Ravenië bestaat voor Jos Het komt wel goed met dat scoren Je laatste dagen op de basisschool zijn geteld GEBOEKT ÜE jonGrE OndERÊDEkER Songfestival bezorgt winnaars nachtmerries illustratie uit Meester Max en de minimonsters in het donkere bos Ben je net bekomen van alle stress om de Cito-toets van twee weken geleden, moet je je alweer zorgen gaan maken over de uitslag van dat eindexamen basisschool straks in de tweede week van maart. wel naar wie ze je moeten door verwijzen.' In het register met bijna driehonderd trefwoorden vind je nog verwijzingen naar onder andere Buitenschoolse ac tiviteiten, Cito-toets, Dyslexie, Eruit gestuurd worden, Ha- vlot-methode, Huiswerksche ma, Kaftpapier, Kluisjes, Leer wegen, Lunch mee of kopen?. Praktijkonderwijs, Studiehuis, Tafeltjesavond, Vmbo. Je kunt het boek van kaft tot kaft lezen, maar ook bladerend van hier naar daar. En als al die informatie je begint te duizelen? Wacht dan de Kenningsmakings- middag af die op de meeste scho- len in juni wordt gehouden. Dan wordt veel van hoe het na de zo mervakantie zal gaan je vanzelf duidelijk: 'Met een hoofd vol in drukken en een tas vol informa tie ga je aan het einde van die middag gerustgesteld/ nog meer verlangend/ enthousiast/ beetje minder kalm/ totaal opgewonden/ zonder nagels (doorhalen wat niet van toepas sing is) naar huis.' Kleuters Over briljante kleuters die nog lang niet zover zijn dat ze getest kunnen worden om te kijken welke vervolgopleiding het bes te bij hen past, maar die wel al geweldig verhalen kunnen ver zinnen gaat het geestige Meester Max en de minimonsters in het donkere bos. Dit tweede prenten boek van Rindert Kromhout en Sylvia Weve over de kleuterklas met de allerleukste meester be gint met meester Max als hij een spannend verhaal wil vertellen over een klas vol lieve gehoorza me kleuters. Maar een half woord is voor zijn minimonsters al voldoende om het verhaal een heel andere kant uit te sturen. Langs het blubberbeest, naar de poppenhoek, tot bij het voorlees- varken en de baas van de dieren tuin, om tenslotte te eindigen bij het meestermonster in een holle boom in het donkere bos. Natuurlijk wordt onderweg een keer ongegeneerd gelukzalig ge plast. Jan Smeekens Caja Cazemier: Survivalgids voor brugklassers. Ploegsma; 9.95. Rindert Kromhout en Sylvia We ve: Meester Max en de minimon sters in het donkere bos. Leo pold; 13.50. Wat zou je nu in groep 8 een ge mak kunnen hebben van een boek over de brugklas. Tip: dat boek over wat je na de zomerva kantie op je nieuwe school kunt verwachten bestaat. Survival- gids voor brugklassers heet het en je vindt er antwoord op vra gen over alles wat met de mid delbare school te maken heeft. Het werd geschreven door Caja Cazemier die les gaf op een school voor voortgezet onder wijs en brugklasmentor was. Ie mand dus met verstand van za ken. Nederland telt ongeveer 800.000 middelbare scholieren waarvan om en nabij 180.000 brugklas sers. Net als jij nu hebben zij vo rig jaar 'ongeduldig/ nagelbij tend/ popelend/ ijzig kalm/ hongerig/ met tegenzin/ verlangend/ onrustig/ opgewon den' (doorhalen wat niet van toe passing is) hun laatste dagen op de basisschool geteld. Maar wat voor jou een vraag is, is voor hen een weet: het is leuk in de brugklas. En anders. Het grootste verschil met de ba sisschool is natuurlijk dat je ie der uur (van meestal 50 minu ten) een andere les hebt van steeds weer een andere leraar: 'Voor iedere les moet je naar een ander lokaal. Als de bel aan het einde van de les gaat, doe je je spullen in je tas en loop je naar het volgende lokaal. Het is dus iedere leswisseling een drukte van belang in de hele school. Juist die afwisseling vinden brugklassers zo leuk aan de mid delbare school.' Minder leuk is misschien da,tjongens- en mei- denpakkertje er in de pauze niet meer bij is. Daarvoor in de plaats komt het veel serieuzere kleppen over toffe en gevreesde leraren, over huiswerk, repeti ties, het rapport, excursies, de werkweek, de verplichte sport dag, het schoolfeest, het week end... De Survivalgids voor brugklas sers telt 123 pagina's bruikbare informatie: van 'Aanmelden' dat je vóór 1 april gedaan moet hebben tot 'Zorgteam' dat 'kan bestaan uit remedial-teachers (leraren die extra begeleiding geven), een jeugdarts, een so ciaal verpleegkundige, een schoolmaatschappelijk werker, een psycholoog, een pedago gisch medewerker (niet alle maal tegelijk natuurlijk). Het zorgteam wordt geleid door een zorgcoördinator. Heb je proble men, op wat voor terrein dan ook, dan kunnen ze je op school dus helpen en anders weten ze woensdag 25 februari 2004 In Ravenië is de Pathero- saurus - een vliegende di nosauriër - nog niet uitge storven. De beesten zijn ge temd door het leger, die ze inzet als verkenners: het is een oorlogszuchtig volkje. Ravenië bestaat niet echt - gelukkig maar misschien Het is een hersenspinsel van de 14-jarige 'geoficticus' Jos van Leeuwen uit Wemel- dinge. Geofictie is een ander woord voor fictieve geografie: het verzinnen en ontwikkelen van een land, stad, regio of planeet. Dat is te lezen op de website van het Genootschap voor Geo fictie (GvG). Je kunt er de gek ste dingen bij bedenken, zoals een taal, een vlag, een geschiede nis tot zelfs postzegels (soms trapt de PTT er nog in ook, al dus de GvG). Voor Jos begon het allemaal een jaar of zes geleden, met het over trekken van kaarten. „Ik begon meer en meer nieuwe landen te tekenen, zelf vormen te verzin nen. Op een gegeven moment ging ik me afvragen of mis schien meer mensen dat deden. Via het GvG kwam ik erachter dat ik niet de enige was. Ook ontdekte ik dat je nog veel meer kan verzinnen dan alleen maar landkaarten." Eilanden Sindsdien heeft het keizerrijk Ravenië een hoop ontwikkelin gen doorgemaakt. Het land is een aantal keren van naam ver anderd, de vorm is veranderd, er zijn eilanden bijgekomen en het volk heeft een geschiedenis en taal gekregen: het Razhe. „De cultuur van Ravenië heeft iets weg van de Romeinse cul tuur, maar ook van de Renais sance", zegt Jos. Net als de Ro meinen hebben ze een sterke drang om zich uit te breiden: Het leger heeft veel landen el ders op de planeet (die ergens in de Melkweg ligt) veroverd. „Maar de Raveniërs hadden wel Jos van Leeuwen uit Wemeldinge verzon een nieuw land - Ravenië - compleet met landkaart, geschiedenis en taal. foto Willem Mieras veel geavanceerdere tegenstan ders dan de Romeinen." Geofictie is geen nieuw feno meen. Het bestond al in de Mid deleeuwen, toen cartografen een groot deel van de door henzelf opgetekende wereld uit hun duim zogen. Zo ontstonden de vreemdste volken, zoals negers met het hoofd midden op de borst. Maar ook in de film en litera tuur zijn veel voorbeelden van compleet verzonnen werelden, zoals Alice in Wonderland, Star Wars en The Lord of the Rings. De schrijver van het laatste boek, J.R.R. Tolkien, heeft bij zijn trilogie zelfs bijlagen ge schreven. Daarin doet hij uitge breid verslag van de geschiede nis, cultuur en taal van zijn fan tasievolken. Zover is Jos nog niet. Met name het creëren van een nieuwe taal is een flinke kluif: „Het belang rijkste is de grammatica. Je bent ook wel bezig met de woor den, maar het verzinnen van de taalregels is absoluut het moei lijkste." Om tot een geloofwaar dige taal te komen, spelen geo- fictici regelmatig leentjebuur bij al bestaande talen: „Je pro beert natuurlijk zo origineel mo gelijk te zijn, maar je ontkomt er niet aan om af en toe woor den die je al kent om te zetten in je eigen taal." In een omschrijving over het Ra zhe legt Jos de ingewikkelde re gels van de taal uit en geeft een beknopte woordenlijst. Sommi ge woorden uit het Razhe klin ken bekend, andere totaal niet. Woorden als el (hij), dios (god) en lumz (maan) doen denken aan het Spaans. Andere woor den, zoals mithre (grijs) en phiarrilie (juweel) lijken op geen enkele westerse taal, of hooguit geïnspireerd door de el- ventaal van Tolkien. Voor de meest vergevorderde geofictici heeft het GvG een pro ject ontwikkeld, waarin de denk beeldige landen naast elkaar kunnen bestaan. Het heet Pan- geo en het start ongeveer eens in de vijf jaar. Jos: „Het lijkt met wel leuk om daar ooit aan mee te doen. Je ondervindt dan echt invloed van de landen om je heen: als in een buurland een vulkaan uitbreekt, dan kan dat gevolgen hebben voor je eigen land. Je kunt zelfs oorlog voe ren, maar dat is absoluut niet de hoofdzaak. Het gaat echt alleen om de lol, niet om de onderlinge competitie." Freek Janssen Wat er zo leuk is aan bas ketbal? Stephanie Elve (12) hoeft over die vraag geen seconde na te denken. „Een par tij basketbal kan in de laatste seconde beslist worden", aldus de Temeuzense. „Tien punten achterstand tijdens een wed strijd is zo weer ingelopen. Een paar driepunters en je zit aan de goeie kant van de score. Weet je, binnen een minuut kan de stand volledig op z'n kop staan. Je hebt dus nooit verlo ren, maar ook nooit gewonnen voor het laatste fluitsignaal. De spanning blijft tot het einde van een partij. Dat maakt bas ketbal juist zo aantrekkelijk." Coach Cees Rijnberg van BV Souburg - mister basketbal him self - hoort het glimlachend aan. Hij is al meer dan 25 jaar 'verslaafd' aan het spelletje. „Karakter en mentaliteit, maar vooral hard werken, daar draait het om." Met een korte op dracht zet hij 'zijn' meiden aan het werk. „Zo snel mogelijk tien treffers maken; bij een mis ser sprinten naar de middenlijn en weer terug. Ok?" Zeker, de meiden hebben het begrepen. Werken? Voor Stephanie is het geen enkel punt. Dribbel na dribbel gaat het richting bas ket, een korte opsprong en ver volgens scoren. Niet elke po ging is succesvol. „M'n schot is niet super", geeft ze eerlijk toe. „Baltechnisch gaat het prima, maar ik kom het beste tot m'n recht als guard. Lekker het spel verdelen, vlugge dribbel, pas seerbeweging en dan je for wards aanspelen." Twee keer per week pendelt Stephanie tussen Temeuzen en Souburg. „Kost veel reistijd, maar dat heb ik er graag voor over. Bovendien werkt m'n school - scholengemeenschap De Rede uit Temeuzen - opti maal mee." Stephanie maakt deel uit van de groep LOOT-leerlingen, jeugdsporters, die spelen in een een nationale of regionale selec tie. „Studiesteun, verkorting van lesroosters, als je naar een training moet, vrijstelling van vakken, huiswerkbegeleiding, kortom op alle mogelijke manie ren zorgt de school voor een uit stekend sportklimaat voor Stephanie Elve: „De spanning blijft tot het einde van een partij." foto Lex de Meester jeugdsporters. Best gaaf", aldus Stephanie. Basketbalscouts hebben haar talent intussen ontdekt, want sinds vorig jaar maakt Stepha nie deel uit van het meisjesteam van Zuid-Nederland „Dat bete kent op zaterdag richting Box tel voor de regiotraining en het spelen van grote toernooien her en der in het land. Zevenaar, Leiden, Arnhem, noem maar op. Dan speel je met meiden die technisch allemaal op hetzelfde niveau zitten. Bovendien krijg je ook met sterke tegenstanders te maken. Goed dus voor je ei gen ontwikkeling." Aan inzet ontbreekt het haar niet. „Afzien is geen probleem, ik kan diep gaan. Ben een door bijter en fanatiek, maar wel sportief. Ik erger me wel eens aan het gedrag van een tegen stander. Bij een vrije worp gauw een voetje ervoor. Kijk, dat vind ik nou zwaar lullig. Verliezen? Geen probleem, als het maar op een faire manier is. Als het 'tafelen' - de administra tie aan de kant - slordig is ge weest, dan kan ik wel ploffen." De WNBA zijn voor haar magi sche letters. „Yeah, dat is abso luut heaven: Woman National Basketball Association. Spelen in Amerika als prof, van je hob by je werk maken, mooier kan niet. Beter dan hele dagen op een duf kantoor, dat lijkt me echt drie keer niks." Mister basketbal Cees Rijnberg - 'Cees met een C hè' - roept haar terug het veld in. Even la ter dribbelt Stephanie, de lange paardenstaart 'meedribbelend' op haar hoofd, richting basket. De driepunter gaat er feilloos in. De lach richting coach zegt voldoende: het komt wel goed met het scoren. En de WNBA? Kwestie van tijd en groter groeien. Hans Segboer illustratie uit Survivalgids voor brugklassers CEri. 'iTSh/wt» utm. ^i/zun. in a/JcnJiujjjz. Meedoen aan het Nationaal Songfestival is slecht voor de mens. Althans, dat vinden de winnaars Paul de Corte en Fa- brizio Pennisi. De Corte en Pennisi wonnen Het Nationaal Songfestival als Reunion met het nummer 'Wit hout You'. Na afloop was het stel erg blij, maar ook opge lucht. „Hier hebben we van gedroomd, maar ook nachtmerries over ge had. Eigenlijk is het Songfesti val hartstikke ongezond voor je." Door zijn winst vertegenwoor digt Reunion Nederland op het Europese Songfestival in Istan bul. Op 12 mei vindt de halve finale plaats, daarna is de finale op 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26