'ZC Icholen Reimerswaal uit de tijd Senioren testen conditie Delta is niet tegen nationalisering hoogspanningsnet Lekker spelen Timpa Foundations Tholen schrapt helft van arbeidsplaatsen Financiële zorgen dwingen Tholen tot ingrijpende keuzes sisonderwijs is niet toegerust op lesgeven aan individuele leerling BR legt extra isen op bord oalitiepartners 'iefstal uit auto Brandstofdief aangehouden Vrijspraak van vernieling zeeuwse almanak Sprookje BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 24 februari 2004 I ./Rob Paardekam j flNTNGEN - De indeling 11vrijwel alle Reimerswaalse jgcholen is ongeschikt om nieuwe onderwijsmethoden een goede manier gestalte te jo. Daarom inventariseert jemeente de knelpunten. Bin- [rier jaar moeten de ergste ilemen zijn opgelost. meeste schoolgebouwen in nerswaal dateren uit de late 9 "60 of begin jaren '70. In tijd ging men voor klassi- i onderwijs en daartoe zijn j tholen ook ingericht. Dat le- problemen op nu er veel raandacht is voor de indivi- leerling. Er zijn kleine ites nodig voor het zogehe- tmedial teaching (indivi- Je begeleiding aan scholie ren voor kleine groepjes kin- b die los van de rest van de cnet elkaar aan het werk t. Ook zijn veel personeels- s te klein en ontbreekt ruimte voor ICT-appara- een eerste inventarisatie is jeken dat bijna alle scholen problemen kampen De ge- Bite wil hun graag tegemoet pen, maar niet alle gebouwen men op korte termijn wor- aangepast De gemeente jt weliswaar geld van het voor het aanpassen van den, maar dat is elk jaar iireen beetje (rariteiten aoeten dus prioriteiten wor- ;ld. Alle scholen heb- de problemen die ze ervaren de gemeente kenbaar kun- smaken. Op basis van die ge rms wordt bepaald welke ge wen als eerste worden aange zet is onvermijdelijk dat cmige scholen wat langer jeten wachten", zegt T. Jan van de gemeente Reimers- lal. „Maar we streven ernaar :de ergste problemen binnen Jl'ININGEN - Bewoners Be lgen Reimerswaal (BBR) teil hoog spel. De partij heeft tl alleen een nieuwe wethou- tvoorgedragen, maar ook een eisen bij de andere coalitie- irtijen op tafel gelegd. laatste zou er wel eens (kunnen leiden dat de onder- Hielingen stuklopen. De kan- iaat die BBR heeft voorgedra- als opvolger van M. van srioop (wie dat is, wil nog nie- ad zeggen) is namelijk geac- pieerd door de coalitiepart- b CDA en SGP, zo bevestigt IA-fractievoorzitter P. Koe- E De BBR heeft echter ook aantal extra eisen op tafel Zaken waarvoor de par- in het verleden geen meerder- sikon vinden, probeert ze nu og te verzilveren. Daarmee de lokale partij haar hand keens overspelen, want het is waarschijnlijk dat de andere cjen daarmee akkoord gaan. principe hebben CDA en •P de BBR niet nodig, want sa- sa hebben ze met tien zetels (lipte meerderheid. Boven- is verder gaan met een an- partij ook een optie. SGP CDA nemen op korte termijn 5 besluit. HIPERLAND - Een auto die Erkeerd stond langs de N57 Kamperland is maandagmid- iopengebroken. De eigenaar Reen tas met persoonlijke pa s'®, een bril, sleutels en enke- «Bderden euro's. vier jaar op te lossen." Omdat de financiële middelen beperkt zijn, moeten scholen zoveel mo gelijk proberen de ruimte die ze hebben efficiënter in te delen. Pas als dat echt niet kan of on voldoende soelaas biedt, is uit breiding aan de orde. Basisschool De Schuttevaer in Hansweert is hier een voorbeeld van. De Schuttevaer kan met een efficiëntere indeling alleen de problemen niet oplossen en wordt daarom beperkt uitge breid. Door twee lokalen deels te verplaatsen, wordt de centra le hal groter. Er komt ook een nieuwe personeelskamer, zodat de huidige kan worden omge vormd tot multifunctionele ruimte. Verder komen er een paar kleine ruimtes voor reme dial teaching, waar ook openba re basisschool De Eendracht ge bruik van kan maken. Jansen zegt dat niet alle wensen van de scholen verwezenlijkt zullen worden, zo zal voor al te veel luxe geen plaats zijn. „Met het geld dat we hebben, zullen we naar de best mogelijke oplossin gen moeten zoeken." Overigens vallen ook de Bea- trixschool en Het Kompas in Yerseke buiten de regeling. Die scholen verhuizen binnen enke le jaren naar Yerseke-West en daarom doet de gemeente geen grote investeringen meer in de huidige gebouwen. WOLPHAARTSDIJK - Lekker spelen. Onder dat motto trekt het Sportbuurtwerk van de afdeling Breedtesport in Goes deze week langs enkele dorpen in de gemeen te. Kinderen in de basisschoolleeftijd kunnen zich onder meer laten schminken, meedoen aan een speurtocht, pannenkoeken bakken en apenkooien. Gisteren was de Wolphaartsdijkse jeugd als eerste aan de beurt. In 's-Heer Arendskerke zijn de kinderen vandaag welkom in het Heer Arendhuis. Donderdag wordt de activitei- tenweek afgesloten in het Blokhuis in Kattendijke. De spelmiddag begint steeds om 13.00 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema door Salva de Nooijer GOES - Ze waren vooral nieuws gierig naar hun score bij bepaal de oefeningen, zeiden de meeste 55-plussers die gisteren meede den aan de fittest. In Sportpunt Zeeland in Goes werden onge veer 240 inwoners van de ge meente Goes in die leeftijdscate gorie getest op hun fitheid. „Het is meer voor mezelf", ver telt L. Polfliet (58). Ze is lerares en zit bij een atletiekvereniging. Voor de beweging doet ze het dus niet. Wel wil ze graag weten wat ze kan. Bewoners in de leeftijd van 55 tot 75 jaar van de wijken Goes-Zuid en Overzuid zijn door de organisatie en de ge meente opgeroepen mee te doen. De test is de officiële start van het zogeheten Galm-project In Zeeland wordt het project uitge voerd door Sport Zeeland en SMWO Welzijn. Het is de derde keer dat het project in Goes ge houden wordt. 'Galm' staat voor Groninger Ac tief Leven Model en is ontwik keld om ertoe aan te sporen min stens een half uur per dag matig intensief te bewegen. Het pro ject bestaat uit een fitheidstest, een introductiecursus van twaalf weken en een vervolgcur sus van dertig weken. Aan het eind van het project mogen de deelnemers de fittest nog een keer doen zodat ze de resultaten van de twee tests kunnen verge lijken en zodoende kunnen zien of ze vorderingen maken. De fittest bestaat uit verschillen de onderdelen. Eerst worden sta tistische gegevens verzameld, zo als lengte en bloeddruk, daarna beginnen de tests pas echt. De senioren beginnen met de blok jestest. Daarbij moeten ze snel mogelijk blokjes met een slinger beweging in daarvoor bestemde vakjes plaatsen. Daarna volgen een reactievermogenstest, een knijpkrachttest en een rek- en strektest. Polfliet werkt zich zonder al te veel moeite door de oefeningen heen. „Het is leuk om te doen Alleen bij de knijpoefening heeft ze even moeite. „Ik kan niet zo hard knijpen", legt ze uit. Wandelen Aan het eind wordt de wandel test gehouden, waarbij de deel nemers binnen een bepaalde tijd een rondje om pylonen moeten lopen De beschikbare tijd wordt steeds korter, en wie bui ten de tijd aankomt, moet na één waarschuwing stoppen. Op die manier wordt de conditie van de deelnemers gepeild. Aan het einde van de test worden ze beoordeeld en krijgen ze te ho ren wat ze kunnen doen om hun fitheid te verbeteren. twSanne Schelfaut I0LEN - Bij Timpa Founda- uit Tholen-stad verdwij nt jaar 20 van de 41 banen. ^Saat om gedwongen ontsla- Het bedrijf dat al vijftig (handelt in ondergoed zit in Wf weer vanwege de moor- concurrentie uit Azië. directie heeft besloten de "Swijze van Timpa drastisch w'J2igen De hele onderne- -'•? wordt omgebouwd tot een ■bedrijf. praktijk betekent dit dat zich enkel nog met de ver- •P van lingerie bezig houdt, productie ervan door der- nat uitvoeren. - eigen atelier dat het bedrijf dertig jaar lang in het ^•Afrikaanse Tunesië heeft, wordt afgestoten. Hier werken 220 mensen. Volgens di recteur P. Theunisse is de kans groot dat het atelier en een groot deel van het personeel wordt overgenomen. „We kunnen ook vanuit Afrika niet meer concurreren met Chi na Wij zien ons genoodzaakt om de productielijn ook in dit land te laten uitvoeren. De linge- rielijn en in de nabije toekomst ook een badkledinglijn blijven wel bestaan onder onze merkna men." Met de vakbond en de on dernemingsraad is de Timpa-di- rectie inmiddels overleg gestart over het vaststellen van een so ciaal plan. Theunisse verwacht dat de ontslaggolf in juni plaats vindt. Huur De bedrijfsruimten die Timpa heeft aan de Wattstraat in Tho len, zijn straks veel te groot voor het afgeslankte bedrijf. Om die reden is Theunisse naar een nieuwe locatie aan het kijken. Die zal zo goed als zeker niet meer in Tholen zijn maar over de brug in West-Brabant. „We denken aan Halsteren (Oudemo len), Steenbergen of Bergen op Zoom. We zijn op zoek naar een bestaand gebouw, tegenwoordig staat er veel te huur en daar moet zeker iets tussen zitten voor ons." Het begrip Timpa verdwijnt dus na ruim vijftig jaar uit Tholen. Volgens directeur Theunisse is dat een hard gelag, maar is de stap onvermijdelijk. „Om ons hoofd boven water te houden, moeten we wel. We willen geen nieuw gebouw neerzetten en dan zijn er meer mogelijkheden in West-Brabant. Ons Thoolse pand gaat in de verkoop." De afzetmarkt van Timpa be staat uit West-Europa en de VS. MIDDELBURG - Een 38-jarige Zienkzeeënaar is gisteren vrijge sproken van vernieling. Politie rechter B. Doorewaard Boek hout achtte niet bewezen dat de man 24 mei vorig jaar een ruit van een plaatselijk café had ver nield. De caféhouder en een ge tuige hadden verklaard dat de door Cees Maas MIDDELBURG - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta is niet te gen de nationalisering van het hele Nederlandse hoogspan ningsnet, zoals de meerderheid van de Tweede Kamer dat wil. „We staan er als Delta neutraal tegenover, er verandert voor ons niet zo heel veel want het is nu ook al zo dat publieke partijen aandeelhouders zijn van Delta", zegt woordvoerder J Nelemans. Deze week werd bekend dat ook het dagelijks provinciebestuur van Zeeland nutsbedrijf Delta niet kwijt wil en niet van plan is de aandelen te verkopen. De pro vincie bezit de helft van de aan delen en Provinciale Staten doen 12 maart een uitspraak over het aandeelhouderschap. Duidelijk is al wel dat de Staten hun invloed in Delta wegens groot publiek belang wil behou den. „Wij zijn er bepaald niet rouwig om dat de provincie betrokken wil blijven want het is natuur lijk van groot openbaar be lang," aldus de woordvoerder van Delta Leidingen Centraal staat de liberalisering van de energiemarkt. Minister Brinkhorst van Economische Za ken wil de stroommarkt privati seren, maar dat mag van de meerderheid van de Tweede Ka mer alleen als het stroomnet in overheidshanden blijft En dan gaat het met om het fijn mazige distributienet naar de co- sumenten toe, maar om de vitale transportleidingen naar de ste den en havens toe, plus de hoog spanningsmasten. Om de energiebedrijven en het stroomnet formeel te scheiden moet de overheid het net offi- ceel aankopen. Daar zijn miljar den euro's voor nodig. Minister Brinkhorst, zo maakte de Volkskrant gisteren bekend, wil die miljarden lenen van pen sioenfondsen en andere institu tionele beleggers. In Nederland is het stroomnet grotendeels in handen van de energiebedrijven Delta, Eneco, Nuon en Essent. En die bedrij ven zijn op hun beurt weer ei gendom van gemeenten en pro vincies. Een overheid die eige naar blijft van het nationale stroomnet is ook het advies van de Energieraad aan de minister. De Energieraad is de belangrijk ste overheidsadviseur over de energiemarkt. De vrees van met name de PvdA in de Tweede Kamer en ook in het Zeeuwse provinciebestuur, is dat wanneer het stroomnet in handen valt van een paar con currerende bedrijven, de kans bestaat dat die bedrijven het net slecht onderhouden. Met alle ge volgen vandien, zoals de recente stroomuitval in Italië bewees. De overheid nationaliseerde en kele jaren terug al ongeveer 40 procent van het hoogspan ningsnet in het bedrijf Tennet. De Zeeuwse gedeputeerde J Suurmond gaat nu met de Zeeuwse gemeenten rond de ta fel zitten om te praten over hun toekomstplannen met Delta. pagina 10: GroenLinks wil Delta ontdoen van commercie NIEUWERKERK - Een 47-jari- ge man uit Rotterdam is zondag avond aangehouden omdat hij verdacht wordt van het stelen van brandstof bij een benzine pomp in Nieuwerkerk. De man werd in dit dorp aangehouden, nadat een getuige zijn kenteken had genoteerd. De Rotterdam mer is in verzekering gesteld. Een van de onderdelen van de fittest: rekken en strekken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen ontkomt niet aan ingrijpende keuzes. Zij dreigt nu af te stevenen op grote financiële tekorten. Het huidige gemeentebestuur is bijna twee jaar geleden aange treden met forse ambities op al lerlei terreinen. Deze zijn vastge legd in het raadsprogramma 'Kleur bekennen', dat loopt tot en met 2006. Het financiële klimaat is inmid dels echter drastisch veranderd. Door de economische malaise moet de rijksoverheid flink be zuinigen. Het gevolg is dat ook de gemeenten minder te beste den hebben. Dat zorgt ook in Tholen voor sombere vooruitzichten Uit de jongste gegevens blijkt dat de ge meente de komende jaren kampt met financiële tekorten die oplopen tot rond de twee mil joen euro per jaar. Daarbij is nog geen rekening ge houden met een lange reeks am bities die nog moeten worden uitgewerkt en waarvan dus op dit moment onduidelijk is hoe veel die gaan kosten. Het gaat daarbij onder meer om de verde re professionalisering van de brandweer, het verbeteren van de onderwijshuisvesting in di verse kernen en het opknappen van enkele dorpshuizen en ge meenschapscentra. Lastige keuzes De ontwikkelingen maken bezui nigingen onvermijdelijk. De raadsleden moeten beslissen welke ambities zij (voorlopig) la ten varen en op welke lopende projecten er kan worden beknib beld. Dat wordt een lastige keuze. Zo is eerder al besloten jaarlijks 100.000 euro te bezuinigen op personeelskosten, maar het col lege geeft aan dat dat op dit mo ment 'niet te realiseren' is als daarbij niet in het huidige taken pakket wordt gesneden. De gemeenteraad moet vooral ook bepalen in hoeverre de fi nanciële zorgen worden afge wenteld op de inwoners, door het verhagen van de belastin gen. Als de lastendruk met 5 pro cent stijgt1 in plaats van dat die gelijk blijft, levert dat per jaar ongeveer twee ton op. In zijn overzicht van de stand van zaken rond 'Kleur beken nen' laat het college verder we ten dat het niet kan voldoen aan de opdracht van de raad om de molens in Sint Philipsland, Sint-Annaland en Scherpenisse dit jaar te restaureren. Het is de bedoeling dit jaar een begin te maken met het werk in Sint-An naland en Scherpenisse. Het op knappen van de molen in Sint Philipsland wordt dit jaar voor bereid. De mogelijke nieuwbouw van het Markiezaat College in Tho len vraagt eveneens meer tijd. Het streven is nu daarover in juni een beslissing te nemen. Ook het onderzoek naar de toe komstige huisvestingssituatie van de basisscholen in Sint-An- naland komt later dan ver wacht. Een vergelijkbaar onder zoek in Tholen wordt dit jaar uitgevoerd. De stand van zaken rond 'Kleur bekennen' wordt donderdag 4 maart besproken in de raads commissie algemeen bestuur. Deze bijeenkomst wordt gehou den in het gemeentehuis ir; Sint-Maartensdijk en begint om 19.30 uur. pagina 11Tholen moet investeren in licht verdachte verantwoordelijk was voor de vernieling Diens raads man J. van den Doel wees op te genstrijdigheden in de verklarin gen. Officier van Justitie G Oos- terveld zag voldoende bewijs en eiste 150 euro boete, maar de po litierechter vond dat er een luchtje aan de zaak zat. „Ik heb een sprookjeshuwe lijk", meldde die Vlissinger laatst op zijn werk. Uit pure naijver om zoveel ge luk, zon menige collega op een hatelijke opmerking. Maar hij was ze voor. „Ja", voegde hij eraan toe, „ik ben getrouwd met de heks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21