Chambers twee jaar geschorst Toppers die bibberen in het vliegtuig Estafetteploeg moet afwachten Frans Adelaar boos over poll op website Waterpolosters lijden verlies tegen Rusland UNICH 200? 19 Brit in oktober betrapt op gebruik THG Bondscoach Walsh ziet vooruitgang bij hockeyers uitslagen Drie medailles Zilverentant in Canada agenda Van Loenhout op non-actief na zaalvoetbalpotje woensdag 25 februari 2004 Awr Pim van Esschoten DEN HAAG - De Britse atletiek- bood UK Athletics heeft sprin ger Dwain Chambers gisteren voor twee jaar geschorst, nadat Üj vorig jaar was betrapt op ge bruik van het verboden middel jHG. De Europees kampioen van München 2002 was een van bt favorieten voor olympisch joud op de 100 meter, maar is in Athene dus niet welkom. Ster ker nog. Chambers is volgens de regels van het Brits olympisch comité voor het leven uitgeslo ten van deelname aan de Spe len. De 25-jarige atleet uit Londen heeft zestig dagen de tijd om te beslissen of hij in hoger beroep gaat. Hi] heeft steeds volgehou den niet willens en wetens THG te hebben gebruikt. Of Cham bers in beroep gaat is nog ondui delijk. Hij verblijft momenteel in Tampa (Florida) voor een NFL-trainingskamp. De hardlo per hoopt zijn carrière als ameri- can footballer te vervolgen. In oktober vorig jaar werd be kend dat Chambers in augustus positief was getest op de 'desig ner' steroïde tetrahydrogestrino- ne (THG). Dat spierversterkend middel was tot mei vorig jaar on- i van onze sportredactie ÜSSELSTEIN - De Neder landse esfatteploeg wacht met spanning af of Dwain Chambers tegen zijn schor sing in beroep gaat. De sprint- ploeg bestaande uit Timothy Beck, Troy Douglas, Patrick van Balkom en Caimin Doug las eindigde vorig jaar bij de WK als vierde op de 4x100 meter. De kans is groot dat de formatie door de dopingzaak van Chambers een plaatsje op schuift. De Amerikanen wonnen des- I tijds in 38.06, de Britten wer- i den tweede (38.08) en Brazilië won het brons (38.26). De Ne derlandse equipe, met de veer- tigjange Troy Douglas in de gelederen, klokte verrassend I de vierde tijd: 38.87. Dankzij die prestatie werd het viertal uitgeroepen tot Sportploeg van het jaar. „Veel hangt af of Chambers in beroep gaat", zegt Henk Kort, technisch directeur van de Nederlandse atletiekunie KNAU. „Hij heeft zestig da gen de tijd. Gaat hij in be roep, dan duurt het in totaal nog wel zon vijf maanden voor er echt duidelijkheid is rond de klassering van ons team. Ziet hij van beroep af, zal de overkoepelende instan tie IAAF de straf van Cham bers overnemen en hem uit de uitslagen van de WK schrap pen. "In dat geval raakt Groot-Brittannië de zilveren medaille van de 4x100 meter kwijt en eindigt Nederland als derde. ANP bekend. Het dook op toen een (onbekende) coach een injectie naald met het middel doorspeel de aan het Amerikaans do- ping-agentschap. In het IOC-do- pinglab van Los Angeles werd vervolgens een methode ontwik keld waarmee THG kon worden gedetecteerd. Het nieuwe middel werd vol gens de autoriteiten in de VS ge leverd door Balco Laboratories in San Francisco. Het bedrijf heeft relaties met veel topspor ters in de VS, onder wie home run-koning Barry Bonds, NFL-speler Bill Romanowski en de atleten Marion Jones en Tim Montgomery De eigenaren Vic tor Conté en James Valente, trai ner Greg Anderson en atletiek - coach Remi Korchemny worden van 42 strafbare feiten verdacht en moeten binnenkort voor de rechtbank verschijnen. Korchemny (71) is de coach van Chambers en ook Kelli White, de tweevoudig wereldkampioe ne van Parijs 2003, die in de Franse hoofdstad werd betrapt op modafinil Gisteren kreeg de Oekraïnse coach te horen dat hij met langer welkom is op de high- school en universiteit waar hij ook werkzaam was. Chambers evenaarde in september 2002 het Europees record op de 100 meter van Linford Christie (9,87) in de race waarin Tim Montgomery het wereldrecord op 9,78 seconden bracht. Op de WK in Parijs vorig jaar werd Chambers slechts vierde op de 100 meter. Als slotloper van de Britse esta fetteploeg liep hij naar een twee de plaats. Die medaille raken de Britten nu kwijt. Gevolg is dat de Nederlandse sprintploeg, als Chambers in een eventueel ho ger beroep ook schuldig wordt bevonden, opschuift naar het brons. GPD Dwain Chambers had tijdens het WK atletiek in Parijs nog alle reden tot lachen. Met de Britse estafet teploeg eindigde hij als tweede op de 4x100 meter. Gisteren kreeg de atleet te horen dat hij voor twee jaar geschorst is en nooit meer aan de Olympische Spelen mag deelnemen. foto Christian Charisius AMSTELVEEN - De witte broodsweken voor hockeycoach Terry Walsh bij het Nederlands mannenteam zijn voorbij. De Australiër heeft begin dit jaar tijdens oefenstages in Zuid-Afri- ka, India en Italië uitgebreid kennis kunnen maken met de spelers van Oranje. „In korte tijd zijn we naar elkaar toege groeid", liet Walsh weten. Walsh zit nu met zijn selectie in Madnd. Daar begint komende dinsdag het olympisch kwalifi catietoernooi (OKT) In Spanje zijn zeven startbewijzen voor Athene 2004 te verdelen onder twaalf deelnemende landen. Walsh, die eind vorig jaar voor acht maanden werd aangesteld als opvolger van de uitgeran geerde bondscoach Joost Bel- laart, kijkt tevreden terug op njn eerste werkweken bij de olympische kampioen „We gaan absoluut de goede kant op. De sfeer en de chemie zijn pri ma Ook op technisch en tak- üsch gebied boeken we progres sie. Het gaat me echter te ver c<n van een herboren Oranje te spreken Zoveel is er nu ook *eer niet veranderd. ^alsh wil nog niet zeggen hoe njn favoriete basisteam van Ne derland eruit ziet „Dat is in het huidige hockey met de vele wis sels niet meer zo belangrijk. Af hankelijk van de vorm van de dag en van de tegenstander kies voor een bepaalde opstelling. Ik verlang een flexibele instel - iing van de spelers." Duidelijk is dat Jeroen Delmee, aie van Walsh zijn aanvoerders band mag houden, centraal op wt middenveld speelt. Sterspe- ■crTeun de Nooijer is de centra- e spits, doelman Guus Vogels "lijft de nummer 1 onder de lat -n de achterhoede bestaat in principe uit Van der Weide, Tae- *ema, Geert-Jan Derikx en Lo- oans. •Ik wil dat we vanuit het mid- denyeld dynamischer gaan spe- ;en legde Walsh uit. „Daaraan Kb ik op de training veel aan- aa°hl besteed. Hoe, waar en wanneer gaan we over tot de ïanval. Met name Delmee be- pnt het steeds beter te begrij pen. Van alle spelers is hij het neest gegroeid Ook De Nooijer Pbkt het goed op. Ik zie vuur in njn ogen. Dat is een goed teken v°or ons en een slecht teken "oor onze tegenstanders." ANP Elke voetbalclub heeft wel een speler met vliegangst The Non-Flying Dutchman, zo wordt Dennis Bergkamp spottend in Enge land genoemd. Ofwel: de man die flauw valt zodra de kassajuf airmiles uitkeert. De 'gunner' is niet de enige topvoetbal- Ier die geteisterd wordt door vliegangst. Over valiumslikkers en zweet in de han den. „En toen kwam er plots rook uit die vogel..." door Roel Wiche DEN HAAG - Nee, nee. Hij wil zich geen angsthaas noemen. Alsjeblieft. Maar als Arno Arts, architect van VW, terugdenkt aan die horrorvlucht naar China, lopen de koude rillingen weer over zijn rug. Het was een trip met FC Twente, enkele jaren geleden. De spelers moesten een binnenlandse vlucht nemen, op weg naar de volgende wedstrijd Op een ob scuur vliegveld ronkten twee roestbak ken, van een vage Chinese maatschap pij. De helft van de ploeg werd in de ene gestopt, de rest in de andere En toen begon de ellende. „Midden in de lucht kwam er plots rook uit die vogel In paniek keken we naar de stewardes sen. Die begonnen hysterisch te krijsen Gigantische angst natuurlijk André Paus, een beer van een voorstopper, pre velde schietgebedjes. Je zag het zweet van de koppies gutsen." Wonder boven wonder haalde het toe stel de plaats van bestemming. In eufo rie kusten de Twentse helden de grond. Maar helaas. „We moesten met hetzelf de ding terug, er was geen andere optie. De Chinezen wisten wel waar de rook vandaan kwam: er had zomaar een deur opengestaan. Enkele kerels sleutelden een uurtje en alles zou weer werken. Ja, ja. Er ontstond een hele rel. Uiteinde lijk is iedereen toch ingestapt. Godzij dank kwamen we veilig aan." Valium De gevolgen waren groot. Bij elke vol gende vlucht werd Twente-back Dennis Hulshoff volgepompt met valium. En ook Arno Arts wankelt sindsdien met klamme handen de Airbussen in Tot grote hilariteit van zijn ploegmakkers. De dappere routinier was recent, in het vliegtuig naar een Turks trainings kamp, de gedroomde pispaal. Toch wei gert hij aan zijn angst toe te geven. „Ie dere keer denk ik: daar gaan we weer. Zeker na 11 september. Maar ik blijf volhouden. Ach, ik heb een goede verze kering." Arno Arts heeft één troost, hij is niet de enige voetballer met vliegangst. Elke profvoetbalclub, groot of klein, heeft zijn eigen Bergkamp. Stoere kerels die om genade smeken als ze straalmotoren horen. Het meest vermaarde voorbeeld is natuurlijk Dennis Bergkamp zelf. De man die, volgens hardnekkige geruch ten, onwel wordt als de kassajuf vraagt of-ie airmiles spaart. Topper op het veld, tobber in de lucht. Op het hoogte punt van zijn carrière gezwicht voor vliegangst De wildste verhalen gingen rond: Bergkamp zou panisch zijn gewor den nadat journalist Lex Muller, tijdens het WK in de Verenigde Staten (1994), een bommelding had gedaan. Grote flauwekul, bezwoer hij een jaar geleden in een openhartig interview in Vrij Ne derland. De Arsenal-ster sprak van een massieve angst, een 'optelsom van alle turbulentie en luchtzakken bij elkaar'. Het was zo erg dat hij nauwelijks meer een bal zag. „In uitwedstrijden stond ik me op het veld al druk te maken: oh jee, straks vliegen we weer terug. Dan ben je niet meer met de wedstrijd bezig. In de sporen van de The Non-Flying Dutchman zweten de nodige lotgeno ten Zomaar wat namen. Bonaventura Kalou, voormalig slangenmens van Feyenoord, nu smaakmaker bij het Franse Auxerre. Hij werd steevast door hevig meelevende ploegmaten getroost met geluiden van een zware crash. Er nie Stewart. Amerikaans international, ook handig. Heeft nu een mooie thera pie: zijn club DC United vliegt naar el ke uitwedstrijd. Hakan Sükür, de Stier van de Bosporus. Begon hardop te bid den tijdens een dronkemansvlucht naar het WK in Japan. Sükur raakte - toe val? - geen bal meer. Uit de oude doos: Abe Lenstra en Gerrie Mühren. De laat ste reist ondanks zijn levensmotto 'vo gels horen in de lucht, Mühren op de grond' als scout de hele wereld rond. Luid zingend, anders redt-ie het niet in de stratosfeer Crashen Ali Elkhatabbi heeft bij de gedachte aan vliegen alleen al last van slapeloze nachten. De schutter van AZ is het schoolvoorbeeld van de begenadigde voetballer van wie de carrière dreigt te knakken door vliegangst. De Marok kaan slaat resoluut alle invitaties voor de nationale ploeg af en wil alleen naar een topclub die zijn heroïsche autorit ten tolereert. Elkhatabbi besloot met vliegen te kappen na een helletocht met zijn oude club Sparta naar Curasao. „Het was negen uur bibberen. Drama tisch. Daarna kon ik de angst niet meer uit mijn kop zetten. Als we moesten vlie gen, was ik al maanden vooraf van de kaart." De topscorer beseft als geen ander dat zijn gouden jaren dreigen te crashen. De grote clubs in het buitenland staan met om een nieuwe Bergkamp te trappe len. En wat als AZ, kansrijk in de race om Europees voetbal, straks Torpedo Kutaisi (Georgië, over de Kaukasus!) of Sheriff Tiraspol (Moldavië, puike vlieg velden) loot7 De club heeft voorzichtig al wat cursussen tegen vliegangst aange prezen. Maar Elkhattabi durft voorlo pig niet in te stappen. „Zeker niet mid den in het seizoen. Dan staat mijn hoofd er niet naar. Misschien straks, in de zomer. Als we ver weg moeten krijg ik een chauffeur mee. Die rijdt me tot in Zuid-Spanje. Maar goed, overgelukkig ben ik er niet mee." GPD AZ-speler Ali Elkhattabi: „Als we moesten vliegen, was ik al maanden vooraf van de kaart." foto Robert Vos door Raymond Willemsen DOETINCHEM - De tegenval lende prestaties van De Graaf schap houden veel mensen be zig. Zelfs de officiële internetsi te van de club (www.degraaf- scbap.nl) vroeg zich maandag af of het niet beter was om de voor volgend seizoen aangetrokken trainer Gert Kruvs per direct te laten beginnen. Na de pijnlijke 1-0-nederlaag te gen Helmond Sport verscheen er op de site van De Graafschap een poll met de vrgag wat er moet gebeuren om de negatieve spiraal om te buigen. Een van de keuzemogelijkheden luidde: de nieuwe trainer Gert Kruvs moet meteen aan de slag. Ofte wel. van de huidige oefenmees- ter Frans Adelaar zou de club uit Doetinchem zich meteen moeten ontdoen. Op een gege ven moment koos 38 procent voor het per direct aanstellen van Kruvs én dus het opstappen van Adelaar. Toen Adelaar - die vorige week bekend maakte dat hij volgend seizoen trainer wordt van ADO Den Haag - lucht kreeg van de peiling op het officiële cluborgaan van De Graafschap, ontplofte hij bij kans van woede. De trainer beschuldigde zijn ei gen mensen van stemmingmake rij. Adelaar lichtte de clublei ding terstond in en op het einde van de middag werd het item in allerijl van de website verwij derd. GPD van onze sportredactie IMPERIA - Kwalificatie voor de Olympische Spelen is voor de Nederlandse waterpolosters nog ver weg. Het team van bonds coach Paul Metz verloor gistera vond bij het kwalificatietoer nooi in Imperia met 13-11 (5-5, 2-1, 2-3, 2-4) van Rusland. In Italië zijn vier olympische startbewijzen te verdienen In el ke poule kwalificeren zich twee teams. Rusland is in poule A na de zege zo goed als zeker van deelname in Athene. Nederland, dat de eerste wedstrijd makke lijk van Tsjechië won, zal de duels tegen Duitsland en Cana da moeten winnen om voor het andere ticket in aanmerking te komen. Waarschijnlijk is de con frontatie met Canada, morgena vond, beslissend. Nederland en Rusland speelden een kwalitatief hoogstaande wedstrijd. Pas in de derde perio de kwamen de Russen op voor sprong (7-8). Nederland bleef New York NBA: Cleveland Cavaliers New Orleans Hornets 104-100, Philadel phia Sixers - Detroit Pistons 60-67, Miami Heat - Portland Trail Blazers 81-89, Memphis Grizzlies - Denver Nug gets 109-106. Dertiende competitie ronde. Eredivisie: De Kroon-Triple Players 1 4-6, Phantoms-Yip Plaza 4 6-4, Yip Plaza 1-DTP/EPA 8-2, Arrows 1-Trefpunt 1 4-6, Trefpunt 2-Hart v Middelburg 1 4-6, Des perados-Red Lions 1 2-8. Stand aan kop: 1. Hart v Middelburg 1 87-43, 2 Red Lions 1 81-49, 3 Triple Players 1 80-50. Eerste divisie: Jerommeke 1-Ar rows 2 2-11, Yip Plaza 2-Gompy 2 13-0, Game on!-Red Lions 2 6-7, Boun cers-Scumbags 10-3, PC De Zwaan-Bas- ken 1 5-8 Stand aan kop: 1. Red Lions 2 123-46. 2 Arrows 2 122-47, 3. Boun cers 113-56. Tweede divisie: Party Co-Triple Players 2 4-9, Wicked-Aloha's 12-1, Crazy Devils-Bravour 3-10, Beer United-DC Zierikzee 1 4-9, Yip Plaza 3-MidCity 1 7-6, Veerhuis 1-Capital Sports 13-0. Stand aan kop: 1. MidCi ty 1 123-46; 2 Veerhuis 1 122-47, 3. Bra vour 114-55. Derde divisie: The Du- ke-MidCity 2 2-11. DVC Wissenkerke 1-Darts on Fire 6 7, Once Again-DC Zie rikzee 2 8-5, Pitbullers-De Weerlt 10-3, What's in a name 2-DT Les Amies 1 6-7. Arrows 3-Dumpies 11-2. Stand aan kop: 1. DT Les Amies 1 114-42, 2. Once Again 107-49, 3. DVC Wissekerke 1 96-60 Vierde divisie A: DT Sluis- Flightstones 7-6, Café De 3-What s in a name 1 5-8, Yip Plaza 5-Manic Monday 5-8, DVC Wissenkerke 2-Mutsen 12-1. Cue Action-Hart v M burg 3 10-3, Jerom meke 2-DC Sportpunt 11-2, Batavie- ren-Red Lions 3 7-6 Stand aan kop: 1 Cue Action 120-49, 2. Jerommeke 2 115-54, 3. Manic Monday 109-60. Vier de divisie B: Pimpelaars-Cabby s 8-5. Veerhuis 3-'k vin t nix 11-2, Singel Bull s-DT Les Amies 2 3-10, Double Trouble-Basken 2 6-7, EPA/Gompy 3- Smijt maar raak 1-12, DDA-Café Heieen 5-8. Murphy s Pride-Red Lions 4 5 8. Stand aan kop: 1 Veerhuis 3 130-39. 2. Red Lions 4 123-46, 3. Cabby s 117-52. Bogota (Col). Vrouwen, 150.000 eu ro. Eerste ronde: Medina Garrigues (Spa/5)-Reeves (VSt) 6-2 6-2, Kurhaj- cova (Slw)-Adriana Serra-Zanetti (Ital 6-2 6-2, Popadic (KroF-Parra (Spa/7) 7-5 6-4, Antonella Serra-Zanetti (ItaF-Se- quera (Ven) 6-2 6-3. Dubai. Vrouwen, 465.000 euro. Eer ste rondo: Pratt lAus)-Zheng (Chi> 7-5 7-5, Martinez (Spa/8)-Jugic-Salkic (Bos) 6-3 6-2, Mandula |Hon)-Dokic (SMo) 6-1 6-2, Sugiyama (Jap/5)-Krasnoroetsjkaja (Rus) 6-2 6-3, Serna (SpaF-Ooesjevina (Rus) 6-4 6-4, Sfar (Tun)-Tanasugarn (Tha) 6-4 4-0 opgave Tanasugarn, Shaughnessy (VSt)-Kapros (Hon) 6 1 6-2, Camerin (Ita)-Likovtseva (Rus) 5-7 6-1 6-0. Marseille. Mannen, 593.000 euro. Eerste ronde: Martin (Spa)-Srichap- han (Tha/3) 1 6 6-3 6-2, Sargsian (Arm)-Santoro (Fra) 7-5 7-6. ESSE nog wel even in het spoor, maar verprutste vooral in de vierde periode enkele opgelegde kan sen GPD HALIFAX - Zwemmer Jark Zil verentant uit Goes is op de Spee- do Eastern Canadian Cham pionships in Halifax enkele ma len in de prijzen gevallen. Zilverentant, die deel uitmaakt van de nationale ploeg van de Nebas-NSG (sportbond voor aangepaste sporters), kwam uit op de 50, 100 en 200 meter vrije slag en de 100 meter vlinder slag. Met twee zilveren en één bropnzen plak liet hij zich goed zien op het toernooi dat door de bond wordt gezien als een goede voorbereiding op de Paralym pics in Athene. Uitslagen waterpolo Imperia (Ita). Olympisch kwalificatietoernooi, vrouwen. Poule A, tweede dag: Nederland-Rus land 11-13 (5-5 2-1 2-3 2-4). Toeschou wers: 700. Doelpunten Nederland: Kui pers 3, Van den Berg 2, Sijbring 2, Quint, Oostendorp. Van der Sloot, Wek dam. Canada-Duitsland 11-4 (2-1 3-0 2-1 4-2), Tsjechië vrij Stand: 1 Rusland 2-4 (19-16), 2. Canada 2-2 (16-10), 3. Ne derland 2-2 (21-18), 4. Tsjechië 1-0 (5-10). 5. Duitsland 1-0 (411) Poule B, tweede dag: Italië-Brazilie 12-1, Hongarije-Spanje 10-5, Nieuw-Zee land vrij. Stand: 1 Italië 2-4 (27-2). 2 Hongarije 1-2 (10-5), 3. Spanje 2-2 (13-12). 4. Nieuw-Zeeland 1-0 (1-15), 5 Brazilië 2-0 (3-20). woensdag Voetbal Ronde van de provincie Lucca (Ita). Eerste etappe (Viareggio-Capanno- ri): 1. Petacchi (Ita) 174 km in 4.24.14, 2 Cipollini (Ita), 3 Furlan (Ita) 0.01, 4. Bal ducci (Ita). 5. Hondo (Dui), 6. Kiemende (Slv). 109 Moerenhout, Ronde van Valencia (Spa). Eerste etappe, Javea-Javea: 1. Colom (Spa) 148.8 km in 3.25.46, 2 Blanco (Spa), 3. Niermann (Dui) 0.03. 4. Martinez (Spa). 5, Cuesta (Spa), 6 Horrillo (Spa), 21. Dekker 0.11, 26. Boogerd. 69. Lotz 2.30, 91. De Groot 4.10 Algemeen klasse ment: 1 Colom 3.25.36, 2. Blanco 0.01. 3. Niermann 0.09, 4 Martinez 0.13, 5. Cuesta, 6. Horrillo 0.19, 21. Dekker 0.21. 26, Boogerd. 69 Lotz 2.40. 91. De Groot 4.16. Betaald voetbal. Holland Casino Eredivisie: NAC-Gro- ningen, Heerenveen-Ajax, ADO Den Haag-Roda JC. VENLO - WV-trainer Wim Dusseldorp heeft middenvelder John van Loenhout voorlopig op non-actief gesteld. De coach van de Venlose eerste- divisionist kwam erachter dat de Brabander vorige week maan dagavond in Bergen op Zoom mee heeft gedaan aan een zaal voetbalwedstrijd. Dat terwijl de speler zich die dag ziek meldde voor de training. Bovendien kreeg Van Loenhout in de zaal- voetbalwedstrijd rood en liep hij - volgens Dusseldorp - ook nog een kuitblessure op. Voor Dusseldorp is het gedrag van Van Loenhout een zware te genvaller. „Je denkt met profs te werken met een bepaalde in stelling. Dat valt dus vies tegen In zijn contract staat duidelijk dat het verboden is zaalvoetbal te spelen." De boosdoener zelf is zich be wust van zijn laakbare gedrag. „Het is natuurlijk absoluut fout wat ik gedaan heb Ik begrijp dat de trainer boos is. Alleen was ik die maandag overdag echt niet lekker, 's Avonds voel de ik me een stuk beter en ben ik inderdaad gaan zaalvoetbal len. Ik heb VVV ook nooit be loofd niet in de zaal te spelen. Maar nu wel en daar houd ik me aan", aldus de speler, die zegt een boete zonder morren te zul len betalen. GPD NORWICH UNION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43