Kamperen alm land in een 1 Super Lastminute én Kinderen Gratis* €99, €119, ft Pieckervaring Holland International zaterdag 21 februari 2004 Kampeerpakket Denemarken wint de laatste jaren aan populariteit onder Nederlandse kampeerders. Speciaal voor deze groep geeft het Deens Verkeersbureau vanaf deze maand een pakket uit met algemene magazines, cam- pinggidsen, kaarten en kortingsboekjes. Het kampeerpakket kost 6,50 euro en kan besteld worden bij het Deens Verkeersbureau, Post bus 266, 2300 AG Leiden, www.visitdenmark.com Wie in Denemarken wil overnachten op een goedgekeurde camping (de campingraad heeft consuls in vaste dienst, die voortdurend de kwaliteit bewaken) moet een Scandinavi sche of internationale campingpas bezitten Deze kost 75 Deense kronen Wie voor even door Denemarken trekt kan een transitpas voor 20 Deense kronen per etmaal kopen. Ook de bekende CCI-kaart (FICC, AIT en FIA) is geldig. Meer informatie over ACSI tel 0488-45 20 55, www.acsi.nl Reis boeken Nederlandse Grande Liefhebbers van een goed reismagazine ken den het Belgische blad Grande natuurlijk al lang. Maar sinds deze maand is er ook een 'Nederlandse' versie op de markt. Dat daarin meteen flink wordt uitgepakt met de bestem ming Nederland (Amsterdam!), is op z'n minst curieus te noemen. Het grootste verschil tussen de Vlaamse en Nederlandse variant zit 'm dan ook in de ad verteerders. Verder niets dan lof, want Gran de onderscheidt zich van de meeste andere reistijdschriften door naast tal van rubrieken ook lange reportages te publiceren. Grande verschijnt 11 keer per jaar. Het eerste num mer kost 3,50 euro, daarna 4,50 euro. Nieuw duikmagazine Duiken verschijnt zes keer per jaar. Het eerste num mer kost 2,50 euro, daarna 3,50 euro. Alice Plekkenpol Camping Gronnehave met daarach ter de stad Helsingor. Foto GPD (ADVERTENTIE) 30| Denemarken wil meer Nederlanders zien op de mim vijfhonderd, vaak mooi gelegen campings. Het zachtglooiende eilandenrijk Even een weekje duiken in de Rode Zee of het Caribisch gebied is al helemaal niet zo ex clusief meer. Toeristen ontdekken in toenemende mate dat er onder water soms net zo veel, of zelfs meer, te ge nieten valt dan daarbo ven. Na het blad Duiken, dat al enige tijd bestaat, is er dit jaar een nieuw blad over onderwater sport ver schenen: Duikmagazine. In het tijdschrift vooral veel aandacht voor reisbestemmingen (Noord pool, Turkije, Bonaire) en producten. Helsingborg Arhus heeft veel aantrekkelijke kanten; water, rust, Hïïijheid, groen, cultuur en een soepele, wat eigenzinnige bevolking. talrTHOM OLINK een iga JL .JLsi et is tegen de avond en boven de diepe, drukke vaargeul tus sen Denemarken en Zweden die Sont heet verstui- ren rode wolken met donkere jrsprankelen in de verte, voor as ligt een strand wier en leien. We zijn op camping Gronnehave, geen top, maar leer geschikt om het stadscen- inimen van daaruit andere aan trekkelijke plekken te onder in roeken. We hebben hier geen restau- 3ntsof ander vertier op de cam- |ing', vertelt Michael Hansen, Seal zo'n twintig jaar de baas speelt. 'Het bulkt in Helsingor nnde kroegen en restaurants. In wie een flinke aanloop ,ni seint springt middenin Kopen den.' 'n Tikje overdreven van fcblonde Deen, maar hij moet e tenslotte warm stoven voor ajn kampeerplaats. Met de snel le treinverbinding is het inder- toad maar een zucht van dit strandje naar de hoofdstad. Of aarde Zweedse overkant, naar Helsingborg met zijn kleurige daken. Bij ons, daar aan de oevers van de Sont, zijn ook Poul Fejer Christiansen, direc teur van de Deense Camping- raad en Ramon van Reine, direc teur van ACSI Kampeerreizen. De Deen probeert uit te leggen waarom de toestroom van kam perende toeristen niet de maxi male breedte heeft. 'Zoals altijd heeft ook ons probleem met geld te maken. Wij kennen aller lei belastingen die het kampe ren hier wat duurder maken dan in sommige buurlanden, zo als Zweden.' Vorig jaar richtten 330.000 Ne derlanders hun plek op Zweed se campings in. En dat gunnen de Denen hun oude vijanden en dan weer bondgenoten wel. maar iets knaagt er. Vorig jaar boekten de campinghouders in Denemarken ruim een miljoen overnachtingen. 'Voor ons zijn vooral de Duit sers, Denen zelf, Noren, maar dan ook zeker de Nederlanders van groot belang. Om de aantal len te kunnen uitbouwen moe ten we concurrerend kunnen zijn. De BTW in ons land is op al les 25 procent, voor campings in Noorwegen bijvoorbeeld geldt nul procent.' Daar staat tegenover dat Dene marken in veel andere zaken voorop loopt, constateert Ra mon van Reine. Zijn ACSI brengt vele landgenoten al dan niet georganiseerd naar het rijk van eilanden en beste haring. Groenbelasting De kopman van de machtige Campingraad is het daarmee eens: 'De vele 'groenbelastin- gen' hebben geholpen Dene marken te maken wat het is, een land met goede sociale voor zieningen en prachtige eco-re- glementen.' Een andere camping, nabij Ros- kilde. In de verte steken de pun tige contouren van de stad de wolken lek. Vanaf de steiger met zeilboten kijken we in het glasheldere water vol jong mari tiem leven. Met de beheerders Deense campings hopen op meer Nederlanders eten we een zelfïngelegde ha ring die naar binnenglijdt op een stroompje van anijs-aqua- vit; smakkend lekker. 'Veel Nederlanders blijven op Jutland, daar is het schitterend, zeker, maar uw landgenoten kij ken ook altijd naar de porte monnee; zo weinig mogelijk bruggen, veren en andere obsta kels. En van degenen die ko men, reizen er nog heel wat door naar Zweden, waar de kroon iets goedkoper is.' zegt de campingbeheerder.In het be kende Viking Museum in Roskil- de treffen Weeen Belgische, die er al vijftien jaar woont. 'De mensen zijn hier rustig en op zichzelf. Kalme mensen in een kalm landschap.' En ze heeft gelijk. Voor de buiten mens met tent, vouwwagen, ca ravan of camper heeft Denemar ken heel veel in voorraad, de ei landen zijn wisselend en Jut land heeft ongelooflijk mooie stranden. Voor sporters en vis sers een paradijs en veel gezin nen met kinderen hebben de weg ook gevonden. Directeur Ramon van Reine van ACSI die zijn klanten graag naar Denemarken leidt: 'Het mooie van de campings op Jut land en de vele eilanden, allen verschillend van karakter, is dat ze ook niet zo erg groot zijn, gemiddeld zo'n tweehonderd ruime plekken.'Je ziet wel dat Denemarken vaak een im puls-bestemming is. Men laat het van het weer afhangen en van hoe Europa er verder bij ligt, zal ik maar zeggen. Dat kan ook, want de afstand is aantrek kelijk.' Mogelijk dat de prijzen voor het glaasje bier en andere zaken Ne derlanders ook twee keer laten nadenken. Echt goedkoop is het land namelijk niet, al zijn de campingprijzen heel redelijk. Ook mensen zonder moestuin zijn weieens op zoek naar hun wortels. Zo kwam het dat ik voor het eerst van mijn leven iattem bezocht. Ik ging daar samen met *n goede vriend heen om zijn geboorte huis te bekijken. Hij wilde graag nog wis zien waar het allemaal begonnen een koude, zonnige donderdagocht end reden wij een straat binnen die vol- hem aanzienlijk was gekrompen, het huis leek door het gewicht van [•tijd kleiner geworden. 'tijk' zei Jan, die zelf ruim twee meter is. 'Dat was mijn kamertje.' Hij 'fes naar een raampje aan de voorkant. Daar moest je zeker gebukt spelen', zei fc.want ik leerde hem pas kennen toen hij al uitgegroeid was. hijgend keken we een tijdje naar de ge- f Ik denk dat Jan iets anders had ver acht. Toen ik jaren geleden bij het huis ?ng kijken waar ik zelf geboren ben, ,asdat ook wat teleurstellend. Diep in Mart hoopje op een treffend inzicht, '•ffwijl de woning je eigenlijk niets meer Overtellen heeft. ^Hattem maar in, besloten we. Wel- Mt dat de aanblik van het stadje oude Door DIRK MULDER herinneringen zou bovenbrengen. En dat gebeurde ook. Niet bij Jan, maar bij mij. Zwervend zonder plan belandden we in de Achterstraat, waar het Anton Pieck Museum is. Een huivering wandel de over mijn ruggengraat. Opeens zag ik in mijn hoofd een haarscherpe foto van het toilet in mijn ouderlijk huis. Naast het fonteintje hing er een verjaardagska lender met tekeningen van de Neder landse Walt Disney. Anton Pieck. Als kind was ik een beetje bang voor die plaatjes. Hoe knus de kleurige tafereel tjes zich ook voordeden, er school in mijn ogen iets bar ongezelligs in. Tijd om het beest in de ogen te kijken. We kochten twee kaartjes en gingen de tentoonstellingsruimte binnen. Pieck overleed in 1987 maar hij heeft de ope ning van zijn museum nog wel meege maakt. In een hoekje draaide een video band, waarop hij wordt toegesproken door de toenmalige burgemeester van Hattem. 'En het is tegenwoordig zo dat je bij sommige kunstenaars niet direct kan zien wat ze bedoelen', zegt hij. 'Dat is nu het fijne van het werk van Anton Pieck. Je weet wat het is.' De burgervader leek zichtbaar opge lucht dat zijn gemeente niet was uitge kozen als vestigingsplaats voor de Karei Appel Collectie. De prenten van Pieck hadden niet over belangstelling te klagen op deze doorde weekse dag. Behalve Jan en ik liepen of reden er nog aardig wat andere bezoe kers rond in de rolstoelvriendelijke za len. Toch stelt Pieck mij nog steeds voor raadsels. Toen hij stopte met werken kon hij zijn tijd zelf indelen, las ik giste ren op de website van het museum. De vrijheid die hij toen kreeg vierde hij met het schilderen van twee bokkingen op een tinnen bord. Waarna een onverklaarbare treurigheid zich van mij meester maakte. RESORT pARlS Disney's Davy Crockett Ranch® 1 overnachting, inclusief ontbijt 2 dagen onbeperkt toegang tot de Disney® Parken Van 112/€ 121/€ 133 NÜ Vanaf Disney's Hotel Cheyenne® 1 overnachting, inclusief ontbijt 2 dagen onbeperkt toegang tot de Disney® Parken Van 131/€ 147/€ 172 NÜ Vanaf Genoemde vanaf prijzen zijn o.b.v. 4 volwassenen per blokhut of 2 volwassenen per hotel, geldig voor aankomsten t/m 1 april a.s. (óók in de krokusvakantie), m,u.v. enkele data. Voor informatie en boekingen gaat u naar uw ANVR reisbureau of boekt u direct bij World of TUI reisbureau tel. 0900 - 8847 0,15 p.m.). Vraag naar de voorwaarden. 1 kind (3 t/m 11 jr.) gratis per betalende volwassene. Kinderen t/m 3 jr. verblijven standaard gratis op de kamer van de volwassenen. Holland International. Mijn mooiste tijd van het jaar. m World of TUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37