Besnijden is niet normaal PZC Monnikenwerk dat er op papier achteloos uitziet Rosenboom signeert in Middelburg en Oostburg Verleid door diepte en weerspiegeling GroenLinks wil Delta ontdoen van commerciële taken Biologisch museum verandert in Zeeuws landschapsmuseum 1 Vader en zoon krijgen boete voor geweld kunst Soedanese Nadia Bassheer beschermt dochters tegen ingreep Open dag zorg in Kloetinge Tentoonstelling over historie van de PSD Muurklimmen in Nieuwvliet PZC dinsdag 24 februari 2004 door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout ergerde zich gisteren mateloos aan de hou ding van de negentienjarige man en zijn 49-jarige vader, bei den afkomstig uit Terneuzen. De verdachten toonden geen en kel schuldbesef over het geweld dat ze 5 juli vorig jaar in Sas van Gent tegen de politie had den gepleegd. Sterker nog: ze vonden dat een agent de knok partij had uitgelokt. „Als de po litie begint te slaan, dan maken we daar geen punt van. Dan doen we mee", klonk het eensge zind. De politierechter dacht er anders over. De zoon kreeg voor het mishandelen van zijn vrien din en het plegen van verzet bij zijn aanhouding 750 euro boete opgelegd. De 49-jarige Terneuzenaar, die de arrestatie van zijn zoon met alle middelen trachtte te belem meren, werd veroordeeld tot 500 euro boete „Daarmee komt u goed weg. U moest zich de ogen uit de kop schamen", uitte de po litierechter zijn ongenoegen. De aanleiding tot de aanhou ding van de jonge Terneuzenaar vormde een mishandeling van zijn vriendin. Zij had de politie gebeld. Toen een van de agenten de hyperactieve jongeman voor verhoor wilde meenemen naar het politiebureau, verzette hij zich met handen en voeten. Ver volgens bemoeide de vader zich ermee. Tijdens het matten werd het overhemd met de epauletten van de agent verscheurd. De va der liet gisteren blijken er prat op te gaan de rangonderschei dingstekens van de brigadier mee naar huis te hebben geno men. Officier van justitie G. Oos- terveld vond het incident te schandalig voor woorden. „Het is absurd hoe jullie zijn bezig ge weest om het werk van de poli tie te verhinderen. Zij eiste te gen de jongste verdachte hon derd uur werkstraf en 500 euro boete tegen de vader. De zoon beweerde dat de politieman ook veroordeeld moest worden. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze is met drie kinderen naar Neder land gevlucht. Nadia Bassheer komt uit Soedan. Binnen de leef gemeenschap en de familie is be snijdenis van meisjes een 'nor maal' gebruik. Ondanks dat het officieel door de wet verboden is, wordt daar niet tegen opge treden. „Integendeel, overal waar het gebeurt, worden er ri tuele feesten omheen gevierd. Al le familieleden dienen er bij te komen kijken", vertelt Bas sheer. Zij verzet zich tegen dit gruwelijk gebruik. Ze verblijft met haar kinderen inmiddels vier jaar in het asiel zoekerscentrum in Burgh-Haam- stede. Haar dochters, zeventien en achttien jaar oud. volgen op leidingen bij het ROC Zeeland in Vlissingen en haar zoon van dertien zit in groep acht van obs De Kirreweie in Haamstede en GOES - De Open Dag van de Zorg, zaterdag 20 maart, wordt dit jaar in Zeeland op uitgebrei de schaal gevierd. Ingesteld als promotiedag voor werken in de zorg is het een pro baat middel gebleken om de waardering voor zorgberoepen en instellingen te vergroten. Eenentwintig instellingen ver-za melen zich op het E-Plaza in Kloetinge, het ontmoetingsplein in het hoofdgebouw van cen trum voor geestelijke gezond heidszorg Emergis. Daar is tussen tien en drie uur een Zorgbeurs. Op de beurs profileren zich verpleeg- en ver zorgingshuizen uit de Ooster- schelderegio. Ook is er informatie over de thuiszorg. hoopt de kans te krijgen hier voor automonteur te gaan leren. Voorlopig is er negatief beschikt op de asielaanvragen van hem en zijn moeder. Voor zijn zussen wordt een nieuwe procedure op gestart. De toekomst is onzeker, maar zeker voor Nadia Bassheer is wel dat ze als een leeuwin zal blijven vechten om te voorko men dat haar dochters ooit wor den besneden Bij meisjes in Soedan (en veel andere Afrikaanse en enkele Aziatische landen) worden bij meisjes tussen hun zevende en tiende jaar de schaamlippen en de clitoris ingesneden of voor een deel weggesneden In veel gevallen gebeurt dat zonder ver doving in een niet steriele omge ving en wordt de handeling ver richt met een stuk glas of een scheermesje. Plassen, menstrue ren. geslachtsgemeenschap en het baren van kinderen blijven bij veel vrouwen die besneden zijn de rest van hun leven een kwelling Helse pijnen „Het mag dan bij de cultuur van Soedan horen, zelf heb ik altijd gevonden dat besnijden niet ge zond en niet normaal is", zegt Bassheer. Na de helse pijnen bij de bevalling vooral van haar tweede dochter heeft ze beslo ten er persoonlijk te zorgen dat haar meisjes dit bespaard zal blijven. Jarenlang heeft zij haar dochters bewaakt zodat ze niet ontvoerd werden door eigen fa milieleden die hechten aan de ri tuele voorschriften. Zij plaatste zichzelf en de meisjes daarmee buiten de gemeenschap „Je hoort er niet meer bij als je nog 'open' bent. Je wordt als slet be schouwd", vertelt een van haar dochters. Hun vader zei begrip te hebben voor hun vlucht, maar bleef zelf in Soedan. Nadia Bassheer volgde in Soe dan een universitaire opleiding psychologie. Ze heeft nauwe lijks tijd gehad haar werk in de praktijk uit te oefenen. „Mijn werk was vooral de meisjes be schermen. Naar school brengen en weer halen en ze nooit alleen thuis laten zijn." Ze weet dat veel andere vrou- Nadia Bassheer vertelt Jessica Stein van het Acht Maartteam over haar strijd tegen vrouwenbesnijdenis. Jus Juchtmans en Mare Nagtzaam behoren tot de vaste kunste naars van Galerie van den Berge in Goes. Tot en met 27 maart zijn hun schilderijen en tekeningen gecombineerd in één tentoon stelling. Voor de gelegenheid vertellen ze de PZC wat ze vinden van eikaars werk. üBsa door Ernst Jan Rozendaal tv GOES - De toegankelijkheid van de tekeningen die Mare Nagtzaam toont in Galerie Van den Berge in Goes is mislei dend. Dat spreekt schilder Jus Juchtmans aan. „Ilij lijkt het schijnbaar achteloos op papier te hebben gezet, maar als je goed kijkt, zie je dat dat hele maal niet kan." Juchtmans bezit een tekening van Nagtzaam, en Nagtzaam bezit een schilderij van Jucht mans. „We hebben hem allebei gekocht, we hebben niet ge ruild. We vinden eikaars werk dus echt mooi." Zwart en grijs overheersen in Nagtzaams tekeningen. Maar de witte punten, staafjes of spa ghettislierten zijn niet op een donkere achtergrond getekend, ze zijn uitgespaard. Dat bete kent dat elke tekening van Nagtzaam het resultaat is van monnikenwerk. Geduld Met eindeloos geduld heeft hij met zijn potlood vlakken opge vuld, waarbij hij geen moment uit het oog mocht verliezen naar welke voorstelling hij toe werkte. „Het is werk waarmee je wor stelt", aldus Juchtmans. „Het ziet er vanzelfsprekend uit, maar je voelt dat hij er een hele tijd mee bezig is geweest. De structuur is interessant, er zit humor in, je gaat je afvragen hoe hij het voor elkaar heeft ge kregen, hoe hij die uitsparin gen erin heeft weten te breng en Die dualiteit tussen toegan kelijkheid en diepgang boeit me. Een reeks van witte punt jes op zwart kun je interprete ren als een ritme, maar daar mee ben je er niet. De tekenin gen zijn zo concreet - ze zijn niet conceptueel, ze bevatten geen slogans, ze zijn niet realis tisch - als ze al ergens over gaan dan is het over zichzelf „Je zou kunnen denken dat de tekeningen van Mare Nagt zaam ook best in een biblio theek bewaard kunnen wor den, terwijl mijn schilderijen aan de wand thuishoren, maar dat is naïef gedacht Juist die donkere, kleine werken op pa pier kunnen een hele muur on der spanning zetten. Ik vind het interessant dat ons werk in één tentoonstelling is gecombi neerd Misschien dat de werken afzonderlijk niets aan elkaar toevoegen, maar als geheel wel. Ieder werk heeft in deze ten toonstelling de ruimte gekre gen die het nodig heeft, maar gezamenlijk scheppen ze een boeiende atmosfeer." Tekening van Mare Nagtzaam (links) en een schilderij van Jus Juchtmans in Galerie van den Berge in Goes. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal GOES - Kunstenaar Mare Nagtzaam raak te meteen gefascineerd door de schilderijen van zijn collega Jus Juchtmans toen hij daarmee enkele jaren geleden kennismaak te in Galerie Van den Berge in Goes. „Ik word erdoor verleid." Juchtmans maakt glanzende monochrome schilderijen. Een blauw vlak, een geel vlak, zo lijkt het op het eerste gezicht. Maar de transparante verf die in vele lagen is opge bracht, zorgt bij het kijken naar de schilde rijen voor een bijzondere ervaring. De ruim te waar de werken hangen wordt erin weer spiegelt en wie de tijd neemt om de schilde rijen te bekijken, merkt dat de onderliggen de kleuren zich geleidelijk aan opdringen. „De schilderijen van Juchtmans zijn veel fysieker in de ruimte aanwezig dan mijn te keningen", zegt Nagtzaam. „Dat heeft ook te maken met de manier waarop ze ge maakt zijn. In een grotere beweging. De schilderijen stemmen me tot nadenken. Je loopt er op af, je loopt er omheen, je vraagt je af hoe de kleur en de weerspiegeling zich verhouden tot de ruimte. De schilderijen zijn tegelijk vlak en diep, toegankelijk en gesloten, het concept en het materiaal val len samen." De schilderijen van Juchtmans laten zich goed combineren met de tekeningen van Nagtzaam. Dat is op eerdere exposities ge bleken, dat blijkt nu in galerie Van den Ber ge en deze week ook tijdens Art Rotter dam, waar ze in de stand van Van den Ber ge samen een wand delen. Nagtzaam ge looft wel dat Juchtmans' schilderijen iets toevoegen aan zijn tekeningen. „Dat is dui delijk. maar ik kan niet uitleggen waarom. Ik voel dat het zo is, maar ik kan het niet staven met argumenten." Expositie: schilderijen van Jus Juchtmans en tekeningen van Mare Nagtzaam, t/m 27 maart in Galerie Van den Berge in Goes, open do t/m za van 12-17 uur Van den Berge neemt vanaf aanstaande donderdag tot en met maandag deel aan Art Rotterdam, in de Cruise Terminal Las Palmas aan de Wilhelminakade, open van 11 tot 19 uur door Ronald Verstraten OÜSTBIJRG - Voorafgaand aan de lezing die hij donderdag 18 maart 's avonds houdt in Terneu zen, signeert Thomas Rosen boom 's middags zijn boeken in boekhandel Basting in Oost- burg. De signeersessie duurt van vier tot vijf uur Van half twee tot half drie signeert de schrijver in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Rosenboom heeft het boeken weekgeschenk 2004 geschreven. In dit boek, getiteld Spitzen, draait aanvankelijk alles om de dans, met name de tango, maar wordt de hoofdpersoon tenslot te een wereld ingevoerd van lief de, seks. overspel en verraad. De schrijver debuteerde in 1983 met De mensen thuis, waarvoor hij de Van der Hoogtprijs kreeg. In 1994 kreeg hij de Libris Lite ratuur Prijs voor zijn histori sche roman Gewassen Vlees Zijn nieuwste boek heet De Nieuwe man. De lezing die Rosenboom houdt op uitnodiging van de stichting Prometheus, is van kwart over acht tot kwart over tien in Por- gy Bess. De boekenweek duurt van 10 tot en met 20 maart. Het motto is dit jaar 'Gare du Nord - ont moetingen met Frankrijk'. Tele visiepresentator Philip Freriks, die lang in Parijs woonde, trekt met een voorstelling door het land, waarin dit bekende spoor wegstation centraal staat. De voorstelling is op 10 maart om vier uur 's middags te zien in De Drukkerij in Middelburg en om acht uur 's avonds in De Ko peren Tuin in Goes. Tijdens de boekenweek komen diverse aspecten van Frankrijk aan bod, zoals het landschap, de historie, literatuur, filosofie en de Franse keuken Dagelijks snijden de boekhan dels een ander thema aan. Basting in Oostburg sluit de boekenweek af met een glas Franse rode wijn voor ieder die op 20 maart binnenloopt. Even als vorig jaar hebben ook dit jaar de bibliotheken weer een ei gen boekenweekcadeau, in de vorm van een boeken weektest. Het is een boekje met vragen over literatuur Het boekje is geïllustreerd door de bekende Nederlands striptekenaar Wil lem. Hij woont en werkt al ge ruime tijd in de Franse hoofd stad. wen in Soedan ook tegen besnij denis zijn. De meesten verzetten zich er echter niet tegen omdat het respectloos zou zijn tegen over de familie en de culturele gebruiken. Nadia heeft gekozen voor de normen van gezondheid en menselijke waardigheid. Bin nen de Wereldvrouwen bij So ciaal Cultureel Werk De Licht boei in Zierikzee ondervindt zij begrip en steun voor die keus. In middels stelt ook het Acht Maartteam op Schouwen-Duive- land het onderwerp vrouwenbe snijdenis centraal ter gelegen heid van Internationale Vrou wendag. Dat gebeurt met een do cumentaire en een tafelgesprek op maandag 8 maart in filmthea ter fiZi in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta moet zich beperken tot het beheren en aanleggen van kabels en lei dingen voor de levering van gas, stroom en water. Alle commer ciële activiteiten die met het ma ken en verkopen van energie en het ophalen en verwerken van afval te maken hebben, moeten worden verkocht. De Statenfractie van Groen Links schrijft dit in de notitie 'Delta is meer waard'. Die is be doeld als bijdrage in de discus sie die de provincie momenteel voert over het aandeelhouder schap van Delta. De vorming van een groot net werkbedrijf - waarvan de pro vincie aandeelhouder blijft - en het afstoten van commerciële be zigheden, is volgens Groen Links in het belang van zowel het personeel als de klanten van Delta. Bij een netwerkbedrijf dat in handen is van de over heid, zijn de werknemers zeker der van hun baan. De klanten van Delta zijn erbij gebaat dat stroom, gas en water zonder mankeren binnenkomen. Groen Links vreest dat deze leverings zekerheid in gevaar komt als een commercieel bedrijf het be heer en onderhoud van de net ten moet betalen. Dat zou alleen de hoogstnodige investeringen doen, waardoor kabels en leidin gen kwetsbaarder worden voor storingen. Overigens wil GroenLinks een uitzondering maken voor water. Omdat de kwaliteit daarvan zo belangrijk is voor de volksge zondheid, moet de watervoorzie ning in handen blijven van de overheid. Ook mag Delta actief blijven in windenergie, warmte krachtcentrales, industrie- en af valwater en telecommunicatie. GroenLinks houdt rekening met juridische obstakels als de com merciële activiteiten verkocht zouden worden. Bovendien draait de divisie Milieu slecht, dus die zal ook weinig op|^ ren, verwacht fractievoo-i M. Wiersma. „Maar wij z™J niet uit op geld, maar opdr hartiging van de belang® de klanten en het personeel.' De Centrale Ondernei en de directie van Delta &ÜJ" vorig jaar na eigen ondenodir gezien van de vorming v®, vet 'netwerkbedrijf Ou houd van banen veilig te s-.ejj bij een eventuele verkoop r m het bedrijf, zijn harde afs'Jrj gemaakt over de overgr--*5' medewerkers naar een eigenaar. Dat gebeurt nu oot de fusie van Delta Wate; Waterbedrijf Europoort maken ons dus geen zorg zegt COR-voorzitter W Waal. De directie van Delta wijst vens op dat Delta nu s. klein bedrijf is en dat opsd sing daarom geen goed :c« Zij wil een goed nettenbea graag in samenhang blijvesa met de productie en veite van energie. IJZENDIJKE - Hel Strub seum in IJzendijke houdt m maart tot en met 30 oktobui 'j De historie van de PSD zijn bi derdste tentoonstelling. De organisatoren zijn da® op zoek naar uniek en histoti D materiaal, zoals oude foto's attributen over en vandePs vinciale Stoomboot Diena "t De oude foto's en atnbutenff tot 3 maart in te leveren bijl museum in IJzendijke van gen uur 's morgens tot vijf: 's middags. Na de tentoonstelling De his: rie van de PSD krijgt iedffl zijn of haar spullen weer spoedig mogelijk terug. door Rinus Antonisse DOMBURG - Binnen enkele maanden valt een besluit over de toekomst van het Zeeuws Bio logisch Museum (ZBM) bij Dom burg. Als de plannen doorgaan, wordt het omgevormd tot een museum voor natuur en land schap. Het ZBM als zodanig verdwijnt; het gaat deel uitmaken van de stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL). Voorwaarde is dat er door de provincie uitzicht wordt geboden op voldoende fi nanciële steun, ook op langere termijn. En het moet mogelijk zijn de accommodatie in de oran jerie bij kasteel Westhove uit te breiden. Het plan hiervoor, van de Archi tecten Associatie, is klaar. De oranjerie annex koetshuis blijft in originele staat. Nieuw zijn twee paviljoens en een nieuwe entree die op het voorplein ko men. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg buigt zich mo menteel over het ontwerp. Bedoeling is dat de hele bene denverdieping van de oranjerie beschikbaar komt als expositie ruimte. Een permanente ten toonstelling over natuur en land schap krijgt daarin een belang rijke plaats (er blijft ook ruimte voor wisselexposities). In de pa viljoens komen een ontvangst ruimte en een horecadeel. Een ingrijpende aanpassing, waar mee de nieuwe 'missie' van het museum goed voor het voetlicht kan komen. Directeur M. Hemminga van HZL, tevens waarnemend-direc teur van het biologisch museum, zegt dat nu de laatste puntjes op de i worden gezet. „Het is best een complexe situatie. Kasteel Westhove wordt gerestaureerd, er komt een nieuwe verkeers- en parkeersituatie, we willen een historisch gebouw aanpassen. Maar ik geloof wel in een goede afloop." Voor het uitbreidingsplan wordt geld gevraagd aan de Eu ropese Unie Ook van de provin cie verwacht Hemmmga een be tekenende bijdrage en HZL stopt er zelf geld van de Postco deloterij en sponsors in. De drie gemeenten op Walcheren is ver zocht om een financiële bijdrage voor het scholenwerk. Bedoeling is alle basisscM op het eiland voor een ba :f uit te nodigen, waarbij de druk ligt op voorlichting o het ontstaan van het land*:: in Zeeland. Daarbij speel; landschapstuin van 2,5 hetf sr een belangrijke rol, vertelth .f minga. Hier zijn verschillende schapstypen te zien, zoa moergebied (waar veenis a: graven), een dijktuin, een a w genlandschap, een duin, vliedberg en een boerder,:. Het zijn monsters van hetec Zeeuwse landschap, verdif lijkt Hemminga. De verbouw van de oranje* nieuwe expositie over het schap en de uitbreiding ff heemtuin worden in etappe; gevoerd Hemminga ver» dat het hele project gesr over drie jaar kan worden wezenlijkt 4 pagina 18: Buiteng* NIEUWVLIET - In- en Ouid" centrum Nieuwvliet houdt vrijdag en zaterdag activit® middagen voor jongeren. Op het programma staand. meer muurklimmen, kites.' hindernisbaan, boogschiets speleologie. Er zijn twee programmas' voor de jeugd van acht tott tien jaar en één voor dtf jaar en ouder. Beide nuddj zijn van half 13.30 uur tot!'" (Advertentie) Hierbij de letter .oj DVD-spaaractie>3": PZC Iedere dag er een andere IK»" 3 krant die samen het woord "*®r vormen Deze actie loopt hee< maand februari. Alleen origin* spaarzegels uit de krant opof?^ spaarkaarten zijn geldig Spaana* staan op zaterdag in de krartf» februari. ju

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 10