Liegende landkaarten PZC haar kattigst •°c£r- Vruchtbare vrouw is op 25 LVJaiWHSfcl: - Techniek en ethiek woensdag 25 februari 2004 Land- en wegenkaarten laten nooit de hele werkelijkheid zien. Elke kaart heeft Reddingsactie rode eekhoorn Britse dierenbeschermers hebben een plan bedacht om de rode eekhoorn in Schotland voor uitsterven te behoeden. De diertjes kunnen niet op tegen de in de vorige eeuw uit Amerika geïmporteerde grijze eekhoorn. De afgelopen vijftig jaar zijn de rode eekhoorns in heel Groot-Brittannië enorm in aantal afgenomen. Het reddingsplan be helst de aanleg van vijfentwintig reserva ten in Schotland, het laatste bastion van de rode eekhoorn op de Britse eilanden. Het gaat om bosgebieden met veel naaldbomen, waarin de grijze eek hoorns zich niet zo thuisvoelen. In heel Groot-Brittan nië leven nog ongeveer 120.000 rode eek hoorns. Driekwart daarvan wordt aange troffen in Schotland. Mensenbrein was er vroeg bij De menselijke hersenen beschikten wellicht al veel eerder over hun unieke eigenschappen dan tot dusver werd aan genomen. Dat melden onderzoekers in het Franse paleon tologische tijdschrift Comptes Rendus Palevol. De wetenschappers bestudeerden het afgietsel van de bin nenkant van de schedel van een twee tot drie miljoen jaar oude hominoïde. Deze Australopithecus africanus had een brein dat ongeveer even groot was als dat van een moder ne chimpansee. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat de positie van een gebied in de hersenen dat samenhangt met het zien. in het fossiel meer overeenkomt met de positie in de hersenen van mensen dan van mensapen. Ook is het be treffende deel van de hersenen bij mensapen groter dan bij mensen. Dat suggereert volgens de wetenschappers dat het brein van de eigenaar van schedel Stw 505 zich al in menselijke richting aan het ontwikkelen was. Volgens eerdere veronderstellingen was deze primaire vi suele cortex (pvc) bij mensen pas in omvang afgenomen nadat de menselijke hersenen aan hun groeispurt waren begonnen. Shuttle nog jaar aan de grond Het zal nog zeker een jaar duren voordat het Amerikaanse ruimtevaartbureau Nasa weer een ruimteveer durft te lan ceren. Dat heeft de directeur van het shuttle-programma, Michael Kostelnik, vorige week gezegd. De vertraging heeft te maken met verder onderzoek naar de luchtverplaatsing bij de lancering rond de gigantische externe brandstoftank van het ruimteveer. De shuttles worden aan de grond gehouden sinds het ongeluk met de Colum bia in februari vorig jaar. Volgens Koselnik is het voor naamste probleem het vinden van een manier om te voorko men dat stukken isolatieschuim bij de lancering losraken van de tank. De ramp met de Columbia gebeurde nadat een losgeraakt stuk isolatiemateriaal ter grootte van een koffer de vleugel van het ruimteveer had geraakt. De Nasa- technici waren zich er niet van bewust dat de Columbia zwaar beschadigd was totdat de shuttle bij de terugkeer naar de aarde uit .Wie vindt dat embryo-research in strijd is met de menselijke waardigheid moet ook de moed hebben af te zien van de daaruit voortkomende voordelen, inclu sief levensreddende behandelwijzen." Dit schreef emeritus hoogleraar humane genetica van de Erasmus Universiteit Rotterdam, professor Hans Galjaard, in de Justitiële verkenningen van 2003, jaargang 29, nummer 6, pagina's 72-85. Hier moet ik steeds aan denken, sinds we twee weken geleden werden opge schrikt door de melding van een enorme wetenschappelijke doorbraak uit Zuid- Korea. Het nieuws is gepubliceerd in het gezaghebbende weekblad Science en is op elke voorpagina van elke krant be sproken. Zuid-Koreaanse wetenschappers zijn er in geslaagd om stamcellen te halen uit een gekloond humaan embryo. Iedereen spreekt van een belangrijke stap naar een medische revolutie. Embryonale stamcellen zijn de bron van alle cellen en kunnen uitgroeien tot elke willekeu rige cel. Maar als deze stamcellen lichaamsvreemd zijn, dan kunnen af weerreacties optreden. In een technisch hoogstandje is de kern uit een eicel ge haald en vervangen door de kern van een lichaamscel van de vrouw die de ei cel leverde. Door de eicellen nu te laten vermenigvuldigen krijgen we stamcellen v^n het embryo die exact gelijk zijn aan <110 van de donor. Deze cellen zijn te ge bruiken in een therapie voor de donor. Daarom wordt deze wijze van klonen °°k wel therapeutisch kloneren ge noemd. Deskundigen verwachten dat dit zal lei den tot doorbraken in cel-, weefsel- en orgaantransplantatie. Vele nuances zijn e°hter op zijn plaats. Allereerst zijn identieke experimenten al met de em- biyonale cellen van dieren gedaan. Dus technisch is er weinig nieuws onder de zon. Verder zal het nog zeer lang duren voordat het tot echte doorbraken zal ko men, want we weten amper hoe we deze stamcellen kunnen sturen. Toch zal het, vroeger of later, ontegenzeggelijk leiden tot een medische revolutie. Daarom zal één onderdeel van deze stu die zeker op korte termijn tot verdere discussie moeten leiden en dat is de ethi sche vraag of wij wel humane embiyo's mogen klonen voor therapeutische doel einden. In deze complexe discussie zet professor Hans Galjaard als de grote des kundige in Nederland op dit gebied, met veelzijdige eruditie zijn standpunten helder uiteen. Momenteel mogen we al leen menselijke embryo's voor weten schappelijke doeleinden gebruiken als het gaat om de restanten van IVF-proce- dures, cellen die anders weggegooid zou den worden. Frankrijk en Duitsland willen via de Ver enigde Naties afspreken dat elke vorm van klonen, dat moet leiden tot nakome lingen, wordt verboden. De Verenigde Staten willen veel verder gaan en elke vorm van klonen, inclusief therapeu tisch kloneren, verbieden. Engeland daarentegen kent een zeer liberale wet geving met vele wetenschappelijke mo gelijkheden. Deze landelijke verschillen hebben al geleid tot de verhuizing van wetenschappers naar Engeland. Weten schap is niet te stoppen en dat is ook zeer onwenselijk. Toch moeten we zo snel mogelijk komen tot internationaal aanvaarde wetgeving over deze belang rijke technologieën. Na het Zuid-Kore aanse onderzoek is dat belangrijker dan ooit tevoren. Voorop staat dan de vraag of we geïnteresseerd zijn in nieuwe the rapieën of in de rechten van een em bryo. Maar we moeten wel eerlijk zijn en de gevolgen van onze beslissing aanvaar den. Door MARTIJN HOVER „In de damestoiletten van uit gaansgelegenheden hoor je vrouwen vaak andere vrouwen afkammen", zegt Maryanne Fisher van de York universiteit in het Canadese Toronto. De onderzoekster meent daar ook de reden voor gevonden te heb ben. Volgens de uitkomst van een onderzoek dat zij heeft ver richt heeft de vrouwelijke kat tigheid te maken met hun voortplantingsstrategie. Vrou wen bleken op het meest vruchtbare punt van hun maandelijkse cyclus een merk baar lagere dunk te hebben van andere vrouwen dan gedu rende de rest van de maand. Dat meldt weekblad Nature. Fisher onderzocht een groep van 57 vrouwen en 47 mannen. Zij toonde haar proefpersonen een reeks foto's van mannelij ke en vrouwelijke gezichten en vroeg hen deze een cijfer te ge ven volgens een schaal die vari eerde van 'uiterst onaantrekke lijk' tot 'uiterst aantrekkelijk'. De mannen bleken behoorlijk constant in hun oordeel. Maar de mening van de vrouwen werd in geringe, maar meetba re mate beïnvloed door de fase van hun menstruatiecyclus. Vrouwen die twee tot drie we ken voorbij de eerste dag van hun menstruatie waren, beoor deelden de vrouwengezichten gemiddeld een half punt lager dan vrouwen in andere stadia van hun cyclus. Een laag punt op de aantrekke- lijkheidsschaal in het laborato De vier kritische vriendinnen uit de populaire tv-serie Sex and the City. rium zou zich kunnen vertalen in geringschattende opmerkin gen in het dagelijks leven, denkt Fisher. Ze is nu van plan haar onderzoek nog eens over te doen. Dan wil ze ook kijken naar de hormonale wijzigingen in het lichaam van de vrouwen die aan het door haar waarge nomen gedrag ten grondslag zouden kunnen liggen. Ze ver moedt dat kattige vrouwen een hoger oestrogeengehalte heb ben. Volgens de Canadese 'evolutio nair psycholoog' Charles Craw ford is er 'heel wat competitie tussen vrouwen'. „Al geven fe ministen dat niet graag toe." Hij vindt het 'voor de hand lig gend' dat deze concurrentie strijd het heftigst is op het hoogtepunt van de vruchtbaar heidscyclus. Een tweede interessante uit komst van het onderzoek was dat zowel vrouwen als mannen de vrouwengezichten gemid deld aantrekkelijker vonden dan de mannentronies. Fisher concludeert daaruit dat licha melijke schoonheid voor vrou wen belangrijker is dan voor mannen. Wedijver tussen man nen uit zich meer in agressie of het etaleren van rijkdom of li chamelijke kracht, meent de onderzoekster. „Als vrouwen schoonheid in derdaad zo belangrijk vinden, is het geen wonder dat ze ge ringschattend doen over het ui terlijk van hun concurrenten", zegt de wetenschapster. Maar ze waarschuwt dat al te openlijke kattigheid kan terug slaan op de kattige vrouw. „Je vriendinnen te kijk zetten is een recept voor eenzaamheid", zegt ze. „Veel vrouwen in mijn onderzoek gaven toe dat ze hun best doen om zich beter te kleden dan hun vriendinnen. Maar ze vroegen wel eerst of het om een anoniem onder zoek ging." f edep«e' o Ncfü60", jkhovcn Door BERT MEIJER ójn beperkingen en sommige liegen en misleiden zelfs met opzet. Waarom stond Soweto niet op de kaart van Zuid-Affika, waarom zou Europa nooit het slagveld van een kruisrakettenoorlog zijn geweest? De expositie 'Kaarten Uitgelegd' in Utrecht geeft antwoord. L iO' Door RON BUITENHUIS Hoeveel pro cent van het Neder landse grondgebied bestaat uit asfalt? Tien, twintig, dertig? Bij enquê tes houden Nederlanders het al gauw op twintig pro cent, terwijl alle straten en wegen bij elkaar opgeteld in werkelijkheid niet meer dan 2,7 procent van de oppervlak te innemen. Adri Donker (63), oud-redac teur van de Bosatlas en docent van de postacademische oplei ding Infra Development in Gro ningen. weet waar het misver stand vandaan komt. „Op land en wegenkaarten zijn wegen nooit op schaal getekend. Ter wil le van de duidelijkheid is de auto weg A2 van Amsterdam naar Maas tricht meestal één dikke roodgele lijn. Zou je de weg op ware grootte tekenen, dan was de lijn niet eens een millimeter dik. Onleesbaar dus. Maar al die dikke lijnen bij el kaar wekken wel de suggestie dat Nederland één grote plak asfalt is." Op de expositie in het Utrechtse Universiteitsmuseum toont Don ker een ANWB-wegenkaart van de regio Utrecht - Zeist. Op de kaart krioelt het van de dikke en dunne wegenlijnen. „Je denkt al gauw dat alles propvol is gebouwd. Als je van exact diezelfde regio een satel lietfoto neemt, dan zie je pas hoe veel parken en bossen er zijn. Wat ik bedoel te zeggen is, dat kaarten nooit een objectieve weergave van de werkelijkheid zijn. Dat kan ook niet, want kaarten waar 'alles op staat' zijn per definitie onleesbaar. Kaarten maken is de kunst van het weglaten. Dat verhoogt doorgaans de duidelijkheid." Er zijn echter ook kaartenmakers die - al dan niet gedwongen - zaken weglaten om politieke of sociaal maatschappelijke redenen. Zo zijn er maar weinig Arabische kaarten waar de staat Israël op staat. Meestal worden de grenzen van Palestina van vóór 1917 weergege ven of lijkt het land deel uit te ma ken van Jordanië. Op een Zuid-Afri kaanse wegenkaart uit 1990 staat niet één 'zwarte stad'. Soweto, met meer dan één miljoen inwoners, bestond volgens de toenmalige apartheidsregering gewoon niet. In Nederland zijn we ook niet al- Vliegen*»*'" 4U99«we" VeO vaakdath* '°nddli den 9'°" asfa\ti«"f'4' in we'k* sprake va" volop 9<°f S\etr»w pr°C!nnlid* het opPe «KJ*" o«»* dedand Ml""' >.V eest Ev ostttflS# KO» o 0 CS """"""o.,» Meer/,,n q n i**" 1 wjgr' o' XXf •"(Wa-P-*1 O.'" j' ïardof?05^. •tfl uvt.'0 had duide Hoog®*"* jr. un<J«oP t>x. - t- i'yyf- .Th-"* tijd eer lijk. Tot in de jaren ze ventig, ten tijde van de Koude Oor log, stond het vliegveld Soester- berg zelden op een kaart. Om het Warschaupact niet wijzer te ma ken was ter plekke meestal bos en heidegrond ingetekend. Donker: „De Russen waren nog erger. Tot aan de val van de Berlijnse Muur werden werkelijk alle Russische at las- of wegenkaarten vervalst. De afstand tussen de plaatsen klopte niet, evenals de ligging ten opzich te van elkaar." „Sommige steden waren zo ge heim dat ze niet eens op kaarten stonden. Terwijl er aan de andere kant spoorwegen opstonden die juist niet bestonden, zoals de 3500 kilometer lange BAM-lijn dwars door Siberië. In werkelijkheid la gen er vijftig concentratiekampen, waar miljoenen mensen zijn ge crepeerd. De enige organisatie die wel exacte kaarten had, was het Russische leger." Het zijn trouwens niet alleen we genkaarten waarmee wordt gerot zooid. Legendarisch is volgens Donker 'De Gif atlas', een bijlage uit Vrij Neder land van begin jaren zeventig, ten tijde van de Lekkerkerk-affaire (de eerste Nederlandse woonwijk die op een gifbelt bleek te staan). „In de bijlage staan landkaartjes van Zuid-Holland met een hokjes- raster eroverheen. Als er in zo'n kwadrant van telkens vijf bij vijf kilometer ook maar het minste chemisch afval voorkwam, al was het maar een lekkende batterij, dan werd het hele vak rood ge kleurd. Het resultaat was één grote rode vlek. Als je niet beter wist, dacht je dat heel Zuid-Holland één grote gifbelt was. Zo werd de pu blieke opinie op het verkeerde been gezet. Dat paste in de tijds geest van zure regen en de doem- denkerige propagandamachine van allerlei milieuorganisaties." De Utrechtse expositie toont een soortgelijke kaart waarop honder den cijfertjes zijn verwerkt met de uitstoot van zwaveldioxide S02 in Zuid- en Noord-Holland. Don ker: „Op basis van deze totaal on leesbare kaan heeft de Tweede Ka mer destijds milieuwetgeving goedgekeurd. Een heldere kaart lijk gemaakt dat de maat regelen beperkt hadden kunnen blijven tot de olieraffinaderijen rond Rotterdam en het gebied rond Schiphol. Door de brij aan cij fertjes zagen de parlementariërs die realiteit niet meer." Een van de meest frappante mis vattingen vindt Donker nog altijd de kraisrakettenheisa uit begin ja ren tachtig. De toon was dat Ame rika en de Sovjetunie honderden raketten op elkaar hadden gericht en dat bij een escalatie Europa het slagveld zou worden. Donker: „Als je de Bosatlas open legt op de wereldkaart, dan blijkt Europa inderdaad midden tussen Moskou en Washington te liggen. Maar dat is een misleidend beeld, omdat onze rond aarde als platte, tweedimensionale kaart wordt weergeven. Kijk je namelijk op echte globes, dan zie je dat de kortste weg tussen Amerika en de Sovjetunie niet via Europa loopt, maar over de noordpool. Beide lan den zijn daar zowat eikaars buren. Het kwam de vredesbeweging na tuurlijk beter uit dat wij dachten dat de raketten over ónze hoofden zouden vliegen." Kaartlezen, zo bewijst de Utrecht se expositie, is een vak apart. waarbij naast nieuwsgierigheid ook scepsis hoort. Wat zegt een kaart en wat zegt hij juist niet? Waarom is hij vanuit dit perspectief gemaakt? Donker: „Als je de wereldkaart in Europese (bos)atlassen neemt, dan liggen Afrika en Europa altijd net jes in het midden van de pagina's. Links van ons liggen Noord- en Zuid-Amerika en rechts Rusland, China en Australië." „Als je een Japanse atlas neemt dan ligt Azië in het midden en is Engeland het uiteinde van de we reld in het westen. In een Ameri kaanse atlas liggen de beide Ame- rika's in het midden en zie je dat Japan en China net zozeer buur landen van de Verenigde Staten zijn als Europa. Dan begrijp je ook waarom president Reagan zijn landgenoten reeds toeriep: Go West! Richt je blik op Azië." „De meeste Amerikanen beschou wen de Stille Oceaan ook meer als hun oceaan dan de Atlantische Oceaan. Dat krijg je als je vanaf de schoolbanken bepaalde atlassen krijgt voorgeschoteld. Ons wereld beeld wordt vaak heel subtiel door landkaarten bepaald." De expositie 'Kaarten Uitgelegd' is nog tot 12 april in het Universiteitsmuseum (Lange Nieuwstraat 106) in Utrecht te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25