<lats gaan ijdelijk in de verhuur Nobelgate slaat bres in gemeente PZC PZC Veel huwelijken gesloten in het jaar van de Ramp Wethouder vreest geen concurrentie uit Middelburg Sloop over twee jaar 13 Wietkwekerijen Kockconcert in ^nEllewoutsdijk Automobilist begaat veel fouten Vrouw gewond aan hoofd Middelburgse krijgt winkelverbod Omroep Tholen zoekt donateurs Uitleg ouderenzorg moet beter Commissies vervangen agenda vrijdag 20 februari 2004 nr Marcel Modde sqb jrikZEE - Woningbouwver- gmg Zeeuwland wil de vrijko- i.-c- jjjeappartementen in de Zie- feeese De Jongestraat gaan ge- a fuiken voor tijdelijke huisves- zosl? j«, Dc vijf 'portiekflats' wor- t op z'n vroegst over twee 3a ff gesloopt en komen dus ge- ijk aan leeg te staan. i:ieuwe landelijk wetgeving <6* g er staat aan te komen, geeft ci»? jporaties de mogelijkheid een zoel t-n)de van maximaal vijf jaar ilereen met tijdelijke huur- icten te werken. Daarvoor «1 de goedkeuring van de ge- rffite nodig. Zeeuwland heeft =3- - verzoek voor de De Jonge- r»" reeds ingediend, beves- gdirecteur P. van Doorne. On- Ède huidige wet geldt nog een samum van twee jaar. iiens Van Doorne is er bin- cZierikzee een schrijnend te- ttaan huurwoningen voor be- ïkte duur. Daarbij gaat het galleen om noodsituaties, zo- eehtscheidingen. Ook klop- ve<- a er met enige regelmaat men- 1 St r2an die in verband met een fjwe (al dan niet tijdelijke) of in afwachting van ande- testing voor kortere duur ionderkomen zoeken. u Doome gaat er vanuit dat g nog zeker twee jaar zal du- aeerde vijf 'portiekflats' wor gen, gesloopt en vervangen door bmodern gebouw. Elk appar- gent dat daar nu leegkomt, P snit gebruikt voor tijdelijke vesting. huidige bewoners zijn geïn- rmeerd over de plannen. ten kuwland onderneemt voorlo pig geen actie om voor hen ver vangende woonruimte te zoe ken. Daarvoor is het nog te vroeg, aldus de directeur. Voor een beperkt aantal senio ren is al wel een ruimte gereser veerd in het nieuwe gebouw van Zeeuwland aan de verderop gele gen De Brauwstraat. Dat com plex wordt naar verwachting in september opgeleverd. Deze maand is het overleg be gonnen met de gemeente over de stedebouwkundige randvoor waarden voor de nieuwbouw. Pas wanneer die helder zijn, wordt naar een ontwerp toege werkt. Bekeken wordt onder meer of er ook een kinderdagver blijf en een centrale ontmoe tingsplek ('een koffiecomer') voor de wijk Malta in kunnen komen. Daarnaast wordt ge streefd naar de realisatie van parkeerplaatsen onder het stuk dat straks tegen het dijklichaam wordt teruggezet. De huidige hoogbouw aan de De Jongestraat herbergt veertig wo ningen. Met de nieuwbouw richt Zeeuwland zich op een mengel moes van jonge starters en senio ren, anders dan de achttien ap partementen in de De Brauwstraat die specifiek voor ouderen zijn bestemd. SAS VAN GENT - In een wo ning aan de Zandstraat in Sas van Gent heeft de politie gister middag een hennepkwekerij op gerold. De politie trof er 220 planten aan. In Temeuzen wer den bij een kweker 270 hennep planten aangetroffen. Gouden echtparen tijdens de feestmiddag in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In het jaar van de watersnoodramp blijken er relatief veel huwelijken te zijn gesloten. Burgemeester Assel- bergs concludeerde dat gister middag tijdens een feestmid dag voor gouden echtparen in het gemeentehuis in Zierikzee aan de hand van enkele kenge tallen. Volgens zijn overzicht gaven 102 paren die nu in deze ge meente staan ingeschreven el kaar het ja-woord in 1953. In het jaar daarvoor waren dat er slechts 84. Meer dan de helft van die ruim honderd gouden echtparen gaf gehoor aan de uitnodiging van het gemeentebestuur dat met elkaar te vieren in het gemeen tehuis. Opvallend bij zo'n geanimeer de bijeenkomst was dat dorps bewoners direct bij elkaar aan schoven en er dus tafeltjes 'Bruinisse', 'Haamstede' of 'Brouwershaven' ontstaan. Asselbergs erkende dat de feestmiddag voor gouden bruidsparen min of meer uit nood is geboren. Voor de herin deling bleek het met zes ge meentebesturen geen probleem deze huwelijksjubilarissen per soonlijk te bezoeken. Maar toen de burgemeester in de eer ste week na de herindeling al drie verzoeken kreeg, begreep hij dat hij daar iets op moest vinden. Hij kreeg de oplossing aangereikt van zijn toenmalige collega Mandos in de gemeente Borsele. Sms Deze specifieke feestmiddag wordt zeer gewaardeerd. De bijeenkomst met vele leeftijds- en plaatsgenoten nodigde uit tot collectief terugblikken. De burgemeester gaf daar een foto Marijke Folkertsma fraaie voorzet toe met het voor lezen van het verhaal 'De Over- levers' over de samenleving van vijftig jaar geleden Het was een tijd waarin begrippen als cv, fax, cd, en sms nog niet bestonden Maar waarin ook zaken als wao en aow nog geïntrodu ceerd moesten worden. Het verschil tussen de seksen was bekend, maar dat er van sekse kon worden veranderd, lag nog ver in het verschiet Een nieuwe auto kostte circa twee duizend gulden, maar vrij wel niemand kon zich die per mitteren. Ook de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt droeg met zijn liedjes over houwen en trouwen en over het gezin in de jaren vijftig bij aan het be sef over wat was en hoe het is geworden. ILEWOUTSDIJK - In 't Kerk- t ran Ellesdiek in Ellewouts- ijl vindt zondag 29 februari schrikkelconcert plaats, wnvse rockbands Surrender iGrysl geven het concert. is voor het eerst dat in 't rüje een concert gegeven rordt door een rockband, laat m twee. Engel Reinhoudt, xrdinator van culturele acti vi sa in het gebouw, wil op de rnier ander publiek dan ge melijk bij de bands achter dranghekken staat met hun nziek kennis laten maken. Bei- i:bands zingen in het Zeeuws immers uit hun eigen repertoi- J? iHetuit Kattendijke afkomsti- f -Grysl treedt als eerste op. 'ama is het de beurt aan Sur fer. Het schrikkelconcert be- £om half drie. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 OX) AB zierikzee Td: 0111-454647 F»: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ^stKleemans to Pankow Esme Soesman MyBoogert (sport) centrale redactie Giationspark 28 Postbus 31 **60 aa goes <0113)315500 h«: 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl <nternet ^.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: •800-0231231 maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur Vier jaar na het gerucht makende KPMG-on- derzoek staat de gemeente Schouwen-Duiveland weer op een cruciaal punt in haar jonge geschiede nis. Ondanks de 2,1 mil joen euro kostende interne reorganisatie van toen, gaat het nog zeker niet zo als mag worden verwacht. door Marcel Modde Een op het eerste gezicht on schuldig archeologisch onder zoek heeft een boel overhoop ge haald en pijnlijk blootgelegd dat college noch raad de touw tjes strak in handen heeft. Want hoe kan het toch dat een be schikbaar budget van 52.500 eu ro na een aantal weken graven met meer dan het tienvoudige wordt overschreden? Wie heeft daar toestemming voor gege ven? Ligt de fout puur in een te ruim ambtelijk mandaat (zo ja dan vallen op dat vlak ook nog wat losse scherven te lijmen) of mag het gat van zes ton één of mogelijk zelfs meerdere wethou ders worden aangerekend? In dat laatste geval wordt een ge dwongen vertrek momenteel van- verschillende kanten be paald niet uitgesloten. Het college van burgemeester en wethouders heeft de eigen con- cerncontroler de opdracht gege ven de gang van zaken rond de financiën ng van de opgravin gen aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee te reconstrueren. Vol gende week moet de in naam en daad onafhankelijke rapportage verschijnen, al zijn er raadsle den die twijfelen of dat interne onderzoek wel zo onafhankelijk is als in dit geval zou moeten zijn. De concerncontroller ziet name lijk toe op alle interne processen en had dus misschien zelf ook bijtijds zijn vinger op deze kwes tie moeten leggen. Een apart raadsbesluit voor het beginnen van het archeologisch onderzoek is nooit genomen. Eind december vorig jaar stelde de gemeenteraad de nota bouw grondexploitatie van het ge meentelijk grondbedrijf vast. In die bijhorende begroting was het bewuste 52.500 euro grote krediet opgenomen, op basis waarvan het gespecialiseerd be drijf Archomedia uit Nieuwer- kerk aan de IJssel twee maan- den voordien al een verkennend Het college van burgemeester en wethouders heeft opdracht gegeven de gang van zaken rond de financiëring van de opgravingen aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee te reconstrueren. foto Marijke Folkertsma bodemonderzoek was begonnen. Toen bovendien bleek dat het de moeite waard was verder te gra ven, is ambtelijk toestemming gegeven door te gaan. Wethou der Ger van de Velde-de Wilde (verantwoordelijk vanuit het grondbedrijf) noch haar collega Lenny Geluk-Poortvliet zegt daarin gekend te zijn, net zo min ze geweten zouden hebben van de budgetoverschrijding Die kwam overigens 'toevallig' aan het licht in een artikel van de PZC half november vorig jaar, waarin een onderonsje werd opgetekend tussen de be leidsambtenaar van het grondbe drijf en de projectontwikkelaar die aan de Korte Nobelstraat huizen wil bouwen. Van de Velde was gealarmeerd en vroeg de betrokken ambtelij ke afdelingen om uitleg. Die moet nog steeds komen! De wet houder verzuimde echter van haar kant direct de raad te infor meren over de te verwachte bud- getoverschrijding. Een tweede gelegenheid zou zijn geweest de begrotingsbehandeling op 3 de cember. Maar ook toen nog pre fereerde het college er het zwij gen toe te doen. Zelfs bij het meest uitgelezen moment, de be handeling van de nota bouw grondexploitatie op 18 decem ber, werd met geen woord ge rept over de kwestie. Pas 2 fe bruari besloot het college de raad te informeren en werd daaropvolgend in het openbaar een vuist gemaakt door een in- analyse tern onderzoek te gelasten. De negen fracties reageerden ver bolgen dat niet eerder aan de bel was getrokken. Waarschijn lijk zeer terecht, al hebben de dames en heren volksvertegen woordigers zelf ook zitten sla pen. Niemand namelijk die een vingertje opstak toen de krant meldde over de (toen nog) vier honderdduizend euro kostende operatie. De informatieplicht van een mi nister, gedeputeerde en wethou der is een groot goed in onze de mocratie, zie de affaire rond het duur verbouwde hoofdkantoor van de uitkeringsinstantie UWV In de Zierikzeese 'Nobel- gate-affaire' spelen twee richtin gen; waarom hebben ambtena ren verzuimd hun wethouders op de hoogte te houden en waar om laten die wethouders het ver volgens op hun beurt weer afwe ten in de richting van de raad? Zowel de oppositie- als de coali tiepartijen scherpen hun messen in aanloop van de extra raads vergadering begin volgende maand over deze affaire. Duidelijk moet dan eveneens zijn wie als wethouder hoofdver antwoordelijke is; Van de Velde vanuit haar portefeuille van het grondbedrijf, of Geluk die over het verdere traject gaat zodra ruimtelijke ordening en bodem onderzoek om de hoek komen kijken. Hoe koop je bij de bevol king een gat van zes ton af in een tijd van bezuinigingen op, onder meer. accommodaties? Verschillende fracties laten doorschemeren het uiterste te zullen eisen: het vertrek van een wethouder. Maar als Geluk weg moet -het is niet de eerste keer dat ze onder vuur ligt- zal haar CDA de coali tiegenoten zeker onder druk zet ten om dan tenminste ook Van de Velde (WD) naar huis te stu ren, laat fractievoorzitter Roel van der Wekken op voorhand weten, 'want samen honderd procent verantwoordelijk' Voor de WD geldt in het omge keerde geval het zelfde uitgangs punt. Een ander scenario dat wordt geschetst, is het opstap pen van het voltallige college, dat immers als collectief heeft verzuimd de raad tijdig in te lichten. Wat bij al die overwegingen niet mag meespelen, maar zich on miskenbaar doet gelden, is het feit dat een weggestuurde wet houder recht heeft op wacht geld. Per saldo zal Schou wen-Duiveland in dat geval dus aanzienlijk meer kwijt zijn dan de zes ton aan archeologische opgravingen. En de vondsten die werden ge daan in de Korte Nobelstraat waren de investering misschien nog wel waard ook. ZIERIKZEE - Een 43-jarige automobilist uit Vlaardingen werd gistermiddag rond twaalf uur op de Schuithaven in X^erikzee aangehouden. De man reed in een auto die niet verzekerd was en waarvan de APK was verlopen. Tevens had de man geen geldig rijbewijs en reed hij met een rijontzegging. Uit een blaastest bleek dat hij onder in vloed van alcohol reed, de ademanalyse gaf aan dat hij 2,7 maal de toegestane hoeveelheid alcohol had genut tigd. De auto van de man werd gestald bij het politiebu reau en de eigenaar kreeg de nodige proces-verbalen. ZUIDDORPE - Op de Provinciale Weg in Zuiddorpe heeft woensdagavond rond acht uur een 25-jarige man uit Zwolle zijn auto total loss gereden tegen een boom. De automobilist reed door onbekende oorzaak de berm in, waarna hij tegen een boom tot stilstand kwam. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn passagier, een 28-jarige vrouw uit dezelfde woonplaats, werd met een hoofdwond voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. Zij kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. MIDDELBURG - Een 45-jarige vrouw uit Middelburg werd gistermiddag in de Lange Delft in haar woonplaats aangehouden wegens winkeldiefstal. De Middelburgse had drie gestolen kledingstukken ter waarde van 54.85 eu ro in haar tas zitten. Tevens zaten er in haar fietstassen gestolen goederen van de V&D en uit een supermarkt. De vrouw werd aangehouden en overgebracht naar het bu reau waar ze werd gehoord. Op het politiebureau beken de ze alle diefstallen Ze kreeg een winkelverbod en dag vaarding uitgereikt. THOLEN - Omroep Tholen start binnenkort met een grootscheepse donateursactie. Medewerkers van het ra diostation gaan alle dorpen langs om van deur tot deur te werven. Oud-Vossemeer is op zaterdag 28 februari als eer ste aan de beurt. Omroep Tholen zit in de problemen nu de gemeente de subsidie heeft stopgezet. Daarom iwordt een beroep gedaan op de bevolking. Momenteel heeft Om roep Tholen 148 donateurs, dat moeten er aan het eind van het jaar 375 zijn. Een donateur betaalt minimaal 9 eu ro per jaar MIDDELBURG - De Middelburgse CDA-fractie vindt dat het college van B en W maatregelen moet nemen om de plannen met de ouderenzorg beter aan de bewoners uit te leggen. Volgens de fractie wordt het beleid door mis communicatie niet goed op waarde geschat. De partij vindt dat de plannen niet goed en duidelijk zijn uitgelegd. „Wij vragen u door een goede communicatie maatregelen te treffen, zodat de onzekerheid en de verontrusting die aanwezig zijn bij een deel van onze inwoners, kunnen worden weggenomen." door Ingrid Fluibers GOES - Wethouder S. van 't Westeinde (economische zaken) van de gemeente Goes is niet bang dat de plannen voor het grootschalige evenementencom plex Zep in Middelburg de be oogde uitbreiding van de Zee landhallen zullen dwarsbomen. De Goese raadsfractie van GroenLinks maakt zich wel zor gen over de Middelburgse plan nen en stelde daarover schrifte lijke vragen die woensdagavond tijdens de vergadering van de commissie middelen door de wethouder achter gesloten deu- werden beantwoord. Van 't Westeinde is nog in onder handeling met het Brabantse concem Libéma dat onder meer het Autotron in Rosmalen, de Brabanthallen in 's Hertogen bosch, de Groenoordhallen in Leiden en de IJsselhallen in Zwolle exploiteert. Directeur D. KRUININGEN - De raadscom missies in Reimerswaal behoren tot het verleden. Een meerder heid van de gemeenteraad be sloot gisteren deze te vervangen door een themaraad en een opi niërende raad. De themaraad is bedoeld voor informatieoverdracht en presen taties. Meningsvorming of discussie zijn dan niet aan de orde. In de opiniërende raadsvergadering kunnen raad en college met el kaar van gedachten wisselen over belangrijke zaken. De uiteindelijke besluitvorming vindt plaats in 'gewone' raads vergadering. Bij de SGP-fractie leeft nog steeds de angst dat de nieuwe vergaderingen oeverloze praata vonden worden, maar deson danks ging de partij mee met het voorstel. Er komt na verloop van tijd wel een evaluatie. Uiteindelijk gingen alleen Leef baar Reimerswaal en de CDA-raadsleden Eversdijk en Jasperse niet akkoord met het nieuwe vergadersysteem. Lips van Libéma zegt desge vraagd dat zijn bedrijf drie we ken terug een 'heel concreet' plan aan de wethouder heeft ge presenteerd en dat hij - mocht de gemeente met Libéma in zee gaan - 'morgen' kan beginnen. Libéma wil de huidige Zeeland hallen renoveren en daar nieu we beursaccommodatie aan toe voegen. Verder zou het complex met 'leisure-voorzieningen' als een bioscdop, een fitness- en sau- nacentrun} en een café-restau rant moeten worden ingevuld. Libéma wil de Zeelandhallen i/i principe overnemen van de ge meente Goes, maar volgens Lips is het ook denkbaar dat zijn be drijf het nieuwe complex in erf pacht krijgt. Lips ver-wacht ui terlijk begin maart een reactie van de gemeente te ontvangen. De gemeente Middelburg en ont wikkelaar RECC uit Breukelen presenteerden ruim een week ge leden de plannen voor Zep, een grootschalig vrijetijdscentrum dat in 2006 op bedrijventerrein Mortiere geopend zou moeten worden. Behalve een filmzaal, fitnessruimte, winkels en een beautycentrum zou het nieuwe complex ruimte moeten bieden aan een hotel en een evenemen tenhal. Iets nieuws Hoewel het college van Gedepu teerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, afgelo pen zomer al liet weten dat er in Zeeland slechts ruimte is voor één evenementencomplex, is Van 't Westeinde niet beducht voor concurrentie uit Middel burg. „Wij hebben al een evene mentenhal", zegt ze „Het is dus niet een kwestie van 'wij willen iets nieuws en in Middelburg willen ze iets nieuws'. Wij heb ben hier een 'going concem' Van 't Westeinde denkt half maart de defintieve plannen voor de Zeelandhallen te kun nen presenteren. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gereformeerde kerk, 19.30 uur: Presentatie CD voor scholenproject Zambia: Lutherse kerk, 20.00 uur: Pro Musica Flamingoconcert Ruud Stoop:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35