.Ziektekostenpakket verwarrend Alles in je leven moet je een keer proberen [Men geeft band net zusterstad lawa meer inhoud Bezorgdheid over ongeremde groei op Schouwen-Duiveland Hij heeft net zo'n ondeugende blik als Pietje Bell SI Omwonende klaagt over plek voor zorgcomplex Politieman bedreigd Duiker tussen wateren piotherapeut verwijt verzekeraars gebrekkige voorlichting Meisje slaat jongen met flesje Jongen steekt afval in brand Man in sloot door sms'je Vechtpartij in Middelburg Vrouw mishandelt plaatsgenote Fietser valt bij aanrijding «flnqrid Huibers VARTENSDIJK - Reis- stige Tholenaars en Sint-Phi- slanders worden komende ja- met behulp van aantrekke- t arrangementen aange- wrd eens naar de Poolse zus- Rtad Ilawa af te reizen. Het «^dorkest uil Ilawa mag op «tien komen musiceren. gemeester en wethouders •ben vier projecten bedacht de eilandbewoners meer bij stedenband betrekken, dat licht is het opmerkelijk t het leeuwendeel van het dget van 19.000 euro wordt Wikt om met college en raad ar Ilawa af te reizen en het dse gemeentebestuur op ten te ontvangen. Tijdens uitwisselingen zal zowel op olm als in Ilawa de Ereenkomst worden getekend arbij de stedenband voor nog sïien jaar word bekrachtigd, igemeester W. Nuis van de Wente Tholen heeft met bur- ■'•r J Maskiewicz van hJSSINGEN - Een 46-ja- hge Vlissinger is zaterdag- niddag aangehouden we- l'ns het woordelijk bedrei- «n van een politieagent •mgehouden. politeagent had, samen een collega, een 21-jarl- Vlissingse bromfietser zijn woning in de Ar gusstraat aangehouden '•"•dat hij zonder helm reed alcohol gedronken had man wilde nog iets uit hjn woning halen en op moment kwam een ^-jarige medebewoner aaar buiten die de agenten insprak en vervolgens ïreigde een van hen met ^•bijl te zullen slaan, ^man werd gelijk aange boden en in verzekering föteld. De bijl werd uit de honing gehaald en in be- ^ggcnomen Ilawa afgesproken dat er voor taan elk jaar een aantal concrete projecten worden uit gevoerd die ook jaarlijks wor den geëvalueerd. Komend jaar staat er behalve de uitwisseling van beide gemeentebesturen ook een bezoek van het jeugdor kest uit Ilawa op het program ma. Het is de bedoeling dat jonge Thoolse muzikanten in 2005 bij het jeugdorkest in Ilawa op bezoek gaan om met een ge zamenlijk optreden het 750-ja rig bestaan van die stad luister bij te zetten. Er is ook afge sproken dat zowel het Thoolse VVV als het buro voor toerisme in Ilawa een bezoek aan de zusterstad zal gaan promoten. Studenten Om dat te bereiken zal er een uitwisseling voor het personeel van beide VW's worden georga niseerd. Ook worden studenten van de Hogeschool Zeeland en de toeristische opleiding NHTV uit Breda gevraagd om te onder zoeken hoe Ilawa beter kan in spelen op de wensen van de toe rist. Met het Moller Lyceum in Ber gen op Zoom, waar veel Thoolse leerlingen op school zitten, is af gesproken dat Ilawa wordt opge nomen in het excursieprogram ma. Verder gaan leerlingen uit klas vier en vijf havo en vwo sa men met leerlingen van het ly ceum in Ilawa onderzoek doen naar de veranderingen in Polen met het oog op de toetreding tot de Europese Unie. Daarbij wor den de onderwerpen massame dia, politieke besluitvorming, criminaliteit en veiligheid en mens en werk onder de loep ge nomen. Het onderzoek levert de leerlingen studiepunten op. Gereserveerd Voor dit jaar is er 2400 euro ge reserveerd voor projecten die met de stedenband te maken hebben. Omdat B en W 19.000 euro no dig denken te hebben, wordt de gemeenteraad gevraagd 16.600 euro extra beschikbaar te stel len. Dat wordt donderdag 4 maart besproken tijdens een ver gadering van de commissie alge meen bestuur. Er wordt vanaf 19.30 uur vergaderd in het stad huis in Sint-Maartensdijk. De 93-jarige Willem Kloet ziet voor het eerst in zijn leven zijn vertrouwde plekjes vanuit de lucht. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - „Wat ik nog te wensen heb? Dat ik maar goed terug mag komen", vindt Willem Kloet. Hij is 93 jaar en wordt door zijn familie getrak teerd op een vliegreis in een Cessna 172. Niet eerder heeft hij vanuit de lucht naar Zeeland ge keken, naar zijn boerderij, aan leunwoning in Zierikzee en an dere vertrouwde plekjes. „Daar hadden we vroeger geen geld en geen tijd voor." Kloet zegt even voor zijn mai- denvlucht, dat de rondvlucht een leuke verrassing is van zijn familie, maar dat hij ook niet veel te kiezen had. „Ze hebben alles geregeld en toen vertelden ze het. Ik kon er niet meer onder uit. Maar luister, kom ik nu ook nog in de krant?" Hij lacht, maar lijkt toch licht uit het veld geslagen. „Dan vertel ik niets meer." Kloet laat in het midden of hij het meent. Zijn familie weet be ter. „Typisch opa", zegt een kleindochter. En inderdaad, even later lacht hij breeduit. „Misschien moet je wel alles een keer in je leven proberen. Ik heb ook nog nooit in een groot vlieg tuig gezeten. Dus wie weet wat er nog volgt." Kloet richt zijn leven zelfstan dig in. Tafeltje-Dek-je komt langs, maar voor de rest regelt hij alles zelf. Hij rijdt auto en on langs moest hij voor verlenging van zijn rijbewijs medisch ge keurd worden. „Ik hoef pas over drie jaar weer terug te komen. Ik zie goed en met mijn reflexen is blijkbaar ook niets mis." Hij zal zich in de lucht over moe ten geven aan Walter van Kam. „Ik heb wel vertrouwen in hem. Ik ken hem nog niet zo lang, maar hij is een goede vlieger." Van Kam is de vriend van een van zijn kleindochters. Hij is in het dagelijks leven piloot van een Boeing 737 voor vliegmaat schappij Ryanair. Een Boeing of een Cessna, dat is een wereld van verschil. „Als ik niet regelmatig met een Cessna of een ander klein type vliegtuig zou vliegen, zou ik de ervaring snel kwijtraken", merkt Van Kam op. „Maar ik ben hier op Midden-Zeeland nog vaak te vinden." Vroeger maakte hij re gelmatig rondvluchten vanaf het vliegveld bij Arnemuiden „Zo ben ik ook in het grotere werk gerold. Ik vind het nog steeds prachtig om rondvluch ten te kunnen maken, omdat je direct mee mag delen in het ple zier dat de passagiers aan het vliegen beleven." „Zullen we dan maar gaan?", zegt Willem Kloet. De motor draait en de Cessna rijdt naar de startbaan. Ze hebben als doel thuisplaats Zierikzee, Dreischor, Haamstede en de Stormvloedkering. Een uur en een kwartier later landt het vliegtuig weer op Midden-Zee land. Kloet had zijn vlucht niet willen missen. HEINKENSZAND - Tegen de bouw van een woonzorgcom plex in de toekomstige wijk On der de Dijk 2 in Heinkenszand is hij niet, maar het 'massale' ge bouw is op de verkeerde plek ge pland. P. de Koster betoogde dit onlangs voor de Raad van State in Den Haag. Hij woont aan de Kraaiendijk vlakbij het te bouwen complex. Het woonzorgcomplex zou vol gens De Koster eerst niet op de nu aangewezen locatie in Onder de Dijk 2 komen. „Om plaats te maken voor woontorens waar mee veel geld valt te verdienen, is het naar de Kraaiendijk opge schoven. Voor ouderen die in het complex gaan wonen, is dat niet goed. Ze komen in een stille hoek te zitten De Koster heeft een alternatief aangedragen, dichterbij de drukke Drieweg en een toekomstige speeltuin. „Zo massaal wordt het woon zorgcomplex niet", reageerden ambtenaren van de provincie en de gemeente Borsele. De hoogte van het gebouw wordt op zeven tig meter van de woning van De Koster hooguit 7.5 meter en de bijna drie meter hoge Kraaiend ijk zit er nog tussen. „Van een onaanvaardbare aantasting van de belangen van omwonenden is geen sprake", aldus de vertegen woordigster van de provincie. Zij en haar collega van de ge meente Borsele gingen niet in op het argument van De Koster dat het gebouw op een verkeer de plek is gepland. Er staat al een woonzorgcentrum tegen over en onder meer cliëntenorga nisaties zijn bij het plan betrok ken. De gemeente Borsele hecht veel waarde aan de bouw van het woonzorgcomplex. In Hein kenszand bestaat grote behoefte aan zorgwoningen. Voor de ge meente is zeker zo belangrijk dat er voor het eerst in Hein kenszand verpleeghuisplaatsen komen. Nu moeten Borselse ouderen nog naar Goes voor ver pleeghuiszorg De Koster eiste schorsing van de goedkeuring van het bestemmingsplan Onder de Dijk 2 tot de Raad van State een definitief oordeel velt over zijn bezwaren. Dat kan tot uit stel van de voorbereidende wer ken leiden. Uitspraak volgt op korte ter mijn. door Ali Pankow KERKWERVE - Wat blijft er over van de ruimte op Schou wen-Duiveland als de bevolking in de nabije toekomst echt zou groeien naar 60.000 inwoners? Die vraag kwam met enige be zorgdheid zaterdag aan de orde tijdens de jaarvergadering van de districts-commissie Zeeland van Natuurmonumenten. De vraag was ingegeven door het toekomstperspectief voor de ze regio dat onlangs werd ge schetst tijdens een symposium van de honderdjarige Rabobank op Schouwen-Duiveland. „Dat soort toekomstverwachtin gen zijn op geen enkele weten schappelijke basis gestoeld", voerde een van de andere leden aan. Het geschetste perspectief gaf toch aanleiding tot een dis cussie over de wijze waarop Na tuurmonumenten betrokken is bij beleidsvorming. Volgens voorzitter Jos Hugense van de districts-commissie mani festeert Natuurmonumenten zich niet zo tijdens openbare in spraakprocedures, maar is deze organisatie wel betrokken in een vroeg stadium van menings vorming Overigens acht Hugen se het belangrijk dat het behoud van zoveel mogelijk waardevol le ruimte wordt veilig gesteld. „Waar een nieuwe woonwijk verrijst, komt nooit meer natuur THOLEN - De gemeente Tholen begint 26 februari met de aan leg van een duiker tussen de Noordvest en de Middenvest. Door de verbinding tussen de twee wateren komt er een bete re doorstroming van de Noord- vest en een extra berging voor overtollig regenwater. Omdat er bij doorverbinding een peilverschil van ongeveer vijftig centimeter ontstaat tus sen de Vest aan de Parksingel en aan de Ten Ankerweg wordt er een stuw aangelegd. De werk zaamheden worden vanaf de Mo- lenvlietsedijk verricht. Deze is daarom van 26 februari tot 9 april tussen Bolwerk en Parksin gel voor alle auto's afgesloten. terug. Maar dat geldt ook an dersom. Waar een natuurgebied wordt ingericht, zal nooit meer bebouwing komen." Dat er op Schouwen-Duiveland met de huidige 34.500 inwoners nog heel wat ruimte te koeste ren is, konden de deelnemers aan deze jaarvergadering zelf er varen tijdens de excursie door een depl van Plan Tureluur langs de zuidkust van Schou wen. Voorafgaand daaraan gaf terreinbeheerder A. Boon van de zogeheten Eenheid Schelde een toelichting. Hij ging kort in op het ontstaan van de inrichtingsplannen rond om de Oosterscheldekust. De mogelijkheid tot een aaneenge sloten herinrichting langs de zuidkust van Schouwen is geba seerd op het rijksbeleid zoals vastgelegd in de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Van de 700 hectare natuurher- winnmgsgebied binnen het her inrichtingsproject Schou- wen-Oost heeft Natuurmonu menten nu 175 hectare in zoge heten tussenbeheer De organisa tie krijgt door de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) aangekochte grond in beheer. In het begin wordt die grond nog uitgegeven aan de betrokken boeren, maar na verloop van tijd wordt het onttrokken aan het agrarisch areaal en als grasland inge zaaid. Daarna volgt de herin richting als natuurgebied. Doel daarvan is aan de gouden rand' van de Oosterschelde hier een brak moerasgebied te realiseren met waterputten en oude kre kenpatronen. „Wij creëren de uitgangspunten om natuurlijke processen hun gang te kunnen laten gaan", aldus Boon. Vol gens hem betreft het hier een in ternationaal voorbeeldproject van natuurherwinning. De sa menwerking binnen de Landin richtingcommissie en de begelei dingscommissie beschouwt hij als succesvol poldermodel. Volgens Boon verloopt de grond aankoop van vrij schrale land bouwgrond hier behoorlijk vlot en verwacht hij binnen een half jaar een volgende grote aankoop van tachtig hectare. Ook heeft hij goede hoop dat nog dit jaar met de herinrichting in deelge bied zes langs de zuidkust van Schouwen kan worden begon nen. maandag 23 februari 2004 Tlaudia Sondervan 5. DES - Te veel mensen zijn Khtop de hoogte welk ziekte- stenpakket zij nodig hebben. langdurige onduidelijkheid Hwat wel of niet in het basis- hoort, heeft veel mensen verwarring gebracht. Dat Jg [vsiotherapeut I. van Loo iKapelle. Hij verwijt de ziek- lostenverzekeraars gebrekki- oorlichting. wntènplatform Het Klaver- Goes meent echter dat foorlichting voldoende is ge- 5t. Wel denkt woordvoerster Vermeer dat veel mensen t de langdurige onzekerheid r de inhoud van de te verze- itn pakketten de draad zijn jjjtgeraakt. Tot 1 maart kan aanvullende verzekering ziekenfonds en particuliere itekosten verzekering nog den gewijzigd. De grootste m naderingen in de nieuwe pa- 1 r.en betreffen tandartszorg ifysiotherapie. Loo stelt dat veel van zijn infondspatiënten ver- bikt re geren als hen duide- wordt dat hun verzekering otherapie onvoldoende dekt. jzegt dat hij van collega's de- Éde ervaringen hoort. Ironisch jandelingen door een fysio- srapeut worden per januari jaar uitsluitend vergoed bij aanvullende verzekering, arbij moet de cliënt aangeven hij voor negen of meer behan- lingen premie wil betalen, patiënten met een chroni- j :c aandoening moeten oplet- k als hun aandoening door 3 behandelend specialist en verzekeraar als chronisch is cgemerkt krijgen zij fysiothe- pie vergoed, maar niet de eer negen behandelingen: die ii voor eigen rekening, tenzij zich voor die negen sessies jen bijverzekerd. Boven- zegt Van Loo, valt het gros de patiënten die zichzelf wel als chronisch beschouwen, in de nieuwe vergoedingsrege ling niet in die kwalificatie. Het Klaverblad beaamt dat. Nog een financiële valkuil vindt Van Loo dat patiënten naar ge lang hun polis een maximaal aantal behandelingen per jaar krijgen vergoed en niet meer per kwaal. „Vooral wat oudere pa tiënten realiseren zich slecht in welke mate hen dat kan beper ken." Behandelingen die patiënten zelf moeten betalen kosten hen 21,50 euro per keer. Volgens Van Loo gaan veel mensen te gen een tekortschietende verze kering oplopen. Het gemiddeld aantal behandelingen ligt vol gens hem op zestien. De twee grootste zorgverzeke raars in Zeeland, CZ Zorgverze keringen en OZ Zorgverzekerin gen, reageren verschillend op de reacties van hun verzekerden. OZ laat weten zijn verzekerden in een schrijven over de wijzigin gen te hebben geïnformeerd. Vol gens een woordvoerster zijn er geen mensen die hun polis op het laatste moment willen wijzi gen. CZ daarentegen meldt sinds 1 februari dagelijk zes- tot zevenhonderd telefoontjes te hebben gekregen van klanten die advies wilden. Van de 130.000 contacten mondde 78,5 procent uit in een hogere aanvul lende verzekering, zegt woord voerster Josée Verstappen. Pietje Bell, Quinten Schram, deelde gisteren handtekeningen en kaarten uit in Cinecity in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - In december ging Pietje Bell 2, oftewel De jacht op de Tsaren- kroon, al in première, maar nog steeds trekt de kinderfilm volle zalen. Zeker als 'de artiesten in het wild rondlopen', zo als zaterdag in de hal van Cinecity. Hoofdrolspeler, Quinten Schram, alias Pietje Bell deelde handtekeningen uit en Frensch de Groot uit Terneuzen, alias Sproet, was de andere eregast. Kinderen hoef je niets meer te vertellen over Pietje Bell. De schare die in Ci necity wacht op een glimp van de spe lers, hebben Pietje Bell 1 allemaal ge zien. Ze kennen Sproet en Pietje Bell heus wel. Heel voorzichtig klinkt Pietje, Pietje, als de held Quinten op een gouden stoel plaatsneemt. „Hij ziet wat bleekjes. Een goede strandwandeling zal hem goed doen'", zegt een moeder. Regisseur Maria Peters weet beter. Quinten is verkouden. „Maar hij wilde niet afzeggen. Gelukkig, maar, want dan had hij wel heel veel fans teleurgesteld." Op zoveel belangstelling had Quinten niet gerekend. Ongeveer honderd fans wachten geduldig op hun beurt. Quinten zet zijn handtekening, haast letter voor letter, op elk papiertje. Thom van Don gen (7 jaar) moet nog wachten. Volgens zijn moeder is hij ook net een Pietje Bell. Thom kijkt ondeugend, maar toch moet hij nadenken of hij weieens iets heeft gedaan wat niet zo aardig was. „Ja een keer", zegt hij. „Ik was met mijn moeder en vriendje naar de markt ge gaan. Van een groenteboer kregen we mandarijntjes. Ik heb de schillen latei- naar de groenteboer gegooid." Zijn moeder knikt. „Vanaf die tijd neem ik die jongens niet meer mee naar de markt" Bijna vijfhonderd kaartjes werden zater dag voor de twee voorstellingen van Piet je Bell verkocht. GOES - Een zestienjarige inwoonster van Goes is in de nacht van zaterdag op zondag in de Lombardstraat in haar woonplaats aangehouden. Ze had in een horecagelegenheid op de Oude Vismarkt in haar woonplaats een zeventienjarige bekende uit de ge meente Goes met een flesje op het hoofd geslagen, dit naar aanleiding van een langer lopend conflict tussen bei den. De zestienjarige wordt doorverwezen naar bureau HALT. OOSTDIJK - Een zestienjarige jongen uit de gemeente Reimerswaal werd zaterdagmiddag rond half drie op de Lavendeldijk in Oostdijk op de bon geslingerd, omdat hij een hoop afval in brand gestoken had. De berg bestond uit plastic, hout en blikjes. ARNEMUIDEN - Bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is zaterdagochtend rond drie uur een 32-jarige man uit Oudenbosch met zijn auto in een slip ge raakt. De man verklaarde tijdens het typen van een sms'je in de slip geraakt te zijn, waarna zijn auto in de sloot terecht kwam. weer uit de sloot werd geslingerd en tot stilstand kwam op de vluchtstrook. De bestuurder werd met een pijnlijke nek voor onderzoek overgebracht naar het zie kenhuis, waar ook een bloedproef werd afgenomen. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Gouda is gis termorgen vroeg op de Markt in Middelburg aangehou den. Kort daarvoor was een vechtpartij ontstaan, waarbij een twintigjarige Vlissinger een paar tanden kwijtraakte en een gescheurde lip opliep. De politie verdenkt de man uit Gouda van het slaan van de Vlissinger. De vechtpartij ontstond na een woordenwis seling tussen twee groepen. VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen werd in de nacht van zaterdag op zondag een 26-jarige Vlissing- se aangehouden. Zij had in een horecagelegenheid op het Bellamypark een achttienjarige plaatsgenote zonder re den enkele keren bij de keel gegrepen. De achttienjarige heeft aangifte gedaan van mishandeling DOMBURG - Een 39-jarige fietser uit de gemeente Veere is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Schelpweg in Domburg. Hij raakte de arm van een 63-ja- rige voetganger uit Neunkirchen (D). De racefietser viel bij de aanrijding. Hij werd met schouderletsel naar het ziekenhuis gebracht en kon na behandeling het zieken huis weer verlaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9