De koorts wordt aangewakkerd Boekenweek met bekende gasten PZC Peter Pan Speedrock in Arsenaaltheater Vlissingen Woningmarkt biedt weinig kansen voor starters en ouderen Bl0f en Danny Vera in race voor Edison 12 PZC kunst zaterdag 21 februari 2004 door Raymond de Frel Oranjekoorts? Van de eerste oefen interland van het Nederlands voet balelftal in de aanloop naar het Euro pees Kampioenschap in Portugal, afge lopen woensdag tegen de Verenigde Staten (1-0 winst), zal niemand ook maar verhoging hebben gekregen. Bo vendien begint de eindstrijd pas over vijf maanden. Desondanks zijn oranje petjes, toeters, boa's en hoofdpara plu's al ruimschoots te verkrijgen. Voor menig bedrijf kan het feest im mers niet vroeg genoeg beginnen. Op internetsites als www.oranjeartike- len.nl en www.tornado-int.nl is een keuze te maken uit talloze prullaria, die met het team van bondscoach Dick Advocaat te maken hebben. De beslissende 6-0-zege op Schotland werd half november door heel voetbal- minnend Nederland bejubeld, maar het bedrijfsleven juichte zonder twij fel het hardst. De opluchting was enorm; de oranje toeters, feestmutsen Oranjekoorts en pluche leeuwenkoppen konden in ieder geval ook na de geboorte van prinses Amalia weer aan de man wor den gebracht. Want deelname van het Nederlands team aan het EK, dat le vert geld op. Zelfs de Volksuniversiteit Kanaal streek in het Groningse Stadskanaal haakt in op de oranjegekte. Daar kun nen oranjefans vanaf april in zes les sen een woordje voetbal-Portugees leren. Zij leren daar bijvoorbeeld een aantal voetbaltermen - hoekschop is canto, doelpunt is golo -, hoe ze de weg naar het stadion moeten vragen en hoe ze een taxi moeten bestellen. Het is ook geen toeval dat de Oran je-spelers Rafael van der Vaart (Ajax), Mark van Bommel (PSV), Edgar Da vids (Barcelona) en Ruud van Nistel- Café Markt 15 in Oostburg ten tijde van het Euro 2000, het vorige EK. rooij (Manchester United) in de aan loop naar de eerste oefeninterland in het nieuwe Oranjetenue naar de came ra lachten. Warm maken, daar draait het om. „Ik zal zeker eens naar dat shirt (kos ten; 70 euro, red.) informeren", rea geert de Terneuzense oranjefan Willy van der Kant, die sinds 1982 vrijwel al le wedstrijden - met uitzondering van de vriendschappelijke potjes - van Ne derland bezoekt. „Ik vind het heel leuk hoe de koorts toeneemt naarmate het toernooi dichterbij komt, Als ik naar een wedstrijd ga, doe ik dat ge huld in shirt en met pet en sjaal. Men sen roepen weieens dat ik gek ben, maar dan reageer ik door te zeggen dat ze de entourage eens moeten mee maken, Echt, je voelt je één grote fami lie. Het begint 's middags al. Zingen, drinken, het lijkt net carnaval. Als je dan 's avonds ook nog een prachtige wedstrijd ziet, is dat mooi meegeno men. Tijdens de toernooien plak ik er gelijk een vakantie aan vast." Van der Kant zal nog even geduld moe ten hebben voor hij zich in het nieuwe tenue kan hullen. Bij Intersport in Ter- neuzen en Coach in Middelburg is het shirt bijvoorbeeld nog niet voorradig. Een kijkje op www.knvb.nl leert dat het tricot pas begin april is te verkrij gen. „Er is deze week ook nog geen vraag naar geweest. Ik heb tijdens de loting voor de eindronde wel al oranje vlaggetjes in mijn winkel gehangen, maar vroeger begon de gekte veel eer der dan nu. Het is nu meer 'hoe verder ze in het toernooi komen, hoe groter de belangstelling voor Oranje-artike len wordt", reageert Etienne Ver foto Camile Schelstraete meersch van het Intersport-filiaal in Terneuzen. „Is typisch Hollands", vindt Van der Kant. „We schelden het hele jaar op Oranje, maar als ze straks hun eerste groepswedstrijd tegen Duitsland win nen, dan kunnen ze niet meer kapot." Bij sportwinkel Coach zijn ze ook al met het EK bezig, meldt verkoper Frank Wisse. „Officiële shirts, ves ten.. voor ons kan het toernooi natuur lijk niet snel genoeg beginnen. Vanwe ge de gezelligheid. En het zorgt na tuurlijk voor extra opbrengsten." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse woningmarkt is niet bijzonder geschikt voor starters. Ook de ouderen komen er wat invulling van hun woonwensen betreft, be kaaid van af. Provinciaal medewerker J. Heij- stek zei dat gisteren in de Sta tencommissie Ruimte. Ze gaf een toelichting op het woningbe hoefte-onderzoek 2002 Dat wordt gebruikt bij het maken van een provinciale woonvisie (die weer één van de bouwste nen is voor het eerste Omge vingsplan Zeeland). Heijstek maakte duidelijk dat de kansen voor mensen die voor het eerst een woning willen be trekken, de afgelopen jaren steeds geringer zijn geworden. De situatie is slechter dan el ders in Nederland. Nog geen 40 procent kan binnen een redelij ke termijn (maximaal twee jaar) geholpen worden. De 'slaag kans' wordt mede beperkt door dat de meeste starters een goed kope huurwoning vragen en die zijn in Zeeland beperkt beschik baar. Vergelijkbaar Voor ouderen geldt een verge lijkbare problematiek. Er is met name vraag naar huurwoningen en appartementen. Van deze groep wil ruim 66 procent het liefst huren en ruim 33 procent kopen. Heijstek achtte meer aan dacht voor de woonsituatie van ouderen gewenst. Ze gaf aan dat zich in Zeeland in de periode 2000-2003 lande lijk gezien de grootste prijsstij ging van koopwoningen voor deed; 40 procent. Desondanks ligt het prijsniveau nog onder het Nederlandse gemiddelde. Heijstek noemde het opmerke lijk dat de woonlasten in de huursector gemiddeld hoger uit komen dan in de koopsector. Ze tekende erbij aan dat in Zee land huishoudens met een laag inkomen vaker in een koopw>. ning huizen dan elders in het land. In de periode 1990-2002 namde woningvoorraad (het aantal be schikbare huizen) in de prova- cie toe met 11 procent, landelijk was dat 16 procent. Eengezins- koopwoningen overheersen. Hel aantal huurwoningen is slechts 34 procent, lager dan de landeiij. ke situatie. Op Walcheren!' sprake van een zeker overschot in de goedkoopste huursector, daarentegen is er in Zeeimv Vlaanderen een overschot in de goedkope koopsector (tot 150.000 euro). Tevreden De vraag naar woningen is in de stedelijke gebieden het groots', terwijl er juist in de plattelands gebieden een ruimer aanbod is. Omdat de tevredenheid over de woonsituatie onder Zeeuwen vrij groot is, ligt ook de ne o_3 om te verhuizen onder de landês lijke trend. Met name a Zeeuws-Vlaanderen zijn de men sen honkvast. In de buitenwijken van de ste den is de tevredenheid over hel wonen naar verhouding gerin ger. Dat geldt vooral de leefbaarheid van de woonomgeving. (Advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van PZC. Iedere dag verschijn: er een andere letter in de j krant die samen het woord "acteur" vormen. Deze actie loopt heel de maand februari Alleen originele spaarzegels uit de krant op originée spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarter 3 staan op zaterdag in de krant t/m 21 februari. door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Geert Mak, Tho mas Rosenboom en Philip Fre- riks zijn de bekendste gasten die tijdens de boekenweek Zee land aandoen. Het evenement is dit jaar gewijd aan Franse litera tuur en bet werk van Nederland se schrijvers die iets met Frank rijk hebben. De boekenweek duurt van 10 tot en met 20 maart. Bibliotheken en boekhandels zullen gedurende elf dagen een Franse sfeer creëren. Zo zal De Drukkenj in Middelburg de brasserie ombouwen tot 'Café de Pree' en het binnenplein tot 'Place dTmprimerie', richt de bi bliotheek in Vlissingen een Fran se boekenmarkt in waarop afge schreven boeken worden aange boden, zijn er verschillende wijnproeverijen en brengt het duo Huub Tannie op de laat ste zaterdag van de Boekenweek zowel bij boekhandel De Vries in Zierikzee als de Middelburg se Drukkerij een programma met Franse chansons. Zoals elk jaar worden her en der in de provincie literaire activitei ten georganiseerd. Thomas Ro senboom, de schrijver van het boekenweekgeschenk Spitzen, reist donderdag 18 maart door de provincie. Hij signeert bij De Drukkerij in Middelburg (13.30 uur) en boekhandel Basting in Oostburg (16.00 uur) en wordt 's avonds (20.15 uur) in Porgy Bess in Terneuzen geïnterviewd door critica Marja Pruis van De Groene Amsterdammer. Geert Mak verblijft twee dagen in Zeeland om zijn nieuwe boek In Europa te promoten. Dinsdag 16 maart geeft hij een lezing in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (19.30 uur), een dag later is hij te gast in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg (20.00 uur). Een duidelijke link met het boe kenweekthema is het program ma 'Gare du Nord' van journa list en presentator Philip Fre- riks. Woensdag 10 maart vertelt hij in De Drukkerij in Middel burg (16.00 uur) en boekhandel De Koperen Tuin in Goes (20.00 uur) over zijn fascinatie voor Frankrijk. Diezelfde dag geeft de in Middelburg geboren en ge togen Martin de Haan een le zing in de Zeeuwse Bibliotheek in zijn geboortestad. De Haan is vertaler van de boeken van Mi chel Houellebecq, Milan Kun- dera en Michel Onfray. Woensdag 17 maart organiseert de bibliotheek in Goes (20.00 uur) in samenwerking met boek handel Het Paard van Troje een Hel programma 'Gare du Nord' van journalist en presentator Philip Freriks heeft een duidelijke link met het boekenweekthema. foto GPD/Ben Steffen door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Voor Blof zou het een verrassing zijn als het niet zo was. voor Danny Vera is het een daverende verrassing dat hel wel zo is. Beide Zeeuwse pop-acts zijn in de markt voor één of meerdere Kdisons. Blof is genomineerd in de categorieën beste groep nationaal, beste al bum (Omarm) en beste single ('Omarm'), Vera als beste nieu we Nederlandse artiest. Do popgroep Blof heeft al vier Edisons in de kast staan. In 2000 kreeg het viertal de Edison voor beste popgroep nationaal, het jaar daarop voor het album Watermakers en vorig jaar één voor het album Blauwe Ruis en als beste Nederlandse popgroep. Nu is de groep genomineerd in de categorieën beste popgroep nationaal (samen met de Poe ma's en Zuco 103), beste album (samen met Frans Bauer en Ilse de Lange) en beste single (met Frans Bauer en Veldhuis Kern- per). De prijs voor de beste pop groep wordt toegekend door een vakjury, die voor beste single en album door het publiek, dat van 1 tot en met 15 maart kan stem men. „Dat devalueert de prijs een tikje", vindt bassist Peter Slager van Blof. „Wie het best zijn fans weet te mobiliseren, krijgt de prijs Dat is eigenlijk onbestaanbaar." Tweede ronde Desondanks is hij zeer verguld met alle nominaties. „Dat we er blij mee zijn, staat als een paal boven water. Elke Edison, of we hem krijgen van een jury of van het publiek, is een vorm van er kenning. Het streelt altijd je ego als je hem krijgt. We hebben er nu allevier één. We gaan ge woon voor een tweede ronde. Bij Middelburger Danny Vera 'viel de bek open' toen hij van zijn nominatie hoorde. „Ik ben er heel blij mee." Behalve Vera zijn in de categorie beste nieu we artiest Hind en Veldhuis Kemper genomineerd. Vera: „De nominatie is voor mij al een prijs. Ik zit in één categorie met mensen die dikke hits hebben ge scoord. Te gek Voor mij komt deze uitverkiezing uit het niks. Ik zag hem even helemaal niet aankomen." De Edisons worden 23 maart uit gereikt in de Melkweg in Am sterdam. lezing van Liza van Sambeek, auteur van de bestseller Zadel pijn. Van Sambeek is een pseu doniem van het duo Liesbeth van Erp en Ciel Heintz. Abdelkader Benali, vorig jaar winnaar van de Libris Litera tuurprijs met zijn boek De lang verwachte, is donderdag 18 maart te gast op de Middelburg se scholengemeenschap Nehalen- nia. De literaire avond is voor ie dereen toegankelijk. In De Koperen Tuin in Goes pre senteren dominee Eeuwout van der Linden en kunstenares Mar ja de Lange vrijdag 19 maart (16.30 uur) hun boek Als een ze gel op je hart, over het Hoog lied. Op de laatste dag van de boekenweek, zaterdag 20 maart, vindt een gesprek plaats (14.00 uur) met cabaratière en schrijf ster Nilgün Yerli. 's Avonds treedt zij op in De Mythe in Goes. De vrijdag voor de boekenweek, 5 maart, is in De Koperen Tuin in Goes (20.00 uur) de theater voorstelling te zien die Cox Hab- bema heeft gemaakt over het on langs verschenen boek Een vrouw in Berlijn. Op verschillende locaties staan lezingen gepland over aan Frankrijk gerelateerde onder werpen, In de bibliotheek in Ter neuzen vertelt J. Roozenburg maandag 9 maart (19.30 uur) over het expressionisme, op 18 maart houdt ze in de biblio theek in Hulst (19.30 uur) een le zing over het impressionisme. Jaap Clement praat dinsdag 10 maart (20.00 uur) in de biblio theek in Oostburg over Franse impressionistische landschaps schilders. Donderdag 11 maart spreekt geschiedkundige Fik Me ijer in Porgy Bess in Terneu zen over de oude Franse held Vercingetorix (20.15 uur). Donderdag 18 maart houdt prof dr A Wessels in De Drukkerij in Middelburg een lezing over Vin cent van Gogh en God. Nicolaas Klein, auteur van de Supermarktwijngids, vertelt die zelfde avond in de bibliotheek in Goes (19.30 uur) over het proeven van wijnen. Andere wijnproeverijen: woensdag 17 maart in de bibliotheek in Oost-Souburg (19.00 uur) en 20 maart in die vön Vlissingen (15.00 uur), beide met vinologe Ingrid Verheeke, 19 maart in de bibliotheek van Oostburg (20.00 uur) en 20 maart in De Drukke rij in Middelburg met vinologe Els Marinissen (12.00 uur). Peter Pan Speedrock. door onze kunstredactie VLISSINGEN - Vlissingen schudt vrijdag op zijn grondves ten. De Eindhovense formatie Peter Pan Speedrock bestookt dan het publiek in het Arsenaal theater in Vlissingen met de mix van punk, metal, rock, rock-'n-roll en rockabilly waar mee behalve Nederland ook het buitenland is veroverd. Peter Pan Speedrock heeft het in korte tijd tot de opwindend ste live-act van Nederland ge schopt. Dat bleek onder meer tij dens de laatste editie van Pink- pop. Bij de oprichting in 1996 heette de band nog Peter Pan. „Maar dat was eigenlijk een stomme naamaldus bassist Bart Gee- vers enkele maanden geleden te genover De Gelderlander. „In Amerika ontmoetten we muzi kanten die de naam belachelijk vonden. Ze wilden liever niet met ons spelen. Toen hebben we er dus Speedrock achter gezet." Een wijs besluit, want dat extra woord zegt alles over de mu ziek: een denderende combina tie van rock-'n-roll, metal, rockabilly en punk. De groep is inmiddels tot ver over de gren zen bekend. De afgelopen jaren werd onder meer gespeeld op Lowlands, Noorderslag, Dyna mo Open Air, South by South West (Verenigde Staten), Roskil- de (Denemarken) en Popkomm (Duitsland). Het trio breekt nu door naar een groter publiek. Ook de critici zijn enthousiast. Anderhalve week geleden heeft het trio in Bussum een Zilveren Harp in ontvangst genomen. Dat is de aanmoedigingsprijs van de stich ting Conamus, de belangenver eniging van de Nederlandse lich te muziek. Behalve Peter Pan Speedrock hebben ook Spinvis en Tasha's World een Zilveren Harp ontvangen. Intussen voeren de speedrockers het aantal optredens per jaar nog steeds op, van ruim hon derd tot inmiddels meer dan honderdvijftig. Daardoor evolue ren de songs: ze worden strak ker, sneller en herkenbaarder. „In het begin jamden we maar wat", zegt Geevers. „We zoch ten dan een lekkere riff en daar bouwden we een song omheen. Later zijn we echte songs gaan maken met meer structuur." De liedteksten blijven onveran derlijk gaan over drank, seks en rock-'n-roll. Titels als 'Killer- speed', 'Smokin' ass' en 'Bitch on wheels' liegen er niet om. De songs staan op de laatste cd Luc ky Bastards. Vet, banaal, supersnel en hard als beton. Dat zijn de termen die kenners graag gebruiken om de band te beschrijven. Het trio zelf spreekt van melodieuze a aanstekelijke herrie. Peter Pan Speedrock werd in c; beginjaren veel vergeleken mJ AC/DC en Motörhead. De inspi ratiebronnen gaf de groep prijs op de cd Speedrock Chartbus- ters vol. 1 Het album uit 2002 be vat covers van obscure punkme- tal bands als Butthole Surfers, li Turbonegro en Blood On Tfce Saddle. Een jaar eerder nam de bam 'Schoppenaas' op. een cover val de Motörhead-klassieker Tre ace of spades'. Het nummer staat op een nu veelgezochte sin gle die uitgebracht werd door Dikke Dennis. Deze Amsterdam mer, eigenaar van een tat- too-shop, volgt Peter Pan Speed rock op de voet. De man heeft een drukke hobby met de band. Hij springt gere geld op het podium tussen de ie le crowdsurfers. Als beloning voor zijn inspanningen mag bi] dan het laatste nummer meezin gen. Dat alles en de maniakale energie van de drie muzikanten maken een optreden van Peter Pan Speedrock tot een beleve nis. Vrijdag is het Arsenaal tbeat® in Vlissingen aan beurt. Concert: Peter Pan voorprogramma: The Bunch, vrijdag 27 februari m Arsenaaltheater in Vlissvw- Aanvang: 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50