Roep om bescherming biovoedsel Plooy laat zware misdaad over aan landelijk parket Tehuis Boxtel bedolven onder toiletpapier Tweede Kamer en Rutte eens over Poolse werknemers flatform vertrouwt producenten niet met genetische techniek lp 1 Zanger toont lef voor Omniversum Toestellen KLM en Swiss botsen bijna op elkaar Cremeren ;ebeurt vaker dan begraven Voortgezet onderwijs fors duurder ra Vereniging vindt vergaste das Hengelo vergoedt pil minima Man opgepakt voor ontvoering Politievrouw lekt informatie Stier doodt veehandelaar Ergste veelplegers goed voor tiende strafzaken Virus Netsky.B vrijdag 20 februari 2004 dqnrJnopvan Paltsen BOXTEL - Verzorgingstehuis Emmaus in Boxtel is sinds «oensdag bedolven onder het toiletpapier. Dat is verstrekt door particulieren, bedrijven en radiopresentatoren. Inmid dels beschikt het tehuis over vijf volle pallets, zo vertelde gis teren locatiemanager W. Pari- daans. Woensdag meldde Em maus dat de bewoners hun toi letpapier niet meer voor niets krijgen. Het tehuis moet bezuinigen omdat de uitkering op basis van de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ) ontoe reikend is om alle kosten te be talen. Daarbij is er bewust voor gekozen om de zorg maximaal in stand te houden. Toen be kend werd dat de gratis ver strekking van wc-papier ver dwijnt. werd het tehuis overval len door cameraploegen en ver slaggevers. Ook gulle gevers meldden zich met rollen pa pier. Dat alles heeft nogal wat onrust veroorzaakt onder de ze ventig bewoners, aldus Pari- daans. Veel bewoners waren volgens hem ook boos. „De in druk is gewekt dat het hier alle maal kommer en kwel zou zijn. Dat is niet het geval. Een aan tal bewoners voelde zich door al die belangstelling betut- teld."Bij Emmaus zijn ook mel dingen binnengekomen van an dere tehuizen, waar nooit gra tis toiletpapier is verstrekt. Staatssecretaris Ross van Ge zondheidszorg heeft intussen naar aanleiding van de zaak de Inspectie voor de Gezondheids zorg gevraagd om een alge meen onderzoek naar beste ding van AWBZ-gelden. ANP joorHi jJuiFam door Heieen Paalvast ^amkevan Loon ■pp HAAG - De biologische 3a «lor. verenigd in het platform Jiologica, roept op tot wettelij- lf bescherming van biologische nedingsproducten. Minister Veerman van Land- ig' touw vindt het vooral een zaak an de producenten en de markt toe moet worden omgegaan met teedelingstechnieken, geneti- she modificatie en controle- en srtificeringsvoorschriften Jij de opening van de vakbeurs de biologische landbouw BioFach 2004 in Neurenberg, verwees Veerman gisteren naar zijn Duitse collega Kiinast. Die wil een wettelijke aansprakelijk heid voor biovoedsel, dat is be smet met genetisch veranderd materiaal ggo's). Dat is een andere koers dan de Nederlandse. Volgens Veerman moeten sector en markt 'zoveel mogelijk op eigen benen kunnen staan'. De overheid heeft en houdt wat de minister betreft een beperkte en vooral een aan jagende rol. Uit Brits onderzoek blijkt dat biologisch voedsel steeds meer met ggo's besmet is. Tien van de 25 onderzochte voe dingsproducten bevatten sporen van zulk materiaal, variërend van 0,1 tot 0,7 procent. Volgens de Europese regels is dit 'gentechvrij' voedsel, omdat de grenswaarde op 0,9 procent ligt. Voor Biologica is deze besmet ting echter onacceptabel. Vol gens directeur Ruitenbeek be wijst het onderzoek eens te meer hoe urgent het is dat bio voedsel, via wettelijke afspra ken, verschoond blijft van ggo's Ruitenbeek verzekerde gisteren dat in Nederland nog geen bio- producten met ggo's zijn opge spoord. Wel vreest hij dat slui penderwijs zulke producten wel op de markt gaan komen. „Ggo's zijn al aangetoond in vee voer, maar in het eindproduct of wel het vlees, zit het niet of nau welijks." Niettemin zit het Ruitenbeek dwars dat de minister aanstuurt op vrijwillige afspraken om de biologische en 'gangbare' keten gescheiden te houden. Ze maken immers gebruik van dezelfde vrachtwagens, fabrieken en con tainers. De Biologica-directeur is het beu dat de industrie liever niet te veel maatregelen wil. „Je kunt de problemen niet alleen op de kleinste sector afwente len." Veerman zou een voorbeeld kun nen nemen aan Kiinast, stelde hij. De biologische landbouw in Ne derland is in ontwikkeling en be slaat 2,2 procent van het totale landbouwareaal. In 2002 bedroeg de omzet 375 miljoen euro. Over 2003 zijn nog geen cijfers voorhanden, maar Ruitenbeek kijkt terug op een moeilijk jaar door de economi sche recessie, de supermarktoor log en de prijzenslagen. ANP sCHIPHOL - De KLM en de franse luchtverkeersleiding on- ierzoeken de oorzaak van een «r gevaarlijke bijna-botsing psterochtend tussen een KLM-toestel en een vliegtuig ;in Swiss. De twee toestellen naderden el- aar tot op 300 meter in het :chtruim boven de Noordfran- s stad Reims. Ondanks tegen- nnjdige commando's van de ;chtverkeersleiding en de joordcomputers wisten de pilo- ien de gevaarlijke situatie tot een goed einde te brengen. GPD AMSTERDAM - Voor het eerst ade geschiedenis zijn het afge- jaar in Nederland meer aensen gecremeerd dan begra- ;rn. Tot deze conclusie komt de Lan delijke Vereniging van Cremato ria. In 2003 zijn in Nederland 111.082 mensen overleden. Van ben zijn er 71.815 gecremeerd. h 2002 werd nog 49,8 procent ■a alle overledenen gecre meerd. Vorig jaar was dat 50,9 pocent. De eerste crematie in Nederland •es negentig jaar geleden op 1 ?ril 1914. „Uit historisch oog- rat is het een bijzonder mo ment dat voor het eerst meer mensen zijn gecremeerd dan be- riven", aldus bestuursvoorzit- W. Keizer van de Facultatieve Groep, die is voortgekomen uit de koninklijke vereniging. De note omslag van begraven naar mwneren kwam in de jaren zes den zeventig en had volgens J. teer van de Koninklijke Vere nging voor Facultatieve Crema te alles te maken met de ontker kelijking. Bovendien zijn men sen volgens hem minder angstig jeworden voor cremeren. ANP DEN HAAG - Zanger Tim Akkerman van de popgroep Di-rect springt, gekoppeld aan enkele ervaren parachutisten, uit een helikopter boven het Westbroekpark in Den Haag. De sprong was bedoeld om een nieuwe film in het Omniversum te promoten. In de film wordt uitgebreid aandacht besteed aan extreme sporten als skydiven, basejum- pen en parachutespringen. foto Evert-Jan Daniëls/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdam se officier van justitie K. Plooy stopt met zijn werk als bestrij der van de zware georgani seerde misdaad. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam gisteren bekendge maakt. f POESJE NOO TOCM op KNI6-TOE C5EVAU-EN4 Om zijn onderzoeken naar de Hollandse en Joegoslavische cri minele netwerken voort te zet ten, moest Plooy overstappen naar het landelijk parket. De of ficier koos er vanwege zijn ei gen veiligheid voor om in Am sterdam te blijven. Het besluit van Plooy is het gevolg van ern stige bedreigingen aan zijn adres. In augustus vorig jaar kreeg Plooy het bericht dat er een aan slag op zijn leven werd be raamd. Sindsdien heeft hij stren ge persoonsbeveiliging gekre gen. „Op grond van persoonlijke afwegingen heeft hij ervoor ge kozen om, in overleg met zijn parketleiding, zich binnen het Amsterdamse parket met een an der taakveld te gaan bezighou den", aldus het OM gisteren in een verklaring. Criminele netwerken Plooy was sinds 1998 belast met de bestrijding van de zware ge organiseerde criminaliteit. Hij hield zich in het bijzonder bezig met de aanpak van de Holland se en Joegoslavische criminele netwerken. Deze gelden als de gewelddadigste groeperingen in Nederland. De afgelopen jaren hebben zich ettelijke liquidaties in dat milieu voorgedaan, voor al in Amsterdam. De liquidaties zijn vrijwel alle onopgelost gebleven. De onder zoeken daarnaar stonden onder supervisie van Plooy. Met het operationeel worden van de lan delijke recherche en het lande lijk parket zijn deze onderzoe ken overgegaan van het Amster damse parket naar het landelij ke. Plooy besloot zijn onderzoeken niet te volgen. Daarbij heeft een brief van het de top van het Openbaar Ministerie, het Colle ge van Procureurs-Generaal, aan de hoofdofficieren van justi tie een rol gespeeld. Het college trekt daarin de ernst van de be dreigingen aan het adres van Plooy in twijfel. De bedreiging van Plooy heeft veel stof doen opwaaien. Plooys voorganger bij het Amsterdam se parket, F. Teeven, leidde na mens het landelijk parket het on derzoek naar de kwestie. Teeven wilde een overeenkomst sluiten met een criminele getuige, die de zaak zou kunnen helpen op lossen. Het college van procureurs-ge neraal ging echter niet akkoord met de voorgestelde deal, waar door het onderzoek vastliep. Vol gens het college kan een dergelij ke afspraak met een crimineel wettelijk niet door de beugel. De getuige zou hebben kunnen verklaren dat een zeer beruchte crimineel uit voormalig Joegslavië, het brein achter de voorgenomen aanslag is. De man zit momenteel een oude ge vangenisstraf in Nederland uit. Via zijn advocaat J. Boone heeft hij elke betrokkenheid bij het moordplan ontkend. Het college van procureurs-ge neraal wilde donderdag niet rea geren op de stap van Plooy. Volgens een woordvoerster gaat het om een 'interne, personele aangelegenheid'. Opheldering De WD in de Tweede Kamer heeft minister Donner van Justi tie om opheldering gevraagd over de kwestie. Kamerlid Grif fith begrijpt het persoonlijke be sluit van de officier, maar stelt dat door deze ontwikkeling de kern van de rechtsstaat wordt aangetast. Ze wil een nader Kameroverleg hierover. Griffith vindt dat de ambtsdragers die de criminali teit bestrijden erop moeten kun nen rekenen dat zij steun krij gen van hun leidinggevenden en de politiek verantwoordelijken. Speciale positie Donner heeft steeds laten weten het College van Procureurs-Ge neraal volledig te steunen. Hij wil niet dat er afspraken wor den gemaakt met criminelen, ook niet als het gaat om de vei ligheid van officieren van justi tie. „De officieren zouden een spe ciale positie krijgen als voor hen wel deals met criminelen mogen worden gemaakt Voor anderen doen we dat ook niet", zei de mi nister onlangs. ANP DEN HAAG - Vmbo, havo, vwo en het middelbaar beroepsonder wijs (mbo) zijn de laatste drie jaar fors duurder geworden. In alle sectoren van het mbo en op vmbo, havo en vwo zijn ouders veel meer kwijt aan bijvoor beeld boeken, excursies en de ouderlijke bijdrage. Dat blijkt uit cijfers van onder zoeksbureau Research voor Be leid die onderwijsminister Van der Hoeven en staatssecretaris Nijs gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. In het voortgezet onderwijs (vmbo, ha vo en vwo) waren de ouders ge middeld 324 euro meer kwijt dan in het schooljaar 2000-2001, in het middelbaar be roepsonderwijs 410 euro. Aan boeken gaven ze het meest uit. Van der Hoeven liet al eer der te weten wel heil te zien in een afschaffing van de vaste prijs voor schoolboeken. De bewindsvrouwen laten uit zoeken hoe het komt dat het on- dewijs zo veel duurder is gewor den. Ze zeggen 'onaangenaam verrast' te zijn door de scherpe kostenstijging. ANP (Advertentie) De kracht om door te gaan Kinderen die ver van huis in een ziekenhuis zijn opgenomen, hebben hun ouders hard nodig. Gelukkig zijn er de Ronald McDonald Huizen. De vrijwilligers zorgen dat het er schoon en huiselijk is. Electrabel zorgt voor licht en warmte. Hoe helpt u gezinnen met een ziek kind? Giro 6667 of word kamerdonateur, kijk op www.kinderfonds.nl RowuMflVKuu Kpmhkn* Het is jouw energie. Electrabel^ DEN HAAG - De Vereniging Das en Boom heeft gisteren in een dassenreservaat bij Wijchen een vergaste das ge vonden bij de ingang van zijn burcht. Naast het dode dier lag een gascapsule. De vereniging vreest dat in de burcht nog meer dassen zijn omgekomen en schakelde de politie in. De das is in Nederland een beschermde diersoort. Volgens een woordvoerder van de vereniging is de vergas sing woensdagmiddag uitgevoerd. De dode (las probeerde vermoedelijk te ontsnappen, maar de ingang was met blokken hout afgesloten. Ongeveer een jaar geleden waren de uitgangen van drie van de zes burchten in het gebied gebarricadeerd. Bij som mige stonden klemmen De vereniging slaagde er toen in een das die in een klem vastzat te redden. ANP HENGELO - Vrouwen en gezinnen met een minimum-in komen krijgen van de gemeente Hengelo de anti-concep- tiepil vergoed. Dat maakte Twentse gemeente gisteren be kend. De maatregel is een reactie op bezuinigingen van d e rijksoverheid op de gezondheidszorg, waardoor de pil uit het ziekenfonds verdwijnt. „De kosten worden vergoed voor'mensen met een uitke ring op bijstandsniveau en voor inwoners die daar tot 10 procent boven zitten", vertelde een woordvoerder van de gemeente Hengelo. GPD SCHIJNDEL - De politie heeft opnieuw een verdachte aangehouden voor de ontvoering eind januari van een 58-jarige man uit Schijndel. Eerder al pakte de politie zes andere verdachten op Een woordvoerder zei gisteren dat de politie meer arrestaties niet uitsluit. De laatste verdachte is een 41-jarige inwoner van Hel mond. Over de achtergrond van de ontvoering wil de poli tie niets zeggen. Een van de opgepakte verdachten is het slachtoffer. ANP AMSTERDAM - De korpsleiding van de politie Amster- dam-Amstelland heeft een 21-jarige politievrouw ge schorst. Ze zou vertrouwelijke politie-informatie hebben doorgespeeld aan derden. De vrouw was nog in opleiding. Meer informatie wil de politie over de kwestie niet kwijt. ANP LEENDE - Een 75-jarige veehandelaar uit Someren is gis teren door een stier doodgedrukt. Dat meldde een politie woordvoerder. Het ongeval gebeurde gistermorgen bij een agrarisch be drijf aan de Heggerdijk in Leende. De veekoopman wilde de stier in een veewagen doen. Op weg daarheen drukte de stier het slachtoffer tegen een metalen hek. De veehandelaar is naar het ziekenhuis gebracht en daar aan inwendige verwondingen overleden De arbeidsin spectie is in kennis gesteld over het ongeluk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer kan zich vinden in de manier waarop staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) paal en perk stelt aan de komst van werknemers uit de nieuwe lidstaten van de Europe se Unie. Het betreft arbeidskrachten uit Polen, Tsjechië en de andere acht landen die op 1 mei toetre den tot de EU CDA, WD. SP en LPF zijn van mening dat de bewindsman vol doende is tegemoet gekomen aan hun aanvankelijke bezwa ren, zo bleek gisteren in het af sluitende debat over de kwestie. Een minderheid van D66, PvdA, GroenLinks en de ChristenUnie kan zich niet vinden in de beper king van het vrij verkeer van werknemers. Aanvankelijk wilde het kabinet geen voorwaarden verbinden aan de komst van arbeidskrach ten uit de nieuwe EU-lidstaten Wel zou het aantal beperkt moe ten blijven tot maximaal 22.000 per jaar. Een Kamermeerderheid aange voerd door de coalitiepartijen CDA en WD vond dit te cou lant en dwong Rutte een stren ger regime in te voeren. Dat komt er op neer dat (vooral) Po len en Tsjechen de komende twee jaér alleen welkom zijn in sectorer^ waarvoor onvoldoende Nederlanders beschikbaar zijn. De Centrale organisatie v.oor Werk en Inkomen (CWI) zal die branches kiezen op basis van cri teria die Rutte half maart be kendmaakt. Alle sectoren ko men in b nmerking, maar de be windsman liet zich niet verlei den er één te noemen. Hij be streed de kritiek van D66 en de PvdA dat de bureaucratie zal toenemen. In sectoren met een hoge werkloosheid blijft de zwa re toets van kracht, zoals die nu al geldt voor werknemers van buiten de EU. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De zesduizend ergste veelplegers zijn goed voor ongeveer eentiende van alle strafzaken. Zij zijn in vijf jaar tijd meer dan tien maal in aanra king met justitie geweest, in 75 procent voor vermogensdelic ten, zoals diefstal en inbraak. Dat blijkt uit een rapport van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum WODC, dat gisteren naar buiten is gebracht. Het WODC deed on derzoek van 1997 tot 2001. Dit leverde een groep op van ruim 625.000 daders met in totaal meer dan een miljoen strafza ken die met een sanctie zijn afge daan. Naast de 6000 zeer actieve veel plegers, bestaat er een groep van ruim 19.000 veelplegers, die verantwoordelijk is voor nog eens 12 procent van de strafza ken. Een derde groep veelple gers bestaat uit 33.000 crimine len die in vijf jaar tijd drie of vier keer met justitie in aanra king zijn gekomen. De helft van de onderzochte zaken komt voor rekening van ruim 20 procent van de vervolgde daders, een groep van 130.000 daders. De onderzoekers concludeerden dat de harde kern veelplegers voor de meeste overlast zorgt. Deze criminelen zijn aanzienlijk jonger als ze op het verkeerde pad belanden dan incidentele daders. Verder zijn zij vaker ge boren buiten Nederland en ple gen zij meer vermogensdelicten, zo blijkt uit het rapport. ANP AMSTERDAM De intemetpro- viders Wanadoo en Chello onder vinden zeer veel last van het woensdag opgedoken e-mailvi- rus Netsky.B. Chello meldde gis teren dat het virus zich even snel verspreidt als het zeer agressieve MyDoom, dat eind ja nuari actief werd.Wanadoo, dat in Nederland ongeveer 544.000 klanten heeft, spreekt over een 'heftige uitbraak'. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3