Delta dreigt Durion met kort geding PZC Zeeuwse Marokkanen in rouw ibrupt einde aan bekende naam Dikke enkels en een afkeer van Snickers Smokkelsigaretten onder laag toetjes Prepensioenen van chauffeurs in gevaar Uacht over misleiding 15 Jaar cel voor dronken spookrijder Bezwaar tegen zeeaas overbodig Reparatie sluisdeur vlot geklaard Autokraker krijgt celstraf donderdag 26 februari 2004 virMaurits Sep BDDELBURG - Energiebe- fcjjf Delta dreigt een kort ge lag aan te spannen tegen con- •jrrent Durion. Dat bedrijf serft klanten in Zeeland, maar joet dat volgens Delta op een Bsleidende manier waarbij 'het «trouwde imago van ons be- injf wordt misbruikt'. Durion aagt Delta uit 'eindelijk eens |Ktbewijzen te komen'. ta zegt veel klanten aan de aefoon te hebben gehad die ii dezelfde klacht komen: ze :n telefonisch benaderd door l'irion en dat bedrijf doet het wrkomen alsof het samen- terktmet Delta. „Er wordt val- i Informatie verstrekt. Dat is ■rtstig zorgelijk, schandalig ei- pilijk. Dit moet echt eens stop- f, reageert woordvoerder J. Remans van Delta. Wachten Torigjaar kreeg Delta ook al dachten over de wervingsactivi teit van Durion. Toen was de tsnier waarop mensen aan een contract werden gebonden het i.Dbleem. Juist vanwege die her- :iiing bereiden juristen nu ge melijke stappen voor. •en andere stap die Delta over- wegt, is een klacht indienen bij ie Dienst uitvoering en toezicht energie (DTe) in Den Haag. Die ■eterop toe dat energieleveran ciers zich aan de wet houden. Doen zij dat niet, dan kan de DTe een zogenoemde 'last onder wangsom' opleggen. Als het be- drijf in kwestie het gedrag niet ierbetert, moet het een boete be ien voor elke dag dat het in overtreding is. Durion ziet een eventueel kort geding vol ver trouwen tegemoet, zegt direc teur marketing R. Koomstra. „Dan komen er misschien einde lijk eens bewijzen op tafel. Want we leven al sinds onze op richting twee jaar geleden in on min met Delta en met heel veel andere energiebedrijven. Maar er is nog niemand geweest die ons met feiten kan aantonen wat wij fout doen." Scripts Koomstra sluit met uit dat er in de telefoongesprekken fouten ge maakt zijn. „Onze zevenhon derd medewerkers bellen dage lijks 25.000 mensen. Dan gaat er echt wel eens wat mis. Maar dat zijn geen honderden klachten. Bovendien, de scripts voor onze telefoongesprekken zijn goedge keurd door de Consumenten bond en de Ombudsman." Volgens Delta wordt door Du rion ten onrechte de suggestie gewekt dat zij samenwerken. In middels is een brief verstuurd aan Durion, waarin het bedrijf wordt gesommeerd daar onmid dellijk mee te stoppen. Misverstand Koornstra heeft wel een verkla ring voor dat misverstand. „We werken inderdaad niet samen. Maar wij moeten uitleggen hoe de energiemarkt in elkaar zit. Welnu, wij verkopen de stroom en die wordt geleverd via het netwerk van Delta. Dat is voor consumenten vaak heel moeilijk te begrijpen. Maar als ik de naam Delta niet mag gebruiken, hoe moet ik dat dan duidelijk maken?" foor Raymond de Frel ERNEUZEN - John Braven- «er trok vorige week vrijdag ie deur van Bravenboer «heers in Terneuzen hard ach ter zich dicht. Hij beëindigde A onvrede met het beleid en uit sympathie met de geschorste di- wteur Bert van de Wijnckel óm rol als adviseur van het be drijf dat hij samen met Jan Scheers groot maakte. Met dit toluit van Bravenboer komt - van de vraag of Grontmij nu *tl of niet Terneuzen verlaat- einde aan een begrip. •e in Rotterdam geboren Bra- fflboer werkte van 1962 tot SM voor aannemerscombinatie T-'ST aan de bouw van de nieu we sluizen in Terneuzen. Samen 1 zijn compagnon Jan mers, die hij had ontmoet 'schier de tekentafels bij de ■ttiw van de sluizen, richtte hij raadgevend ingenieursbu- Kau Bravenboer Scheers op. Het tweemansbedrijfje groeide - gelijke sprongen mee met de -custrie in de Kanaalzone, Dow Chemical.Bravenboer Scheers (B&S) werd een inter zonaal begrip, opende nieu- vestigingen, had in de hoog dagen meer dan vijfhonderd -nsen in dienst en breidde ta kpakket continu uit. "dat John Bravenboer zich iwege gezondheidsredenen in ■31 genoodzaakt voelde om de te verkopen aan Grontmij. *1 als uitdrukkelijke voor aarde dat het eigen gezicht -•B&S niet zou worden aange- Z Scheem bleef nog een paar z aan als directeur, Braven- werd adviseur. „Zes of ze ejaar later voelde ik mij weer ^«naal goed en toonde ik inte- •■«eom het bedrijf terug te ko- De vestigingen in Spijkenis- Almere waren toen al opge ien wat meespeelde in mijn dachte om het bedrijf in Ter- ?JZen weer over te nemen. Uit ,r'gesprek met de commissaris- k van Grontmij bleek al snel 01 Her §een weg terug meer Jas verklaart Bravenboer. '°nge week werd het personeel -Terneuzen door de Raad van *>iuur van de Grontmij bijge- fdal over de reorgamsatieplan- 'fl Hoewel secretaris J. van te Neut zegt dat daar niet ex- «iet is gezegd dat de Terneu- vestiging zal sluiten, is Veel Marokkanen zochten gisteren steun bij elkaar in de moskee in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Jeroen Boer VLISSINGEN - Veel bellen. Dat is het enige wat de Marokkaan se gemeenschap in Vlissingen kan doen om familie en vrien den in het door een aardbeving getroffen gebied in Marokko te helpen. „Iedereen kent mensen in het gebied", vertelt bestuurs lid A. El Kharbouchi van de Vlis- singse Stichting Moskee Touba. El Kharbouchi vertelt dat 95 procent van de Marokkanen in Vlissingen uit het getroffen ge bied komen. „Iedereen leeft mee", zegt hij. Gisterochtend hoorde hij van de aardbeving in Marokko. Ook de andere man nen die in de moskee aanwezig zijn, kregen toen de eerste be richten binnen. Sindsdien probe ren ze zo veel mogelijk te bellen naar familie en bekenden in Ma rokko. „We proberen op de hoog te te blijven. We vragen hoe de situatie is." El Kharbouchi ver telt dat de omstandigheden slecht zijn. „De mensen hebben weinig eten en drinken, geen ten ten en geen elektriciteit." Hij vertelt dat ze vanaf hier weinig kunnen doen. „We voelen ons echt machteloos." M. Bobleah bevestigt dat. „De mensen heb ben helemaal niks. Ik had giste ren huilende familie aan de lijn, maar ik kan helemaal niks voor ze doen. Ik kan er niet naar toe." H. Belhadj had gisteren contact met familieleden in de regio. „Ik was aan het bellen en opeens hoorde ik een zware klap door de telefoon. Een naschok. Dat was een moeilijk moment", ver telt hij. Naschokken vormen een groot probleem volgens de mannen. „Mensen die nog wel een huis hebben, in de steden, leven ook buiten. Er zijn voortdurend na schokken. Uit angst blijven de mensen buiten." Het dorpje waar voorzitter M. Bouzambou vandaan komt, is helemaal ver woest. In het dorp zijn veel men sen overleden waaronder beken den van Bouzambou. Steun In de Moskee vinden de Marok kanen steun bij elkaar. „Giste rochtend kwamen we hier bij el kaar om gezamenlijk naar de te levisie te kijken. Iedereen voel de een sterke behoefte om met anderen te praten", vertelt El Kharbouchi. Twee Marokkaan se televisiezenders zenden nieuwsberichten uit over de aardbeving. „Er zijn wel veel berichten, maar de kleine dorpen zijn nog niet in beeld geweest." De broer van M. El Fassi is giste ren met het eerste beschikbare vliegtuig naar Marokko gegaan. „Om te helpen. Ze hebben alles nodig. Het is goed om je gezicht te laten zien", vindt El Fassi Hij verloor drie familieleden door de aardbeving. El Khar bouchi is blij dat er hulpverle ners en speurhonden naar het ge bied zijn gestuurd. „Dat geeft toch een goed gevoel." Hij maakt zich zorgen over de over leden mensen in het gebied. „Ik hoop dat de overledenen snel be graven worden. Anders breken er misschien ziektes uit." Vrijdag wordt in Marokko tij dens het gebed stilgestaan bij de ramp. Ook de Vlissingse Moskee houdt die dag een gebedsdienst die in het teken van de aardbe ving staat. Aanstaande zondag gaan de Zeeuwse moskeeën geza menlijk bekijken hoe ze hulp kunnen bieden aan de slachtof fers. El Kharbouchi roept ook de Zeeuwse bevolking op om te helpen. „Dat is heel hard nodig. Alles is welkom. De mensen moeten echt weer vanaf nul be ginnen." dat volgens Bravenboer wel ge zegd. Dat een directeur wordt geschorst, hoort volgens Van der Neut bij het reorganisatie proces. De 67-jarige Bravenboer kan zich niet in die woorden vinden en pakte daarom vorige week vrijdag zijn biezen. Een terug keer naar het bedrijf waar hij ziel en zaligheid in stopte sluit hij uit, waardoor definitief een einde komt aan de naamsvoe- ring Bravenboer Scheers. „B&S is een begrip, het zal Bra venboer ongetwijfeld aan het hart gaan dat zijn bedrijf uit Terneuzen dreigt te verdwij nen", reageert directeur P. Broekhuysen van aannemingsbe drijf Gebroeders De Bruijne in Terneuzen. „Hoewel afstanden vanwege moderne technieken als internet anders moeten wor den benaderd dan vroeger, erva ren wij het als heel plezierig dat we zo'n toonaangevend inge nieursbureau in onze directe om geving hebben. Het sluiten van de vestiging in Terneuzen zou ik ook niet begrijpen. Hier is B&S groot geworden, in een gebied dat veel potentie had en heeft. Het zou bovendien een heel slechte zaak voor de regio zijn." Voetbalmaatje Oud-burgemeester van Terneu zen en Bravenboers voetbal maatje R. Barbé - Bravenboer is hoofdsponsor en erevoorzitter van hoofdklasser Hoek - spreekt van een buitengewoon treurige zaak. „Het vertrek van dit be drijf zou voor de regio een heel slechte ontwikkeling rijn. Ik weet natuurlijk niet wat Gront mij van plan is. maar vanuit his torisch perspectief zou ik zeg gen: kies voor behoud van de vestiging in Terneuzen, in plaats van het kantoor in Mid delburg. De vaste oeververbin ding biedt sinds een jaar im mers ook veel mogelijkheden." Bedrijfsdirecteur E. van den Ber gen van bouwbedrijf H4A in Sluiskil stelt voorop dat hij als 'trotse Zeeuws-Vlaming' liever had gezien dat de naamsvoering B&S was aangehouden. „Maar ik geloof niet direct dat het nega tieve gevolgen heeft voor hun scala aan klanten. Het gaat niet om de naam, het gaat om de mensen op de achtergrond. Los daarvan blijf ik het jammer vin den dat de naam Bravenboer Scheers verdwijnt." Goesenaar Wilco van den Akker is terug na een loodzware race door het Canadese Yukongebied: „De winnaar moet misschien wel een paar vingers missen door bevriezing. Dat soort problemen is mij gelukkig bespaard gebleven." foto Robert van den Berge door John Lazaroms ROOSENDAAL - Hij loopt als- of-ie zwemflippers aan heeft. „Mijn enkels zijn enorm opge zwollen, waardoor ik mijn voe ten niet kan optillen." Behalve dit en een fikse luchlweginfectie heeft Wilco van den Akker (30) weinig overgehouden aan zijn avontuur in het Canadase Yukongebied. Een week lang heeft Wilco van den Akker in deze krant verslag gedaan van zijn ervaringen in de Yukon Ultra, een 500 kilome ter lange race door de bevroren wildernis. Behalve voor zichzelf liep hij ook voor een goed doel, het Kinderdorp Usakos in Nami bië, een project van Fnts Koop- mans uit Etten-Leur Het werd een verslag vol avon tuur en afzien. Nu hij weer thuis is, kan de beroepscommando, die instructeur is bij het Korps Commando Troepen in Roosen daal, tevreden terugkijken op de race, waarin de helft van de 22 deelnemers de finish haalde. „De winnaar van de race, Andrew Barnett uit Wales, moet misschien wel een paar vingers missen door bevriezing. Dat soort problemen is me gelukkig bespaard gebleven. Zodra ik merkte dat ik last kreeg van be vriezingsverschijnselen. kroop ik in mijn slaapzak. Dat heeft er ger voorkomen", aldus Van den Akker Hij heeft inmiddels wel een dokter geraadpleegd over zijn longproblemen. ..Het was inderdaad een fikse in fectie. Ik heb wat pilletjes ge had. Verder kon hij niks bijzon ders vinden." Een paar dagen na de finish ko men de verhalen bij Van den Ak ker pas echt los. „Wat had ik af en toe een ver schrikkelijke slaap tijdens het lopen. Ik heb soms echt lopen 'guppen' door het bos, zoals ze dat bij het korps zeggen. Dan wist ik amper meer wat ik deed of waar ik was, puur door slaap- gebrek. De organisatie geeft ook altijd tips om verdwalen te voor komen. Zo moet je in het don ker, voor je gaat slapen, altijd eerst je slee in de richting zetten waar je naar toe moet." „Ik kwam halverwege de race een Duitser tegen, Achim Heuke- mes. die dat dus niet gedaan had. Hij lag enkele uren voor me, maar had nu vijf uur de ver keerde kant op gerend. Vijf uur! Het mooie was dat-ie zich, toen ik vertelde dat hij verkeerd ging, zonder blikken of blozen omdraaide en weer de andere kant uit ging lopen. Geen vloek of wat dan ook." Wolven Van den Akker denkt ontzet tend veel gemist te hebben van de omgeving tijdens de race. „Geen wonder, want ik liep ook vaak 's nachts, in het donker. Het stomme was dat ik wel de wolven kon zien, die altijd er gens in de buurt waren. Je zag gewoon hun ogen oplichten in MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft giste ren een 33-jarige spookrijder uit Roosendaal anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, en vier jaar rijontzegging opgelegd. De man reed op 12 oktober 2002 op de A58 stomdronken in zijn auto. Van af Rilland pakte hij de verkeerde rijbaan richting Vlissin gen. Bij het uitrijden van de Vlaketunnel botste de man frontaal op een tegemoetkomende auto. Bij de aanrijding raakten een vrouw en haar kleinzoon ernstig gewond. Uit een bloedproef bleek dat de Brabander ruim vier keer zo veel had gedronken als toegestaan. De man had twee keer eerder met te veel drank op een ongeval veroorzaakt. TERNEUZEN - De Raad van State heeft gisteren een be zwaar tegen de inrichting van een zeeaaskwekerij aan de Lange Reksestraat in Terneuzen niet-ontvankelijk ver klaard. Het rechtscollege vond het niet meer nodig een uit spraak te doen. omdat de kwekerij alweer is ontmanteld. De kweekvijvers zijn afgebroken. Temeuzenaar R. Schee- Ie die aan de Lange Reksestraat een boot bouwt in een loods, had tegen de komst van de kwekerij bezwaar ge maakt. Hij vindt dat zo'n activiteit valt onder het kopje 'intensieve veehouderij' en niet op een bedrijventerrein thuishoort. SINT-PHILIPSLAND - Veel sneller dan verwacht is de noordelijke kolk van de Krammersluizen weer in gebruik. Rijkswaterstaat heeft de sluis gistermiddag om vijf uur na een reparatie van één van de sluisdeuren vrijgegeven voor het scheepvaartverkeer. Bij het begin van de werk zaamheden - maandag - werd nog aangenomen dat het herstel tot na het komend weekeinde zou duren. In de sluisdeur aan de Oosterscheldekant van de noordkolk zat een lekke hydraulische installatie. Nadat de deur dinsdag in alle vroegte was gelicht, werd de lekke pakking meteen vervangen; dinsdagavond zat de deur al op zijn plaats. Gisteren zijn allerlei elektrische verbindingen gelegd en is de deur uitgebreid getest. Vijf dagen eerder dan ver wacht kon de sluis weer in bedrijf worden genomen. MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Middelburg is gis teren door de rechtbank voor het plegen van autodiefstal len en een bedrijfsinbraak veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, en 240 uur werkstraf. Aan gedupeerde autobezitters moet hij 1147 euro schadevergoeding betalen. De Middelburger maakte er een sport van om auto's te kraken. Hij had het vooral voorzien op Opel Kadets. In de strafmaat werd rekening gehouden met het feit dat de dader niet de bedoeling had om de auto's door te verko pen. Samen met zijn jongere kompaan reed hij meestal wat rondjes met de gestolen auto's om ze vervolgens weer in dezelfde buurt te parkeren. De delicten vonden tussen september 2002 en vorig jaar zomer plaats. Bij een snel- kraak in een Goese muziekwinkel 15 mei vorig jaar werd een gitaar weggenomen. door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - De vier verdachten in de omvangrijke sigaretten smokkel/aak van Heikant had den de 2,2 miljoen sigaretten on der een berg toetjes in een con tainer verstopt. De vier mannen die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Hei kant zijn aangehouden, iijn een Duitser, twee Britten en een Ne derlander Of de Nederlander af komstig is uit Heikant, wil de persvoorlichtster van het Haag se functioneel parket niet zeg gen. Wel wil ze kwijt dat de vier zijn aangehouden in een loods 'ergens in Heikant'. Daar stond ook de container met een lading toetjes. Bij inspectie bleek dat onder de toetjes de 2,2 miljoen sigaretten waren verstopt. De verdachten zijn overge bracht naar Den Haag waar ze dinsdag moesten verschijnen voor de rechter-commissaris. De sigaretten zijn volgens de woordvoerster afkomstig uit het Oostblok en vermoedelijk be stemd voor Groot-Britannië. „Het is erg lucratief sigaretten daarheen te smokkelen, want daar kostten pakje gemiddeld zo'n zeven euro." Diverse rap portages over sigarettensmok kel wijzen Groot-Brittanië ook aan als belangrijkste land van bestemming. Nederland fun geert vaak als doorvoerland. De illegale sigaretten vertegen woordigen een winkelwaarde van ruim 400.000 euro. het donker. En als ik in mijn slaapzak lag, hoorde ik ze hui len. De eerste dag maak je je daar nog druk om. Maar de laat ste dagen hoopte ik alleen dat ze hun kop zouden houden, want hun gehuil hield me uit mijn slaap." Van den Akker heeft naar eigen zeggen een schat aan ervaringen opgedaan met deze race. „Zo neem ik een volgende keer wel antibiotica mee. En ik zou de volgende keer ander schoeisel nemen." Wat is de volgende uitdaging? „Ik heb het plan opgevat om lo pend Antarctica over te steken. Dat vergt behoorlijk wat voorbe reiding. Dus dat is een meerja renplan." Is er dan niets wat Van den Ak ker heeft overgehouden aan zijn avontuur? „Een afkeer van Snickers. Ik heb zo verschrikkelijk veel van die dingen op, want dat leverde lekker veel energie. Maar voorlo pig kan ik geen Snickers meer zien." door Jeffrey Kutterink GOES - Werknemers in het be- roepsgoederenvervoer voor wie de werkgever in 2002 en 2003 geen premie heeft betaald voor het prepensioen, lopen het risico tot hun 65e jaar te moeten door werken. Dat stelt FNV Bondgenoten, na dat verontruste leden zich bij de bond hebben gemeld. De vakbond heeft een brief ont vangen van het Prepensioen fonds Wegvervoer, waarin staat dat werknemers het recht ver spelen om op 60-jarige leeftijd te stoppen met werken, als de werkgever niet voor 1 maart aan zijn verplichtingen voldoet. Volgens M. Gorter, FN V-be stuurder beroepsgoederenver- voer, hebben zo'n 50 bedrijven in Zeeland, Brabant en Limburg dat niet gedaan. Landelijk gaat het volgens hem om 150 tot 200 bedrijven. Het probleem spitst zich met na me toe op de premies over 2002. Veel werkgevers blijken die niet te hebben betaald. De premie voor 2003 en de komende jaren kan het Prepensioen fonds even tueel innen via gerechtelijke pro cedures. Maar over 2002 is dat, volgens FNV Bondgenoten, een stuk moeilijker. Als werkgevers de premie over 2002 niet betalen, verliezen werknemers hun aanspraken op een overgangsregeling. Die keert het tekort aan opbouw uit aan werknemers die niet in staat zijn hun volledige prepen sioen zelf bijeen te sparen. Het prepensioen wordt in het be- roepsgoederenvervoer in 39 jaar bijeengespaard. Alle werkne mers die op 1 januari 2002 ouder waren dan 21 jaar krijgen een aanvulling uit de overgangs regeling Werknemers van wie de werkgever de premie over 2002 niet betaalt, lopen dit recht mis. „Ik schat in dat het met name gaat om kleine bedrijven die de premies niet betalen", aldus Gorter van FNV Bondgenoten. „Het zijn ook vaak die onderne mers waar het water tot de lip pen staat. Maar het zijn en blij ven rechten van werknemers. De enige oplossing is dat werk gevers de premies betalen." Volgens Gorter zijn er uit Zee land, Brabant en Limburg 15 klachtbrieven bij de bond bin nengekomen. Maar hij denkt dat het slechts het topje van de ijsberg is De bond organiseert daarom voor zaterdag 28 februari een bijeenkomst voor leden uit Zee land, Brabant en Limburg in het hotel van der Valk in Eind hoven,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15