'arkje Nieuwland in de verkoop Omwonenden tegen bouw luxueus landhuis in duinen PZC Centrum Souburg op de schop Hospice Walcheren voorziet in behoefte gemeente hoopt einde te maken aan overlast hangjongeren in leefkuil Ipfriscursus oor senioren nhet verkeer WÊHÊÊIÊ^Êu en. icursus is bedoeld voor voet- ga iagers, fietsers en automobilis- kin n. Bezitters van een rijbewijs id. mnen meedoen aan een rij- rko lardigheidstest, De cursus er iOfdt gehouden in het ontmoe- dea ngscentrum aan de Molstraat :ot Iin Middelburg. De opfriscur- ma sbestaat uit vijf lessen waar in sa de eerste op 8 april wordt tot (houden. fl f" Plan voor 1500 zorgwoningen op Walcheren M 'rovincie sluit ■1 regiokantoren wl3 Twee jaar voor geweldsmisdrijven Auto rijdt tegen schutting Werkstraf voor dodelijk ongeval Audio weg uit bestelauto Verkeerscontrole in Ritthem agenda bij nader inzien donderdag 26 februari 2004 (JjAdDELBURG - I)e 'leefkuil' jiieuw- en Sint Joosland ser' dl verkocht. Dat heeft het ie] fcge van B en W besloten. ?ai Parkie b'j (le Veerstraat tot ergernis van de onnvo- \en de favoriete hangplek is ideNieuwlandse jeugd. li» Oj grond wordt verkocht aan Eburen. Op de plaats van de ju. ftuil. zoals de hangplek in de üïïiond wordt genoemd. ;ou. tTiiet worden gebouwd, zegt dui püfitouder A. van 't West- w jif „Het stukje grond moet 'il* den ingericht als tuin." dj, istwee jaar geleden wees de ;era -«nte al eens plannen om 5] tr.gen op het stukje grond te jj ^en van de hand. Toen was lars targument dat het parkje een be iir.grijke ontmoetingsplek To. (f bewoners is Bovendien el» ld aangevoerd dat het dorp at iaoweinig groen heeft Aj iet is tnest dat we deze oplos- er moeten kiezen", zegt de hl ithouder „Het is het enige lijk, nog overbleef om de terreur .vNadia Berkelder die de omwonenden te verduren kregen, tegen te gaan." Er is overleg geweest met de jonge- i-en, met jongerenwerkers en de politie Dat heeft allemaal niets opgeleverd. „De burgemeester heeft zelfs nog met de jongeren gesproken." Van 't Westeinde erkent dat het probleem door de sluiting van de leefkuil hoogstwaarschijnlijk wordt verplaatst. „We lossen nu het probleem van de omwonen den op. maar het echte pro bleem blijft." Om de grond te kunnen verkopen, moet nog wel een procedure worden gevoerd om het voetpad door het parkje op te heffen. Volgens K. de Visser van de dorpsvereniging heeft een groep je bewoners nog actie gevoerd om de leefkuil open te houden „De mensen verschillen hier over van mening Persoonlijk be twijfel ik of dit nu de goede op lossing is Dat zal de toekomst moeten uitwijzen." Afgelopen najaar besloten bewo ners van het dorp om te gaan wachtlopen om de overlast die jongeren veroorzaken terug te dringen. Dat initiatief is inmid dels verwaterd, zeggen zowel De Visser en Van 't Westeinde. Het is lastig om bewoners te blij ven motiveren om op de straat op te gaan. „Als de volwassenen rondliepen gebeurde er niets", zegt Van 't Westeinde, „Maar de overlast verschoof naar andere tijdstippen." Buurtbewoners hebben eerder aangegeven dat ze zich bedreigd voelen door het gedrag van een aantal jongeren, die tussen dertien en achttien jaar oud zijn Jongeren spugen, schelden, maken racistische op merkingen en in enkele gevallen zijn mensen gemolesteerd. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Met de eerste fase van de herinrichting van het Centrum plan Oost-Souburg is gisteren een begin gemaakt. De Kanaalstraat, vanaf de Beciusstraat tot de Paspoortstraat en Vlissingsestraat, is het eerste aan de beurt. Het werk zal naar verwachting rond eind april zijn vol tooid. Tijdens de werkzaamheden is de Kanaal straat afgesloten voor verkeer. De ge meente Vlissingen vindt dat de openbare ruimte van Oost-Souburg niet meer van deze tijd is. Daarom is een herinrichtings plan opgesteld. Het centrum moet aantrekkelijker wor den Na dit werk volgt de opknapbeurt van de Karolingenbaan, de Karolingi sche Burg, de Burchtstraat, de Ritthemse straat en Het Oranjeplein. Daarna krij gen enkele woonstraten een opwaarde ring. 'm IDDELBURG - De Stichting Mzijn Ouderen Middelburg WOM) houdt samen met 3VO verkeersopfriscursus voor ita (osen vanaf 55 jaar. Ipien bij het SWOM, tel ibafe rg Mzen. De activiteiten van de «giokantoren worden ver- m ilaabt naar een kantoor in Mid- ;5 'Ihur». pa 3e sluiting van de kantoren is sdig om efficiënter te kunnen 'erken en de kosten te druk- ffi", zegt verantwoordelijk ge muteerde T Poppelaars. Vol tas de gedeputeerde heeft de mi Bplaatsing van de kantoren Is Mn directe gevolgen voor het »a asoneel. „Het gaat bij de drie ue Mtoren om enkele tientallen m (dewerkers Die verhuizen te naar Middelburg. Van ge it dongen ontslagen is geen spra- eb ui ui redactie j WALCHEREN K Buitenruststraat 18 •i "ostbus 8070 «30 EB MIDDELBURG a Tel: 0118-493000 -♦ Tax: 0118-493009 d E-mail: redwalch pzc.nl ■j li a V) van der Sluis (chef) 3 "adia Berkelder Bdith Ramakers ■t! S Miriam van den Broek -4 Ron Magnée te *°®n de Vries (sport) - CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 **60 AA GOES Tel: (0113)315500 =ax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Wtw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: ®0O-O231231 3P maandag t/m vrijdag ge- torende de openingstijden; J «terdagstot 12.00 uur MIDDELBURG - Binnen zes jaar zijn op Walcheren ruim 1500 huizen geschikt voor oude ren. Dat staat in het spreidings plan wonen en zorg Walcheren. Het gaat zowel om nieuwe hui zen als om bestaande die ge schikt gemaakt worden als zorg- woning. Het plan is opgesteld op verzoek van de provincie Die probeert een overzicht te knjgen van alle plannen die met wonen en zorg te maken hebben. De zorgwonin gen komen bovenop de bestaan de contingenten voor woning bouw. Vlissingen krijgt de mees te woningen die geschikt zijn voor mensen die zorg nodig heb ben, ruim zeshonderd. Het gaat zowel om nieuwe woningen als om woningen die aangepast wor den, vertelt een medewerker van de gemeente. De Vlissingse plannen zijn nog niet officieel vastgesteld. Waarschijnlijk volgt dat dit voorjaar. Vlissingen baseert het aantal zorgwoningen op onderzoek. De spreiding over de wijken is geba seerd op het aantal 65-plussers dat in de buurten woont Vooral de binnenstad en het middenge bied zijn populair Daar komen ook de meeste zorgwoningen (sa men ruim 350) Ritthem is de eni ge plek in de gemeente waar geen zorgwoningen zijn ge pland. In Middelburg zijn alle wijken voorzien. Alleen in Sint Laurens, Nieuw- en Sint Joos land en de Mortiere zijn nog geen locaties bekend. De ge meente Middelburg is van de Walcherse drie gemeenten het verst gevorderd. Er is inmiddels een convenant getekend met wo ningcorporaties, zorginstellin gen en welzijnsorganisaties. In alle kernen van de gemeente Veere wordt het in de toekomst mogelijk om zorg te krijgen, hoe wel intensieve zorg niet in elk dorp mogelijk zal zijn. De ge meente vernacht dat wanneer ouderen in hun eigen dorp kun nen blijven wonen, de uitstroom van ouderen naar Middelburg en Vlissingen zal stoppen. door Ron Maqnee BIGGEKERKE - De plannen om het voormalige Delta-pomp station in de duinen bij Bigge- kerke te verbouwen tot een luxueus landhuis hebben veel kwaad bloed gezet bij omwonen den en natuurverenigingen. Ze vrezen aantasting van de land schappelijke waarde van het duingebied. Voor het pompsta tion hebben ze dan ook maar één oplossing: afbreken en het terrein teruggeven aan de na tuur. „Een huis met een half-over- dekt zwembad, een sauna en een fitnessruimte. En dat in het hart van duinlandschap", ver telt bewoner F. Kas die pal naast het pompstation woont. „In een gebied dat deel uit maakt van de ecologische hoofd structuur", voegt J. Goedbloed uit Dishoek toe Zowel Kas als Goedbloed maken bezwaar te gen de plannen om het voormali ge pompstation Biggekerke om te bouwen tot een luxueus land huis. Ook een aantal andere be langengroepen. zoals de Stich ting Duinbehoud, overwegen be zwaar tegen de plannen te ma ken, of hebben hun bezwaar al ingediend. Het huidige complex in het duin gebied op de grens van Koude- kerke en Biggekerke is al meer dan een eeuw oud. In 1953 is het station ingrijpend gerenoveerd. Uit die tijd stammen ook de ka rakteristieke stijlkenmerken van het hoofdgebouw, zoals het glas-in-lood bij de entree en de ronde serre aan de zijkant van het gebouw. Het station werd tot 1980 gebruikt om duinwater te winnen en te zuiveren. Daar na had het pompstation nog de functie van 'opjager'. Het steun punt zorgde, samen met het pompstation Oranjezon, ervoor dat er voldoende druk op het wa terleidingnet in het westen van Walcheren stond. Eind jaren ne- Bij het pompstation horen vier bedrijfsgebouwen, waarvan er volgens het plan twee tot gastenverblij ven zouden moeten worden verbouwd. foto Lex de Meester gentig verloor het pompstation zijn functie. Sindsdien staat het gebouwtje met de pompen leeg. Van de vier bedrijfswoningen, direct naast het pompstation, zijn er twee be woond door de familie Kas. Een andere woning werd tot voor kort door eigenaar Delta ver huurd als vakantiehuisje aan personeel. Het vierde pandje, waarin vroeger een laborato rium was gevestigd, staat leeg. De jongste plannen voor het pompstation betreffen de meta morfose van het pand tot een groot landhuis. Het ontwerp voorziet in een luxueuze inrich ting. Zo moet het complex on der meer een fitnessruimte en een sauna krijgen. De oude zogeheten reinwaterkel- der van ongewapend beton wordt omgebouwd tot een half-overdekt zwembad. In het ontwerp staat ook een toegangs weg waarvoor een aantal bomen moet sneuvelen. Tot slot is er een grote garage voorzien en worden twee van de vier dienst woningen omgebouwd tot gas tenverblijven. Het resterende deel van het natuurgebied, dat in totaal acht hectare groot is, blijft ongemoeid. Omwonenden en belangengroe pen zijn fel tegen de verbou wing van het pompstation. Vol gens F. Kas, die samen met haar zus en moeder in één van de dienstpanden woont, is het ter rein een natuurgebied waarin met zomaar gebouwd mag wor den. „Na bedrijfsbeëindiging is de ei genaar verantwoordelijk voor het opruimen en netjes achterla ten van het terrein", schrijf ze in een reactie op de plannen aan de gemeente Veere. En het einde van het pompstation betekent dan ook dat het pand moet wor den afgebroken. Ook vreest de familie Kas voor overlast in de vorm van auto's en aantasting van uitzicht en privacy. J. Goedbloed uit Dishoek, onder meer actief bij de Vlinderwerk groep Zeeland, heeft namens een groep omwonenden een reac tie naar de gemeente Veere ge stuurd. „Het gebied maakt deel uit van de ecologische hoofd structuur", stelt hij. De opstal len moeten dan ook worden afge broken en teruggeven worden aan de natuur, aldus Goed bloed. Vlinders Bovendien is het duingebied een plek waar veel bijzondere vlin ders voorkomen. De meeste zeld zame is daarbij de kleine parel moervlinder die met uitsterven bedreigt wordt. Daarnaast over winteren in het gebied veel trek vogels, aldus Goedbloed. He BERIKZEE - De provincie Zee- ijn and sluit drie regiokantoren de dienst infrastructuur en ooi «boer. Het gaat om de kanto- Eind april zal naar verwachting de herinrichting van de Oost-Souburgse Kanaalstraat zijn afgerond, ra in Zierikzee, Goes en Ter foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Vlissingen voor gewelds misdrijven veroordeeld tot twee jaar cel. In de uitspraak werd ook zijn aandeel bij vier hennepkwe kerijen meegenomen. De Vlissinger benaderde mensen die in financiële nood verkeerden voor het opzetten van een hennepkwekerij. Zo zocht hij ook contact met een Middelburger. Op 30 augustus vorig jaar paste hij, toen de wietteelt niet het gewenste resultaat opleverde, geweld toe. Hij stak het slachtoffer met een schroevendraaier in zijn buik en dwong hem naar zijn woning in Vlissingen te rijden. Daar zette de Middelburger zijn slachtoffer een stroomstrijk- ijzer tegen het lichaam. KOUDEKERKE - Een onbekende automobilist is tussen dinsdagavond en woensdagochtend in de Middelburgse straat in Koudekerke tegen een schutting gereden. De bestuurder is daarna doorgereden. De schadepost be draagt enkele tientallen euro's MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 28-jarige inwoner van Temeuzen voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, 240 uur werkstraf en een jaar rijontzegging. De Terneuzenaar schepte op 28 februari vorig jaar in zijn woonplaats een voetganger die de Churchilllaan over stak. De 76-jarige man overleed aan de gevolgen van de aanrijding. Uit het onderzoek van de politie bleek dat de automobi list veel te hard had gereden. De Terneuzenaar was blij ven doorrijden, omdat hij meende het slachtoffer te kun nen ontwijken. VLISSINGEN - Autokrakers hebben in de nacht van dins dag op woensdag uit een aan de Cirkel te Vlissingen ge parkeerde bestelauto geluidsapparatuur weggenomen. De waarde is onbekend. Dezelfde nacht werd aan de Suze Groeneweglaan in Vlis singen met een scherp voorwerp de linnen kap vernield van een geparkeerde auto. Hier bedroeg de schade een paar duizend euro RITTHEM - Bij een verkeerscontrole zijn gisteren tussen 11.00 en 14.00 uur in het havengebied van Ritthem vier be keuringen uitgeschreven. De verkeerscontrole werd ge houden in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see. In totaal werden dertig voertuigen gecontroleerd. Drie be stuurders hadden de gordel niet om, één automobilist reed zonder rijbewijs. De controles vonden plaats op de Frankrijkweg en de Engelandweg. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Middel burgse Sint Jans Hospice De Ca- sembroot voorziet - bijna ander half jaar na de opening door ko ningin Beatrix - in een duidelij ke behoefte. Op 2 oktober 2002 kwam de eerste bewoner. In een jaar tijd kende het hospic^ 59 be woners. Dat maakte P. de Boeve- re, lid van de Raad van Bestuur van exploitant Zorgstroom, gis teren bekend bij de overhandi ging van een boekje over één jaar hospice. Het gemiddelde verblijf in het hospice duurde het eerste jaar 17,3 dagen, variërend van enke le uren tot enkele maanden. Het hospice kende een gemiddelde bezetting van 55 procent. Er wa ren, zeker in het begin, nogal wat schommelingen in de bezet ting. Diverse malen was er een wachtlijst, waardoor het hospi ce gedwongen werd urgentiecri teria vast te stellen. Op dit mo ment is het hospice bijna voort durend volledig bewoond, aldus De Boevere. Donkere wolken De exploitatie is in het eerste jaar afgesloten met een klein po sitief resultaat. Of dat zo blijft, is de vraag. De Boevere maakt zich zorgen over de bezuini gingsdrift van de landelijke overheid. ,,Er vormen zich don kere wolken aan de horizon." Het initiatief van het hospice is afkomstig van twee particulie ren, S. Buisman en J Kiewiet. Zij klopten in 1998 aan bij Thuiszorg Walcheren, nadat zij bij verschillende Zeeuwse in stanties hadden aangeklopt voor medewerking. Overal kre gen ze praktische en mentale steun, maar geen financiële toe zeggingen. Thuiszorg Walche ren nam het initiatief over en voerde een gesprek met het Zorgkantoor om te kijken wat de financiële mogelijkheden zou den zijn. Het Zorgkantoor gaf de thuis zorg toestemming om geld vrij te maken uit de reserves. Na lang zoeken, viel het oog op een stuk grond aan de Nassaulaan. De kosten voor de herinrichting mochten niet betaald worden uit de reserves. Er werd beslo ten een fondsenwervenactie op touw te zetten Gemeenten, maar ook een aantal grote en kleine fondsen in Nederland werden met succes aangeschre ven. Middelburger Rob Mol, cap tain van het Roparunteam (spor ters die hardlopend tussen Rot terdam en Parijs geld inzamelen voor kankerpatiënten) kwam met een bedrag van destijds hon derdduizend gulden over de brug. De provincie Zeeland stond voor bijna honderdduizend euro garant voor het geval de exploi tatie een tekort zou vertonen Een jaar na de opening mag de provincie de euro's in de zak houden. „Je hoort niet vaak van een zorg instelling waar men zegt: we hebben uw geld niet nodig", al dus gedeputeerde G. van Heukel- om. die het eerste exemplaar van het boekje in ontvangst nam. „Dit is echt uniek." STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE Intratuin, 13 30-16.30 uur knutselen. 13 30 en 16 00 uur pop penkastvoorstelling; MELISKERKE Ons Huis, 9.30 uur Koersbal, MIDDELBURG Artemis Koudekerkse weg 133, 13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur. Computerclub en wijkinternetpunt; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Regenboog. 19.00-20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorder den, 19.30-21.30 uur: Linedance; Palazzoli Huis Oranjeplein 41, 14.00-15.30 uur. Ontmoetingsmiddag nabestaanden; VEERE Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaar- dter Kees van Eersel; VLISSINGEN Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur Ontmoetingsmiddag 50-plussers; De Oude Stad. 9.30 uur: Peutergym van 2.5 tot 4 jaar en 10.30 uur Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00-14.45 uur: Gymnastiek 50+, Petruskerk, 9.10-10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45-11 45 uur: Ouderenyoga; Wijkcentrum De Regenboog, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen De kop boven het verhaal over de bouw speelplaatsen in de krant van gisteren geeft een verkeerde voorstelling van za ken. Het conflict tussen de vrijwilligers en de Stichting Kultureel Werk Middel burg is nog niet uit de wereld. De vrijwil ligers beraden zich nog op een stand punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13