ritiek op beleid gokautomaten Brandweer breidt uit voor rampen Geen pardon voor leutverstoorders Sas Twaalf jaar cel geëist voor schot op portier Verdeelde reacties op controle kluisjes leerlingen ROC Blaauwe Hoeve toont contouren zeeuwse almanak Jack [oofdwond j ongeval iZuiddorpe foondag ii nieuwe tijk Othene Ondernemers voelen zich ongelijk behandeld koektrommel. Ze leidt sinds geruime tijd het bestaan van - zoals dat te genwoordig heet - een single. Doorgaans voelt ze zich daar wel bij; ze proeft volop van de geneugten die het bestaan biedt aan mensen die zich niet gebonden weten aan een levenspartner: ze doet en laat wat ze wil, hoeft aan niemand verantwoording af te leggen. Er zijn echter van die momen ten, dat ze zich wél geketend zou willen weten. Dat ze - bij een mooie jankfilm op de tv - iemand naast zich op de bank had; dat ze - als de wind kil om het huis blaast - iemand had om zich aan te warmen. Een nieuw lederen jack heeft ze zich aangeschaft. En dat staat haar, zeker in combina tie met een strakke spijker pantalon en een fraaie trui zéér goed. Dat weet ze zelf ook. Want het is haar niet ontgaan dat manvolk haar met een blik vol begeerte nastaart als zij in haar nieuwe jack passeert Zij geniet daar ten volle van: „Dit jack is beter dan het al lerbeste relatiebemiddelings bureau." door Edith Ramakers MIDDELBURG - De regionale brandweer Zeeland breidt uit om beter te kunnen inspelen op de bestrijding van rampen. Zij heeft daarvoor ongeveer 375.000 euro, vooral rijksgel- den, tot haar beschikking. Dat deelde de voorzitter van de regionale brandweer, de Vlis- singse burgemeester A. van Dok-van Weele, mee. Het dagelijks bestuur van de brandweer maakte gisteren ook bekend dat het F. Capteijn als opvolger van brandweercom mandant W. van Leersum wil be noemen. Het algemeen bestuur moet nog zijn fiat geven. Van Leersum gaat binnenkort met vervroegd pensioen. Capteijn, die benoemd wordt tot algemeen directeur, begint op 1 juni. Hij zal ook de leiding heb ben over de regionale hulpverle ningsdienst, waarin de Centrale Post Ambulance, de Regionale Ambulance Voorziening en de Geneeskundige Hulp bij Onge vallen en Rampen (GHOR) zijn betrokken. Capteijn is nu pro jectleider van de intergemeente lijke brandweer Parkstad-Lim burg. Volgens Van Dok is de uitbrei ding van de regionale brand weer geen overbodige luxe. De regionale brandweer brengt risi co-analyses in kaart, en maakt bestrijdings- en hulpverlenings plannen. .„De rampenplannen van de gemeenten zijn bijge werkt, maar moeten aktueel worden gehouden De brandweer zal zich meer dan voorheen moeten richten op ram penbestrijding. De nieuwe mede werkers krijgen te maken met de brandweertaken: crisisbe heersing, zware ongevallen en gevaarlijke stoffen. door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Carnavals vierders die in Sas van Gent vechten, een mes bij zich dra gen, alcohol drinken op straat of op andere wijze overlast ver oorzaken, krijgen een tijdelijk verblijfsverbod voor het Sasse centrum en omgeving. Het lik-op-stuk-beleid, dat twee jaar geleden werd inge voerd, bevalt leutmakers, poli tie en bestuurders zo goed dat het dit jaar wordt gecontinu eerd. Tijdens de carnavalsdagen (vandaag tot en met dinsdag) kunnen onverlaten die de feest vreugde verstoren, tijdelijk uit het centrum en De Vlaanderen en omgeving worden verwij derd. De horecabedrijven moe ten - net als tijdens vorige leut- vieringen - tussen 1.00 en 5.00 uur hun deuren sluiten. Met de verblijfsontzegging en andere tijdelijke aanscherpingen van de plaatselijke verordening kan de politie snel optreden. De poli tie heeft het werkplan voor de carnavalsviering deze week al klaar, bleek tijdens de vergade ring van de commissie bestuur en middelen. WD'er W. Broekhuysen werd zodoende op zijn wenken be diend. De gelegenheidscarnaval- hst had vorig jaar gemerkt dat het lik-op-stuk-belcid uitste kend functioneerde en vroeg zich net af of de politie weder om strak de hand houdt aan de vorige jaren opgestelde regels. door Frank de Klerk DEN HAAG - Het lacherige ge drag van de schutter op de por tier van het Vlissingse Café Na tionaal wekte gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechts hof de ergernis bij aanklaagster A. Kaptein. „Er wordt weer gela chen, maar ik heb geen lol", zei de aanklaagster. „Er is niets te lachen over deze man, die bijna een portier heeft afgeknald en daar niets zinnigs over weet te zeggen". De aanklaagster zei zich ernstig zorgen te maken over de Vlissin- ger, die al over een ruim straf blad beschikt met een overval, verkrachting en nu een schiet partij. „Het komt niet vaak voor dat een verdachte, die in de maatschappij alles mee heeft, op de gekste momenten in de fout gaat", zei de aanklaagster. „Ik constateer een tweespalt tus sen een aardige jongen en een ui terst gevaarlijk persoon." Twaalf jaar Kaptein zag geen andere oplos sing dan de Vlissinger ter be scherming van de samenleving voor lange tijd op te sluiten. Zij eiste een celstraf van twaalf jaar. Dat is aanzienlijk meer dan de acht jaar gevangenisstraf, die de man door de rechtbank in Mid delburg kreeg opgelegd voor het schot, dat de portier in de borst raakte. De Vlissinger haalde de trekker over nadat de portier hem niet wilde binnenlaten. De Vlissinger reageerde verbol gen op de eis omdat hij zijn eer dere veroordeling al te lang vindt. „Zij doet er nog een schepje bo ven op", zei de man „Ik ben al zwart en wordt nog zwarter ge maakt". De man vreest dat zijn beroep en relatie zwaar zullen lijden door een langdurig ver blijf in de gevangenis. Het slachtoffer is na het schot zo bang geworden dat hij niet meer als portier durft te wer ken. Naast de geestelijke schade kan de man, een beroepsmili tair, zijn stem niet meer nor maal gebruiken. Voor dit leed kreeg hij door de rechtbank een smartengeld van 7500 euro toe gewezen. Als het aan de aanklaagster ligt, wordt de Vlissinger ook in ho ger beroep tot betaling van dit bedrag veroordeeld. De man zei die avond onder in vloed van alcohol en een xtc-pil te hebben geschoten. „Het was met de bedoeling maar ik was onder invloed", gaf de Vlissin ger als excuus. Dat kwam hem op een reprimande van raads heer A. Horstink te staan. „Uw vriendin heeft groot gelijk als zij zegt dat u dit spul niet meer moet gebruiken. Had zij u die avond maar aan de tafelpoot vastgebonden". Uitspraak over twee weken. 1DD0RPE - Een 28-jarige uit Zwolle is woensdaga- nl gewond geraakt bij een uijdig ongeval in Zuiddorpe. 25-jarige man uit Zwolle rond acht uur 's avonds auto total loss tegen een m langs de provinciale weg. automobilist reed door onbe- sle oorzaak de berm in, waar bij tegen de boom tot stil- sdkwam. kwam met de schrik vrij. p passagier, de 28-jarige werd met een hoofd- nd voor onderzoek overge- ïht naar het ziekenhuis. Zij na behandeling het zieken- b verlaten. Leerlingenkluisjes op het ROC in Temeuzen worden in de toekomst gecontroleerd in aanwezigheid van een politieagent. foto Camile Schelstraete ZEEUWS-VLAAIMDEREN vrijdag 20 februari 2004 vRené van Stee gfllUBG - Critici uit Oost- s en Breskens kraken de ift speelautomaten(hal- .'jverordening van de gemeen- jluis af waarover de gemeen- aad aanstaande donderdag jbesluit neemt. Lagendijk en L. van den jeke vinden het onterecht ,-n afwachting van de door meng van het Nederlandse sopolie van Holland Casino jimaal 117 kansspelautoma- r(oorspronkelijk 84) voor een r;<je van twee jaar toe te gnin hotel Dikke van Dale in 55, terwijl zij zelf niet de snijgen een gokhal te begin- De achterliggende gedach- ranhet besluit is, het voortbe- iu van het hotel te waarbor- «1 Lagendijk als Van den *ke doet al jaren verwoede Pgen om in respectievelijk sburg en Breskens een ver gunning voor een gokhal te be machtigen. Lagendijk exploi teerde in haar pand aan de Bre- destraat ruim twintig jaar een dergelijke gelegenheid Aange zien de oude gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg een terughoudend beleid inzake het toestaan van speelhallen voerden, werd voor Lagendijk in oktober 1999 besloten tot een uitsterfconstructie. Mede op ba sis van de kernvisies voor Oost- burg en Breskens blijft de ge meente Sluis bij het standpunt dat er in beide kernen geen ruim te is voor gokgelegenheden. Lagendijk noemt dit een hypo criete opstelling en in feite een vorm van rechtsongelijkheid, omdat voor de één op basis van oneigenlijke argumenten wel en voor de ander geen uitzondering wordt gemaakt. Vergunnung „De gemeente Oostburg heeft mij jarenlang een vergunning verleend. Nu ik die niet meer krijg, kost me dat handenvol geld en is mijn zaak nagenoeg onverkoopbaar", aldus Lagen dijk. Van den Broecke vindt dat hij meer rechten heeft dan de Dik ke Van Dale, omdat hij al in 1991 een vergunningaanvraag voor een pand aan het Spuiplein heeft ingediend. „Los van welke visie dan ook is Breskens een perfecte plaats om nieuwe activiteiten op te star ten. Vooral voor het toerisme zie ik een speelhal als een prima slechtweervoorziening, Let wel, ik ben niet tegen die gokkasten in Sluis, maar wel tegen de onge lijke behandeling van mensen. Vooral gelet op de teruglopende economie in de streek snap ik niet waar de gemeente Sluis mee bezig is", verklaart Van den Broecke. Saillant detail is dat hij raadslid voor Nieuw West is. Als direct belangheb bende mag Van den Broecke donderdag niet meestemmen over de vaststelling van de nieu we verordening. Burgemeester J. Sala van Sluis stelt dat de gemeente uitvoering geeft aan besluiten die in de oude gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg zijn geno men. Volgens hem zou het van onbehoorlijk bestuur getuigen om daaraan geen gehoor te ge ven. Verder valt de Dikke van Dale volgens Sala niet te vergelijken met de beoogde gokhallen in Breskens en Oostburg en amuse mentscentrum Toversluis in Sluis. „Zo richt Toversluis zich op een heel andere doelgroep dan de Dikke Van Dale. Ook zijn er niet voor mets strikte voorwaarden aan de vergunning verbonden. Zo moet het hotel on der meer kunnen aantonen dat het in de gestelde termijn ge noeg heeft gedaan om de casino vergunning te krijgen", aldus Sala. Hij voegt er toe dat hij de kans op uitwassen in de Dikke van Dale veel kleiner acht dan el ders, omdat het om een hoog drempelige gelegenheid gaat die nauwelijks jongeren lokt. ÏNEUZEN - Projectontwik- Jig Zeeland houdt zaterdag 6 een woondag voor de Temeuzense woonwijk iiangstellenden zijn vanaf XI uur welkom op het kan- r van Projectontwikkeling sind aan de Rooseveltlaan 8 .kneuzen. vertegenwoordiger van het seentebestuur heet om 11.30 de eerste zeven bewoners de nieuwe woonwijk wel- aOm 12.00 uur begint de ex- süe over Othene, die een dd schetst van de nieuwe awijk Medewerkers van de rectontwikkelaar geven tij- 3 de woondag informatie s de nieuwe woonwijk en de schillende woontypen die de komende jaren worden wiwd. Ten oosten van de Deense Kreek worden behalve -X woningen mogelijk ook -school en winkelvoorzienin- igebouwd. Kinderen kunnen ®is de woondag meedoen een woning-ontwerpwed- tyL Het winnende ontwerp Bitwellicht ook werkelijk ge- -^din Othene. Meer informa- b te vinden op de website ftothene.nl. door Marco Hamelink TERNEUZEN - De leerlingen van het ROC Westerschelde in Temeuzen zijn verdeeld over de aangekondigde controles van hun kluisjes. Ouders en leerlin gen ontvingen deze week een brief waarin werd meegedeeld dat de school de inhoud van de kastjes gaat controleren op de aanwezigheid van wapens en drugs. De een vindt het een inbreuk op de privacy, volgens een ander wordt de veiligheid op school door de controles vergroot. De directie van de school oordeelt echter dat het veiligheidsaspect zwaarder weegt dan het recht op privacy. Dat scholen niet meer het open karakter van weleer hebben, is duidelijk. Veelal worden ze van de buitenwereld afgeschermd door een stevig hek dat mogelij- (Advertentie) ke probleemzoekers van de on derwijsinstellingen moet weren. Het ROC in Terneuzen vormt hierop geen uitzondering, al gaat de school met de controles van de kluisjes nu veel verder om de veiligheid van leerlingen en personeel te waarborgen. Bestuurssecretaris Jan Meesen snapt alle aandacht voor het kluisjesonderzoek niet goed. „Voor ons is het een logisch ver volg van de weg die we twee jaar geleden zijn ingeslagen. Er is ook geen direct verband met het schietincident op het Terra College in Den Haag, zoals veel mensen denken. Als daar niets was gebeurd, hadden we de brief ook verstuurd, alleen mis schien een paar maanden later. Het stond in elk geval al langer op de planning", vertelt Meesen. Het ROC in Temeuzen stapte twee jaar geleden in een veilig heidsplatform om eventuele pro blemen op school tegen te gaan. Aanleiding waren enkele ge weldsincidenten op scholen in de Verenigde Staten en Duits land. Ook enkele vechtpartijen op de Terneuzense school zelf vergrootte de wens naar beveili gingsmaatregelen. ren en er op toezien dat de huis regels worden nageleefd. Een school kan volgens Meesen niet om al deze maatregelen heen „We moeten onze kop niet in het zand steken en zeggen dat dergelijke dingen niet gebeuren in Zeeuws-Vlaanderen. Geluk kig is het hier geen Den Haag, maar er moet maar een gek rond lopen. Als je als school dan niets aan preventie hebt gedaan, ga je zwaar onderuit", aldus de be stuurssecretaris. Het ROC Westerschelde gaat op willekeurige tijdstippen alle kluisjes van de leerlingen contro leren op de aanwezigheid van wapens of drugs. Deze controles zullen gebeuren in het bijzijn van een politieagent. „In de huurcontracten die we met de leerlingen hebben afge sloten, staat dat we het recht hebben om de inhoud van de kluisjes te controleren. De poli tie zal aanwezig zijn om te zeg gen wat strafbaar is en wat niet. Een conciërge kan je niet met zo'n taak opzadelen", meent Meesen. Leerling en lid van de cursisten belangenraad Tijl Dieleman is het niet eens met de aangekon digde maatregel. Hij ziet het als een inbreuk op zijn privacy. „Ik wil niet dat ze in mijn spul len zitten. Ik huur een kluisje en dat is dus een privéruimte. Wat ik vervolgens met die ruimte doe, wil ik zelf kunnen bepalen. Ik snap wel dat ze de veiligheid op school willen vergroten, maar dit is niet de manier. Bo vendien moet je een afweging maken tussen sfeer en veilig heid. Als je zulke maatregelen invoert, gaat de sfeer daar on der leiden. Het gevoel van onvei ligheid werk je zo in de hand", aldus Tijl. Kim Steijaert is ook lid van de belangenraad, maar zij is geen tegenstander van het plan „Het is heel jammer dat het nodig is, maar ik heb er wel begrip voor. Je weet nooit wat mensen in hun kluisje hebben. De aanwe zigheid van wapens op school sluit je op deze manier voor een groot deel uit. Het is een drasti sche maatregel, maar als het helpt heb ik er geen problemen mee." (advertentie) BINNENKORT IN GOES! schoenen voor GROTE maten ST. ADRIAANSTRAAT 5 GOES NIEUW IN MIDDELBURG Kinderschoenen Zo betaalbare schoenmode Damplein 18 Middelburg 0118-674758 Surveillanten de umeke combinatie van een krokant koekje jSfp "■"verrukkelijke toplaag .s nu ook voor in de koektrommel! J*1«/we verpakking met 12 koek|es in één tray Kies je favoriete krokante koekje ^■aekende smaak van Mars, Twix of M&M's. Drie overheerlijke smaken die ui!| ^;j met vriendinnen, eten bij de koffie. dot je van dit koekje blijft genieten 's Middags bi **<ids van school komen of lekker 's avonds na net e HULST - De eerste contouren van de nieuwbouw van de resterende 81 zorgappartementen van De Blaauwe Hoeve in Hulst worden zichtbaar. Mo menteel wordt gewerkt aan de fundering. Twee weken geleden zijn de palen de grond in gegaan. Daarboven komen kunsstof bakken die de funde ring van isolatie voorzien. Als deze klus klaar is, worden de vloeren gestort. Bij de Blaauwe Hoeve komen in totaal 151 zorgappartementen. De eer ste zeventig zijn inmiddels bewoond. De tweede fase omvat 81 appartementen. Een toren van acht etages en twee lage gebouwen voor in totaal acht woningen. Aan de Zandstraat komt een blok van vier en drie verdiepingen. Dit gebouw biedt plaats aan 43 zorgappartementen. Het is de bedoe ling dat de appartementen in april 2005 worden opgeleverd. foto Camile Schelstraete Die hebben er de afgelopen ja ren toe geleid dat de leerlingen zich nu bij binnenkomst bij een portier moet legitimeren en dat er twee surveillanten rondlopen die incidenten kunnen signale- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39