Bibliotheekfusie kost geen banen MINI KRANT PZC Voor- en tegenstanders Hulst stapje dichter bij rally elkaar Hulp? Daar zorg ik zelf voor! a Bezwaarmakers bijten zich vast in verzet tegen komst Nedalco Bevelandse scholieren kruipen in de huid van astmapatiënten >14 Zestien uitleencentra onder één paraplu weekenddiensten Kindercarnaval in Den Dullaert Recordpoging indoor roeien 2e HANDS BOEKENBEURS KRABBENDIJKE! Met ANGO kom je tot je recht! vrijdag 20 februari 2004 door René Hoonhorst TERNEUZEN - I)e zestien Zeeuws-Vlaamse uitleenccntra vallen vóór de zomer onder één centrale bihliotheekstichting. Tot nu toe zijn in Terneuzen, Oostburg, Hulst, Axel en Sas van Gent nog vijf stichtingen ac tief. De vijf stichtingen en de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten on dertekenden vorig jaar mei al een intentieverklaring om tot fu sie te komen. Destijds hoopten de initiatiefnemers dat de ene re gionale bibliotheek al per 1 ja nuari van dit jaar van acquit zou gaan. „Maar het opstellen van documenten en het ter inza ge leggen van een aantal pape rassen bij de notaris en de Ka mer van Koophandel kostten meer tijd dan waar we rekening mee hielden", verklaart fusie projectleider J Spenkelink, di recteur van de Temeuzense bi bliotheek. Door de fusie moeten de Zeeuws-Vlaamse uitleencentra beter kunnen inspelen op infor matie- en communicatietechno logische ontwikkelingen. Boven dien willen de bibliotheken de dienstverlening sterk verbete ren. Niet alleen aan de indivi duele leners, maar vooral ook aan grotere doelgroepen die nu niet of minimaal worden be reikt. Lezingen Spenkelink: „We willen ons ont wikkelen tot een actieve organi satie die voor veel doelgroepen iets kan betekenen. Een profes sionele en gestructureerde orga nisatie die meer naar buiten treedt om bijvoorbeeld scholen, welzijnsstichtingen, ouderen bonden en jongerenorganisaties beter te bedienen. En daarnaast ruimte biedt aan culturele activi teiten als lezingen en bijeenkom sten." Het grote bezuinigingsspook is vorig jaar verjaagd. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben tekorten van bibliothe ken aangezuiverd en hun bud getten niet verlaagd. De zestien vestigingen blijven open en de 63 personeelsleden blijven (part time) in dienst. „Het is mooi dat we de voorzieningen in stand kunnen houden, maar nieuwe ontwikkelingen moeten wel budgettair neutraal geschieden We gaan dan ook uit van een langzaam, maar gestaag groei proces voor het bereiken van de gestelde doelen", benadrukt de Temeuzense bibliotheekdirec teur. Kwaliteit Spenkelink durft nog niet te voorspellen of de uitleencentra er de komende jaren - naast het sneller en beter bedienen van klanten - in slagen hun collec ties uit te breiden. Door meer ge bruik te maken van eikaars ver zamelingen is de keuze voor le den al een stuk groter. „We wer ken wel hard aan het op peil houden van de kwaliteit en we volgen de technische ontwikke lingen op de voet. Zo worden in Terneuzen al bijna geen video's meer uitgeleend, omdat die in formatiedragers zo goed als ach terhaald zijn. We richten ons dus de laatste tijd op het verwer ven van dvd's." door Salva de Nooijer KRUININGEN - De leerlingen van de groepen zes, zeven en acht van basisschool De Een dracht in Hansweert brachten gisteren een bezoekje aan de Luchtbus van het Astma Fonds. De Luchtbus is een doe en er- vaartentoonstelling. Door mid del van allerlei spelletjes en op drachten leren basisschoolleer lingen hoe het is om astma te hebben. Op die manier wil het Astma Fonds begrip opwekken bij de kinderen voor astma in het algemeen en voor schoolge nootjes met Astma in het bijzon der. Enkele kinderen wachten bui ten voor het sportcentrum in Kruiningen waar de bus gepar keerd staat. Anderen zijn al naar binnen gekropen. De Idnde- ren klimmen via de tong aan de buitenkant de bus binnen. Zo komen ze via een luchtweg in de longen. Even kijkt de groep met milde verwondering naar de in en uitademende wanden en luis tert naar de ademhaling. Dan ne men de figuurtjes Casper en Ky- Lcerlingen van basisschool de Eendracht uit Hansweert blazen op de piekstroommeter in de Luchtbus van het Astmafonds. foto Willem Mieras door Frank v3n Cooten HULST - Als de rally in het land van Hulst op 24 april door gaat, volgt kort daarop een eva luatie met de omwonenden van het parcours. Burgemeester J. Mulder en organisator A. Bies heuvel zegden dit gisteravond toe in een overleg met tegenstan ders van dit evenement. „In de evaluatie kunnen we tot de conclusie komen dat het zo goed is gegaan, dat we door gaan. Aan de andere kant kun nen we ook besluiten te stop pen", aldus Mulder. De tegenstanders maakten gis teravond nog eens duidelijk dat een rally niet thuis hoort op pol derwegen in het buitengebied. Te gevaarlijk en slecht voor na tuur en milieu, zijn de belang rijkste argumenten. „De rally moet de polder uit. Die ellende willen we hier niet Doe het anders in het havenge bied van Antwerpen. Dan ben je niemand tot last", werd onder meer gezegd. Mulder benadrukte dat bij het verlenen van een vergunning het altijd gaat om het wegen van belangen. Het belang van de rally als economische stimula tor voor de hele gemeente Hulst tegenover het belang van de om wonenden van het parcours die niet allemaal even gelukkig zijn met dit evenement. Mulder: „Er kan natuurlijk al tijd iets gebeuren, maar het cir cuit en de rallyauto's zijn veilig en voldoen aan alle eisen." Bij die veiligheid werden gistera vond vraagtekens gezet. Boch ten zijn alleen gemarkeerd door linten die vastzitten aan beton nen palen en bij het verkennen van het parcours nemen sommi ge deelnemers het niet zo nauw met de voorschriften, werd ge- zegd. Voorgesteld werd in de bochten strobalen te leggen om de snel heid uit de auto's te halen als het mis gaat en de betonnen pa len met name op de avond voor de rally beter te markeren. Veiligheid Organisator Biesheuvel beloof de daar naar te kijken. Ook hij benadrukte dat veiligheid bij hem op de eerste plaats staat. „Als deelnemers zich niet aan de regels houden, worden ze di rect uit de wedstrijd gezet. Wij nemen zeker onze verantwoorde lijkheid. Zo houden wij vier jaar een rally op een industrieterrein in Zoetermeer. Daar komen twintigduizend mensen op af. Door deze grote drukte hebben we echter besloten met deze ral ly te stoppen omdat dit terrein te klein is. Met de gemeente pra ten we nu over een andere loca tie." Door de tegenstanders werd ook het broedseizoen aangehaald. Door de zachte winters broeden veel vogels al in april, de maand van de rally dus. Mulder stelde Biesheuvel voor volgende edi ties te kijken naar wellicht een datum in het najaar. De burge meester benadrukte gisteravond dat de vergunning nog niet defi nitief is verleend De gemeente is het wel van plan. De procedu re is echter nog niet afgerond. Mulder wil overigens de hele ge meente Hulst laten profiteren van de rally. Nu bestaat de in druk dat alleen de horeca een graantje meepikt „De indruk bestaat dat alleen de binnenstad de lusten heeft, en de rest de las ten. Daar willen we van af. Daar gaan we ons voor inzetten. Want die balans is momenteel nog ver te zoeken De bewoners hadden na afloop van de bijeenkomst in ieder ge val voor het eerst het gevoel se rieus te worden genomen. zaterdag 21 en zondag 22 februari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil. Sas van Gent. Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst. Koewacht. St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost De Hon te, Wielingenlaan 2, Terneuzen in zie kenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (al tijd eerst bellen) West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziokenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West-Zeeuws-Vlaanderen en Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Spreekuur zat. en zon.12-12.30 uur. J. Th. G. M Mathijssen, Herengracht 13, Terneuzen, tel (0115) 612004. Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel (0114) 311156, zat 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur, Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7. tel. (0114) 314255. zat. 10.00-17.00. zon. 12.00 17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst Oostburg en Zuidzande: Apotheek Oostburg. Burchstraat 16, tel (0117)452170. zat 10-12.30 en 13-16.30, zon, 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: R. T. Versol en J.C. Versol-ten Hoopen, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreek uur 13-14 uur, Plevierstraat 18, Hengst dijk. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117) 348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkli niek. Terneuzen: J. P de Vos en A Burm, dierenkliniek De OttenhorstVan Diemenstraat 83, tel (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur, Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484 Oostburg: J. P J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent: E. O M David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur St. Jansteen e.o. A.E de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00 -12.00 uur Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161 Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113) 224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon 12- ma24uur Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. ria het woord om de kinderen welkom te heten. „Allerlei aspecten van de ziekte worden behandeld, allergie bij voorbeeld", vertelt L. Staring, een van de medewerkers op de bus. Onder de banken in de long bevindt zich om die reden het huis van Harrie de huisstofmijt. Van hem leren ze wat een huis stofmijt is en waarom astmapa tiënten soms zo heftig op het beestje reageren. Vóór de komst van de bus heb ben de kinderen al allerlei din gen geleerd over de ziekte aan de hand van het bijbehorende lespakket Even Ademhalen. Toch is de Luchtbus niet overbo dig, meent Staring. „De kinde ren weten al wat astma is, maar het is iets anders om het mee te maken. Bovendien is een bezoek aan de bus iets bijzonders, dan blijft wat ze geleerd hebben ook beter bij." Enkele leerlingen proberen met een dun rietje een bal over een parcours te blazen. De inspan ning is op hun gezicht af te le zen. „Daar wil je het wel be nauwd van krijgen", lacht Sta ring. Met het dikkere rietje gaat het al een stuk makkelijker, „Zo zien ze dat het meer moeite kost om met vernauwde luchtwegen dingen te doen." Het gaat met alleen om begrip, ze leren ook praktische dingen De kinderen moeten bijvoor beeld uitzoeken wat ze mensen met astma cadeau kunnen geven en wat niet en ze merken dat sport voor mensen met de ziekte juist erg gezond kan zijn. Daar naast maken ze kennis met de piekstroommeter die aangeeft hoe doorgankelijk de luchtwe gen zijn. Het is de bedoeling dat de Lucht bus zoveel mogelijk scholen be reikt. Volgens de vrijwilligers is de bus goed op weg. „We hebben nog lang niet alle scholen ge had, maar het wordt steeds po pulairder", vertelt Staring. De bus bezoekt Zeeland nu voor de tweede keer. HULST - Buurtvereniging Den Dullaert uit Hulst houdt zondag een carnavalsbal voor kinderen uit de wijk in Den Dullaert. Het feest begint om 17.00 uur. Carnavalsprins Robbie en zijn gevolg komen na de optocht meefeesten. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN- Twee omwonen den van het Cerestarterrein in Sas van Gent strijden door tot het bittere einde om ver betering in hun leefsituatie te krijgen. Ze ondervinden nu al zoveel hinder van de zetmeel- fabrikant, dat ze ook tegen de vestiging van alcoholfabriek Nedalco op het terrein van Ce- restar zijn. Eddy Verheecke en Anton Maes lieten dat gisteravond weten tijdens de bijeenkomst die de provincie Zeeland in het stadhuis van Terneuzen had be legd om tegenstanders van de komst van Nedalco in de gele genheid te stellen hun zegje te doen. De twee waren overigens de eni gen van de ruwweg vijftig Sas- senaren die bezwaar maken te gen de bouw van de alcoholfa briek aan de rand van het Ceres tarterrein. Slecht leefmilieu Maas liet weten niet eens zozeer bezwaren te hebben tegen Ne dalco, als wel tegen het feit dat hij en andere omwonenden vre zen 'dat ons toch al slechte leef milieu nog verder wordt aange tast'. „Wij vernachten ook", zo zei hij verder nog, „dat het niet alleen bij deze uitbreiding zal blijven." Maas en Verheecke voeren al en kele jaren strijd tegen de stank en geluidsoverlast die ze als bewoners van de Beneluxstraat ondervinden van buurman Cerestar. Alleen onder de voor waarde dat dusdanige maatrege len worden getroffen dat de ge luidsproductie van Cerestar drastisch vermindert, zijn de be zwaarmakers bereid hun verzet tegen de komst van Nedalco te staken. „We zijn hier aanwezig om te la ten zien dat we bereid zijn tot het einde door te gaan", aldus Maas, die aankondigde dat hun advocaat ook schriftelijk nogi* zwaar in zal dienen. Het argument van de provir^ dat de geluidsproductie van JJ dalco ruim beneden het law&j blijft dat de fabrieken vanCe$. tar maken, werd door Maas x$ tafel geveegd. „Want vn; voorkomen, dat bij toekomst» klachten over geluidsom!*. Cerestar naar Nedalco wijst a misschien andersom." Een woordvoerder van de pro- vincie verzekerde, dat de pnnir- cie daar in zo'n geval wel rae om weet te gaan. Niet uniek „Voor ons is het niet uniek da- verschillende bedrijven bi] kaar in de buurt zitten. Wel len er dan ook zeker geen genoe gen mee nemen dat bedrijven!; geval van overlast naar elkaa wijzen." Gedeputeerde J. Suurmond. die de bijeenkomst leidde, liet we-1 ten dat het nog tot en mei j maart mogeli jk is schriftelijk be zwaar in te dienen tegen het ont werp van de milieuvergunning voor de Nedalcofabriek. He: be drijf wil op het terrein van Cc- restar uit restproduct van deze:- meelproducent jaarlijks dertig tot veertig miljoen liter alcohol gaan produceren. BRESKENS - Twintig leden van fitnesscentrum Way of Life doen zaterdag 28 februari (man nen) en zaterdag 6 maart (vrou wen) gezamenlijk een gooi naai het Nederlands record indoor roeien op de marathon. Het is de eerste keer dat teams uit heel Nederland zich aan de ze afstand wagen. Vorig jaar werd het team van i Way of Life Nederlands kam pioen op de honderd kilome ter-afstand. STICHTING WIL vrijwilligersorganisatie Turfkaai 29,4331 JV Middelburg. 0118-629046/641535 Voorlichting op za. 28 februari van 14-17 uur Thema: "Waarom praten? 't gaat vanzelf wel over. Nee dus" Schouwburg in Middelburg. Toegang gratis De voorlichtingsniiddag is bedoeld voor mensen, die meer wil len weten over (seksueel) geweld, over de hulpverlening aan slachtoffers. Het is niet zo. dat er op al uw vragen antwoord zal worden gegeven, maar u zult zeker meer inzicht krijgen in de problematiek van (seksueel) geweld door te luisteren naar (cx)cliënten, medewerkers en deskundigen drs. M. A. van der Fecn. eerstelijns GZ-psycholoog en N. van der Feen. fysiothe rapeut). Voor aspirant vrijwilligers een goede gelegenheid om zich op de problematiek te oriënteren. Stichting WIL is geba seerd op een christelijke visie op hulp. Zaterdag 21 februari 2004 in Calvijn College Kerkpolder 50, gebouw LBO Aanvang 10.00-16.00 uur. Enorme sortering theologie-, preken-, geschiedenis-, kinder- en jeugdboeken, (Chr.) romans, hobby enz. enz. Toegang gratis za. 28 feb 20.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG JAZZKWARTET l\IO CAN DO Arend Niks drums, Wolter Wierbos trombone, Frans Vermeerssen tenor sopraansax, Mischa Kool bas, Guus Janssen piano (gast) toegang 10,- donateur nieuwe MUZIEK 6 8,- za. 13 mrt 19.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG DE ZES WINDEN met UIT WELKE HOEK met gasten: Guus Janssen piano, Wilbert de Joode bas, Francis B. Quartet (Mifune Tsuji viool Heieen Hulst viool Lorre Lynn Trytten altviool Pascale Went cello), Mola Sylla xalam, John Engels slagwerk, Arnold Dooyeweerd bas en William Parker bas toegang 10,- donateur nieuwe MUZIEK 8, di. 16 maart 19.30 uur 00STKERK MIDDELBURG CANTO 0STINAT0 SIMEON TEN HOLT door de pianisten Gerard Bouwhuis, Cees van Zeeland, Ellen Corver en Sepp Grotenhuis toegang 17,50, donateur nieuwe MUZIEK 6 15,- za. 10 april 15.00 uur GROTE KERK VEERE MATTHAUS PASSION J.S. BACH Holland Boys Choir, Netherlands Bach Collegium en solisten Dirigent Pieter Jan Leusink toegang 35, vier kaarten voor 120 via giro 5600435 Stichting Nieuwe Muziek Zeeland telefoon: 0118-632650 e mail: nmzld@zeelandnet.nl www.nieuwe-muziek.nl Donateur NM 2004 6 15 via giro 5600435 Steun bij rouw Humamtas en Humanistisch Verbond U heeft een dierbare verloren. U wilt graag eens met iemand praten? Dat kan. Maak eens een afspraak met een vrijwilliger van humanitas. Die kan goed luisteren en met u meedenken. Terugkijkenstilstaanmeezoeken naar een nieuwe toekomst. U kunt ook deelnemen aan groepsgesprekken. Voor meer informatie en de folder kunt u 06 - 20 6014 85 bellen Voetbalvereniging v.v. Luctor '88 uit Heinkenszand is voor volgend seizoen op zoek naar TRAINERS voor de hogere jeugdelftallen. Reacties t.a.v. de jeugdcoordinator A. de Jonge, tel. 0113-563400 wat wij je nog wilde vragen geef je ons een kans! Door jouw keus kin mijn In» veranderen, mur dat wkt i« «R Tijd voor aktie! Bel 0900 0255 of surf naar www.woridvbion.nl "Volgens de vernieuwde AWBZ moet e die zorg en hulp krijgen die bij i je past. Niet alleen thuis, maar ook op je werk, op school of waar je maar K3l/UjS)S/ wilt. Maar dan moet je wel je rechten kennen. Dus ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingteruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! Postbus 850. 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl info@ango.nl Jan en Nel kennen elkaar door en doof Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuheulvaneim"'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42