Doorbraak in Haïti blijft nog uit Aanslag Israël eist acht levens PZC Britse leraren mogen drugstests uitvoeren Fitte Robert Mugabe verbijstert de wereld door bij te tekenen folitieke oppositie en opstandelingen eisen definitief vertrek president Aristide Blair gaat voor ierde termijn Schwarzenegger nil einde aan lomohuwelijk Te veel flitscamera's in België Europese Groene Partij opgericht Hond van Bush overleden Wahid weer presidentskandidaat Twee Chinezen in 2005 ruimte in Nader doet gooi naar Witte Huis Le Pen niet naar verkiezingen Zonnebaden bij min 3 maandag 23 februari 2004 onnnze redactie buitenland jORT-AU-PRINCE - Intensieve sltmationale bemiddeling üfft afgelopen weekeinde geen jorbraak gebracht in de crisis i Haïti. De omstreden presi- jfni Aristide accepteerde onder jjoie druk een internationaal ntdesplan dat zijn machtsbasis jat afbrokkelen, maar de poli ce oppositie en de gewapende pandelingen blijven eisen dat staatshoofd zijn koffers Kt üb door de Amerikaanse ge ilt Roger Noriega geleid inter zonaal onderhandelingsteam DNDEN - Ui' Britse premier J'cnv Blair heeft ondanks de toe- heeft de tegenstanders tot van avond de tijd gegeven om het plan te accepteren. Diplomaten uit de VS, Canada en Frankrijk, alsmede vertegenwoordigers van de Organisatie van Ameri kaanse Staten en het Caribische samenwerkingsverband Cari- com, hebben gewaarschuwd voor een verder bloedvergieten als de anti-Aristide-groeperin- gen niet instemmen met hun voorstel. Het vredesplan dat op tafel ligt voorziet erin dat Aristide zijn ambtstermijn tot begin 2006 ge woon kan uitzitten. Hij moet wel een nieuwe premier naast zich dulden die een regering zal samenstellen waarin ook de op positiegroepen hun zegje kun nen doen. Datum Na vorming van een nieuwe re- geerploeg komen er verkiezin gen, maar een datum daarvoor is nog niet vastgelegd. „Ik accepteer het plan volle dig", aldus Aristide zaterdag na afloop van overleg met de inter nationale delegatie. De presi dent tekende wel aan dat ontwa pening van alle facties onder deel is van het plan. Met verwij zing naar de gewapende rebel len die verscheidene Haïtiaanse steden in de greep hebben, zei hij niet te zullen samenwerken met 'terroristen'. De tegenstanders van Aristide wezen er afgelopen weekeinde op dat Aristide eind januari ook al instemde met een soortgelijk plan, maar vervolgens militante sympathisanten op pad stuurde om af te rekenen met de rebel len die pogen hem op Port-au-Prince af te zetten. „We kunnen dit plan gewoon niet ac cepteren zonder het vertrek van Aristide". verwoordde Rose- mond Pradel van de socialis tische oppositiepartij Kanakom het standpunt van de tegenstan ders. Tweede stad De onlusten in Haïti hebben de afgelopen weken aan bijna zes tig mensen het leven gekost. Grote delen van het noorden van het land staan onder contro le van gewapende opstandelin gen, die met of nauwelijks con tacten onderhouden met de poli tieke oppositie. Gewapende rebellen zouden gis teren de tweede stad van Haïti, Cap-Haïtien. in handen hebben gekregen. Volgens ooggetuigen vielen de opstandelingen eerst de plaatselijke luchthaven aan. waarop ze posities innamen in de circa 500.000 zielende tellen de plaats. Er zou geen verzet zijn geweest. Op zo'n twintig kilometer ten noorden van Port-au-Prince werd een politiepost belaagd, maar pro-regeringstroepen wisten de aanval af te slaan. Het was voor de eerste keer dat de rebellen zo dicht bij de hoofd stad toesloegen .ANP/AFP Kmende druk op zijn persoon, :ja zinnen gezet op een derde mnijn als regeringsleider. Britse minister-president raakte dat in een gesprek met ■3 Britse boulevardblad News fie Word bekend. „Ik zal me- naar voren schuiven. Dit is, xgeacht de problemen en de rik. een enorm plezierige en ïïiedigende baan en ik ben a plan ermee door te gaan", ius Blair. De premier is de itste maanden steeds meer der vuur komen te liggen, on- vrmeer door het Britse aan tel in de oorlog tegen Irak en uitblijven van de vondst van akse massavernietigingswa- is. Sjn populariteit is daardoor Serk gedaald, maar dat lijkt j au weinig te deren. „De tijden i i|n harder, maar ik ben een har- dere persoon dan zes of zeven jar geleden", aldus Blair die aar verwachting in de eerste ielftvan 2005 verkiezingen uit schrijft. Blair is sinds 1997 pre meten werd in 2001 herkozen. WAFP/RTR door Ans Bouwmans IASHINGTON - I)e Californi- xfae gouverneur Arnold Schwar- :r wil dat er zo snel moge- Ejk een einde komt aan de be stuurlijke ongehoorzaamheid in if stad San Francisco. Daar lijn de afgelopen weken bijna 1100 homohuwelijken gesloten, wdanks een wettelijk verbod. 'weerechtszaken die zijn aange bannen door conservatieve pueperingen hebben de afgelo st week niet geleid tot een on- tiddellijke opschorting van de iuwelijkssluitingen. Schwarze- heeft daarom de procu- tfur-generaal van zijn staat ge ragd in te grijpen, en die heeft ieloofd dat te doen. burgemeester kan niet zo t-aar trouwboekjes uitdelen aan taren van gelijke sekse, als het fewelijk volgens de wet van de raat is voorbehouden aan een ?n een vrouw, aldus Schwarzenegger. Califomië it wel het recht op partner- apsregistratie, maar heeft homohuwelijk bij de verkie zen van 2000 afgewezen, torgemeester Gavin Newsom San Francisco, dat een gro- homogemeenschap kent, dat het verbod strijdig is K 'net grondrecht op gelijke be deling Califomië. Hij daarom vorige week een Echtelijke procedure aange bannen tegen de staat. De •ttk ervoor zorgde hij voor op- Mudding door de ambtenaren inde burgerlijke stand van de op de andere dag opdracht *S«ven paren van gelijke sekse huwen. kt leidde tot een stormloop op K gemeentehuis. Homoparen K he hele Verenigde Staten den naar de als vrijgevoch- bekend staande stad aan de ^enkaanse westkust om daar 'trouwen. bde VS begon het debat over homohuwelijk vorig jaar ïteen uitspraak van het fede- ifi hooggerechtshof waardoor '•cnoseks in het gehele land uit 'Criminele sfeer werd gehaald. 'Tvolgens besloot het hoogste in Massachusetts dat het Eelijksrecht in die staat dis- ^totnerend was. Als gevolg •Evan kunnen daar vanaf half de eerste officiële Ame- Zanse homohuwelijken wor- gesloten. Het voorbeeld van _':n Francisco vond vorige week "Jvolging in New Mexico. GPD Een politieonderzoeker staat voor de getroffen bus die gisteren explodeerde in Jeruzalem. i n foto Kevin Frayer/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Een dag voordat het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag zich buigt over de Israëlische 'veilig heidsmuur'. heeft een Palestijnse extre mist zichzelf opgeblazen in een drukke stadsbus in Jeruzalem. De 23-jarige zelfmoordenaar, verbon den aan de Al Aqsa Martelaren Briga de. vermoordde acht passagiers. Zeker zestig mensen raakten volgens Israëli sche media gewond. De vorige Palestijnse aanslag had op 29 januari plaats, ook in Jeruzalem en ook toen was een bus het doelwit. Er vielen destijds elf doden. Het karkas van deze verwoeste bus is vandaag in Den Haag te zien als een stil protest tegen het Pa lestijnse geweld en als een voorbeeld van wat de veiligheidsbarrière moet gaan voorkomen. In een verklaring van de Al Aqsa Marte laren Brigade werd gisteren verwezen naar de omstreden ruim zevenhonderd kilometer afscheiding die Israël bouwt. De organisatie, gelieerd aan de Fa- tah-beweging van de Palestijnse leider Arafat, repte van een 'nazi-muur die ons niet zal weerhouden aanslagen te plegen'. De aanslag zou evenwel niet direct met de muur samenhangen, maar een vergel ding zijn voor Israëlische operaties in de Gazastrook op 11 februari, waardoor vijftien Palestijnen omkwamen. Noodzaak Verscheidene Israëlische bewindslieden grepen de aanslag aan om de noodzaak van de muur nog eens te onderstrepen. De Israëlische strijdkrachten sloten kort na de aanslag de regio rond de stad Bethlehem hermetisch af. De militairen waren vooral actief in Hussan, het dorp waar de dader woonde. Volgens bronnen van de Israëlische krant Haaretz zal de regenng-Sharon de jongste aanslag evenwel niet zoals ge bruikelijk vergelden met hardhandig militair optreden tegen onder meer fa milieleden van de dader. De Palestijnse Autoriteit nam direct af stand van de aanslag. Een woordvoer der van Arafat sprak van een schadelij ke actie voor de Palestijnse campagne tegen de muur. Verscheidene Palestijn se functionarissen onderstreepten gis teren dat de muur tot extra boosheid en frustatie leidt bij duizenden Pa lestijnen. De afscheiding gaat op verscheidene plekken door Palestijns gebied en het le ven van veel Palestijnen is door de al deels aangelegde omheining nog moeilij ker geworden, betoogden ze. Afbreken Israël begon juist gisterochtend met het afbreken van een deel van de afschei ding in bezet Palestijns gebied. Het gaat om een acht kilometer lang stuk hek dat het Palestijnse dorp Baka al Sharqiya afscheidt van de rest van de Westelijke Jordaanoever. Volgens de joodse staat gaat het niet om een publiciteitsstunt met het oog op het begin van de zittingen vandaag in Den Haag. Nasser al Qidwa, de leider van de Pales tijnse delegatie in Den Haag, zei niet te verwachten dat de jongste aanslag scha delijk is voor hun zaak. ANP door Esther Gotink LONDEN - Leerkrachten in Groot-Brittannië krijgen de be voegdheid om de kinderen op hun school willekeurig te testen op drugsgebruik. Volgende maand wordt aan alle schooldi recteuren in het land uitgelegd hoe ze de steekproef kunnen toe passen en welke gevolgen ze aan een positieve uitslag mogen ver binden. Lerarenbonden en hulporganisa ties voor drugsverslaafden blij ken allerminst gelukkig met het plan. „We kunnen hun niet ver plichten, maar als directeuren denken dat ze een drugspro bleem hebben in hun school, dan moeten ze de mogelijkheid hebben dat te testen", zei pre mier Tony Blair gisteren in een Britse zondagskrant. De pre mier legde uit dat zulke tests binnenkort mogelijk zijn via uri- neproeven of snuffelhonden. Wordt een student positief be vonden, dan heeft de leraar de keuze hem of haar tijdelijk te schorsen, hulp aan te bieden of aangifte te doen bij politie. Vorige maand is cannabis een drugsklasse verlaagd in Enge land en Wales, waarmee het be zit ervan niet langer automa tisch tot een boete of arrestatie leidt. De regering legde uit dat ze zich liever wilde concentre ren op de handelaren van drugs. Tegelijkertijd werd de straf voor dealen opgeschroefd tot veertien jaar cel. Oppositiepar tijen vinden dat van de nieuwe maatregelen een verkeerde bood schap uitgaat, namelijk dat het gebruik van cannabis opeens geen serieuze overtreding meer is. Nu Blair drugstests op scholen wil introduceren, menen de To ries en Liberaal-Democraten dat zijn Labour-regering alleen nog maar grotere verwarring wekt. GPD DENDERMONDE De Belgische justitie kan de groeien de stroom aan geflitste verkeersovertredingen niet meer aan. Het aantal bekeuringen moet met een kwart omlaag, vindt procureur C. Du Four van Dendermonde. In Antwer pen zal justitie ook hooguit een bepaald aantal proces sen-verbaal verwerken. De toevloed aan geconstateerde overtredingen is ontstaan door de honderden extra flitspalen langs Belgische we gen. België kende tot voor kort bijna geen verkeerscame ra's. De overheid heeft ze geplaatst om het verkeer veili ger maken. ANP ROME - Europese groene partijen hebben zaterdag in Ro me een pan-Europese groene partij opgericht. Het is de eerste politieke partij op Europees niveau. De nieuwe partij is samengesteld door politici uit 32 lan den. waaronder ook Nederland. Behalve uit de huidige EU komen de partijen uit de tien landen die op 1 mei EU-lid worden en uit Oekraïne, Roemenië en Georgië. De nieuwe partij zal nu een campagne houden voor de Eu ropese parlementsverkiezingen van juni. ANP/DPA WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft zaterdag zijn veertien jaar oude Engelse springer spaniël Spot laten inslapen. Het huisdier, dat ziek was geworden, werd in het Witte Huis geboren toen Bush senior er nog de scepter zwaaide. Bush en zijn vrouw Laura hebben nu nog een hond en kat, Bamey en India. ANP/RTR JAKARTA - De voormalige Indonesische president Ab durrahman Wahid is door zijn Nationale Bewustwording spartij (PKB) naar voren geschoven als de kandidaat voor de presidentsverkiezingen begin juli. Volgens The Jakarta Post van zaterdag waren er geen andere partijgenoten die de kandidatuur nastreefden. De 63-jarige bijna blinde islamitische geestelijke, ook be kend onder de naam Gus Dur, werd in juli 2001 door het parlement als president de laan uitgestuurd en vervangen door Megawati Soekarnoputri. ANP PEKING - China wil volgend jaar twee austronauten in de ruimte sturen. De bemande ruimtevlucht gaat vijf tot zeven dagen duren, aldus zaterdag de ruimtevaartautori teiten. China werd vorig jaar het derde land ter wereld dat een mens de ruimte instuurde na de Verenigde Staten en de voormalige Sovjet-Unie. Wang Yongzhi, de chefontwerper van het Chinese beman de ruimtevaartprogramma, zei zaterdag tegen het televi siestation CCTV dat de voorbereidingen voor de tweekop pige missie met het ruimteschip Shenzhou VI soepel verlo pen. Eerder berichtte een Chinees persbureau dat Peking drie man met de Shenzhou VI wilde meesturen. ANP/RTR KIEV - Oekraïeners nemen een zonnebad op een tintelende winterdag in Kiev. Na een relatief koude periode met temperaturen van min tien graden celcius, steeg het kwik in de Oekraïense hoofdstad afge lopen weekeinde tot min drie graden. foto RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zimbabwanen hebben het afgelopen weekein de op de staatstelevisie een fitte en dansende Robert Mugabe kunnen aanschouwen. De abso lute heerser van Zimbabwe vier de zijn tachtigste verjaardag in het bijzijn van 10.000 genodig den. De president maakte duidelijk dat een compromis met de oppo sitie even ver weg is als zijn pen sionering; tot 2008 zal de murw gebeukte bevolking het met hem moeten doen. Wie had gehoopt op een presi dentieel cadeau in de vorm van een stap terug, kwam bedrogen uit. In een verjaarsinterview zei Mugabe zich zo sterk te voelen als een bokser en haalde hij als vanouds uit naar de oppositie partij, de Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC). Om de Zuid-Afrikaanse presi dent Mbeki tevreden te stellen, zei hij met de MDC te willen pra ten, maar alleen als ze stoppen het land te saboteren en de be- WASHINGTON - Ralf Nader doet ook dit jaar weer een gooi naar het Amerikaanse presi dentsschap. Dat zei hij gisteren in het politie ke praatprogramma Meet the Press van het televisiestation NBC. De 69-jarige voorvechter van comnsumentenrechten neemt als onafhankelijke kandi daat deel aan de verkiezingen. In 2000 was hij de presidents kandidaat van de Green Party. Hij maakte toen het leven van de Democratische kandidaat Al Gore zuur. Vier jaar geleden haalde hij op nationaal niveau als presidentskandidaat maar 2,7 procent van de uitgebrachte stemmen. Belangrijker waren echter de stemmen die hij in de staten New Hampshire en Flori da kreeg. Hadden die kiezers in deze staten de Democratische kandidaat gesteund, dan had Ge orge Bush nu niet in het Witte Huis gezeten en was Al Gore pre sident geworden. ANP volking te laten lijden. Voor de vijf miljoen Zimbabwanen die inmiddels honger lijden en zijn aangewezen op noodhulp, moet de aanblik van volle tafels even vervreemdend hebben gewerkt als de opmerking dat de MDC verantwoordelijk is voor hun toestand. Mugabe ziet de MDC als een verlengstuk van het per fide Wekten, en vergeeft het de partij vooral niet dat ze de sanc ties steunt die de Europese Unie en de Verenigde Staten onlangs verlengden Bijna tweehonderd leden van Mugabes getrouwen is een ver bod op reizen of investeren opge legd. Ook is het moeilijker ge worden om kinderen aan een buitenlandse school te laten stu deren. Voor Mugabe reden in het interview te concluderen dat sancties immoreel zijn. omdat ze de gewone bevolking het hardst treffen. Hij ging eraan voorbij dat zijn landgenoten honger lijden vanwege een de sastreus verlopen landhervor ming, en dat de rekening hier van vooralsnog wordt betaald door de VS en de EU in de vorm van voedseldonaties. Mugabe is op tachtigjarige leef tijd nog steeds de geslepen poli ticus van weleer. Hij weet dat Zuid-Afrika een akkoord wil tussen regering en oppositie, en dus zegt hij wel te willen praten maar niet met de 'oppervlakki ge' MDC-leider Morgan Tsvangi- rai. Mugabe signaleerde wel 'en kele andere geschikte mensen' in de partij, wetende dat datwee- spalt kan veroorzaken en zeker voor vertraging zorgt. GPD MARSEILLE De leider van het extreemrechtse Front Natio nal, de 75-jarige Jean-Marie Le Pen, mag niet deelnemen aan de Franse regionale verkiezingen die volgende maand worden ge houden. Een rechtbank in Marseille be sliste gisteren dat hij zich niet kandidaat kan stellen in de zui delijke regio Provence-Al- pes-Cóte d'Azur, omdat hij niet kan bewijzen dat hij officieel in woner is van deze regio. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5