Poetin ontslaat hele kabinet Kernwapenronde N-Korea geeft hoop Israël bouwt stug door aan hek ondanks debat juristen Boze Roma zorgen voor onrust in Slowakije Brussel bezorgd over maatregelen tegen nieuwe EU-burgers 5 EU verbiedt invoer van pluimvee VS Russische president presenteert voor verkiezingen nieuwe premier Koning voor homohuwelijk Hiegtuigje met IJl kartspecialisten s neergestort 'akistan jaagt »p Al Qaeda tn Taliban Peking: alleen staatsweerbericht Verpleegster verdacht van moord Rookvrije zone werkt niet Rebellen gedood in Kashmir PZC ^Kleintjes POLICIA BRUSSEL - De Europese Unie heeft de import van pluimvee en eieren uit de Verenigde Staten stilge legd nadat een zeer besmet telijke variant van het vo gelgriepvirus in de Ameri kaanse staat Texas is ont dekt. Het verbod geldt voor lopig voor een maand. Volgens Eurocommissaris Byrne is het Texaanse vi rus minder besmettelijk dan de variant die in Azië rondwaart, maar wel veel besmettelijker dan het type dal al in Amerika was ont dekt. Het is nog onduide lijk of het Texaanse virus ach verder verspreid heeft. Ongeveer een kwart van de aeren die de EU impor teert komt uit de VS. Het gaat om 13.000 ton met een iraarde van 20 miljoen eu ro De helft daarvan is voor consumptie, de andere helft zijn broedeieren. Daarnaast voert de EU uit de VS jaarlijks 800.000 kui kens in, voornamelijk kal koenkuikens, ter waarde van 2,5 miljoen euro. Byrne heeft de Amerikaan se autoriteiten om meer ge gevens over de vogelgriep Ln Texas gevraagd. Met die informatie zullen veterinai re deskundigen van de EU beslissen of de maatregel versoepeld kan worden. Het gros van het Ameri kaanse pluimvee dat naar Europa gaat, alsmede het merendeel van de geëxpor teerde eieren, is afkomstig uit staten langs de oost kust. Die zijn nog niet ge troffen door de vogelgriep. Ook Zuid-Korea heeft de import van eieren en pluim vee uit de VS opgeschort. Rusland, de grootste ex portmarkt voor Ameri kaans pluimvee, verbiedt alleen import van pluimvee en eieren uit Texas. GPD woensdag 25 februari 2004 door Frank Hendrickx MOSKOU - President Poetin heeft gisteren zijn complete rege ring ontslagen. De Russische lei der zal nog voor de presidents verkiezingen van 14 maart zijn nieuwe premier presenteren. In een korte televisietoespraak zei Poetin dat hij zo duidelijk heid wil scheppen over de koers van de komende vier jaar. Pre mier Kasjanov keert zeker niet terug in de nieuwe regering. Hij is als enige door Poetin met on middellijke ingang op straat ge zet. Vice-premier Christjenko leidt nu de demissionaire rege ring, maar hij geldt als tussen paus. Het vertrek van Kasjanov komt niet als een verrassing, al had den de meeste waarnemers het pas na de verkiezingen ver wacht. De liberaal Kasjanov was een overblijfsel van het tijd perk van Jeltsin. Na het ontslag vorig jaar van zijn compagnon Volosjin, het hoofd van de presi dentiële administratie, had de voormalige minister van Finan ciën nauwelijks nog medestan ders. Zijn nauwe banden met en kele invloedrijke zakenlieden maakten hem verdacht in het Poetin-kamp. Strop Kasjanov stak zijn hoofd in de strop door de spectaculaire ar restatie van de oliemagnaat Cho- dorkovski te veroordelen. De premier negeerde daarmee een bevel van Poetin, die wilde dat de regering zou zwijgen over de zaak. President en premier kon den volgens Russische media nauwelijks nog door één deur. Er zijn twee favorieten voor de post van premier Op de eerste plaats staat Ivanov, de minister van Defensie. Hij is de grote ver trouweling van Poetin. Het na deel is dat Ivanov net als de pre sident afkomstig is uit de KGB. wat vooral in het buitenland ge voelig ligt. Een andere favoriet is Koedrin, de minister van Financiën. Hij is een betrouwbare technocraat, die de economische hervormin gen van Poetin leidt. Het nadeel is dat veel kiezers juist ontevre den zijn over het economische beleid. Waarnemers houden er daarom ook rekening mee dat een bui tenstaander wordt benoemd. Het ontslag van de regering brengt wat leven in de tot dus ver voorspelbare campagne voor de presidentsverkiezingen. President Poetin kan rekenen op ongeveer 70 procent van de stemmen. De tegenstanders ha len volgens de peilingen geen van allen meer dan 5 procent. Enkele kandidaten overwegen zich nu alsnog terug te trekken. Ze vinden de campagne oneer lijk en beklagen zich over de overmatige aandacht die de staatstelevisie besteedt aan Poe tin. GPD IGLIARI - Op het Italiaanse id Sardinië zijn gisteren zes in om het leven gekomen ij i oen hun vliegtuig neerstortte. let toestel, een Cessna 500, was de artsen gehuurd om een voor een transplantatie te brengen van Rome naar ai; ieSardijnse hoofdstad Cagliari. let wak werd in de bergen ge- ai widen, op 30 kilometer afstand ia."' in Cagliari. ipeevan de doden zijn hartchi- het ziekenhuis van iaghanBeiden waren in 1993 i betrokken bij een ernstig au- Kingeluk op Sardinië toen zij uk een hart transporteerden, andere doden zijn twee pilo- een piloot in opleiding en imedisch technicus, Het hart zij vervoerden is gevonden, aar het is niet langer geschikt transplantatie. ANP/DP A De Slowaakse politie achtervolgt een groep Roma nadat rellen uitbraken in een kamp bij Trebisov. van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De Slowaakse president Schuster heeft giste ren gewaarschuwd voor groeien de sociale onrust na de aanhou dende protesten van de Ro- ma-minderheid in Slowakije. Schuster riep de regering op om 'de sociale situatie en de risico's niet te onderschatten'. Honderden zigeuners raakten maandagavond slaags met de po litie in de stad Trebisov. Zij pro testeerden tegen een korting op hun uitkeringen. Gisteren arres teerde de politie vijftien men sen, onder wie de organisatoren van de demonstratie. In Trebis ov en in andere plaatsen in het midden en oosten van Slowakije werden winkels geplunderd. De linkse Schuster verklaarde gisteren dat 'de armoede sterk is gestegen en de situatie van werk lozen ernstig is verslechterd door de sociale hervormingen en de stijgende kosten van levens onderhoud'. De regenng van pre mier Dzurinda wees echter alle kritiek van de hand. Volgens mi nister Kanik van Sociale Zaken zijn hervormingen van het uitke ringsstelsel onvermijdelijk, voor al omdat ze mensen ook motive ren om werk te zoeken. Kanik noemde de plunderingen en pro testen het werk van provoca teurs binnen de Roma-gemeen- schap. Slowakije telt een half miljoen zigeuners, circa 10 procent van de bevolking. Sinds de val van het communisme gaat het slecht met ze. De werkloosheid is hoog. Dit jaar zijn daar nog kor tingen op de uitkeringen bijge- foto Svatopluk Pisecky/EPA komen. Een belangengroep die eerder had opgeroepen om van daag actie te voeren, blies giste ren de demonstraties af uit angst dat de protesten opnieuw uitlopen op plunderingen en on geregeldheden. „Het gaat om criminaliteit die wij niet kunnen accepteren", zo liet een woordvoerder van een Roma-organisatie weten. ANP/AFP 'ANA - Militairen zijn giste- Khtend in Pakistan begonnen it een grote klopjacht op le- nvan Al Qaeda en de Taliban bet ruige berggebied bij de »smet Afghanistan. stermiddag werden drie dor s'- bij Wana uitgekamd en raitig mensen opgepakt. De ten van drie stamhoofden (onderdak zouden bieden aan sochte personen, werden met (grond gelijk gemaakt, aldus b anonieme bron bij de rege- rg Verder werd beslag gelegd P munitie, paspoorten, docu- ®ten en geluidscassettes. ;gens Pakistan zijn bij de opjacht geen Amerikaanse mi- ^"en betrokken. Bewoners "en echter dat in de regio c*pen met Amerikaanse uni- waren gesignaleerd bchtingendiensten denken al tijd dat Al Qaeda-leider £ma bin Laden en aanhan- 5 van hem zich schuilhouden bet afgelegen berggebied, u de Pakistaanse regering Buig macht heeft. De regering "i stamleiders tot 20 februari nijd gegeven om gezochte Al ^a-leden over te dragen aan autoriteiten. Tot nog toe zijn ■Pmensen uitgeleverd en wor- !if®er nog 38 gezocht. AP Vandaag begint in Peking de tweede ronde in het zes-landen- overleg over de nucleaire drei ging van Noord-Korea. Een door alle betrokken partijen on dertekende echte verklaring zal het beraad niet opleveren. Toch is er hoop. door Gert-Jan Broere PEKING - De Noord-Koreaan- se nucleaire crisis in een noten dop: het regime van Kim Jong-il beweert een kernwapenprogram ma te hebben. De buurlanden en de Verenigde Staten geloven dat zonder meer. Washington ziet Noord-Korea als een grote bedreiging van de wereldvrede en eist onvoorwaar delijke stopzetting van het pro gramma. Het totalitaire regime in Pyong yang op zijn beurt ziet de VS als gevaar voor het eigen voortbe staan en zegt daarom een kern wapen nodig te hebben. Vanaf vandaag zitten in Peking China, Rusland, Japan, Zuid-Korea, Noord-Korea en de VS om de tafel in een poging de patstelling te doorbreken. Het liefst door eind deze week een door alle partijen ondertekende verklaring te presenteren. Op voorhand is al duidelijk dat een dergelijk document geen op lossing voor de crisis zal bevat ten. Maar het wordt al als voor uitgang bestempeld wanneer de handtekening van de Ameri kaanse onderhandelaar James Kelly op hetzelfde papier staat als die van zijn Noord-Koreaan- se tegenhanger. De visies liggen te ver uiteen om een grote doorbraak te verwach ten. Er is wel beweging in de standpunten, maar het gaat om millimeterwerk. Noord-Korea is bereid zijn programma te 'be vriezen', maar wil daar wel voor worden gecompenseerd Dat zou tot voor kort voor Washing ton als een nietszeggend gebaar zijn afgedaan. Bevriezing Maar na overleg met Zuid-Ko rea en Japan liet James Kelly de ze week weten dat een bevrie zing wel een eerste stap naar het volledig stopzetten zou kunnen zijn. Hoewel hij er niet dieper op inging zou de 'beloning* voor deze goede daad door Zuid Ko rea worden verstrekt, waar schijnlijk in de vorm van door Amerika gedoogde economische hulp. Het is dergelijk gemanoeuvreer van Noord-Korea en de VS waar de andere vier landen zich aan vastklampen, naast het op roepen tot 'flexibiliteit' en het 'uit de weggaan van confronta ties'. Voor Japan, Zuid-Korea en Rusland lijkt ogenschijnlijk slechts de rol van toehoorder weggelegd. Over de positie van China zijn de meningen ver deeld. In sommige Amerikaanse kringen denkt men dat Peking Pyongyang simpel op de knieën zou kunnen krijgen, als het dat zou willen. Er is echter ook een stroming die meent dat China een dergelijke invloed helemaal niet heeft. GPD Palestijnen dragen een gewonde weg na botsingen met het Israëli sche leger in het dorp Beit Surik op de Westelijke Jordaanoever. foto Kevin Frayer/AP door Robert Bloemen BEIT SURIK - Israël heeft giste ren in woord en daad duidelijk gemaakt dat het zich niets aan trekt van het internationaal juri disch debat over zijn veiligheids barrière tegen Palestijnen. Op de tweede dag van de hoorzittin gen hierover bij het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag. begonnen Israëliërs met de bouw van een 42 kilometer lang deel van de omstreden veilig heidsmuur op Palestijns gebied. Bij Beit Sunk in het noorden van de Westelijke Jordaanoever probeerden honderd Palestijnen tevergeefs te voorkomen dat twee bulldozers aan de slag kon den. Volgens ooggetuigen ont stonden er rellen waarbij de po litie de wapenstok gebruikte. Er vielen zeker 23 gewonden, on der wie drie agenten De Israëlische premier Sharon benadrukte in een interview dat hij zich niets zal aantrekken van het standpunt dat het Inter nationaal Gerechtshof zal inne men over de veiligheidsbamère. „Wat er in Den Haag gebeurt, is een poging Israel het recht te ontnemen zichzelf te verdedi gen. Ik zal het veiligheidshek bouwen en helemaal afmaken, zoals het kabinet heeft beslo ten", aldus de eerste minister in de krant Maariv. Volgens Sharon is Den Haag mo menteel het toneel van een cam- PHNOM PENH De koning van Cambodja blijft voor stander van het homohuwelijk. Dat blijkt uit een brief die hij gisteren op zijn website heeft geplaatst De koning geeft daarin antwoord op een 'beledigende' brief die hij van ene Tom Adams heeft ontvangen. Koning Norodom Sihanouk zag vorige week op de televi sie beelden van de homohuwelijken in San Francisco. Naar aanleiding daarvan zei hij dat het homohuwelijk ook in Cambodja legaal zou moeten worden. Dat viel niet bij iedereen in goede aarde. AP PEKING - De Chinese regering staat niet langer toe dat media of particulieren weersvoorspellingen verspreiden die niet afkomstig zijn van het officiële nationale meteoro logische instituut Overtreders, bijvoorbeeld Chinese websites met eigen weerberichten, kunnen een boete krijgen van meer dan 1100 euro per keer, aldus de Britse krant The Times van gisteren. Een woordvoerder van het Chinese meteo-bu- reau zegt in het dagblad dat de volksrepubliek momen teel wordt overspoeld met weerberichten uit 'onbetrouw bare bronnen'. ANP BRUSSEL - Justitie verdenkt een bejaardenhelpster in Brussel ervan dat ze minstens drie ouderen heeft vergif tigd De vrouw zou dat hebben gedaan om hun erfenissen te bespoedigen. Ze was kort ervoor door de ouderen opge nomen in hun testament. De vrouw zou mogelijk nog twee ouderen hebben ver moord Justitie graaft hun lijken binnenkort op voor on derzoek. De vrouw zelf ontkent alles, aldus de politie gis teren tegen Vlaamse media. ANP LONDEN Rookvrije zones in restaurants en andere uit gaansgelegenheden beschermen mensen niet tegen meero ken. Dat blijkt uit een Australische studie waarin in ze ventien locaties de luchtsamenstelling is gemeten. Hoe wel de lucht in de rookvrije zones minder nicotine bevat te dan in rookgedeeltes, waren de niveaus toch hoog. Dat meldde de Britse omroep BBC gisteren. Volgens de onder zoekers bieden alleen geheel rookvrije uitgaansgelegenhe den een goede bescherming tegen passief roken. ANP SRINAGAR Bij gevechten in Indiaas Kashmir zijn giste ren vijf separatistische moslimrebellen en een soldaat ge dood. Onder de gedode rebellen zijn twee commandanten van Hezb ul Mujahedeen, een van de grotere rebellenbe wegingen die in Kashmir actief zijn In de bossen rondom Chamanpathri, tachtig kilometer ten zuiden van Srinagar, omsingelde het leger een schuil plaats van de rebellen. Die weigerden zich over te geven en er brak een vuurgevecht uit dat aan drie rebellen het leven kostte, aldus het leger. AP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie ziet met lede ogen aan dat steeds meer van de vijftien EU-lidstaten belemmeringen op werpen voor werknemers uit de tien landen die per 1 mei lid wor den. Volgens een woordvoerder is voorzitter Prodi 'nogal be zorgd' over die ontwikkeling. Inmiddels staat vast dat dertien EU-landen, waaronder Neder land, maatregelen willen treffen om de komst van werkzoeken den uit de nieuwe lidstaten te be- moeijken. Groot-Bnttannië neemt geen maatregelen om de instroom te beperken, maar wil werkzoekenden uit de nieuwe lidstaten het recht op een aantal sociale voorzieningen, zoals werkloosheidsuitkeringen, ont zeggen. Ierland is het enige land dat helemaal geen maatregelen nodig acht. De Europese Commissie is met blij met de beperkingen. „Het geeft de nieuwkomers het idee dat ze niet welkom zijn in de EU en dat is een verkeerd sig naal", aldus een woordvoerster van Europees Commissaris Wall- strom van Sociale Zaken Volgens de Commissie zijn de maatregelen in veel gevallen in gegeven door angst die niet ge rechtvaardigd is De vrees voor enorme aantallen werkzoeken den die na 1 mei de lidstaten zul len overspoelen, is niet op feiten of serieus onderzoek gebaseerd. Ook het feit dat veel lidstaten Brussel niet tijdig informeren valt de Commissie tegen. „Elke lidstaat heeft het recht tijdelijke maatregelen te treffen ter be scherming van de eigen belan gen. Maar het zou wel prettig zijn als wij op de hoogte werden gesteld van wat iedereen nu pre cies doet", aldus een woordvoer ster van Wallstrom. De Commissie onderzoekt of de maatregelen die Groot-Brittan- nië in petto heeft strijdig zijn met Europese wetten. Die staan onderscheid tussen inwoners van lidstaten niet toe. GPD (Advertentie) pagne van hypocrisie tegen de joodse staat. Hij sprak van een internationaal circus in de Ne derlandse residentie. Israël boy cot de hoorzittingen in het Vre despaleis. Op de tweede dag van de hoor zittingen veegde een Britse ju rist de vloer aan met de stelling van de Verenigde Staten en Eu ropese landen, waaronder Ne derland, dat een 'adviserende opinie' van het gerechtshof het internationale vredesinitiatief voor het Midden-Oosten zou kunnen schaden. Het juridisch advies van het Internationaal Gerechtshof staat geheel los van vredesinitiatieven, beklemtoon de Sir Arthur Watts namens Jor danië. ANP Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5