No Can Do is Niks PZC Linde Nijland zingt Sandy Denny Belgisch duo brengt oud en nieuw in Porgy en Bess donderdag 26 februari 2004 swb28 Zondagmiddag kan het pu bliek weer aanschuiven bij een Open Haard Concert in Por gy en Bess in Temeuzen. Klarinettiste Katrijn Aper en pianiste Lieve Mertens, beiden uit Belgie, brengen een pro gramma waarin afwisseling troef is. Katrijn Aper studeerde in Ant werpen en speelt bij gezelschap pen als het Filharmonisch Or kest van Vlaanderen en II No- vecento. Lieve Mertens begon ook in Antwerpen maar rondde haar pianostudie af in Den Haag. Vergeten Het concert wisselt oud en nieuw op een prettige manier af. De barokcomponist Johann Mel- chior Molter geeft het startschot met zijn Konzert no.l. Tegen woordig is de beste man, die een slordige 413 composities op zijn naam heeft staan, vrijwel verge ten. Er zijn zes klarinetconcert jes bewaard gebleven, allemaal zo kort dat ze samen op één cd-tje passen. Ook de Poolse componist Witold Lutoslawski neemt in zijn Dances Preludes de binnen- bocht. Slechtst zeven minuten heeft hij nodig voor de vijf dan sen die hij in 1954 componeerde op basis van volksliedjes uit het noorden van Polen. Niet dat je dat laatste kunt horen, de lied jes zitten zo goed in de rest van de muziek verstopt dat ze tot op heden nog niet teruggevonden zijn. De Sonata van Leonard Bern stein is uit 1942. Het was de eer ste compositie van Bernstein die gepubliceerd werd. De spet terende elementen uit de jazz en de Zuid-Amerikaanse mu ziek hebben ervoor gezorgd dat dit werk altijd populair is geble ven. Romantiek Na de pauze gaat het verder met onvervalste Romantiek van Ro bert Schumann. In 1849 begon Schumann aan een serie kamermuziekwerken, waarvan de Fantasiestücke, voor klarinet en piano de eerste is. De drie delen leggen de weg af van nostalgie tot uitbundig heid. Vrolijk ook zijn de Drie Prelu des van George Gershwin. Hij schreef er zes, - tènminste, dat denkt men; in 1927 voerde Gershwin een zesde prelude uit, het manuscript of schetsen er van zijn echter nooit gevonden - maar vond slechts drie goed ge noeg om te publiceren. Het concert eindigt met Spot lights on the Bass Clarinet, een driedelig concerto, in 1992 ge schreven door de Belgische com ponist Jan I^dermann. /V Douwe Eisenga Katrijn Aper en Lieve Mertens geven zondag een Open Haard Concert in Porgy Bess in Ter- neuzen (15.00 uur). De Sanseveria's No can do betekent zo veel als 'geen sprake van' maar wordt soms ook vertaald als 'niks'. Dat, sa men met de lekkere klank van de woorden, maakte het voor componist en drum mer Arend Niks tot een idea le naam voor een ensemble. No Can Do treedt zaterdag met gastpianist Guus Jan sen op in de Kloveniersdoe len in Middelburg. Arend Niks studeerde in 1986 af aan het Rotter dams Conservatorium en is van af die tijd uitermate actief. Hij speelde in bands als Corrie en de Grote Brokken, werkte mee aan dansproducties van Djaz- zex en het Scapino en theater producties van Orkater. Boven dien is Niks bandleider van groe pen als New Niks en het Niks Project. Het ensemble No Can Do kwam tot stand in samenwer king met saxofonist Frans Ver- meerssen. Volgens Niks klikte het tussen hem en Vermeerssen: „Ik kwam Frans tegen bij een project waar klassieke musici en jazzmusici samenwerkten. We bleken een fascinatie te de len voor akoestische jazz waar veel vrijheid in zit zonder dat het free-jazz wordt. We compo neren beiden op een verschillen de manier. Het resultaat is een breed scala aan muziek. Dat werkt heel goed." De twee bandleiders proberen een routineuze werkwijze te overstijgen. „De standaardvorm bij jazzgroepen is thema, solo, thema, solo, enzovoorts. Wij zoe ken naar geraffineerdere vor men, we proberen een muzikaal verhaal te vertellen, meer te doen dan een herhaling van zet ten. Bij ons kan een idee voor een slot ineens de hoofdzaak worden of kan een bepaalde pas sage maar één keer voorkomen. Voor sommige stukken hebben we dan ook behoorlijk wat A4-tjes nodig." In ieder geval is er geen ruimte voor de beruchte solo die ver zandt in oeverloosheid. „Het gaat ons echt om compactheid. 1-Iet moet 'to the point' blijven. We spelen ook allemaal korte nummers en willen niet koste wat kost doordrammen." In 2002 was Niks artistiek lei der van het Jazz International Festival in Rotterdam. Om die reden werd pianist Guus Jansen uitgenodigd met de groep mee te spelen. „Als je zo'n festival leidt, is het traditie dat je zelf ook speelt, het liefst met iets nieuws. Dat laatste lukt toen even niet. In plaats daarvan vroegen we Guus om mee te spe len. Iedereen vond dat zo leuk dat we het niet bij die ene keer wilden laten. Nu gaan we dus op tournee." Douwe Eisenga No Can Do treedt met gastpia nist Guus Janssen zaterdag op in de Kloveniersdoelen in Mid delburg (20.30 uur). Gastpianist Guus Jansen treedt op met No Can Do. Bijna zesentwintig jaar gele den, op 21 april 1978, over leed op 31-jarige leeftijd de Brit se zangeres Sandy Denny. Een hersenbloeding veroorzaakte een fatale val van een trap in het huis van vrienden. Ten minste: zo luidt de officiële lezing na autopsie. De tragiek van haar dood werd versterkt door geruchten dat de val een gevolg was van overmatig alco holgebruik in een periode waar in ze psychisch behoorlijk in de knoop zat. De roem en het suc ces als componiste en zangeres namen alleen maar toe, haar persoonlijke leven gaf een tegen gesteld beeld te zien. In haar jeugd was Sandy Denny al een gelouterde folkzangeres Haar loopbaan raakte in een stroomversnelling toen ze een aantal albums met Fairport Convention opnam. Eén daar van is het legendarische Liege Lief, het standaardwerk voor de folkrock. Denny verliet Fair port al na anderhalf jaar. Ze richtte haar eigen groep Fotheringay op. Het gelijknami ge album is één van de mooiste folkrock-albums. Daarna volg den drie soloalbums alvorens ze weer terugkeerde bij Fairport Linde Nijland Convention. Wederom verliet ze de groep waarna naar later bleek haar vierde en laatste sol oplaat verscheen. Het bekendst is Denny door haar lied 'Who knows where the time goes?' Ju dy Collins had een wereldhit met dit nummer, maar ook on der anderen Nina Simone, Nana Mouskouri, Nancy Griffith, Ma ry Black en 10000 Maniacs na men het nummer op. De Groningse Linde Nijland .'H \A foto Stephan Feys groeide op met de muziek van Denny. Nijland verdiepte zich in de Britse zangeres en vond raakpunten. „Het is de liefde voor de teksten die me bindt en ik voel me thuis bij haar mu ziek. Het geeft herkenning al is het geen identificatie. Ik ben wel met haar begaan." Veel lie deren van Sandy Denny gaan over liefde, verlangens, begrip en erkenning; de teksten zijn poëtisch. De songs zijn niet de vrolijkste. Toch zingt Linde Nij land ze met plezier en overtui ging. „Ik luister niet naar mu ziek om vrolijk van te worden. Muziek in mineur, zoals de songs van Sandy Denny, roepen vaak herkenning op en geven juist ondersteuning." Oude wens Linde Nijland is de helft van het akoestische duo Ygdrassil. Ze realiseerde een oude wens door een project te starten waarin ze alleen nummers van Denny zingt. Vorig jaar werd de cd Lin de Nijland sings Sandy Denny opgenomen met elf zorgvuldig uitgezochte tracks. „Haar liede ren passen goed bij mijn stem. Het is de warmte, diepte en sfeer. Voor de opnamen heb ik vooral die liedjes gekozen die mij persoonlijk aanspreken. Daarom staat er ook relatief weinig van haar latere werk op." Marius Roeting Linde Nijland geeft zondagmid dag een concert met draailier speler Gilles Chabenat en pia nist Alain Bonnin in het Arse naaltheater in Vlissingen (15.00 uur). ROTTERDAM La bayadère. Koninklijk Ballet van Vlaanderen La bayadère speelt zich af in India. Nederlandse première, do. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur Tangorilla. Het nieuwe avondvullen de danstheaterprogramma van Lie- ber Gorilla, do., vr. en za. Theater Lantaren/Venster - 21.00 uur Tiefenrausch. Tiefenrausch gaat over een man, een vrouw, een relatie en een gesloten ruimte. do.,vr. en za. Theater Lantaren/Venster - 20.30 uur Lovsky Maze of Mirrors'. Een cruise vakantie eindigt in een schipbreuk, do. Oude Luxor Theater - 20.00 uur West Side Story. Engels gezongen. Deze versie is een originele Broad- way-productie. do., vr. en za. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur A Night of Comedy Actualiteit, snel le verhalen, oneliners en het risico om te worden uitgekozen tot mikpunt van spot. do. Theater Zuidplein, Klei ne Zaal - 20.15 uur De Berini's. Noorderstil is misschien wel het kleinste dorpje van Neder land. Annie en Harrie hopen er einde lijk rust, ruimte en vriendschap te vin den. do. en vr. Theater Zuidplcin, Grote Zaal - 20.00 uur Slagwerk The Big Bang. De Slag om de Wereld. In het begin was er The Big Bang. Deze oerknal klinkt nog al tijd door, in pop-, rock- en wereldmu ziek, in klassiek en in jazz. vr. de Doe len, Grote Zaal - 20.15 uur Arie Silvester. Rammen Voor deze voorstelling zoeken Arie Silvester naar publiek (m/v) dat jong van hart, leeftijd of ziel is. vr. en za. Oude Luxor Theater - 20.00 uur De Leenane trilogie. Het Toneelhuis/ZT Hollandia. Van Mar tin McDonagh. De pers reageerde meer dan lovend, vr. en za. Rotter damse Schouwburg, Grote Zaal - 19.00 uur Ma Stella. Een toneelvoorstelling over een Surinaamse oma tussen twee culturen, vr. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Piggelmee. Een voorstelling over te vredenheid en hebzucht, natuur en cultuur, goed en kwaad. Vanaf 6 jaar. vr. en za. Jeugdtheater Hofplein, Klei ne Zaal -19.00 uur, zo 14.00 uur Big Bands. New Cool Collective Big Band. De muziek is de ideale combi natie van latinritmes, dj-beats en energieke jazz. za. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur Carmen. Van Bizet. Nederlands Phil- harmonisch Orkest, Brabant Koor, Kinderkoor de Kikkers o.l.v. Yakow Kreizberg za. de Doelen, Grote Zaal - 19.30 uur Klaas van Eerden. Mix. Snelheid en muzikaliteit zijn de handelsmerken van Klaas van Eerden, za. Biblio theektheater - 20.30 uur Love. Theatergroep Max. Love is een voorstelling voor kindéren vanaf 6 jaar waarin de liefde veel gezichten krijgt, za. en zo. Rotterdamse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur Cyrano, de neus en het meisje Xynix. Zes zangers spelen het verhaal van Cyrano met wie je kan lachen en vech ten, die prachtig kan dichten maar bang is voor de meisjes. Vanaf 8 jaar. zo. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal - 14.30 uur Eros Ramazzotti Concert, ma. en di. Ahoy' Rotterdam - 20.00 uur Corrie en de Grote Brokken met nieuw literair programma m.m.v Toon Teilegen. di. Theater Lantaren/Venster - 20.30 uur Strijkkwartet. Prazak Kwartet (Tsje chië). O.a. Novak - Strijkkwartet nr.2 in D op.35; Dvorak - Strijkkwartet nr.ll in C op.61. di. de Doelen, Jur- riaanse Zaal - 20.15 uur Gouden Meesterwerken. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Strauss - Serenade voor bla zers in Es; Vier letzte Lieder, Don Quixote, wo. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Alkemade Bloemen. Winnaars van de jury- én de publieksprijs van het Groninger Studenten Cabaretfestival 2000 en de Holland Casino Podium- prijs. wo. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Gaga. Door Alex d' Electrique. Gaga is een schofterige comedy over de angst van de ene generatie voor de an dere. wo. Theater Lantaren/Venster, Lantaren 1 - 20.30 uur Morgen gaat het beter. Een voorstel ling over de problemen van een gast vrij gezin, onthecht en in de war. wo. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur ANTWERPEN Proust 2, De kant van Albertine. Tweede deel van een vierdelige thea terversie van A la recherche du temps perdu van Proust, door het Ro Thea ter. di. en wo. Bourla 20.00 uur Pride and Prejudice. Theaterstuk naar Jane Austen door Toneelhuis. vr. za. en wo. Studio Tokio 20.00 uur Blauw. Opwindende relatiekomedie naar het boek La Ronde van Arthur Schnitzler. za. Zaal Elckerlyc 20 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater De buit is binnen, toneelstuk van Mi chel André, do. vr. en za. rode zaal 20.30 uur, zo. 15.00 uur; Patatje, ver- halenvertelavond door Theater Zee manshuis, vr. za. en zo. keldertheater 20.30 uur; Caveman, theatervoorstel ling over verschillen tussen man en vrouwr door Theater Mogul, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; Hotel Vocal, theatercafé, zo. 12.00 uur Voorstellingen in het Raamtheater: To bie or not to bie/Humble Boy, En gelse komedie van Charlotte Jones naar Hamlet van Shakespeare, vr. za. en wo. Raamtheater op 't Zuid, 20.00 uur; Solo Slim, theatervoorstelling van Podium Modern, met tekst en spel van David Dermez, di. en wo 't Klein Raamtheater 20.00 uur Hoerenleed. Theatervoorstelling over het leven van twee verschillende ma dammen uit de Quartier. vr. za. en zo. Noordtheater 20.30 uur School voor vrouwen. Theaterstuk naar Molière door Theatergroep De Kern. vr. Klokhuis 20.30 uur Het Jack Seis Project. Gedramati seerd muziekproject en levensechte tragedie over passie voor jazz. do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Theatervoorstellingen in De Singel. Bach en Hoogdagen, De Mattheus- passion door Koor en Orkest Colle gium Vocale Gent en solisten, publie ke generale repetitie, zo. 14.30 uur, uitvoering, ma. 20.00 uur; Droomspo- ren van Andrew Bovell, theaterstuk waarin tijd en toeval worden gemani puleerd, di, en wo. 20.00 uur Voorstellingen Arenbergschouwburg: En nu gij daar sestand-up come dy workshop, do. 20.30 uur; Tegen licht, liedjes en conferences door Johan Verminnen, vr. 20.15 uur; Ac quired Taste, cd-presentatie door de pop-rock band Absynthe Minded, vr. kleine zaal 20.30 uur; Kunstbende, allerlei soorten kunst door jongeren, za. 14.00 uur; Geert Hoste Hard, ca baretprogramma, zo. 20.15 uur; Coast 2 Coast, benefietconcert voor het Zuiden, di. 20.15 uur; Popmuziek, rock en jazz door Jools Holland and his Rhytm Blues Orchestra, met Sam Brown en Ruby Turner, wo. 20.15 uur Voorstellingen Kon. Elisabethzaal: Spring in concert, do. en vr. 11.00, 14.00 en 17.00 uur, za. 14.00 en 17.00 uur; II Pirata, concertante uitvoering door de Vlaamse Opera, wo. 20.00 uur Voorstellingen Zuiderpershuis: Ba- sel-Retour, theaterstuk op tekst van Filip Vanluchene, door De Tijd, do. vr. en za. 20.30 uur; Samir en Wissam Joubran, concert van het crème de la crème onder de Palestijnse udspelers, zo. 20.30 uur; Koumpania Xalkias, traditionele Griekse muziek, wo. 20.30 uur AMOR. Jongerenproject met theater en muziek rond liefdesgedichten, do. en vr. Bouria 20.00 uur Serge Leil'erkus en Simon Skigin. Re cital met hommage aan de grote Rus sische componisten, vr. Vlaamse Ope- Brad Mehldau Trio. Jazzconcert met tijdloze en universele muziek, zo. Bourla 20.00 uur The Sound of Music. Musical met hoofdrolspelers Maike Boerdam en Peter Van De Velde. do. vr. za. en wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, za. ook 14.00 uur. zo. 13.00 en 18.00 uur Con Italianita II. Lunchconcerts. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur De Sanseveria's brengen het liedjesprogramma Extra bele gen. Hun repertoire bestaat uit een eigen vertolking van Neder landstalige liedjes uit de jaren vijftig tot zeventig, aange vuld met zelfgeschreven liedjes en teksten. De dames zingen over de schoonheid en kracht van de rijpere vrouw, de na tuur en de liefde. Want ook al zijn Sandra, Vera en Ria de veertig gepasseerd ze worden er alleen maar mooier op. Is het niet uiterlijk, dan toch zeker wel innerlijk. Gewapend met slagwerk, toets- snaar- en blaasinstrumenten creëren de Sanseveria's een ei gen transparant instrumentaal geluid met karakteristieke sa menzang. •Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Hans Klok Hans Klok brengt zijn show History of Magie. Na maanden in het buitenland staat Hans Klok weereensin Nederland op de planken. In zijn show History of Magie neemt hij het publiek mee in een tijdreis langs de eeuwen oude historie van de magie. Van het ontstaan en de ont wikkeling tot de hedendaagse vormen van 'tovenarij' en illu sie. •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Rooyackers, Kamps Kamps Het cabarcttrio Rooyackers, Kamps en Kamps is vernieu wend en origineel bezig. Dit betekent dat de nieuwe voorstelling weer compleet an ders is dan de twee vorige. Velen hebben de geheel eigen stijl van Wart Kamps, Tim Kamps en Bor Rooyackers proberen te duiden: zapcabaret, géén cabaret, escalatietheater, enzo voorts. Dus het beste advies is: gewoon gaan kijken. •Arsenaaltheater, Vlissiqgen, 2015 uur Rob de Nijs Zanger Rob de Nijs geeft een concert. Hij brengt zijn programma '40 jaar aan de top'. Deze voor stelling is uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur No Can Do Guus Jansen is gastpianist bij het concert van No Can Do. Ook in september 2002 speelde Guus Jansen op het Jazz In ternational Festival in Rotterdam samen met Frans Ver meerssen (tenor- en sopraansax), Arend Niks (drums), Wol ter Wierbos (trombone) en Mischa Kool. Dat beviel zo goed, dat ze nu een tournee langs de Nederlandse podia maken. Ze spelen eigen composities. •Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Tramlijn Het Middelburgs Theater speelt de voorstelling Een tramlijn die verlangen heet. Dit toneelstuk van Tennessee Williams speelt zich af in New Orleans aan de zelfkant van de maatschappij, waar eigen co des, dromen en verlangens een fragiele balans vormen. Blanche komt bij haar zuster Stella, maar dat is niet geheel overeenkomstig de wens van Stella's alcoholistische man Stanley. Willem Huijbreghs regisseerde Ploneke Scholtsz, AnkeTani- hatu, Peter Adriaanse. Pim Lokerse, Escha Tanihatu, Reincc Jansen, Jan Sipma en Rob Dollenkamp. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Lenny Kuhr Zangeres Lenny Kuhr brengt haar liedjesprogramma Op de grens van jou en mij. Ze selecteerde een aantal van haar mooiste nummers en zingt ook nieuwe liedjes. Ze wordt daarbij muzikaal terzijde gestaan door Gerad de Graaf (piano, accordeon, zang),Cor Mutsers (gitaar, zang) en Eric Coenen (basgitaar, zang). Mar- tijn Bouwman deed de regie. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.301 Club Alibi Het is weer tijd voor muziek in Club Alibi. Het betreft een alternatief danscafé met dj Rohalt. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Mamilla De Zeeuwse gitaarrockband Mamilla verzorgt een optreden. Sinds vorig jaar maakt ook de Schouwse gitarist Etienne j van Oeveren deel uit van deze formatie. •Café Bommenede, Zonnemaire, 21.00 uur Crazyland De stichting Rasela vult de avond met acts van het Crazy- land project. Dit project heeft tot doel de muziek van jonge Zeeuwse acts te promoten en hen ervaring op te laten doen. Zo is Scwarin 2000 begonnen als schoolband, maar staat inmiddels geheel op eigen benen. Muziek en teksten zijn van eigen hand en kunnen omschreven worden als Nederlandstalige rock, De band DT staat voor Duidelijke Taal en Harry, Green en Zwick zijn nog maar een klein jaartje bezig. Het drietal rapt in de moerstaal. CriSuz tenslotte rapt eveneens in het Neder lands. Mav en Keegan kennen elkaar van het ROC in Goes en von den elkaar in een gezamenlijke voorkeur voor hiphop en ne- derhop. •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Plaeto Sinds de zomer van 2002 bestijgt de band Plaeto het po dium. De groep bestaat uit zanger Sandro van Breemen en gitarist Erwin Steijlen (beiden ex-City to City), drummer Jeroen Pol- derman en bassist Jos Verheijen. Te horen is dat Van Bree men het vak geleerd heeft van 'the old school' (Pink Floyd, Kinks, Doors), terwijl sound en lyrics duidelijk ruwer, vinni-1 ger en beukender zijn. In het voorprogramma staat demelo- dieuze rockband Marooned uit Oss. De muziek is energiek en broeierig slepend, geïnspireerd door de alternatieve rock uit de jaren negentig. Sinds de op- i richting, eind 2000, is Marooned uitgegroeid tot een vaste waarde in de regio, getuige het toenemende aantal optre dens. De band speelde onder meer in het voorprogramma van Ra- coon, The Crox en Beef en op verschillende festivals. •Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Toffe Haan De Nederlandstalige rockband Toffe Haan verzorgt een op treden. De Schouwse formatie maakt rockmuziek met een humons- tische inslag. Eigen werk wordt afgewisseld met covers Si- mon van de Meer stelde de band samen uit een aantal muzi- kanten uit zijn vorige band Koel Bewaren en enkele nieuwe namen. Het voorprogramma wordt verzorgd door de rockband Fee.> j like Falling uit Nieuwerkerk en Zierikzee met Engelstalige rockmuziek. •Muziekcafé De Stulp, Renesse, 22.00 uur ZONDAG Kunstbende De Zeeuwse voorronde van de Kunstbende wordt gehouden Jongeren tussen de 13 en 19 jaar uit de hele provincie stn]-^ den met eigen gemaakt werk in de categorieën expo. theate. taal, dans, computer en film. Alles wordt beoordeeld door een jury. De presentatie is in handen van Eric Holm en Marion van I waarden. •De Mythe, Goes, 13.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28