Heerenveen geeft Ajax voetballes Verschoppeling Benni McCarthy even koning PSV draagt eigen én nationale last Roy Makaay neemt Kahn in bescherming 19 oploper komt in Friesland niet ongestraft weg met mindere vorm: 4-1 thene ver weg a nederlaag van «aterpolosters ADO Den Haag neemt afstand van gevarenzone Tweede dagzege op rij Petacchi Spelers krijgen geen deel tv-gelden Weer dopinggeval amateurvoetbal Etappezege Valverde in Valencia Koreanen samen naar opening OS Roeibond kiest olympische acht Verliezen loont voor deel van renners België donderdag 26 februari 2004 HERENVEEN - Tot gisteren (fjf de moeizame toemee van Ibj langs de Nederlandse vel- sfD onbestraft. Tegen NEC, Vo- rtdam en Twente liep de leider i de eredivisie ondanks matig Ktbal geen schade op. In Hee- iveen ging het wel mis. En ledook: 4-1. Friese reuzendoder, die zater- ^PSV al klopte, maakte korte Aten met de weifelende Am- wlamse ploeg. Ajax staat op SV nog wel zes punten voor in titelrace, maar mag gezien 15 spel van gisteren nog geen gele illusie koesteren. Daar- is het seizoen nog te lang het spel te broos, hen. tien. tien", scandeerden «Friese fans, nadat uitblinker •vrynen een kwartier voor tijd 'heel fraaie wijze de derde r.eze treffer maakte. Daarmee de ontmaskering van Ajax apleet. een ontmaskering die denken aan de vernedering twee jaar terug onder Co üriaanse. Toen werd het 5-1 ;or Heerenveen en dat had gis- !Si ook gekund. Ilansrol ij de 2-0, van Knopper werd sjax onder de voet gelopen door inndinaviërs die in Friesland ted gedijen. Onder aanvoering jnMika Vayrynen, die nota be lt in 2000 stage liep in Amster- •d. Bij de glansrol van de Fin- f middenvelder verbleekte het ■xsterdamse talent Wesley Sne- ;cer volledig. En al die andere !;sx-talenten ook. Terwijl Hee- aveen de mouwen opstroopte, aigen de Amsterdammers volle- igten onder. iet begon allemaal even voor ast. Tot de 44e minuut had Ijax de zaakjes redelijk op or- ie. maar niet meer dan dat. Het mpo was laag, de spelpatro- en steriel. Het leverde twee ansjes op voor Anastasiou, naar daar sprak naderhand nie- nand meer over. Daarvoor was DEN HAAG/MUNCHEN - Roy Hakaay heeft het opgenomen 'oor zijn doelman Oliver Kahn. De keeper ging dinsdagavond ik een E-pupil in de fout, waar- foor Bayern München een zeke- eoverwinning op Real Madrid foor de neus werd geboord: 1-1. de vernedering die na de pauze volgde veel te groot. De eerste treffer, van Vayrynen, brak de wedstrijd open en was misschien nog wel een beetje ge lukkig. Maar het vormde wel de opmaat voor een tweede bedrijf dat Ajax nog lang zal heugen. Vanaf de aftrap werden de Am sterdammers met de rug tegen de muur gezet en ze kwamen er niet meer van los. Onbevangen Het verlangen van Ajax gaat te rug naar de tijden dat de ploeg zelf nog fris en onbevangen speelde. De talenten uit Amster dam werden gisteren overvleu geld door nuchtere Friezen. In theorie klopte de strategie van Koeman aanvankelijk wel. Ni- gel de Jong was naar de linker kant gestuurd om Hestad te be waken, en Galasek, de grote re gelaar op het middenveld, was belast met de bewaking met Vayrynen. Maar nadat Heerenveen de schroom van zich afschudde en vooral Vayrynen veel actiever werd op het middenveld, raakte Ajax de regie volkomen kwijt. Op alle delen van het veld was Heerenveen beter. De ploeg won de meeste, zo niet alle, persoon lijke duels, speelde met het hart en was fysiek sterker dan de Am sterdammers. Na de 2-0, uitgere kend van ex-Ajacied Richard Knopper, was het spel gespeeld. Ajax ging achterin een-op-een spelen en werd kwetsbaar voor slimme Finse steekpassjes. De score had veel hoger op kunnen lopen, als met name Selakovic scherper was geweest. Geknoei Aan Amsterdamse kant stond er niet een speler op, die het voor touw nam. Het geknoei van Si- kora viel extra, op en Anastasiou stond te vaak stil, De Ridder pro beerde het, maar raakte steeds meer uit de wedstrijd. En zo liep Ajax tegen de grootste neder laag op sinds het aantreden van Ronald Koeman. WPERIA - De Nederlandse wa- fcrpolosters hebben alleen theo retisch nog kans op een olym pisch startbewijs. Oranje ieed asteren tegen Duitsland de seede nederlaag in het kwalifi catietoernooi in het Italiaanse apena. Oranje verspeelde in slotminuten de voorsprong an 6-4 en verloor met 6-7 (1-2 141-2 2-3). Door het verlies moet de Neder- ■artdse ploeg vandaag het slot- t-ei tegen Canada winnen, tama is het afhankelijk van verrichtingen van Duitsland s Canada van morgen. -poule B verzekerde Italië zich een van de vier olympische Uitbewijzen door Hongarije Kt 6-4 te verslaan. ANP De trainer was onthutst en sprak van 'voetballes' „We heb ben het de tegenstander wel erg makkelijk gemaakt na die 2-0 We moesten toen wel ruimtes weggeven, maar wij konden het niet meer opbrengen om door te gaan. We kwamen in alle facet ten te kort, al vond ik dat het de eerste helft behoorlijk stond En Foppe de Haan? Die glim lachte van oor tot oor en zei: „Het is een van mijn doelen om in ieder geval van de topclubs te winnen, hier thuis. Nu kan ik ge rust met pensioen." GPD Richard Knopper (links), maker van het tweede doelpunt van Heerenveen, probeert ploeggenoot Mika Vayrynen na diens eerste van twee treffers tegen Ajax te feliciteren. foto Olaf Kraak/ANP DEN HAAG - ADO Den Haag heeft gistera vond een beetje afstand van de gevarenzone genomen. De eredivisionist won op eigen veld met 1-0 van Roda JC. De derde Haagse zege binnen een maand is niet in de laatste plaats te danken aan een wijs aankoopbeleid van de club. De Spaan se verdediger Saavedra en de Japanse mid denvelder Toda zijn absolute versterkingen Toda gaf tegen Roda de voorzet waaruit Cedric van der Gun in de 19e minuut scoor de, met het hoofd nog wel. En dat mochten de lange verdedigers Van Hoogdalem en Luijpers zichzelf aanrekenen. NAC Breda en FC Groningen kwamen niet verder dan een 1-1-gelijkspel. Thuisclub NAC haalde uit de zes duels na de winter stop twaalf punten en strijdt mee om Euro pees voetbal. Op twee fronten zelfs, want NAC haalde ten koste van PSV (1-0) de hal ve finales van de Amstel Cup. De 1-0 van NAC in de 22e minuut was discu tabel. Feher rondde al dan niet in buiten spelpositie voorbereidend werk van Bara- kat af. De 1-1 van De Witte viel op slag van rust. De tweede helft begon spectaculair. Feher van NAC knalde op de paal en kort daarna hield doelman Babos Van Gessel van een Groninger voorsprong af. NAC knokte voor de 2-1, maar meer dan een knal van Feher op de lat leverde het slotoffensief niet op. Op de website van Bayern springt de Nederlander in de bres voor Kahn. „Oliver hoeft zich niets te verwijten. We win nen met zijn allen en we verlie zen met zijn allen. Over twee we ken in Madrid zal Kahn alles goed willen maken en wij gaan hem daarbij helpen. In Madrid spelen wij voor Oliver Kahn." Met die woorden gaf de spits - dinsdag verantwoordelijk voor de Duitse treffer - het gevoel van heel Bayern weer. Niemand die de goalie in het openbaar af viel, hoe kostbaar de flater van Kahn ook kan zijn. „Het is zuur voor hem, maar ook Oliver Ka hn is maar een mens. Ook hij kan fouten maken", liet trainer Ottmar Hitzfeld optekenen. „Bo vendien: zonder Oliver Kahn hadden we de achtste finale überhaupt niet gehaald." De enige wanklank kwam van ex-speler Lothar Matthaus. Vol gens hem zou de blunder het be gin van het einde van Kahn bij Bayern kunnen zijn. Matthaus wees erop dat Kahn vroeger nooit een blad voor de mond nam als fouten van medespelers ter sprake kwamen. „En dat soort dingen vergeet niemand." Kahn zelf reageerde pas giste ren. „Ik moet de return in mijn eentje zien te winnen." GPD Manchester United-speler Ruud van Nistelrooy probeert de bal onder controle te krijgen tijdens de Champions League-wedstrijd tegen FC Porto. foto Antonio Simoes/EPA Üionze sportredactie 0RTO/DEN HAAG - Het goudhaan- van Manchester United hoopte giste- U 4e show te stelen, maar een ver- koppeling van Ajax knalde zichzelf c 4e schijnwerpers. Benni McCarthy, Kt goed genoeg voor de Arena, kroon- óch met twee goals voor één avond N koning van de Champions League, 'in IC Porto, de underdog, klopte de Elaine Britten in het heenduel van •achtste finales: 2-1. Benedict McCarthy, roepnaam «uil, werd in 1997 door Ajax wegge- ;J|<I bij het clubje Seven Stars uit ^pstad. De Zuid-Afrikaan heette vol gde scouts, en niet alleen de Amster- ®nse, een toekomstige sensatie. Maar *§rote doorbraak bleef uit. kCarthy slaagde er niet in een basis- ats 'n de Arena te veroveren en nam ^ee jaar van decepties de wijk naar f Spaanse Celta cle Vigo. Ook daar ®n hij na een prima debuutseizoen de dug-out uittekenen. Pas in Portugal lijkt de snelle en technisch vaardige spits zijn talent te verzilveren. In de competitie loopt hij vrijwel één op één en ook in de Champions League is hij langzaam een flinke jongen geworden. Gisteravond trad hij in grootse stijl uit de schaduw van zijn befaamde tegen voeter, Ruud van Nistelrooy. Met een krachtige volley en een superieure kop bal, ingeklemd tussen twee United-ver- dedigers, schonk McCarthy de Portuge se kampioen een dure overwinning. De twee doelpunten brachten de Afrikaan se hinde in euforie Benni droomt im mers al sinds zijn komst naar Europa van een carrière in de Premiership. Een overgang naar Middlesbrough ketste al eens af. Maar na gisteravond zullen de Britse makelaars ongetwijfeld de jacht heropenen. Ruud van Nistelrooy zag de Zuid-Afri kaanse triomftocht met lede ogen aan. De topscorer van Manchester United heeft een fenomenaal gemiddelde op de Europese velden (36 goals in 47 duels), maar dit seizoen stokt de productie. 'Van the Man' scoorde in zeven duels slechts driemaal en dreigt de wedrace met zijn Nederlandse concurrent Roy Makaay te verliezen. Nu de vaderland se clubs uit het miljoenencircus zijn ge knikkerd. zijn alle ogen gericht op de twee doelpuntenmachines die furore maken in het buitenland: Makaay (Bayern München) en Van Nistelrooy (Manchester United). Ofwel, wie is nu écht ons beste exportproduct? Makaay, tot verbazing vanDuitsland slechts bankzitter in Oranje, lonkt zonder scru pules naar de troon. Dinsdag, in de prestigestrijd tegen de balletdansers van Real Madrid, showde hij wederom zijn inmiddels fabuleuze Torinstinct. Twee kansen, één goal München draagt de anti-held op handen. Zes van de zeven Bayern-treffers in deze Cham pions League hebben zijn signatuur. Van Nistelrooy kon de demarrage van zijn landgenoot gisteren niet beant woorden. De Brabander viel vooral op door veel buitenspel te lopen en had zijn killersinstinct op Old Trafford ach tergelaten. Niettemin dacht Manches ter de wedstrijd al na dik een kwartier op zak te hebben. Paul Scholes knalde een vrije trap hard, maar houdbaar, op Porto-doelman Vitor Baia af. Die had dinsdag goed naar Oliver Kahn geke ken en liet de bal knullig los. Van Nis telrooy gokte op de rebound, maar For tune was er sneller bij: 0-1. Herkansing De topscorer van United kreeg even la ter een fraaie herkansing Vrij bij de tweede paal kopte hij de bal onhandig naar de grond. De Portugezen putten uit die misser genoeg moed om het favo riete Manchester naar de keel te grij pen. Met Benni McCarthy in een hoofd rol. Via een krachtige volley in de 29e minuut gaf hij een eerste sneer aan zijn al uitgeschakelde ex-club, Ajax. Hal verwege de tweede helft volgde de twee de. Met een machtige sprong hield hij de kansen van FC Porto op de kwartfi- (nal^eve^j^l-1 De kater voor de Britten werd vergroot door de bijna onvermijdelijke rode kaart voor het beest uit Ierland: Roy Keane. Na een charge op keeper Baia. in de slotfase, kon hij inrukken Eigen doelpunten bepaalden het wed strijdbeeld bij Real Sociedad-Olympi- que Lyon (0-1) en VfB Stuttgart-Chel- sea (0-1). In dat laatste duel was Fer nando Mei ra de schlemiel. De Portuge se verdediger van Stuttgart schopte de bal in eigen doel en bezorgde daarmee Chelsea een belangrijke overwinning. Hasselbaink kreeg vijftien speelminu ten. Hij was een enkele keer gevaarlijk, maar scoorde niet. Sander Westerveld werd tegen Olympi- que Lyon eenmaal gepasseerd, uitgere kend door een eigen speler. Socie- dad-verdediger Schurrer ging in de 18e minuut in de fout en lijkt daarmee zijn eigen ploeg uit te schakelen in de Cham pions League. Deportivo la Coruna ver sloeg op eigen veld Juventus. De Span jaarden wonnen met 1-0 door een goal ii I. CAPANNORI - Alessandro Petacchi heeft gisteren in de Ronde van de provincie Lucca zijn tweede dagzege op rij geboekt. De Italiaanse sprinter troefde in de straten van Capannori zijn rivalen Fabrizio Guidi en Mario Cipollini af en behoudt daardoor de koppositie. ANP/AFP AMSTERDAM - Spelers uit het betaald voetbal krijgen geen percentage van de televisiegelden. De rechtbank in Amsterdam wees gisteren hun vordering af. De spelers vakbond VVCS en de Centrale Spelersraad (CSR) span den de procedure tegen KNVB, Eredivisie NV en de CV Eerste Divisie (CED) aan en gaan in beroep. De spelers eisten 5 procent van het geld dat aan tv-rechten werd ver diend. Tot 1999 kregen ze l/37e deel, daarna stopten de clubs daar zonder opgaaf van redenen mee. ANP DEN HAAG - Mario Mansveld van het Haagse Tonegido was onlangs de eerste Nederlandse amateurvoetballer die op het gebruik van doping werd betrapt. Maar volgens Jan Koster van de afdeling tuchtzaken van het KNVB-dis- trcit West II wordt momenteel elders in Nederland weer een amateurvoetballer verdacht van hetzelfde vergrijp. Koster wil niet zeggen voor welke club de bedoelde speler uitkomt en ook de KNVB hult zich in stilzwijgen. GPD CALPE - De Spanjaard Alejandro Valverde won gisteren de tweede rit van de Ronde van Valencia. Hij was na de 148,5 kilometer tussen Javea en Calpe de snelste in de eindsprint. Antonio Colom behoudt de leiderstrui. Beste Nederlander was Mare Lotz, hij werd achtste. ANP/AFP ATHENE - De ploegen van Zuid- en Noord-Korea lopen bij de openingsceremonie van de Olympische Zomerspe len samen het stadion in. Dat verklaarde een Noord-Kore- aans NOC-lid. Beide landen starten binnenkort een dia loog om onder één vlag aan de Olympische Zomerspelen van Peking (2008) deel te nemen. In 2000 kwamen beide landen ook samen het olympische stadion (Sydney) bin nenlopen. Twee jaar later in Salt Lake City kreeg dat geen vervolg omdat geen enkele Noord-Koreaan zich voor de Winterspelen plaatste ANP/SID AMSTELVEEN - De Koninklijke Nederlandse Roei Bond (KNRB) heeft de roeiers aangewezen, die de Nederlandse 'acht' naar de Spelen in Athene moeten loodsen. Michiel Bartman en Diederik Simon, die in 1996 in Atlanta olym pisch goud met de acht wonnen, alsmede Geert-Jan Derk- sen, Gerritjan Eggenkamp, Jan Willem Gabriels, Daniël Mensch, Matthijs Vellenga en Gijs Vermeulen zijn geselec teerd. De stuurman wordt half maart gekozen. ANP door Henk van Weert PERUGIA - Hoogstwaarschijn lijk zonder Arjen Robben moet PSV tegen Perugia het eigen be lang in Europa hoog zien te hou den. Dat is prioriteit nummer één. Maar PSV zeult vanavond in Italië ook het belang van het hele Nederlandse voetbal in Eu ropa met zich mee. Want alleen PSV, als enig over gebleven deelnemer aan een Eu ropese competitie, kan nog pun ten verzamelen voor de Ue- fa-ranking. Aan de hand daar van wordt vastgesteld hoeveel clubs per land elk jaar Europees mogen spelen. Dat Robben vanavond in Peru gia niet speelt, is bijna zeker. PSV-trainer Guus Hiddink heeft weinig hoop dat de aanval ler op tijd hersteld is van zijn hamstringblessure. Met of zonder Robben, voetbal len voor de nationale zaak wordt hoe dan ook een moeilij ke missie. Nederland zakt als een stoeptegel op de Uefa-rang- lijst. Een paar jaar terug stond Nederland nog zesde, waardoor er ondermeer twee vaste deelne mers aan de Champions League waren. Op dit moment staat Ne derland achtste, als gevolg van de povere Europese resultaten van de afgelopen jaren. Er is al een CL-plaats ingeleverd. Erger is dat nu ook Tsjechië het Neder landse voetbal bijna achter haald heeft. Nederland bezit nu 32,748 punten, Tsjechië 32,325. Dat de Tsjechen Nederland pas seren, lijkt een kwestie van tijd. Het voormalige Oostblokland heeft Sparta Praag nog in de Champions League en Teplice speelt nog in het Uefa-cuptoer- nooi. En twee ploegen halen nor maal gesproken meer punten dan één. Als Nederland negende wordt, moet een plaats in de Ue- fa-cup worden ingeleverd. PSV deed het, qua puntenverza- meling voor de ranking, overi gens goed dit seizoen. De Eind- hovense club haalde in zijn een tje ongeveer eenderde van het aantal punten op Ajax, FC Utrecht en Feyenoord zorgden voor de rest, NÈC en NAC droe gen helemaal niets bij. De Eindhovenaren gooien het vanavond in het regenachtige Italië niet op aanvallend voet bal. Dat kan namelijk niet of van Dennis Rommedahl mist PSV al wekenlang snelheid en gevaar op rechts. Als Robben af haakt, geldt hetzelfde voor de linkerflank. Hun vervangers zul len meer behoudend ingestelde spelers zijn. „Er valt niet veel te kiezen. Als die twee er niet bij zijn, kunnen we de tegenstander nu eenmaal minder verwonden. We moeten ons moeten. Daar ga ik niet over jammeren Het is vervelend*", erkent Hiddink. De coach moet sowieso oppas sen dat hij spelers die pas terug zijn van blessures niet over de kling jaagt. Dat geldt voor Boge- lund, Faber, De Jong en even tueel Robben als hij vandaag als nog herstelt. Van spaarzaam voetbal wil Hid dink niet weten ..We zitten in een fase waarin er best een beet je pijn geleden mag worden. We moeten tegen Perugia strijd leve ren. Perugia heeft een elftal dat gewend is aan zwaar competitie voetbal." GPD ANTWERPEN - Een op de drie Belgische profwielrenners heeft wel eens geld aangeboden gekre gen om een ander te laten win nen. Tweederde van hen ging op het aanbod in. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerde enquête onder 91 ren ners door Gazet van Antwerpen en Het Belang Van Limburg. Het 'verkopen' van een koers is het meest gangbaar in kermis- koersen, maar komt ook voor bij internationale wedstrijden. De Belgische wielrenners blij ken gemiddeld minder te verdie nen dan hun landgenoten die profvoetballen, heeft de krant nog uitgevonden. De profs ont vangen ongeveer 2500 euro net to per maand, de helft van het loon van voetballers. In de enquête heeft geen renner toegegeven doping te gebruiken. Wel denkt tweederde dat ande ren stimulerende middelen ge bruiken. De meesten zeggen erg gezond te leven. Zeven van de acht roken niet, twee op de drie drinken slechts af en toe alcohol tijdens het wielerseizoi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19