?zc Bouwen naar het verleden Goed slapen is meer dan alleen uitrusten De Drie Wilgen in Ellemeet WOON e 0113-315680 (*pzc-nl iw:.nl 4460 AA Goes Srentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; ^„1:0204562500. iterdag 21 februari 2004 Loungen in de tuin m Vijf maanden lang al wordt er hard gewerkt aan de boerderij De Drie Wilgen in Ellemeet. Voor de komen de bouwvak moet het pand met de grote schuur, de wagen schuur, het bakhuisje en de varenschuur opgeleverd wor den. Dan is deze eeuwenoude hofstede weer klaar voor de nieuwe tijd; bewaard gebleven dankzij een eigenaar, archi tect en uitvoerder die alledrie vol geestdrift zijn over dit project. U 4' J»- v s Het woonhuis van De Drie Wilgen Oude deuren krijgen nieuwe kozijnen. De oudste, tastbaar overge bleven bouwtekenen van De Drie Wilgen dateren uit het midden van de achttiende eeuw. De westelijke topgevel is uit die tijd en ook het keldergewelf, toen nog in de zijbeuk van het huis gelegen, behoort tot het oudste deel. De noordgevel be vat nog twee kozijnen met vier schuiframen, elk met vijftien ruitjes. Ook zij dateren waar schijnlijk uit die tijd en zijn her gebruikt. Hergebruik is wat er al die eeu wen gebeurd is. Hergebruik is wat Leenhouts' Aannemings-Be- drijf uit Sluis ook nu doet. Bij een ronde over het perceel laten uitvoerder Marcel van Rooijen van Leenhouts en Gert van dei- Vijver, van Architectenbureau Gerrit van der Vijver uit Leider dorp, zien hoe er altijd zoveel mogelijk materiaal hergebruikt werd bij verbouwingen. „We hebben de originele binnenlui- ken van het woonhuis terug ge vonden achter in de schuur", vertelt Van Rooijen. „Daar dien den ze als een soort beschot. We kunnen ze zo weer terugplaat sen." Monument De Drie Wilgen is een rijksmo nument. Het complex van woon huis en schuren wordt zoveel mogelijk in oude staat hersteld. Dat levert wel eens discussie op. Zo zit in de noordgevel behalve de eerder genoemde twee oude kozijnen ook een iets jonger exemplaar dat een andere roe- denindeling heeft. Een verzoek om drie gelijke kozijnen te plaat sen, werd door Monumenten zorg niet gehonoreerd. Wel mo gen de twee gemetselde bankjes aan het voorhuis terugkomen omdat er foto's bestaan waaruit blijkt dat deze bankjes er oor spronkelijk gezeten hebben. „En dat geldt voor alles bij een De grote schuur krijgt een woonfunctie. rijksmonument", vertelt Van der Vijver. „Als aangetoond kan worden dat .ooit een situatie zo geweest is, kunnen we het op de ze wijze terugbrengen." Voor De Drie Wilgen was niet zo heel veel materiaal voorhan den. Bouwtekeningen bestaan niet en het hele complex moest ingemeten worden, Continu wordt er gespeurd naar sporen uit het verleden. Een bouwhisto risch onderzoek heeft veel bo ven water gebracht. Het rapport geeft waar mogelijk weer hoe het huis en de schuren in de loop van de eeuwen ge groeid zijn tot hun huidige staat. Zo stond er in de achttiende eeuw op de plaats van de boerde rij een woning met misschien een schuur erachter. Aan het ein de van die eeuw of heel vroeg in de negentiende eeuw werd de diepe schuur met de stenen ge vel tegen de toenmalige woning aangebouwd. De woning werd toen ook iets vergroot. Nog voor 1825 is de oude boerderij gesloopt en kwam er een L-vormig huis met een verdieping voor in de plaats. Het dak ervan sluit aan op de oorspronkelijke westelij- ommuurd en overkapt. Hier door werd de kap U-vormig. Het keldergewelf kwam door de ze verbouwing midden onder het huis te liggen. Bij het inmeten van de boerderij bleek dat er twee bedsteeën in de keuken waren. De laatste be woners hebben deze nooit ge- kleine bibliotheek. In de keuken verdwijnen de bedsteedeuren weer achter een muur. „Alles wat nu niet gebruikt wordt maar wel behouden moet wor den, laten we gewoon zitten", zegt Van der Vijver. „Latere be woners kunnen er dan zelf weer voor kiezen om bijvoorbeeld de ke topgevel. De indeling die toen gemaakt'is - een centrale gang met aan weerszijden een kamer en de keuken aan het eind tegen de schuur aan - is nog steeds terug te vinden. Door de L-vorm ontstond tussen de schuur en het voorhuis een open binnenruimte. Deze is aan het einde van de negentiende eeuw bruikt en daarom achter het be schot weggestopt. Ook de aan grenzende kamer, door de laat ste overkapping ontstaan, heeft twee bedsteeën. De huidige eige naar, Hans Lemkes, laat de toe gang van deze kant af intact; de vier voormalige bedsteeën, die boven het keldergewelf liggen, vormen binnenkort samen een bedsteden weer in oude staat te rug te brengen." Ook elders in het pand zijn deu ren en ramen teruggevonden die gewoon zijn blijven zitten, ook al was hun functie verloren ge raakt. In de woonkamer wordt de ach terwand gedomineerd door een enorme kastenwand waarvan de paneeldeurtjes behangen waren. Deze kast, van oorsprong be staande uit twee bedsteden met een kast er tussen, wordt in ere hersteld. Het schouwtje uit de jaren zestig, een curiosum op zich, dat in die kamer staat, wordt met bewaard. Er zijn blijkbaar grenzen, ook bij een rijksmonument. Hiervoor komt een schouw terug die meer bij de oude status van het huis past. Lemkes heeft door archiefonder zoek zoveel mogelijk eigenaren van De Drie Wilgen getraceerd. Het begon in 1676 met Iman Mogge. heer van Haamstede en Koudekerke die de hofstede, nog zonder deze naam, in zijn bezit moet hebben gehad. Een leuk detail voor Lemkes kwam tijdens het onderzoek naar vo ren; de kleinzoon, Iman jr, werd in 1707 geboren op het buiten Langerode in Alphen. Lemkes woont, tot De Drie Wilgen klaar is, in Alphen aan den Rijn schuin tegenover het pand Lan gerode waar ooit dit buiten stond. Kwekerij Hofstede De Dne Wilgen zal na de restauratie geen boerderij meer zijn. De bijbehorende grond is te beperkt van omvang om rendabel te zijn. In de varen- schuur heeft Lemkes al enige ja ren een professionele varenkwe kerij. De grote schuur krijgt een woonfunctie. Daarbij wordt wel in acht genomen dat alle woon- toepassingen zonder problemen te verwijderen zijn, Licht komt binnen via de grote wagendeu ren. Een glaswand voor elke deur houdt de kou buiten en laat het licht binnen. „De intimmering van het slaapge deelte wordt bijna futuris tisch",, zegt Van Rooijen. Van der Vijver heeft een ont werp gemaakt voor een slaapka mer, logeerkamer en badkamer met naar de schuur toe transpa rante wanden. Het grootse van de schuur blijft daardoor ook vanuit de slaapkamer zichtbaar. De schuur was van oorsprong geheel van gepotdekselde, zwart - geteerde planken. Rond 1900 zijn de planken van de west- en de noordgevel vervangen door foto's Dirk Jan Gjeltema gemetselde kalkzandsteen, ge kleurd door een rode kleilaag. Nu wordt de noordgevel weer uit houten planken opgebouwd Ook de varenschuur is op zeker moment grotendeels voorzien van kalkzandsteen. Bij deze schuur en bij het bakhuisje van gemetselde kalkzandsteen is aan de buitenmuren nog goed te zien hoe het water van de ramp de zachte stenen heeft uitgesle ten. „Het is een prachtig karwei om dit allemaal weer verantwoord op te bouwen", vindt Van Rooijen. Hij zegt respect te heb ben voor het initiatief van Lem kes. „Die man heeft veel gevoel voor de historie. Dat merk je aan alles. Het gebeurt nog maar zelden dat een particulier zich zo voor het behoud van een rijks monument wil inzetten. En dan zeker niet in dit tempo Als er al particulieren zijn dan doen ze zulke restauraties vrijwel altijd gefaseerd. Voor ons als uitvoer ders is het juist prachtig om in een keer door te kunnen wer ken." Ook Van der Vijver steekt zijn waardering niet onder stoe len of banken. „Voor zulke pan den geldt toch dat je heel veel concessies moet doen als eige naar. Je blijft altijd zitten met zaken die je eigenlijk anders had willen doen maar waar je geen toestemming voor hebtjge- kregen. En het blijven oude pan den. Het onderhoud is een coh- stante factor." Beide mannen hebben het over de lange looptijd als het om de restauratie van een rijksmonu ment gaat. „We zijn nu een jaar of vijf bezig", zegt Van der Vij ver. „Het pand heeft uiteinde lijk twee jaar leeggestaan. De hele procedure had geen jaar langer meer moeten duren. Een spantbeen van de grote schuur was helemaal geknikt en stond op instorten." „En het hoekje van de laatste overkapping is zo slecht, dat valt niet meer te red den", vult Van Rooijen aan. „Dat zullen we met oud materi aal weer vernieuwen. Inclusief de oorspronkelijke bouwspo- ren." Inge Heuff de serie woonberoepen wekelijks een beroep hel gebied van wonen centraal. De meest Wenlopende personen komen aan bod: van tucadoor en architect tot ambtenaar iïelstandscomjnissie of r. Vandaag de beddenverkoopster. foto Peter Nicolai Naam: Els de Feijter Woonplaats: Schoondijke Beroep: beddenverkoopster Belangrijkste gereedschap: bed Een goede nachtrust zorgt voor een gezond lichaam en een gezonde geest, zegt Els de Fe ijter zonder omwegen. Goed slapen is volgens de 62-jarige Schoondijkse ontzettend belangrijk. „Want slapen is niet alleen uitrusten maar is ook energie opdoen voor de volgende dag." Desondanks letten maar weinigen bij de aanschaf van een bed op de kwaliteit van het produkt, ver volgt ze. Ook zijn er nog maar weinig mensen die dagelijks hun bed en matras luchten door de la kens of dekbed open te leggen na het opstaan, zegt ze. „Toch is dat zeer belangrijk." Tijdens het slapen verliest een mens zeker zo'n driekwart li ter vocht. „Als er niet gezorgd wordt voor ventila tie kan dat vocht niet verdampen." Om die reden verkoopt ze ook geen waterbedden Ze vindt die ongezond omdat het lichaamsvocht 's nachts niet weg kan „Kan niet worden opgenomen door zo'n matras." Ook wijst ze op de watertemperatuur, die altijd zo'n tien graden lager is dan de lichaam stemperatuur. „Dat kan toch niet goed zijn." Ze wijst op het belang van het tijdig vervangen van de matras. Na zo'n tien tot twaalf jaar is een matras wel op. „Is z'n veerkracht kwijt." Ook zit zo'n matras volgens haar dan vol met zuren en zouten, afkomstig uit het lichaamsvocht. Die zor gen er onder andere voor dat een matras niet meer goed droog wordt. „Dan blijf je het dus koud hou den." Ook raadt ze aan een goede molton onder het laken te leggen en die regelmatig te.wassen. Volgens haar is de bedbodem net zo belangrijk als de matras, want de bodem zorgt voor ondersteu ning. Samen met de matras zorgt hij voor een opti maal ligcomfort. Een lattenbodem met te grote on derlinge openingen biedt volgens haar dan ook te weinig steun. Ze zweert dan ook bij boxspring-systemen. Dat is volgens haar erg goed omdat de matras rust op een matras. „De ideale ondersteuning." de aanschaf van een bed wordt volgens haar te weinig gelet op de juiste lengte. Het bed moet bij voorkeur twintig centimeter langer zijn dan de ei gen lichaamslengte, zegt ze. Ook moet er voldoen de ruimte zijn om te kunnen bewegen omdat ieder een tijdens zijn slaap circa dertig tot veertig keer van houding verandert. De Schoondijkse zegt dat ze voor elk klant maat werk levert. Zo rekent ze aan de hand van de leng te en het gewicht uit welke matras bij welke per soon hoort. Ze levert veel aan klanten die langs de Belgische kust wonen. Die komen vooral naar haar winkel aan het Dorpsplein in Schoondijke dankzij mond-tot-mond-reclame, weet ze. Ze moet het volgens haar toch vooral hebben van die vorm van reclame omdat de produkten die ze le vert in de regel prijzig zijn. „Maar kwaliteit moet betaald worden. Ze wijst naar een zwarte boxspring van Jensen. Dat bed doet vele duizen den euro's maar wordt wel de Rolls Royce onder de bedden genoemd. Het heeft zelfs een ingebouw de trilmachine voor massage. Haar klanten zijn van alle leeftijden, zegt ze tot slot. „Zowel jonge stellen als tachtigers die weten dat een goed bed belangrijk is komen naar Schoondijke." Zo vertelt ze van een jong stel dat de keus had tussen nieuwe vloerdekking of een nieuw bed. „Die kozen voor het laatste", zegt ze tevreden. Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27