Uisland erkent tien lieu we EU-landen niet Verkiezingen laten Iran koud osio 29' Migranten in België krijgen in eigen gemeente stemrecht Aristide mag blijven in vredesplan Haïti Berlijn^ 9 Girona29 Verona39 übLJt JLJ& Grote brand in sloppenwijk Nairobi Japan geeft terreuralarm Utah wil van vuurpeloton af Opiumproductie Myanmar daalt Uitstalverbod sigaretten Familielid Sjevardnadze opgepakt Londen 9'98 i JEE) Dublin 29 Venetie^Q ier nieuwe «tbraken vogelgriep "Thailand Opschudding over schieten op honden 1 loskou tracht handelsconcessies af te dwingen Kostunica wordt premier Servië u V1 sUSSHfi zaterdag 21 februari 2004 TOKIO Japan heeft gisteren zijn binnenlands terreur alarm op de hoogste stand gezet. Extra zwaarbewapende politieagenten werden ingezet om luchthavens, kerncen trales en overheidsgebouwen te beschermen tegen mogelij ke terroristische aanslagen. Het is de eerste keer dat Japan besluit tot het verhogen van het alarm naar de hoogste stand sinds het begin van de door de VS geleide aanval op Irak in maart 2003. De politie wilde niet zeggen of de regering over concrete in formatie beschikt dat een terreuraanslag dreigt. AP SALT LAKE CITY - De Amerikaanse staat Utah wil af van het executiepeloton als methode om de doodstraf uit te voeren. De Senaat van de staat heeft een wetsontwerp aangenomen dat alleen een dodelijke injectie als executie methode toelaat. Het Huis van Afgevaardigden hoeft nu alleen nog zijn fiat te geven aan enkele kleine wijzigingen die de Senaat heeft aangebracht. Sinds het hooggerechtshof de doodstraf in 1976 weer toe liet, zijn slechts twee personen voor een vuurpeloton te rechtgesteld - beiden in Utah. AP RANGOON - De opiumproductie in Myanmar (Birma) is sinds 1996 met tweederde gedaald. Het land kampt nog wel met een bloeiende handel in chemische drugs. Dat heeft het Bureau voor Drugs en Misdaad van de Verenig de Naties gisteren meegedeeld. Volgens het bureau heeft de junta de laatste jaren veel maatregelen genomen om de opiumproductie in te dam men. Die hebben vruchten afgeworpen, aldus de VN. Het land stond te boek als 's werelds tweede producent van opium. Ruim een jaar geleden verdrong Afghanistan het land van de eerste plek. ANP/AFP SYDNEY - Winkeliers in de Australische deelstaat New South Wales kunnen binnenkort fikse boetes tegemoet zien als ze nog langer openlijk pakjes sigaretten in hun zaak uitstallen. Dat blijkt uit een nieuw radicaal an- ti-rookbeleidsplan van de deelstaatsregering De autoriteiten zeggen onder de nieuwe regels sigaretten pakjes aan te merken als reclameuiting Elke dag dat ze uitgestald en dus te zien zijn. kan een boete kosten van 5500 dollar (bijna 3500 euro). ANP/AFP TBILISI - De schoonzoon van oud-president Sjevardnad ze van Georgië is gisterochtend op de luchthaven van de hoofdstad Tbilisi gearresteerd toen hij op het punt stond het land te verlaten. Dat meldde de procureur-generaal. Volgens het Russische persbureau Itar-Tass verdenkt jus titie Gia Dzjochtaberidze van belastingontduiking. Hij geeft leiding aan het grootste mobiele netwerk (Mag- ti-GSM) van Georgië. Voor het onderzoek is de zakenman recentelijk al twee keer aangehouden. ANP/AFP/RTR door Pascale Thewissen ralen, extreem-rechts en het ge matigd nationalistische NV-A BRUSSEL - Na jarenlange dis- stemden tegen, cussie is het Belgische parle- Drie CD&V-ers onthielden zich. ment in de nacht van donderdag De invoering van het migranten- op vrijdag akkoord gegaan met stemrecht ligt gevoelig aan de invoering van een gemeente- Vlaamse kant. Dat heeft alles te lijk stemrecht voor migranten. maken met de sterke positie van extreem-rechts. Vooral de Bij de gemeenteraadsverkiezin- Vlaamse Liberalen en Democra- gen in 2006 mogen niet-Europe- ten van premier Guy Verhof- se vreemdelingen voor het eerst stadt verzetten zich de afgelo- naar de stembus. Voorwaarde is pen maanden hevig tegen het mi- wel dat ze al vijf jaar in België grantenstemrecht De liberalen wonen en een verklaring onder- waakten ervoor hun achterban tekenen dat ze zich aan de Bel- op de kast te jagen, uit vrees dat gische wet houden. die overloopt naar het Vlaams De invoering van het migranten- Blok. stemrecht werd 's nachts om Partijvoorzitter Karei de Gucht half drie - nadat twaalf leden dreigde herhaaldelijk met een re- van het Vlaams Blok het spre- geringscrisis als het voorstel de kersgestoelte hadden beklom- eindstreep zou halen, men om tegen het voorstel te Ook toen zijn partij al een com- ageren - met tachtig stemmen promis had bereikt met de rege- voor, 58 tegen en 3 onthoudin- ringspartner SP-A - er zou een gen goedgekeurd. Alle Franstali- clausule worden opgenomen in ge partijen stemden voor, met de wet om migranten met een uitzondering van het ex- strafblad bij de verkiezingen te treem-rechtse Front National, weren - wist De Gucht niet van Aan Vlaamse kant stemde al- ophouden. Dat leidde vorige leen de socialistische SP-A week tot een confrontatie tussen voor. Christen-democraten, libe- De Gucht en Verhofstadt. van onze redactie buitenland WASHINGTON - I)e Verenigde Staten, Canada. Frankrijk en het samenwerkingsverband van Caribische staten Caricom zul len president Aristide van Haïti een vredesplan presenteren. Dat moet een einde maken aan de crisis in het land. Volgens diplomaten in de hoofd stad Port-au-Prince dringen de landen niet aan op een vertrek van de omstreden president. Hij mag zijn ambtstermijn tot eind 2006 uitzitten, maar hij moet wel veel van zijn macht afstaan aan een nieuw te vormen 'onaf hankelijke regering' waaraan een premier leiding moet geven. Een internationale politie macht, van de VN of van de Or ganisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS), moet in de natie ver volgens de rust bewaren. Een internationale delegatie van de bemiddelende landen reist vandaag naar Haïti om pre sident Aristide zover te krijgen dat hij zich voor de hervormin gen uitspreekt. Aristide heeft tot dusver gewei gerd een eerste minister te ac cepteren en van opstappen wil hij al helemaal niks weten. De oppositie heeft tot dusver steeds gezegd dat alleen het opstappen van de president de crisis kan bezweren. De gewelddadige opstand die president Jean-Bertrand Aris tide moet verdrijven, heeft de af gelopen weken bijna zestig men sen het leven gekost. Gewapen de opstandelingen kregen don derdag de noordoostelijke stad Quanaminthe in het grensge bied met de Dominicaanse Repu bliek in handen. Politieagenten waren uit de stad gevlucht. ANP/RTR/AFP iinpassing van de bestaan- ■partnerschaps- en Samen- jfcngsovereenkomst' met is alleen nodig vanwege jitbreiding van de Unie. Vol- een hoge diplomaat is de «oese Unie best bereid om Advertentie AIR biedt voordelige 1- iiiiten tussen Nederland en yk/i|k en Spanje. U vliegt met met j >SIQ (openhagen|9 "dë Jiedt ,jaalt i. HEp.'.en £|r Stockholm' Ook -jgen vanaf V de 1.39* .ïje. >ing vanaf <ype ilQ .99 hs w /ööT" V&IQ- AIR en leuke weetjes over de lemmingen waar wij u naar toe frgen, Ook geven wij u ant- *ny dat we zo goedkoop zijn. boek direct basiqair.com 0900-0737 (25 cl/min EnWe rets. oxcl. belastingen. *ï»gtngen voorbehouden 'Vanaf Rotterdam Airport [-.w r»imn TVGKOK - In Thailand zijn provincies vier nieuwe -raken van de zeer besmette- 'r vogelgriep geconstateerd. 1 heeft het ministerie van «houw gisteren bekendge- *kt. wdekking is een bevesti gt de ook voor mensen do- ziekte in Thailand nog "op haar retour is. £"dag moest de regering al Smaken dat de griep in ne- provincies opnieuw was op- !*pn. De autoriteiten waren t juist van plan om binnen tie dagen af te kondigen dat :cr®s voorbij was. t* heeft gisteren twee nieu- titbraken onder pluimvee «d. in het zuidwesten en in 1 noordwestenHet land telt "«uitbraken. ANP/AFP van onze redactie buitenland OSLO - In Noorwegen is gis teren grote opschudding ont staan over video-opnamen waarop Noorse elitetroepen die deel uitmaakten van de vredesmacht in Kosovo la chend met scherp op honden schieten. De opnamen waren gemon teerd als een videoclip met muziek op de achtergrond, die de titel Hotdog had gekre gen Het filmpje, dat circuleerde onder Noorse Kosovo-vetera nen, werd donderdagavond op de televisie vertoond, na dat het dagblad Verdens Gang het had onderschept. De opnamen tonen hoe een Noorse vredessoldaat van af stand een hond neerschiet, waarna zijn collega naar het kronkelende dier loopt en er van dichtbij zijn machinege weer op leegt. Een andere episode in de vi deo laat zien hoe een Noorse soldaat bij een huis op een aangelijnde hond afloopt en het dier met een schot af maakt. In Noorwegen, dat veel bij draagt aan internationale vre desmachten en zijn soldaten als humaan beschouwt, is de video met afgrijzen ontvan gen. De voorzitter van de par lementaire commissie voor de fensie kondigde aan ophelde ring te vragen aan de minis ter van Defensie. Volgens de krant Verdens Gang zijn de opnamen ge maakt in maart 2002 door vre- dessoldaten van het Telemark elitebataljon. AP [t'SSEL - Ruim twee maan- voor de uitbreiding van de beeft Rusland de tien toetre- landen nog niet erkend jüden van de Unie. De Russi- jeregering weigert een band it-. pang te zetten ondereen aan- jjjte versie van de overeen- 8*1, die de samenwerking tus- Brussel en Moskou regelt, as] jondertekening zou volgens [l een formaliteit moeten it- tmaar de Russen grijpen de p som concessies af te dwin- n- j en extra voorwaarden te met de Russen te praten over mogelijke negatieve effecten van de uitbreiding voor de Russi sche economie. Maar dat mag geen voorwaarde zijn voor on dertekening. „Het is een princi piële kwestie. Rusland bepaalt niet wie lid zijn en lid worden van de Europese Unie zegt hij Als tien landen in Midden- en Zuid-Europa toetreden tot de Unie, verandert hun handelsre latie met Rusland. Omdat Rus land geen lid is van de Wereld handelsorganisatie (WTO), zijn de regels van die organisatie niet van toepassing. De Russen proberen nu in ruil voor hun handtekening handels concessies af te dwingen. Boven dien willen ze daarover niet pra ten met het Ierse voorzitter schap en de Europese Commis sie, maar met alle huidige en toe komstige 25 EU-landen. „De Russen willen ons graag tegen el kaar uitspelen. Maar wij bepa len zelf wie wij naar de onder handelingstafel sturen", aldus een diplomaat. Op de achtergrond van de kwes tie speelt een conflict tussen de EU-landen en de Commissie, het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie, over de vraag wat de beste manier is om met Rus land een goede relatie op te bou wen. Top Sinds een mislukte top in het na jaar tussen president Poetin en de Italiaanse premier Berlusco ni. die destijds voorzitter van de Unie was, woedt in Brussel de discussie hoe het tussen Moskou en Brussel verder moet. Maan dag staat de kwestie op de agen da van de EU-ministers van Bui tenlandse Zaken, die in Brussel vergaderen. GPD door Arthur Blok TEHERAN - „Stemmen? Nee dank je", zucht een Iraanse vrouw van middelbare leeftijd. Iraniërs kozen gisteren een nieuw parlement, maar het lijkt er op dat het grootste deel van de 46 miljoen stemgerech tigden er schoon genoeg van heeft en de verkiezingen boy cot. De stembussen - er zijn er dui zenden - bleven tot negen uur 's avonds open; drie uur langer dan aanvankelijk gepland. Een (wanhopige) poging een goede opkomst te krijgen. Niemand lijkt onder de indruk. In de vroege uurtjes van de och tend gaan de stembureaus in de Iraanse hoofdstad open. Na twee en een half uur zijn 'nog maar' 195 stemmen uitge bracht Een schril contrast met vier jaar geleden legt een vrij williger uit ..Men stond toen in lange rijen te wachten." De enige plaats waar honderden mensen op de been zijn is het universiteitscomplex in het zui den van Teheran Niet om te de monstreren, maar om het tradi tionele vrijdaggebed bij te wo nen in de grote moskee midden op het terrein. Om klokslag twaalf uur neemt de beruchte ayatollah Ahmad Jannati het woord. Hij is de voorzitter van de geestelijke raad en verant woordelijk voor de massale dis kwalificatie van parlements- kandidaten. Eerlijk „De verkiezingen zijn eerlijk", schalt het uit de luidsprekers. „Laat onze vijand zien waar wij voor staan en stem van- De Iraanse ayatollah Ahmad Jannati tijdens zijn toespraak in de grote moskee van de universiteit van Teheran. foto Arthur Blok/GPD daag in grote getallen", brult Jannati. Na afloop van het gebed staan bij de uitgang tientallen mobie le stembussen te wachten. On der toeziend oog van de politie kan men hier een stem uitbren gen. Het is in dit gedeelte van de stad waar de conservatie ven hun grote aanhang vinden. De camera's van de staatstele visie draaien overuren en zen den de mensenmassa recht streeks uit. „Ik hoop dat de situatie ver slechtert en verslechtert totdat de bom barst", zegt een 31-jari ge schoenenverkoper. Hij be sloot vorige week 'uit respect voor zijn vrouw' de verkiezin gen te boycotten- Vrouwen President Khatami en zijn club hervormers waren ooit razend populair, maar daar is nu wei nig van te merken. Vooral de Iraanse vrouwen, een machtige kiezersgroep die meer dan de helft van de bevolking uit maakt, zijn teleurgesteld. Vier jaar geleden waren de verwach tingen hoog gespannen en het waren vooral de vrouwen aan wie president Khatami en zijn hervormers de overwinning te danken hadden. De charmante president werd helemaal 'hun held' toen hij in 2001 de eerste vrouwelijke vice-president aan wees. „De verkiezingen laten me koud", legt een vrouw geïrri teerd uit. Dat er deze keer toch een flinke hoeveelheid vrou wen op de kieslijst staan veran dert daar weinig aan. „Elke keer als het parlement op het punt stond iets te veranderen gebruikte de geestelijke raad haar veto", zegt ze „Wat maakt het dan nog uit of er een vrouw meer of minder wordt gekozen." GPD BOEDAPEST - De gematigde nationalist Voljislav Kostunica wordt de nieuwe premier van Servië, nadat hij zich had verze kerd van de steun van de Socia listische Partij van Milosevic. Parlementsvoorzitter Dadic vroeg hem gisteren om volgende week zijn kabinet bekend te ma ken. Hoewel de socialisten van Slobo dan Milosevic niet in de rege ring zullen deelnemen, hebben zij Kostunica hun steun toege zegd. Die steun is noodzakelijk, omdat zonder hen Kostunica geen meerderheid zou hebben. Kostunica wordt buiten Servië beschouwd als het aanvaardba re gezicht van het nationalisme Dat hij zich afhankelijk heeft ge maakt van Slobodan Milosevic zal echter memge wenkbrauw doen fronsen. Deze week waar schuwde de Amerikaanse am bassadeur William Montgomery in Belgrado Kostunica om niet met de partij van Milosevic in zee te gaan. Oorlogsmisdaden Slobodan Milosevic, die in Den Haag terecht staat voor oorlogs misdaden. leidde vanuit zijn ge vangeniscel de partij bij de ver kiezingen. Er zijn echter teke nen dat de partij van Milosevic af wil en zich wil profileren als een moderne sociaal-democrati sche partij. In Kroatië slaagde de afgelopen maanden de natio nalistische HDZ er op eenzelfde wijze in zich te moderniseren. Normaal gesproken had Kost unica als leider van de Democra tische Partij van Servië, de twee de grootste partij, een meerder heidsregering kunnen vormen. Maar de Democratische Partij van zittend premier Zhivkovic weigerde iedere samenwerking. GPD - vj NAIROBI - De jonge inwoner Njuguna van een sloppen wijk in de Keniase hoofdstad Nairobi huilt bij zijn uit het vuur geredde houten neushoorn. Een grote brand in deze wijk heeft gisteren aan zeker twee mensen het le ven gekost. Vele duizenden mensen raakten dakloos. Hun lemen of houten verblijven met golfplaten daken werden door de vlammenzee verwoest. De oorzaak van de brand, die urenlang woedde, is niet bekend. Sommige bewoners repten van brandstichting in opdracht van het stadsbestuur, bedoeld om ruimte te maken in het stadsdeel voor de aanleg van wegen. foto Karei Prinsloo/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5