PZC Het is allemaal hetzelfde op de radio en televisie De monumenten van Marleen Vijftien jaar na de ramp met de Maassluis Nieuwe omroepen zaterdag 21 februari 2004 Er zijn zevenentwintig namen en er is een teken. In de cen trale hal van het hoofdkantoor van Nedlloyd in Rotterdam staat een steen waarop zevenentwintig mensen bij naam worden ge noemd. Mensen die, zo blijkt uit een begeleidende tekst op de steen, in de nacht van 14 op 15 fe bruari 1989 aan boord van het motorschip Maassluis een ongelij ke strijd tegen de elementen ver loren. Marleen de Bruine uit Vlissingen komt er nog wel eens. Bij de slachtoffers van de scheepsramp wa ren haar ouders, Kees en Coby de Brui ne uit Koudekerke De vader en moe der van Marleen, beiden omgekomen op vijftigjarige leeftijd, zijn nooit te ruggevonden. Zoals ook de lichamen van twee andere Zeeuwse slachtof fers, P.C. de Klerk uit Vlissingen en A.J. van Roosmalen uit Middelburg niet zijn geborgen. Een week geleden plaatste P&O Ned lloyd in deze krant een advertentie ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de ramp die zich vijftien jaar geleden voltrok voor de Algerijnse kust bij Skikda. De directie en werknemers van de rederij lieten weten dat de ge beurtenis van toen in hun herinnering gegrift staat. Daarmee werd een perio de van jaarlijks herdenken afgesloten. Voor velen is de ramp met de Maas sluis een catastrofe die diep in het ge heugen sluimert of inmiddels is verge ten. Twee jaar voor de ondergang van de tanker van Nedlloyd, verging bij Zeebrugge de veerboot Herald of Free Enterprise. Dat drama kreeg aanzien lijk meer aandacht dan de teloorgang van de Maassluis Marleen de Bruine (40) vindt dat eigenlijk niet zo erg. Ze had grote problemen gehad met een golf van publiciteit zoals die zich ontrolde na de ramp met de Herald. Marleen heeft de tijd gehad in een ze kere rust te rouwen. Een proces, dat niet is afgerond en dat ook niet zal worden voltooid. Haar ouders zijn in de Middellandse Zee gebleven en voor de nabestaanden, Marleen en haar zus jes Janneke en Annelies, is er geen be graafplaats die kan worden bezocht. De verdwijning van hun ouders geeft aan het verdriet nog altijd iets onwe zenlijks. Tijdloos Marleen: „Soms denk ik 'is dat al vijf tien jaar geleden?' Het had ook dne jaar terug kunnen zijn Het lijkt heel tijdloos. Onze ouders, die ons nooit in de steek zouden laten, waren er op eens niet meer. We zijn wel naar de plaats van de ramp geweest, een half jaar nadat de Maassluis was vergaan, maar dat ze niet zijn gevonden heeft tot gevolg dat je een ander proces doormaakt dan gebruikelijk is. Een zus van mijn moeder is een aantal ja ren geleden overleden. Mijn lievelings tante was dat, een tweede moeder. Ze werd ziek en overleed en na de crema tie had ik het gevoel dat er iets was af gerond. Ik denk nog wel aan haar, maar op een andere manier dan aan mijn ouders. Over mijn vader en moe der droom ik nog regelmatig en dan leven ze nog. Ik hoor mezelf dan zeg gen 'jullie zijn toch dood.' En ze moe ten natuurlijk ook dood zijn, dat kan niet anders. Het is dubbel, na zoveel jaren accepteer ik wel dat ze er niet meer zijn, maar er blijft iets hangen dat er bij rtiijn tante niet meer is." Voor Marleoft'is de steen met de na men in het kantoor van P&O Nedllo yd van belang, maar het is niet haar enige monument. „We hebben destijds in Koudekerke, waar ze woonden, een vakantiewoning gekocht en die inge Marleen de Bruine foto Mechteld Jansen richt met wat meubels uit het ouder lijk huis. Zo bewaarden we nog iets, tot we die woning hebben verkocht. En de Zeevaartschool, dat is voor mij ook een soort monument. Mijn vader heeft daar zijn opleiding gevolgd. Her denken hoeft niet aan één bepaalde plek gebonden te zijn. Dat monument van Nedlloyd, het is goed dat het er ge komen is. En het is ook goed dat het blijft. Nedlloyd is met P&O samenge gaan en op den duur zal het kantoor niet blijven waar het is. De gedenk steen gaat dan naar het Scheepvaart museum en dat is ook goed, maar er is meer." Marleen kan zich de vijftiende februari van vijftien jaar geleden nog goed herinnereren. Ze werkte via een uitzendbureau in een verzorgingshuis in Middelburg toen daar de telefoon ging. Haar zus. Dat was vreemd want niemand werd verondersteld te weten waar Marleen op dat moment was. 'Er is iets met het schip van pa en ma en ze zijn bezig de bemanning van boord te halen.' Marleen werd naar huis gebracht waar ze haar paspoort ging halen want ze wilde zo snel mogelijk naar Algerije. Ze ging naar Bergen op Zoom om van daar samen het haar zussen de reis te ondernemen en ze hoorde dat de opva renden van de Maassluis waren gered. De radio en televisie hadden dat be richt verspreid. Er klopte niets van. Dat werd al snel duidelijk. De directie van Nedlloyd liet weten dat er geen hoop meer was dat er overlevenden waren. Op twee bemanningsleden na, die waren gered. De hoofdwerktuig kundige Kees de Bruine en zijn vrouw Coby, die een reisje meemaakte, wa ren vermist. Een half jaar na de ramp gaf de Haagse arrondissementsrecht bank een verklaring van hun overlij den af. Er was geen sprake van een schimmige vermissing; het lag heel duidelijk. Rationeel gezien was dat ook voor Marleen en haar zusjes zo. Maar toch. Janneke zou jaren later nog fantase ren over haar ouders die met geheu genverlies in een of andere stam er gens midden in de woestijn waren te recht gekomen. Ook in het hoofd van Marleen bleef ook iets onbestemds hangen. Wie weet. „Het heeft heel lang geduurd voor ik kon accepteren dat pa en ma voorgoed weg waren. Bij Nedlloyd begreep de leiding heel goed dat in de hoofden en harten van de nabestaanden gedachten en gevoe lens waren waarvoor ruimte gemaakt moest worden In de Laurenskerk in Rotterdam werd een herdenkingsbij eenkomst gehouden waar de voorzit ter van Nedlloyd's Raad van Bestuur zei: „In de nacht, waarin de Maassluis ten onder ging, was de natuur al onze vrienden aan boord te machtig. Een vliegende storm, huizenhoge golven, een krabbend anker, een strekdam van een verwoestende structuur: deze combinatie van geweld bleek te mach tig." En, tot de nabestaanden. „Wij kunnen slechts trachten uw verdriet te verzachten door het met u te delen. Ook hier, juist hier, bent u wellicht zeer eenzaam Over de uren waarin de ramp zich voltrok: „Ieder stond op zijn eigen plaats voor zijn eigen taak, in de machinekamer, in de verzorging, in de radiohut of aan dek De rederij liet het niet bij woorden. Het herdenkingsteken kwam, het kan toor was altijd open voor wie het mo nument wilde bezoeken en jaarlijks was er een bijeenkomst. De nabestaan den kregen steun van twee maatschap pelijk werkenden. Er werd een reis naar Algerije georganiseerd. Marleen de Bruine: „Je kunt het leed natuur lijk niet ongedaan maken, maar bij Nedlloyd hebben ze ons niet in de steek gelaten. Daar heb ik veel respect voor. Die maatschappelijk werkenden zijn nu gepensioneerd en er komt een eind aan de bijeenkomsten. Dat is, denk ik, ook wel goed. Er wordt een streep getrokken, ook al blijft het bij je. Dat is natuurlijk altijd zo als men sen die je dierbaar zijn, overlijden, maar als ze niet worden teruggevon den, is er altijd op de achtergrond nog iets meer dan de wetenschap dat je ouders er niet meer zijn." Woedend Er was, een half jaar na de ramp, een uitspraak van de Raad voor de Scheep vaart over de scheepsramp met het motortankschip Maassluis. Marleen heeft het 38 pagina's tellende verslag van het onderzoek nooit helemaal wil len lezen. Er komen fragmenten in voor die haar nog altijd te veel pijn doen om zich door het stuk heen te worstelen. Ze weet wel, dat ze lang woedend is geweest op de Algerijnse autoriteiten. In het verslag van de Raad voor de Scheepvaart had ze ar gumenten kunnen vinden voor haar boosheid. Er staat, licht onderkoeld: 'De Maassluis heeft geen tijdige hulp van de wal gekregen. De indruk be staat dat de havenautoriteiten weinig voorzieningen konden bieden en dat men blijkbaar geen mogelijkheden had om op korte termijn hulp van der den, bijvoorbeeld de strijdkrachten, in te roepen.' En: 'Het blijkt nodig te zijn om, als men besluit op de rede van Skikda te ankeren, dit niet zonder meer op de door de autoriteiten aange geven ankerplaats te doen.' Woede ebt in de loop van jaren weg, heeft Marleen de Bruine ervaren. Zo als verdriet slijt, naar ze in nuchter heid vaststelt. Niettemin, als ze over die gebeurtenis van vijftien jaar gele den praat of eraan terugdenkt, kan het haar nog altijd aan aangrijpen. Ze drukt de herinnering niet weg; blijft herdenken. „Er is die gedenksteen, maar mis schien zijn mijn eigen monumentjes voor mij persoonlijk wel van meer be tekenis. Aan zee, waar je de schepen ziet langsvaren. En een enkele keer in het zwembad. Ik laat me dan, op mijn rug liggend, zo zachtjes naar de bo dem zakken en denk aan pa en ma." A.J. Snel Wie een publieke omroep in Nederland wil beginnen, moet eerst vijftigdui zend leden hebben en mag dan eens in de vijf jaar een aanvraag indienen Op 1 maart sluit die termijn weer. De meeste nieuwko mers halen de grens niet. Wie wordt lid van een omroep die misschien nooit de lucht in gaat? Homo's, ouderen, dierenvrienden, veront ruste wereldburgers, liefhebbers van het Nederlandse lied, vnenden van Pim For- tuyn en voorvechters van verantwoorde kin derprogramma's. Ze willen allemaal met subsidie zendtijd vullen op radio en televi sie. Ze hebben ook allemaal een vereniging op gericht die voor 1 maart vijftigduizend beta lende leden moet hebben Dan maakt de subsidie-aanvraag bij het rijk kans van sla gen. Alleen de ouderenomroep Max en de combi natie van DeNieuwe Omroep/Nutopia ha len die eerste hobbel. Dan volgt later dit jaar een inhoudelijke toets waarbij de staatssecretaris voor de media, Medy van der Laan, kijkt of de nieuwe omroepen iets toevoegen aan wat de bestaande verenigin gen al doen. Daarmee is het maar de vraag of van de acht kandidaten ook maar één de eindstreep haalt. Toch werd Ron Willemse (51) uit het Noord-Hollandse Sijbekarspel een maand geleden vol overtuiging lid van Montagne Omroep Nederland van oud-diskjockey Chiel Montagne (alias voor Bert van Rhe- nen). „Schandalig noem ik het. Ronduit schanda lig. De publieke omroepen besteden te wei nig aandacht aan het Nederlandse lied. Leden van de Montagne Omroep Nederland rond oud-diskjockey Chiel Montagne. Daarom steun ik Bert. We kennen elkaar al jaren, want mijn vrouw Anita heeft Neder landstalige plaatjes gemaakt die Bert regel matig op Holland FM heeft gedraaid." Willemse heeft inmiddels vrienden en ken nissen ook lid gemaakt, onder wie een paar gehandicapten. „Want voor die mensen is er helemaal niets. Die willen gewoon naar Nederlandse muziek luisteren." Wat Willemse betreft is het 'nu of nooit' voor de Montagne Omroep Nederland „Bert wordt ook een dagje ouder." Hij vecht al jaren zijn eigen oorlog tegen de pu blieke omroep. „Toen de omroepbijdrage nog bestond, betaalde ik nooit totdat de deurwaarder kwam. Ik was daar vrij moei lijk in. Ik vond, dat als je het geld zo nodig van me moet hebben, kom er dan maar wat foto GPD voor doen. Want die programma's vind ik niets Onvrede over het huidige aanbod op radio en televisie Het blijkt dé reden te zijn om zich aan te sluiten bij een nieuwe omroep De publieke omroepen zijn te commercieel geworden, is de klacht. Als er dan af en toe wat goeds voorbij komt, dan gebeurt dat veel te weinig. Dat vindt ook Iris Gerlach uit Gorssel. Ook al weet ze dat KTER (kin dertelevisie- en radio omroep) het niet gaat halen. Met nog een week te gaan, zijn er maar honderdvijftig leden. Twee maanden geleden werd ze desondanks lid en dat blijft ze ook. Gerlach, moeder van Iloe (6) en Semmy (4), komt regelmatig in het kindertheater van de oprichters van KTER „Wat mij betreft kunnen de commerciéle omroepen allemaal verdwijnen. De publieke zender Z@ppelin maakt wel mooie programma's, maar dat is te weinig. KTER zou dat aanbod kunnen vergroten." Haar man (lid van de VPRO) en kinderen denken daar anders over „Die kijken wel naar de commerciële zenders", zegt Ger lach. „Ik kijk soms naar het Journaal en vaak naar Tegenlicht van de VPRO. Ik wil pro gramma's over hoe mensen en dieren leven. Dat interesseert me mateloos en het is er heel weinig", zegt Anja Kuiper (48) uit Am sterdam. Ze is ruim vier jaar lid van De Nieuwe Omroep (tegen pulp-tv, voor maat schappelijke thema's) en sinds kort ook van Nutopia (dieren, natuur en milieu) Ze is zeer actief in de hoofdstedelijke SP, die nauw verwant is met Nutopia Dat bei de nieuwkomers samengaan, komt haar wel goed uit. Ze is en blijft ook lid van de VPRO Kuiper heeft geen flauw idee wat haar nieuwe omroep op radio en televisie van plan is. „Erg eigenlijk. Ik ga me meteen aanmelden om daar over mee te denken Ze heeft zich aangesloten omdat in het co mité van aanbeveling mensen van de SP zit ten. „Die doen dat vast niet zomaar." Ook W. Siebgens (62) uit Stijl heeft zich niet verdiept in het programma-aanbod van ouderenomroep Max. Hij is sinds een jaar lid en vertrouwt erop dat het wel goed komt met die mooie programma's voor vijf tigplussers. Van de bestaande omroepen, zelf is hij ook lid van de KRO, verwacht hij niets meer. „Het is allemaal hetzelfde op ra dio en televisie. Veel geweld, seks en praat programma's. Ik zou wel weer eens een mooi hoorspel willen op de radio." Wat Ron Willemse betreft kan het met de programmering van de Montagne Omroep Nederland alleen maar meevaUen. Als het Nederlandse lied in welke vorm dan ook maar op radio en televisie te horen is, is hij tevreden. Mevrouw Gerlach weet het niet precies. Mocht KTER op een later moment ooit de ether halen, dan hoopt ze op programma's die lijken op de theaterprogramma's van de oprichters „Bij Fox en Nickelodeon laten ze niets aan de verbeelding van kinderen over. Ze kunnen het achteraf niet naspelen en hun fantasie er op loslaten. Daarvoor heb je sprookjes nodig." Voor alle vier de geïnterviewden geldt dat ze zeer bewuste radio- en televisiekijkers zijn. Drie van hen zijn direct of indirect lid van een bestaande omroep „Ik heb ze nooit gebeld met de vraag of ze het beter kunnen doen", zegt Siebgens. „Heeft ook geen zin Dan komt je reactie op de grote hoop." Ook Kuiper heeft nooit contact gezocht met de VPRO. „Stom. Ik vind dat ik ze die kans wel had moeten geven." Willemse kan al leen waardering voor de Tros opbrengen, omdat die wel eens wat aan Nederlandstali ge muziek doet. „Vooral BZN, omdat ze daar afspraken mee hebben gemaakt", weet hij. Is de kritiek op de bestaande omroepen mee dogenloos, het vertrouwen in de nieuwe OW roepen is grenzeloos. Bezwaren als weer meer omroepen betekent ook meer directeu ren in Hilversum' en de zeer beperkte zend tijd die de nieuwkomers krijgen, worden j simpelweg weggewuifd. j Kuiper: „Ik ben lid van Natuurmonuroen-j ten, Greenpeace, Milieudefensie en nogw* clubs. Ik denk ook wel eens, kan dat nieta- ficiënter en beter in één organisatie Aan de andere kant, Natuurmomumenten denkt j vooral aan de Nederlandse natuur en Green peace voert weer vaak actie in het buiten land. Dat kan niet in één organisatie. Zo at ik het ook bij de omroepen. Je kunt niet al les goed doen in één organisatie De twee uurtjes televisie per week die de nieuweaj roepen krijgen? Siebgens: „Je moet klein be ginnen om groot te kunnen worden Er ko men steeds meer ouderen. Dus de doelgnxf voor de programma's van Max wordt aLas maar groter. Dan vind ik een ouderenom-1 roep niet inefficiënt." Willemse redeneert ook zo. „Er zijn zo ontzettend veel mensen; die je een plezier doet met Nederlandst* ge muziek. Die zender wordt gewoone< groot succes." Mevrouw Gerlach heeft nog een ander mid del tegen de verloedering. Ze gaat de zen ders Fox en Nickelodeon verwijderen van haar televisie Kan er ook niet meer naarge- keken worden. „Dat scheelt een hoopergtf- Of het de vrede in huis ten goede komt?J^ kinderen pikken het nu ook wel als ik Fo* Kids of Nickelodeon afzet", zegt ze dapp^ Om daarna te verzuchten: „Wel na veel ge- I DolfBognn» Het motorschip Maassluis dat vijftien jaar geleden voor de kust van Algerije verging. De ramp kostte 27 opvarenden het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24