ellp verdrijft roze wolk mm nu Vriendstap koppelt psychiatrische patiënten 23 Bijna de besten woensdag 25 februari 2004 i i - j i t I - 1,-r Een te hoge bloeddruk en eiwit in de urine zijn de eerste aanwijzingen voor pre-eclampsie of - nog erger - het Hellp-syndroom. Pre-eclampsie kan gepaard gaan met misselijkheid, duizeligheid, hoofd pijn en gezichtsstoornissen. De vrouw kan een toeval krijgen en buiten bewustzijn raken. De ziekte is goed met medicijnen te behandelen en gewoonlijk maakt de vrouw haar zwangerschap normaal af. Pre-eclampsie is vaak een voorbode van het Hellp-syndroom. Deze ziekte brengt meestal dezelfde klachten teweeg. Het verschil: de leverfunctie is gestoord waardoor er bovenbuikpijn ontstaat. Ook is de bloedstolling ontregeld waardoor er bloedingen kunnen optreden, in zeldzame gevallen ook in de hersens. Bij beide aandoeningen hoopt zich op allerlei plekken vocht op: in de voeten, handen, buik, hersenen, overal. De enige remedie is beëindiging van de zwangerschap. Meestal wordt het kind te vroeg gehaald met de keizersnee. De kansen voor het kind hangen sterk af van de vraag hoe vroeg het is geboren. Na de bevalling duurt het herstel van het Hellp-syndroom gemiddeld een jaar. Over de oorzaken van pre-eclampsie is nog niets bekend. instaande mama's kunnen door het Hellp- sdroom, beter bekend als aigerschapsvergiftiging, op slag i «lziek worden en nog lang de volgen hiervan ondervinden, j sis kort is er een dagboekje schikbaar dat hen helpt een I at achter eenrottijdte ttten. Door WILL GERRITSEN te boek staat. Zoals een te hoge bloeddruk en een enorme vocht ophoping, waardoor de patiënt overal opzwelt, inclusief de hersenen. Anne kwam tijdens haar zwanger schap liefst 26 kilo aan. Verder: een pijnlijk gevoel rond de maag streek, misselijkheid, braakneigin gen en pijn. Bij pre-eclampsie be staat het gevaar op stuipen en daarmee bewusteloosheid. Het Hellp-syndroom is een ernstige va riant met verhoogde bloedingsrisi co's. Er ligt mede door de verhoog de bloeddruk een levensgevaarlij ke hersenbloeding op de loer. De patiënte raakt overprikkeld. Ze krijgt medicijnen waardoor ze ver suft raakt en veel slaapt. De gordij nen gaan dicht, er is geen tv op de kamer en bezoek wordt geweerd. Te druk. Tegelijk bestaat er grote bezorgdheid over het ongeboren kind. Marion Heetkamp: „Door de ver hoogde bloeddruk van de moeder stopt het groeien van het kindje in de buik." Artsen en verplegend personeel moeten als heuse jong leurs een aantal ballen in de lucht houden: ze stellen de bevalling zo veel mogelijk uit, want met elke gewonnen dag nemen de kansen voor de baby toe. Tegelijkertijd moet de bloeddruk van de vrouw omlaag, maar niet te snel, want dat is niet goed voor het ongebo ren kind. Verder dient het vocht- In ons afstudeerproject hebben we gezocht naar een manier om hen bij de verwerking te helpen." Ideeën genoeg. Een video en een nazorgspreekuur vielen echter af. Het werd een dagboek. „Daarin kun je de gebeurtenissen en je gevoelens tijdens de zieken huisopname beschrijven. Positieve en negatieve ervaringen, belang rijk voor de latere verwerking." Door de versuffende invloed van de medicijnen en de ernst van de ziekte ontstaan bovendien gaten in de herinnering van de patiën te. Ze vergeet veel en verkeert vaak in dromenland. In dat ge val neemt de partner de pen om het dagboek bij te houden, of een familielid of iemand van de verpleging. Marion Heetkamp: „We moedi gen de partner aan om foto's van haar te maken. Een jaar la ter kan ze zien hoe zwaar ziek ze is geweest. Nu is ze weer be ter en dat geeft vertrouwen. Bij voorbeeld in een volgende zwan gerschap, Bedenk wel dat deze vrouwen zich door hun lichaam in de steek gelaten voelen." Het dagboekje slaat goed aan. Pa tiënten melden dat ze het gere geld doorlezen. Marion: „Ze reali seren zich hoe het in het zieken huis was en hoe ze zich toen voel den. Ze kunnen zo alles op een rij tje zetten." Ook Anne heeft samen met haar partner en verpleegkun digen het dagboek bijgehouden, als ondersteuning voor haar ver werking. „Ik ben heel wat verge ten en daarom is het fijn om nu via het dagboek herinneringen op te halen." Het gaat nu goed met haar en haar dochter, al heeft het herstel lang geduurd en heeft ze nog altijd con centratieproblemen. Andere zie kenhuizen hebben belangstelling voor het dagboekje getoond. Ma rion Heetkamp is inmiddels een onderzoek gestart naar de daad werkelijke effectiviteit van het dagboekje als middel om een punt achter een rottijd te zetten. Anne is een gefingeerde naam. Informatie is verkrijgbaar via marion. heetkamp C"home. nl Anne had eigenlijk een volstrekt nor male zwanger schap. Ze bleef ge woon werken, ook al had ze een veeleisende baan, ze sportte drie keer per week en alles ging zoals het bij een mama- in-wording hoort te gaan. Alleen was ze bij de laatste controle een beetje huilerig. „Niks voor mij", blikt ze nu ruim acht maanden later terug. Ineens begon Anne uit te dijen. Ze hield vocht vast. „Ik kwam een kilo per dag aan." Ze bezocht het zieken huis voor controle en moest er meteen büjven. Een week later spoedopname in het Maxi- i Medisch Centrum in Veldho ven, op een gespecialiseerde afde ling voor vrouwen met zwanger schapsvergiftiging. Anne bleek aan de zwaarste vorm hiervan te lijden, het Hellp-syn droom. Bij aankomst werden met een infusen ingebracht om de bloeddruk te verlagen. Ze raakte gaandeweg versuft door de medi cijnen. „Het was alsof ik me niet realiseerde hoe ernstig het was." En zo werd een kerngezonde vrouw in enkele dagen doodziek. Met een pijnlijke spoedoperatie werd haar dochtertje in de 32ste week van de zwangerschap via een keizersnee geboren. Te vroeg. De kersverse vader verdween met de pasgeborene naar de couveuse afdeling. Het herstel na de beval ling duurde maanden. Anne vecht tegen haar tranen als ze vertelt hoe ze de leuke dingen van het zwangeren heeft gemist. „Er was gewoon niks aan." „Het is een afschuwelijke ziekte", bevestigt Marion Heetkamp uit Ys- selsteyn die als obstetrieverpleeg- kundige op de afdeling werkt waar Anne lag. „De patiënten voe len zich vaak hartstikke beroerd." Ze somt de klachten op bij wat vroeger zwangerschapsvergifti ging werd genoemd, maar nu als pre-eclampsie of Hellp-syndroom Vrouwen die lijden aan het Hellp-syn droom voelen zich vaak in de steek ge laten door hun lichaam. Foto Theo Audenaerd peil ook omlaag te gaan, maar ook weer niet te veel, omdat anders de nieren schade oplopen. Het kindje wordt doorgaans met een keizers nee gehaald. Een natuurlijke be valling is te riskant. Marion Heetkamp: „Onder invloed van de medicijnen zijn deze vrou wen soms zo suf dat ze de geboor te niet meekrijgen. De volgende dag zijn ze hele delen ver geten. Of ze zijn zo ernstig ziek dat de kei zersnee onder algehe le narcose moet worden uitgevoerd. Die roze wolk waarop zwangere vrouwen zweven, is to taal weg. Genieten van je zwanger schap is er niet meer bij. Je moet je voorstellen dat ze zeer snel ziek worden. Vaak worden ze opgeno men terwijl ze uiterüjk nog hele maal gezond lijken." Vrouwen die door dit tranendal zijn gegaan, kunnen hun -soms traumatische - ervaringen moeilijk verwerken. Tijdens haar opleiding voor obstetrieverpleegkundige constateerden Marion en enkele medestudenten dat hiervoor te weinig aandacht bestaat. „Er was helemaal niks voor deze vrouwen. Slecht zien Van de ouderen in een verzorgingstehuis die slecht zien, wordt meer dan de helft hiervoor niet (optimaal) behan deld. Een (betere) bril of het ondergaan van een staaropera tie zou bij hen het gezichtsver mogen, en daardoor de kwali teit van het leven, aanzienlijk verbeteren. Dit concludeert L. De Winter (UMC St Radboud. Nijmegen) in het vakblad Ge rontology op grond van een onderzoek onder 284 bewo ners van verzorgingstehuizen. Liegen Een mededeling per e-mail is gemiddeld meer te vertrou wen dan een mededeling die per telefoon wordt gedaan. Telefonisch wordt er namelijk vaker gelogen dan per e- mail, constateert J. Hancock (Cornell University, Ithaca) uit een onderzoek onder studenten. Waarschijnlijk is het waarheidsgehalte van e-mails hoger doordat de medede ling dan zwart op wit staat en mensen er later weer mee geconfronteerd kunnen worden, verklaart Hancock zijn bevinding in het wetenschapsblad New Scientist. Levensverwachting Of je erg oud zult worden hangt deels af van je moeder. Het van moederszijde geërfde X-chromosoom bevat waar schijnlijk het gen dat bepalend is voor de lengte van de te- lomeren, de uiteinden van de chromosomen, meldt T. Na- wrot (K.U. Leuven) in het medisch tijdschrift The Lancet. Met het ouder worden neemt de lengte van de telomeren af, en hoe korter de telomeren worden, des te nader is het einde van het leven. Naast de geërfde aanvangslengte spe len ook leefomstandigheden een rol bij de snelheid waar mee de telomeren krimpen. Roken bijvoorbeeld versnelt het proces. Drankgebruik Een combinatie van metingen van di verse afbraakproducten van alcohol in het bloed, de urine en het haar maakt het mogelijk iemands (overmatig) drankgebruik nog maanden nadien be trouwbaar aan te tonen. Dit schrijft F. Wurst (universiteit Basel) in het vak blad Alcohol and Alcoholism op grond van onderzoek bij 48 personen. Zowel justitie als bedrijfstakken waar alcohol gebruik uit den boze is (bijvoorbeeld de luchtvaart) zouden deze metingen goed kunnen gebruiken, aldus Wurst. Allergie Kinderen die in hun eerste levensjaar een of meer perio den met koorts (lichaamstemperatuur hoger dan 38,5 C) doormaken, hebben op de leeftijd van zes jaar minder vaak een allergie dan kinderen die het eerste levensjaar koortsvrij zijn doorgekomen. Dit constateert K. Williams (Center for Health Services Research, Detroit) in het vak blad Journal of Allergy and Clinical Immunology op grond van een onderzoek onder 441 kinderen. Vet Een met behulp van gentherapie opgewekte, overmatige aanmaak van het hormoon leptine verandert bij ratten cellen waarin normaal gesproken vet wordt opgeslagen in cellen die juist veel vet verbranden. Het resultaat is dat de ratten ongeveer een kwart aan lichaamsgewicht verliezen. Dit meldt L. Orci (universiteit Geneve) in het wetenschap pelijk tijdschrift PNAS. Als het lukt ook bij mensen op de een of andere manier vetcellen om te toveren in vetver- branders. zou dat een prachtig hulpmiddel zijn bij de strijd tegen het overgewicht, speculeert Orci. id heeft heel wat jaartjes geduurd, iooraleer wij in het dorp min of Beer voor vol werden aangezien. *1) waren import en dat blijft per to import. En in menig gehucht, Seek of provincie komt het nooit •"«L Trouwens die import, aftoch ten dus, ging en gaat nog altijd elkaar onen. Htm getto heet *n zoiets als de 'Jambuurt' of de Goudkust'. nieuws onder de zon dus, al tol oud dat integratieprobleem. Er «rot van ergens een vreemdeling *kudde binnen, maar dat gaat zo tar niet. Die zal toch eerst zijn ^tsje moeten bevechten. En dat to niet mee, want wij zijn altijd Kor, zie je. Waarin beter? In alles atuurlijk. *n in de jaren veertig en vijftig tpaar honderdduizend Indische toorlanders gedwongen naar Ne tland verhuisden, was er hier *3 geen sprake van enig schuldge- *1. ook niet na driehonderd jaar tanialisme. Dus moesten die toiwkomers het maar mooi zelf ^ken. Nou ja, 'de schrijnende tallen' konden een lening van ^rijk krijgen van 300 gulden (ja- DRIEHONDERD!). Maar die wel tot op de laatste cent te- $etaald worden. Misschien, om- *Iergeen ondersteuning was, om- <t ze op zichzelf aangewezen wa- in contractpensions, en ook at ze het maar al te graag wil- n' 's de assimilatie van de Indi- Nederlanders wel zo goed gelo- Nederlandse regering heeft u elk geval niet veel aan gedaan. Pas na vijfig jaar hebben ze een te gemoetkoming ontvangen vanwege de 'kille ontvangst'. Misschien, nee zeker, zat die kilte vooral in de har ten. Wie of wat die mensen van bui tenaf waren? Wie interesseerde dat nu echt? 'Goh. hoe komt het dat jullie zo goed Nederlands spreken?' (Bijna net zo goed als wij, want het moet wel effe duidelijk zijn: alleen een Nederlander spreekt goed Neder lands.) 'Maar wij ZIJN Nederlanders.' 'Oh?' (Maar dan toch geen volle). En daarom werden de militairen uit het KNIL een paar rangen terugge zet, en de chef van de autowerk plaats in Nederlands-Indië kon weer onderaan beginnen. Met precies datzelfde vanzelfspre kende superioriteitsgevoel wordt nu de Iraanse vluchteling, een hoogleraar in de elektronica op het hart gedrukt, vooral met het aan sluiten van de koelkast, (die hij ove rigens WEL van ons gekregen heeft) te wachten tot er een monteur is gekomen. Pas nu zijn we bereid de vluchtelin gen, die uitgezet dreigen te worden, desnoods aan een onderduik te hel pen, net zoals in de oorlog. Nu komt die andere reflex van ons naar boven: de liefde voor de un derdog. Of is het, omdat we na tien jaar bu ren te zijn geweest, ontdekken dat ze heel gewone mensen zijn, met kinderen die net zo plat praten als de autochtoon? Nou ja, bijna net zo plat. Door MICK VISSER „Een grote groep psychiatri sche patiënten leeft geïsoleerd en vereenzaamd. Juist voor de ze groep zijn internet en e- mail ideale middelen om toch contact te leggen. Al was het alleen maar omdat ze hun ei gen tijdstip en tempo van ge bruik kunnen bepalen." De website van de stichting Vriendstap.nl is het eerste Ne derlandse contactbureau op internet voor mensen met een psychiatrische achtergrond. Via de site 'vriendstap.nl', die onlangs werd geopend, brengt de stichting mensen met el kaar in contact. De website werd ontwikkeld door Hetty Pronk, psychiater acute zorg, van de Geestelijke Gezond heids Zorg Eindhoven. „Een groot gedeelte van de psychiatrische patiënten er vaart te weinig steun van de geestelijke gezondheidszorg bij het omgaan met eenzaam heid, intimiteit en seksualiteit. Hulpverleners zijn er verlegen mee", aldus Hetty Pronk. „De website is niet alleen bedoeld om het de genoemde doel groep makkelijker te maken homo- of heteroseksuele con tacten te leggen en een levens partner te vinden. Mensen die gewoon eens met elkaar dage lijkse dingen willen doen of bespreken kunnen zich ook melden zonder dat het direct tot een relatie hoeft te ko men." „Er wordt niet actief bemid deld. Dat doen we niet omdat de mensen zelf hun profiel moeten kunnen bepalen en in Sitebeheerder Silvia, links, en psychiater Hetty Pronk, drijvende krachten achter Vriendstap.nl. Foto Jurriaan Balke vullen, zonder bemoeienis van hulpverleners. We spreken ze aan op hun zelfstandigheid en we gaan uit van de dingen die ze wel kunnen", volgens de psychiater. De website is. naar idee van Hetty Pronk, gebouwd door studenten van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij wordt, anoniem, beheerd door Anja en Silvia. Dagelijks wor den de berichten verwerkt. „Belangstellenden kunnen zich aanmelden via de website Vriendstap.nl. Ze moeten acht tien jaar of ouder zijn. een psychiatrische achtergrond hebben en toestem ming ge ven aan de stichting om eventueel informatie op te vragen bij hun huisarts. Daarmee bewij zen ze hun oprechte intentie en motivatie", vertelt Silvia. „De jaarlijkse contributie be draagt vijfentwintig euro. Na inschrijving en betaling ont vangt men een wachtwoord. Daarna kan de persoonlijke in formatie op het algemene ge deelte van de website worden gezet. Telefoonnummers en adressen zijn voor andere ge bruikers onzichtbaar. Deelne mers kunnen selecteren op al lerlei criteria zoals leeftijd, ge slacht, wel/geen seksuele-rela- tiewens, roken, drugs, huis dier enzovoort. Indien twee deelnemers elkaar bevallen, kunnen zij anoniem, via de website Vriendstap, met el kaar mailen. Pas als beiden in stemmen, zal verdere informa tie worden vrijgegeven." Eind januari is vriendstap.nl daadwerkelijk het net opge gaan. Amper een maand later zijn er al veertig aanmeldin gen onder andere uit België, zowel van mensen die een re latie zoeken als van psychia trisch patiënten die gewoon contact willen. Pronk is daar zeer tevreden over. „Uitgangspunt achter de site was het bevorderen van contacten tussen lotgenoten, omdat dat zelfvertrouwen geeft. In contact met hulpver leners blijft iemand toch voor al psychiatrisch patiënt. Ze moeten het van elkaar heb ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23