Voor iedereen minder werk Kleins loden bal past ook bij Grootjans PZC JHT IELICHT Besluit over entree Zeeuws Museum op zijn vroegst in mei Opsporingsbevel tegen verdachte van oplichting Hoger beroep zedenzaak uitgesteld kunst Werkloosheid lezers schrijven Fregatten Werklozen Bestuur I Bestuur II Bejaarden Slagboom bij vakantie-eiland geen obstakel verkeer N61 PZC vrijdag 20 februari 2004 GOES - De politie is sinds deze week op zoek naar de van oplich ting verdachte handelaar in kun- stof kozijnen uit 's-Heer Arcnds- kerke. Het onderzoek is afge rond, maar de 28-jarige man is voortvluchtig. De officier van justitie heeft zijn opsporing en aanhouding gelast. De eigenaar van een bouwbe drijf uit Goes bood plaatsing aan van kunststof kozijnen, go ten en serres. Hij vroeg zijn klan ten een aanbetaling te doen, waarna hij meestal niets meer van zich liet horen. Wanneer klanten contact met hem zoch ten had hij steevast een smoes klaarliggen. De politie heeft in Zeeland twaalf aangiftes van oplichting tegen de man in behandeling ge nomen. De 's-Heer Arendsker- kenaar wordt ook verdacht van het doen van een valse aangifte van diefstal uit zijn bedrijf, van valsheid in geschrifte en verduis tering van bouwmateriaal. DEN HAAG - Twee gedragsdes kundigen van het Pieter liaan centrum in Utrecht komen het Haagse gerechtshof een toelich ting geven op hun rapport over een 20-jarige van een groot aan tal zedenmisdrijven verdachte inwoner van Vlissingen. Daar om is de hoger beroepszaak te gen de man gisteren een maand uitgesteld. De deskundigen zijn tot het in zicht gekomen dat hij aan een hechtingsstoornis lijdt. De Vlis- singer is door de rechtbank in Middelburg voor zestien zeden delicten veroordeeld tot een cel straf van vijf jaar en tbs met dwangverpleging. De man be kende bij de politie twee jaar ge leden vrouwen van de fiets te hebben getrokken en onzedelijk te hebben betast. Later zei hij deze verklaring onder druk van de politie te hebben afgelegd. door Maurits Sep Een spectaculaire sprong, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek, maar geen verheugende: in januari kwa men er 27.000 werklozen bij in Neder land. Vrouwen ontspringen de dans een klein beetje. Dankzij het vele geld dat in zorg en onderwijs is geïnvesteerd. Die banen gaan vooral naar vrouwen. De negatieve klapper hangt nauw sa men met het begin van een nieuw jaar. Want 1 januari, weet onderzoeker M. Vergeer van het CBS, is voor werkge vers een mooie datum „Dan lopen veel tijdelijke contracten af. En het is een mooi moment om een reorganisatie in te laten gaan." De afgelopen drie maanden steeg het aantal werklozen in Nederland met 126.000 mensen ten opzichte van het jaar ervoor. Dat is enerzijds te verkla ren uit de daling van de werkgelegen heid. Het aantal mensen met een baan van meer dan twaalf uur per week nam af met 59.000. „Dat komt onder meer door reorganisaties en ontslagen", ver klaart Vergeer. De andere verklaring is dat veel meer mensen bereid zijn te gaan werken. Dat zijn nieuwe werkzoekenden, die zich nu pas melden op de arbeidsmarkt, zoals jongeren en herintredende vrouwen. Maar ook ouderen die langer blijven werken vergroten de beroepsbevolking. Vergeer: „De stijging van de werkloos heid is groter dan de daling van de werkgelegenheid. De werkloosheid treft alle Nederlan ders: mannen én vrouwen, jongeren én middelbaren én ouderen. „De groei doet zich voor over de hele linie", meldt het CBS. Maar niet in gelijke mate. Vrouwen heb ben er iets minder last van dan mannen, Vrouwen hebben minder last van de stijgende werkloosheid omdat ze profiteren van extra banen in onderwijs en zorg. foto Jeroen Poortvliet/GPD zegt Vergeer. „Zij profiteren van de in vesteringen in zorg en onderwijs. Geld dat naar die sectoren gaat, wordt vooral omgezet in banen. En die banen gaan vooral naar vrouwen. Daarentegen heb ben de commerciële sectoren meer last van de werkloosheid. En daar werken meer mannen. Denk maar aan de bouw, de industrie. Daar is de situatie somber. Er is sprake van krimp." Het Centrum voor Werk en Inkomen Zuidwest-Nederland onderschrijft de uitleg van Vergeer. „De economische re cessie is meer te merken in de conjunc tuurgevoelige bedrijfstakken: bouw, me taal, transport, en minder in zorg, on derwijs en welzijn", weet beleidsmede werker arbeidsmarkt H. van Tilborg. Jongeren vormen een bijzonder kwets bare groep, stellen Vergeer en Van Til borg. In een tijd waarin bedrijven reor ganiseren en saneren, worden tijdelijke contracten niet verlengd en vliegen me dewerkers die het laast zijn binnengeko men er het eerst weer uit. Van beide maatregelen zijn uitgerekend jongeren de dupe Jeugdwerkloosheid „De jeugdwerkloosheid is de grens van 100.0000 gepasseerd", zegt Vergeer. „Als je kijkt naar het percentage werk lozen per leeftijdscategorie, dan is dat onder jongeren veruit het hoogst. Van de jongeren (15 tot 24 jaar) die kunnen en willen werken, heeft 11,3 procent geen baan. Van de groep middelbaren (25 tot 44 jaar) is dat 5,7 procent; 234.000 mensen. En van de ouderen (45 tot 64) is dat 4,4 procent; 110.000 men sen." De werkloosheid onder jongeren is vol gens Vergeer het grootst in de zomer. Dan komen ze met hun diploma van school en gaan massaal op zoek naar een baantje. Dat duurt even. In de win ter zitten de meesten gewoon op school. Met de middelbaren en ouderen is het omgekeerde het geval. Die hebben in de zomer juist meer werk, met name in de horeca en het toerisme, en zitten in de winter zonder. In Zeeland valt het, zoals gebruikelijk, weer mee met de gestegen werkloos heid: vierhonderd meer dan in decem ber 2003. „Vervelend, ja; zorgelijk, niet echt." Van Tilborg benadrukt het nog maar eens: de Zeeuwse arbeidsmarkt reageert altijd wat rustiger dan die in andere gebieden. Zowel in positieve als in negatieve zin. „Onvergelijkbaar met bijvoorbeeld Rijnmond." De economie trekt een beetje aan, maar het zal nog wel even duren voordat de effecten op de werkgelegenheid daar van te merken zullen zijn, voorspelt Van Tilborg. „Dan zijn we al snel een jaar verder." En Zeeland zal nog wel wat langer moeten wachten. Arnemuidse kunstenaar neemt met boek afscheid van monochrome periode door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het werk van in Arnemuiden geboren kunste naar Loek Grootjans (1955) is sterk beïnvloed door dat van de Franse kunstenaar Yves Klein (1928-1962). Duidelijker dan ooit komt dat tot uiting in het onlangs verschenen boek Final remains dat Grootjans heeft ge maakt met 'de filosoof Haj;gr van Boxtel. Het boek is een illus tratie van Kleins uitspraak: 'Ik heb geleefd, dus ik ben.' De boektitel is een verkorting van de titel van een project dat Grootjans en Van Boxtel vorig jaar onder meer toonden bij Galerie Van den Berge in Goes. the final remains of a contempo rary monochrome painter de laatste resten van een heden daagse schilder van monochro men). Klem is een van de bekendste makers van monochrome schil derijen. Van Boxtel en Groot jans staan in hun boek stil bij het werk van 'Yves le Monochro me'. Hij was een schilder van kleur, merken ze op. „Hij wil de geest de ruimte van zijn kleur bieden, en lijnen belemmeren de doorgang." Twintig minuten In verband met een tentoonstel ling in Krefeld in 1960 merkte Klein op dat de bezoekers bij de ingang eigenlijk een loden bal aan hun benen zouden moeten krijgen, zodat ze gedwongen wa ren zeker twintig minuten naar een monochroom schilderij te blijven kijken. Volgens Klein ging het namelijk niet om de ma terie. In de woorden van Van Boxtel en Grootjans: „Het mo nochroom in de fysieke wereld is slechts de toegangspoort voor de waarnemer, die, wanneer hij zich laat opgaan in de waarheid van het werk. zichzelf ontmoet als geestelijk lichaam Ook Grootjans heeft jarenlang monochrome schilderijen ge maakt. In 1988 sloot hij zich een maand lang geblinddoekt op in een donkere kamer. Hij wilde in zijn eigen hoofd kijken. Langza merhand werd het zwart dat hij zag verdrongen door bruin. Op het moment dat hij weer met het daglicht werd geconfronteerd, kleurde de wereld groen. Bruin en groen werden vervolgens de belangrijkste kleuren van zijn monochrome schilderijen. Het is duidelijk dat een kunstenaar die de kleur in zijn eigen hoofd wil zien zich verwant voelt aan de kunstenaar die via kleur zich zelf als geestelijk lichaam denkt te ontmoeten. Vorig jaar besloot Grootjans te stoppen met het maken van mo nochrome schilderijen. Die daad zelf heeft hij met Van Box tel ook tot kunst gemaakt Met de genoemde tentoonstelling bij Van den Berge, met het boek Fi nal remains en met performan ces op tal van plekken, komende zomer ook in Vlissingen. Door middel van het in het boek gedocumenteerde project zetten Van Boxtel en Grootjans eenzelf de stap van materie naar inner lijk als Klein met zijn schilde rijen. Zij doen dat ook op biogra fisch gebied. De monochrome schilder Loek Grootjans bestaat niet meer, er zijn alleen resten van hem over gebleven. Die resten heeft Groot jans verzameld in twintig kweekbakjes. Ze bevatten niet alleen verfschraapsels uit zijn atelier, maar ook genetisch ma teriaal als speeksel, tranen, uri ne, ontlasting, zweet, sperma, oorsmeer, bloed en haar. Verder onder meer een slok koffie, stof uit zijn ouderlijk huis en pluis jes van een deken 'waaronder een schilder van monochromen -zijn weg naar de volwassenheid slapend, wakend, ziek, lui, en la ter minnend en rukkend heeft af- gelegd'. Ook hier is de materie toegangs poort naar het 'geestelijk lichaam' van de monochrome schilder, dat sinds hij gestopt is niet meer bestaat. Maatkostuum Het citaat over de deken geeft aan dat Van Boxtel en Groot jans hun onderwerp met de nodi ge humor benaderen. Dat blijkt ook uit hun performances. Van de genoemde deken is een maat kostuum gemaakt, met bijbeho rende blouse, stropdas en schil derspet. Dit pak draagt Groot jans bij sommige performances. Hij zal dat komende zomer onge twijfeld ook doen, als hij van 18 juli tot en met 5 september het kunstcentrum deWillem3 tot zijn beschikking heeft. Naast de vluchtige performan ces bestaat nu een boek. De laat ste resten zijn gedocumenteerd en daarmee voor de eeuwigheid bewaard. Ze zijn - naast de schil derijen zelf - het tastbare bewijs van het bestaan van Loek Groot jans als schilder van monochro men en uiteindelijk van het be- Harry van Boxtel (links) en Loek Grootjans. Grootjans draagt het maatkostuum, gemaakt van een de ken. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Provinciale Staten nemen op zijn vroegst in mei een beslissing over een nieuwe ingang van het Zeeuws Museum aan het Ab dijplein in Middelburg. Gede puteerde H. van Wa veren (CDA, cultuur) denkt nog ten minste drie maanden nodig te hebben om het advies uit te werken dat twee weken gele den de uitkomst was van een workshop van experts. De voorgenomen verbouwing van het Zeeuws Museum raak te vorig jaar juni in een impas se toen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist het ontwerp voor een nieuwe in gang aan het Abdijplein af keurde. Om zo snel mogelijk tot een oplossing te komen werd besloten in een work shop met alle betrokkenen (Monumentenzorg, Monumen tencommissie Middelburg, Zeeuws Museum, provincie en rijksbouwmeester J. Coe- nen) tot een compromis te ko men. Na een bijeenkomst in decem ber en één begin februari was het unanieme advies aan de provincie om een aanbouw te maken in een veel kleinere af graving dan het oorspronkelij ke ontwerp, waardoor de mu seumingang ter hoogte van de kelder komt. Er werd niet ge kozen tussen twee schetsont werpen die darvoor op tafel lagen: van de Middelburgse architect B Westenbuger (die ook het eerdere ontwerp voor de ingang had gemaakt) en van de Brusselse architect C. Kieckens (die de inrichting van het museum verzorgt). Van Wa veren wil niet meer kwijt dan dat achter de scher men hard gewerkt wordt aan een voorstel voor de nieuwe museumingang. Het is zijn 'in tentie' het advies van de work shop uit te werken. De gede puteerde kan niet zeggen of voor één van beide architec ten gekozen zal worden of dat ze wellicht worden gevraagd samen te werken. Vervolgens moet het schetsontwerp wor den omgezet in een definitief ontwerp met een begroting. Daaruit zal blijken of de in gang gebouwd kan worden binnen het gereserveerde bud get of dat extra geld nodig is Van Waveren: „Wij zijn in tern hard bezig. Ik hoop in mei met een voorstel in de Sta tenvergadering te komen, maar het kan ook juni wor den." Of dit gevolgen heeft voor het tijdstip waarop het Zeeuws Museum weer open gaat, kan Van Waveren niet zeggen. Tot dusver werd gemikt op medio 2005. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de p?r schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren OertMk tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nie^ li de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderechriHt Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vJl. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordeuv redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ova weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. staan van Grootjans als kunste naar. De kweekbakjes zijn een toegangspoort tot zijn ideeën. Grootjans heeft een spoor nage laten. Hij kan instemmen met Yves Kleins toespeling op de be roemde stelling van Descartes: 'Ik heb geleefd, dus ik ben.' Publicatie: H. van Boxtel en Loek Grootjans, Final remains, Uitgave P Pers Publishers, Museum van Bommel van Dam Venlo en Buro Beeldende Kunst Vlissingen, prijs 22,50. De Chileense marine wil vier Ne derlandse fregatten overnemen (PZC 14-2). Dat lijkt een goede zaak. Wij kunnen ze niet meer onderhouden, dan doe je ze over aan een (njk) land. Deze sche pen, en de andere marinesche pen, zijn gebouwd volgens speci ficaties die vrij uniek zijn. Daar mee verbonden is dat er unieke materialen en machines geïnstal leerd zijn, wat inhoudt dat de onderhoudskosten hoog wor den. Consequentie is dat een arm land, met een rijke en niet zo gelukkige militaire traditie, zichzelf opzadelt met een kapi- taalslast waarvan we weten wat de kosten zijn. Zijn indertijd de Zeven Provinciën en de De Ruij- ter er ook niet naar toe gegaan, die later kreupel door Neder landse marinemensen naar Ne derland gebracht zijn, en gerepa reerd. Is er toen met een langlo pende affaire geweest over de re paratierekening? Wie moet dat land nu aanvallen, Amerika9 Geen verdediging mogelijk. Zijn buurlanden? Het is allemaal ar moede rondom. Dit geldt ook voor Indonesië. G Fongers Roompot 9 Arnemuiden Op het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid staat een hoge hoed. Elke daar werkende hoge ambtenaar mag er eens in de maand een idee in werpen. Minister De Geus pakt er een briefje uit en laat ons, de bevolking, weten wat er in staat. Het briljante idee van de ze maand uit de hoed, heet werk- herkansingsadviseur. Alleen het verzinnen van de naam al ver eist een hoge rang. Maar het is echt een fantastisch idee, waar mee in een klap de helft van de werkloosheid wordt opgelost. El ke werkloze krijgt een persoon lijke begeleider. Dus stel de ene werkloze aan om de ander te be geleiden. Mocht het niet lukken om een baan te vinden, dan draai je het gewoon om en gaat de ander zoeken. Met het lezen van dit soort berichten in de krant, is mijn dag weer goed. Om te lachen hoef je niet naar het cabaret. De stand-up come dians zitten gewoon in de rege ring. Martha Blom Heemisseweg 43 Goes Toen de heer Geertsema, na een lange 'zit' in de Tweede Kamer en lid van de ministerraad, met pensioen ging, zei hij in zijn af scheidsrede als commissaris van de koningin van de provincie Gelderland, dat de baan van commissaris van de koningin géén volledige dagtaak behels de. Dat is intussen lang geleden. Er waren Kamerleden die dat aangrepen om dat soort baan tjes op te heffen! Net als bij de bouwfraude is het in het Ko ninkrijk der Nederlanden onmo gelijk zo iets bij de tijd te breng en. Luie baantjes en hoge hono raria zijn in dit land onuitroei baar, de politiek was en is niet van plan daarin iets te verande ren. Het na-apen van koninklij ke sier bij bestuurders is al zo oud als het land bestaat. Dank zij de geografische ligging van Nederland gaat de hele bestuurs- gewoonte van smijten met belas tinggeld, de reden waarom Ne derland als land nog bestaat, nog wel even meehobbelend van schandaal naar schandaal, nog wel even mee. De politieke suf ferds zien niet m, dat één Euro pa aanstaande is en Nederland piepklein is. H. Fransen Oostkilhoek 27 Rilland Zoals dit land wordt bestuurd, met alle negatieve gevolgen voor een groot gedeelte van on ze bevolking, zoals een stijging van kosten in iedere sector die maar denkbaar is. Het gemak waarmee onze belastinggelden worden uitgegeven aan veel nut teloze zaken, zoals het sturen van militairen naar Irak-Libe- ria en de Antillen. Het gebrek aan toezicht op wat er in de bouw met die zelfde belasting penningen wordt gedaan (de bouwfraude en de aankleding van het hoofdkantoor der UWV (PZC 17-2) zo ook is het gedrag van onze regionale regenten. In GS wordt nog steeds gesteggeld over het wel of niet aanleggen van de WCT, terwijl er in Am sterdam een soort gelijk exem plaar vrijwel werkeloos bij j* Zo wordt er in het gemeentj stuur van Middelburg een rooi'-operatie gehouden - woongelegenheid voor ouderen, na het Hofje l_ Bastion, het Roggeveenhi' St Willibrord, gelijk de ons m resterende bomen, en dit f ter meerdere eer en glorie de te verwachten studenten Roosevelt Academie, IER V «f 3 «"c:t tot op heden de inschrijving re- delijk tegenvalt en nog nag moet blijken of dit er wd a rooskleurig uit gaat zien onze best uurderen, optinu als altijd, hebben voorzien de nieuw te bouwen woonnw zieningen voor ouderen vnjq J voor niemand zijn te betalt daaraan heeft ons gemeentel* stuur maar weinig boodsdu en eigenlijk nog geen onderzot y. naar gedaan. Belangrijker is dat behuizing zo snel mogelijk :«g komt, zodat er woonruimte vrij komt voor onze toekomstige acs- demici Over misplaatste gantie gesproken. Gerard Den Willem Barentszstml Nu komt de aap uit te man Na vele schijnheilige verklad» gen van de desbetreffende vret- V houder zijn de bewoners vat St t Willebrord in Middelburg nu ze ker dat zij hun geliefde plekrrid- g den in de stad moeten verlate» Zij worden verbannen naar de buitenwijken en in zogenoemd! 'woonunits' gehuisvest. Deargu- menten die hiervoor gebruit j worden zijn moeilijk te volgen, K De waarheid zal zijn dat alle E, moet wijken voor de wil van dl r, wethouders. De omstreden ge- plande universiteit zoekt onder' dak voor z'n studenten en rr.ea yj heeft het oog laten vallen op de ze locatie. Waarom gaat ma niet iets nieuws bouwen, wad de flats waren toch te klein, zegt men! Is dit de nieuwe stijlrege ren? De burger dichter bij de po litiek te brengen? De vraag is wie stopt deze onzalige plannen van de Middelburgse wethou- -f ders? Er zijn al genoeg onzinni- ge beslissingen in Middelburg h genomen. De kiezer zal dit ze ker niet vergeten. i K. BarMÏ Prinses Margrietstrli'] Nieuuidoif x HOEK-Het eventueel plaatse» van een slagboom op recreatie centrum de Braakman heeft geen invloed op de verkeersaf wikkeling op rijksweg N61, Gedeputeerde Staten schrijva dat aan de besliscommissiebe roepschriften. Die is bezig inltf matie te verzamelen, om es goed onderbouwde uitspraak* kunnen doen in de kwestie het onttrekken van de w< de Braakman aan het openbai verkeer. De eigenaren van vakantie-eiland willen een s.£ boom plaatsen. In een eercet procedure is dit verzoek afgewe zen Uit onderzoek blijkt cat een slagboom geen invloed hei op de verkeersafwikkeling 1 de zomer is op zaterdagoch'ri nog wel eens sprake van opstop pingen ter hoogte van de Braa- man Maar die worden verft"- zaakt door de wisselii kampeerders op het terrein, a niet door een slagboom GS wijzen er overigens op niet het plaatsen van een sbj boom een discussiepunt is. het al of niet onttrekken van wegen aan het openbaar keer. „Het plaatsen van een s> boom is slechts één van de - zen waarop een zodanige trekking kan worden geè tueerd", aldus GS Advertentie Hierbij de lener voor* DVD-spaaractievani* PZC. iedere dag er een andere letter"* <A> krant die samen het woord "acte/ vormen. Deze actie loopt heel de maand februari Alleen originele spaarzegels uit de krant oo eng1*** spaarkaarten zijn geldig Spaart»* staan op zaterdag in de krant W>1 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40