Nobelgate slaat bres in gemeente MINI KRANT PZC HulpOm zorg ik zelf voor! Veere krijgt gelijk in kwestie tweede huis m nu I Geen pardon voor leutverstoorders Sas Gemeenten weigeren dictaat provincie bij ruimtelijk beleid Drie kandidaten voor vacatures cardiologie weekenddiensten Rockconcert in Kerkje Ellesdiek 2e HANDS BOEKENBEURS KRABBENDIJKE! Met ANGO kom je tot je recht! Q_ vrijdag 20 februari 2004 bl| Vier jaar na het gerucht makende KPMG-on- derzoek staat de gemeen te Schouwen-Duiveland weer op een cruciaal punt in haar jonge geschiede nis. Ondanks de 2,1 mil joen euro kostende inter ne reorganisatie van toen, gaat het nog zeker niet zo als mag worden ver wacht. door Marcel Modde Een op het eerste gezicht on schuldig archeologisch on derzoek heeft een boel overhoop gehaald en pijnlijk blootgelegd dat college noch raad de touw tjes strak in handen heeft. Want hoe kan het toch dat een be schikbaar budget van 52.500 eu ro na een aantal weken graven met meer dan het tienvoudige wordt overschreden? Wie heeft daar toestemming voor gege ven? Ligt de fout puur in een te ruim ambtelijk mandaat (zo ja dan vallen op dat vlak ook nog wat losse scherven te lijmen) of mag het gat van zes ton één of mogelijk zelfs meerdere wethou ders worden aangerekend? In dat laatste geval wordt een ge dwongen vertrek momenteel van verschillende kanten be paald niet uitgesloten. Het college van burgemeester en wethouders heeft de eigen con- cerncontroler de opdracht gege ven de gang van zaken rond de financiëring van de opgravin gen aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee te reconstrueren. Vol gende week moet de in naam en daad onafhankelijke rapportage verschijnen, al zijn er raadsle den die twijfelen of dat interne onderzoek wel zo onafhankelijk is als in dit geval zou moeten zijn. De concerncontroller ziet name lijk toe op alle interne processen en had dus misschien zelf ook bijtijds zijn vinger op deze kwes tie moeten leggen. Een apart raadsbesluit voor het beginnen van het archeologisch onderzoek is nooit genomen. Eind december vorig jaar stelde de gemeenteraad de nota bouw grondexploitatie van het ge meentelijk grondbedrijf vast. In die bijhorende begroting was het bewuste 52.500 euro grote krediet opgenomen, op basis waarvan het gespecialiseerd be drijf Archomedia uit Nieuwer- kerk aan de IJssel twee maan den voordien al een verkennend bodemonderzoek was begonnen. Toen bovendien bleek dat het de moeite waard was verder te gra ven, is ambtelijk toestemming gegeven door te gaan. Wethou der Ger van de Velde-de Wilde (verantwoordelijk vanuit het grondbedrijf) noch haar collega Lenny Geluk-Poortvliet zegt daarin gekend te zijn, net zo min ze geweten zouden hebben van de budge- toverschrij- ding. Die analyse kwam overi- gens 'toeval lig' aan het licht in een artikel van de PZC half november vorig jaar, waarin een onderonsje werd opgetekend tussen de be leidsambtenaar van het grondbe drijf en de projectontwikkelaar die aan de Korte Nobelstraat huizen wil bouwen. Van de Velde was gealarmeerd en vroeg de betrokken ambtelij ke afdelingen om uitleg. Die moet nog steeds komen! De wet houder verzuimde echter van haar kant direct de raad te infor meren over de te verwachte bud getoverschrij ding. Een tweede gele genheid zou zijn geweest de begrotingsbehandeling op 3 december. Maar ook toen nog prefereerde het college er het zwijgen toe te doen. Zelfs bij het meest uitgelezen moment, de be handeling van de nota bouw grondexploitatie op 18 decem ber, werd met geen woord ge rept over de kwestie. Pas 2 fe bruari besloot het college de raad te informeren en werd daaropvolgend in het openbaar een vuist gemaakt door een in tern onderzoek te gelasten. De negen fracties reageerden ver bolgen dat niet eerder aan de bel was getrokken. Waarschijn lijk zeer terecht, al hebben de dames en heren volksvertegen woordigers zelf ook zitten sla pen. Niemand namelijk die een vingertje opstak toen de krant meldde over de (toen nog) vier honderdduizend euro kostende operatie. De informatieplicht van een mi nister, gedeputeerde en wethou der is een groot goed in onze de mocratie, zie de affaire rond het duur verbouwde hoofdkantoor van de uitkeringsinstantie II—«eekmuhhu. Het college van burgemeester en wethouders heeft opdracht gegeven de gang van zaken rond de financiëring van de opgravingen aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee te reconstrueren. foto Marijke Folkertsma UWV. In de Zierikzeese 'Nobel- gate-affaire' spelen twee richtin gen: waarom hebben ambtena ren verzuimd hun wethouders op de hoogte te houden en waar om laten die wethouders het ver volgens op hun beurt weer afwe ten in de richting van de raad? Zowel de oppositie- als de coali tiepartijen scherpen hun messen in aanloop van de extra raads vergadering begin volgende maand over deze affaire. Duidelijk moet dan eveneens zijn wie als wethouder hoofdver antwoordelijke is: Van de Velde vanuit haar portefeuille van het grondbedrijf, of Geluk die over het verdere traject gaat zodra ruimtelijke ordening en bodem onderzoek om de hoek komen kijken. Hoe koop je bij de bevol king een gat van zes ton af in een tijd van bezuinigingen op, onder meer, accommodaties? Verschillende fracties laten doorschemeren het uiterste te zullen eisen: het vertrek van een wethouder. Maar als Geluk weg moet -het is niet de eerste keer dat ze onder vuur ligt- zal haar CDA de coali tiegenoten zeker onder druk zet ten om dan tenminste ook Van de Velde (WD) naar huis te stu ren, laat fractievoorzitter Roel van der Wekken op voorhand weten, 'want samen honderd procent verantwoordelijk'. Voor de WD geldt in het omge keerde geval het zelfde uitgangs punt. Een ander scenario dat wordt geschetst, is het opstap pen van het voltallige college, dat immers als collectief heeft verzuimd de raad tijdig in te lichten. Wat bij al die overwegingen niet mag meespelen, maar zich on miskenbaar doet gelden, is het feit dat een weggestuurde wet houder recht heeft op wacht geld. Per saldo zal Schouwen-Duive land in dat geval dus aanzien lijk meer kwijt zijn dan de zes ton aan archeologische opgra vingen. En de vondsten die wer den gedaan in de Korte Nobelst raat waren de investering mis schien nog wel waard ook. VEERE - De familie Bessem mag de woning aan de West straat in Domburg niet als re creatiewoning gebruiken. Dat heeft de bestuursrechter in Mid delburg besloten. Er dreigt een dwangsom als het gebruik van het pand als tweede woning niet wordt gestaakt De rechter deed deze week uit spraak in de zaak die draait om een woning in Domburg. De fa milie Bessem uit Heemstede kocht deze woning om het als re creatiewoning te gebruiken. jU ,s t mee eens. Voor het centrum,* Domburg geldt immers eer, V bruiksverordening en dia- staat dat de woning in een 'Z bied ligt waar geen recreatief *1 ningen zijn toegestaan. De gemeente Veere eiste a maart vorig jaar dat de woniy 8-1 niet langer als zodanig werd 2 ft bruikt. t De eigenaars waren het cae niet mee eens en trachtten besluit ongedaan te krijgen. ft zaterdag 21 en zondag 22 februari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden s Gravenpoiderseweg 114b, Goes, tel 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur Patiënten van huisartsenpraktijk dr J A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland F.K. Wiersum, Prunusstraat 42, 's-Gra- venpolder, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: M.A.R. v.d. Boomgaard, tel. (0113) 228866 Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P C. Stokman, 's Gravenpoiderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L ;iie ;C Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756 Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging Allévo. Voor Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholenën St. Philipsland via tel. (0113) 249111 Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20 00-zon 20.00 uur M.Stroo, tel 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom. Pa- .lm raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Voor geheel Tholen van zat. 08.00-tw 24 00 uur. P Schoenmakers, Grote Kerkstraat28. Steenbergen, tel. 0167 564942 Spreekuur zat. en zon. van 17.00-1730 Dierenartsen Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekenfl- spreekuurop Kalfsdamseweg2te Poort vliet. Zat, van 8.30-9.00 uur en in Tho len van 11.00-12,00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. Tholen en St. Philipsland Tel. (0113) 249111. door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Carnavals vierders die in Sas van Gent vechten, een mes hij zich dra gen, alcohol drinken op straat of op andere wijze overlast ver oorzaken, krijgen een tijdelijk verblijfsverbod voor het Sasse centrum en omgeving. Het lik-op-stuk-beleid, dat twee jaar geleden werd inge voerd, bevalt leutmakers, poli tie en bestuurders zo goed dat het dit jaar wordt gecontinu eerd. Tijdens de carnavalsdagen (vandaag tot en met dinsdag) kunnen onverlaten die de feest vreugde verstoren, tijdelijk uit het centrum en De Vlaanderen en omgeving worden verwij derd. De horecabedrijven moeten - net als tijdens vorige leutvierin- gen - tussen 1.00 en 5.00 uur hun deuren sluiten. Met de ver- blijfsontzegging en andere tijde lijke aanscherpingen van de plaatselijke verordening kan de politie snel optreden. De politie heeft het werkplan voor de car navalsviering deze week al klaar, bleek tijdens de vergade ring van de commissie bestuur en middelen. door Rolf Bosboom GOES - De Bevelanden zijn heel goed in staat hun eigen boontjes te doppen. De provin cie inoet daarom het ruimtelijk beleid zo veel mogelijk aan de re gio overlaten. Die boodschap droeg J. te Veld huis, voorzitter van het Bestuur lijk Platform De Bevelanden, gisteren uit tijdens een mini-con ferentie in Goes. Op die bijeen komst, op touw gezet door de provincie, konden de Zeeuwse gemeenten hun ideeën naar vo ren brengen over het Omgevings plan Zeeland. Dat vervangt in 2006 het Streekplan van de pro vincie. De vijf Bevelandse gemeenten werken momenteel gezamenlijk aan een toekomstvisie op het ge bied van wonen, werken en re creëren. Deze Regiovisie moet medio volgend jaar gereed zijn. Te Veldhuis drong er gisteren op aan de bal zo veel mogelijk bij de gemeenten te leggen Dat betekent dat het Omgevings plan zich zou moeten beperken tot de hoofdlijnen van provincia le ontwikkelingen en dus geen bestemmingsplan voor Zeeland zou moeten worden. De uitwer king en de invulling van het ruimtelijk beleid zouden, waar mogelijk, in de regio en bij de ge meenten dienen te liggen. Het Omgevingsplan moet, wat de voorzitter van het Beveland se platform betreft, vooral een aantal toekomstscenario's bevat ten. Zo zou het duidelijk moeten maken wat het doorgaan van de Westerschelde Container Termi nal (WCT) betekent voor bijvoor beeld de werkgelegenheid en de woningbouw in de regio. Maar ook zou erin moeten staan wat de gevolgen zijn als de WCT defi nitief afketst. Wordt er dan bij voorbeeld gekeken naar de mo gelijkheid van andere grootscha lige knooppunten voor trans port en distributie? Te Veldhuis zou verder meer wil len weten over wat de provincie wil met het stedennetwerk dat Vlissingen, Middelburg, Goes en Temeuzen vormen. Levert dat extra woningbouwmogelijkhe- den en bijbehorende gelden op? Die inkomsten mogen in elk ge val niet aan Goes voorbij gaan. Het Bestuurlijk Platform is van mening dat gemeenten vooral zelf moeten bepalen in hoeverre dorpen kunnen uitbreiden en wat het dorpseigen karakter van een kern bepaalt. Dat leidt tot 'bouwen op maat'. Boeren Te Veldhuis vroeg ook aandacht voor het beheer van het platte land. Boeren zouden in de gele genheid moeten worden gesteld dat te blijven doen. De provin cie dient er verder over na te denken wat er moet gebeuren als boeren daar niet meer toe in staat zijn. Het Omgevingsplan zou verder moeten ingaan op de ontwikkeling van recreatie en toerisme, ook buiten de kustge bieden. Te Veldhuis ziet daar voor ook op de Bevelanden vol doende mogelijkheden, mits de omgeving zo aantrekkelijk mo gelijk wordt gehouden. ELLEWOUTSDIJK - In t Kerk je van Ellesdiek in Ellewouts- dijk vindt zondag 29 februari een schrikkelconcert plaats. Zeeuwse rockbands Surrender en Grysl geven het concert. Het is voor het eerst dat in 't Kerkje een concert gegeven wordt door een rockband, laat staan twee. Engel Reinhoudt, coördinator van culturele activi teiten in het gebouw, wil op de ze manier ander publiek dan ge bruikelijk bij de bands achter de dranghekken staat met hun muziek kennis laten maken. Dat past in het streven van 't Kerkje om cultuur uit eigen streek te brengen. „Er is ook brede aan dacht voor", vertelt hij „Ik zie toch al een gemengd publiek. Ouders met kinderen, maar ook de wat oudere mensen hebben al interesse getoond." Beide bands zingen in het Zeeuws nummers uit hun eigen repertoi re. Dat gaat doorgaans niet ge paard met een zacht volume. „Het zal wel flink schudden in 't Kerkje", geeft Reinhoudt la chend toe. De rockbands spelen waarschijnlijk akoestisch. Het uit Kattendijke afkomstige Grysl treedt als eerste op. Ze spelen wat ze zelf noemen 'caba- rock' en brachten vorig jaar hun eerste cd uit. Na een korte pau ze maakt Surrender de rest van de middag vol. De formatie speelde aanvankelijk alleen En gelstalige nummers. Positieve reacties op voor de grap gemaak te nummers in het dialect zorg de ervoor dat de band Engels liet voor wat het was en over stapte op streektaal. Het schrik kelconcert begint om half drie door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ziekenhuis Wal cheren voert gesprekken met drie hartartsen voor de opvul ling van de twee vacatures op cardiologie. Een eerdere Bel gische kandidaat heeft afgezien van een post in Vlissingen, zegt directeur patiëntenzorg J. van den Blink. Hij wil niet speculeren wanneer de hartafdeling van het zieken huis in Vlissingen weer op sterk te kan zijn. De zorg voor acute hartpatiënten is niet verstoord, benadrukt Van den Blink. Men sen met kritieke problemen kun nen dezelfde dag terecht. De hartgeneeskunde in Vlissin gen kampt sinds oktober 2003 met twee vacatures. De twee res terende cardiologen in het Vlis- singse ziekenhuis bemannen sindsdien de praktijk om beur ten. Zij worden één dag per week bijgestaan door een cardio loog van het Antwerpse universi taire ziekenhuis die catheterisa- ties uitvoert in Vlissingen. Zie kenhuis Walcheren heeft sinds de voorgaande cardiologiecrisis in 2001 een nauwe samenwer king in hartgeneeskunde met Antwerpen. De wachtlijsten in de polikli niek vallen gezien de situatie mee. Er is zelfs wat op ingelo pen, stelt Van den Blink. De poli kliniek draait op zeventig pro cent, schat hij. Met behulp van gespecialiseer de verpleegkundigen worden zo veel mogelijk controlepatiënten gezien. Afgelopen najaar dreigden de wachtlijsten voor poliklinisch bezoek volgens de gegevens van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen de drie maanden te overschrijden. De NVZ-lijst per februari geeft voor de Vlis- singse polikliniek een wachttijd van vijf weken, één week meer dan in Temeuzen en twee meer dan in Goes. Voor dagbehande ling meldt de NVZ-lijst in Vlis singen een wachttijd van acht weken. De ziekenhuizen in West-Bra bant hebben voor cardiologie al lemaal langere wachttijden in de NVZ-lijst staan. STICHTING WIL vrijwilligersorganisatie Turfkaai 29. 4331 JV Middelburg, 0118-629046/641535 Voorlichting op za. 28 februari van 14-17 uur Thema: "Waarom praten? '1 gaat vanzelf wel over. Nee dus" Schouwburg in Middelburg. Toegang gratis De voorlichtingsmiddag is bedoeld voor mensen, die meer wil len welen over (seksueel) geweld, over de hulpverlening aan slachtoffers. Het is niet zo, dat er op al uw vragen antwoord zal worden gegeven, maar u zult zeker meer inzicht krijgen in de problematiek van (seksueel) geweld door te luisteren naar (ex)cliënten. medewerkers en deskundigen drs. M. A. van der Fccn. eerstelijns GZ-psycholoog en N van der Feen, fysiothe rapeut). Voor aspirant vrijwilligers een goede gelegenheid om zich op de problematiek te oriënteren. Stichting WIL is geba seerd op een christelijke visie op hulp. Zaterdag 21 februari 2004 in Calvijn College Kerkpolder 50, gebouw LBO Aanvang 10.00-16.00 uur. Enorme sortering theologie-, preken-, geschiedenis-, kinder- en jeugdboeken, (Chr.) romans, hobby enz. enz. Toegang gratis za. 28 feb 20.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG JAZZKWARTET I\I0 CAN DO Arend Niks drums, Wolter Wierbos trombone, Frans Vermeerssen tenor sopraansax, Mischa Kool bas, Guus Janssen piano (gast) toegang 10,- donateur nieuwe MUZIEK 8, za. 13 mrt 19.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG DE ZES WINDEN met UIT WELKE HOEK met gasten: Guus Janssen piano, Wilbert de Joode bas, Francis B. Quartet (Mifune Tsuji viool Heleen Hulst viool Lorre Lynn Trytten altviool Pascale Went cello), Mola Sylla xalam, John Engels slagwerk, Arnold Dooyeweerd bas en William Parker bas toegang 10,- donateur nieuwe MUZIEK 8,- di. 16 maart 19.30 uur 00STKERK MIDDELBURG CANTO 0STINAT0 SIMEON TEN HOLT door de pianisten Gerard Bouwhuis, Cees van Zeeland, Ellen Corver en Sepp Grotenhuis toegang 17,50, donateur nieuwe MUZIEK 6 15.- za. 10 april 15.00 uur GROTE KERK VEERE MATTHAUS PASSION J.S. BACH Holland Boys Choir, Netherlands Bach Collegium en solisten. Dirigent Pieter Jan Leusink toegang 35, vier kaarten voor 120 via giro 5600435 Stichting Nieuwe Muziek Zeeland telefoon: 0118-632650 email: nmzld@zeelandnet.nl www.nieuwe-muziek.nl Donateur NM 2004 15 via giro 5600435 Steun bij rouw Humanitas en Humanistisch Verbond U heeft een dierbare verloren. U wilt graag eens met iemand praten? Dat kan. Maak eens een afspraak met een vrijwilliger van humanitas. Die kan goed luisteren en met u meedenken. Terugkijkenstilstaanmeezoeken naar een nieuwe toekomst. U kunt ook deelnemen aan groepsgesprekken Voor meer informatie en oe folder kunt u 06 - 20 60 14 85 bellen Voetbalvereniging v.v. Luctor '88 uit Heinkenszand is voor volgend seizoen op zoek naar TRAINERS voor de hogere jeugdelftallen. Reacties t.a.v. de jeugdcoordinator A de Jonge, tel. 0113-563400 "Volgens de vernieuwde AWBZ moet je die zorg en hulp krijgen die bij je past. Niet alleen thuis, maar ook op ye werk, op school of waar je maar wilt. Maar dan moet je wel je rechten kennen. Dus ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingteruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontactKom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl info@ango nl wat wij je nog wilde vragen Dr geef je ons een kans! J» lorgi ervoo UJn omjjvtnt «o mdm t«o<*tfn«t<Jnort i nierdonor ja/nee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32