[NG is voorzichtig optimistisch umm*. ELFiets bespaart rijder zadelpijn Imkers vrezen Chinese honing Vraag hoe het kan en profiteer pas dan 7 ünkenpoot maakt minder resultaat verzekeringen ruimschoots goed ABB lijdt groot verlies ,iEC start onderzoek oliereserves Shell totreco durft log geen ioorspelling aan het bedrijf Docdata schrijft extra af ECB handhaaft rentetarieven Export eurolanden daalt TU Delft schrapt 450 banen profijt vrijdag 20 februari 2004 'Amsterdam - ing is na een "lbo ^ijke winst over 2003 'voor tijg en optimistisch' over de fflfl prikkelingen voor het lopen- jjar. Volgens topman Kist is "s nog onrustig in de wereld, ar is het concern bij zijn ver- jj, klaar voor de toekomst. concrete winstvoorspelling He ^jkij gisteren niet bij de pre- h ;atie van de jaarcijfers ech- s '-et. „ING is klaar om te pro- tö gen van een opleving van de Eornie, maar er kan nog van !es gebeuren. Dan is er weer gm'et kippen, dan is er weer pging van terrorisme", illus- "ctio s'de Kist, die per juli met f2 esioen gaat, zijn voorzichtig- aidien is het volgens hem „afwachten wanneer Europa ^profiteren van het herstel in Verenigde Staten, jts optimisme betrof vooral ontwikkelingen binnen het concern. In 2003 groeide de winst uit bankieren en verzeke ren met 18 procent tot 4,1 mil jard euro. Inclusief de resulta ten van de verkoop van aande len daalde de winst echter met 10 procent. In 2002 boekte ING ruim 800 miljoen euro winst door een deel van de aandelen- portefeuille van de hand te doen. Vorig jaar draaide dat om in een verlies van 10 miljoen. De winst bij het bankbedrijf compenseerde ruimschoots de te ruggang van de verzekering- stak. De bankendivisie (Post bank, ING, ING Direct, zaken bankieren) was goed voor een winststijging van ruim 70 pro cent, onder meer door lagere voorzieningen voor slechte lenin gen. De stroppenpot vereiste een lagere bijdrage, ondanks een onbekende toevoeging voor het Italiaanse zuivelconcern Par- malat. Afgelopen kwartaal werd voor in totaal 270 miljoen euro aan voorzieningen voor oninbare le ningen getroffen. De afdracht aan de stroppenpot daalde vorig jaar met 310 miljoen euro tot 1,13 miljard. Voor het lopende jaar verwacht ING dat de dalen de trend verder doorzet. Een tweede stimulans achter de winst was internetbank ING Di rect. Dat sloot 2003 af met een winst (voorbelastingen) van 151 miljoen euro. Een jaar eerder boekte de snelgroeiende dochter nog een verlies van bijna 50 mil joen. Inmiddels heeft het eind jaren negentig opgezette ING Direct meer dan 100 miljard eu ro spaargeld opgehaald en be slaat daarmee een vijfde van al le bankactiviteiten. Verzekeringen Met verzekeren, met afstand het grootste bedrijfsonderdeel, haal de ING afgelopen jaar 1,2 pro cent minder winst binnen. Het resultaat uit gewone bedrijfsuit oefening kwam uit op 2,51 mil jard euro. De winstdaling is te wijten aan de dure euro. Als ver liezen op wisselkoersen uit de cijfers worden gelaten, zou er een winstgroei van 2,7 procent staan. Ook de lage rente drukte de resultaten van de levensverze keraar. Desondanks was Kist tevreden. „Ik ben blij dat ik het concern in deze staat kan achterlaten", stelde de vertrekkende topman Hoe de toekomst voor ING er volgens hem precies uit gaat zien, wilde hij niet zeggen om zijn opvolger Tilmant niet voor de voeten te lopen. De consolidatieslag die in de Amerikaanse financiële wereld bezig is, zal volgens Kist zeker ook naar Europa overslaan. De ontwikkelingen in de VS zelf deren ING in elk geval niet, stel de hij, want ING Direct is vol gens hem prima in staat alleen verder te groeien. „Er zijn nog voldoende staten waar we nog niet actief zijn, dat geeft nog mo gelijkheden." ANP rWillem Meyboom HAAG - De Amerikaanse (toezichthouder SEC be- bij Koninklijke/Shell „„p een formeel, niet open- ar onderzoek naar de situatie de afwaardering van de Ïare reserves aan olie en Dat heeft het bedrijf giste- ■fj ^bekendgemaakt. lil zegt volledig te blijven «werken aan het onderzoek. der deze maand, op 5 februa- Set het concern al weten vol- tg mee te werken aan het in- aele onderzoek dat de SEC adeed. dl omschrijft de omzetting het informele onderzoek J «STERDAM - )e zalmprijzen j cgen weer, de reorganisaties j de kippenslachterijen zijn «gevoerd en de balans is sterk op orde. Maar desondanks ift Nutreco, producent van me vis, vlees en veevoeders «i resultaat te voorspelen »rhet lopende boekjaar. N Daarvoor zijn er nog teveel on- Kerheden", zei bestuursvoor- "er Dekker gisteren tijdens de fêentatie van de jaarcijfers in Verdam fareco kwam, voor het eerst in |Etienjarig bestaan, in de ver sa 137 miljoen euro. Het een volgens Dekker 'turbu- jaar' Er werd 193 miljoen zo afgeboekt op de waarde sa de zalmbedrijven in Noor den, Schotland en Canada, de «elpest leverde een schade op atwaalf miljoen en de drama- lage dollarkoers verlaagde •- resultaat met acht miljoen. 6 de kosten te drukken sloot fctreco zalmslachterijen Gotland en Noorwegen, pluim- sslachterijen in Nederland en (kosten 22 miljoen euro) g«Tong het bedrijf 35 miljoen ^>uit de inkoopcontracten, -szalmprijs is historisch laag Feest", zei Dekker „We ver aten dat de prijs wel iets %ldit jaar." Veel van de Euro- f6* zalmkwekers zitten War weer. ■■'k wij hebben in Europa een stellend jaar achter de '4 We willen proberen om de ^er zoals we werken in La- Amerika ook hier door te Wren.'' abelja lauw •treco hoopt in de loop van r-j2ar de eerste gekweekte ka- ^uw op de markt te brengen. *?aat daarbij om ongeveer WOO stuks 'product'. Vol waar moeten er een miljoen Onverkocht worden en dat moet oplopen richting de ^miljoen. /rozet van Nutreco daalde jaar met vier procent tot miljard euro. De terugloop '«met zes procent in de vissec- rad grootst. Bij de landbouw- (kippen- en varkensvlees lveevoer) daalde de omzet met *?rocent. waardevermindering op kasactiviteiten bedraagt het ^ultaat 56 miljoen euro, achttien procent lager dan m.ANP naar een formeel onderzoek als een 'routinekwestie'. „Het gaat de beursautoriteit om factfin ding", aldus een woordvoerder. „Wij zullen ons niet anders gaan gedragen", voegde hij er aan toe. Vorig jaar liet eigen onderzoek van Shell zien dat een deel van de oliereserves in Nigeria en Oman minder makkelijk win baar waren dan was aangeno men. Dat leidde bij het concern tot een totaalonderzoek naar de bewezen reserves aan olie en gas. Op 9 januari meldde Shell vervolgens aan de buitenwacht dat eenvijfde van de reserves, of wel 3,9 miljard vaten, minder toegankelijk was dan tot dan ge dacht. ANP MADRID - Een imker verspreidt rook bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselzaken in Madrid. Meer dan duizend bijen houders demonstreerden daar gisteren tegen de opheffing van een importverbod op honing uit China. Tot 2000 was Spanje de grootste afnemer van honing uit China. Per jaar werd ongeveer 7000 ton in gevoerd. door Desiree Schouten COLIJNSPLAAT - Wat doet een Zeeuwse liefhebber van de ligfiets, als hij ontdekt dat er in zijn provincie vrijwel geen zaak te vinden is, die iets weet of kan leveren op het gebied van ligfiet sen? Die denkt er eens rustig over na en begint dan een eigen ligfietshandel. Dat is in een no tendop de reden dat Elvin Haak uit Colijnsplaat vier jaar gele den met zijn bedrijf is begon nen. Haak is een vurig pleitbezorger voor de ligfiets. „Ik maak veel fietstochten, doe uiteraard de boodschappen op de fiets. Maar ook grotere dingen vervoer ik per fiets of met aanhangwagen erachter. Je zult er nog van staan te kijken hoeveel je dan kunt vervoeren", aldus Haak. Natuurlijk voegt hij daar aan toe, dat je op een ligfiets veel ba gage mee kunt nemen. De keuze voor de ligfiets maakte Haak toen hij zocht naar een comforta beler en luxere manier van voortbewegen dan de normale fiets. „De ligfiets was voor mij het antwoord. Je hebt geen last van zadelpijn, want je zit heel comfortabel in een kuipstoeltje, ongeveer net als in een auto. De ligfietser krijgt ook geen last van armen en nek. Op een gewo ne fiets zijn je armen constant bezig met corrigeren voor het evenwicht en vooral op een race fiets buig je voortdurend je nek in een rare houding om vooruit te kunnen kijken." Volgens Haak is een ligfiets zelfs sneller dan een racefiets. Dat komt voor een deel door een andere verdeling van belasting, deels doordat het zwaartepunt anders ligt en deels door minder luchtweerstand door de andere houding van de fietser. Die andere houding geeft vol gens Haak ook meer stabiliteit: „Je trapt op een ligfiets richting frame, naar voren. Op een gewo ne gaat de trapbeweging rich ting grond en dat geeft een heen en weer gaande beweging mee aan de fiets, die je met je armen moet corrigeren. Je hebt daarom minder spieren nodig bij de lig fiets en ga je toch sneller. Kruis snelheid van een ligfiets is der tig kilometer, maar vijfenveer tig is goed haalbaar. Mijn top snelheid ligt in de zeventig kilo meter en ik ben geen racefietser. Ik ga harder dan menige brom mer. Best leuk hoor, wanneer je Elvin Haak van Elfiets in zijn werkplaats. als fietser een brommer in haalt." Het comfort van de lig fiets is voor Haak ook een be langrijk pluspunt. De ligfietser legt door de grotere snelheid eer der grote afstanden af, houdt het door het comfort langer vol en krijgt geen last van zadel pijn. „Tijdens lange tochten zie je de gewone fietser bij een stop altijd opgelucht van zijn fiets stappen. De ligfietser zet zijn voeten op de grond en blijft lek ker op zijn fiets zitten voor zijn slokje drinken. Mensen die een ligfiets huren zijn vaak ver baasd over de grote afstand die ze in korte tijd hebben afgelegd, zonder dat ze last van bijvoor beeld zadelpijn hebben gekre gen." Idealisme Toen hij zelf met ligfietsen be gon en in clubs en tijdens toer tochten met andere ligfietsers in contact kwam, liep Haak tegen het probleem aan dat ligfietsers niet goed terecht kunnen bij de reguliere handel. Ze hebben nau welijks keuze in modellen en al zeker geen onderdelen, waar door ook onderhoud en onder steuning een probleem vorm den. Hij besloot daarom zelf een in ligfietsen gespecialiseerd be drijf te beginnen en gaf daar voor een goed betaalde baan als IT-er op. Haak doet de afmonta- ge van nieuwe ligfietsen, repara tie en onderhoud en verhuurt aan individuen en groepen. Zijn bedrijf is een eenmanszaak. Af en toe roept hij hulp in van vrienden of collega's elders in Nederland. Soms besteed hij af- bouwwerk uit aan een bedrijf in Tsjechië. In Zeeland is ELFiets nog steeds het enige bedrijf, dat zich in ligfietsen specialiseert. Er zijn wel enkele framebou wers. „Ik heb geprobeerd de mo gelijkheden op de markt te on derzoeken, maar de ligfiets is nog zo nieuw dat er totaal geen cijfers over bekend zijn. Het is zelfs onbekend hoeveel ligfiet sen er zijn. Deze zaak is niet de methode om snel rijk te worden en je hebt ook een dosis idealis me nodig, maar ik vind het nog steeds leuk om te doen", aldus Haak. De drukste periode voor ELFiets is in het najaar, anders dan bij de reguliere fietsenhan- del. Dat komt doordat de lig fiets vooral populair is bij de fo rens en lange afstand fietser. Naam: ELFiets Plaats: Colijnsplaat Opgericht: 2000 Aantal medewerkers: 1 Omzet: 35.000 euro (2003) Haak bouwt zijn fietsen op van af een 'framekit'. De fiets wordt op de rijder afgestemd en in principe zijn dan ook geen twee ligfietsen gelijk. Hoogte van de zitting, lengte van het frame, plaatsing van het stuur, alles foto Willem Mieras wordt naar wens en behoefte van de klant opgebouwd. De prijs van een ligfiets is vergelijk baar met die van een goede tour- fiets, vanaf circa achthonderd tot ongeveer achttienhonderd euro. Haak verkoopt ook elektri sche fietsen en ligfietsen, zitjes, onderdelen en zelfbouwmate- riaal. Voor dat laatste heeft hij een internetwinkel. Haak: „Die gewone elektrische fietsen zijn er min of meer vanzelf bijgeko men, omdat ik met de elektri sche ligfiets begon. Gewone fiet sen doe ik er alleen bij als de partner van een klant voor een ligfiets liever een gewone heeft. Verder doe ik daar niets in, mijn kracht ligt in de specialisatie." Clubs In Nederland bestaan verschil lende ligfietsclubs. In Zeeland is er de Zeeuwse Informele Lig fiets Tourclub. De clubs houden zich vooral bezig met tochten, niet zozeer met promotie. Haak. „We trekken op zo'n tocht toch wel de aandacht. Door de vele soorten ligfietsen is de aan komst van een groep een leuk ge zicht. Die verschillende vormen maken het werk interessant." ZURICH - De Zweeds-Zwitserse onderneming ABB heeft vorig jaar een verlies geleden van 767 miljoen dollar net to. Dat is weliswaar wat minder dan het verlies van 783 miljoen dollar uit 2002, maar wel meer dan was ver wacht. Het elektro- en elektronicaconcern keert over vorig jaar geen dividend uit Het jaar ervoor was dat ook al het ge val. De verliezen zjn het gevolg van voorzieningen voor asbest- claims. De omzet van ABB groeide met 8 procent tot 18,8 miljard euro. ar. ANP WAALWIJK - De cd- en dvd-fabrikant Docdata heeft vo rig jaar een nettowinst geboekt van 1,8 miljoen euro. In 2002 was dat 2,2 miljoen euro. Als oorzaak voor de daling noemt het bedrijf een versnelde afschrijving van good will. Exclusief de buitengewone bate van 0,6 miljoen euro in 2002 is het nettoresultaat vorig jaar echter aanzienlijk verbeterd, zo tekende Docdata gisteren aan bij de publica tie van de jaarcijfers. Docdata verwacht ook dit jaar de resultaten verder te kunnen verbeteren. De omzet is vorig jaar uitgekomen op 72,9 miljoen euro, een half miljoen minder dan in het voor gaande jaar. ANP FRANKFURT - De Europese Centrale Bank heeft de ren tetarieven gisteren ongewijzigd gelaten. De herfinancie ringsrente, waarop andere rentetarieven zijn gebaseerd, blijft daarmee 2 procent bedragen. De rentestand is al sinds juni stabiel. Volgens analisten zijn er ook de komende maanden geen aanpassingen te verwachten, tenzij een verdere daling van de dollar het herstel van de Europese economie in gevaar brengt. AP LUXEMBURG - Verminderde export heeft in 2003 geleid tot een kwart lager handelsoverschot in de landen met de euromunt Het overschot daalde van 98,9 miljard in 2002 naar 72,5 miljard euro in 2003. De daling is gisteren gemeld door Eurostat, het statistisch bureau van de Europese Commissie. Het handelsover schot is het verschil tussen de export en import. In 2003 is de export sterker afgenomen dan de import. ANP DELFT - De Technische Universiteit Delft gaat de komen de jaren 450 arbeidsplaatsen bij de ondersteunende dien sten schrappen. Het geld dat daarbij vrij komt wil de TU inzetten voor extra wetenschappelijk personeel. Het Colle ge van Bestuur heeft dat gisteren bekendgemaakt. De TU telt ongeveer even veel medewerkers in tech- nisch-administratieve functies als wetenschappers. De operatie, die in maart 2007 moet zijn afgerond, voorziet in een uitbreiding van het wetenschappelijk personeel met 250 arbeidsplaatsen. ANP door Hans Sonders Financiële producten zijn voor de leek vaak ondoor grondelijk. Of het nu gaat om constructies die het vermogen snel fors laten groeien - vaak door met geleend geld effecten te kopen. Of dat het gaat om hypotheken met extreem lage maandbetalingen. Waarmee tóch voldoende vermogen zou worden opgebouwd om uitein delijk de aflossing te betalen. Soms krijgt de klant zelfs con tant geld toe. Om leuke dingen mee te doen... Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan, lijkt de reactie van de consument. Want bijna niemand begrijpt de finesses van dergelijke producten. Soms zijn ze zelfs zo ingewikkeld dat de klant wordt afgeraden nog zelf zijn eigen belastingaangifte te doen. Dan wordt het natuur lijk verdacht. „De financiële instelling neemt het invullen van de aangifte dan over. Want het pakket finan ciële producten is voor haar cliënten niet of nauwelijks meer te doorgronden. Uit een eerste inventarisatie is het vermoeden bevestigd dat minstens één gro te financiële dienstverlener ge rommeld heeft met de aftrek van rente. Die was namelijk voor consumptieve bestedingen aangegaan en daardoor niet af trekbaar." Dat schrijven de Stichting Ad- viesVerlies en de Vermogensmo nitor, die de handen ineen heb ben geslagen 'Om samen een of meer wederverkopers van effec ten leaseproducten aan te spre ken op hun handelen'. Het is echter geen sinecure de verantwoordelijken aan te pak ken achter malversaties met fi nanciële producten. Dat onder vond recent ook bureau San- tema Blonz. Dit bedrijf houdt zich bezig met het verhalen van schade die particuliere beleg gers door dergelijke praktijken lijden. Het betrof een door dit bureau aangespannen rechtszaak tegen verzekeraar Avéro. Hierbij ging het om een hypotheek ter hoog te van de totale waarde van het pand. Dus ook de overwaarde Die overwaarde werd in een schimmige beleggingsconstruc tie gestopt. Niet alleen zouden de gedupeerden 5,9 procent ren te over hun inleg ontvangen, hen werd tevens voorgespiegeld dat er een goede kans bestond nog eens twee procent extra - per maand - te behalen. Tegen over de 6,2 procent die ze voor de totale hypotheeklening moes ten betalen, dachten veel men sen dus een goede deal te ma ken. Ze kwamen echter bedrogen uit. Nooit is de deelnemers een cent uitbetaald. Zelfs huh inleg zijn ze kwijt. Zo lijkt het althans, want die gelden zijn tot op he den niet achterhaald. De vice-president van de recht bank achtte het recent in kort geding evenwel niet bewezen dat Avéro op de hoogte was van de koppeling met de duistere be legging uit de overwaarde van het onderpand. Want hoewel de offerte voor de Woonzeker Plus hypotheek en beleggingsconstructie Triple Plus ook qua naamgeving veel op elkaar lijken, was dat vol gens de rechter niet voldoende. De verzekeraar kon zich zodoen de 'verschuilen' achter de tussen personen die het product aan de man hadden gebracht. Mijden Volgens directeur Ton Bazel- mans van Santema Blonz is dat een reden temeer voor het publiek financiële tussenperso nen te mijden als de pest. „De grote maatschappijen weten maar al te goed wie hun produc ten verkopen en welke finan ciële constructies daarbij wor den bedacht. Bij de Woonzeker Plus hypotheek in combinatie met de Triple Plus belegging hebben we zelfs bewijzen van di recte betrokkenheid van Avéro", aldus Bazelmans. Hij laakt de houding van grote maatschappijen om zich - als het mis gaat - achter de aanbie ders te verstoppen. „Mensen kunnen daarom maar beter met de grote maatschappijen zelf in zee gaan. Die zijn direct aan te pakken." Er is inmiddels tegen de uit spraak hoger beroep aangete kend en Bazelmans heeft ook al een nieuw kort geding tegen Avéro aangespannen Naar schatting zou in deze zaak zo'n tien tot twaalf miljoen zijn ver duisterd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7