Dubbelslag Van de Plasse op ZK Grenzen vervagen in Inzeil Fortis legt beslag op derde plaats door krappe overwinning 17 llyo de Loos houdt jeugd nog achter zich in klasse ZZ ireukelman is in ZK als enige log ongeslagen ?r r Zege Guequièrre in Bruggenloop Provoost speelt remise De Zwaan/De Marco fier aan kop Team-Thies in vorm in Athene Drie keer goud voor Minneboo iwhirien Roelandt maandag 23 februari 2004 (L jfjKANT - In een ongemeen mnend Zeeuws indoor spring- npioenschap eiste de jeugd i hoofdrol op. Carolein van Plasse was in het Hippisch «Sportcentrum in Heikant het i Ktft succesvol. Met Delta Mos- [j Oase legde de zeventienjari- amazone beslag op de titel in klasse Z en met Delta Mossel i rincess toonde ze zich de sterk in de klasse M. Daarmee liet jde Plasse de vervlogen glo riedagen van de sport- en fok- uit Yerseke herleven. £9 tor met Noorderglas Noble hide titel in de klasse L op te ?n maakte de achttienjarige nelore Willeboer de hoogge- nnen verwachtingen waar. 5 jongste van de klas eiste de halfjarige Wilma Stouten met jw jtouten's Katinka het rood- i:-blauwe erelint in de klasse Ifli boor zich op. mi L^nllyo de Loos slaagde er in ki de aanval van de jeugd op ivippositieindeklasseZZtepa- ren. In een spannende barrage u! (dd de ruiter uit Hulst met zijn prxigkanon Nadier de achttien- i ir.ge Cindy Perdaen uit Sas en Gent met Mumbo net van «goud af. JJit is het spannendste kam- j ioenschap dat ik in mijn loop- sa jan heb meegemaakt", stelde n» 31-jarige routinier en veel- «9 oudig Zeeuws kampioen na af- di np. „Het is natuurlijk fantas- lei sdi hoe de jeugd heeft gepres- 1 ij srd. Niemand kreeg het van- u jag cadeau. Ook ik niet en dat lici jaren anders geweest. Ook iji uk voor het publiek. Dat zag |0i tMen genoot, leefde mee en te jeef zitten tot de laatste iet irong", aldus De Loos. tta let enkele moeilijke lijnen en ice ibalken op de maximale hoog- m ie kregen de deelnemers door na arcoursbouwer Bram Wattel sii n pittig parcours voor de kie- lar en.Ilyo de Loos: „Dat de jeugd ird ssondanks een hoofdrol opeis- edoet mij deugd. Het is een te- eta iXEL - Jan Breukclman heeft d! tp de tweede speeldag van het jjJ wuws kampioenschap scha lm ken goede zaken gedaan. De jon- 3(Temeuzenaar won beide par- r.: tijen die hij moest spelen en leeft zo als enige nog een hon- ierd-procentscore. Clubgenoot Matthieu Freeke staat tweede n oor Goesenaar Remco van de I bak. .- el' 1: oor het ingaan van de derde Mde dden slechts twee spe- ïs de volle buit: Ewoud van lecke en Jan Breukelman. Bei- tmoesten dus ook tegen elkaar pelen. Breukelman zette met de •arte stukken snel een konings- tnval op, waardoor Van Hecke 1 de verdrukking kwam. Een ijdelijk torenoffer gaf Breukel- Bnuiteindelijk de winst k tweede partij was ook geen tobleem voor de Terneuzenaar. Ie voor Goes uitkomende Joey Irochal maakte vanaf het begin »nde partij geen kans. irote kanshebber Sven Stange as ziek en was dus niet van de snij De voor Middelburg uit rende Stange kan zo zijn ti- iaspiraties wel vergeten. Mat- iai Freeke echter niet. Middel- enrik Porte moest er w aan geloven tegen 'de kal- ■tt'. waarna Ewoud van leek e de kant gezet werd. ceenaar Remco van de Braak »d een topdag en verdiende zo bvoorlopige derde plaats. Al- W-Jan Breukelman moest na lange partij de overwinning u Van de Braak geven. De *>r Souburg spelende Roeland -flers kon het in de middagpar- totaal niet bolwerken tegen Goesenaar. 'de tweede groep heeft Middel- 'tfger Alex Jonkheer zijn kan- op promotie onnodig ver- In de ochtendsessie speel- k hij een goede partij tegen l-hgenoot Dick Wolters. Het ^dspel werd hem echter te *1 en de partij werd zelfs nog storen Wolters won ook de addagpartij. Souburger Erik 80 Nassau pakte een 'giftige' wi en werd daarna hard op de sten gedrukt Wolters wordt gevolgd Hendrik-Jan Meijer, «tjer speelde remise tegen Van ju in de derde ronde en ver- k? daarna de aangeslagen Jonkheer. Axelaar Wim de *®'ff staat verrassend derde ®tor de twee Middelburgse ^'ers door twee knappe over gingen. ken dat ze goed bezig zijn. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we met deze afvaardiging op het nationaal kampioen schap, als pech ons bespaard blijft, mee kunnen doen voor de medailles." De Loos moest zaterdag tot het uiterste gaan. Cindy Perdaen hield met Mumbo na twee fout loze basisomlopen ook in de bar rage de nul op het strafblad. „Als ik haar tijd wilde verbete ren, dan diende ik binnendoor naar die dikke oxer te gaan. Daardoor moest ik risico's ne men. Omdat Nadir pas hersteld is van een blessure zat ik daar niet op te wachten. Bovendien speelde nog de wedstrijd van een week eerder door mijn hoofd. Ook toen moest ik in de barrage vol aan de bak en maak te ik drie fouten. Maar Cindy liet mij geen keus." Jaren achtereen beheerste de Delta Mossel Stal uit Yerseke de nationale ponykampioenschap pen. De naam Van de Plasse groeide uit tot een begrip in hip pisch Nederland. Chnstiaan van de Plasse was de eerste Ne derlandse Z2-kampioen in de ge schiedenis van de hippische sportbond. Zus Carolein nam het vaandel van hem over. Bij de overstap naar de paarden vlotte het echter iets minder Voor de reus Christiaan. bijna twee meter lang en 115 kilo gram zwaar, was niet zomaar een geschikt paard voor handen Carolein werd getroffen door de ziekte van Pheiffer en moest het kalm aan doen. Met het behalen van de titel met Delta Mossel Princess in de klasse M en met Delta Mossel Oase in Z lijkt voor de amazone het tij echter aan het keren. De zesdejaars VWO-leerlinge toonde zich dan ook ontzettend blij. „Je droomt er wel eens van, maar het blijkt ook nog echt te kunnen. Ongelooflijk Zeker in de klasse M had ik dat niet ver wacht Princess is een fijn paard, maar ik heb haar pas en kele maanden geleden overgeno men van mijn broer. Doordat ik voor mijn examen zit, heb ik niet iedere dag tijd om paard te rijden. Niet ideaal als je nog maar pas een combinatie vormt. Bovendien was het vandaag ge weldig spannend. Toen ik in de tweede ronde van de klasse M als laatste in de ring kwam, wa ren al twaalf combinaties aan het losrijden voor een eventuele barrage tussen de vierfouters. Dat maakte de druk voor mij extra groot. Maar Princess werk te voorbeeldig mee en alles bleef liggen." Loodzwaar Nog spannender verliep voor Carrolein van de Plasse de strijd in de klasse Z. Twee loodzware foutloze parcoursen bleken met toereikend voor de titel, want ook de zestienjarige Dennis Evertse hield met Oblige het strafblad blank. In de barrage haalde Evertse op de dubbel een paal naar de bodem. Het leek voor Van de Plasse kat in het bakkie Bij binnenkomst in de ring toonde haar merrie Delta Mossel Oase echter weer haar streken. Met alle geweld pro beerde ze haar berijdster uit het zadel te gooien. Echter tever geefs. Van de Plasse liet de bouwsels onaangeroerd en toon de zich ook nog éénhonderdste sneller dan rivaal Dennis Evert se. „Bij Oase weet je het nooit", stel de de winnares. „Je wint of ze gooit je uit het zadel. Ze is onbe rekenbaar. Je voelt het ook niet aankomen. Het heeft niets te ma ken met het verkeerd aanrijden van een hindernis. Ineens wei gert ze, draait ze. geeft ze een bok en pats daar lig je. Geluk kig deed ze het nu voor de start Als je dan blijft zitten, is ze in de wedstrijd bijna niet te klop pen." Carloijn van de Plasse won twee gouden medailles in Heikant. foto Wim Kooyman Tuitert en Friesinger rijden wereldrecords op buitenbaan door Martijn van Beeten INZELL - Niet alleen Amerika nen zijn dit jaar grensverleg gend bezig in de schaatssport. Op de wereldbekerwedstrijd in het Duitse Inzeil reden Mark Tuitert en Anni Friesinger afge lopen weekeinde tijden die nie mand op een buitenbaan voor mogelijk had gehouden. In 1986 raffelde de DDR- schaatsster Karin Kania op de wonderhaan in het Alma Ata een 1500 meter af in 1.59,30 mi nuten. Nog zonder klapschaat sen. Achttien jaar lang verbeter de niemand die tijd zonder een dak boven het hoofd. Dit oudste schaatswereldrecord sneuvelde gistermiddag. Annamarie Tho- ROTTERDAM - John Guequièr re van Dynamica heeft in Rotter dam de 15 kilometer lange Brug genloop gewonnen bij de man nen H50. Guequièrre noteerde een tijd van 58 minuten en 30 se conden. Bij de senioren was het Leonard van Putten (Delta Sport) die met een tijd van 48 minuten en 10 seconden net buiten het po dium viel. Jan Maranus (Dyna mica) klokte een tijd van 1 uur 7 minuten en 46 seconden en Adrie Noordijke uit Zierikzee liep een tijd van 1 uur 9 minu ten en 26 seconden bij de man nen H60. mas was de eerste die de barriè re slechtte, de Amerikaanse Jen nifer Rodriguez evenaarde die tijd, waarna eerst Renate Groe- newold en daarna ook nog Fries inger sneller waren. De winnen de tijd van 1.58,41 had ook in Thialf niet misstaan. De omstandigheden waren per fect in Inzeil, waar de zon zorg de voor een laagje water op het ijs. Gek genoeg was het schaats- weer een dag eerder ook uit stekend. Toen zorgde een woes tijnstorm, met warme lucht én zand uit de Sahara, voor een apocalyptische gele wolkenpar tij boven het Ludwig Schwa- bl-stadion. Én voor snelle tij den. In dat decor verbeterde Mark Tuitert op de 1500 meter het we reldrecord in de buitenlucht van de Rus Sergej Klevtsjenja (1.49,36) tot 1.47,86. Voor die tijd had ook hij zich niet hoeven schamen in een schaatshal. Groenewold reed in Inzeil rond als een wereldkampioene. Als ie mand die eindelijk niet meer al leen gelooft in grote zeges, maar ook weet dat ze mogelijk zijn. Nog nooit had de geboren Drent se een wereldbekerwedstrijd ge wonnen, tot de drie kilometer van zaterdag. In een recht streeks duel was ze sterker dan Gretha Smit, die achter Claudia Pechstein het brons won. „Die wereldtitel geeft me zelfvertrou wen", stelde Groenewold, „Ik rijd met een opgeheven hoofd rond, heb een mentale barrière doorbroken. Bovendien wilde ik laten zien dat die titel geen toe valstreffer is." Zweeft Groenewold nog op een De Duitse Anni Friesinger gaat de Japanse Maki Tabata voor tij dens haar gouden 1500-meterrace. foto Diether Endlicher/AP roze wolk, voor Tuitert was er absoluut geen roes na een teleur stellend WK in Hamar. De man die een maand eerder nog als kampioen voor de komende ja ren werd gezien (hij verbeterde op het EK in Heerenveen im mers het wereldrecord grote vierkamp), slikte in Noorwegen een pijnlijke nederlaag. In Inzeil kwam het eerherstel met dat we reldrecord op de 1500 meter. Tuitert had vijf dagen voor het WK-allround nog overwogen zich terug te trekken. Zo be roerd voelde hij zich. Iets wat Bij de pony's klasse ZZ ging het startbewijs voor de nationale ti tel naar Chayenne Wiskerke met Wiskerke's Fred In de klas se Z vertegenwoordigen Hilde Huige met Prana pony's grote maat en Marieke de Bart met Mister Djacardo pony's kleine maat de Zeeuwse kleuren. Ook bij de pony's was Wilma Stou ten succesvol In de klasse M eis te ze met Stouten's Ronaldo de titel op. Geen getuige van de sportieve hoogtepunten in Heikant was het bestuur van de Regio Zee land van de KNHS Tot grote er gernis van het bestuur van de ruiterclub Hulst, dat voor de tiende keer de organisatie van de titelstrijd in handen had, schitterden de regenten door af wezigheid Voorzitter Paul Burm: „Ze geven blijkbaar wei nig om de sport. Ze hebben zelfs het fatsoen nog niet om een be richt van verhindering te stu ren." ARNHEM - Bennie Provoost en Arjo Kousemaker zijn er zaterdag op sportcentrum Papendal bij Arnhem niet in ge slaagd de halve finale van het Nederlands damkampioen schap af te sluiten met een winstpartij. Bennie Provoost, die met een overwinning nog een kleine kans had op een plaats bij de eerste vier en plaatsing voor het toernooi van volgend jaar, ontsnapte tegen hekken sluiter Theo Berends uit Huissen in de opening aan schijf- verlies, waarna de partij uiteindelijk in een gelijkspel ein digde. Arjo Kousemaker speelde tegen Hein Meijer een uitste kende aanvalspartij, maar de getructe Amsterdammer slaagde er toch nog in de Zeeuwse kampioen in een combi- natief net te verstrikken. Meijer werd dankzij zijn zege groepswinnaar en plaatste zich voor de finale van het NK. Toby Hage, de voormalige Zeeuwse kampioen die al jaren in Noord-Brabant woont, vergooide in de slotronde zijn kansen op een finaleplaats door een nederlaag tegen hekkensluiter Arjen de Mooij. Voor een opmerkelijke prestatie zorgde Tanja Chub De Europese kampioene uit Hoorn werd winnares van groep 1 en plaatste zich als eerste vrouw in de geschiedenis voor de finale van het Nederlands kampioenschap. GOES - De tennissers Simon de Zwaan en Wesley de Mar co hebben zaterdag in poule B van het Janvier Dancemas- ters-jeugdtenniscircuit hun eerste plaats verstevigd De numers twee in de poule, Jens de Koster en Theo van Hoe ve, werden met 2-1 verslagen. De Zwaan versloeg De Koster in de eerste enkelpartij met 6-3, waarna Van Hoeve te sterk bleek voor De Marco: 8-5. Vervolgens moest de dubbelpartij uitsluitsel brengen. De Zwaan en De Marco wonnen die westrijd met 8-4. Het ver schil tussen de nummers één en twee in de B-poule be draagt nu vier punten. In de C-poule stonden de gebroeders Hans en Mark Put en de gebroeders Paul en Lars van Hoeve tegenover el kaar De singles werden door het laatstgenoemde duo ge wonnen, maar in de dubbel bleken Hans met Mark Put de sterkste. ATHENE - Zeilster Klaartje Zuiderbaan is met haar teamgenoten Janneke Hin en Hanne Buis bij de Eurolymp Week in Athene, een toernooi uit de tweede categorie, ze vende geworden Die positie bereikte het Yngling-trio vrijdag al. Door een te harde wind konden de wedstrijden in de buurt van het olympische wedstrijdwater gisteren met doorgaan; een dag eerder waren alle races ook al ge schrapt, maar toen wegens een gebrek aan wind. Het team van de uit Terneuzen afkomstige Zuiderbaan is sa men met het team-Thies (Annelies Thies, Petronella de Jong en Annemieke Bes) in de race voor een plaats op de Olympische Spelen later dit jaar in Athene. Het team-Thies, dat al een nominatie op zak heeft, won de Eurolymp Week. De beide zeilploegen moeten bij het wereldkampioenschap in het Spaanse Santander (8-15 mei) uitmaken wie van de twee uiteindelijk naar Athene mag. hij in Noorwegen met opzet niet naar buiten bracht. Op karakter worstelde hij zich naar een vijf de plek, op grote afstand van de sensationele winnaar Chad Hed- rick. Concurrenten Juist achter Hedrick, de grote held van ex-skeeleraar Tuitert. Nooit ontmoette hij de Ameri kaan. die als zestienjarige al voor het eerst wereldkampioen werd. bij wedstrijden op wiel tjes. Nu zijn de twee concurren ten op bevroren water Tuitert kan zich nog het mo ment herinneren dat hij Hedrick voor het eerst tegen het lijf liep. „Mijn ploeggenoten werden er niet echt opgewonden van Rie pen iets over een ex-skeeleraar of zo. 'Daar heb je Hédrick', riep ik. 'Chad Hednck!'. Die man is voor mij net zo'n mythe als Eric Heiden in het schaat sen." Tuitert sprak de woorden kort na de 1500 meter, toen hij num mer twee Hedrick dus net met een krappe halve seconde had geklopt. En had geflikt wat zijn grote held en Shani Davis had den gedaan in Hamar: grenzen verleggen. „Dat moet ook", weet Tuitert. „Na Hamar vroeg ik me af waar ik in de toekomst nog winst kan pakken op die twee. Toch maak ik me geen zorgen. Dit jaar heb ik aan snelheid gewonnen en ben ik sterker geworden op de lange afstanden. Als ik die lijn kan doortrekken, is het moge lijk om de Amerikanen te ver slaan. Daar ben ik van over tuigd." GPD door Jan Roovers GOES - Voor het beperkte car navalsprogramma /.aalkorfbal trad zaterdag alleen de Zeeuwse top aan. Overgangsklassers For tis en Tjoba en tweedeklasser TOP werkten daarin een ver plicht nummer af. In een poging om aan de dreigende degradatie te ontsnappen deed Swift in de eerste klasse F goede zaken door met 20-12 van het bezoek ende Nieuwerkerk te winnen. Maar mededegradatiekandidaat Merwede won ook (met 17-16 van RYVA). Na Pemix-Vitesse (28 februari), Vitesse-Swift en Avanti-Merwede (6 maart) zijn de twee degradanten bekend. Vriendenschaar H-Fortis 14-15: Een prestigewedstrijd tussen twee ploegen die in de over gangsklasse B graag als derde willen eindigen. In een wed strijd die tot ver in de tweede helft volkomen gelijk op ging, had Fortis de beste eindsprint in huis. „En we gingen ook wat beter om met de arbitrage", zei Fortis-trainer Ralph Gillissen. Hij bedoelde dat zijn ploeg zich niet liet storen door de soms wat vreemde beslissingen van de leidsman. Junior Mark Tnmpe was een goede vervanger voor de geblesseerde Rob Sanderse Bij 12-15 gaf de thuisploeg zich gewonnen. Scores Fort is Jouri van de Broeke en Wander Koole 4. Chaim Koole en Mark Tnmpe 3, Ruth Hoogwerf 1. Tjoba-TOP S 15-19: De uitslag doet veronderstellen dat de thuisploeg het tegen de kam pioenskandidaat best goed deed. Dat was ook zo „Maar dat kwam mede doordat TOP ze ker niet in zijn beste vorm stak", zei Tjoba-coach Wilko Fokke Met de juniores Melissa de Jonge en Kim Hollestelle voor Ilse Boogaard (vakantie) en de geblesseerde Marleen Baten burg gestart, bood de thuisploeg tot 10-11 aardig partij. Daarna beslisten de bezoekers de wed strijd met twee tussensprints. De eerste voerde naar 11-14, de tweede naar 12-18. Scores Tjoba: Robert van Schaik 4. Mark de Schipper en Wilfred van der Meer 3. Melissa de Jonge 2, Jo- janneke Fokke, Kim Hollestelle en Gerben van Boven 1. Swift-Nieuwerkerk 20-12: De Middelburgse eersteeklasser speelde zeer fel tegen de num mer drie van de competitie. Na vier minuten stond het al 4-0 voor de thuisploeg en bij rust keek Nieuwerkerk tegen een 12-4-achterstand. Na rust zakte Swift weliswaar even in (13-8), maar daarna speelde de ploe van Marianne Marinissen het duel goed uit Scores ^swift: Ivo de Hond 7. Paul van den Berg 4, Roel Klootwijk en Riehara Geldof 3, Claudia Fritz 2, Mabel van de Velde 1. Olympia S-TOP 11-14: Mef het oog op de tweede helft van de veldcompetitie, waarin TOP in de tweede klasse G nog titelkan- sen heeft, was dit voor de ploeg, die recent in de zaal degradeer de, zonder meer een welkome overwinning „Een opsteker van jewelste", noemde coach Blaas de Ridder het. Na lang achter de tegenstander te hebben aangelo pen (6-3 bij rust, 9-5 en 11-8 ver derop in de wedstnjd) kregen de conditioneel betere bezoekers plots aanvallend de geest en lie pen van 11-8 achter naar 11-14. „Na de aansluiting bij 11-11 hadden we ze in onze greep", wist De Ridder. Hij complimen teerde zijn acht spelers voor de wijze waarop ze de teleurstel ling over de zaaldegradatie heeft verwerkt. Scores TOP: Ad Bezemer 5. Hannuêl Kramer 3. Ria de Ridder. Leon Kloet en Niels Wattel 2. LEIDEN - Manon Minneboo (10), zwemster van De Stormvo gel uit Vlissingen heeft op de Speedo Jaargangwedstrijden in Leiden drie gouden medailles be haald. Dat gebeurde op de 100 meter rugslag, 100 meter vrije slag én de 200 meter wisselslag. Goud was er ook voor Simon Edenburg. De zwemmer van On derdak Zierikzee kwam op de 100 meter schoolslag tot 1.29,04. Ook Koewachtenaar Roderick van Doeselaar mocht het erepo dium betreden Op de zware 100 meter vlinderslag in de catego rie minioren-6 veroverde hij met een persoonlijk record van ruim 3 seconden de bronzen me daille.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17