ik-op-stuk werpt vruchten af Ratten en Koeters zitten om raadsleden verlegen 7 Romeinse strijdstep en koninklijke doop luiden carnaval in arnaval verloopt rustig in Hulst en Sas van Gent zeeuwse almanak In de kast ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 23 februari 2004 ^Harold de Puysseleijr LST- Het carnavalsfeest in nrffk is het afgelopen week je zonder incidenten verlo- Wel zorgde de introductie een sluitingsuur voor de -jen in Hulst voor enig ze- Rchtig gedrag onder som- f camalvalvierders. De feestvierders in Sas van Gent zijn al vele jaren ver trouwd met een volledige slui ting om 01.00 uur van de horeca tijdens carnaval. Daarnaast krij gen herrieschoppers daar lik- op-stuk van de politie. Wie zich misdraagt, kan rekenen op een boete en een tijdelijk verblijfs- verbod. „Dat werkt zeer zeker", stelde burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen gisterenmiddagt. „Car naval in Sas kent een heel rustig verloop. Het is een heel gemoe delijk volksfeest eigenlijk, dat mede te danken is aan het sa menspel tussen de horeca-uitba- ters, de gemeente, de politie en de carnavalvierders." De carnavalsoptochten in Sas van Gent en Hulst trokken dui zenden mensen. In Sas van Gent pakten enkele jubilerende wa genbouwers extra uit. Pijke Zot had een wagen gebouwd rond de hit 'Hocus Pocus, iedereen kan toveren' van de Vlaamse meidengroep K3 onder het mot to: 'wij toveren alweer de 44e Pijcke Zotwagen tevoorschijn'. De stoet in Hulst trok weer hon derden nieuwsgierigen die soms met verbazing de verrichtingen van de chauffeurs van de grote wagens volgden. De wagens wa ren hoog en kunstig geconstru eerd. Zo trokken een kasteel, een heksenwagen, een circus en een grote disconar voorbij. Veel deelnemers beeldden allerlei on derwerpen uit: de welpjes van de scouting die steeds een nieu we goede daad verrichtten, de schildersgroep die omstanders naschilderden en een honkbal team. Bij de kleine groepen en individuelen was het thema 'Van wie zai gai d'r ene' op ver schillende manieren uitgewerkt Luchtartiesten De Ventjes in Sas van Gent. foto's Camile Schelstraete drie uur 's nachts mochten torecaondernemers namelijk r nieuwe gasten meer binnen st jfspraak tussen gemeente en ecagold dit jaar voor de eer- raal. De sanctie op overtre- gwas een boete van enkele renden euro's. Het compro- werd geboren nadat in ieen storm van protest op- j onder feestgangers en de eca-exploitanten toen burge- 5ter J. Mulder aanstuurde wliedige sluiting van alle ho- jgelegenheden om drie uur 's its Mulder bedacht de maat- •iomdat in voorgaande jaren al eens een vechtpartij ont- "P si tijdens carnaval. irel de conclusie moeilijk te 6en is of het leutfeest in de feente dankzij de nieuwe Jregel uitermate vlotjes is Jopen, denkt de burgemees- c'aide regel wel degelijk bij- ngt aan een carnaval zonder «enten „Het overlopen van line café naar het andere kan ide nodige onrust teweeg agen", zegt Mulder. „En nu alles rustig en goed ver- er." Alleen in zaal Scheer- s in Vogelwaarde ontstond .wachttijd om binnen te ko- i doordat daar een maxi- ii aantal bezoekers was inge- ommotie 'commotie' in het uitgaansle- cbeperkte zich tot de veelge- jrie vraag na twee uur 's its: 'waar is het nog leuk en I moeten we zorgen dat we sen zijn rond drie uur'. wijst in Hulst de kinderen aan die niet van hem zijn. voor de kar van jubilerende Pijcke Zot in Sas van Gent. van onze verslaggevers ST. JANSTEEN - Carnaval is in een aantal plaatsen in de streek aan inflatie onderhevig, althans voor zover het de deelname aan de raad van elf betreft. Zowel in St. Jansteen als in VVestdorpe, lukte het dit jaar niet een vol tallige raad op de been te breng en. In de kleurrijke stoet in St. Jan steen trokken zaterdag onder grote publieke belangstelling acht grote wagens door het dorp. Daarnaast liepen zo'n vijftien grote en kleine groepen mee. De wagen van de Deur- douwers uit Kloosterzande, die vorige week door onbekenden nog gedeeltelijk was vernield, werd op het laatste moment af gemeld. De leden hadden hun creatie niet op tijd af kunnen krijgen voor deze eerste op tocht. De stoet in het Rattenrijk werd niet aangevoerd door een prins carnaval met zijn gevolg. De carnavalsstichting had voor deze functies te weinig liefheb bers. Prins Jacqueline van de vrouwelijke raad van Twelf nam wel enkele honneurs waar. Zij bekeek met haar gevolg, waaronder enkele mannelijke adjudanten, de optocht vanaf de prinsesssenwagen. 's Avonds reikte zij in de Warande ook de prijzen uit. Westdorpe De Koeters in Westdorpe kregen op de eerste dag van het carna val ook geen volledige raad van elf op de been. Prins Edmundo stapte toch op de wagen. Hij werd bijgestaan door vier raads leden, een hofdame en een poli tieman. In de stoet reden drie grote wagens mee en veel kinde ren. Prins Edmundo reikte aan Luciën Raemdonck en Eddy Ver schelden de Opper Koeter uit, de hoogste onderscheiding van de carnavalsstichting Beiden zijn al 33 jaar jurylid van de op tocht. De belangstelling voor het leutfeest in de plaatselijke horeca was 's avonds maar ma tig- Vogelwaarde Voorafgaande aan de carnavals optocht der Vogelpiekers waren serieuze controles bij de deelne mers. Brandweer en politie con troleerden op veiligheid van en Oermensen van de Vogelpiekers in Vogelwaarde. op de wagens en op alcoholische dranken. Hier en daar moesten kratten bier verwijderd worden en een aantal bouwploegen kreeg aanwijzingen om bepaal de zaken aan hun wagen te ver anderen in verband met de vei ligheid. Bij deelname aan een volgende optocht zal gecontro leerd worden of de wijziging is uitgevoerd. Er waren acht bin- nenwagens en acht buitenwa gens. De organiserende Vogepie- kers noemden het een geslaagde optocht, die vrolijkheid uit straalde mede door een 40-tal grote en kleine groepen. Na de stoet volgde de prijsuitreiking door Prins Peet I in zaal Scheer ders. Lamswaarde Een stoet van achttien praalwa gens, vier prinsenwagens en heel wat loopgroepen zorgde gis teren voor een vrolijke optocht bij de Lamsoren. Burgemeester J Mulder van Hulst gaf op de Verkensmarkt het startschot voor de rondgang door het dorp. Volgens een woordvoerder van de camalvalsvereniging waren er meer bezoekers dan in voor gaande jaren. Na afloop vond in een bomvolle Luifel de prijsuit reiking plaats door prins Pico. Terncuzen Buurtvereniging Scas probeert in Terneuzen het zottenfeest van de grond te krijgen. „Ieder jaar zie je de belangstelling groeien", zegt secretaris Bennie de Krijger. Voor de vijfde editie trokken zaterdagmiddag vanaf buurthuis 't Schelpenhoekje, voor deze gelegenheid omge doopt tot de Zotte Schelp, zo'n 160 vooral jeugdige verklede deelnemers door de aangrenzen de Bloemen -en Vogelbuurt. De stoet werd aangevoerd door een wagen met jeugdprins Areski Khemissi en prinses Shelley Lansman. Verder sloten nog twee kleine wagens en een Antil liaanse praalwagen in de stoet aan. Tijdens het aansluitende li monadebal in de Zotte Schelp reikten de wethouders C. Lief- ting en C. de Mol - Marcusse de prijzen uit. Beide bestuurders werden nog benoemd in de orde van de Zotte Schelp, 's Avonds volgde nog een drukbezocht Ca- ribean feest. Graauw Een langgerekte stoet trok zater dag door de straten van Djerken- land (Graauwt). De Boozy Woozies speelden met hun Neel- tje Jacoba en de aanwezigheid van misdaadverslaggever Peter R. De Vries in op Mabelgate. Toeschouwers kregen gratis een exemplaar van de 'Boozywoozie- bode', met de laatste 'onthullin gen' over de kwestie. Zo biecht Mabel er in op, dat ook Prins Ad der Djerken betrekkingen met haar heeft onderhouden, en opent het pamflet met het nieuws dat Mabel en Friso hun bruiloft in Graauw vieren. De groep die besloten had het voormalige ziekenhuis in Hulst opnieuw volledig op te tuigen, betrok het publiek nadrukke lijk bij haar act. „Mevrouw, hebt u misschien iets nodig van een correctie of zo", zo benader de een uiterst vriendelijke vrou welijke 'plastieken chirurg' een toeschouwster. „Een borstver groting, bil verkleining en een beetje vet wegzuigen mis schien?" Het kon allemaal in het Sint Ludwiena Hospital Carna val. Clinge Enkele kilometers verderop trok ook door de straten van Kriekputtersland (Clinge) de op tocht. De eerste groep protes teerde tegen het invoeren van een sluitingsuur. Met 'Apre ski tot een uur of drie, daar zakt ons broek van af' speelden de Troepaoeren in op de plaatselij ke actualiteit. Ook de Bemhardklinkers had den weer werk gemaakt van hun jaarlijkse bijdrage aan het carnaval. 'Wij zetten alles op zijn kop', luidde het thema van hun wagen en loopgroep, met een vette knipoog naar de carna valskraker van De Deurzakkers. Het rijdende café van De Meel zakken, en de groep felgele kip pen die de vogeltjesdans deden als voorloper van de wagen rond het thema 'In vogelvlucht vliegen wij d'r in' maakten de optocht in Clinge mede tot een mooi schouwspel. Philippine Prins Piwi van de Mosselkrau- wers in Philippine reikte zater dag aan de plaatselijke vereni gingen De Sloebers en de Zwaantjes de zilveren Mossel uit. De bouwers kregen deze on derscheiding vanwege hun ver dienste voor het carnaval in Phi lippine. In de optocht kwamen veel jongeren met leuke ideeën voor de dag. „Dat belooft voor de toekomst", zei Piwi. Daarnaast reden nog drie grote praalwagens door de straten van het mosseldorp. 's Avonds hielden de Mosselkrau- wers met de DC-band een kroe gentocht. ogelwaardc leren ze over de bloemetjes en de bijtjes. De raad van Elf ging per step naar het Hulster stadhuis. door Jeanette Vergouwen en Frank Gijsel HULST - De traditie wil, dat De Vossen (Hulst) en De Nacht- uuln (Aardenburg) elk jaar op nieuw een ludieke stunt verzin nen om het leutfeest mee te ope nen. Zo geschiedde ook dit jaar. De Hulster Prins Robbie zorgde zaterdagmiddag voor een ludie ke opening van carnaval, nadat de grootste boer van Ulst, de stadhuistoren, weer van een reu zen boeren kiel was voorzien. De hele raad van elf stepte op een indrukwekkend grote step door de binnenstad. Omdat de nar niet meer op de grote step paste, reed hij met een klein stepje vooruit en maak te de binnenstad (on)veilig. Ach ter de grote step, waar geen stuurbekrachtiging op zat, hing een soort Romeinse strijdwagen waarin een breed glimlachende Prins Robbie met hofdames zat. Tijdens de sleuteloverhandiging op het bordes memoreerde de prins dat zowel hij als burge meester J. Mulder roots in Axel hebben en dat ze allebei iets met besturen van doen hebben. „Ik begin nog maar net, dus ben ik gekomen op de step. Een step is namelijk voor een ieder van ons, één van de eerste dingen op weg naar het leren besturen van iets groters Tijdens de zuur- koolmaaaltijd werden Bennie de Deckere en Mile Buijsse uit geroepen tot 'erevos'. Uulehat Prinses Catharina Amalia kreeg zaterdagmorgen op ludieke wij ze in het Uulehat (Aardenburg) het sacrament van het doopsel toegediend De Aardenburgse Carnavalsstichting pakte weer eens uit met een aansprekende openingsstunt op het Kaaiplein. De vernieuwde kikkerfontein, waarmee in maart wordt proef gedraaid en die in april in ge bruik wordt genomen, was de ideale plek voor de doopplech tigheid van het jonge prinsesje. Het werd een doldwaze boel waar ondanks de kou veel be langstelling voor was. De act begon met de aankomst op de fiets van de pastoor. Hij kondigde de komst van Prins Willem-Alexander en prinses Maxima met de baby Catharina Amalia aan. De baby - zuigend aan een flesje bier - lag in een kar achter een auto en bij het op rijden van het plein zorgde het huisorkest de Bloasuuln voor het Wilhelmus. Na de verwelko ming door jeugdprins Kevin en prins Hurmun sprak burgemees ter J. Sala enkele woorden tot de hoge gasten De eigenlijke doop werd ver richt door de paus. Nadat hij de Aardenburgse grond had ge kust, begaf hij zich compleet met rollator en rolstoel naar een hoogwerker Vanaf die plek schepte hij wat doopwater uit de fontein om later naar bene den af te dalen om de doop uit te voeren. Burgemeester J. Sala en wethou der R Leentfaar traden daarbij op als getuigen. Voor de gelegen heid werd het lied Catharina Amalia aangeheven. Vooraf moest prins Hurmun de jonge baby nog voeden en voorzien van een schone luier. Dit zorgde voor hilarische taferelen. Prins Gerben voorziet Amalia van een fruithapje in Aardenburg. (advertentie) MEDEDELING In verband met Carnaval is ons kantoor aan de Baudeloo 16 in Hulst op dinsdag 24 februari vanaf 13:00 uur gesloten De redactie is telefonisch bereikbaar. Kleine broertjes kunnen een grote plaag zijn. Daar weet de vierjarige Rick uit Middel burg alles van. Heb je net een Lego-toren ge maakt, stoot broertje hem weer om. Favoriete teken films worden verpest door luid gebrul en op mooie teke ningen zit om de haverklap een potloodkras. Maar het ergste is nog wel dat het favoriete spel - papa en mama laten schrikken - altijd gesaboteerd wordt, omdat broertje luidkeels de superge heime verstopplaats verraadt. Die dag wilde Rick mama weer de stuipen op het lijf ja gen. En geen broertje mocht dat plan verpesten. Dus nam hij voorzorgsmaatregelen. „Mama, wil je Gijs bij de kast weghouden", riep hij luid keels, „want daar zit ik in. En anders trekt-ie hem open en dan weet jij meteen waar ik ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29