Jitstel verkiezingen waterschap PZC Het is nu puur overleven, maar ik ga het halen Beautysalon voor koeien Stimulansen nodig om medici naar Zeeland te halen Homeopaten vinden ophef overdreven i abinet wil stembus op zelfde dag neerzetten 15 Miljoenenlening provincie aan Agogische Zorgcentra klz?E.I\l JJae.M Overleg nieuwe noodslachtplaats Dow-kraker start op na storing Taakstraf voor pinfraude Eén rechtszaak Checkpoint minder Muzeeum dingt mee naar Europese prijs (IDELBURG - Slichting Ago- <bc Zorgcentra Zeeland 12) heelt een lening van de „incie nodig van drie mil- «euro. I wHarmen van der Werf zaterdag 21 februari 2004 De stichting, die onder meer de zorg heeft voor jongerentehui- zen, pleegkinderen, licht ver standelijk gehandicapte jonge ren en minderjarige asielzoe kers, komt voor het derde ach tereenvolgende jaar geld te kort. Volgens gedeputeerde G. van Heukelom is dat de schuld van het oude management. Van Heu kelom lichtte de Statencommis sie sociale en bestuurlijke zaken gisteren in over de forse finan ciële problemen. De reserve van de stichting is leeg. De commis sie reageerde verbijsterd. E. Ha- geman (PvdA) vroeg naar de oor zaak. Van Heukelom legde de schuld bij het vorige manage ment. ,,De zorg is altijd goed ge weest. Maar er is niet goed in de gaten gehouden hoeveel dat kostte. )£S - De verkiezingen voor Zeeuwse waterschappen I luren twee jaar op, omdat r kabinet heeft besloten in Ij alle waterschapsverkiezin- ïegelijkertijd te houden. Of 10t een hogere opkomst zal |tn in Zeeland, is echter zeer waag. Gosselaar, dijkgraaf van wa- eiap Zeeuwse Eilanden, aan- .-dt de keuze van het kabi- maar gelukkig is er hij er aee. In 1998 en 2002 zijn in ünd de waterschapsverkie- en gekoppeld aan die voor gemeenteraden. Daardoor ten de waterschappen veel jas te trekken. Waterschap die afzonderlijk verkiezin- kouden, halen een opkomst hooguit 25 procent. In Zee- ligt de score twee keer zo t Gosselaar zou daarom rsoonlijk' het liefst de be side methode in Zeeland sdhaven, dus samen optrek- met de gemeenteraadsver- zuigen. „Maar", stelt hij, „ik i het kabinetsvoorstel het rieelvan de twijfel." De keu- voor gezamenlijke water- apsverkiezingen in 2008 is ge- ait. omdat vrij veel water appen dat jaar toch terug eten naar de kiezers. In Zee- id zou dit in 2006 moeten ge- maar wettelijk is het toe- de besturen twee jaar te laten zitten, kabinet heeft ook besloten teem om te gooien. Al- a personen kunnen zich tot toe kandidaat stellen. Omdat veel mensen met bekend is ar die personen voor staan, Eter een lijstenstelsel. Gosse laar denkt dat dit weinig veran dert in Zeeland, waar kandida ten van natuurverenigingen en ook van landbouworganisaties al samen optrekken. Ze kunnen straks eigen lijsten indienen De nieuwe opzet van de water schapsverkiezingen maakt on derdeel uit van een ingrijpende operatie waarbij de financiering op de schop gaat van alles wat met watergebruik te maken heeft; van de levering van drink water, riolering tot en met wa terzuivering. De verdeling van die taken over drinkwaterbedrijven, gemeen ten (riolering) en waterschap pen (waterzuivering) blijft be staan, maar alle tarieven wor den bij elkaar gevoegd op één watemota. Voordelig Dat moet tot lagere inningskos- ten leiden, dus voordeliger zijn voor de gebruikers. Omdat de waterkosten de komende tijd so wieso fors gaan stijgen, is dat voordeeltje alvast meegenomen. Een landelijke adviescommissie had nog verdergaande ideeën uitgewerkt Eén ei~van beteken de de opheffing van alle bestaan de waterschappen, die dan met Rijkswaterstaat zouden opgaan in vier of zeven regionale 'rijks waterschappen'. Dat zou in geld de meeste winst opleveren. Gosselaar is blij dat het kabinet dit idee niet heeft overgenomen. Eén van de hoofdtaken van de waterschappen het beheer en on derhoud van dijken. Zeker die taak mag volgens Gosselaar niet ondergeschikt worden gemaakt aan politieke keuzes, waarbij uitgaven voor dijken en bijvoor beeld onderwijs tegen elkaar worden afgewogen. I» de ijzige Canadese wilder nis lopen deze week 22 atle- ifn de zwaarste race ter we reld, de Yukon Ultra. Een van 'en is de Goese commando ïilco van den Akker. Hij '.oei in een week tijd bijna yjhonderd kilometer afleg- m. Door de sneeuw, met een vare slee achter zich aan. Het doel is de race uitlopen, "mar ook geld bijeen te sprok- (flen voor het kinderdorp 'Mos in Afrika. Vandaag Ml TTet gaat gewoon lukken. ilDrie keer 30 mijl schei en me nog van de finish. Zo- iisik het nu bekijk, moet dat oor zondag 12.00 uur (zon- Qag2l.OO uur Nederlandse tyi) haalbaar zijn. Dat heb i grotendeels te danken aan «eerste twee dagen. Toen «bikzoveel tijd gewonnen, ötik me het nu kan veroor- ven wat te verliezen. En «t is maar goed ook, want «t is nu echt puur een kwes- van overleven. Mijn lon- doen nog steeds veel fijn. Ik loop zoveel mogelijk óén ritme. Versnellen kan net meer En de lucht snijdt re soms echt de adem af, zo is het momenteel." bezitten rond de min 30 ~aden. Zelfs met mijn ge- r.htsmasker voor tijdens het giert de adem me door <eel Zeker op de meertjes te we moeten oversteken en sar de wind vrij spel heeft, kben wel dolblij met mijn upzak. Dat ding is tot mm graden gegarandeerd. Der- ■g seconden daarin en alles -lekker warm Anders zou niet uit te houden zijn. Ik ^het sneller koud nu. Niet (een vanwege het feit dat P weerstand flink is afge- n Maar ik ben ook ont- nd afgevallen de laatste o." gen risico ben achteraf wel blij dat organisatie me niet kon en, toen ze me zochten egemijn longproble- Anders hadden ze me eruit de race genomen, zagen ze bij het controle punt in Carmacks dat ik wel door kan gaan. Ik heb wel duidelijkmoeten aangeven dat het doorlopen voor mijn eigen risico is. Maar goed, dat is deze hele Yukon Ul tra." „We lopen nu naar de finish toe. Dat geeft een extra sti mulans. Het laatste stuk is een 'lus' rondom de finish- plaats. Ik loop nog steeds sa men met een Engelsman. Er zit nog een andere Engels man vlak achter ons. Of we samen blijven lopen, weet ik niet. Het is ontzettend moei lijk je aan eikaars tempo aan te passen. Tot nu toe gaat dat redelijk goed Van de 22 deel nemers is al bijna de helft af gevallen. Eén racer is al gefi- mshed. Maar die legt het par cours op de mountainbike af. Een crosscountry skiër zal de volgende zijn om te finishen. En daarachter zitten een paar lopers die dit zowat pro fessioneel doen. Achter ons zit nog een groepje Duitsers. Maar zij gaan de tijdslimiet niet halen." „Ik maak het overigens alle maal met meer zo bewust mee tijdens het lopen. Genie ten van het landschap is er niet bij Het is echt de blik op oneindig en met te veel na denken. Mijn scheenbeen- vlies is nog verder gaan ont steken. Dat ziet er niet uit. Maar goed, ik heb in mijn werk als instructeur bij het Korps Commando Troepen jongens gezien die er erger aan toe waren en toch door konden lopen Het doet wel verrekkens veel pijn. Ik ben behoorlijk 'aan de stutten' van mijn lijf aan het trekken. Het zal na zondag wel een aantal weken duren voor ik er weer helemaal bovenop ben." „We hebben weer een schuur tje gevonden. Dus het wordt weer even proberen wat te slapen. De vorige rustpauze heb ik met veel slaap gepakt vanwege het hoesten. Dat zal wel zo blijven. Maar het eind is eindelijk in zicht. Ik heb er al tweederde van de race op zitten, ik ga het gewoon ha len!" GOES - Op de Tuin- en Veebeurs in de Zeelandhallen in Goes is het nog rustig. De vrijdag is voor beurzen om op stoom te komen. Maar goed ook, want er valt nog het één en ander te soigneren. Het lijkt we een beautysalon in de Zeelandhallen: hier een beetje make-up op de koe, daar nog een vlechtje in de paardenmanen en verderop een laatste kammetje door de schapenvacht. Het is ook niet niks. Tal van beesten moeten tijdens het weekeinde hun bes te beente voorzetten. Het gaat om niks minder dan kampioensti tels. Net als modellen bij de miss-verkiezing, moet de fine-fleur van de veestapel geflatteerd voor de keurmeesters verschijnen. Maar dieren en kampioenen zijn niet het enige wat de beurs te bieden heeft. Vijvers met alles erop en eraan, grasmaaiers waar je op kunt zitten, hele tuinen, trekkers, handige dingen om je paardenbloemen mee uit het gazon te krijgen en konijnenvoer met al het goede van paardenbloemen erin. Je kunt het zo bijzon der niet bedenken of het is al bedacht, tentoongesteld en te koop in Goes. De beurs is vandaag van 10.00 tot 22.00 uur open en mor gen, zondag, van 10.00 tot 18.00 uur. foto Willem Mieras door Maurits Sep MIDDELBURG - Medisch-we- tenschappelijk onderwijs. Goe de privéklinieken in aansluiting op modern ingerichte ziekenhui zen. Hechte samenwerking tus sen maatschappen. Zulke stimu lansen zijn in Zeeland nodig om de specialisten die zo hard no dig zijn naar hier te halen. Dat stelt P.A.M. Vierhout, voor zitter van de commissie van wij zen die in opdracht van de pro vincie onderzoek doet naar de ziekenhuiszorg in Zeeland. Hij heeft al contact gelegd met de Roosevelt Academy om te be spreken of deze universiteit, die in september het eerste jaar in gaat, dat medisch onderwijs kan geven. „Specialisten zijn net mensen", zei Vierhout gisteren tegen de Statencommissie sociale en be- stuurlijke zaken. Dus dat specia listen zo moeilijk naar Zeeland te krijgen zijn, vindt hij ener zijds onbegrijpelijk („Het is de mooiste provincie om te wo nen") maar anderzijds verklaar baar „Ze hebben prikkels no dig." Ook privéklinieken kun nen een extra uitdaging zijn. „Mits ze zijn geïntegreerd in de veilige omgeving van een zieken huis. We moeten absoluut voor komen dat hiet gebeurt wat in Engeland is gebeurd. Daar heb je dure privéklinieken die los staan van de ziekenhuizen." De kwaliteit van de ziekenhuizen gaat daardoor achteruit. Een nauwe samenwerking tus sen specialisten van verschillen de specialismen is ook hard no dig, analyseerde Vierhout. „Met de voorwaarde dat vanuit één lo catie wordt gewerkt. Bepaalde operaties doe je op de ene plek en niet op de andere, en omge keerd." Volgens Vierhout is Zeeland groot genoeg om hieraan te vol doen. „Natuurlijk willen men sen alles in de buurt hebben. Maar als ze specialistische hulp nodig hebben, reizen ze zonder problemen ergens naartoe. Dus stel dat je midden in Zeeland er gens een heel goed ziekenhuis neerzet, met dependances el ders, dan komen de mensen echt wel. Dan gaan ze niet meer de grens over naar Goe- ree-Overflakkee of Vlaande ren." Mocht de commissie van wijzen tot zo'n advies komen voor een centrumziekenhuis en dependances op afstand, dan moet aan de patiënten goed wor den uitgelegd waarom dat nodig is, benadrukte Vierhout. Overi gens wees hij erop dat de conclu sie van de commissie nog hele maal open ligt. De onderzoeken zijn nog in volle gang. Hij ver wacht rond de zomer met het rapport te komen. „Ik doe u één belofte: Ik ben een me- disch-practicus, dus we komen met een plan dat uitvoerbaar COR DE JONGE MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur overlegt binnenkort met de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organi satie Zeeland over de inrichting van een nieuwe nood- slachtvoorziening voor vee. Dat is nodig, nu de exploitant van de huidige, afgekeurde, noodslachtplaats in Kruinin- gen, afziet van een vernieuwingsplan. In de Statencom missie Ruimte deelde gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) gisteren mee dat er contac ten zijn met een ondernemer op Tholen (omgeving Sint-Annaland), die belangstelling heeft voor opzet van een noodslachtplaats. Dat is niet erg centraal, werd van uit de commissie gereageerd. Er geldt voor noodslachtin- gen een aanlevertijd van maximaal 1,5 uur. Van Waveren zei dat de plek op Tholen overal vanuit Zeeland binnen de wettelijke tijdspanne te bereiken is. TERNEUZEN - Dit weekeinde zal Dow in Temeuzen de LHC 2-fabriek (een van de drie kraakinstallaties) weer op starten. Eerder deze week is de fabriek uit bedrijf geno men vanwege het uitvallen van een koelmachine. Oor zaak van deze storing was een kapotte lager van de stoom turbine van deze koelmachine. De reparaties zijn uitge voerd en morgen wordt begonnen met het opstartproces dat enkele dagen duurt en gepaard gaat met fakkelen. Tij dens de inbedrijfname van de kraker wordt ernaar ge streefd om zoveel mogelijk gebruik te maken van de ande re twee krakers, waardoor het fakkelen wordt beperkt. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor drie delicten bij ver stek veroordeeld tot 105 uur taakstraf. De Souburger had 21 november bij de plaatselijke Rabobank met een gesto len creditcard 500 euro gepind. Daarnaast had hij een ge stolen paspoort in het bezit met de bedoeling het identi teitsbewijs te verkopen. Eind juli vorig jaar had de man een kabelslot bij Gamma in Vlissingen weggenomen. TERNEUZEN - Drie bezwaarmakers zien waarschijnlijk af van een eerder deze week aangekondigd kort geding te gen nieuwvestiging van de Temeuzense koffieshop Check point. Advocaat J. Wouters kondigde woensdag aan dat de drie omwonenden naar de rechter stapten, omdat de nieuwbouw van de koffieshop annex kroeg al zou zijn be gonnen. Woordvoerders van Checkpoint en de gemeente Terneuzen lieten echter weten dat alleen 'niet-vergun- ningplichtige' voorbereidingswerkzaamheden zijn uitge voerd. Omdat sinds donderdag geen activiteiten zijn waar genomen, ziet Wouters waarschijnlijk af van nog een ge rechtelijke procedure. De advocaat spande namens zijn cliënten deze week al een kort geding aan om inzage te krijgen in convenanten tussen de gemeente en de koffie shophouder. „Het heeft geen zin om nog een rechtszaak aan te spannen als er geen bouwwerkzaamheden plaats vinden. Als volgende week niet opnieuw activiteiten op het beoogde bouwterrein plaatsvinden, ontbreekt de nood zaak voor een tweede kort geding." VLISSINGEN - Het Zeeuws Ma ritiem Muzeeum in Vlissingen is genomineerd voor de museum- prijs, oftewel de European Mu seum of the year award. De musea worden niet alleen ge toetst op creativiteit, maar ook op de wijze van tentoonstellen. Tegelijkertijd wordt beoordeeld hoe vernieuwend een museum is. Op 8 mei wordt de prijswin naar bekendgemaakt. door René van Stee TERNEUZEN - Zeeuwse homeo paten zijn verontwaardigd dat minister Hoogervorst van Volks gezondheid alternatieve genees wijzen in een kwaad daglicht stelt. Het verbaast de minister dat hun 'medische' handelingen niet zijn verboden. Hij deed zijn uitlatingen naar aanleiding van het justitieel on derzoek naar de alternatieve be handelmethode door het me dium Jomanda in verband met de dood van actrice Sylvia Mille- cam. Natuurgeneeskundig therapeut van Meerten uit Zierikzee vindt het wel goed dat de moge lijke aanscherping van de wet er toe leidt dat het kaf van het ko ren wordt gescheiden. „Maar dat geldt voor elke beroeps groep. Wat me nog het meest stoort is dat een kleine groep mensen uit het reguliere circuit zo arrogant is te veronderstellen dat zij een oplossing hebben voor elke kwaal. Die hebben zij net zomin als de homeopathie Elke geneeswijze heeft zijn be perkingen", aldus Van Meerten. De commotie die nu is ontstaan, brengt volgens haar mensen in verwarring. Van Meerten vindt dat iedereen prima zelf in staat is om keuzes te maken. ..Dat gold evenzeer voor Sylvia Mille- cam. Verder zal ik nooit onaan vaardbare risico's nemen die de gezondheid of het leven van een patiënt op het spel zetten." Hoge eisen Klassiek homeopaat H. Evers uit Veere stelt evenals Van Meer ten dat haar beroepsgroep vol doet aan hoge eisen en dat er daardoor geen sprake is van kwakzalverij. „Homeopathie kan prima bestaan naast of als aanvulling op de klassieke ge neeskunde. Dat is in landen als Noorwegen, Duitsland of Frank rijk heel gewoon. Verder kan en mag ik niet in de schoenen van de huisans gaan staan. Niet voor niets»werk ik nauw met hen samen. Dat geldt ook voor andere medisch specialisten. En natuurlijk heb ik oog voor door verwijzingen. Op die manier wordt niets aan het toeval over gelaten", aldus Evers. Ook homeopatisch arts J. Dek ker uit Terneuzen vindt de op hef overdreven. Het betreurens waardige geval dat nu zo promi nent het nieuws haalt, is vol gens hem een verkeerd signaal. Dekker: „Als een chirurg een verkeerd been amputeert, wordt ook niet meteen geroepen dat er niets deugt van de medische stand. Opvallend genoeg komt in het reguliere circuit minder naar boven dan bij ons. Dat is op zijn zachtst gezegd merk waardig te noemen." Directeur D. Dignette van de fa brikant van natuurlijke genees middelen Energetica Natura in Hulst is het met Dekker eens. Hij vraagt zich af of er evenveel commotie was ontstaan als Mil- lecam was overleden na een be handeling in het reguliere cir cuit. Preventief De producten die Energetica Na tura fabriceert zijn in de eerste plaats bedoeld voor preventief gebruik. Volgens Dignette heb ben ze een positieve invloed op de gezondheid als ze correct worden geadviseerd. Voor wat betreft zijn branche is hij voor stander van duidelijke wetge ving. „De mensen (artsen en the rapeuten) met wie wij samen werken en die onze producten adviseren bevinden zich hoofd zakelijk in het reguliere circuit en zijn lid van een officiële vere niging. Net zoals wij als bedrijf steeds meer regels krijgen opge legd om kwaliteit te waarbor gen, zullen beroepsoefenaren in de individuele gezondheidszorg hiermee te maken krijgen. Ik juich dit toe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15