alstraat-Zuid is hersenkraker Buitenkans voor zwerfkatten Allemaal nieuwe buren in Gouwe Geul 11 Bezoekers bedelven Miniatuur Walcheren onder de kiekjes feestje?? fiuumcu, tste plan voor opknapbeurt van winkelstraat ook weer terug naar tekentafel Brandveiligheid feerse bedrijven niet op peil Provincie verkoopt aandelen Delta niet Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Vier gewonden bij ongeluk door uitwijken voor trekker 0118-419367 zeeuwse almanak Rozengeur 'ZC WALCHEREN zaterdag 21 februari 2004 •Friith Ramakers 5SINGEN - De Vlissingse straat-Zuid is een project r de gemeente maar niet uit- it. Ruim elf jaar wordt er al de noodzakelijke opknap- it gesproken en legio plan rijn de revue gepasseerd. v telkens verdwijnen de én en ontwerpen in de prul- jfc. Ook het jongste plan is g naar de ontwerptafel ge- prijs voor de restauratie zo re die wilden uitvoeren, is je hoog", zegt wethouder under Maden over het laat- ontwerp. „Het idee was om linnen- en buitenkant van rijtje woningen minitieus te aureren. Dat is te kostbaar." vordt nu onderzocht hoe de 2n voor de verbouwing van rijtje tussen het Groene- cd en de Nieuwendijk ge- ;tkunnen worden. Het laat- jian ging uit van tien koop- utementen en ruimte voor telsen kantoortjes op de be- e vloer der Maden zegt dat de ver sing een paar miljoen euro minder duur moet worden. „Nauwkeuriger wil ik niet zijn", merkt hij op. „Aan het mo numentale karakter van de hui zen aan de buitenkant willen we met knutselen Het authentieke straatbeeld willen we terugbren gen. Maar Vlissingers zullen er niet wakker van liggen als we iets minder behoudend met de binnenkant van de woningen omgaan." In 1993 kwam voor de eerste keer naar buiten dat de winkelstraat een opknapbeurt nodig had. Daarna overlegden ontwikkelaars vergevorderde plannen om de vervallen pan den op te knappen. In de jaren negentig was de op knapbeurt van de Walstraat ook terugkerend onderwerp van ge sprek tijdens politieke cafés. Vlissingers laten al jaren blijken zich te storen aan de leegstand en de armoedige uitstraling van de winkelstraat. De straat is de verbinding voor voetgangers naar het toeristische Arsenaalge- bied. De afdeling Economische Zaken van de gemeente noteerde drie jaar geleden de opknapbeurt hoog op de agenda. Maar priori teit één levert niet het gewenste resultaat op. Van der Maden „Achter de schermen wordt hard gewerkt. We hebben er veel voor over om het gedeelte van de winkelstraat aan te pakken. Maar het moet fi nancieel haalbaar zijn. Aan het laatste plan kleven te veel risi co's", zegt hij. „Voor het eind van dit jaar hopen we een ver- ilitie vindt apens in auto's IES - Bij een verkeerscontro- ap de 's-Heer Hendriks- lierendijk in Goes trof de po- tgisternacht een wapenstok linde auto van een 23-jarige Uuit Krabbendijke. I Brapenstok werd in beslag ge- n ken en de eigenaar kreeg een sturing. die nacht bleek op de essestraatweg in Kapelle dat 29-jarige Goesenaar een les in zijn auto had. De werd aangehouden en na (opmaken van een proces-ver- Ivrijgelaten. Hon Maqnée Bij negentig pro van de bedrijven in de ge- Keere is de brandveilig- niet volledig in orde. Dat uit het preventieproject vergund waarbij de veer bedrijven en instel- onder de loep neemt. In praktijk blijkt hetom kleine solkomenheden te gaan. tiseptember is het preventie vet an de gemeente Veere start gegaan. Bedrijven en tellingen die voor het publiek tkelijk zijn, worden van tot boven doorgelicht op Idveiligheid en vergunnin- In de eerste vier maanden de brandweer 63 en instellingen. Uit de- dies bleek dat 6 bedrij en instellingen volledig in 'iwaren en dat 57 nog onvol- pheden vertoonden De iflweer heeft aan deze bedrij- -»n lijst met. verbeterpunten ËKreikt en een termijn waar in alle punten moeten zijn Bftpakt. Brandweercomman- EiWillemstein van de Veer- tendweer nuanceert de uit- Allereerst gaat het om m met veel verschillende ingen. „Bij dergelijke a is al gauw iets aan te y". verklaart hij. Boven- gebeurt het maar zelden veiligheid dermate in ge- *adat er sluiting dreigt fbeeld van acuut gevaar dak van paardensport- ig De Gouwe Reijers in rke. Uit onderzoek dat een spant van het dak orde was. Bij een combi- |van harde wind, storm en 'zou het dak zelfs naar *döi kunnen komen. Na een ie en een sommatie van Iweer, repareerden le de vereniging direct het ^ijke spant 'fedweer het de afgelo- 5Iijd druk met preventie, het P Uitrukken daalde juist 5 ia totaal moest de brand- Veere 176 keer op weg blussen van branden of iren bij een ongeval ttal uitrukken lag in de |ande jaren boven de Berd. Volgens Willem- 8 het vooral een kwestie irologische factoren, «"afgaande jaren waren „ral de stormen die voor ®t zorgden. Het afgelopen '*88 de droogte weer een be- We factor." Ex-zwerfkat Mik heeft een plek gevonden in Arnemuiden. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Mik zit op een paal van de zon te genieten. Sinds drie maan den woont hij bij een familie buiten Arne muiden. Daarvoor zat hij in het asiel. De dierenbescherming heeft een speciaal plekje voor hem gezocht, omdat hij niet in een normaal huis terecht kon. Mik is een buitenkans-kat. Hij werd gebracht in een kooi. „Het leek wel een tijger", zegt Marianne Boot. „Hij sprong tegen de tralies, hij was enorm wild." Mik kreeg een plekje in een schuur. De eerste twee weken bleef de deur dicht, Mik liet zich niet zien. „Hij at wel en er lagen ook drollen, maar hij ver stopte zich." Na de jaarwisseling ging de deur open. Na enige aarzeling stapte Mik over de drempel. Inmiddels is hij helemaal ge wend en doet hij waar hij voor is aange nomen: muizen vangen. „Hij heeft echt zijn domein in de schuur. Het gaat iedere keer een beetje beter. Eerst bleef hij zit ten als ik hem eten bracht, nu kan ik hem aaien en zelfs optillen." De dierenbescherming Noord- en Mid den Zeeland begon in het najaar met het plaatsen van verwilderde katten bij men sen met veel ruimte. „We hebben er in middels zeventien ondergebracht", ver telt Inge Zweedijk. „Dat is boven ver wachting. Er zijn er zelfs een paar tam ge worden, terwijl ze in het asiel niet te be naderen waren. Mensen stellen daar toch een soort eer in." De nieuwe baasjes hoeven niets voor de katten te betalen. „Je krijgt ze helemaal gechipt, ontwormd en geënt", zegt Boot. „De dierenbescherming komt wel eerst kijken of de plek geschikt is. In de stad kun je dit soort katten natuurlijk niet hebben. Na een week of vijf komen ze door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Ze was een van de eerste bewoonsters van het nieuwe woonzorgcomplex De Gouwe Geul in Oost-Sou burg. J. Venema heeft in vier we ken tijd veel nieuwe bewoners zien komen. „Het appartement direct naast me staat nog leeg, maar dat zal ook niet lang meer duren", verwacht ze. Het seniorencomplex, dat door de Vlissingse woningcorporatie l'Escaut is ontwikkeld, wordt binnenkort officieel geopend. Het bestaat uit 76 appartemen ten. Daarvan zijn er 22 nieuw zijn er 54 enige tijd geleden op geleverd. Alle appartementen komen uit op de centrale winter tuin. De bewoners van twaalf woningen aan de Geulstraat mo gen ook van de voorzieningen en de zorg op maat gebruik ma ken. „Ik ben van de ene kant heel ge lukkig dat ik hier zit", vindt Venema (70). „Het is hier mooi en mijn spulletjes komen goed uit." Maar ze had haar toekomst liever anders ingevuld gezien. J. Venema in de wintertuin van het Souburgse woonzorgcomplex De Gouwe Geul. foto Ruben Oreel „Mijn man is overleden. Ik zou hier met hebben gewoond, als hij nog had geleefd. Dan hadden we in een eengezinswoning in Middelburg gewoond." Tot overmaat van ramp ontdek te de dokter onlangs dat ze de ziekte van Menière had. „Ik heb last van mijn evenwichtsgevoel. door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie wil nutsbedrijf Delta niet kwijt. Het provinciebestuur is niet van plan de aandelen te verkopen. Het wil invloed blijven houden op de levering van gas, licht, wa ter en het ophalen en verwerken van huisvuil in Zeeland - alle maal activiteiten van Delta. Het belang van het bedrijf voor de provincie bestaat uit twee woorden: leveringszekerheid en consumentenbelang. Dat Gedeputeerde Staten dit willen, staat zwart op wit. Zij hebben dat opgeschreven in een stuk dat gisteren door de Staten commissie sociale en bestuurlij ke zaken is besproken. En ook Provinciale Staten willen Delta niet verkopen, lieten ze blijken. Maar het duurt nog even voor dat zij dat hardop uitspreken. Het was de bedoeling om in de Statenvergadering van 12 maart een uitspraak te doen over het aandeelhouderschap in Delta De provincie bezit de helft van de aandelen. Maar er zijn dan nog een paar dingen onduidelijk over onder meer de toekomst van de energiemarkt. Zo moet het Rijk nog besluiten of de net werken voor stroom verkocht mogen worden of in handen van de overheid moeten blijven. Een meerderheid van de Staten vindt het verstandiger om op dat besluit te wachten. „Anders zijn we net een vogel die flad dert in een gesloten kooi. En dat is een onrendabele bezigheid", meende SGP'er W. Kolijn. „Er zijn nog te veel aannames en ver wachtingen om een goed besluit te kunnen nemen", verduidelijk te hij. GroenLinks, PvdA, D66 en Zeeuws Belang waren het er wel mee eens dat uitstel goed zou zijn. Maar, stelden zij, dat kan niet omdat in maart wél een besluit genomen moet worden antwoord plan te kunnen presen teren. Hij spreekt over het plan, dat vo rig jaar werd gepresenteerd, na dat de gemeente en projectont wikkelaar Van Velzen van AW Beheer in 2002 een contract on dertekenden waarin zij beloof den intensief te zullen werken aan de wederopbouw van de Vlissingse winkelstraat. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren is bedolven onder de foto's. Het attractiepark vroeg begin dit jaar om oude kiekjes van bezoekers. „Daarna zijn we echt belaagd", zegt directeur Sven van Rijswijk. De tentoonstelling van foto's van bezoekers moet het hoogte punt worden van het jubileum jaar. Het is op 24 jum precies vijftig jaar geleden dat Konin gin Juliana het, als tijdelijk be doelde, park opende. Inmiddels zijn er achthonderd foto's bin nen En hoewel er maar onge veer 150 kunnen worden ge bruikt, kunnen mensen hun ei gen kiekjes nog steeds opsturen. Vooral wat jongere foto's uit de jaren zeventig, tachtig en negen tig zijn welkom „Het blijkt dat het heel erg leeft bij de Zeeuwen", zegt Van Rijs wijk. „We hebben ook besloten om er een permanente tentoon stelling van te maken." Om de tentoonstelling onder te breng en, wordt speciaal een traditio nele Walcherse schuur op het park gebouwd. Het is de bedoe ling dat de foto's minimaal twee of drie jaar blijven hangen. Uit het ingestuurde materiaal blijkt dat mensen niet bijster origineel waren in hun onderwerpskeuze. „Vooral deze hebben we veel ge had", wijst Van Rijswijk. „Ik voor de boot." Een klein meisje blikt serieus in de lens, het grote witte schip op de achtergrond. Van Rijswijk en zijn collega's zijn nog druk bezig om activitei ten te verzinnen voor het jubi leumjaar. Een aantal dingen is al zeker. In de zomer komt er bijvoorbeeld een model van het nieuwe stads kantoor in Middelburg. Achter in het park komt een wensput, geschonken door de Lion's club, waarin mensen muntjes kunnen gooien. Aan het eind van het sei zoen wordt het geld aan een goed doel geschonken. Dit jaar is dat de Stichting Doe een Wens, een organisatie die wen sen van ernstig zieke kinderen in vervulling laat gaan. Het park heeft koningin Beatrix uit genodigd om de tentoonstelling te openen, maar dat gaat niet door. Ze heeft laten weten dat ze die dag andere verplichtin gen heeft. Er worden nog pogin gen gedaan om een ander lid van het Koninklijk Huis naar Middelburg te krijgen „Dat zou letterlijk een kroon op het jubi leum zijn", aldus Van Rijswijk. Ouder publiek Miniatuur Walcheren richt zich dit jaar wat meer op een ouder publiek. „Vijftig jaar. dat zijn ei genlijk vijf generaties", zegt In- grid Leef tink, die de tentoonstel ling maakt. „Eigenlijk denk je er ook niet aan om naar Minia tuur Walcheren te gaan, als je geen kinderen hebt." Dat moet dit jaar andere worden. Bezoe kers kunnen vanaf tien uur van morgen al terecht. Speciaal voor het jubileum gaat het park dit jaar zes weken eerder open dan andere jaren. (advertentie) foto Ruben Oreel nog eens, om te kijken hoe het gaat." Boot was er niet gerust op. „In het begin was ik er een beetje bang van. Toen heb ik gevraagd of ik hem terug mocht breng en, als het niet werkte." Met geduld heeft ze het vertrouwen van Mik gewonnen. De kat heeft inmiddels vriendschap gesloten met de hond en de andere poes, die wel naar binnen mag. De dierenbescherming blijft op zoek naar nieuwe gastgezinnen. In de asiels zitten nog steeds katten die moeilijk te plaatsen zijn. Wie een verwilderde kat wil opnemen, kan bellen met: 0118-490572. (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee - 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge Goes en Vlissingen vervoerd. Er kwam ook een traumaheli kopter ter plaatse. Het perso neel van de heli heeft het ambulancepersoneel geassis teerd bij het stabiliseren van de slachtoffers. De tractorbestuur der en de Yersekse werden ter observatie in het ziekenhuis op genomen. Na het ongeval is de Braan- jeweg twee uur lang voor alle verkeer afgesloten geweest. De brandweer van Kapelle maakte de weg schoon. Ik moest dus naar een woning verhuizen, waar ook een beetje op mij gelet kon worden. Hier kan ik zorg krijgen. Ik moet nog wennen, maar ik zal me wel thuis gaan voelen." Gezelliger J. Hage wandelt achter zijn rol- lator door de wintertuin. Hij woont al bijna vijf jaar in de Geulstraat. De 86-jarige Soubur ger heeft net boodschappen ge daan in het centrum van Oost-Souburg. „Het is een mooi plekje. Je zit overal dichtbij. Ik vind het wel leuk dat we in één keer zoveel nieuwe buren heb ben gekregen. Ik hoop dat het drukker en gezelliger wordt. Een beetje aanspraak doet goed. „Ik hou wel van een praatje. Vroeger helemaal, toen ik ook nog goede ogen had. De laatste tijd ben ik daardoor meer op me zelf." Hij heeft al profijt gehad van de uitbreiding van het centrum. Voor zijn verjaardag mocht hij gebruik maken van het activitei tencentrum. „Ik kon iedereen te gelijk uitnodigen en ik hoefde niet ver te lopen door Rolf Bosboom KAPELLE - Bij een ernstig on geval op de Braanjeweg bij Ka pelle zijn gistermiddag vier men sen gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond half twee. Een 22-jarige automobi list uit Kapelle die in de rich ting van Goes reed, had te laat in de gaten dat er een traktor, bestuurd door een 70-jarige man uit Kapelle, voor hem reed. Hij week uit, maar raakte toch de trekker die vervolgens kantel de en botste daarna frontaal op een tegenligger, bestuurd door een 72-jarige Yersekse. Die be landde in de sloot naast de weg. Een 55-jarige Kapelse botste achterop de auto van de 22-jari- ge De gewonden werden met ambu lances naar de ziekenhuizen in Advertentie www.rederij-dijkhuizen.nl (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT in aen^JOl g| Jfelefoon: 0118-591900 www.restaurantvrouvffinpolder.nl Alleen maandag gesloten (m^TfJuli-augustus) over de fusie van Delta Water met Waterbedrijf Europoort. Eerst over die fusie praten en daarna pas over de toekomst van Delta als geheel is 'het paard achter de wagen span nen', vonden zij. Gedeputeerde Suurmond kreeg voor het uitstel van de strategi sche discussie over het aandeel houderschap echter voldoende steun. Hij wil de extra tijd ook benutten om met de andere aan deelhouders te praten over hun toekomstplannen met het be drijf. Valentijn behoort toch de dag te zijn dat geliefden extra aar dig voor elkaar zijn. Niet bij dat ene stel... Daar verloopt de dag vaak korzelig. Vaak vergeel hij dat het Valentijns dag is en komt 's middags (als het kwartje is gevallen waar om ze al de hele ochtend loopt te mokken) met een bos je bloemen aanzetten, of zij komt erachter dat hij voor haar precies hetzelfde cadeau tje heeft gekocht als voor zijn moeder... Dit jaar kwam hij thuis ('s ochtends al. ivant hij had zijn lesje geleerd) met zeven rode rozen op lange steel. Waarom het er zeven waren, snapte zij niet zo goed, ze wa ren immers al een veelvoud aan jaren bij elkaar. Toen ze dan ook vroeg naar de achter liggende gedachte van de ze ven rozen, kreeg ze een wei nig romantisch antwoord: Mijn geld was op. Al lang blij dat hij het dit jaar niet vergeten was, ging ze in wat kasten op zoek naar een vaas groot genoeg voor de ro zen met lange steel. Die had ze niet. Er zat dus niets anders op dan de stelen met 30 centimeter in te kor ten. Toen hij dat zag, werd hij woest. „Die rozen waren hart stikke duur! Als je nou even had gezegd dat je geen vaas had, dan had ik er wel een voor je gekocht!" De goede sfeer van Valentijn was ver te zoeken na de op merking: „Je geld was toch op?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11