreide brief |dan anoniem zijn, de schrij- ■jeeft er blijk van goed op de te zijn van de veiligheids- Advertentie Brasseriemenul courgette-brie cn Jambayala (naar keuze vegetarisch) en espresso pannacota 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886 866 zondag 7 maart 13.00-17.00 uur Koopzondag] 15.00 uur Lurv Op Zondag kinderboeken op zondagmiddag Rom Molemaker oensdag 10 maart start Boekenweek! '6.00 uur Philip Freriks '"et het programma Gare Du Nord gratis entree, kaarten af 'v halen bij infobalie -0.00 uur $L\Z-lczing /ceuwse Bibliotheek I Martin de Haan I 1 <»cr moderne Franse literatuur Ixrkijk ook onze. website voorzieningen in de tunnel. De gebreken die worden gesigna leerd, doen zich vooral voor in de installaties die de verkeers stroom door de tunnelbuizen moeten bewaken en regelen. In de bedieningsruimte op het tol- plein in Borssele is niet altijd een goed beeld te krijgen van de verkeersstroom in de westbuis. omdat camerabeelden soms uit vallen. In delen van de tunnel werkt de omroepinstallatie niet goed, zodat de tunneloperator automobilisten bij een ernstige calamiteit geen aanwijzigingen kan geven om via de dwarsver bindingen een veilig heenkomen te zoeken in de andere buis. Het besturingssysteem vertoont af en toe blackouts Achteraf is vastgesteld dat de communi catie met de hulpdiensten enke le weken niet heeft gewerkt. Het snelheidsonderschrijdingssys- teem merkt langzaam rijdende of stilstaande voertuigen vaak te laat en soms helemaal niet op. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel meent dat de brief zo gedetailleerd is dat moet worden erkend dat de schrijver weet waar hij het over heeft. „Tot op zekere hoogte kloppen de onvolkomenheden die worden aangeduid. Maar ik vind niet dat er reden is voor be zorgdheid over de veiligheid Een deel van de gesignaleerde problemen is al opgelost; andere staan op het programma voor de twee weekeinden in maart waar in we onderheidswerk en verbe teringen uitvoeren." Tevreden Volgens De Moor staat de veilig heid van de tunnelgebruikers en de mensen die erin aan het werk zijn voorop. „Daarom hebben we tweeënhalve week geleden de tunnel ook anderhalf uur ge sloten toen zich een storing in het besturingsysteem voor deed." Hij voegt er nog aan toe dat de ANWB eind vorig jaar en het ministerie van Verkeere en Waterstaat enkele weken gele den tevreden waren over het vei ligheidsniveau van de Wester scheldetunnel. Verscheidene Borselse en Ter- neuzense raadsleden hebben de brief die ze gisteren ontvingen, doorgestuurd naar hun burge meesters Die hadden het mail- tje zelf al ontvangen. J. Lonink (Terneuzen) zocht gisteren met een contact met directeur T. Buis van de Westerschelde tunnel over de inhoud van wat hij de 'klokkenluiderebrief' noemde. Hij kreeg van Buis de verzekering dat de veiligheid niet in het geding is. Afgespro ken is dat de tunneldirectie naar de burgemeesters toe zal in gaan op de verschillende punten die in de brief worden genoemd. Lonink; „We moeten ons ervan JSEKE - De gemeente Rei- swaal wil meer geld uittrek- voorhet onderhoud van de «gymzalen in Yerseke. Dat •oorden burgemeester en aouders op schriftelijke vra- i van M. van der Meijden ID). vindt dat er sprake is van achterstallig onderhoud en sde het college tot actie. De gymzalen verdwijnen over Je jaren als in het plan Yer- f-West een nieuwe sportvoor- üng is gerealiseerd c W benadrukken nog eens ze om die reden geen hele e investeringen meer in de dge zalen doen. Het noodza- iike onderhoud wordt nog i uitgevoerd. is nu ruim 2200 euro per saai per jaar voor beschik- r, maar omdat is gebleken dit onvoldoende is, zal het lege e raad voorstellen dit drag per gymzaal met 3000 eu- le verhogen. DDELBURG - De rechtbank Kiddelburg veroordeelde gis- een 28-jarige inwoner van neuzen voor het veroorzaken een dodelijk ongeval tot zes inden voorwaardelijke ge- ^enisstraf, 240 uur werk- sieneen jaar rijontzegging. 'Temeuzenaar schepte 28 fe- Bri vorig jaar in zijn woon- itseen voetganger. De 76-ja- man overleed aan de gevol- ivan de aanrijding. OVEZANDE - De bouw van woningen in het gebiedje tussen de Dreef en de Plataanweg in Ovezande staat op de helling. Vorig jaar kwam de plaats uit vijf mogelijke woningbouwlokaties als beste naar voren, maar het ge meentebestuur is daar nu niet meer zo zeker meer van en wil een heroverweging maken. Uit de vele bezwaren die vanuit het dorp tegen de ont wikkeling naar voren zijn gekomen, blijkt dat Ovezan de ook niet zo blij is met de plek. Bovendien lijkt de ont sluiting problemen op te leveren. Het beoogde bestem mingsplan ligt tussen de Dreef, van links naar rechts op de voorgrond, de Hoofdstraat, de Plataanweg en de Bloemenlaan. In de Dreef zit een smalle doorgang in de gevelwand, maar een auto kan daar niet door. Een ont sluiting op de Plataanweg is problematisch, omdat die steil omhoog loopt en omdat daar al veel erfontsluitin- gen zijn. De enige mogelijkheid is de Bloemenlaan, maar daar is veel bezwaar tegen. Wethouder M. Vermue vindt de draagkracht voor het plan van groot belang. „We houden niet voor niets hoor zittingen. Nu is het moment om te bepalen of we het doen. of niet." Als de gemeente van het plan Dreef-West afziet, komen de andere locaties weer in beeld. luchtfoto Willem Mieras (Advertentie) door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil het alcoholge bruik onder jongeren serieus aanpakken, maar daar is meer voor nodig dan alleen een conve nant met de horeca. Dat staat in een notitie van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad. Het is inmiddels anderhalf jaar geleden dat de Reimerswaalse SGP-fractie constateerde dat een groot deel van de jeugd zich in het weekeinde te buiten gaat aan overmatig alcoholgebruik. De partij diende een motie in die burgemeester en wethouders de opdracht gaf daar iets tegen te doen. De gereformeerde par tij noemde een convenant met horeca-uitbaters en beheerders van sportkantines als voor beeld. De gemeenteraad stemde unaniem in met de SGP-motie. In een recente notitie, waarin de stand van zaken wordt ge schetst, stelt het college dat ze gesprekken met horecaonderne mers heeft gevoerd. Daaruit is gebleken dat er inderdaad spra ke is van een probleem. De uit baters zien een toenemend ge bruik van alcohol onder jonge ren, vooral in de weekeinden. Een grote groep jongeren heeft bovendien op het moment dat ze het café binnenkomt al een be hoorlijke slok op. Dat is dan al genuttigd in de sportkantines, waar de prijzen meestal lager liggen dan in cafés. Ook komen ze regelmatig binnen met sterke drank in hun binnenzak. Dat wordt dan ter plaatse gemixt met cola. Verbieden Volgens de gemeente zijn de ho- reca-ondernemers best bereid een convenant af te sluiten, maar het verbieden van alcohol heeft volgens hen geen enkele zin, omdat de jongeren dan er gens anders wel aan hun gerief komen. Verder wijzen de onder nemers op de verantwoordelijk heid van de oudere. De gemeente vindt ook dat niet alle verantwoordelijkheid bij de cafés gelegd kan worden en stelt dat een convenant met de hore ca alleen weinig soelaas zal bie den. Ook scholen, sportkantines en kerkbesturen zouden mee moeten doen Goede voorlichting op scholen vindt het college zeker zo be langrijk. Ook het opmeuw invoe ren van sluitingstijden voor ca fés (nu mogen die zo lang open blijven als ze willen) zou kun nen helpen. De gemeente voert binnenkort nog overleg met al lerlei instanties Daarna zal een eindvoorstel aan de gemeente raad worden voorgelegd De tussennotitie wordt dinsdag 2 maart besproken in de raads commissie welzijn. De vergade ring begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. brunch voor alle jarige oma's opa's boven de 65 die minimaal 15 volbetalende (klein)kinderen voor de gastronomische brunch uitnodigen tegen het speciale tarief van (geldig op 7 21 maart 2004, minimaal 2 dagen van tevoren reserveren!) Golden Tulip WtSTDUIN «OUDOlP.l! VUSÏINGfN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) Tel.. 0118-552510 Fax. 0118-552776 westduinQzeelandnet.nl Een carnavalsvierder ontvangt een askruisje van de priester. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Het is weer voorbij, de vastenavondvie ring. De veertigdagentijd is weer begonnen. Voor sommige rooms-katholieken wordt het begin van de vasten nog gemarkeerd met een askruisje. In Goes, Kwadendamme en Zierikzee maakte het as kruisje gisteren deel uit van de boetevieringen. Veel minder mensen dan er vastenavondvierdere waren, schoven aan in de rij. De periode van vasten, zesenhalve week voor Pa sen, is niet alleen in het christelijke geloof be doeld voor boetedoening, bezinning, eerlijk delen en het schoonmaken van hart en ziel. Ook de vas tenperioden in de islam, de ramadan, het joden dom, Jom Kippoer, en andere religies combineren een grote schoonmaak met solidariteit. De gedachte achter de christelijke vastenperiode is dat god de mens veertig dagen de tijd geeft om alles ten goede om te buigen. Vroeger was het ver plicht veertig dagen te vasten. Tegenwoordig is onthouding van voedsel en luxe officieel alleen nog verplicht op Aswoensdag en Goede Vrijdag, het begin en het einde van de vastenperiode bewust zijn dat ditwrt berich ten, hoe veilig de tunnel ook mag zijn. tot ongerustheid on der onze inwoners leidt." In de brief wordt erop gewezen dat tijdens de twee onderhouds- weekeinden in maart een snel in terventievoertuig van de brand weer bij de tunnel komt te staan Zo'n vooruitgeschoven post blijft achterwege bij de ge wone onderhoudswerkzaamhe den. eens in de twee weken op vrijdagavond. Burgemeester E. Gelok meent dat de brief schrijver daarmee misschien een punt heeft. ..Die inzet zou in elk geval makkelijker regelen zijn als we over beroepsbrand weer zouden beschikken." door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De provincie Zee land sluit drie regiokantoren van de dienst infrastructuur en vervoer. Het gaat om de kanto ren in Zierikzee, Goes en Ter neuzen. De activiteiten van de regiokantoren worden ver plaatst naar een kantoor in Mid delburg. „De sluiting van de kantoren is nodig om efficiënter te kunnen werken en de kosten te druk ken", zegt verantwoordelijk ge deputeerde T. Poppelaare. Vol gens de gedeputeerde heeft de verplaatsing van de kantoren geen directe gevolgen voor het personeel. „Het gaat bij de drie kantoren om enkele tientallen medewerkers. Die verhuizen mee naar Middelburg. Van ge dwongen ontslagen is geen spra ken maar op termijn betekent de verhuizing wel een verminde ring van het aantal arbeidsplaat sen. Als je drie kantoren samen voegt heb je mensen over. Nu heb je nog in iedere regio voor een bepaalde functie iemand zit ten. Als straks de kantoren zijn samengevoegd, kan je met een persoon toe. Bovendien ver wacht ik dat dan veel gemakke lijker, efficiënter gewerkt kan worden Poppelaare benadrukt dat het al leen gaat om kantoorpersoneel. De kantonniere blijven gewoon in de regio's. Het terugbrengen van het aantal arbeidsplaatsen gebeurt volgens Poppelaare door natuurlijk verloop. Vraagtekens De onderdeelscommissie van de dienst Infrastructuur (vaste com missie van de ondernemings raad) heeft ingestemd met de centralisatie al plaatst de per soneelsvertegenwoordiging wel wat vraagtekens bij de wijze waarop de operatie tot stand is gekomen. „Het collegevoorstel gaat verder dan het advies van het externe bureau die de reor ganisatie heeft voorbereid. Die stelde voor om te reorganiseren tot twee regio's in plaats van de huidige drie. Dit voorstel is niet overgenomen en GS kiest voor één centrale locatie. Dit leidt met name in Zeeuws-Vlaande ren tot vragen omdat het uitein delijke besluit voor de Zeeuws-Vlaamse personeelsle den ongunstig uitpakt. Zij moe ten nu dagelijks naar Middel burg gaan reizen, terwijl ze in het oorspronkelijke geval waar schijnlijk in Terneuzen konden blijven", vertelt W. Buijzer, se cretaris van de ondernemings raad. Volgens Buijzer is vanuit de twee andere regio's nauwe lijks gereageerd op de voorgeno men centralisatie. Wanneer de regiokantoren slui ten is nog niet bekend. „De be doeling was september maar ik weet niet of we dat nog halen", zegt gedeputeerde Poppelaare. Ook de locatie van het nieuwe kantoor is nog niet bekend. ..Dat ligt gevoelig", aldus de ge deputeerde. Dinsdag nemen GS een besluit over de opheffing. KRABBENDIJKE - Twee men sen zijn gistermorgen voor on derzoek naar het ziekenhuis ge bracht, nadat de auto waarin zij zaten in Krabbendijke in de sloot was beland. Op de spoorwegovergang van de Oude Rijksweg raakte de auto, bestuurd door een 34-jarige vrouw uit de gemeente Reimers waal, rond kwart voor tien in een slip. De wagen raakte een verkeersbord en kwam daarna in de sloot terecht. De automobi liste en een van de inzittenden werden ter observatie in het zie kenhuis opgenomen, maar in de loop van de dag mochten zij weer naar huis. Twee andere in zittende kwamen met de schrik vrij. De auto werd geheel ver nield. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen moet zich verder tot kennisstad ont wikkelen. I)at vindt het Vlissing- se college van B en W. Het stelt 250.000 euro ter beschikking voor een vervolgonderzoek naar uitbreiding en verbetering van de Kenniswerf op het Edisonge- bied. Uit dat onderzoek moet blijken welke innovatieve bedrijven pas sen binnen de sfeer van de Ken niswerf. Tegelijkertijd wordt een ruimtelijke en stedenbouw kundige schets voor het gebied uitgewerkt. Het centrale punt van de Kennis werf ligt rond de Prins Hendrik- weg, nabij de Binnenhavens en de huidige complexen van de Hogeschool Zeeland en het Re gionaal Opleidingscentrum Zee land. Vlissingen wil kennisintensieve en onderwijsgerelateerde bedrij vigheid aanspreken. De komst van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ)dat nu in Sint-Laurens zit. past in dat plaatje. Binnenkort wordt een bouwvergunning gegeven voor het RPCZ-complex dat op de hoek van de Prins Hendrikweg en Edisonweg komt. Het Vlissingse college heeft ver der 27.500 euro over voor een haalbaarheidsstudie naar de ves tiging van een Aquatisch Educa tief Centrum. Het onderzoeks centrum kan samenwerken met de Hogeschool Zeeland, waar een opleiding aquatische eco- technologie gevolgd kan wor den. Er wordt met de gedachte gespeeld om een nationaal ken niscentrum te ontwikkelen voor maritieme vraagstukken. In de stedenbouwkundige schets wordt uitgegaan van hoogwaardige woon-, werk- en studiemogelijkheden. Bij de uit gangspunten van de Kenniswerf horen een studentencampus en uitgebreide sport- en recreatie voorzieningen. Station In de buurt van het huidige NS-station in Vlissingen is ruim te voorzien voor bedrijfjes en een conferentiecentrum. Een idee is om het - nu erg afgelegen - station te verplaatsen naar de Prins Hendrikweg. zodat het wat centraler in Vlissingen komt te liggen. De Vlissingse gemeenteraad be slist volgende maand over het plan van aanpak dat het college voorstelt. Eind oktober moeten de resulta ten van het vervolgonderzoek overlegd worden. Omdat slechts zeer weinig gelovigen nog gehoor gaven aan de oproep om op woensdagochtend na carnaval met nuchtere maag een askruisje te ko men halen, is het ritueel aangepast aan de meer spirituele beleving van het geloof. Tijdens de vie ringen in de kerken van Goes, Kwadendamme en Zierikzee werd het ritueel van het askruisje inge past in de liturgie van de vastenperiode De pries ter maakte voor degenen die dat wensten een kruisteken met gewijde palmas op het voorhoofd, met de woorden „Gedenk, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren." De as waarmee de kruisjes worden gezet, is afkom stig van de palmen die vorig jaar tijdens Palmpa sen zijn gebruikt. Het stelt de blijheid over de op standing van Christus voor. die tot as is vergaan en waaruit een nieuwe blijdschap zal ontstaan met de hulp van het geloof, de boetedoening en de vasten. Het besef van sterfelijkheid wordt door het as kruisje verbonden aan de wetenschap dat Chris tus voor alle zonden is gestorven. In de rooms-katholieke kerken in de rest van Mid den-Zeeland wordt het begin van de veertigdagen tijd zondag tijdens de reguliere missen gevierd. Studenten, dal is toch heel an der volk dan bejaarden Daar om heeft de gemeente Middel burg de buurt bijeengeroepen om uitleg te geven over de toe komstige nieuwe bewoners van het Jacob Roggeveenhuis: leerlingen van een Engels ge tint opleidingsinstituut. Bewoners in de straat bij het verzorgingshuis meenden de zer dagen al een voorproefje te hebben gekregen van wat men aan studentenstreken kan verwachten. Een bewoner die met water overlast in zijn kelder zat, had vanuit die ruimte een tuinslang naar buiten geleid om zo van het overtollige vocht verlost te worden, 's Avonds laat stopten onver laten het in de straatgoot ge legde uiteinde van de tuin slang door de brievenbus bij de buren. Die werden net op tijd wak ker van het geklater en kon den zo een waterballet voorko men. Buiten zagen ze enkele jonge lui, die zich op heterdaad be trapt voelden, de duisternis in rennen 'Shit', riep er een tje geschrokken. Daarmee was het verband met het Engels getinte onder wijsinstelling snel gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31