pzc Weerzien met't gouden dak r r12 Wl3 Nederland topper in nieuwe gidsen ig SAUERLAND THURINCEN all inclusive Het BEIERSE WOUD DOLOMIETEN per auto KRAS @31» 073-5999999 zaterdag 21 februari 2004 Innsbruck is een stad voor studenten, mgresgangers en loeristen. En allemaal kom je ze vooral tegen in de Altstadt waarde njke historie je om elke hoek overvalt. Dus moetje de Tiroolse hoofdstad vooral wandelend bekijken. Dan maar doodmoe 's avonds! er:;. Door WILLEM UILENBROEK Bij het bezoek aan Inns bruck schieten de ge dachten naar zo'n veer tig jaar geleden. Naar ie grote vakantie tussen lagere school en hbs, de allereerste reis naar het buitenland. Onder wegvan een weekje Oostenrijks Sij,- xnsion in de bergen naar een botel aan het Italiaanse Garda- ieer wordt 'even' Innsbruck be- rocht. Daar is iets héél bijzonders', stellen de ouders in het vooruit- acht, 'een huis met een gouden Jak!' Als kind ga je je van alles voor stellen. Je leest de Donald Duck ea ziet oom Dagobert in zijn zwembad met louter gouden munten spartelen. Je denkt aan de pot met goud die aan het eindevan de regenboog hoort te staan. Een dak van goud! Zo'n groot schuin puntdak, he-le- aaal van goud! Innsbruck moet je wandelend bekijken ik herinner me niet meer of ik s-tfjteleurgesteld was toen dat grote Jak in werkelijkheid de kleine overkapping van een balkon bleek te zijn. Maar wél van goud. Althans, dat dacht je, maar ook dat was fout. Want in feite gaat het om 2738 vergulde koperen dakpannen. Maar hoe dan ook, nog steeds tu ten alle toeristen in de Oosten- njkse stad omhoog op de hoek war de Herzog Friedrich Stras- se een knik richting Inn maakt. 'Das goldenes Dachl' is nog al- lijd dé bezienswaardigheid van ce Altstadt, de buurt waar elke bezoeker doorheen loopt. Be- vonder links en rechts de vaak prachtig gerestaureerde panden waarin zich winkels, horeca tn studentenwoningen be- rinden. En struikel bijna over de toeristische winkeltjes, vooral in Je smalle Hofgasse. De collectie T-shirts, ansichtkaarten, koe koeksklokken, petten ffl hoeden, drank en snoep en allerlei spul met de naam of fo- lovan de stad, is schier 'A onuitputtelijk. lekkernijen zijn er ook, bij voorbeeld het Tiroolse spek; als dik stuk om mee te nemen, of in plakjes om ter plekke op «n broodje te verorberen. Het kleine winkeltje dat het ver doopt, heet heel toepasselijk de tyeckeria'; althans 's winters, want 's zomers wordt er Itali aans ijs verkocht. Zo blijft de schoorsteen het hele jaar roken. Uitstraling Hoewel die Altstadt maar een paar straten groot is, kun je er ■net groot gemak een hele dag jj Joorbrengen, zeker als je je be- ^k niet beperkt tot buiten, ®aar af en toe ook eens ergens ui naar binnen gaat. Vooral 's zo- Eers slenteren de toeristen er schouder aan schouder rond. In dividueel, of met grote groepen wider leiding van de gids (met Paraplu voor de herkenning om- die in het Oosten- njks/Duits, Italiaans, Frans, En- fls- Nederlands of nog een an- kre taal de gast meeneemt to"" zo'n vijf eeuwen historie. '°°ral de periode van keizer Maximiliaan en keizerin Maria fresia zijn bepalend geweest v»or de uitstraling die de stad au nog heeft. Maximiliaan I bijvoorbeeld liet and 1500 dat balkon met het a 'gouden dak' maken, zodat hij van bovenaf kon neerkijken op zijn volk en op wat er op straat allemaal gebeurde. En anders om vond de keizer het belang rijk dat zijn volk hem goed kon zien, letterlijk te gen hem opkeek. Ook is hij verant woordelijk voor de pompeuze in richting van de Hofkirche, op vijf minuten lopen van het gouden dak. Na binnenkomst valt on middellijk het grote praalgraf op. Daar wilde Maximiliaan ooit worden begraven met veertig gouden standbeelden om zich heen. Zover kwam het niet. Allereerst niet omdat in 1518 de stads poort voor des keizers neus ge sloten bleef. Hij mocht niet naar binnen, omdat hij te veel schul den had..., vooral in de herber gen! En een jaar later stierf hij in Wels (Oberöstereich) en werd begraven in zijn geboorteplaats Wiener Neustadt. Neef Ferdi nand I moest de wensen in Maxi- miliaans testament uitvoeren. Hij liet het praalgraf maken (twee jaar gele den is het geres taureerd en toen heeft men nog maar eens geke ken of er ie mand inlag. maar het is leeg) en liet geen veer tig gouden, maar zestien ruim twee meter hoge bronzen stand beelden gieten. Later zijn er daar nog twaalf bijgezet. Vlak naast de kerk staat het Tiro- ler Volkskunstmuseum. In een voormalig Franciscaner kloos ter is daar een zeer bonte verza meling te zien van alles dat maar met het leven in Tirol heeft te maken; van keukenge rei. kleding en gereedschap tot kunstvoorwerpen, maskers en klederdracht. Er zijn zelfs een paar complete 'stubes' naar •Innsbruck telt ongeveer 130 000 inwoners, onder wie zo'n 30.000 studen ten, want in de stad zijn ze ven faculteiten gevestigd. Jaarlijks zijn er rond 11 miljoen overnach tingen door toeristen. •Bij de klokkengieterij van de fami lie Grassmayer (al 400 jaar!) be vindt zich het Glockenmuseum. Daar leer je dat 3000 jaar voor Christus in China de allereerste klok is gemaakt Pas in de 6e eeuw na Christus had Europa ook een klok. Ook kun je in de fabriekshal kijken waar nog steeds klokken worden gegoten •In 'Sinne' kun je en/aren hoe een blinde leeft. In een voormalige bio scoop maak je in het pikkedonker een wandeling door een bos en een drukke stad, zit je in een boot je en drink je wat m een bar. Hoe schenk ik zonder knoeien m'n bier tje in m'n glas? Pak ik bij het beta len nou een briefje van 10, 20 of 50 euro? Als je bij de rondgang een beetje in paniek raakt, pakt de echt blinde begeleider je wel even vast of zegt wat je moet doen •Een letterlijk hoogtepunt is de Ber- gisel www.berqisel.info). de springschans die jaarlijks meedraait in het Vierschansentoernee Al in 1925 is de schans gebouwd Twee maal is alles gerenoveerd in ver band met de Olympische Spelen (in 1964 en 1976). Maar die schans is drie jaar geleden letterlijk opgebla zen Er verscheen een nieuwe, met nog boven het startpunt van de ski springers, zo'n vijftig meter hoog, een heel modern café-restaurant. •De Alpenzoo (binnenkort www.alpenzoo.at) is Europa's hoogstgelegen dierentuin (727m) Er zijn zo'n tweeduizend dieren (150 soorten) te zien. Natuurlijk ook echte bergbewoners, zoals gemzen, steenbokken, adelaars en gieren. Het is geen tuin voor men sen die slecht ter been zijn, want uitbreiden kan alleen in de hoogte, dus dat betekent dat er nogal eens een steil pad of een trap moet wor den beklommen. •Een heel gezellig restaurant is de Theresienbrëu aan de Maria There- sien Strasse 51-53. Een paar jaar ge leden is een bioscoop omgetoverd tot een moderne eet- en drmkzaak met een - door een groot raam zichtbare - brouwerij erachter Je kunt natuurlijk een glaasje bier be stellen, maar als je met een groep bent kan je ook een vat van 5, 10 of 20 liter naast je tafel laten zet ten en zelf gaan tappen •In Innsbruck rijdt de Sightseer rond Kleine busjes maken een rondje langs heel veel bezienswaardigheden Er zijn kaartjes voor een enkele reis, een retour tje en een dagticket (volw. 8 euro, kind 5,60 euro) waarmee je onbe perkt kunt in- en uitstappen. •Verder heeft de stad de Innsbruck card, die gratis toegang tot beziens waardigheden, bus, tram en Sight seer geeft. Er zijn vanaf 21 euro (kinderen half geld) kaarten voor 24, 48 of 72 uur Informatie: Innsbruck Tourismus, Burggraben 3, A-6021 Innsbruck Telefoon: 0043 512 59850 Internet www.lnnsbruck-touris- mus.com. Of: Oostenrijk Toeristenburo, Post bus 94285, 1090 GG Amsterdam Telefoon: (020) 4684793. Internet: www.austria-tourism.at 'Een serie reisgidsen over Nederland'? Vijf jaar geleden moesten we er niet aan denken. Maar nu is er wel veel vraag naar', zegt Vera Wolf van Kosmos-Z&K. Vanaf maart verschijnt bij deze uitgeverij een reeks reisgidsen over de meest toeristische re gio's in Nederland, te weten de titels Brabant, Limburg, de Noordzeekust, de Waddeneilanden en de Veluwe/Veluwerand. Wandelgidsen Daarnaast wordt de serie wandelgidsen uitge breid. Voor de samenstelling van deze voettoch ten, telkens pakweg vijf tot veertien kilometer, is gebruik gemaakt van bestaande routes van het Lange Afstands Wandelpad. Reeds versche nen zijn delen over Brabant, Utrecht. Twente. Veluwe/Rijk van Nijmegen. Zuid-Holland-zuid en Fietsen met kinderen in Brabant en Limburg. Binnenkort worden aan dit rijtje toegevoegd het Groene Hart. Zuid-Limburg, en-weliswaar in het buitenland maar toch dichtbij, de Belgische Ar dennen Van Brabant en Utrecht verschijnen her- i drukken. Al deze boeken verschij nen volgens het bekende J Wat Hoe-concept, dat de uitgeverij al jaren han teert. met een ringband en standaard 140 pagina's. De reisgidsen kosten 12,95 euro. de wandelgidsen 13,50 euro. Shoppingguides Ook andere uitgeverijen hebben Nederland (her)ontdekt. De ANWB is erg actief op het ge bied van themagidsen, met extra aandacht voor de natuur. Ook Kosmos komt de vakantie vieren- de natuurliefhebbers tegemoet, en geeft binnen kort enkele titels uit die gerelateerd zijn aan tv-programma's van Teleac en de NCRV. Elders verschijnen 'shoppingguides'. en voor kinderen is er de reeks KidsGids. met ideeën voor uitstap jes in verschillende delen van het land. 'Je merkt dat veel mensen de vakantie dichter bij i huis doorbrengen. Niet alleen een tweede of der- de trip, maar ook de zomervakantie. Dat komt i deels door de terreuraanslagen van de laatste ja ren. maar ook door de economische recessie. Ja. Nederland scoort goed', aldus uitgever Wolf. (ADVERTENTIE) Innsbruck verhuisd; van die klei ne hutjes met een paar tafels en stoelen, een kacheloven in de hoek en een groot fornuis. Je ziet ze nog wel eens. hoog en af gelegen in de bergen. De plekjes waar koffie, wijn. bier. Schnaps en oerdegelijke etenswaren heel goed smaken. Amusant in het museum zijn de drie kamers met een collectie kerststallen. Grote en kleine, oude en moderne, mooie en foei lelijke. met figuren van hout, was, klei of karton. Terug naar hartje Altstadt om natuurlijk ook de Hofburg te be zichtigen, zo'n andere trots van de stad. Vanaf 1460 is dat paleis gebouwd onder aartshertog Sig- mund de Muntrijke en keizer Maximiliaan I. Keizerin Maria Theresia zorgde in de 18e eeuw voor een totaal nieuwe vormge ving (rococo) van het vierhon derd kamers tellende paleis, dat opvallend veel gelijkenis ver toond met Schönbrunn in We nen. Alleen is dat geel en de Hof- burg wit. Het slenteren maakt hongerig en dorstig. Om daar wat aan te doen hoef je ook de Altstadt al niet uit, want er zijn volop sfeer volle eetgelegenheden. Enkele beroemde namen: GasthofWeis- ses Rössl met moderne gerech ten maar natuurlijk ook Tiroler specialiteiten en echte 'Haus- mannskost" en - tegenover in- en uitgang van de Hofburg - café Sacher met de wereldberoemde SacherTorte. De forse punt cho coladetaart met een dot slag room is een zeer voedzame hap. Niet goedkoop, niet goed voor de lijn, maar oh wat is ie lekker! Heerlijke 4-/5-daagse autoreizen Lüdenscheid Aankomstdata: vrijwel iedere vrijdag en maandag van 2/4 t/m 29/10 Wilt u er eens helemaal tussenuit en toch niet al te ver rijden? Denk dan eens aan het Sauerland! Na het doorslaande succes van vorig jaar (ruim 4000 personen geboekt!) is één van onze inkopers er ook nu weer in geslaagd om het uitstekende 4-sterren Mercure Hotel in Lüdenscheid onder gunstige condities vast te leggen. En dat betekent dat u nu kunt boeken voor een 4-daags weekendarrange ment voor de unieke prijs vanaf slechts 75! Tevens is het mogelijk om een midweek te boeken (maandag-vrijdag) vanaf slechts 87! Bij beide reizen is ook nog eens het dagelijks ontbijtbuffet inbegrepen! Het hotel is voorzien van liften, restaurant, diverse bars, gratis par keergelegenheid, gratis overdekt zwembad en sauna. Uw comforta bele kamer beschikt over televisie, radio, telefoon, minibar, bad/douche en toilet Het hotel is een uitstekend uitgangspunt voor uitstapjes naar bijvoorbeeld het oude vestingstadje Attendom, het stuwmeer aan de Edersee, Kassei, Winterberg en Willingen. Inclusief: 4 dagen/3 nachten, 5 dagen/4 nachten verblijf in Mercure Hotel Lüdenscheid o.b.v. logies en ontbijtbuffet. Exclusief: vervoer, reserveringskosten, div. verzekeringen. Vraag uitgebreide reisbeschrijving HZ 94.800/801 Supervoordelig (én compleet) naar 4-sterren Fair Resort Hotel! Spotgoedkope 4-/5-/6-/7-/8-daagse autospecials Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 3/4 t/m 30/10 4-sterren ail inclusive voordeelaanbieding! KRAS Stervakanties heeft een supervoordelige autospecial samengesteld naar één van de mooiste gebieden van Duitsland, Thüringen, met verblijf in het comfortabele 4-sterren Fair Resort Hotel in Jena Want voor de nog nooit vertoonde prijs vanaf slechts 129 p.p. verblijft u al 4 dagen in dit tophotel (5 dgn 159, 6 dgn 198, 7 dgn 235!). En besluit u om 8 dagen te verblijven? Dan krijgt u de laatste nacht voor 1 en wordt de reissom dus slechts 236! Dit is absoluut geen geld, want hierbij is ook nog eens inbegrepen: dagelijks uitgebreid ontbijt- en dinerbuffet, dagelijks lunchpakket (zelf samenstellen), tij dens de maaltijden gratis bier, wijn, koffie, thee en dagelijks sauna en zwembad Vanuit het hotel kunt u uitstapjes maken naar o.a. Weimar, Erfurt, Dresden, Leipzig en Naumberg. We hebben slechts 50 kamers per week beschikbaar, dus snel reageren is noodzake lijk, want vol vol! Inclusief: 3/4/5/6/7 nachtpn verblijf in Fair Resort Hotel o.b.v. all inclusive. Exclusief: vervoer, toeristenbelasting, reserveringskosten, div verzekeringen. Vraag uitgebreide reisbeschrij ving HZ 94.651 Prachtige 8-daagse autoreizen Zuid-Duitsland Vertrekdata: vrijwel iedere zaterdag van 3/4 t/m 30/10 Voordelig naar het ongerepte Beierse Woud? KRAS Stervakanties organiseert ook dit jaar weer de inmiddels bekende supervoordelige 8-daagse autoreizen naar het 3-sterren Hotel Klosterhof (met 4-ster- ren allure) in Neukirchen Beim Heiligenblut. Dit uitstekende hotel ligt temidden van het prachtige Nationaal Park Bayerischer Wald. En de prijs? U kunt deze autoreis al boeken voor de ronduit waanzinnige prijs vanaf slechts 175! En dit is inclusief het dagelijkse ontbijt buffet en dinerbuffet! Het hotel is een zeer compleet vakantiehotel, dat beschikt over vele faciliteiten zoals groot overdekt zwembad, restaurants en een gezellige Biergarten Vanuit het hotel kunt u prachtige uitstapjes maken naar o.a. het Bayerischer Wald, Regensburg en Passau, met de prachtige Altstadt en de beroemde Dom. En wat dacht u van de Tsjechische hoofdstad Praag? Wordt het deze zomer een heerlijke vakantie naar Duitsland? Inclusief: 8 dagen/7 nachten verblijf in Klosterhof Hotel in 4-persoons galerie kamer o.b.v. halfpension. Exclusief: vervoer, toeristenbelasting, reserveringskosten, div. verzekeringen. Noot: de reissom is gebaseerd op een galeriekamer met bezetting van 2 volwassenen en 2 kinderen. Reissom 2-pk v.a. 229. Vraag uitgebreide reisbeschrijving EZ 93.608 Schitterende 8-daagse autoreizen Italië Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 24/4 t/m 23/10 Heeft u de schitterende Italiaanse Dolomieten al ontdekt? Deze prachtige bestemming is bij KRAS Stervakanties nu wel heel voordelig! Want wij organiseren ook dit zomerseizoen schitterende 8-daagse autoreizen naar het gezellige 3-sterren Hotel Dolomiti in Capriana voor de prijs vanaf slechts 199! En bij deze voordeel- prijs is tevens inbegrepen het dagelijks Italiaans ontbijtbuffet, een 3-gangen diner met keuzemenu en lx per week een pizza-avond met 1 drankje. Het hotel beschikt over o.a. een receptie, stube, bar, pizzeria en terras. De nette kamers zijn voorzien van o.a. douche, toilet, föhn en deels balkon. Vanuit het hotel kunt u, naast berg wandelingen, leuke uitstapjes maken naar o.a. Bolzano, Trento, met haar Romaanse kathedraal en prachtige renaissance herenhuizen en Venetië, met o.a. de Rialto Brug en het San Marcoplein met het Dogenpaleis. Tenslotte noemen we nog Verona. Deze stad is vooral bekend vanwege de opera's in de schitterende en historische Arena. Gaat u ook naar de Dolomieten deze zomer? Inclusief: 8 dagen/7 nachten verblijf in Hotel Dolomiti op basis van halfpen sion. Exclusief, vervoer, reserveringskosten, reis- en annulerings verzekering. Vraag uitgebreide reisbeschrijving EZ 93.681 INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN: 7dcnrppeerweaeck www.kras.nl met deze prijzen móet je wel reizen...* of kom naar ons reisbureau in: Alkmaar, Alphen a/d Rijn, Amersfoort Amsterdam. Apeldoorn, Arnhem. Baarn. Breda, Delft Den Bosch. Den Haae, Eindhoven, Haarlem. Heerenveen, Hengelo. Hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39