WSE CQURAN Verdeelde reacties op plan VVD PZC Hervormers op zijspoor gezet in Iran Kleurrijk carnaval Massaslachting in noorden Oeganda Nieuwe tegenslag treft tribunaal in zaak tegen Milosevic ïberalen presenteren strenge maatregelen voor integratie buitenlanders PFen VVD illen verbod loslimclub nns Rainier ampt met acute artproblemen Sport 13 t/m 20 Wisselend succes voor Zeeuwse atleten op NK Pim Fortuyn postuum gelauwerd Mugabe wijkt niet Herinneringen aan Britannia Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 wmmm—mm 6° tl f N 4 Soms een bui Ui en dan zon, ook stapelwolken en lokaal een bui. Matige noordenwind, ^ima vanmiddag rond de 6 graden. (6e jaargang no. 45 andag 23 februari 2004 nummer 1,20 nnze redactie binnenland - [S HAAG - Het integra- plan van de VVD-Twee- •gé kamerfractie met een aantal strenge maatre en eisen voor niet-wes- migranten in Neder- :d is gemengd ontvangen, {eringspartijen CDA en zijn redelijk positief, iar oppositiepartijen en n pnisaties van allochto- ij iin Nederland wijzen be- cj grijke delen van het plan Ltecnticaster van het plan is jenLinks-leider Halsema. Zij de plannen 'onvoorstel- „De WD maakt hiermee Üelijk dat het haar helemaal lom integratie gaat maar 5 om uitsluiting." «schokt sema is vooral geschokt door plannen om immigranten die trouwen pas na tien jaar [verblijfsvergunning te ge- i en diegene die de partner het buitenland haalt voor njaar financieel verantwoor de stellen voor de geliefde, it zijn meestal vrouwen die •komen voor een huwelijk, maak je dan volledig afhan- jk van hun man. Vrouwen :ten juist zelfstandigheid u gen en de taal leren en wer- s,dan integreren ze veel snel le zegt Halsema. grootste oppositiepartij •- PvdA heeft een lijst met aanmer kingen bij het plan. „De WD is te vrijblijvend over wonen, werk en onderwijs en is vooral bezig met het uitsluiten van mensen." Kamerlid Dijssel- bloem mist een hoop in de noti tie. De WD loopt volgens hem 'met een grote boog' om artikel 23 heen. Ook over de 'witte vlucht' uit sommige wijken in grote steden zegt de notitie niets. „De WD is heel restrictief. Tien jaar lang geen recht op een uit kering, maar de kans dat een mi grant een werkvergunning krijgt is met de huidige werk loosheid heel klein. Zo sluit je mensen uit. een idioot voorstel." De WD krijgt wel steun van CDA en LPF en in mindere ma te van D66 en SP. LPF-leider Herben stelt dat het CDA be schikt over 'een goed kopieerap paraat'. Veel plannen zijn al ka binetsbeleid, of zijn overgeno men van de LPF, meent Herben. D66-leider Dittrich is het in gro te lijnen eens met het WD-plan, maar vindt dat de li beralen alle allochtonen nu op een hoop gooien „Dat is onge richt en weinig liberaal." Dit trich wil ook de overheidsfol- ders in meerdere talen blijven publiceren De WD wil dat af schaffen. Organisaties van allochtonen in Nederland zijn niet gelukkig met het WD-plan. Het is be doeld om buitenlanders buiten de deur te houden en het maakt vrouwen afhankelijker van hun man, stelt het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB). Vooral het voorstel over de lang durige verantwoordelijkheid voor huwelijkspartners stuit op forse kritiek van het NCB. Ook Forum, Instituut voor Mul ticulturele Ontwikkeling noemt ÏÏTERDAM - LPF en VVD len dat minister Remkes (Bin- alandse Zaken) activiteiten Ede fundamentalistische mos- beweging Hizb ut Tahrir IT) in Nederland verbiedt. Igens de twee partijen vormt torganisatie een bedreiging ide Nederlandse rechtsorde. but irir (Bevrijdingspar- zou op 6 maart een congres bij stadion De Kuip in am, maar volgens het igramma Netwerk heeft de di- 5e van De Kuip het contract Jfdezaalhuur opgezegd toen informatie kreeg over de ach- ironden van HUT. Tweede-Kamerleden Eerd as (LPF) en Wilders (WD) üen de Kamer willen terug pen n het krokusreces als ïkes de bijeenkomst op 6 at niet had willen verbie- :CDA heeft zich aangesloten Kamervragen van Eerdmans K'Jders over de moslimbewe- l maar wil nog niet pleiten reen verbod. „Ze hebben in and nog niets strafbaars tin en zijn ook in de VS en ie EU niet verboden", aldus A-Kamerlid Van Fessem. aaakt zich wel grote zorgen 'berichten over het antisemi- ékarakter van de HUT. organisatie werd eerder in kland verboden, omdat de- Rjandig zou staan tegenover fcntse grondwet en antisemi- 'zou zijn. ANP 'VICO - De 80-jarige prins van Monaco is voor de keer in twee maanden in «ekenhuis opgenomen. Hij b acute hartproblemen', al- bet paleis gisteren. onderzoek blijkt dat de Problemen had met een Nagader nabij de plek in november 1994 een by- Ïfcratie werd uitgevoerd, een verklaring van het pa- ^d'ci hebben het probleem ódels verholpen. Prins Rai ls zaterdagmiddag in het «huis opgenomen en blijft 'n principe nog enkele da- ÜIP/AFP CLINGE - Toverende Pivookes lopen door de straten van Clinge. In Zeeuws-Vlaan deren en 's-Heerenhoek vierden vele Zeeuwen dit weekend carnaval. Er waren lan ge stoeten en veel kijkers. Vooral het koningshuis werd vaak op de korrel genomen. Het feest verliep in Zeeland rustig, op wat kleine opstootjes na. Bij de extra alco holcontroles had slechts een enkele bestuurder te veel op. foto Camile Schelstraete pagina 9: carnaval in zeeland van onze redactie buitenland TEHERAN - De hervormingsge zinde beweging in het islamiti sche Iran is op een politiek zij spoor geplaatst. De internatio naal omstreden parlementsver kiezingen van afgelopen vrijdag zijn uitgelopen op de verwachte zege van de conservatieven. De parlementariërs die ijverden voor democratisering zijn hun meerderheid kwijt. Hoewel er waarschijnlijk pas op zijn vroegst vandaag een voorlo pige einduitslag van de stembus gang op tafel ligt, prees de gees telijk leider van Iran, ayatollah Khamenei, de Iraniërs alvast die kozen voor zijn behoudende lijn. Volgens Khamenei waren het het 'volledige vrije, gezonde en legale' verkiezingen. In zijn visie hebben vooral 'de Verenig de Staten, de zionisten en de vij anden van Iran' verloren De hervormers en ook de inter nationale gemeenschap hebben voorafgaand aan de verkiezin gen kritiek geuit op het uitslui ten van meer dan tweeduizend progressieve kandidaten door de Raad van Hoeders. Dit gre- mium ziet toe op het islamiti sche gehalte van het Iraanse staatsbestuur De uitsluiting was voor honderden andere kan didaten uit het liberale kamp re den de verkiezingen te boycot ten. Hun oproep aan de Iraniërs om de stembussen te mijden, lijkt succes te hebben gehad. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren kwam de helft van de 46,3 miljoen kiesgerech tigden vrijdag opdraven, de laag ste opkomst in de geschiedenis van de islamitische republiek. De opkomst in de hoofdstad Te heran was zelfs nog geen 30 pro cent. De precieze zetelverdeling in de 290 personen tellende 'Maj lis' is niet bekend, mede doordat er in tientallen districten een tweede ronde nodig is. Daar haalde geen van de kandidaten de benodigde 25 procent van de stemmen. Tweederde Waarschijnlijk krijgen de behou dende parlementariërs tweeder de van alle zetels in handen. De van onze redactie buitenland KAMPALA - In het vluchtelin genkamp Ogur in Noord-Oegan- da is zaterdagavond een massa slachting aangericht, waar schijnlijk door circa honderd zwaar bewapende opstandelin gen van het Verzetsleger van de Heer (LRA). Volgens de provin ciale autoriteiten zijn in totaal 192 mensen doodgeschoten en of verbrand. Het kamp met ongeveer 4800 in gezetenen ligt ten noorden van de stad Lira, op driehonderd ki lometer noordelijk van de hoofd stad Kampala. Drie weken gele- den werden in een ander kamp in de buurt van Lira ook al vijf tig vluchtelingen afgeslacht door het LRA. De Oegandese re gering verklaarde recent dat het LRA bijna uitgeschakeld was. Een rooms-katholieke geeste lijke telde in totaal 173 licha men. „Ik telde 121 lichamen. Op dat moment waren al 52 licha men begraven in een massa graf", zei priester Sebat Ayala. „Volgens een lokale militie be gonnen de rebellen hun aanval van een afstand met artillerie vuur. De militie zag dat ze wer den overstelpt en raadden de dorpelingen aan te vluchten. Maar zij verdwenen in hun hut ten die vervolgens werden aan gestoken door de rebellen", al dus de priester. Door aanvallen van het LRA op burgerdoelen in het noorden de tienjaren termijn 'volledig uit de lucht gegrepen' „De eisen voor binnenkomst zijn al ver zwaard. Daar bovenop zouden dan nog zwaarder eisen ko men". aldus Forum-directeur S. Harchaoui. WD-fractievoorzitter Van Aart- sen zei gisteren in een toelich ting op de notitie dat huwelijks migratie een 'gigantisch pro bleem' is voor een succesvolle in tegratie. ANP Pim Fortuyn kreeg afgelopen zaterdag postuum zijn ge lijk van zowel rechtse als ook linkse woordvoerders. Dat gebeurde tijdens een LPF-congres ter ere van de opening van het wetenschappelijke instituut van de par tij, uiteraard vernoemd naar de oprichter daar- van. *3 Tachtig jaar maar nog niet van wijken willen weten. De Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe kon digde zaterdag op zijn ver jaardag aan nog vijf jaar te willen aanblijven Tot ver bijstering van de Zimbab- wanen. Mugabe toonde uiterma- (T te fit. w De een heeft er ooit een mosselfestijn meegemaakt, een an der een boekenfeest en een derde er sjiek gedineerd met haar geliefde. Bijna iedereen die er voorbij wandelt, heeft wel een herinnering aan het Vlissingse hotel-restaurant Britannia. Na een leegstand van bijna vier jaar wordt het horecacomplex aan de Boulevard bin- nenkort gesloopt en weer opgebouwd. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buiten land: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 en 20 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Joegosla- vië-Tribunaal heeft er een nieuw probleem bij in het door tal van tegenslagen geplaagde Milosevic-proces: voorzittend rechter May stapt per 31 mei op wegens ziekte. President Theodor Meron van het VN-hof in Den Haag maakte het vertrek van de Brit gister middag bekend. De Amerikaan Meron, die onder druk van de VN in New York staat om het werk van het tribunaal uiterlijk in 2010 af te ronden, heeft er een probleem bij: de vervanging van May dreigt voor nieuw tijd verlies te zorgen. Milosevic kan zich namelijk, tot in hoger beroep, tegen de benoe ming van een vervanger verzet ten. Zijn juridisch adviseurs wil den gisteravond desgevraagd nog niet op de zaak ingaan. In het verleden heeft de ex-presi dent van Servië en Joegoslavië echter zelden een gelegenheid voorbij laten gaan om de rechts gang te traineren. Volgens som mige waarnemers is dat om zo lang mogelijk via de tv zijn pu bliek thejis te kunnen bespelen. Als het proces eenmaal voorbij is, is Milosevic in een Finse of Zweedse cel snel vergeten, rede neren sommigen. Ook al is een vervanger be noemd, dan kunnen de zittingen pas worden voortgezet als de nieuwe rechter zich vertrouwd heeft gemaakt met wat er tot nu toe in de zaak is gebeurd. Het proces begon ruim twee jaar geleden, op 12 februari 2002. ANP (Advertentie) volksvertegenwoordiging komt in mei voor het eerst in de nieu we samenstelling bijeen. De uit komst maakt de bewegingsruim te van de liberale president Kha tami nog kleiner dan dat die al was. Zijn ambtstermijn loopt nog tot juni volgend jaar, maar zijn invloed op het landsbestuur is nu nagenoeg volledig beknot ANP/AFP/RTR/DPA van het land zijn al honderddui zenden tot een miljoen mensen op de vlucht geslagen. Zij wor den opgevangen in speciaal be schermde kampen, maar ook de ze worden geregeld door de op standelingen overvallen. Het LRA heeft duizenden kinderen ontvoerd om te gebruiken als kindsoldaat of als seksslaaf. Het Verzetsleger opereert van uit het zuiden van Soedan en staat onder leiding van de zelf verklaarde mysticus Joseph Ko- ny. Zij zeggen te strijden voor een verbetering van het lot van het Acholi-volk in Noord-Oeganda ANP/AFP/RTR naamj-C noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersnVv 5 weken voor 14,50. rtraat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: C noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maH twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- r permaa„dmet numme' automatische incasso (e 19,45). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 56,60). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 2>17^0)C 'nCaSS° Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice 11711 Aft jail's Antwoordnummer 112 o 1 1000 umv cv 4800 VBBredd d. wo do w (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1