Onderdak in zomer is probleem Vroeg taalonderwijs legt rijke basis 11 Zwembadpas oefenen op het plein Brandweer breidt uit voor rampen Twaalf jaar cel geëist voor schot op portier 14 W zoekt oplossing voor huisvesting seizoenskrachten (hooi wil oeer ruimte i Irie kandidaten W cardiologie Jeugd krijgt theater cadeau Jeugdfilms tijdens vakantie zeeuwse almanak Jack Nieuw Bisc& voor in de koektrommel. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 20 februari 2004 :gfl öjsmeSoesman SE - Het is op Schou- -ir ja-vuiveland een jaarlijks te- gerend probleem: de huisves- van seizoenskrachten. In jr zoektocht naar oplossin- Ga3r j pleit de VVD-fractie voor «plesse op dit gebied. het ,:.\\houwen-Duivelandse frac- ,~aat uitzoeken hoe elders in lland de huisvesting van sei- "iXrjarbeidskrachten is gere- [i Daarvoor gaat ze te rade j de Vereniging van Neder ige Gemeenten (VNG) en bij bestuurdersvereniging van |e:gen partij. Aanleiding zijn jiteéds terugkerende signalen x de kant van ondernemers »zich in de recreatieve - en overwante - sectoren bewe- :ook eerder deze week tijdens werkbezoek van de ©-fractie aan Renesse. Daar bij is gesproken met vertegen woordigers van de Ondernemers vereniging Renesse, Stichting Horeca Renesse en de Vereni ging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK). Om hoeveel zomerkrachten het precies gaat, is niet bekend. On dernemers proberen steeds, ie der voor zich, een oplossing voor het jaarlijks terugkerende euvel te vinden. Maar het is een gigantisch probleem, weet WD-er - zelf campinghouder - H Coomans te vertellen. Hij schat dat het aantal mensen voor wie onderdak moet worden gezocht de honderd ruimschoots overstijgt. Leegstaande Het ontbreekt aan leegstaande - en dan ook nog eens betaalbare - woningen. Het onderbrengen van werknemers op de eigen camping of in de eigen accom modatie betekent een enorme aanslag op de ruimte Boven dien roept een dergelijke aan pak allerlei twijfels op, schetst Coomans. „Tellen die eenheden mee in de exploitatievergunning en moet er voor hen ook toeris tenbelasting worden betaald?" Daar komt bij dat je als werkge ver niet alleen zorg moet dragen voor een veilig onderkomen, maar ook voor een aantrekke lijk honk. En dat niet alleen voor personeel, maar ook voor bijvoorbeeld leden van de strandreddingsbrigade die als vrijwilliger hun zomer in Zee land doorbrengen. Vooralsnog ziet de WD vooral heil in een soepele opstelling door de ge meente, bijvoorbeeld door toe te staan iets extra's weg te zetten op het eigen terrein. Permanent Een alternatief zou zijn om te in vesteren in iets collectiefs, een permanent onderkomen. Maar aangezien een dergelijke accom modatie alleen in de zomer zal worden gebruikt, lijkt dat een erg dure - vooralsnog weinig reë le - oplossing. Het probleem van de seizoensar- OES - Praktijkschool De Wis- in Goes heeft dringend be- ïfte aan betere huisvesting, [huidige onderkomens bieden pnlte weinig ruimte. ■praktijkschool telt ruim hon- sd leerlingen en is gevestigd ede Industriestraat. Vanwe- rjimtegebrek wordt er al en- jaren met een nevenvesti- ■j gewerkt. Momenteel is een i van de school onderge- acht bij het Sint Willibrord- De huisvestingswensen saangekaart bij de gemeente. (mogelijkheden voor uitbrei- ïop de huidige locatie zijn sr beperkt, zegt directeur J. der. Gemier heeft zelf al ■anders in gedachten: het hui- ROC-pand aan de J.P. totraat, dat in de loop van tjaar vrijkomt. USSINGEN - Ziekenhuis Wal kten voert gesprekken met rif hartartsen voor de opvul- 15 van de twee vacatures op - - - Marion Ligthart tussen de kinderen van peuterspeelzaal Harlekijn:„De eerste zes levensjaren zijn uiterst belangrijk voor de taalvorming bij een kind." a eerdere Belgische kandi- sat heeft afgezien van een post "ngen, zegt directeur pa- alenzorg J. van den Blink. :*il niet speculeren wanneer fiartafdelmg weer op sterkte c zijn. De zorg voor acute «^patiënten is niet verstoord, sadrukt Van den Blink. Men- 5met kritieke problemen kun- sdezelfde dag terecht, khartgeneeskunde in Vlissin- i kampt sinds oktober 2003 Rtwee vacatures. (Advertentie) NIEUW IN MIDDELBUR6 Kinderschoenen Zo betaalbare schoenmode Domplein 18 Middelburg 0118-674758 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Dat leiding geven op een peuterspeelzaal meer in houdt dan kindjes gezellig bezig houden, is wellicht algemeen be kend. Minder duidelijk is wat er tegenwoordig echt allemaal bij komt kijken: Observeren, regis treren, voor- en vroegschoolse educatie. Het zijn belangrijke za ken binnen het hedendaagse peuterspeelzaalwerk. Marion Ligthart uit Zierikzee juicht die ontwikkeling toe. Zij is leidster bij peuterspeelzaal Harlekijn en kleuterleidster bij openbare basisschool Theo Thijssen. „De eerste zes levensja ren zijn uiterst belangrijk voor de taalvorming bij een kind. Als je die slag mist, bestaat er kans op een extra achterstand", zegt Ligthart. Werkend aan beide kanten van de lijn ervaart zij de resultaten van voor- en vroeg schoolse educatie (WE). Het houdt simpelweg in dat peuters zo vroeg mogelijk leren taal te gebruiken om te communiceren. Die lijn wordt voortgezet bij de kleuters op de basisschool. De taaiprogramma's binnen het WE bieden legio mogelijkhe den. Zo waren de peuters van Harle kijn de afgelopen weken druk in de weer met 'kleding'. De juf ge bruikt in de grote kring een zo geheten knieboek. Ze heeft dan een standaard met voorleesboek op haar schoot met de tekst naar zich toe en de illustratie over haar knieën naar beneden hangend zodat de peuters het plaatje )goed kunnen zien. Ze leest voor uit Puk en Co. Puk pakt zijn koffertje in om te gaan logeren. Hij doet er een heel gro te knuffel in. De peuters zullen daarop reage ren, want in de kleine kringge sprekjes hebben ze al geleerd dat er ook een pyjama en een tandenborstel en een wekker bij moet en ze dus beter een kleine knuffel kunnen meenemen. Spiegelen In diezelfde weken zijn de kleu ters bij de Theo Thijssenschool met kleding bezig. 'Geen twee dezelfden' heet hun project. Ze leren heel veel begrippen over spiegelen, dus jezelf bekijken in een spiegel, in het water, in een ruit of in aluminiumfolie, maar ook spiegelen in de zin van el kaar nadoen. Zo zijn er veel meer mogelijkheden met de taai programma's. In het verlengde daarvan krijgen peuters en kleu ters bij toerbeurt ook een koffer tje of rugzakje met een voorlees boek mee naar huis. Tenminste als een ouder daaraan wil mee werken. Het betekent dat er moet worden voorgelezen en het boek ook nog eens beoordeeld moet worden. Ligthart zegt nog nooit 'nee' van een ouder te heb ben gehoord. Een nieuwe ver worvenheid uit eerdere WE-projecten bij peuterspeel zalen in Oosterland en Nieuwer- kerk is het Pravoo-systeem: het peuter registratie- en volgsys teem. Daarin wordt vastgelegd hoe het kind van amper tweeënhalf zich bij zijn komst op de peuter speelzaal manifesteert, hoe hij afscheid neemt van degene die hem brengt, hoe hij speelt (steeds hetzelfde of juist wisse lend spelmateriaal), hoe hij wel of niet meedoet in de groep, hoe vlot het gaat met het handen wassen of zijn jas aantrekken en hoe het kind zich in de loop van anderhalf jaar ontwikkelt Scepsis Ligthart erkent zelf aanvanke lijk enige scepsis te hebben ge had over zoveel observatie. Maar die aarzeling is inmiddels verdwenen. Zij somt de voorde len op: observeren deed je als leidster altijd al. Het kind zelf merkt daar niks van. De bevin dingen worden nu geregistreerd en het Pravoo-systeem biedt ad viezen om blokkades of pro bleempjes bij de peuters te ver helpen. Bovendien biedt het een bruikbare indicatie van het kind bij de overstap van peuter speelzaal naar basisschool. Directeur C. van de Vliet van de Stichting Peuterspeelzalen heeft met succes bepleit dit re gistratie- en volgsysteem uit de WE-projecten te halen, zodat het niet meer afhankelijk is van specifieke subsidies en dus op al le elf peuterspeelzalen in de ge meente kan worden gebruikt. In middels wordt er volop mee ge werkt. Overigens altijd onder voorbe houd dat de ouders schriftelijk toestemming hebben verleend voor dit intensief in de gaten houden van hun peuter. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met zwaaiende ar men springen leerlingen van de Theo Thijssenschool over het plein, zoekend naar een manier om snel vooruit te komen. Jaren nadat de naamgever van de Zie- rikzeese school de 'zwembad pas' bedacht, komt dat verzinsel uit zijn verhaal Kees de jongen weer helemaal tot leven. Eerst wat terughoudend maar steeds overtuigender leggen een dikke twintig leerlingen al sprin gende een parcours af. Zij base ren zich op de hints die juf Dieuwke Parlevliet ze zojuist heeft gegeven. De nog altijd veelbesproken zwembadpas is een loopje dat Kees Bakels - ofwel Kees de jon gen - uitknobbelt in zijn fanta sieën over gymnastiek. En waar door de jongens - al lo pende van school naar zwembad - wedstrijdjes in worden gehou den. Theo Thijssen is bedenker Leerlingen van de Theo Thijssenschool in Zierikzee leggen sprin gend een parcours af. foto Marijke Folkertsma van het in 1923 in boek versche nen verhaal De basis ervan lag in een vanaf 1908 door Thijssen in een onderwijsblad geschre ven feuilleton. Niet zo gek dus dat er op de ge lijknamige school in Zierikzee eens aandacht aan hem wordt besteed. Directe aanleiding is de in no vember uitgekomen film Kees de jongen. Met hulp van de ex ploitanten van het Zierikzeese filmtheater fiZi werd gistera vond een speciale vertoning van de film voor de leerlingen van groep zeven en acht ingelast. Maar daar stopte de aandacht niet. Groepsleerkracht Hans Schreurs vertelde voorafgaand aan de film wie Theo Thijssen (1879-1943) was en in welke tijd de schrijver, onderwijzer en poli ticus nu eigenlijk precies leefde. Een duik in het verleden zonder saai te zijn en dat lijkt vooral Leon uit groep 7 („ik ben allang blij als we geen geschiedenisles krijgen") wel prettig te vinden. Samen met groepsgenoten Sven en Anton geeft Leon op eigen wijze invulling aan de welbeken de pas. „Het is een beetje als schaatsen", filosoferen zij. Ze zijn als tweede aan de beurt om hun kunsten te vertonen. Verdeeld over vier groepen la ten de kinderen hun bedenksels aan elkaar zien. Van commen taar voorzien door meester Hans en juffrouw Dieuwke. beid heeft ook de aandacht van de FOS, Federatie van Onderne mersverenigingen Schou- wen-Duiveland. Deze organisatie werkt samen met de gemeente aan de opzet van een proefproject, dat ernaar streeft seizoensgebonden vacatu res in te vullen door het inzetten van mensen met een bijstands uitkering. In eerste instantie wordt ge dacht aan zes personen, woon achtig in de gemeente Schou- wen-Duiveland. door Frank de Klerk DEN HAAG - Het lacherige ge drag van de schutter op de por tier van het Vlissingse Café Na tionaal wekte gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechts hof de ergernis bij aanklaagster A. Kaptein. „Er wordt weer gela chen maar ik heb geen lol", zei de aanklaagster. „Er is niets te lachen over deze man, die bijna een portier heeft afgeknald en daar niets zinnigs over weet te zeggen". De aanklaagster zei zich ernstig zorgen te maken over de Vlissin- ger, die al over een ruim straf blad beschikt met een overval, verkrachting en nu een schiet partij. ,Het komt niet vaak voor dat een verdachte, die in de maat schappij alles mee heeft, op de gekste momenten in de fout gaat", zei de aanklaagster. „Ik constateer een tweespalt tussen een aardige jongen en een ui terst gevaarlijk persoon". Kaptein zag geen andere oplos sing dan de Vlissinger ter be scherming van de samenleving voor lange tijd op te sluiten. Zij eiste een celstraf van twaalf jaar. Dat is aanzienlijk meer dan de acht jaar gevangenis straf, die de man door de recht bank in Middelburg kreeg opge legd voor het schot, dat de por tier in de borst raakte. De Vlis singer haalde de trekker over na dat de portier hem niet wilde binnenlaten. De Vlissinger reageerde verbol gen op de eis omdat hij zijn eer dere veroordeling al te lang vindt. „Zij doet er nog een schep je boven op", zei de man. „Ik ben al zwart en wordt nog zwar ter gemaakt". De man vreest dat zijn beroep en relatie zwaar zullen lijden door een langdurig verblijf in de gevangenis. Bang Het slachtoffer is na het schot zo bang geworden dat hij niet meer als portier durft te wer ken. Naast de geestelijke schade kan de man, een beroepsmili tair, zijn stem niet meer nor maal gebruiken. Voor dit leed kreeg hij door de rechtbank een smartengeld van 7500 euro toe gewezen. Als het aan de aan klaagster ligt, wordt de Vlissin ger ook in hoger beroep tot beta ling van dit bedrag veroordeeld. De man zei onder invloed van al cohol en een xtc-pil te hebben geschoten. „Het was niet de be doeling maar ik was onder in vloed", gaf de Vlissinger als ex cuus. Dat kwam hem op een re primande van raadsheer A. Hor- stink te staan. „Uw vriendin heeft groot gelijk als zij zegt dat u dit spul niet meer moet gebrui ken. Had zij u die avond maar aan de tafelpoot vastgebonden Uitspraak over twee weken. GOES - Leerlingen van de bre de school Symfonie in de Goese nieuwbouwwijk Ouverture wer den gisteren vermaakt met thea ter. Symfonie omvat zowel basis school De Zuidwesthoek als de Prinses Beatrixschool. De leer lingen kregen woensdag en giste ren het project l'Anatome voor geschoteld, dat wordt uitge voerd door beeldend mu ziektheater Het Bedrijf v/h van Rob Maaskant. Het project heeft als doel kinderen uit het basisonderwijs op een speelse manier kennis te laten maken met de wereld van de fantasie De voorstelling was een cadeau van het bedrijf Proverko Ont wikkeling. Die realiseert in de nieuwbouwwijk momenteel en kele tientallen woningen en be sloot als gebaar iets te doen voor de school. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers MIDDELBURG - De regionale brandweer Zeeland breidt uit om beter te kunnen inspelen op de bestrijding van rampen. Zij heeft daarvoor ongeveer 375.000 euro, vooral rijksgel- den, tot haar beschikking. Dat deelde de voorzitter van de regionale brandweer, de Vlis singse burgemeester A. van Dok-van Weele mee. Het dagelijks bestuur van de brandweer maakte gisteren ook bekend dat het F. Capteijn als opvolger van brandweercom mandant W. van Leersum wil be noemen. Het algemeen bestuur moet nog zijn fiat geven. Van Leersum gaat binnenkort met vervroegd pensioen.. Capteijn, die benoemd wordt tot algemeen directeur, begint op 1 juni. Hij zal ook de leiding heb ben over de regionale hulpverle ningsdienst, waarin de Centrale Post Ambulance, de Regionale Ambulance Voorziening en de Geneeskundige Hulp bij Onge vallen en Rampen (GHOR) zijn betrokken. Momenteel is Capteijn werkzaam als project leider van de intergemeentelijke brandweer Parkstad-Limburg. Volgens Van Dok is de uitbrei ding van de regionale brand weer geen overbodige luxe. „We wonen in een risicovolle omge ving met relatief veel gevaarlij ke bedrijven." De regionale brandweer brengt risico-analyses in kaart, en maakt bestrijdings- en hulpver leningsplannen. „De rampen plannen van de gemeenten zijn bijgewerkt, maar moeten ak- tueel worden gehouden." De brandweer zal zich meer dan voorheen moeten richten op ram penbestrijding. De meuwe mede werkers krijgen te maken met de brandweertaken: crisisbe heersing, zware ongevallen en gevaarlijk^ stoffen. BRUINISSE - De Bruse CJV pre senteert woensdag twee films voor de jeugd. In de middag wordt voor alle leeftijden Pippi Langkous ge draaid. Deze film begint om 14.00 uur. Voor kinderen vanaf 8 jaar is om 19.00 uur de film Pietje Bell te zien. (advertentie) schoenen voor GROTE maten ST ADRIAANSTRAAT 5 GOES Ze leidt sinds geruime, tijd het bestaan van - zoals dat te genwoordig heet - een single. Doorgaans voelt ze zich daar wel bij; ze proeft volop van de geneugten die het bestaan biedt aan mensen die zich niet gebonden weten aan een levenspartner: ze doet en laat wat ze wil, hoeft aan niemand verantwoording af te leggen. Er zijn echter van die momen ten, dat ze zich wél geketend zou willen weten. Dat ze - bij een mooie jankfilm op de tv - iemand naast zich op de bank had; dat ze - als de wind kil om het huis blaast - iemand had om zich aan te warmen. Een nieuw lederen jack heeft ze zich aangeschaft. En dat staat haar, zeker in combina tie met een strakke spijker pantalon en een fraaie trui, zéér goed. Dat weet ze zelf ook. Want het is haar niet ontgaan dat manvolk haar met een blik vol begeerte nastaart als zij in haar nieuwe jack passeert. Zij geniet daar ten volle van: „Dit jack is beter dan het al lerbeste relatiebemiddelings bureau." is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen :;p Mi.;; i::io'maif; TlRp nl n - Mieii'.Vv 'jctipt voor i1 de umeke combinatie van een krokant koekje f *wukkeli|ke toplaag is er nu ook voor in de koektrommel! tsftftve verpakking met 12 koekjes in één Iroy. Kies je favoriete krokante koekje Dckende smook van Mars, Twix of M&M's Drie overheerlijke smaken die i® *on dit koek|e bliift gemeten, 's Middogs bij de thee met vriendinnen, ■ds van school komen of lekker 's avonds na net eten bij de koffie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33