Bayern vestigt hoop op Makaay 4 p Üj/V Met spoed op zoek naar evenwicht PZC Volleyballers wacht zware klus richting Olympische Spelen Gérard de Nooijer gaat na dit seizoen weg bij Feyenoord 16 Nederlandse spits moet Duitsers in Champions League langs Real Madrid brengen Neeskens blijft bij NEC Zabel voert wereldranglijst aan Arsenal in 2006 naar Ashburton Derde plek springruiter Van Asten Thaise premier wil Engelse club FC Omni world wacht een jaar Bokser Serdjoek dicht bij Athene Matige start waterpolosters Van de Leur nog niet zeker van kwalificatieduels dinsdag 24 februari 2004 door Jaap van Essen DEN HAAG - Na een lange pau ze wordt vandaag de Cham pions League hervat. Op het pro gramma staan de achtste finales die volgens het ouderwetse knock-out systeem worden afge werkt. De mooiste dubbele con frontatie is die tussen Bayern München en Real Madrid. Bij Bayern draait het vanavond tegen Real Madrid slechts om één man: Roy Makaay. In Duits land inmiddels omgedoopt tot 'dasTor-Phantom', vrij vertaald het doelpuntenspook Er spreekt bewondering uit voor zijn vele treffers en tegelijk wordt het wat kleurloze voorko men van de aanvaller tot uit drukking gebracht. Roy Makaay is geen sterspeler in de traditionele zin van het woord. Hij is wat betreft zijn voorkomen en optreden meer 'Otto Normalverbraucher', de Duitse Jan Modaal dus. Maar te gelijk is hij nog steeds de meest trefzekere spits van Europa Liefst 29 competitiedoelpunten maakte hij vorig seizoen voor Deportivo La Coruna. En nog een handvol in de Champions League, waaronder een paar he le fraaie tegen Bayern München. Reden genoeg voor de Duitsers om Makaay de voorbije zomer aan te trekken, voor een bedrag van zo'n 18 miljoen euro. Lopende band Bayern kocht geen kat in de zak. Makaay scoort ook voor de ploeg van Hitzfeld aan de lopen de band. En dat terwijl Bayern München op zich aan een nogal treurig seizoen bezig is, De ploeg staat in de Bundesliga wel iswaar tweede, maar de achter stand op leider Werder Bremen bedraagt zeven punten. Erger is dat het spel van de topploeg niet om aan te zien is. Het is vooral aan de twaalf competitietreffers van Roy Makaay te danken dat Bayern nog meedoet. In de Champions League bleek Roy Makaay speelt vanavond in de Champions League met zijn club Bayern München tegen Real Madrid. de afhankelijkheid van de Ne derlander nog veel groter. In de bepaald met loodzware poule met Lyon, Celtic en Anderlecht werd Bayern tweede, met slechts negen punten De Duit sers scoorden het schamele aan tal van zes doelpunten, waarvan Makaay er liefst vijf voor zijn re kening nam Geen wonder dat Real Madrid in de aanloop naar het duel met Bayern eigenlijk al leen maar druk maakt over de Nederlandse spits. In München heeft men alle hoop juist gericht op Makaay. Zeker omdat Bayern eigenlijk kans loos wordt geacht tegen het ster renensemble uit Madrid. „Dat is wel een heel nieuwe ervaring hier", grijnst Makaay. „Bayern is een topclub, dé club van Duitsland. Dus zijn wij altijd fa voriet, of we nu thuis of uit spe len. We moeten altijd winnen. En nu hebben we voor het eerst een wedstrijd waarin wij echt de underdog zijn." Natuurlijk past het huidige Bayern wel enige bescheiden heid, maar opvallend genoeg heeft de club juist tegen Real uit stekende rapportcijfers. In de laatste vier jaar speelden beide clubs zevenmaal tegen elkaar. Slechts tweemaal won Real, Bayern was vijf keer de beste. Dat Real desondanks ook in Duitsland torenhoog favoriet wordt geacht, heeft dan ook al les te maken met de vormcrisis bij Bayern. Makaay: „Het is dui delijk dat ook bij Bayern intern niemand echt tevreden is. We be gonnen het seizoen moeizaam, maar hadden voor de winter stop een heel goede serie, waar door we nog maar twee punten achter Werder stonden. Daarna hadden we een goed trainings kamp en toch loopt het nu niet foto Phil Nijhuis/GPD meer. We laten veel punten lig gen en zijn ook uit de beker ge knikkerd." Media-aandacht Als het bij Bayern slecht gaat, springt de pers er in de regel bo venop. „Toch heel anders dan bij Deportivo", weet Makaay „Daar was ook veel media-aan dacht, maar Bayern is de club in Duitsland en dus is ook de hele Duitse pers aanwezig. Zeker als het minder gaat, is het de dag na de wedstrijd heel erg druk." „Ach ja, die Duitse pers is toch even wennen. In Nederland en Spanje gaat het per saldo uitein delijk om voetbal, in Duitsland schnjven ze over heel andere za ken Ze willen alles van je pn- vé-leven te weten komen en daarvoor gaan ze heel ver. Toen ik nog maar net bij Bayern zat, reisden ze ook steeds af naar Nij megen, wilden mijn ouders spre ken en fotograferen. Dat soort dingen." Het zijn de wat minder leuke za ken waarmee Makaay tegen woordig wordt geconfronteerd. Maar verder heeft de aanvaller het uitstekend naar zijn zin. „Bayern is natuurlijk veel gro ter dan Deportivo. Dat merk je werkelijk aan alles. Zoals de za ken hier geregeld zijn, dat kan niet beter. Geen wonder met al die topvoetballers als Rummem- ge, Hoeness. Beckenbauer enzo voorts in de clubleiding." De spelers van Bayern worden enerzijds in de watten gelegd, maar hebben ook heel wat plich ten. Makaay: „Ik moet iedere week bijvoorbeeld 700 kaarten signeren, allemaal met de hand. En een stuk of 200 ballen per veertien dagen. Dat ben je echt verplicht, anders krijg je meteen een boete. Terecht trouwens." Enorm item Over de wedstrijd tegen Real Madrid maakte de Nederlander zich tot zondag nog niet druk. „We weten al maanden dat deze wedstrijd er aan komt. Voor de pers en de fans is het al die tijd een enorm item. Voor de spelers niet. Wij leven echt van wed strijd naar wedstrijd. Anders heb je ook geen leven. Dat is trouwens bij alle grote clubs zo, ook bij Deportivo werd altijd al leen maar gepraat over de eerst volgende wedstrijd." „Natuurlijk zijn de trainers wel al lang met Real Madrid bezig. Op dit niveau weten de meeste clubs natuurlijk al heel veel van elkaar, nu hebben ze nog eens maanden de tijd gehad om el kaar helemaal uit te analyseren. Wat dat betreft, zal er weinig verrassends gebeuren." NIJMEGEN - Trainer Johan Neeskens heeft zijn contract bij eredivisieclub NEC met een seizoen verlengd. Hij is nu aan zijn vierde jaar in Nijmegen bezig. Neeskens krijgt in Nijmegen assistentie van Cees Lok. trainer van Jong NEC, en vrijwel zeker van de huidige hulptrainer Ronde Groot. Het bestuur onderhandelt met de laatste nog Met Neeskens als trainer beleefde NEC vorig seizoen een spor tief hoogtepunt. De club haalde Europees voetbal, voor het eerst sinds twintig jaar. ANP AIGLE - Erik Zabel voert de wereldranglijst weer aan De Duitse wielrenner loste de Italiaan Paolo Bettini af Zabel behaalde in de Ruta del Sol zijn eerste seizoensz^ ge Ruim vier maanden terug voerde hij de ranglijst voor het laatst aan. Lance Armstrong maakte in de top-tien de grootste sprong: van acht naar zes. Michael Boogerd blijft met de negende plaats de beste Nederlander Achter Za bel en Bettini staat de Italiaanse sprinter Alessandro Pe- tacchi derde. ANP LONDEN - De Londense voetbalclub Arsenal speelt als alles meezit over twee jaar de thuisduels in een nieuw sta dion Op een steenworp afstand van het huidige Highbury Park verrijst de gloednieuwe Ashburton Grove. Kosten 534 miljoen euro, capaciteit: 60.000 toeschouwers Ar senal maakte gisteren bekend dat het geld voor de nieuwe voetbaltempel binnen is. Highbury heeft maar 38.500 zit plaatsen en ligt ingeklemd tussen woonhuizen. Op Ash burton Grove krijgt Arsenal 372.000 vierkante meter tot zijn beschikking. ANP/RTR WELLINGTON - Springruiter Leopold van Asten is inde Amerikaanse plaats Wellington derde geworden in de ru briek tellend voor de wereldbekerkwalificatie in de Noord-Amerikaanse zone. Van Asten ging met Flesh Rou ge in de barrage foutloos rond in 40,29 seconden. Dat was te traag om de Duitse winnaar Markus Beerbaum te be dreigen. Beerbaum noteerde met Royal Discovery 35,78 seconden. De tweede plaats was voor de Amerikaan Chris Kappler met Royal Caliber (38,44). ANP/DPA BANGKOK - De Thaise premier Thaksin Shinawatra wil Liverpool kopen. Dat zegt de Thaise bondscoach Tha- watchai Sajakul, tevens lid van regeringspartij Thai Rak Thai. Sajakul: „Het is alsof je nieuwe schoenen moet ko pen. Nu moet hij beslissen welk merk het wordt." Volgens de bondscoach wil de schatrijke Shinawatra voor 1 juni een club uit de Engelse Premier League kopen „Maar het kan ook Arsenal zijn." Leeds United wordt het niet: „Omdat die club te veel schulden heeft." Vorig jaar zorgde Shinawatra voor onrust toen bekend werd dat hij Fulham wilde overnemen. Eigenaar Muhammed Al Fayed meldde toen snel dat de club niet te koop was. ANP/AFP wmumumm door Frank Buschmann AMSTERDAM - De Nederland se volleyballers kunnen hun borst natmaken. Spanje, Cuba en Kameroen vormen van 28 tot en met 30 mei in Madrid de op positie op het laatste olympisch kwalificatietoernooi. Alleen de winnaar gaat naar Athene. „We moeten het er mee doen", was het alleszeggende commentaar van bondscoach Bert Goedkoop. Echt blij met de uitkomst van de loting, gisteren in Tokyo, was de Amsterdammer met. Als hij het zelf had mogen indelen, had hij het anders gedaan. Goed koops voorkeur ging uit naar een laatste kans in Japan. Daar zag hij meer kansen, omdat Oranje er enkele Aziatische teams zou treffen. Die liggen de olympisch kampioen van 1996 doorgaans beter. Maar het lot bepaalde anders. „Met Spanje treffen we de zwaarste van de drie thuislan den. Portugal en Japan schat ik in eigen huis toch minder hoog in", aldus Goedkoop „En met Cuba krijgen we het zwaarste Amerikaanse' land dat is over gebleven. Nederland (dat in 1984 voor het laatst op de Spelen ontbrak) klopte vorige maand op het olympisch kwalificatietoernooi in Leipzig - waar Rusland er met het enige ticket vandoor ging - Spanje in de groepswed strijden. Goedkoop: „Maar toen misten zij drie spelers. Boven dien is Spanje in Spanje een an der verhaal. Het wordt hectisch in Madrid. Aan de andere kant vind ik dat niet erg. Wij hebben een paar spelers die onder dat soort omstandigheden het beste in zichzelf naar boven halen." Cuba wordt minstens zo lastig. Dat land miste op 10 januari de Spelen op een haar na. Op het continentale kwalificatietoer nooi in Puerto Rico kwam het in de finale slechts twee punten te kort tegen de Verenigde Staten (15-13 verlies in de vijfde set). Cuba is een goede bekende van Oranje. De laatste twee jaar ont moetten de twee ploegen elkaar vijf keer. Vier keer in de World League en eenmaal op het WK van 2002. De mannen van Goed koop wonnen vier duels. „Cuba heeft een jong, atletisch team. Hun zwakte ligt in de passing, en tactisch zijn ze ook niet heel I sterk", weet de bondstrainer. „Maar ze hebben een kleine com petitie, waardoor ze zich goed kunnen voorbereiden op hel toernooi in Madrid." Kameroen is de grote onbeken- de. Ook voor Goedkoop, diemo- menteel met de in eigen land ac tieve internationals drie ochten den per week centraal traint in Amsterdam „Ik heb er in 1983 één keer tegen gespeeld. Daarna heb ik nooit meer iets van ze ver- j nomen. Kameroen mag normaal j gesproken geen probleem zijn." Het speelschema was gisteren nog niet bekend. Spanje heeh als organisator het recht om da' te bepalen. „Dan weet ik he: wel," zegt Goedkoop. ..Zij begin nen natuurlijk tegen Kameroen, zodat ze de tijd hebben om ons en Cuba te analyseren." Goedkoop wil in de aanloop naar het driedaagse evenemen: in Madrid enkele oefenwedstrij den spelen. De coach wil in elk geval vice-Europees kampioen Frankrijk benaderen. GPD ALMERE - Amateurclub FC Omniworld heeft de plannen om betaald voetbal te gaan spelen een jaar uitgesteld. Op advies van de KNVB wil ce vereniging nu in het seizoen 2005-2006 aan de Gouden Gids Divisie beginnen. Volgens pen ningmeester J. van Middelaar hebben de amateurs zowel ce huisvesting als de financiën nog niet volledig op orde. PULA - Amateurbokser Dimitn Serdjoek is goed op weg bij df Europese kampioenschappen n> Pula (Kroatië). De middengewicht uit Ensche# won gisteren ook zijn tweede partij. Hij versloeg de Est Aleks- andr Rubjuk op punten: 28-2o Serdjoek is nog maar één zege verwijderd van de Olympisch Spelen. In de kwartfinales bok?1 hij morgen tegen Javid Taghifl uit Azerbeidzjan. ANP door Jan Dagevos ROTTERDAM - Gérard de Nooijer is aan zijn laatste maan den bezig bij Feyenoord. Het contract van de 34-jarigc verde diger, dat in juni afloopt, wordt niet verlengd. De leiding van de Rotterdamse club heeft dat de Souburger gistermiddag meege deeld. „Het kwam niet echt als een ver-, IMPAERIA - De Nederlandse waterpolosters zijn het oympi- sche kwalificatietoernooi matig begonnen. Het team van bonds coach Paul Metz versloeg gister avond Tsjechië met 10-5 (2-0, 1-2.4-1,3-2). De cijfers verbloemden een onsa menhangende opening in het Ita liaanse Impéria Tsjechië kreeg in het kader van ontwikkelings samenwerking een uitnodiging voor het toernooi in de Italiaan se badplaats. De Oost-Europese ploeg beet fel van zich af en profiteerde gretig van slordigheid bij de Nederlan ders. Dat Metz niet met de sterk ste opstelling speelde, was daar bij een zwak excuus Er lag een groot kwaliteitsverschil in het water. GPD NIJMEGEN - Turnster Verona van de Leur beslist pas eind de ze week of ze zondag in Amers foort meedoet aan de kwalifica tiewedstrijd voor de EK in april in Amsterdam. Door haar trainingsachterstand na bijna een jaar blessureleed, vreest Van de Leur dat ze nog niet klaar is voor een wedstrijd. De 19-jarige turnster onderging in november een enkeloperatie. In de training heeft ze tot nu toe alleen het onderdeel balk op aanvaardbaar niveau gekregen „Als ik meedoe, is het op balk en misschien sprong. Mijn oefe ningen op vloer en brug zijn nog niet klaar." ANP Turnster Verona van de Leur vindt meedoen aan Olympische Spelen al mooi door Alexander van Eenennaam NIJMEGEN - Meedoen zou al mooi zijn. Over winnen heeft Verona van de Leur nog helemaal niet nagedacht. Neder lands beste turnster verkeert na een lan ge blessureperiode in tijdnood. Via EK-kwalificatie (vanaf zondag) en Euro pees kampioenschap (eind april) moet ze plaatsing voor de Olympische Spelen in Athene afdwingen. De 19-jarige turnster die de balans kwijtraakte, is met spoed op zoek naar nieuw evenwicht. Twee jaar geleden mijmerden Van de Leur en Renske Endel samen over de Olympische Spelen. Het ging uitstekend, met de ploeg (EK-zilver in de landenwed- strijd) en Van de Leur zelf (drie zilver en twee brons op EK, WK-zilver op vloer). „Laat maar komen, dachten wc toen", kijkt Van de Leur terug. „Vorig jaar, tij dens de WK in Anaheim, waren we beide reserve en vroegen ons af of we de Spe len als team wel zouden halen." Dat gebeurde niet en Endel trok daaruit vergaande conclusies. Ze had geen trek in een harde strijd om de twee individue le startbewijzen voor Athene en stopte met turnen. Van de Leur heeft daar ook over gedacht, maar om andere redenen. Het is eind maart een jaar geleden dat ze in een wereldbekerwedstrijd in Grieken land een enkelblessure opliep. Nadat aan vankelijk de verkeerde diagnose was ge steld, werd ze pas in november geope reerd. Veel te laat kon Van de Leur weer gaan denken aan het grote doel: Athene „Een rotjaar", zo beschrijft ze 2003 kern achtig. Bij de wereldtitelstrijd in de VS verbeet ze de pijn in haar enkel om te kunnen meedoen. Haar toenmalige club- en bondscoach Frank Louter liet haar echter niet turnen, waarna ze eigenlijk nog de beste tijd van het jaar beleefde. „Zo veel leuks is er in 2003 verder niet ge beurd. In Amerika heb ik me best ver maakt Toen ik er eenmaal naast stond, moest ik het zelf uitzoeken. Heb ik leuke dingen gedaan, naar Disneyland geweest enzo." Nieuwe tegenstander Haar nieuwe coach Boris Orlov (De Ha- zenkamp) maakte voor de Sportvrouw van het Jaar 2002 een schema op weg naar de EK-kwalificatie, maar aan die planning kon de revaliderende Van de Leur niet voldoen. De enkel was over wonnen, maar de tijd diende zich als nieuwe tegenstander aan. „Ik kon pas in december weer gaan opbouwen, terwijl ik toen al eigenlijk veel meer had moeten doen. Alles zat tegen, ik dacht dat het nooit meer goed zou komen. Het duurde allemaal zo lang. De EK waren op dat moment een soort droomdoel." Ambassadeur Het was een beroerde periode voor de at lete uit Waddinxveen, die bovendien nog te zwaar was door de inactiviteit uit de voorgaande maanden. „Het werd voor mij een beetje zwart aan het einde van het jaar Het schoot door mijn hoofd om helemaal te stoppen." Met name haar tramster Esther Heijnen bracht haar van dat idee af. „Esther zei dat ik over stop pen moest denken als ik me helemaal ge zond zou voelen. Als ik het dan nog zou willen, moest ik het doen." Hoewel Van de Leur zich nu nog niet top- fit voelt, is het idee om te stoppen al lang uit het hoofd. Als olympisch ambassa deur van NOCNSF wil ze naar Athene, normaal gesproken haar enige kans op olympische roem. Tumcarrières duren nu eenmaal niet lang. Beetje bij beetje heeft ze haar oefeningen opgepikt, ze had er veel voor over. Zo stond ze op tweede kerstdag als enige turnster met Orlov in de hal Alles om maar zo snel mogelijk terug te zijn op niveau. Via een kwalificatiewedstrijd in Amers foort en twee interlands kan ze zich kwa lificeren voor de EK, de enige kans op plaatsing voor de Spelen. „Nu kan ik ner gens van uitgaan. Ik zou het al mooi vin den als ik in Athene mag meedoen. Ik be sef dat de meeste mensen dan gelijk veel van me verwachten. Maar daar denk ik liever niet aan. Dan word ik veel te ze nuwachtig." Nu terugkijken op wat ze voor 2003 heeft gepresteerd, geeft een ander gevoel dan voorheen. „Ik besef nu pas wat ik toen heb gedaan. Wat ging het allemaal mak kelijk. Alles was zo vanzelfsprekend. Nu moet ik overal bij nadenken. Of de nieu we Verona straks net zo goed wordt als de oude' Ik weet het niet. Het zal wel an ders zijn. Misschien is het niet eens te zien aan mijn turnen. Maar ik ben zelfbe wuster en kan nu beter relativeren. Dat heeft dat rotjaar dan toch nog opgele verd." ANP rassing, aldus Gérard de Nooijer. „Feyenoord is aan het verjongen en vernieuwen. Ik heb alleen nu de officiële beves tiging en kan op mijn gemak over mijn toekomst nadenken." De verdediger stapte halverwe ge vorig seizoen van Heerenveen over naar Feyenoord. Bij de Rot terdamse club verwierf hij ra zendsnel een basisplaats en kwam uiteindelijk aan vijftien competitiewedstrijden. Ook de ze competitie begon De Nooijer in de basis, totdat een kniebles sure roet in het eten gooide. De Souburger is op dit moment nog altijd herstellende van die knie kwetsuur „Ik hoop dit seizoen toch nog een paar wedstrijden mee te pak ken", zegt De Nooijer, die nog geen punt achter zijn loopbaan wil zetten. „Ik zou nog best er gens een jaartje willen voetbal len. Wat dat betreft sta ik voor alles open De Nooijer speelde in zijn profcarrière, die in 1988 bij Sparta begon, 364 wedstrij den waarin hij 29 keer scoorde. Turnster Verona van de Leur dacht vorig jaar hard aan stoppen. „Maar mijn trainster Esther Heijnen zei dat ik over stoppen moest denken als ik me helemaal gezond zou voelen. Als ik het dan nog zou willen, moest ik het doen." foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36