Stoere puber moet leren rouwen m mm PZC jmkm! IK m Gmm Bmtij jomm 1 Stormachtige verhouding met Howard Dean is snel ten einde PZC Bezuinigen Opslag vuurwerk is nog steeds een chaos Uitvaartvereniging helpt kinderen om te gaan met verdriet fólOQr <tf K(dAÏMi/£fó/ 20 februari 1954 vrijdag 20 februari 2004 De dood van een leraar of leer ling heeft grote invloed op colle ga's en scholieren, het verlies van een ouder of ander naast fa milielid misschien nog wel meer. Achter de stoere facade van pubers schuilt vaak de be hoefte aan aandacht. Uitvaart vereniging Yarden heeft een pro tocol gemaakt. 'Hoe moet ik nou toch die klas in?' door Tonny van der Mee Vlak voor het eindexamen wordt het Einstein Lyceum in Rotterdam in 2002 opge schrikt door de dood van een ha vo-leerling. Zijn levenloze lichaam wordt twee dagen na de verdwijning gevonden langs de waterkant van de Oude Maas. ..Het was een drama", zegt Lei- da Ruiter. Als schoolmaatschap- pelijk werkster ervaart ze hoe de instelling omgaat met de dood van de scholier en het ver driet van medeleerlingen. Een dag na de vondst komen klasge noten bij elkaar op school en er is een ruimte waar leerlingen in het condoleanceboek een bood schap of gedicht kunnen achter laten. De rouwperiode op school wordt afgesloten met een afscheidsbijeenkomst „Het viel me op dat één meisje vaak naar de condoleanceruim te ging", vertelt Ruiter. „Toen ik haar aansprak, vertelde ze dat ze in stilte verliefd was ge weest op het slachtoffer. Later bleek dat hij ook verliefd was op haar, want de vader kwam in de agenda van zijn zoon steeds haar naam tegen, Heel in- grijpend." Scholen weten vaak niet hoe ze rouwverwerking moeten vorm geven. Joke Snoeijenbos van het Centrum Educatieve Dienst verlening (CED) werd onlangs gebeld door een zwaar aangesla gen docent. Een collega was overleden en hij vroeg hoe hij moest handelen. „Ik vroeg of hij al contact had opgenomen met de vriendin van de overledene. Daar had hij nog helemaal niet aan gedacht", zegt Snoeijenbos. Het zijn kleine tips, maar de be tekenis ervan is vele malen gro ter. Daarom heeft Yarden, een 'vereniging rondom levensein de', een protocol ('Hoe moet ik nou toch die klas/groep in?') op gesteld voor crisissituaties op scholen. Daarin staan ups over de opvang van leerlingen en leerkrachten, organisatorische maatregelen op scholen en over contacten met de buitenwereld. Yarden en het Onderwijsinfor- matiecentrum van het CED heb ben daarnaast in Rotterdam bij eenkomsten voor docenten en leerli ngbegeleiders. Deze formule wordt straks ook toegepast in Zeeland. Brabant en Limburg. In tegenstelling tot vroeger zijn scholen zich wel steeds meer be wust van het belang van rouw verwerking. Bij ingrijpende ge beurtenissen wordt vaak een stilteplek op school ingericht Ook worden herdenkingsbijeen komsten en gesprekken in de klas gehouden. De ervaring is echter dat het vaak ad hoe maatregelen zijn. „Leerlingen moeten goed af scheid kunnen nemen", zegt Lei- da Ruiten, die ook verbonden is aan het CED en Yarden. „Dat is belangrijk, want je hebt maar een korte tijd. Je ziet wel dat scholen er steeds beter mee om gaan. Door erover te praten wor den ook de eigen gedachten op een rijtje gezet." Volendam Ingrijpende gebeurtenissen - de rampen in Enschede en Volen dam, de moord op het Terra Col lege of de moord op Sedar Soares - worden breed uitgeme ten in de media. Minder zicht baar is hoe diep het verlies van een familielid ingrijpt. Een ge zin raakt ontwricht en een kind ontworteld. Pyschologe Maartje Goudriaan heeft onderzoek gedaan naar rouw onder migranten- en vluchtelingenjongeren. „Ik heb ook een Vietnamese jongen geïn terviewd. Hij was twaalf toen zijn vader overleed. Hij moest een vakantiebaantje nemen en was gelijk de man in huis. Hij is zijn hele pubertijd misgelopen Rouw is niet alleen verdriet, maar ook woede. Adolescenten willen het allemaal zelf kunnen verwerken, maar tegelijk verlan gen ze terug naar de kinder tijd." Leida Ruiten is daarom op de Europoortschool in Rotterdam een rouwgroep gestart, bestaan de uit zeven leerlingen van 13 tot 16 jaar die veelal een ouder of ander naast familielid heb ben verloren. „Ik ben kapot na een bijeenkomst", zegt ze. „Het verdriet bij kinderen, dat raakt mij ook." Praten Het belangrijkste is dat scholie ren erover kunnen praten. „Juist de school is een belangrij ke plek. Jongeren willen een vei lige plek waar ze hun verhaal kwijt kunnen, want thuis is al een hoop verdriet." De ruimte is tijdens de bijeen komsten zorgvuldig afgesloten. want pubers willen vooral niet hun emoties tonen aan de bui tenwereld. „Niemand mag het zien. De laatste bijeenkomst had ik gevraagd om een foto van de overledene mee te ne men. Slechts eentje had een fo to bij zich." Het kost enige tijd en moeite, maar zodra één scho lier de schaamte voorbij is, volgt de rest vanzelf. „Ze heb ben allemaal dezelfde gedach ten. De een vindt troost bij een ketting, de ander bij een bezoek aan het graf van zijn vader en weer een ander vindt rust bij het luisteren naar muziek. Een kaarsje branden is voor ieder een heel belangrijk", zegt Rui ten. „Rouwen is universeel, maar in alle culturen zijn de ri tuelen weer anders. Wij leggen ook de nadruk op het intercultu rele aspect. Culturen beïnvloe den elkaar. Voorheen mocht je in Nederland nooit zonder kist worden begraven of gecre meerd. Nu wel, door de aanwe zigheid van moslims en hin does." GPD Informatie over rouwverwerking op school of het aanvragen van een protocol www.yarden.nl en www.ced.nl. Zo langzamerhand is de rek eruit. Dezecon* clusie trok CDA-Kamerlid Frans de Nere? tot Babberich woensdagavond laat tijdens een spoeddebat met minister Gerrit Zalm van? nanciën. Het Centraal Planbureau (CPB) had net een alarmerend bericht uitgebracht, dat het Neder, landse begrotingstekort dreigt op te lopen tot 3 3 procent van het bruto binnenlands product. I Als de berekening van het CPB klopt, komt Neder- land boven de heilige 3-procentsnorm van het Eu ropese Stabiliteitspact uit. Dat is pijnlijk. Voor mi. nister Zalm, die zo hard heeft gestreden voorhand- having van die norm door Frankrijk en Duitsland, maar vooral omdat het tweede kabinet-Balkenen- 1 de niet kan ontkomen aan een nieuwe bezuini gingsronde van zo'n 1,5 miljard euro. Dat het Europese Stabiliteitspact moet worden na geleefd, staat in Den Haag nauwelijks ter discus sie. Als Nederland de teugels laat vieren, staat voor andere Europese landen de deur open om het zelfde te doen. Dat kan funest zijn voor de econo mische stabiliteit in de Europese Unie. Iets meer uitgeven in tijden van economische neergang, waarvoor die 3-procentsnorm is afgesproken, kan geen kwaad, maar heel veel meer uitgeven kan ge makkelijk leiden tot grotere problemen, zoals in flatie, hogere rente en ondergraving van het ver trouwen in de euro. Potverteren kan ook niet meer, omdat de Europese Unie aan het vergrijzen is. Dat gaat in de nabije toekomst veel geld kosten. Het tweede kabi net-Balkenende heeft onder meer daarom vorig jaar een historisch grote bezuinigingsoperatie inge zet. De vraag is nu waar nieuwe bezuinigingen te halen zijn. Sociale Zaken en Volksgezondheid krij gen al zoveel voor hun kiezen, dat daar nauwelijks nog 'winst' valt te boeken. Onconventionele maatregelen zijn nodig, maatre gelen waarvoor politieke partijen de moed moeten hebben om over hun eigen schaduw heen te stap pen. Zo zou de voorgenomen afschaffing van de ge meentelijke onroerend zaakbelasting voor gebrui kers kunnen worden geschrapt. Het Rijk hoeft de gemeenten dan niet voor 945 miljoen euro te com penseren vanaf 2005. Een ander effectief, maar fel omstreden instrument is de hypotheekrente-af trek. De allerhoogste inkomens iets minder aftrek verlenen, geeft direct lucht. In 's lands begroting zit nog rek; het komt erop aan hoe rekbaar de politiek is. van onze redactie binnenland Bijna vier jaar na de ramp in Enschede is de discussie over opslag van vuurwerk in Ne derland nog altijd een lastig punt. Hoewel vrijwel alle vuur- werkbedrijven inmiddels naar België of Duitsland zijn ver kast, waar minder strenge re gels gelden, laat de veiligheid volgens de branche nog steeds te wensen ovpr. Vuurwerkhan delaren klagen steen en been eiv noemen de huidige regelgeving een chaos. Handelaren moeten zich vanaf volgende maand houden aan de regels van het nieuwe Vuur- werkbesluit. Daarin staat onder meer dat zij vuurwerk zeker 800 meter buiten de bebouwde kom moeten opslaan. Bedrijven kregen de keuze: saneren of ver kassen tegen een schadevergoe ding. Het ministerie van Vrom stelde eind 2002 voor twee cen trale opslagplaatsen te realise ren: een in het Brabantse Ulico- ten en een in de Kollumerwaard (Friesland). De vuurwerkbranche vond dit voorstel niet acceptabel, omdat veel evenementen in het midden van het land plaatsvinden en handelaren dus te lange afstan den met het vuurwerk over de weg moesten afleggen. Dat le vert gevaarlijke situaties op en brengt bovendien extra kosten met zich mee. Een centrale op slag in het midden van het land, in de Flevolandse gemeente Zee- wolde, was volgens hen de idea le oplossing „De grond is be schikbaar. de boer was bereid mee te werken." Het ministerie van Vrom eiste dat de branche een haalbaarheidsonderzoek deed, wat door hoge kosten uit eindelijk onuitvoerbaar bleek. Gevolg is dat de circa tien reste rende bedrijven de grens zijn overgegaan. „Een schande", vindt G. Wagenvoort, voorzitter van de Vereniging Evenemen tenvuurwerk Nederland (VEN). ..Het ministerie veegt zijn rom mel op de stoep van de buren." Bovendien moeten handelaren nu veel kilometers rijden naar een evenement, wat gevaar op de weg oplevert. „We werken in Nederland, hebben ongeveer 3000 tot 4000 evenementen per jaar en willen daarom ook graag hier blijven." Terug naar de optie Ulicoten en Kollumerwaard wil de VEN ook niet. „Het duurt nog zeker een paar jaar voordat deze op slagplaatsen zijn gerealiseerd. En dan nog is het daarvandaan drie tot vier keer duurder dan vanuit Duitsland", aldus Wa genvoort. Voorzitter F. Amtz van de branchevereniging PVPT (Pro fessioneel Vuurwerk, Pyrotech- niek en Toepassingen) vindt de huidige regels ook 'volstrekt waardeloos'. Volgens hem had het Vuurwerkbesluit zoals dat er nu ligt, er nooit mogen ko men. Amtz vindt het wel tijd om geen verwijten naar de overheid meer te maken „Dat stadium zijn we gepasseerd. Het besluit ligt er nu eenmaal en kan niet van vandaag op morgen worden gewijzigd." Hij pleit er wel voor de opslag van professioneel eve nementenvuurwerk terug naar Nederland te brengen en dan het liefst op drie locaties, in het noorden, midden en zuiden van het land. Tegenspraak Het ministerie van Vrom vindt dat het wel meevalt met de on veilige situatie, die de branche schetst. Volgens een woordvoer ster leiden de strengere regels wel degelijk tot meer veiligheid. „Ik heb de indruk dat het met die extra kilometers over de weg wel meevalt. Het maakt niet veel uit of je nu in Ensche de zit of vlak over de grens." Op de vraag of het niet beter is om een centrale opslag in Neder land te hebben, oordeelt de woordvoerster dat de branche dit zelf heeft afgewezen. „We hebben serieus onderhandeld over deze concentratiegebieden, maar de eerste twee locaties wa ren geen optie voor de branche en Zeewolde hebben ze ook zelf afgeketst." Minister Dekker van VROM liet in een brief aan de Tweede Kamer weten dat zij bereid is in de toekomst verder te praten over een vuurwerkcon centratiegebied, als de branche daartoe het initiatief neemt. VEN-voorzitter Wagenvoort weerspreekt het ministerie en betitelt het afgelopen jaar als 'het onveiligste ooit'. ,,Ik had verwacht dat het na de ramp in Enschede goed zou worden gere geld. Maar we zijn nu vier jaar na dato en het is nog nooit zo'n chaos geweest. Het is wachten op de volgende klap en dan wij zen ze weer met het vingertje naar ons." ANP door Ans Bouwmans Achteraf was het een puber liefde. De hartstocht die de Amerikaanse presidentskandi daat Howard Dean opriep on der Democraten, brandde net zo snel op als hij was ontstaan. Geld noch doorzettingsvermo gen heeft de ex-gouvemeur van Vermont kunnen redden, toen het grillige electoraat hem plots klaps dumpte voor een ander. De 'energizer' bracht vorig jaar de basis tot leven, met zijn aan vallen op George Bush, de oor log in Irak en de laffe oppositie van de Democraten in Washing tonAls adolescenten die hun eerste liefde ontdekken, laafden gewone Democraten zich aan zijn boodschap. Eindelijk was er iemand die hun gevoel en vooral hun onvrede vertolkte. Maar toen ze aan het nieuwe ge voel van hoop en verwachting gewend waren, bleek dat ze veel meer keuze hadden dan de kleine rebel uit Vermont. De aantrekkelijkere mannen - vol gens Washingtonse nonnen - hadden niet alleen hun bood schap aangepast maar ook twij fel weten te zaaien over het ka rakter van de schreeuwlelijk uit het noorden die onder hun dui ven schoot. De dokter uit Burlington wist een beweging op gang te breng en. doordat hij in de heuvels van Vermont de polsslag van de natie beter aanvoelde dan zijn partijgenoten in de ivoren toren Washington DC. Hij was nieuw en dus een gespreksonderwerp. Hij was de intemetman, die via dat nieuwe medium contact wist te leggen met volgelingen in het hele land. Hij maakte ook slim gebruik van het internet voor het werven van fondsen. Howard Dean haalde heel veel geld binnen (41 miljoen dollar) en spendeerde ook al snel grote bedragen aan reclame om zijn naamsbekendheid te vergroten en aan een campagneorganisa tie. In tegenstelling tot andere voorverkiezingen heeft de meest kapitaalkrachtige kandi daat dit keer niet gewonnen. De afgang voor Dean begon in Iowa. Eén van de redenen daar voor is de kritische beschou wing die Dean in de aanloop naar die voorverkiezing te ver duren kreeg. Alle aandacht was Howard Dean nadat hij woensdag tijdens de voorverkiezingen een teleurstellende derde plaats behaal de in Wiscounsin. foto Stephan Savoia/AP op hem gericht, positief en nega tief. Hij was volgens de opinie peilingen de grootste kansheb ber en hem werd constant de maat genomen. Omdat hij eigen gereid is en geen blad voor de mond neemt, leverde dat ge noeg stof op om over te berich ten. Een oud interview waarin hij het overdreven belang van de eerste voorverkiezing in Io wa bekritiseerde, zette kwaad bloed in die staat. Wat ook meespeelt is dat Dean het Democratische establish ment en de media tegen zich in het harnas had gejaagd. Hij ageerde tegen de 'kliek' in Was hington. Het was een probleem voor Dean dat hij door hen werd neergezet als een agressie ve, linkse radicaal, een etiket dat hij niet meer kwijtraakte. Wat dat betreft was de vaak her haalde 'schreeuw-speech' in Io wa de genadeklap. De steun van Al Gore was achteraf eigen lijk meer een handicap dan hulp. Al Gore was in zijn dagen net zo ongeliefd als Dean. Het 'circuit' heeft nog steeds een he kel aan de presidentskandidaat uit 2000. Obscure club Dean lag ook constant onder vuur van zijn concurrenten, die zichzelf beter gekwalificeerd achtten dan een gouverneur van een staat met maar 600.000 in woners. Een obscure club - waarvan later is vastgesteld dat een aan concurrent Kerry geli eerde politicus erachter zat - bombardeerde Iowa met spot jes. Daarin werd Dean afgeschil derd als een nitwit op het ge bied van buitenlands beleid die Amerika niet zou kunnen be schermen tegen lieden als Osa ma bin Laden. De boodschap was: Dean is niet 'verkiesbaar' genoeg. Kiezen voor een rebel is riskant, ga toch een verstandshuwelijk aan als het gaat om het Witte Huis! Het zijn deze emoties en onze kerheden die Dean de das om hebben gedaan. Wie Howard Dean heeft zien spreken, weet dat hij een zekere arrogantie ten toon spreidt. Maar hij is ook een inventieve, enthousiasme rende en gematigde politicus, een dossiervreter die weet waar over hij praat Maar die naam heeft hij met. Hoe meer hij pro beerde in te spelen op alle kri tiek - tot aan het rondsturen van video's met het interview met zijn vrouw Judy - hoe onge loofwaardiger en wanhopiger hij overkwam. De antagonist wist de Democra tische partij wakker te schud den, maar een minder controver siële kandidaat gaat er met de prijs vandoor. Het is een uit het leven gegrepen scenario, dat on getwijfeld nog gaat leiden tot weemoedige terugblikken. De enige troost is dat echtgenote Judy Steinberg haar praktijk nu niet hoeft op te geven. GPD STAKING - In Engeland heb ben gisteren ruim 30.000 elek triciens het werk neergelegd. De communistische vakbonds leiders hebben zich bereid ver klaard de staking voor onbe paalde tijd te laten duren en zonodig uit te breiden. In het Lagerhuis heeft premier Churchill zich een krachtig te genstander verklaard van het idee om de stakingen onwettig te verklaren. ZUIVELFABRIEK - In Zierik- zee wordt over enkele weken begonnen met de bouw van een nieuwe zuivelfabriek. Dit gebouw komt op de plaats van het door de watersnoodramp'' verwoeste fabriek in Nieuwer- kerk. Al voor de ramp waren er plan- nen om de fabriek in Nieuwer- kerk uit te breiden of een nieu we te plaatsen. ZEEWERING - Voor het ver sterken van de zeewering bij Zoutelande moeten een aantal huizen afgebroken worden. Dat heeft minister Algera (Ver- keer en Waterstaat) meege deeld Om hoeveel huizen het gaat, kon hij niet zeggen. Duidelijk is wel dat de glooiing nodig verbreed moet worden. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Station park 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; i zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een J toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56.60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC. t a v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen I voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes)- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren n. 0»<wu Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courent BV is een onderdeel van het Wegsner-concern. I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gobruikt voor o«» (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienStSSS9 P™ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig U95*'*. B de derden. Als u op deze informatie geen pri|S stolt dan kunt u dit schriftelijk melden b«»: zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4