Uit liefde gescheiden gebleven PZC Voor Turkije is praten over toelating EU nu echt noodzaak PZC I George Bush tracht geruchtenstroom over Cheney te stelpen Dubieuze rol voor Belgische media in Dutroux-affaire 'Importhuwelijken' zijn steeds lastiger te verwezenlijken woensdag 25 februari 2004 Buitenlandse huwelijkspartners zijn veel Nederlanders een doom in het oog. Ze willen de 'importhuwelijken' tegengaan. Maar er is ook een groeiende groep Nederlanders met een ge liefde van buiten Nederland. Ze zijn door de steeds hogere drem pels soms de wanhoop nabij. „Onze relatie ging er door het gedonder mei papieren bijna aan ten onder. door Marloes de Koning We waren moe, zegt Michiel Baas (29). „We zaten al leen nog over documenten te praten. Ik werd zat van een le ven dat niet door kon gaan." Het plan van de Amsterdamse antropoloog om samen met zijn geliefde Rithesh uit India in Ne derland een bestaan op te bou wen. staat even in de ijskast. De twee zijn murw van de obsta kels in de procedure om voor Ri thesh een machtiging tot voorlo pig verblijf (mw) in Nederland te krijgen. De liefde is nog altijd even sterk, maar de Indiër, afgestu deerd in informatietechnologie en e-commerce, haalt nu eerst een tweede diploma in Sydney, Australië. Baas begint in Am sterdam aan zijn promotieon derzoek. Over een paar jaar doen ze weer een poging een ver blijfsvergunning te krijgen. Makkelijker zal het er vermoe delijk niet op worden. Rege ringspartij WD wil het minder aantrekkelijk maken om een partner uit het buitenland te ha len. De buitenlandse bruid of bruidegom zou pas na tien jaar de Nederlandse nationaliteit mogen krijgen en de Nederland se partner blijft al die tijd finan cieel verantwoordelijk voor haar of hem. Ook wil de partij de leeftijdsgrens voor huwelijks migratie optrekken van 21 naar 24 jaar. De VVD-plannen zijn bedoeld om het onder meer Turkse en Marokkaanse Neder landers moeilijker te maken een bruid of bruidegom uit hun land van herkomst te halen, maar treffen ook de Nederlan ders die hun hart hebben verlo ren aan iemand van buiten de EU Modern Terwijl het aantal huwelijken van Nederlanders met Nederlan ders daalt, stijgt het aantal ge mengde huwelijken. „Het hoort bij het moderne leven dat men sen meer reizen, meer voor werk en studie naar het buitenland gaan. Ze verschillen ook steeds minder van elkaar. Vroeger was een Spanjaard heel anders dan een Nederlander. Nu lijken voor al de mensen in de grote steden steeds meer op elkaar Dan ont staan relaties ook gemakkelij ker", zegt Erna Hooghiemstra, directeur van de Nederlandse Gezinsraad en gespecialiseerd in huwelijksmigratie. De steeds striktere migratiere- gels stroken niet met die trend. Eén van de obstakels bij de ver blijfsvergunning voor Rithesh was het feit dat Michiel Baas nog geen baan had toen ze aan de procedure begonnen. Wie een partner uit het buitenland haalt moet onder meer kunnen aanto nen minimaal nog een jaar werk te hebben. Baas: „Je krijgt nu bijna ner gens meer dan een jaarcontract. En dan ga je dus solliciteren op banen die je alleen wilt hebben, omdat ze gunstig zijn voor de mw-procedure. En op de dag dat je een jaarcontract krijgt door Ans Bouwmans Gaat hij wel of gaat hij niet? In de Amerikaanse rege ringszetel wordt al een tijdje ge speculeerd dat 'veepee' Dick Cheney politiek opportuun 'last' zal krijgen van zijn hart, om ruimte te creëren voor een frisse start van de verkiezings campagne van zijn baas George Bush. De geruchtenstroom' heeft dusdanige vormen aange nomen dat Bush zelf gisteren probeerde er een eind aan te ma ken. Op een spreekbeurt in Washing ton voor Republikeinse gouver neurs - op wie Bush zijn verkie- zingsspeech uitprobeerde grapte de president dat hij Dick Cheney net als in 2000 had ge vraagd het comité voor te zitten dat een kandidaat vice-presi dent voor hem moest zoeken. En opnieuw had Cheney uitein delijk zichzelf aanbevolen als tweede man, aldus Bush. „Een betere is er niet, en ik ben trots dat ik Chenev aan mijn zijde heb." Bush is de afgelopen we ken druk op pad geweest in de VS om met zijn beleid aan de weg te timmeren. Zijn populari teit is volgens opiniepeilingen flink gezakt. Als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, zou hij het volgens onderzoeker Gallup verliezen van zowel de Democratische koploper John Kerry als van diens concurrent John Edwards. Zorg Dat Bush maandag min of meer officieel aan zijn campagne be gon - zijn speech was aangekon digd als een 'preview' - nog voordat de strijd bij de Demo craten is beslist, wordt gezien als een teken van zorg in het Witte Huis over de herverkie zing van de Republikeinse presi dent. De getuigenis van zijn ei gen wapeninspecteur dat er waarschijnlijk geen massaver nietigingswapens in Irak waren en het gedoe over zijn dienst plicht hebben het persoonlijke imago van Bush geschaad. De president zit in de proble men doordat de economie wel groeit, maar de Amerikaanse burgers daar te weinig van mer ken. Bush' team in het Witte Huis maakt bovendien fouten, bijvoorbeeld met een domme uitspraak over het uitbesteden van banen overzee. Dat Dick Cheney (63) nu wordt gezien als een blok aan het been van Bush, zegt eveneens veel over de veranderde percepties onder de Republikeinen. Tot voor kort was Cheney - die al vier kleine hartaanvallen ach ter de rug heeft - nog het ei-va ren zwaargewicht dat de kandi datuur van Bush sterker maak te. Nu is hij onpopulair in de peilingen en lijkt hij de negatie ve kanten van Bush' president schap te personifiëren. Cheney overdreef het gevaar van het wapenarsenaal van Sad dam Hoessein het meest en zijn veelvuldige bezoeken aan de CIA riepen vragen op Hij is de ex-bestuursvoorzitter van Halli burton, het bedrijf dat zo sterk weet te profiteren van zijn con tracten met het Pentagon dat er inmiddels een strafonderzoek is ingesteld. Cheney heeft een enorme machtspositie opgebouwd in het Witte Huis en zijn geheim zinnigheid is spreekwoordelijk. Dat hij onlangs ging jagen met zijn olievriendjes en een opper rechter die een beslissing moet nemen over openbaarmaking van zijn energiecontacten, heeft voor opgetrokken wenkbrau wen gezorgd Politiek magazine National Journal noemde vori ge week zelfs al mogelijke plaatsvervangers voor Cheney: oud-burgemeester Rudy Giulia ni van New York en senator Bill Frist. Het offensief dat Bush inzette op de fondsenwervingsbijeen komst voor Republikeinse gou verneurs leverde overigens geen nieuwe inzichten op Hij zal vooral inzetten op binnenland se veiligheid als verkiezingsthe ma en zichzelf neerzetten als een sterke leider. Bush onderstreepte verder zijn optimistische kijk op de toe komst, en zette de Democraten neer als klagers, die zichzelf te genspreken en met weinig idee ën komen om de economie te sti muleren en de oorlog tegen ter rorisme te winnen. Kerry liet in een reactie weten dat Bush een geloofwaardigheidsprobleem heeft, omdat diens retoriek niet overeenkomt met de werkelijk heid. GPD door Sander Kuypers De Turkse regering zal een eventueel nieuw uitstel van de definitieve on derhandelingen met de Europese Unie (EU) over haar toekomstige lidmaatschap beschouwen als een 'nee' van de EU tegen de toetreding van Turkije. „Het wordt nu ja of nee", benadrukt secre taris-generaal van Europese Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken Murat Sungar in zijn kantoor in Ankara. Hij meent dat Nederland daarom als toe komstig EU-voorzitter een belangrijke rol krijgt in de toekomst van zijn land. „Als de EU in december geen groen licht geeft, is dat niet aan het Turkse volk uit te leggen", vertelt Sungar. „De druk en de snelheid van het doorvoeren van de hei-vor mingen zullen verdwijnen. Dat zal zeer na delige gevolgen voor ons land en onze rege ring hebben. Het proces van hervormin gen zal instorten. Daarom is uitstel onaan vaardbaar." De EU beslist in december onder Neder lands voorzitterschap of de zo fel begeer de onderhandelingen over het EU-lidmaat- schap met Turkije beginnen. Dat besluit wordt een van de belangrijkste onderwer pen die Nederland als voorzitter van de EU in het tweede deel van dit jaar voor de kiezen krijgt. Sungar wijst er met klem op dat het er al leen maar om gaat de definitieve onder handelingen voor het Turkse EU-lidmaat- schap te beginnen. Niet om het al verlenen van het lidmaatschap. „Dat kan nog vele jaren duren", legt hij uit. „Gedurende die tijd moeten we in Turkije de hervormin gen die nu in werking zijn gezet, in prak tijk gaan brengen. Het toewijzen van de onderhandeling zal daarvoor een enorme stimulans zijn." Verantwoordelijkheid De secretaris-generaal voospelt dat de Ne derlandse regering een voorname rol gaat spelen. Daarom draagt ze ook een grote verantwoordelijkheid. „Wij hopen dat Ne derland voor het groene licht kan zorgen. Nederland heeft ondanks zijn misschien beperkte omvang veel invloed", meent Sungar. ..En als je het voorzitterschap van de EU bekleedt, moeten andere lan den in ieder geval naar je ideeën luiste ren. We hopen op het prestige-gevoel van Nederland. Onze ambassades zijn nu ach ter de schermen al erg hard aan het werk." Turkije is al sinds 1999 kandidaat voor de toetreding tot de EU, maar is het enige kandidaat-land dat nog niet eens be gonnen is aan de toetredingsonderhande lingen. De EU heeft vooral zorgen uitgesproken over de situatie van de mensenrechten in Turkije. Niet onterecht, zo blijkt uit recen te informatie. In een memorandum van Amnesty International van 12 februari dit jaar aan de Turkse regering, constateert de mensenrechtenorganisatie dat er nog steeds grove schendingen van de mensen rechten in het land plaatshebben. „Marte ling en medische zorg van gevangenen door de politie blijven nog steeds een zaak van grote zorg", zo staat in het bericht aan de Turkse overheid. Hoewel er in 2003 veel minder meldingen bij Amnesty Inter national zijn binnengekomen over het ge bruik van methodes zoals het toedienen van elektrische schokken en het ophangen van mensen aan hun armen, zijn er nog steeds regelmatig berichten over andere zware vergrijpen. Intimideren Het gaat met name om meldingen over het slaan van gevangenen, het naakt laten lo pen van gevangenen en ze seksueel intimi deren. Ook worden verdachten van de poli tie nog steeds verbaal geïntimideerd door bijvoorbeeld doodsbedreigingen. Deze laatste methode wordt soms kracht bij ge zet met nepexecuties. Tevens gebruikt de politie nog steeds beperking van slaap, eten en drinken Volgens Amnesty International blijven sommige opsporingsambtenaren nog steeds geloven dat het mishandelen van verdachten niet tot sancties zal leiden en dat het daarom is toegestaan. Sommige rechters blijven er ook nog steeds voor kie zen om bewijs en verklaringen die uit mar teling zijn verkregen, gewoon toe te laten in een proces, concludeert de mensenrech tenorganisatie. Sungar heeft inmiddels van deze bevindin gen kennisgenomen. „We nemen dit zeer serieus en zullen direct actie onderne men", verzekert hij. Mentaliteit De secretaris-generaal wijst dat er nadruk kelijk op dat er al een mentaliteitsverande ring in zijn land tot stand aan het komen is. „Vroeger werden de mensen van Amnes ty met eens toegelaten tot ons land. Nu krijgen ze alle medewerking om hun werk te doen." Maar veranderingen invoeren en ook nog eens in praktijk brengen, kan volgens hem niet van de een op de andere dag. En hij vreest dat als de onderhandelingen met de Europese Unie toch worden opgeschort, de veranderingen helemaal tot stilstand komen. ANP Turkije en de Europese Unie Oppervlakte: 779 452 km2 Bevolking 67.3 miljoen (80% Turken en 20% Koerden) Religie: ca 98% islam Istanbul c Ankara Tijdpad toetreding EU 1948 Mede-oprichter OESO 1952 Lid van de NAVO 1987 Aanvraag volledig lidmaatschap Europese Unie 1990 EU weigert overleg 1996 EU en Turkije opnieuw in gesprek 1999 Turkije kandidaat-lid EU 2000 EU legt aantal eisen neer voor mogelijke lidmaatschap 2004 Onder Nederlands voorzitterschap wordt gekeken of Turkije voldoet aan de criteria om de onderhandelingen te beginnen Enkele obstakels: C: Mensenrechten Rechtspraak Leger Persvrijheid Verdeeldheid Cyprus Vrijheid minderheden Werkloosheid 6,8 7,7 6,6 8 5 10,4% Economische groei 7,4 7,8% 3,1 Ir-r 1998 -4,7 99 '00 '02 Economie Kinderarbeid anp bron: krt moet je hollend naar de Immi gratie en Naturalisatiedienst (IND) om het te laten zien, an ders is het geen jaar meer gel dig." Hij zucht. „Het lijkt tegenstrij dig, maar we zijn nu uit liefde uit elkaar gebleven. Dat hele ge donder om papieren vergde zo veel van ons dat de relatie er bijna aan ten onder ging," GPD Michiel Baas met op het computerscherm een foto van zijn vriend Rithesh. Door de verscherpte immigratiewetgeving wordt het steeds moeilijker buitenlandse partners naar Nederland te halen. foto Maartje Blijdenstein/GPD door Robert Verkerk De Belgische media heb ben zich ten tijde van de Dutroux-affaire volledig la ten meeslepen door de emo ties die toen in de samenle ving ontstonden. Er was geen gezonde en kritische afstand meer, stelt mediasocioloog Peter Vasterman. De Bel gische kranten besteedden maandenlang ruim eenderde van hun nieuwskolommen aan Dutroux, becijferden de Belgische onderzoekers YVal- grave en Manssens. Vasterman promoveerde deze maand op het fenomeen me- diahype. In zijn dissertatie haalde hij ook de zaak-Du- troux aan als 'een van de grootste mediahypes aller tij den een hype die zijn weerga niet kende'. De Belgische me dia hebben zich volgens Vas terman erg laten meeslepen in de zaak en zich sterk geï dentificeerd in de verontwaar diging van de Belgen. „De me dia hebben die sterk aange jaagd, mede door allerlei vage complottheorieën, geruchten en speculaties. De berichtge ving kon daardoor zo aan zwellen dat de media het maandenlang volhielden." In zijn onderzoek stelt Vaster man: „De arrestatie van Du troux had in de berichtgeving voorspelbare gevolgen. Er was niet alleen veel aandacht voor de dagelijkse ontwikke lingen, de dalende nieuws- drempels zorgden er voor dat alles wat ook maar op de een of andere manier in verband kon worden gebracht met Dutroux, nieuws werd. Dut roux inspireerde de redacties tot een ware stormloop op de archieven in een zoektocht naar andere onopgehelderde verdwijningen. Soms leek het er op dat kinderverdwij ningen dagelijkse kost waren in België", citeert Vastermar, I de onderzoekers Walgraveen Manssens. De mediasocioloog stelt dat bij het maken van de verha len erg sterk vanuit de com plottheorie werd gedacht De berichtgeving was weliswaar ook ingegeven vanuit de wis selwerking met het public dat in verzet kwam tegen hei vermolmde Belgische justitie- apparaat dat ernstig had ge faald „Maar dezelfde berich ten hebben dat ook zeker beïnvloed. Sommige zak® die gebeurden en weinig bete kenden, werden vaak geïnter preteerd als onderdeel van een complot." Zaken werden soms ook verkeerd uitgelegd of begrepen. Zo werd destijds onderzoeksrechter Connerot- te van de zaak gehaald. Hij moest in 1996 met zijn werk stoppen omdat hij een bene fiet-etentje voor vermiste kin deren had bijgewoond. Daar mee wekte hij de schijn van partijdigheid Als je dat feit nuchter bekijkt is het volko men terecht dat de man van zijn opdracht is ontheven, maar de media hebben daar niet met die nuchterheid over bericht." Vasterman weet niet of de Bel gische media in verhalen kri tisch hebben teruggekeken op de berichtgeving rondom Du troux. „Ik ben het in ieder ge val niet tegengekomen. Als je de balans opmaakt van specu latieve verhalen, geruchten en onzinnige informatie waar door het volksgevoel werd op gehitst is er in ieder geval een onvoorstelbare grote lijst." Van al die 'bizarre beschuldi gingen' is weinig overeind ge bleven. Mede door al die ver halen over complottheorieën is in de zaak-Dutroux veel werk gaan zitten en komt. hij nu pas voor de rechter. ANP 25 februari 1954 GEZONDHEIDSDIENST Het nieuwe laboratorium van de Provinciale Gezondheids dienst voor dieren in Goes wordt morgen geopend door de Commissaris van de Konin gin, Er worden speciale proe ven in het pand gedaan. In- geënte eieren worden in broed machines uitgebroed. In de sec tiekamer worden organen uit dode dieren gehaald. Ook wor den in het pand veel proefdie ren zoals marmotten en mui zen ondergebracht. LONGKANKER - Volgens een bekend Oostenrijkse kanker specialist bestaan er geen be wijzen het roken ker veroorzaakt. Hij zei dat longkanker ongetwijfeld lel meest voorkomt in industrie steden. Mannen tussen de veertig en) zestig die schoorsteenveger,! ila machinist, of stoker zijn lopen het meeste risico op het krij-« gen van longkanker, ONTPLOFFING - Een zware ontploffing in een Russische; zr munitiefabriek in hel' k Oost-Duitse Schoenebeck aam 't\ de Elbe heeft het leven gekoalb: aan vijf arbeiders. Meer dar twinig mensen raakten zwaar1 gewond. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal. 56,60 per jaar €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% 8TV< Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje^ Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courent BV is een onderdeel van het Wegener-concern. 0***? aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt v00,®T (abonnementenadministratie en om u te Haten) informeren over voor u relevante diensten«"P- ducten van de titel» en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge*"'*?* de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: K» zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4