Ziekenhuis Dirksland groeit hard VVV wil Brouws kantoor PZC PZC Boek over Ochtman biedt fraai tijdsbeeld Strijd om woonzorgcomplex nog niet gestreden CWI Zierikzee houdt extra banenmarkt 13 fan Weel-Bethesda breidt poli's en aantal specialisten uit lutomobilist richt ravage aan Bouw wozoco Renesse start snel Stationsbrug drie dagen afgesloten Man betaalt met vals geld Hectometerplaatjes vernield Linde geplant op rotonde Goes agenda woensdag 25 februari 2004 gareel Modde jgSLAND - Hel Van feel-Belhesda in Dirksland iiakt een grote groei door. Het jtkenhuis verwacht binnen jaar het aantal specialisten gunnen uitbreiden tot zestig. 5jI zijn er negentien meer dan ihenvege 2002, bij de presen teren de toekomstplannen. .gens directeur medische za- iP. van der Velden profiteert e;ziekenhuis momenteel volop ie zijn naar verhouding geïso- edeligging in de regio ,,;s de hernieuwde hang naar ij. £nere voorzieningen - in Cjts vangecentrahseerde com- jgkaen - speelt het Van i, «d-Bethesda in de kaart. Eai jaar geleden was groter, wier en fuseren nog in, nu je overal weer small is iful. Dat geldt voor het on- n. ewijs maar zeker ook voor de os zondheidszorg. Het politieke verandert en daarmee mer- ofeffij dat we als klein zieken- ook aantrekkelijker zijn ge- aden voor specialisten Dirksland doorgaans wei- gmoeite heeft om specialisten 'werven, blijkt volgens de di- Kteur onder meer uit de invul- •o van de vacature kinderarts. 3ne jaar terug was dat nog it- i groot probleem, nu hebben binnen twee weken iemand Jas gevonden!"' fc aantal patiënten blijft (aen. Voor wat bef reft de iten' afkomstig van Schou- 01-Duiveland is dat gemid- iü drie tot vijf procent per ai, aldus Van der Velden, en c met name voor de spreek- ■a gynaecologie en kinderge- e- «kunde Spoedeisend ben dat totale kader is het 'n Weel-Bethesda begonnen ij- een herinrichting van de po- slinieken, die binnen een half n- ar moet zijn voltooid. Aan de ;ant van het ziekenhuis is stuk aangebouwd, waarmee iwjtOLUNSPLAAT - Een onbe- automobilist heeft tussen Hadag 09.30 en gisteren 10.00 op de parallelweg van de '.es Ü256. op de hoek met de Oost- «kweg in Colijnsplaat, een na ïhlmast, een schrikhek en nd bermplanken vernield, ni ïoor zover bekend reed deze be ril tourder vanaf de Zeelandbrug de richting van Goes en raak- nderechterberm. Daar wer- titwee bermplanken omver ge ien. Vervolgens is het voer- over een greppel tussen de »fdrijbaan en de parallelweg Keden, waarna in de berm een W thtmast werd geraakt. Achter 1 k lichtmast is het voertuig ia uarschijnlijk tegen een schrik- sk tot stilstand gekomen De stuurder is daarna doorgere- De schade is niet bekend REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND fochtweg 23a Postbus 80 «X)AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 Email: redzzee@pzc.nl Warcel Modde (chef) P-I Kleemans U Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Sfctionspark 28 Postbus 31 ^50 AA goes [et (0113)315500 E«x. (0113)315669 1 mail: redactie@pzc.nl "NTERNET "v* pzc.nl !-mail: web@pzc.nl ^ïorgklachten: "800-0231231 maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; ®erdagstot 12.00 uur de bestaande poli is uitgebreid. Daarnaast krijgt vanaf 1 maart de spoedeisende hulpverlening een 24-uurskarakter. Dat schept volgens het hoofd van de poliklinieken, J. Grootenboer, weer ruimte in de verpleegafde- ling van het ziekenhuis. Een be paalde categorie patiënten wordt straks eerst ter observatie poliklinisch opgenomen, in plaats dat ze direct (en vaak ook onnodig) in een ziekenhuisbed belanden, verklaart Grooten boer de winst. De bedoeling is ook voor de spoedeisende hulp een stuk bij te bouwen. Een aan vraag daartoe ligt reeds bij het ministerie van Volksgezondheid en de verwachting is dat het ver zoek op korte termijn wordt ge honoreerd. Longgeneeskunde In het Dirkslandse ziekenhuis werken momenteel 51 specialis ten. De directeur medische za ken, tevens praktiserend onco loog, verwacht dat daar de ko mende drie jaar nog eens negen nieuwe collega's zullen bijko men. Dit najaar wordt aan het Van Weel-Bethesda ook de functie longgeneeskunde toegevoegd. In de planning staan verder een maatschap reumatologie en plas tische chirurgie. Daarnaast wordt gestreefd naar de aanstel ling van een derde cardioloog, een vierde gynaecoloog, een extra anesthesist en een uitbrei ding van de maatschap röntge nologie. Niet bedreigd Van der Velden: „Tien jaar gele den zijn we bijna kopje onder ge gaan in de fusiegolf, maar is het ons geluk het hoofd boven wa ter te houden. Het ziekenhuis in Zierikzee heeft dat niet gehaald, misschien ook omdat het net iets kleiner was dan wij inder tijd en het tussen Dirksland en Goes in een minder gunstige po sitie had. Nu heb ik totaal niet meer het idee dat onze zelfstan digheid wordt bedreigd." Maquette van de woonzorgappartementen in Bruinisse, linksboven het huidige In 't Opper, rechts de nieuwbouw op het terrein van het voormalig gemeentehuis tegenover het dorpshuis. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BRUINISSE - De strijd om de plannen voor de bouw van senioren-appartementencom plexen aan de Dokter de Kockstraat in Brui nisse is nog lang niet gestreden. Een aantal bewoners van Dokter de Kockstraat en Mo lenstraat blijft zich er fel tegen verzetten. Zij vinden het een onaanvaardbare aantas ting van het open karakter van het gebied. Andere Bruenaars hebben minder moeite met de plannen en weer anderen hopen zelfs dat ze snel worden gerealiseerd. Dat bleek gisteravond tijdens een informa tieavond over de plannen van woningbouw corporatie Zeeuwland en projectontwikke laar Proverko uit Goes. Het bouwplan van Zeeuwland voorziet in de bouw van 35 se niorenwoningen ter vervanging van bestaan de senioren woningen. Proverko wil het aan palende - al enige tijd leegstaande - voorma lige gemeentehuis slopen en op die plaats 21 luxe koopappartementen neerzetten. Plannenmakers en bezwaarmakers staan lijnrecht tegenover elkaar. Volgens K. Ste- genga van Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft is er bij de ontwikkeling van de plannen heel goed gekeken naar de belangen van de om wonenden en gaat de omgeving er door reali sering van de plannen op vooruit. Spookbeeld Wordt alleen maar erger, is de overtuiging van de bewoners van Dokter de Kockstraat en Molenstraat Zij zien een vier bouwlagen hoge gevelwand als een spookbeeld op zich af komen en vragen zich af waarom Zeeuw land niet gewoon nieuw bouwt op dezelfde plaats waar nu de seniorenwoningen staan. Dat biedt volgens Zeeuwland-directeur Ph. van Doorne echter volstrekt onvoldoende ruimte om tegemoet te kunnen komen aan de wensen van de woonconsument en de ei sen die het verlenen van zorg aan huis met zich meebrengt. „We kunnen ook verder van de bebouwing van de Dokter de Kockstraat af achthoog gaan bouwen. Maar daar zit niemand op te wachten. We moeten wel de breedte in." Strijd Van Doome kon, net zo min als wethouder L, Geluk-Poort- vliet van de gemeente Schouwen-Duive- land, de bezwaarmakers overtuigen. De laaststen kondigden ter vergadering aan dat zij alle mogelijkheden aan zullen grijpen om de plannen zoals ze nu voorliggen te be strijden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is een familie kroniek, maar het geeft ook een tijdsbeeld van de middenstand in Zierikzee in de tijd dat Schou- wen-Duiveland nog echt een ei land was. P. Klok uit Rosmalen schetst in zijn boek 'De Firma Johannes Ochtman' opkomst, bloeitijd en teloorgang van de Zierikzeese manufacturenzaak. Het waren de verhalen van zijn oudtante Célestine Klok-Ocht- man waardoor bij Klok de inte resse werd gewekt. Interesse voor de geschiedenis van de ma nufacturenzaak die zijn opa Pie- ter Klok in 1916 van toenmalig eigenaar S. J. Ochtman over nam. De historie van de manufactu renzaak gaat ver terug, tot de tijd dat noch op Schouwen-Dui- veland, noch elders in Neder land mensen met de naam Ocht man woonden. Hetgeen in 1779 veranderde toen de jonge Duitse kleermaker Hendrik Ochtman zich m Dreischor vestigde. Hij werd de stichter van de zich snel vertakkende familie Ocht man. Hendrik leidde zijn vier zoons op tot kleermaker Het was Johannes die zich 1816 in Zierikzee vestigde als handelaar in ellengoederen, ofwel manu- facturier. Vier winkels Neef Samuel begon in het pand naast dat van zijn oom Johan nes in 1847 een boekhandel, zoon Pieter Marinus begon - eveneens op de Appelmarkt - een winkel in bedden en bedden goed. Samuel opende later nog een tweede boek- en papierwin kel en ook die was aan de Appel markt gevestigd. Ze komen alle maal aan bod in het boek van Klok, waar de meeste aandacht gaat naar de ooit zo bloeiende manufacturenhandelvan Johan nes Ochtman. De verhalen van oudtante Céles tine waren, zegt Klok nu, met overdreven. „Hij had klandizie van veel doktoren en burgemees ters. Mensen van Schou- wen-Duiveland en ver daarbui ten. De inventarisatie van goederen in 1960 vanwege het overlijden van Johannnes' tweede echtge note Maria Ochtman-Huson spreekt eveneens boekdelen. To taal 58 handbeschreven foliovel len waren nodig om alles op te tekenen. Klok: „Er was veel. Een opvallend groot assorti ment manufacture goederen." De historie van de manufactu renwinkel is, realiseert Klok zich, een levensgeschiedenis. In de flaptekst van het boek stelt de de auteur vast dat er tijdens zijn speurtocht naar historische feiten veel meer details van de zaak en de erbij betrokken fami lieleden boven water kwam dan hij ooit had durven dromen. „Geleidelijk aan ontstond het beeld van een middenstandsfa- milie die persoonlijk en zakelijk geluk heeft gekend, maar ook verdriet en tegenslagen. Een beeld van mannen en vrouwen die ondernemend danwel behou dend waren, die inspeelden op maatschappelijke ontwikkelin gen of hun ogen daarvoor slo ten. Klok heeft ruim de tijd geno men voor het bij elkaar zoeken van de puzzelstukjes, die hij uit eindelijk aaneensmeedde tot een uitgebreid gedocumenteerd verhaal. Hij begon in 1991 met de eerste naspeuringen. Het resultaat is ruim 200 pagina's tekst, geïllus treerd met zowel foto's als repro ducties van oude documenten. Er wordt een beeld geschetst van stamvader Johannes Ocht man, aandacht besteed aan de kleinschalige neringen op Schouwen-Duiveland, de Fran se invloeden op het eiland, de veranderende wetten en regels, en uiteindelijk - na de Tweede Wereldoorlog- de teloorgang van de winkel. Om de bouwstenen voor het boek bij elkaar te krijgen was Klok vaak te vinden in het oude gemeentearchief aan de Meel- straat en daarna het 'nieuwe' ar chief. Tijdens een bijeenkomst gisteren in het gemeentehuis be dankte hij niet alleen de vaste archiefmedewerkers, maar ook de vrijwilligers die veel histori sche informatie toegankelijk hebben gemaakt. Gemeentear chivaris H. Uil kreeg een van de eerste exemplaren van het boek. 'De Firma Johannes Ochtman' (IS BN 90-9017808-2) is verkrijgbaar bij de boekhandel voor €15,-. Auteur P. Klok voor het pand op de Appelmarkt, waar de fami lie Ochtman vroeger een nianu- facturenhandel had. foto Marijke Folkertsma Nu nog open gat in eilandelijk netwerk toeristische organisatie door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De VW-Schouwen-Duiveland wil voor 1 april een volwaardig in formatiepunt - informatiezuil én bemande balie - in Brouwers haven realiseren. De toeris tische organisatie heeft de hulp van de plaatselijke midden stand ingeroepen. Als er niet snel een VW-infor- matiepunt komt in Brouwersha ven dreigt de Smalstad toeristen te verliezen. Zegt het bestuur van de eilandelijke VW. Sinds 2003 is het beleid van de VW gericht op het verdichten van het netwerk van informatie punten op Schouwen-Duive land. Naast de vier vaste kanto ren - Zienkzee, Burgh-Haamste- de, Renesse en sinds kort Scha- rendijke - zijn er inmiddels bijna 20 informatiezuilen over het hele eiland. Een open gat in het netwerk prijkt in en rond Brouwershaven. Opvullen van dat gat is, weet het WV-bestuur, nog niet zo simpel In het begin van het jaar is in de Smalstad al heftig gedis- cussieeerd over de mogelijkheid en eventuele plaats voor een pin automaat. Tot op heden is de juiste plek echter nog niet gevonden en ook over een WV-vestiging in Brou wershaven wordt ook al jaren Brouwershaven had de afgelo pen twee zomers lang alleen de beschikking over een slechts hal ve dagen geopend kantoor. Een slechte zaak. vindt het bestuur van de eilandelijke VW. „Als Brouwershaven niet snel deze voorzieningen in haar kern ves tigt loopt ze de kans veel toeris ten naar Scharendijke te zien rij den. In overleg met een ondernemers uit Brouwershaven is nu het plan opgevat voor een vast infor matiepunt waar toeristen en re creanten het hele jaar door te recht kunnen. Opties Er zijn drie mogelijkheden: een folderpost, een folderpost met informatiezuil of een folderpost met informatiezuil én een be mande balie. Het laatste is in de ogen van het WV-bestuur het meest wenselijk. Er hangt ech ter, zo wordt er meteen aan toe gevoegd, wel een stevig prijs kaartje aan. Om de kosten voor een goede VW informatiepunt te dekken zijn meer participan ten uit Brouwershaven en de di recte omgeving ervan nodig. Het WV-bestuur heeft de Stads raad Brouwershaven en de On dernemersvereniging Brouwers haven gevraagd actief nieuwe participanten voor de VW te werven om zo gezamenlijk de kosten te kunnen dekken. Het is de bedoeling dat er vanaf 1 april een volwaardig VW-in- formatiepunt in Brouwershaven is. Vooralsnog gaat het VW-be- stuur er vanuit dat die datum haalbaar is Mocht het onver hoopt niet lukken dan moet Brouwershaven ook komende zo mer genoegen nemen met een mi nimale WV-informatievoorzie- ning. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben geen be zwaar tegen de bouw van een woonzorgcomplex in Renes se Daarmee is de realisatie van het complex weer een stap dichterbij. Het woonzorgcomplex moet verrijzen aan de Lindelaan in Renesse en omvat 41 appartementen waarvan veertien zijn bedoeld voor mensen met een zorg- indicatie. Directeur Ph van Doorne van woningbouwcorporatie Zeeuwland hoopt nu snel een bouwvergunning te krijgen van de gemeente. Hij verwacht binnen enkele weken met de bouw te beginnen. MIDDELBURG - De stationsbrug in Middelburg is de ko mende tijd drie keer afgesloten voor autoverkeer. Op 3 maart is de brug overdag dicht, omdat er fietssuggestie- stroken op geschilderd moeten worden. Het was de bedoe ling dat die vorige week werden aangebracht, maar dat ging niet door vanwege het slechte weer. Op 10 maart is de brug van zeven uur 's avonds tot de vol gende ochtend zeven uur dicht Op 22 maart is de brug tussen zeven en elf uur 's avonds gesloten. Voor het scheepvaartverkeer is de brug gestremd van zeven uur 's ochtends op 9 maart tot tien uur 's avonds de volgende dag. En van zeven uur 's avonds op 22 maart tot twaalf uur 's avonds op 24 maart. Tussen die twee perioden in, wordt er met beperkte bediening gewerkt. MIDDELBURG - Op de Pottenbakkerssingel in Middel burg is gisteren om 15.26 uur een 43-jarige man (woon plaats onbekend)aangehouden. Hij wilde in een winkel zijn boodschappen betalen met een biljet van honderd euro. Bij controle bleek het biljet vermoedelijk vals. Tijdens deze controle wandelde de man de winkel uit en liet zijn boodschappen op de band bij de kassa staan. OVEZANDE - Vandalen hebben in de omgeving van Ove- zande hectometerplaatjes uitgerukt en op de aangrenzen de landerijen gegooid. Dat gebeurde langs de Doornboom- dijk, de Kolaardweg en de Kraayertsedijk. GOES - Op de nieuwe rotonde ter hoogte van de Zeeland hallen in Goes is gistermiddag een linde geplant. Dat ge beurde door de Goese burgemeester D. van der Zaag en wethouder J Herselman van de gemeente Kapelle. Het planten was onderdeel van de Boomestafette, waarbij telkens een Zeeuwse gemeente een boom geeft aan een an dere gemeente. Goes ontving in dat verband een boom van Kapelle en geeft binnenkort een exemplaar aan Hulst. De estafette eindigt woensdag 24 maart (Boomfeestdag) in de gemeente Borsele, die dit jaar in Zeeland centraal staat tijdens Boomfeestdag. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Enorme seizoens- invloeden in recreatie en horeca zijn kenmerkend voor Schou wen-Duiveland. Dat is reden voor het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Zierikzee naast de landelijke banenparkt in september dit jaar voor het eerst een extra banenmankt te houden aan de vooravond van het toeristenseizoen. Dat gaat gebeuren op donder dag 25 maart in het eigen CWI-kantoor aan de Oude Ha ven. „We hebben daar veel res pons op gekregen, vooral vanuit Recron en Horeca Nederland", zegt Joke Bijl. Samen met twee andere CWI-medewerksters In ga Bouniady en Talitha Folmer zit zij in de voorbereidende werkgroep. Naast Recron en Horeca zullen de grotere uitzendbureaus op Schouwen-Duiveland, zorgorga nisatie Allévo, de gemeente en de reïntegratiebedrijven De Zuidhoek en Egberts Consul ting met een kraam vertegen woordigd zijn op deze banen markt. Agrarisch Schou wen-Duiveland (ASD)over- weegt nog of ze aan deze mani festatie zal deelnemen. Bijl heeft deze organisatie ook be wust benaderd, omdat seizoenin vloeden zich uiteraard ook in de agrarische sector doen gelden. Vragen De CWI-medewerksters hebben goede ervaringen met deelname aan de jaarlijkse banenmarkt in september. Die werd tot nu toe in het gebouw van Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek in Zie rikzee gehouden. „Er komen heel veel geïnteresseerde bezoe kers en er worden ook heel ge richt veel vragen gesteld", zegt Folmer. Het najaar is echter voor de werkgelegenheid in de ze regio een minder gunstige pe riode. Dan begint het in de toe ristische sector net weer een beetje af te lopen. Volgens Bijl valt er tijdens een banenmarkt in maart veel meer vraag en aan bod bijeen te brengen. Bij de in vulling van banen in de horeca door jongere werknemers speelt vaak een vervoersprobleem. Wie in een café of restaurant werkt, is vaak laat op de avond pas klaar en moet dan nog thuis zien te komen. „Jongeren zou den minstens een brommertje moeten hebben, maar ook dan is het vaak nog een bezwaar dat ze heel laat 's avonds of 's nachts door het donker naar huis moe ten", zegt Bijl. Zij vindt dat de branche dit probleem toch gro tendeels zelf moet zien op te los sen. Volgens haar geldt dat ook voor het tekort aan huisvesting voor seizoenkrachten die van el ders worden aangetrokken Het werkloosheidspercentage op Schouwen-Duiveland be droeg begin dit jaar 4,9 procent. Dat is lager dan het landelijk ge middelde. Er stonden bij het CWI toen 364 werkzoekende mannen en 304 werkzoekende vrouwen ingeschreven. Er zijn ook aardig wat vacatures, maar vraag en aanbod sluiten uiter aard niet één op één op elkaar aan. Toch lukt het volgens de medewerksters met regelmaat mensen aan een baan te helpen. „Dat geeft voldoening. Het voelt soms of je zelf een baan hebt ver worven", zegt Bouniady. Tijdens de banenmarkt op 25 maart biedt het CWI ook een breed en actueel overzicht van de vacatures in de rest van Zee land en een deel van Zuid-Hol land. Wethouder G. van der Salm verricht om 13.30 uur de officiële opening. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE CJV-gebouw De Kazerne 14.00 uur: Filmvoorstelling Pippi Lang kous en 19.00 uur: Filmvoorstelling Piet je Bell: RENESSE Kcoscope. 14.00-16 00 uur Voorjaarsactiviteitenmiddag voor de jeugd: WESTENSCHOUWEN Pompstation Adriaan v/d Weijdeweg, 13.30 uur: Start excursie door de Meeuwenduinen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 20 00 uur Openbare vergadering Dorpsraad. (advertentie) Vanavond bij Omroep Zeeland TV 'Het hospice: fijne zorg als het einde nadert' SCOOP Omroep Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35