Henman blijft kwelgeest Federer PZC Weer prijs voor veelvraat Wennemars Het Olifantje was vogelvrij verklaard l l Hiddink blijft trainer bij PSI a Vrede Van der Vaarl en Koeman getekem Nummer 1 van de wereld ook in Rotterdam onderuit tegen Engelsman Sluiter laat tegen Ferrero kansen liggen Roda JC nipt langs Volendam Helmond Sport nieuwe koploper in eerste divisie Ronde van Italië eert Pantani Axa verlengt contract wielerploeg Etappewinst Garrido in Algarve Wereldrecord 5000 meter Bekele 5» Nederlands record Liefers op 1500 Jurg/Karenbeld vijfde na dag één Clijsters en Hewitt tegen elkaar zaterdag 21 februari 2004 door Gertjan van Geen ROTTERDAM - Om nummer 1 van de wereld te worden, moest Roger Federer een paar kwel geesten overwinnen. Tim Hen man was er een van. De Engels man blijft voorlopig een Angst- gegner. Gisteravond klopte hij de Zwitser voor de zesde keer op rij. Ditmaal in de kwartfina le van het ABN AMRO World Tennis Tournament: 6-3, 7-6 (9) Federers reeks van zestien zeges werd daarmee doorbroken. De Engelsman was ook de laatste die hem een nederlaag toe bracht, november jongstleden in Parijs Bercy. Federer begon de ROTTERDAM - Raemon Sluiter heeft verzuimd zich naar de halve finale van het ABN Amro World Ten nis Tournament te slaan. In een spannend duel tegen de Spanjaard Juan Carlos Fer rero liet de Rotterdammer gisteravond laat in de tie break van de derde set twee matchpuntcn onbe nut: 1-6,6-4,7-6(10). Max Mirnyi speelde zich gisteren als eerste bij de beste vier. Lleyton Hewitt stootte direct na Mimy door tot de halve finales. De 22-jarige Australiër be haalde al twintig toernooi zeges, waaronder Wimble don en de US Open plus twee Daviscups. Mirnyi be reikte de laatste vier door een zege in 6-4 7-6 op de Fin Jarkko Nieminen. He witt knokte zich langs de 27-jarige Duitse hardloper Rainer Schüttler: 7-6, 6-3. ANP serie bij de Masters Cup in Hous ton, waar hij de aanval op Andy Roddicks troon inzette. Bij de Australian Open nam hij de kroon over. Als mondiale num mer 1 arriveerde hij in Ahoy', vastbesloten zijn eerste toernooi als 's werelds beste te winnen. Al in 1999, bij zijn eerste optre den in Rotterdam, werd hem een grote toekomst toegedicht. Hij kreeg een wildcard van Wim Buitendijk, die een vooruitzien de blik had. In de jaren die volg den, had Federer moeite met zijn status van talent. In de klei nere toernooien toonde hij zijn brille, maar in de Grand Slams kwam hij tot en met Roland Gar ros 2003 nooit verder dan de kwartfinale. Pas op Wimbledon vorig jaar lukte het. „Op Roland Garros speelde ik enorm slecht in de eerste ronde. Toen ik op Wimbledon wel de halve finale haalde, was ik opgelucht." Hij speelde wellicht zijn beste wedstrijd ooit bij de laatste vier tegen Roddick en in de finale kreeg Mark Philippoussis slaag. Sindsdien was het voor hem zaak zijn kwelgeesten te over winnen. Op de US Open kwam Federer er een tegen Van David Nalbandian had hij nog niet ge wonnen en ook in de vierde ron de was de Argentijn hem de baas. Pas in Houston verjoeg de Zwitser ook deze duivel om on der andere via Nalbandian in Melbourne de titel te pakken. „Ik win nu van jongens tegen wie ik een negatief saldo heb." Luiheid Behalve van Henman. Die liep uit. Officieel staat het 6-1, in het voordeel van de Engelsman. De enige nederlaag kwam ech ter door opgave in Miami. Zijn surplus aan talent komt voort uit luiheid, beweert Federer. Hij is de uitvinder van een nieuwe slag, de aanvallende halfvolley. De Zwitser kan de bal genade loos veel snelheid en effect mee geven waar anderen in een der gelijke situatie de bal slechts sturen. „Ik was lui toen ik klei ner was, waardoor ik niet op tijd bij de bal was voor een vol ley. Ik kan het niet anders uitleg gen. Ik moest wat anders verzin nen en daardoor heb ik zo veel snelheid leren maken." Ook een ander minpuntje, het verslappen van de concentratie tijdens wedstrijden waarin het makkelijk gaat, heeft de alles- kunner nagenoeg uitgebannen. Door de vele mogelijkheden die hij heeft, dacht hij soms te veel na over welke oplossing hij moest kiezen. Het leidde te vaak tot de verkeerde keuze en dan ging het mis. Federer moet de in tuïtie laten prevaleren. Dan is hij op zijn best, blijkt elke keer weer. „Ik kan nog altijd mijn hoofd verliezen, maar ik kan me niet herinneren wanneer dat voor het laatst gebeurd is." Tegen Henman zat het gisteren niet tussen de oren. Hij toonde gewoon te sporadisch de kwali teiten van het genie dat hij is. Dat kwam hem duur te staan. Maar Federer is de nieuwe Sam pras, al moet blijken of hij ooit het record van veertien Grand-Slamzeges verbetert. Fe derer moet niets van de vergelij king hebben. „Het is niet belang rijk voor me. De enige uitdaging die ik heb, is zo goed spelen als ik kan. Dat ik nu nummer 1 ben, geeft geen extra druk. Integen deel. De sleutel tot succes was die mentale doorbraak op Wim bledon. Ik blijf ook met mijn be nen op grond. Ik kan helaas niet vliegen." Tennissen op de tour zonder coach langs de kant, heeft hem zelfinzicht gegeven. „Het is een interessante periode. Ik heb me zelf leren kennen en ik ben meer te weten gekomen over mijn spel." Zijn zoektocht naar een coach duurt voort. Op de vraag KERKRADE - Roda JC heeft de thuiswedstrijd tegen Volendam met het kleinst mogelijke ver schil gewonnen. De Limburgers wonnen met 1-0. Het enige doelpunt van de wed strijd kwam na rust op naam van de Braziliaan Cristiano. Door de zege stijgt Roda op de ranglijst naar de vijfde positie in de eredivisie. RIJSWIJK - Helmond Sport heeft de leiding in de eerste divi sie weer overgenomen van FC Den Bosch. De Brabanders won nen gisteren bij De Graafschap met 0-1. Het enige doelpunt was van Dennis Schulp, die kort ge leden van de Doetinchemse club overstapte naar Helmond Sport. Voor Sparta is de koppositie even uit beeld. De Rotterdam mers verloren met 4-3 van Haar lem. De Noord-Hollanders zijn bezig met een goede reeks. De vorige thuiswedstrijd won Haar lem met 1-0 van De Graafschap. Haarlem leek het duel vroeg te beslissen, maar Sparta kwam telkens terug. De goals van Haarlem waren van Ten Heuvel, Verwei], Mulders en Van Mete- len. Voor Sparta scoorden Schenkel (strafschop), Van den Bergh en Dennis de Nooijer. Heracles meldde zich in de titel race via een 3-0-zege op Storm vogels /Telstar. Excelsior blijft meedoen door een 3-1-zege te gen AGOW Apeldoorn. ANP door Peter van der Hulst INZELL - Erben Wennemars liet het jarenlang op belangrij ke momenten afweten, maar dit seizoen ontpopt de schaat ser zich tot veelvraat. Na de we reldtitel sprint schreef de Zwol lenaar gisteren in Inzeil het we reldbekerklassement op de 1000 meter op zijn naam. Ma rianne Timmer werd bij de vrouwen veertiende en verloor haar leidende positie. Gerard van Velde was de enige die Wennemars nog kon bedrei gen. De TVM-rijder leek in een rechtstreeks duel op weg naar de zege, maar in de laatste bocht schoot zijn linkerschaats weg. Wennemars schrok van de buiteling, waardoor hij niet meer aan de tijd kwam van de Japanse winnaar Takaharu Na- kajima. „Ik had door moeten rijden, dan had ik ook deze we reldbeker gewonnen." Van Velde was niet het enige slachtoffer tijdens de inciden- tenrijke 1000 meter. Casey Fit- zrandolph ging eveneens onder uit en Mike Ireland liet na een misslag op het rechte eind zijn race lopen. Door de grote tem peratuurverschillen 's nachts en overdag was het ijs van het Ludwig Schwabl Stadion bros geworden en dat was in het na deel van de zwaardere sprin ters. „Ik verloor gewoon mijn balans", zei Van Velde die voor de tweede keer in Inzeil op zijn snufferd ging. Eerder verrekte hij zijn lies bij het aankleden. Door de tegenslag van de afge lopen weken denkt Wennemars dat het moeilijk wordt één van zijn andere doelstellingen te realiseren. Naast een titel op de WK afstanden zette hij aan het begin van het seizoen ook zijn zinnen op het wereldbeker klassement 1500 meter. „Maar ik heb sinds december geen 1500 meter meer gereden en ben twee weken ziek geweest." De schaatser keerde na de WK sprint geradbraakt terug uit Azië en lag enkele dagen met koortsaanvallen in het zieken huis. De afgelopen weken ge bruikte hij om zijn conditione le achterstand ongedaan te ma ken. Met het oog op de WK af standen voerde hij de trainin gen zelfs op. „Je kunt wel alle World Cups willen winnen, maar dan pis je op de belangrij ke momenten naast de pot." Door zijn zege in het wereldbe kerklassement is Wennemars als enige al zeker van deelname aan het slotevenement van het schaatsseizoen. Van Velde en Beorn Nijenhuis vergezellen in Seoul de Zwollenaar logischer wijs op de 1000 meter, maar ze moeten daar volgende week in Heerenveen nog wel vol voor rijden. De afsluitende wereld bekerwedstrijd wordt één gro- Terwijl Gerard van Velde onderuit gaat, rijdt Erben Wennemars in Inzeil naar de tweede plaats op de 1000 nieter en daarmee naar de zege in het wercldbekerklassement. foto Arnd Wiegmann/Reuters te skate-off voor Seoul. Alleen de twee snelsten reizen met Wennemars af, tenzij de Com missie Topsport van de KNSB na dit schaatsweekeinde al rij ders aanwijst. Jan Bos hoopt stilletjes op een herkansing. De DSB-rijder reed in Inzeil bui ten mededinging 1.10.21. Hij was daarmee sneller dan win naar Nakajima (1.10.77) en dook onder het baanrecord van Van Velde (1.10.60). Maar de kans dat Bos zich in Heeren veen in het strijdgewoel mengt, is volgens KNSB-topsportcoor- dinator Ab Krook nihil. „Al leen als iemand ziek wordt, mag hij deelnemen." Bij de vrouwen won Chris Wit ty de 1000 meter. Annamarie Thomas werd vierde, Marianne Timmer slechts veertiende. De Sappemeerse zakte daardoor naar de tweede plek in het tus- senklassement achter de Ameri kaanse Jennifer Rodriguez Bob de Jong heeft voor de eer ste keer dit seizoen een wereld bekerwedstrijd op een lange af stand niet gewonnen. In Inzeil werd hij op de 5000 meter, die gewonnen werd door de wereld kampioen allround Chad Hed- rick (6.32.66), meteen maar zes de. Een duidelijke reden was er niet. De stayer had de juiste conditie, maar trof laat in de middag niet de beste omstan digheden. Datzelfde gold ech ter ook voor zijn directe tegen stander, Carl Verheijen. Die werd derde in 6.34,27. Gianni Romme (6.32,97) werd tweede. GPD Tennisser Alex Corretja zei dinsdag als de dood te zijn dat hij eerdaags op doping wordt betrapt. „Ik heb mijn hele loopbaan gevochten als een hond. Moet je je voorstellen dat ik na twaalf jaar opeens gepakt zou worden op do ping en dan word nagewezen als een tennisser die zijn hele carrière zou heb ben geslikt. Als mij dat overkomt, hak ik mijn ballen eraf of pleeg ik zelf moord", zei de Spanjaard nadat hij in de eerste ronde van het ABN Amro toer nooi in Rotterdam van Sluiter had ver loren. En hij was bloedserieus. Corretja verwoordde de paranoia die in de tenniswereld heerst sinds de Brit Greg Rusedski wordt verdacht van nandrolongebruik. De Spanjaard ge looft heilig in de onschuld van Ru sedski, die binnenkort hoort of hij door de ATP geschorst wordt. „Waarom zou hij het gebruiken? Om nog harder te serveren? Er moet iets zijn foutgegaan. Maar dat kan iedereen gebeuren. Je wordt één keer positief getest en je car rière is meteen over." Corretja's landgenoot Albert Costa liet tijdens de Australian Open ook al we ten erg bang te zijn. „Ik ben gestopt met het nemen van alle voedingssupple menten. Ik ben veel te bang dat ze me ergens op pakken." Sjeng Schalken is er eveneens mee bezig. „Stel je voor dat je opeens positief bent. Als dat een keer gebeurt, berg ik mijn racket in mijn tas op en haal ik hem er nooit meer uit", zei hij twee weken geleden in NRC Han delsblad. En Raemon Sluiter in hetzelf de artikel: „Vroeger liet ik zonder pro bleem liters zeik achter. Nu denk je steeds na over wat er kan gebeuren. Aan de andere kant moeten we wel 35 weken per jaar tennissen. En dat kan echt niet op een glas met water." Tennis is niet de enige sport waarbij do- pingjagers nogal wat angst inboeze men. In de wielersport gebeurt dat ook. Misschien zelfs wel in het kwadraat. Marco Pantani werd afgelopen jaren gillend gek van de Italiaanse justitie, zo werd deze week duidelijk. Naar ver luidt, zaten meerdere officieren van jus titie tegelijk achter hem aan, zelfs na dat hij al een keer was vrijgesproken. Wie zou Pantani als eerste te pakken krijgen? Een soort 'altius, citius, for tius' onder de dopingjagers. Het Oli fantje was vogelvrij verklaard. Vlak voor zijn dood schreef Pantani - als ware het een afscheidsbrief - zijn paspoort vol. 'In welk ander beroep moet je op elk moment je bloed geven en worden de familieleden van je colle ga's midden in de nacht gewekt? Ik heb me nooit meer rustig gevoeld, sinds ik constant gecontroleerd werd bij mij thuis, in een hotel, zelfs door camera's. Uiteindelijk begon ik mezelf pijn te doen om mijn intimiteit te behouden.' Is Pantani de enige die zich opgejaagd voelde? Waarschijnlijk niet. En Italië is ook niet het enige land dat zo bloeddor stig op zoek is naar dopingzondaars. Frankrijk kan er ook wat van. Het is dat in dat land de mooiste wielerronde wordt verreden, anders hadden veel renners na de Tour de Dopage van 1998 nooit meer een voet op Franse bodem gezet. Moet er dan niet langer op doping ge controleerd worden? Natuurlijk wel, er wordt hier en daar volop gebruikt. Maar kunnen die controles misschien af en toe een onsje minder? En met wat meer respect? Topsporters zijn ook maar gewone mensen. Gehaaid als ze zijn om zoveel mogelijk te winnen, maar tegelijk ook bang om alles in één keer te verliezen. Roeland van Vliet P CESENA - De Ronde van Italië heeft besloten dit jaar® rit te vernoemen naar Marco Pantani. De wielrenner leed zaterdag aan een hartstilstand. De klimetappe^ 0 20 mei op de flanken van de 'Gessi' draagt dit jat, naam van de Italiaan Marco Pantani. ANP/AFP «n DOESBURG - Hoofdsponsor Axa heeft het contract® de gelijknamige wielerploeg verlengd tot 2006. Dat*® gisteren bekendgemaakt tijdens de ploegpresentafy overeenkomst met Axa liep eind dit jaar af. Twee, reurs hebben hun contract met de ploeg ook tot 2006i lengd: Danny Stam en Robert Slippens. Dit duo richt1 op de Olympische Zomerspelen in Athene, dit jaar. Zevüh len op het onderdeel koppelkoers een medaille. ANP LAGOS - De Argentijnse wielrenner Martin Ganjd heeft de derde etappe van de Ronde van de Algarve gf wonnen. Hij won de massasprint na een rit van 180köo meter tussen Lagoa en Lagos. De Australiër Stuart 0'Grav -K' dy werd tweede en de Portugese klassementsleider Cancii wt dio Barbosa werd derde. Beste Nederlander was Mare d |tn Maar uit het Rabo-belofteteam op de vierde plaats. A.'."? j li BIRMINGHAM - De Ethiopiër Kenenisa Bekele liep gist» ar ren bij indoorwedstrijden in Birmingham een nieuws? pi reldrecord op de 5000 meter. De jonge Afrikaan kwamuj op 12.49,60, een fractie sneller dan de 12.50,39 diezij landgenoot Haile Gebrselassie vijf jaar geleden liep. AYI Tennisser Roger Federer, de nummer 1 van de wereld, moest gisteren het hoofd buigen voor Tim Henman. foto Peter de Jong/AP Photo welke in hemelsnaam zijn spel kan doorgronden en hem beter kan maken, wist hij niet zo snel een antwoord. „Maar het moet iemand zijn met wie ik het goed kan vinden en die me mentaal nog wat bij kan brengen." Hij heeft nog geen verlanglijst je, zal het Amerikaanse hard- courtseizoen waarschijnlijk nog zonder doen. Het moet in ieder geval iemand zijn, die niet al met een andere speler werkt. „Dat is niet netjes. Ik ga ook niet tegen een andere jongen zeg gen, dat ik met zijn vriendinne tje uit wil." GPD BIRMINGHAM - Gert-Jan Liefers heeft gisteren in a Engelse Birmingham een Nederlands record op de 150 meter indoor gelopen. De atleet verbeterde de 15|aa oude toptijd van Han Kulker met bijna een seconde, L> fers liep de afstand in 3.37,49, Kulker zette in 1989 L Stuttgart 3.38,37 op de klokken. ANP KONIGSEE - Het bobsleeduo Eline Jurg/Nannet Kan beid staat na de eerste dag van de wereldkampioenschaj f pen in het Duitse Königsee vijfde. Pilote Jurg en remsti j Karenbeld waren in twee manches 0,71 seconde langa mer dan het Duitse duo Prokoff/Schneiderheinze. ANP - BREE - Het tennispaar Kim Clijsters en Lleyton Hew, speelt op 17 april een 'liefdespartij' tegen elkaar in he:E podroom in Bree. Het duel wordt een hommage aan 'a stel. Artiesten treden op en een videoshow van hunspos tieve hoogtepunten staat op het programma. ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - Guus Hiddink blijft trainer bij PSV. De slepen de onderhandelingen tussen club en coach leidden gistera vond tot een akkoord. Hiddink heeft een driejarig contract gete kend. Vanaf 1 juli is hij zowel technisch directeur als hoofd coach bij de Eindhovense club. De stroeve gesprekken over de contractverlenging leidden be gin deze maand tot een ernstige crisis bij PSV. Hiddink bereikte een overeenkomst met voorzit ter Harry van Raaij. Deze werd echter teruggefloten door de raad van commissarissen onder leiding van Jan Timmer. De voormalig Philips-topman eiste dat per jaar bekeken kon wor den of club en trainer de samen werking konden beëindigen zon der dat daar een hoge afkoop som tegenover zou staan. Ti mers ingreep leidde tot eend pe vertrouwensbreuk te Hiddink en Van Raaij enenri en de raad van commissaris anderzijds. Afgelopen vatten de partijen de gesp.-a ken. Die leidden gisteravond^ ,j een akkoord. Hoewel PSV gisteren details bekend maakte, lijkti erop dat Hiddink de groten naar is geworden in het conSr Niet alleen krijgt hij de gewe te dubbelfunctie (technisch! recteur en hoofdtrainer), ook bepaald dat de coach een sa deloosstelling tegemoet h zien als hij voortijdig de In wordt uitgestuurd. Voorzitter Harry van Raaij too de zich verheugd over de hed reikte akkoord. „Het binnen de top van PSV is a ieders tevredenheid en in he: lang van de club opgelost.' Gf) door Peter van Duyl AMSTERDAM - Ajax-aanvocr- der Rafael van der Vaart en trai ner Ronald Koeman hebben hun conflict bijgelegd. Na een ge sprek met 'begrip voor eikaars standpunt' ging het duo gisteren over tot de orde van de dag. In het trainingskamp van het Nederlands elftal zei Van der Vaart deze week dat hij het ver trouwen van zijn trainer mist. Koeman reageerde geïrriteerd, vooral omdat zijn aanvoerder de kritiek in het openbaar spuide. „Ik heb vaker gezegd: mijn deur staat altijd open. Dat is de plek waar je dingen moet aankaar ten, met via de media", herhaal de Koeman gisteren. „Je moet ook beseffen: als ik of iemand anders bij Ajax iets roept, heeft dat een enorme impact." Daarin kan Van der Vaart zich vinden. De international repte gisteren van een goed gesprek. „Als de trainer zegt dat zijn deur altijd open staat, heeft hij gelijk. Als ik alles vooraf had ge weten, had ik misschien beter mijn mond kunnen houden. Maar we hebben het afgeslo ten." Zoals Van der Vaart grip voor Koeman had, de trainer de tijd zijn kantn de zaak te belichten. En daart stak hij de hand in eigen bo zem. „Ik leer hier ook van* schien moet je als trainer va naar een speler stappen, hoe het gaat. Als ik ergens a zit, geef ik dat direct aan "-i zo zit niet iedereen in elkaar Eén van de punten van Van' Vaarts kritiek was dat Koe» zelf in het openbaar nooit blad voor de mond neemt als verrichtingen van zijn ter sprake komen. Koema» te begrijpen dat zijn woef soms hard aankomen. ..Ma* kan mezelf niet veranderen zijn trainers die zakenrecht? ten, ik niet. Ik probeer aan tej ven wat er goed is en wat Bovendien kan je een trail niet vergelijken met een sp* Een trainer moet na afloop de persconferentie. En ik een duel als tegen Volflfl moeilijk zeggen dat het p was. Bovendien: Van der is pas 21, maar ik bescW hem niet meer als jeugd#* Je verwacht meer van hem,® is-ie ook aan toe." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 70