Kerry vindt beer op pad Frietminnende Britten moeten voortaan meer BTW betalen Palladio eestelijken Iran rbieden laatste rogressieve kranten Vrijlating Britse verdachten op Guantanamo nabij bin H9n uit oden zien den in ffl de EL Donaties brengen presidentskandidaat in opspraak «Ie kaart wr Roemenië Vrijwilligers eisen betaald werk Dodental treinramp Iran loopt op Diamantrover op borgtocht vrij Franse cineast Rouch verongelukt Meer geld voor slachtoffers Bam Wiesenthal in Britse adelstand Akkoord banen bij Belgisch spoor ESSEL - Jodenhaat komt |anger alleen van extreem its. De moslimjeugd in de te steden en de linkse pro-Pa- n-xL. beweging zijn nieuwe t van antisemitisme, vol- 6sprekers namens joodse or- iities op een congres giste- et 0«r antisemitisme in Euro- vrijdag 20 februari 2004 iWiesel, winnaar van de No- i-iis voor de Vrede in 1986, rï(el uit naar linkse pro-Pa- '-;c clubs. „Wat je tegen- i- £ghoort bij extreem links, i- rij zeggen over Israël, dat is aai van de Shoah. Ik zie jdoeken met 'Sharon Hit- Hoe durven ze!Over de rol :de groeiende groep migran- ■jtmoslimlanden in Europa, rée sprekers in de zaal min- ïitgesproken. Maar in de 2? neemt de Nederlander iy Naftaniël, directeur van belangenvereniging CIDI, blad voor de mond. „Nog hebben joden de afgelopen ook maar één moslim op I aangepakt. Andersom De stijging van het aantal Semitische incidenten in Ne- 2r.d is volgens CIDI-onder- tgeheel toe te schrijven aan ibische jongeren van de twee- aderde generatie. Volgens iüniël worden die in hun gevoed door propaganda, rmeer door het internet, rabische landen. Cobi Bena- •voorzitter van het Euro- iJoods Congres, deelt Naft- b visie. „We moeten de im- ranten leren wat de Europe- •aiier van denken is", meent Jet leven van een joodse ter is niet langer hetzelfde kt van andere burgers en b onaanvaardbaar." Veel écht is daar niet voor, ïtbi] icongres is een initiatief van (rzitter Prodi van de Europe- Commissie. Hij wil zo een met de joodse gemeen- van afgelopen najaar lij- Toen bleek uit een enquête Europeanen Israël aanwij- als grootste gevaar voor de tldvrede. ANP fSSEL Als Roemenië niet een aantal drastische her ringen doorvoert, kan dat het lidmaatschap van de zpese Unie voorlopig wel Dat vindt de buiten- ccommissie van het Euro- BParlement. In een met bre- aangenomen amende- sstelt de commissie dat Roe- n» onmogelijk' al in 2007 un worden als het op de hui evoet verder gaat. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De kansrijk ste Democratische kandidaat voor het presidentschap John Kerry is in opspraak geraakt door zijn steun aan een defensie bedrijf dat illegale politieke do naties heeft gedaan. Volgens The Los Angeles Times heeft de directeur van de betrok ken onderneming, Bob Majum- der, zich vorige week schuldig verklaard aan de illegale dona ties. De federale aanklagers in de zaak-Majumder zeggen overi gens geen bewijzen te hebben dat Kerry wist dat de donaties niet reglementair waren. Desondanks komt de berichtge ving Kerry erg slecht uit. Hij profileert zich in zijn campagne juist als iemand die wars is van politieke vriendendiensten en van verborgen politieke agen da's ten gunste van het bedrijfs leven. Volgens gerechtelijke stukken waarover The Los Angeles Ti mes beschikt, heeft Kern' zich in zijn functie als senator tussen 1996 en 1999 sterk gemaakt voor Science and Applied Tech nology. Dit bedrijf van Majumder in zijn 'thuisstaat' Massachusetts wilde een raketgeleidingssys- teem ontwikkelen en verkopen voor de Amerikaanse lucht macht. Het had daarvoor al mil joenen staatssteun gekregen, maar het Pentagon hield extra toegezegde fondsen steeds in kas. Kerry heeft in zeker 28 brieven aan andere Congresleden en aan het ministerie van Defensie ge pleit voor het alsnog vrijmaken van het federale geld voor de on derneming. Deze praktijk is overigens niet ongebruikelijk, veel Congresle den zetten zich in Washington extra in voor de belangen van hun achterban. Het probleem in deze zaak is dat Majumder en zijn partners zeker 25.000 dollar overmaak ten aan Kerry, bedoeld als een donatie. Ook politieke donaties zijn in de VS heel gewoon, maar er gelden wel strenge regels voor. Zo heeft Majumder onder meer onderaan nemers en andere zakelijke part ners in zijn project vergoed voor hun financiële donaties in Was hington. Dergelijke indirecte donaties zijn niet toegestaan. Illegaal Intussen staat vast dat zeker 13.000 dollar op een illegale wijze bij Kerry terecht is geko men. Ook andere Congresleden kregen 'illegaal' geld van Ma jumder en consorten. AP PRETORIA - Boze vrijwilligers in de Zuidafrikaanse gezondheidszorg demonstre ren in de straten van Pretoria. De vrijwilligers gaven drie jaar geleden gehoor aan de oproep van president Mbeki aan werklozen om vrijwillig te komen werken in de ziekenhuizen. Zij deden dat in de overtuiging er op termijn een betaalde baan aan over te houden. Momenteel telt de Zuidafrikaanse gezondheidszorg ruim 20.000 va catures en de vrijwilligers menen dat zij als eerste in aanmerking dienen te komen voor deze banen. Sinds de verkiezingen van 1994, die definitief een eind maakten aan de Apartheid, is veel goed opgeleid personeel naar het buitenland vertrokken, waar de arbeidsvoorwaarden in de zorgsector beter zijn. foto Shayne Robinson/EPA [onze redactie buitenland HERAN - Aan de vooravond df verkiezingen, die naar dl verwacht de controle van Bmatieve moslims over het parlement zullen herstel- zijn de twee laatste grote wuitstrevende kranten in gisteren gesloten wegens ^rmijning van de islamiti- republiek'. aberalen zien de sluiting dagbladen Yas-e-nou en ®1 als een vorm van machts- i van de conservatieven, !fr in geslaagd zijn om meer f^OO vooruitstrevende kan- ^nbij voorbaat uit te slui- Tegens gebrek aan 'islami- c' gehalte. progressieven boycotten de dingen en hebben de kie- (Advertentie) zers opgeroepen massaal weg te blijven om het islamitische lei derschap in verlegenheid te brengen en de geloofwaardig heid van het nieuwe parlement te verzwakken In de aanloop naar de verkiezin gen hebben liberalen een groot politiek taboe doorbroken door directe kritiek te leveren op geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei, die volgens zijn aan hangers alleen verantwoording schuldig is aan Allah. De door de conservatieve geeste lijkheid gedomineerde rechterlij ke macht sloot de twee kranten nadat zij delen van de aanval op Khamenei hadden gepubliceerd. Hamidreza Jalaeipour, colum nist van Yas-e-nou en redacteur van drie kranten die eerder wer den verboden, ziet in het ver schijningsverbod de voorbode van 'een parlementaire coup'. Yas-e-nou geldt als de spreek buis van het Participatiefront van Islamitisch Iran, waarvan een van de leiders Mohammad Reza Khatami is een broer van president Mohammad Khatami. Mohammad Reza Khatami is door de Raad van Hoeders - de islamitische waakhond van Iran - uitgesloten van de verkiezin gen. Agenten sloten gisteren een verkiezingskantoor van het Par ticipatiefront, maar lieten het hoofdkantoor van de partij voor alsnog ongemoeid. De hervor mers behaalden vier jaar gele den een grote overwinning bij de parlementsverkiezingen, maar het bleek dat zij van bin nenuit geen druk konden uitoe fenen op het leiderschap om po litieke en maatschappelijke ver anderingen door te voeren. AP door Esther Gotink LONDEN - Britten gaan finan cieel bloeden voor hun ongezon de eetgewoonten. De regering wil de BTW op frieten, hambur gers, chocola, pizza's, frisdrank, boter, kaas en volle melk verho gen. Zo moet het volk slechte eetgewoonten afleren hetgeen hun gezondheidstoestand moet verbeteren. Op de verpakking van de pro ducten moet een waarschuwing komen dat deze schadelijk zijn voor de gezondheid, net als nu op bijvoorbeeld pakjes sigaret ten staan. Momenteel is de BTW op de betrokken producten meestal 17,5 procent. Er zitten echter vreemde verschillen in. Zo zit er 17,5 procent op een hamburger die in een fast food-restaurant warm wordt ge kocht. Wordt de hamburger koud in de supermarkt aange schaft dan is het tarief nul In Groot-Brittannië bestaat een verschil in BTW op koude en warme producten. De Europese Unie wilde dat systeem wijzi gen, maar dat hebben de Britten met een veto geblokkeerd. Het voornemen staat genoemd in een uitgelekte notaover belas tinghervorming. „Er is veel po- NEISHABOUR - Een hulpverlener staat tussen de smeulende wrakstukken van de woensdag geexplo- deerde trein bij Neishabour in het noordoosten van Iran. Het Rode Kruis meldde gisteren dat het doden tal van de ramp met de op hol geslagen goederentrein vol benzine en chemicaliën is gestegen tot zeker 320. De brandweer slaagde er gisterochtend in de brand in de trein te blussen. Hun werk werd ernstig bemoeilijkt door giftige dampen, afkomstig van de zwavel, benzine en kunstmeststoffen, foto Reuters tentie om fiscale consequenties te overwegen - een nieuwe 'fatty food' belasting voor producten in plaats van personen - of een andere btw-benadering voor le vensmiddelen met een lage voe dingswaarde. Dit zou een waar schuwing kunnen zijn voor zo wel producenten als consumen ten en een signaal in bredere zin voor de maatschappij dat voe dingswaarden in eetwaar be langrijk zijn." Overgewicht Het huidige plan treft de gebrui ker van het ongezonde voedsel. 'Persoonlijke verantwoordelijk heid en gedragsverandering' luidt de titel van het nu onthul de document. In het stuk wordt erop gewezen dat in de jaren tachtig nog geen 10 procent van de Britten leed aan obesitas (meer dan 35 kilo overgewicht). Nu is dat ruim twintig procent. Zonder ingrijpen zal dat binnen 30 jaar stijgen naar 40 procent. Vetzucht leidt tot een toename van onder meer hartaanvallen. Die vormen doodsoorzaak num mer één in Groot-Brittannië. Ook groeit het aantal jongeren met diabetes en voedselallergie. Het kabinet besloot eerder gra tis melk aan baby's te verstrek ken. Kleuters krijgen gratis fruit. Snoep- en frisdrankauto maten zijn uit scholen verban nen. Rond televisieprogramma's voor kinderen tot twaalf jaar zijn re clames voor fast food en zoet waren verboden. Hoe hoog de nieuwe BTW-tarieven voor vet te voedingswaren zullen worden en voor welke producten ze zullen gelden, is nog onduide lijk. GPD ANTWERPEN - De Nederlandse verdachte van een grote diamantroof in Antwerpen is op borgtocht van 25.000 eu ro vrijgelaten. De man was in februari 2003 aangehouden wegens de diefstal van ruim 100 miljoen euro aan diamanten, geld en waardepapieren. De roof had tien dagen eerder plaats gevonden in het Antwerp Diamond Center. Justitie heeft voor de zaak destijds ook een Italiaan aange houden. ANP NIAMEY De Franse cineast en etnoloog Jean Rouch. die in de jaren '60 naam maakte met documentaire films waarin de grens tussen fictie en realiteit vervaagde, is woensdagavond bij een verkeersongeluk in Niger om het leven gekomen. De Franse ambassade in Niger heeft dat bekendgemaakt. Rouch, die zich jarenlang sterk maakte voor de Afrikaan se cinema en veel in Afrika werkte, is 86 jaar geworden. Rouch gold als een pionier van de 'cinema vérité'. AP BRUSSEL De Europese Commissie geeft 6,2 miljoen eu ro aan humanitaire hulp voor de bewoners van Bam, de Iraanse stad waar op tweede kerstdag een zware aardbe ving plaatsvond. Europees commissaris Nielson (Ontwikkelingshulp) heeft het geld gisteren toegezegd tijdens een bezoek aan Bam. Het geld is bedoeld voor herbouw van ziekenhuizen en psychologische hulp. Ook kunnen waterbronnen worden geslagen ANP LONDEN - Simon Wiesenthal (95) wordt in de Britse adelstand verheven, heeft minister van Buitenlandse Za ken Jack Straw gisteren bekendgemaakt De Britse ambassadeur in Wenen slaat de hoogbejaarde nazi-jager op een later te bepalen datum tot ridder. Omdat Wiesenthal geen Brit is. mag hij zich geen 'sir noe men. Wel mag hij de letters KBE achter zijn naam zetten, die staan voor Knight of the British Empire (ridder van het Britse rijk). De in Wenen woonachtige Wiesenthal verdient de onder scheiding voor zijn onvermoeibare inzet voor de joden, zei Straw. AP BRUSSEL - De vakbonden en de Belgische spoorwegen hebben gisteren na urenlang overleg een principeakkoord bereikt over het schrappen van 3000 arbeidsplaatsen, meldden Belgische media Gedwongen ontslagen zijn vrijwel niet nodig door een ver trekpremie en een vervroegd pensioen. Het Belgisch spoorbedrijf NMBS zit diep in de schulden en moet daarom flink bezuinigen. Eind volgend jaar wer ken er nog 38.000 mensen bij het spoor. De overblijvers moeten ook flexibeler werken. ANP vervolgd. Ook Spanje zag kort geleden een gedetineerde terug keren. De gevangenen van Guantana mo Bav zijn vrijwel allen in Af ghanistan opgepakt als vermeen de Al Qaeda- of Talibanstrij- ders. Mensenrechtengroepen en ook buitenlandse regeringen hebben kritiek op de detenties, omdat te gen geen v^n de gevangenen een aanklacht ingediend,. De mees te gedetineerden hebben boven dien geen toegang tot een advo» caat. Zorgen zijn er ook over de rechtsgang bij militaire tribuna len, die een deel van de gevange nen uiteindelijk moeten gaan be rechten en mogelijk ook ter dood zullen veroordelen. Meer dan tachtig gevangenen zijn tot dusver vrijgelaten en te ruggestuurd naar hun landen van herkomst. De VS beschouwt deze groep niet langer als staats gevaarlijk. van onze redactie buitenland LONDEN - Vijf van de Britse verdachten van terrorisme die op Guantanamo Bay in Cuba worden vastgehouden, komen binnen enkele weken vrij. Dat heeft de Britse regering gis teren aangekondigd. Het Ameri kaanse ministerie van Defensie bevestigde de komende vrijla ting, maar het gaf niet aan wan neer de Britten naar hun vader land worden gestuurd Onder de ruim zeshonderd ver dachten van terrorisme die de Verenigde Staten al twee jaar zonder vorm van proces gevan gen houden op de basis in Cuba, zijn negen Britten. De Britse minister van Buiten landse Zaken Jack Straw zei gis teren dat de Britse justitie nu moet bepalen of er nog vervol gingen komen op basis van de de Britse antiterrorismewetten. De vijf die worden vrijgelaten zijn volgens de Britse omroep BBC Shafiq Rasul, Asif Iqbal, Ruhal Ahmed. Jamal Udeen en Tarek Dergoul. De aankondiging kwam kort na het nieuws dat een Deen uit 'Git- mo' was vrijgelaten. De Deense minister van Buiten landse zaken Per Stig Möller heeft laten weten dat Slimane Hadj Abderrahmane niet wordt Commissie De komende maanden zullen nog meer personen worden vrij gelaten, zo zei het Pentagon eer der deze maand. Ook komt er een speciale commissie die jaar lijks zal oordelen over mogelijke vrijlatingen van gevangenen uit de oorlog in Afghanistan. ANP/AFP Advertentie Genieten komt van Binnenuit. buitenmeubelen buitenverlichting Het echte buitenleven begint bij Palladio. U ontdekt bij ons een prachtig assortiment buitenmeubelen- en verlichting. Kom naar Heinkenszand! Schouwersweg 7 (ind. terrein Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond is onze vaste koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5