Smith verbetert oud record De Bruin en droomt van Olympia aerson boekt tiende WB-zege Vrolijk blaast plan nieuwe ploeg af judoka ,an der Spil vroeg neg in Hamburg Ljökelsöy verblijdt Noorwegen met goud 19 Heideman verovert KNSB-Cup Nys wint laatste Superprestige Twee taekwondoka's naar Athene Spanje-Nederland op Mallorca Twee keer remise Van Wely rmstrong wint tijdrit in de Algarve perste profzege 'voor Mare Lotz 1 obokova naar K ritmische imnastiek Vier keer zilver in Sevilla maandag 23 februari 2004 ASSEN - Jan Maarten Heideman is zaterdag in Assen winnaar geworden van de KNSB/Essent Cup. De schaat ser uit Oldebroek finishte in de slotetappe als dertiende en die klassering was ruim voldoende voor de eindzege Titelverdediger Cedric Michaud eindigde met negentien punten achterstand als tweede in het eindklassement. De dagprijs ging naar Ralf Zwitser Bij de vrouwen won Linda Verdouw het eindklassement. In de laatste KNSB/Essent-wedstrijd toonde Verdouw zich de snelste in de massasprint. Het was haar vierde ze ge in de competitie. Verdouw sloot de competitie af met 303,4 punten, Bekkering werd tweede met 271.4 en Grim bergen eindigde als derde met 310,1 punten. ANP VORSELAAR - Sven Nys heeft zaterdag de laatste man che van de Superprestige op zijn naam geschreven. De veldrijder van Rabobank was in Vorselaar de sterkste en boekte daarmee zijn 22e zege in de Superprestige: een re cord. Tot zaterdag deelde hij dat record met zijn legenda rische landgenoot Roland Liboton. De eindoverwinning van de Superprestige was echter al vergeven. Bart Wellens stelde eerder deze maand de zege veilig. In Vorselaar kwam de wereldkampioen niet in ac tie, omdat hij last had van een spierverrekking in de bil. Beste Nederlander was overigens Wilant van Gils (zeven de), Richard Groenendaal eindigde als twaalfde. ANP BAKOE - Taekwondoka's Thijs Oude Luttikhuis en Char- mie Sobers hebben zich geplaatst voor de Olympische Spelen. Zowel Oude Luttikhuis als Sobers eindigde giste ren als derde in het olympisch kwalificatietoernooi in Ba koe in Azerbeidzjan. Die plaats was voldoende voor uit zending in augustus naar Athene. Vier jaar geleden in Sydney, toen de vechtsport voor het eerst een officieel on derdeel was van de Zomerspelen, waren ook twee Neder landers actief. Virginia Lourens kwalificeerde zich niet voor de Spelen. De Tilburgse werd zaterdag in Bakoe in Azerbeidzjan uitgeschakeld in de eerste ronde van het Eu ropese olympische kwalificatietoernooi taekwondo. ANP MADRID - Het duel Spanje-Nederland in de kwartfinale van de Davis Cup wordt gespeeld op het eiland Mallorca in de accommodatie van de Coloseo de Balear in hoofd stad Palma de Mallorca. Het stadion rond het centrecourt heeft een capaciteit van 11.500 toeschouwers. Er wordt ge speeld op 9, 10 en 11 april. ANP MOSKOU - Schaker Loek van Wely heeft gisteren bij het Aeroflot Open in Moskou de koppositie moeten afstaan. De Nederlander speelde voor de tweede achtereenvolgen de keer remise. Zaterdag deed hij dat tegen de Armeen As- rian, gisteren tegen de Rus Dreev Na zes ronden heeft Van Wely 4,5 punten, de koplopers hebben er vijf. ANP door Pim van Esschoten GENT - Hij spande zijn impo sante spierbundels aan, danste en sprong van vreugde. Rutger Smith had er alle reden toe. I)e kogel was zojuist bij 20.75 me ter op de grond geploft. Een nieuw Nederlands record, het eerste voor de 22-jarige beer van 1.97 meter uit het Groning se Leek. Smith heeft hoge doelen, wil uit eindelijk met olympisch goud met kogel én discus de sport ver laten. Bud Houser was de laat ste atleet die dat deed. In 1924. Het gummen van de naam van Erik de Bruin uit de nationale recordboeken is een tussenstap. De Bruin kwam in december 1985 in Dortmund tot 20.60 me ter. Smith heeft ontzag voor De Bruins discusrecord (68.12), maar wist al langer dat diens ko gelrecord binnen zijn bereik lag En dat geldt ook voor het 'bui tenrecord' van De Bruin, dat op 20.95 meter staat Nog belangrijker voor Smith was dat hij zaterdag met zijn eruptie afrekende met de misluk te jaargang 2003. Toen werden er fouten gemaakt, werd te wei nig rust genomen in een lang sei zoen. Trainer Gert Damkat trok daarvoor het boetekleed aan. „Ik maak zijn schema's, maar kloppen die wel? Is het gewoon zo dat hij mentaal zó sterk is dat hij bij wedstrijden boven zichzelf uitstijgt." Niet fit Het antwoord, weet Damkat nu. kwam in Parijs: niet dus. Rutger was daar niet fit en sneuvelde in de series bij zowel discus als ko gel. „Ook mijn fout," zegt Smith zelf overigens. „Ik trainde een half jaar lang op explosiviteit. Dan krijg je op een gegeven mo ment geen prikkel meer." Boven dien, Smith arriveerde in Parijs voor de WK „met een neiging naar corpulentie", zoals Dam kat het zegt. „Hij was wel een bulk, maar niet atletisch. En dat is normaal gesproken juist zijn kracht. Dat hij zo sterk is, maar evengoed zo makkelijk be weegt." In Parijs had Smith 127 kilo ge wogen. zo'n vijf kilo boven zijn normale gewicht. „Ik heb een maand rust genomen en dan val ik meteen af." Gevolg van het simpele gegeven dat hij zonder training 'slechts' drie, vier maal tijden per dag nuttigt. Minder dus dan de zes maaltijden die hij normaal gesproken dagelijks tot zich neemt, goed voor zo'n 4300 calorieën. Goede, uitgebalanceerde voe ding is in Smiths visie het ant woord op doping. En wie sugge reert dat'hij na z'n verloren jaar 2003 niet moet denken dat hij er komt met een stapel boterham men met pindakaas, prikkelt hem slechts om het niet te ge bruiken en evengoed ver te sto ten en werpen. „Ik zie het als een compliment, als gezegd wordt dat je wel aan de dope moet zitten als je zover gooit." Ergernis Afgelopen winter was er die sug gestie geweest. „In een column. Nee, ik bel zo'n journalist dan niet op. Ik denk gewoon: ik zal ze een poepje laten ruiken." Het raakt hem, dat wel. „Want het gaat toch om mij." In het verle den liet hij zijn ergernis wel blij ken over de gebruikers. „Maar als ik nu tussen die jongens op een WK sta denk ik niet: 'jullie zitten allemaal onder de dope' Ik doe mijn eigen wedstrijd. Als ze worden gepakt, denk ik: ei gen schuld, dikke bult. Meer met. Denk ik dat sport clean is? Nee. Maar dat geldt voor alle sport. Voetbal, schaatsen, wiel rennen. Waar ik me op baseer? Er worden toch mensen gepakt? Ik denk alleen wel dat het eerlij ker is dan vijftien jaar geleden Over twee weken staat hij weer tussen de wereldtop. Met zijn 20.75 meter van zaterdag staat Smith zesde op de mondiale ranglijst van deze winter. Op de WK indoor in Boedapest kan hij zich met een plek bij de top- twaalf kwalificeren voor Athe ne Of beter: Olympia Want het kogelstoten wordt gehouden op die historische plek. Het lijkt Smith prachtig daar bij te zijn. Een volgend markant moment in zijn carrière, na het rotjaar 2003. „Ach", zegt Smith, „alle toppers hebben zo'n jaar gehad. John Godina, Lars Rie del. Allemaal hadden ze zo'n sei zoen waarin ze niet vooruit gin gen." GPD pagina 20: Wisse revancheert zich op 200 meter Renate Götschl was zater- ?Mij in de Zweedse sneeuw. Oostenrijkse won in Are de fff-G, meetellend voor de we- Hbeker. naderde zo ook de P van het algemene klasse- P Paerson was gisteren nog in haar vaderland. Zij de WB-reuzenslalom, zag fechl uitvallen en vergrootte koploper in het algemene ®önent zo haar voorsprong. 29 van de 35 WB-evenemen- koestert Paerson een voor- Tjngvan maar liefst 123 pun- •op Götschl, die zich gisteren reuzenslalom niet kwalifi- fdevoor de tweede run. Paer- (22) lijkt dit seizoen af te iten als een ware veelvraat, wereldbekers op de slalom reuzenslalom heeft ze al, de frnene cup kan haar met - slaloms in het verschiet olijks ontgaan, die discipline werd de Zweedse dit seizoen maar één keer verslagen, in december in Madonna di Campiglio, maar toen werd ze nog altijd tweede. Gisteren zag het er echter op de reuzenslalom aanvankelijk niet naar uit dat ze zou winnen. „Daarom ben ik ook zo blij met deze zege, dit was een van mijn beste overwinningen van dit sei zoen. Ik kwam terug uit tiende positie, geweldig. Zeker voor ei gen publiek." Götschl was het lachen intussen wel vergaan. Zij kan de wereldbeker op de Su- per-G winnen (ze leidt het klas sement). maar de prestigieuze allroundwereldbeker is dit sei zoen vrijwel zeker niet voor haar. Paerson, die gisteren na haar tiende wereldbekerzege van het seizoen gewoontegetrouw een duik in de sneeuw nam, is op weg naar het record van de Oos tenrijkse Vreni Schneider. Zij won in 1989 ooit veertien we reldbekerraces in een jaargang. „Ik hoop haar te evenaren." ANP/S1D/RTR door Ad Pertijs BREDA - Ton Vrolijk heeft de plannen voor een nieuwe vrou wenwielerploeg afgeblazen. Vo rige week werd hij door de KNWU nog vrijgesproken van het moedwillig en stiekem droge ren van een van zijn rensters. „Maar het kwaad was al ge schied. Alle sponsors zijn wegge lopen. Ook een doorstart bij @Home ging om dezelfde reden niet door. We waren zo goed als rond. De samenwerking ging op het laatste moment niet door om dat sponsor Essent bang was ge worden door alle verhalen." 'Al die verhalen' waren de be schuldigingen die Michel Bik de afgelopen maanden uitte aan het adres van zijn oud-ploeglei- der. Ze varieerden van een on doorzichtige werkwijze, via fiet sendiefstal, tot het stiekem toe dienen van doping aan de Noor se wielrenster Anita Valen tij dens een Spaanse wedstrijd. Vol gens Vrolijk heeft Bik eerder al toegegeven de diefstalbeschuldi ging te hebben verzonnen. Eer der zuiverde de Noorse bond de naam van Anita Valen en haar ploegleider na een eigen onder zoek in Spanje. Op de positieve cafeïne-controle volgde dan ook geen schorsing, Nu de KNWU zich daarbij aansluit, zijn vol gens Vrolijk alle beschuldigin gen van tafel. „Jammer genoeg heeft Bik ondertussen wel kans gezien deze ploeg om zeep te hel pen", zegt Vrolijk De meeste rensters bleven Vro lijk tot het bittere einde trouw. Alleen wereldkampioene Ljungs- kog (naar Sats) en de Duitse Kupfernagel (naar Vlaanderen) wilde de uitkomst van de affaire niet afwachten. Vrolijk: „Nu zijn we tot de con clusie gekomen dat het geen zin meer om nog langer te proberen een ploeg van de grond te tillen. Er is geen uitzicht op voldoende sponsoring. Het wrange is dat die er wel waren." Het is volgens Vrolijk nog met bekend waar zijn toppers (Ghita Beltman, Vera Koedooderen Sa ra Carrigan) nu heengaan. Wel zou Carrigan onderdak kunnen vinden bij de Australische natio nale ploeg Vrolijk betwijfeld het of hij in 2005 terugkeert in het peloton. „Het punt is dat ik voor dit seizoen een heleboel te 'verkopen' had. We waren de beste ploeg in zowel de wereld beker als in het UCI-klasse- ment, ik had de wereldkampioe ne (Ljungskog) in huis en ik was in Italië uitgeroepen tot de beste ploegleider van het jaar. Wat heb ik diezelfde sponsors vol gend jaar te bieden? Veel min der dan nu ongetwijfeld." GPD lit innze sportredactie ïWilIGNAN - Mare Lotz 71 «ft zaterdag zijn eerste zege profwielrenner geboekt. De jtigjarige Limburger schreef 36e editie van de Tour du Ht Var op zijn naam. Na een iwdige koers over 180 kilome- r«as de renner van Rabobank ijnelste van een kopgroep van (renners. Daarbij zat ook de jj^Aerikaanse kopman van Rabo- ak. Levi Leipheimer. herben ik heel erg blij mee", igeerde Lotz. „Ik heb welis- erhet criterium van Waterin- r gewonnen, maar dit zie ik 'ss als mijn eerste échte profze- ln de maand april stel ik me et m dienst van mannen als >«erd en Dekker, maar in de- j ST0N - Nederlands kampioe- ritmische gymnastiek Anna tokova heeft zich met gemak plaatst voor de Europese kam- i jenschappen in juni in Kiev. i zestienjarige gymnaste uit jgenop Zoom eindigde zater- in het Boston Open in de renigde Staten als tweede op neerkamp met een puntento- dvan 91.300. Ze voldeed daar- Kraimschoots aan de kwalifi- ie-eis van de Nederlandse id voor de EK. Poboko- van geboorte Russische ,was de beste op de oefening [de hoepel. De wedstrijd in was het eerste intematio- ioptreden van Pobokova, ieuwde oefeningen liet de vloer. ANP ze periode van het jaar kan ik wat vaker voor mijn eigen kans gaan. Ik probeer al jaren een koers te winnen. Eindelijk is dat gelukt." Lotz ging deze winter onder meer op trainingskamp in Lan- zarote en legde daar zijn basis voor het seizoen. „Ik voel me heel sterk", aldus Lotz. „Vorig jaar was ik blij dat ik deze wed strijd uitreed. Nu grijp ik de ze ge. Mooi." De omstandigheden in Frank rijk waren zwaar. Het peloton werd geteisterd door storm en slagregens. Toch ontsnapte in de beginfase al een groep van elf renners, onder wie Leipheimer. Twintig kilomter voor de finish kreeg Lotz aansluiting met de kopgroep, inmiddels uitgedund tot drie. Lotz: „Die andere jon gens reden de hele dag op kop. Daarom wist ik dat ik in de sprint een goede kans had." De Amerikaan Floyd Landis heeft gisteren de Ronde van de Algarve op zijn naam geschre ven. De renner van US Postal ze gevierde in de afsluitende etap pe, Parque Das Cidades-Malhao (178,5 km) en stelde daarmee de eindzege veilig. Thomas Dekker werd achtste in de rit en eindig de in het klassement als vierde. Lance Armstrong won de etap pe van zaterdag in de Algarve De vijfvoudig Tourwinnaar was zegevierde in een tijdrit over 24 kilometer en won dus meteen tij dens zijn eerste koers van het jaar een prijs. De Amerikaan fi nishte na 31 minuten en 53 se conden en bleef zijn ploeggeno ten Floyd Landis en Victor Hu- go Pena voor. Armstrong nestel de zich meteen aan de kop van het klassement. Gisteren reed hij daardoor in de leiderstrui, maar die behield hij niet. Thomas Dekker presteerde op vallend goed in de tijdrit. De jon ge renner van Rabobank eindig de knap vierde, achter de drie US Postals. De negentienjarige Amsterdammer moest slechts ne gentien seconden inleveren op Armstrong. Ook Joost Posthu- ma zag zijn naam terug in de toptien. Hij werd negende. Oscar Freire was gisteren de sterkste in zijn thuisland bij de Trofeo Luis Puig. De Spaanse kopman van de Rabobankploeg was na 195 kilometer, van Valen cia naar Benidorm, landgenoot Alejandro Valverde de baas. De Noor'Thor Hushovd won in Mar seille de Hanbo Classic. De Ne derlander Rik Reinerink werd vijfde. ANP van onze sportredactie SEVILLA - Bij de roeiwedstrij- den om de FISA Cup in Sevilla waren in het weekeinde voor de drie olympische ploegen van Ne derland alleen tweede plaatsen weggelegd. In totaal vier. In de wedstrijden over 1000 me ter eindigde skiffeur Dirk Lip- pits achter de Brit Wells. In de dubbeltwee vrouwen lichtge wicht moesten Kirsten van der Kolk en Marit van Eupen zater dag voorrang geven aan het Duitse koppel Drager/Blasberg. Gisteren werden zij weer twee de achter Duitsland. De vier-zonder-stuurman (Gerard van der Linden, Yvo Snijders, Karei Dormans en Joeri de Groot) eindigde tweede achter Ierland. ANP Lance Armstrong won zaterdag de tijdrit in de Ronde van de Algarve en reed daarom gisteren in de leiderstrui. De Amerikaan eindigde na de rit van gisteren als vijfde in het eindklassement. foto Nacho Doce/RTR x>rEdward Oranje 5,5 1MBURG - Judoka Jessica lader Spil is vroegtijdig uitge- hkeld tijdens het Open Duit- 2 Super A-toernooi in Ham- ug. Vorig jaar nog zette de y sese zwaargewicht tijdens dit emooi de beste Nederlandse f wtatie neer. Toen werd zij wde in de klasse boven 78 ki- [een goede prestatie was Van y Spil verzekerd geweest van buitnodiging voor het volgen- A-toemooi in Warschau. Het cu maar de vraag of ze de ver- a R concurrentie strijd met j ftgoise Harte veld om een 3 Jfflpische ticket mag voortzet- iHarteveld won in Hamburg 8 «er wederom geen wedstrijd. o ader Spil begon het toernooi rk door van Vivianne Olivei- uit Brazilië in de eerste ronde '.ippon te verslaan. In haar a «de partij werd ze uitgescha keld door Tea Donguzashvili uit Rusland. Omdat de latere winna res van het brons in de kwartfi nales werd uitgeschakeld, kreeg Van der Spil geen kans om de strijd aan te gaan via de herkan singen. Bryan Van Dijk en Dennis van der Geest hielden de eer voor Ne derland hoog. Van Dijk behaal de een tweede plaats in de cate gorie tot 66 kilogram en maakt hierdoor een grote sprong op de Europese Ranking. De 23-jarige judoka van Theo Meijer Sport is door deze overwinning vrijwel zeker van een Olympische tick et. Dennis van der Geest moest vormbehoud tonen voor een tick et naar Athene. In zijn eerste partij werd hij door de wereld kampioen en de uiteindelijke winnaar Yasuyuki Muneta naar de herkansingen verwezen. Na een mooie zegereeks hierin won de zwaargewicht in de kleine fi nale van Grzegorz Eitel uit Po len. van onze sportredactie PLANICA - De Noren moesten zaterdag in het geheugen graven om het antwoord te vinden op de vraag wie de voorganger is van Roar Ljökelsöy, de nieuwe wereldkampioen skivliegen. De gedachten gingen terug naar 1988, toen Ole-Gunnar Fidjestöl de wereldtitel opeiste. Zestien jaar na dato won een Noor in Slovenië weer de indivi duele wereldtitel. Op de 180-me- terschans van Planica volbracht de 27-jarige skispringer een fraaie inhaalrace. Vrijdag, na de eerste dag van twee sprongen, stond hij vierde in de tussen stand. Zaterdag streefde hij met spron gen van 222 en 210,5 meter zijn concurrenten voorbij. Achter Ljökelsöy was het dringen voor Noren, Finnen en twee Duitsers Uit die drie nationaliteiten be stond de toptien. De resterende podiumplaatsen waren echter compleet Fins. Janne Ahonen en Tami Kiuru veroverden respec tievelijk zilver en brons. De beste Duitser, Georg Spath, viel van de eerste plaats in het tussen klassement terug naar de ondankbaarste klassering' de vierde. Gisteren kregen de WK-deelne- mers in Planica het 'toetje', de landenwedstrijd. Noorwegen, met Ljökelsöy in de gelederen, maakte de favorietenrol waar en won goud. Met 1711,8 punten bleven ze Finland (1704,1) voor ANP/AFP De Noor Roar Ljökelsöy zweeft het verst door de lucht in het Sloveense Planica. foto Peter Bader/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19