Kritiek op samenwerking havens PZC PZC Tarbotkweker Fish Farm failliet Huisvesting is niet eerste zorg van UW V-mede werkers Goes Bouw van windpark voor Belgische kust komt stap dichterbij Te weinig woningen voor statushouders en toch staan ze leeg Directeur Multraship roept op tot beëindiging verstandshuwelijkmet Rotterdam illegalen bij tuinder aangehouden 15 longen met valse itrippenkaart Man bekent ontucht met kinderen Pietje Bell komt naar Vlissingen Methadon verloren 0800 - 0231 231 (GRATIS) ■virRen Jansen VEELTJE JANS - I)e Zeeuwse uvtns moeten zo snel mogelijk ^verstandshuwelijk met Rot- pdam beëindigen. Antwerpen i s de natuurlijke partner van |K|and Seaports, niet Rotter- jan. Die stad is er volgens C. a ^iier. directeur van sleep- en s tfgingsbedrijf Multraship uit u 'tmeuzen. alleen maar op uit Ja de samenwerking met de Zeeuwse havens haar eigen be- «<en veilig te stellen. belangen van Antwerpen en t havens van Vlissingen-Oost de Zeeuws-Vlaamse kanaal- Jee komen duidelijk overeen, jjoogde Muller gisteren op et;e Jans tijdens een studie- eenkomst over de toekomst ïi de Zeeuwse havens. Muller as uitgenodigd om een inlei- «g te verzorgen over creativi- £t"en en innovatie in de mari ne sector in het algemeen en ra de mede door Multraship bikkelde carrouselsleepboot het bijzonder Hij maakte pawel gebruik van de gelegen- ad om zijn mening te geven -,erde havensamen werking. Lller zei te vrezen dat de be dingen over de toekomst van t Zeeuwse havens in Rotter- jE zullen worden genomen, ïat goed is voor Rotterdam, ::eftnog niet altijd goed te zijn cor Zeeland." Hij pleitte dan ïi voor een zelfstandigere rol vrijdag 20 februari 2004 van Zeeland Seaports. In zekere zin kreeg Muller gelijk van de Rotterdamse havenhoog leraar H. Welters die eerder het woord voerde. Die zag de Zeeuwse havens en Antwerpen als één cluster. In de discussie over de Wester- schelde Container Terminal (WCT) is menigmaal de vergelij king getrokken met de Ceres Terminal in Amsterdam, die een kwijnend bestaan leidt. Volgens Welters gaat dat niet op Het grote verschil is dat Zeeland Seaport met de beoogde exploi tant Hesse Noord Natie over een sterke partner beschikt. De Am sterdamse containerterminal heeft die niet. Bovendien zijn de binnenvaartverbindingen van de Ceres Terminal volgens Wel ters 'dramatisch slecht'. De bin- nenvaartmogelijkheden van de WCT zijn daartegen uitstekend. Dat geldt overigens, voegde hij eraan toe, ook voor die van Rot terdam en Antwerpen. Weitere merkte op dat de Zeeuw se havens geen eigen achterland hebben. Ze delen dat met Rotter dam en Antwerpen en het kan lastig zijn zulke sterke concur renten trafiek afhandig te ma ken. Oud-burgemeester, -gedeputeer de en -havenschapsbestuurder R. Barbé legde de toegevoegde waarde uit van het samenwer kingsverband van de haven van Rotterdam met Zeeland Seaports, de Exploitatiemaat schappij Schelde Maas (ESM). In de raad van commissarissen daarvan is hij een van de Zeeuw se vertegenwoordigers. Hij wees erop dat de Zeeuwse havens na het uittreden van het Rijk uit de havenschappen niet meer over een directe entree in Den Haag beschikten. „Vanuit Zeeland kun je niet zo makkelijk de deur plat lopen op plekken waar dat op een gegeven moment gewenst is of regelmatig je gezicht laten zien op recepties. Die functie heeft Rotterdam heel goed voor ons waargenomen." Barbé vertelde dat hij in het ver leden menigmaal via de krant een meningsverschil met com missaris van de koningin W. van Gelder had uitgevochten. Hij zette die goede gewoonte voort. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie begin dit jaar was Van Gelder ingegaan op de Europese milieuregels: de Vo gel- en de Habitatrichtlijn. De commissaris vond deze regels een mooi voorbeeld van de Ne derlandse invloed op het Europe se beleid. Barbé toonde zich veel minder te spreken over deze milieuricht lijnen. „We hebben een funda mentele fout gemaakt door ze van toepassing te verklaren op de Westerschelde", merkte hij op. 1ERNEUZEN - In Terneuzen is pstermorgen een achttienjarige woner van de gemeente Sluis nagehouden met een valse irippenkaart. )e jongeman probeerde op de tóenhaven rond tien uur in sr. bus van Connexxion het de aise kaart te betalen. Toen de iauffeur dit zag waarschuwde lij de politie. Containerkade in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester laorHarmen van der Werf ÏERSEKE - Tarbotkwekerij fish Farm in Yerseke is failliet frklaard. Het bedrijf dat drie ar geleden zo hoopvol begon, umpte met financiële proble- wn. Voor de viskweek in Zee- ad betekent het faillissement mi tegenslag, maar provincie sviskwekers blijven hoopvol. eigenaren van Fish Farm wil- smets kwijt. Zij zijn zwaar te- ejrgesteld dat het niet lukte an- £e financiers te vinden om a bedrijf te redden. Of de tar- totkwekerij een doorstart kan ;ken, is volgens curator S. van wen nog onduidelijk. Zijn eer- •ezorg is de kwekerij gaande te •den, 'want anders zitten we r-'aks met heel veel dode vis'. I kan zich voorstellen dat de wel bereid is een boedel- rediet te verstrekken, want an- 35 loopt de schadepost nog ho- "~op. Het faillissement van de ^rsekse tarbotkwekerij komt onverwacht voor kenners de viskweeksector. Wie vis r-kweken, moet de eerste ja- financieel veel vlees op de rten hebben Jonge vis is niet de ene op de andere dag con- *£?tierijp, dat kost anderhalf, jaar. „De financiële basis Fish Farm was te krap", fcl J. Broodman, die zich bij Reeks controles «P Walcheren MÜELBURG - Op Walcheren- *fi de politie gisteren honder- automobilisten gecontro- ""iop het gebruik van de auto- de provincie bezighoudt met aquacultuur. Via het Zeeuws participatiefonds was de provin cie betrokken bij Fish Farm. Het bedrijf kreeg een achterge stelde lening van 68.000 euro, omdat het provinciebestuur toe komst ziet in viskweek in Zee land. „En dat is nog steeds zo", aldus Broodman, „want er is een groeiende markt voor kweekvis. Fish Farm had ook geen afzetproblemen. Het is ont zettend vervelend dat dit is ge beurd." Onlangs bracht de provincie een notitie uit waarin de mogelijkhe den voor kweekvis en zoute landbouw breed werden uitge meten. Minister Veerman richt te vorige maand in Yerseke het innovatieplatform aquacultuur op, waarvan Commissaris van de koningin W. van Gelder de voorzitter is. De teloorgang van Fish Farm is een tegenslag, maar de provincie heeft het ver trouwen in de prille bedrijfstak niet verloren. Hetzelfde geldt voor N. van Sta veren uit het Limburgse Kessel en viskweker A. Bout van Seafarm in Kamperland. Van Staveren runt het ingenieursbu reau EM Engineering Hij heeft technieken ontwikkeld om vis te kweken, waarbij het kweekwa- ter steeds wordt hergebruikt. Zijn technieken worden volop toegepast in palingkwekerijen. Van Staveren begint juli dit jaar een kwekerij voor zoetwatergar nalen in een boerderij bij Bier vliet. Hij twijfelt er niet aan dat hij zal slagen. „Met de kweek van zoetwatergarnalen is veel er varing opgedaan. Dat is een be langrijke eis." Bout van Seafarm blijft ook op timistisch. Het komt er volgens hem op aan dat de kosten tot de helft worden teruggebracht. Dat is naar zijn idee mogelijk door de kweektechnieken te ver fijnen. „Viskweek heeft toekomst. Het wordt zeker wat de komende tien jaar. Maar veel is nog ondui delijk- Wat mag er bijvoorbeeld in en om de Oosterschelde ge beuren als het om viskweek gaat? En het is jammer dat ieder een steeds het wiel probeert uit te vinden. Ik werk graag samen om kennis uit te wisselen en", verwijst hij naar de sluiting van Fish Farm, „ik heb daarom ook liever meer dan minder colle ga's." door Mieke van der Jaqt GOES - De top van de uitke ringsinstantie UWV mag dan goed voor zichzelf hebben ge zorgd op het gebied van huis vesting, in het kantoor in Goes is het allemaal wat minder riant. Bij huisartsen en bij het Klaverblad komen regelmatig klachten binnen over de toe gankelijkheid van het kantoor aan het Schutterhof, in de volksmond nog gewoon het GAK. Een snelle blik in het pand leert dat het met de staat van onderhoud niet zo geweldig is gesteld, maar een reactie valt uit de mond van een Goese me dewerker niet op te tekenen. Voor informatie worden bel lers doorverwezen naar de voorlichtere in het Amsterdam se hoofdkantoor, die de onder- houdssituatie in Goes momen teel tot de minste van hun pro blemen rekenen. UWV zit met het grootste deel van de werk nemers in het kantoor aan het Schuttershof, dat de organisa tie huurt van Zadelvast, een vastgoedbeheerder die veel kantoren heeft van grote instel lingen. Ook aan het Stations park en aan de Fruitlaan wer ken nog mensen van UWV Onduidelijk De toekomst van de huisves ting voor het Goese personeel van de uitkeringsinstantie is al- Het pand van de UWV in Goes. lerminst duidelijk. De top heeft al aangeven dat van de 171 kantoren in Nederland er meer dan 140 zullen verdwij nen. Van de 250 arbeidsplaat sen in Goes, blijven er maar een kleine honderd over. De reorganisatieplannen van UWV waren al een streep door de rekening van de gemeente Goes, dié het nieuwe stadkan- toor op een gedeeltelijk inkwar tiering van het UWV had laten ontwerpen Het werk van de mensen die achter de schermen van de uit keringsinstantie in Goes wer ken. komt vrijwel zeker te ver vallen Wat overblijft is met een beetje geluk een telefoni sche hulpdienst en een plaats waar mensen terecht kunnen foto Willem Mieras voor keuringen. Of het gebouw aan het Schuttershof daarvoor in aanmerking komt is de vraag. Voor nog een honderd mensen is het te ruim bemeten. Weinig mensen zijn wat be treft het uiterlijk begaan met het gebouw, dat door velen wordt beschouwd al het lelijk ste van de hele binnenstad. door Harmen van der Werf CADZAND - De bouw van een groot windmolenpark op de Thorntonbank voor de Bel gische kust komt dichterbij. De toekomstige exploitant C-Po- wer heeft vergunning gekregen voor de aanleg van twee elektri citeitskabels van de Thornton bank naar een hoogspannings station bij de Vlaamse bad plaats Bredene. C-Power hoopt volgend jaar met de realisatie van het wind molenpark te kunnen beginnen. In 2005 moeten er 24 windmo lens verrijzen, in 2006 nog eens 36. Het bedrijf heeft nog twee vergunningen nodig om aan de slag te kunnen, één voor de elek- tnciteitskabels op het land en een bouw- en milieuvergunning voor het park in zee. De Thorntonbank ligt tegen de Nederlandse grens aan, is een belangrijk visgebied én bevindt zich op ruim dertig kilometer van de boulevard van Knok- ke-Heist. Dat het windmolen park zover weg ligt. was voor de gemeente Knokke-Heist reden zich niet tegen dit project te ver zetten. Eerder maakte Knok ke-Heist met succes bezwaar te gen een windmolenpark dichter bij de kust Het windmolenpark op de Thorntonbank wordt het eerste in het Belgische deel van de Noordzee. C-Power heeft nog niet besloten welke windmolens worden gebouwd. Ze krijgen elk een capaciteit van minimaal 3,6 megaWatt, maar dat kan ook maximaal 5 megaWatt worden. Als het park klaar is. moet het voldoende stroom opleveren voor 200.000 tot 300.000 huis houdens. De te bouwen windmolens zul len zeventig meter boven het zee niveau uitstijgen. De drie wie ken krijgen elk nog eens een lengte van 48,5 meter. Waalse ontwikkelingsmaatschappijen fi nancieren het project. Het Vlaamse bagger- en offshore-be drijf Dredging International zit in het consortium als bouwer. Dredging International heeft er varing met de bouw van wind molens in zee. Het bedrijf was betrokken bij de aanleg van het tot nu toe grootste windmolen park in de Noordzee, op de Horns Rev bij Denemarken. KAPELLE - Bij een tuindersbedrijf in Kapelle zijn gister morgen vier illegale vreemdelingen aangehouden. De con trole werd door de politie in samenwerking met de ar beidsinspectie uitgevoerd. De vreemdelingen gaven aan de polite een valse naam op en hadden valse documenten bij zich. Het viertal werd overgebracht naar het politiebureau in Goes voor verder onderzoek. MIDDELBURG - Vijftien maanden cel plus tbs met voor waarden voor het plegen van seksueel misbruik met jonge kinderen. Die straf eiste gisteren in Middelburg officier van justitie L. Boogert tegen een 30-jarige Oostburger. De man heeft toegegeven 31 juli vorig jaar in Waterlandkerk je met twee meisjes van acht jaar in een vakantiewoning ontucht te hebben gepleegd in het bijzijn van hun jongere broertjes. De officier achtte ook verkrachting van een van de meisjes bewezen. De man was het gras aan het maaien toen hij de kinderen naakt zag spelen in een vakantiewo ning. Hij zocht contact en ging al snel over tot seksuele handelingen. Daarna is de man weggegaan, maar keerde even later terug. Op zolder werden de seksspelletjes voort gezet. De verdachte zei dat het in een reflex was gebeurd, maar de officier was ervan overtuigd dat hij de kinderen ertoe had aangezet. De kinderen behoorden tot twee gezinnen die op vakantie waren in Zeeuws-Vlaanderen. De ouders waren die dag weg. De verdachte had tegen de kinderen gezegd niets aan hun papa en mama te vertellen, maar een van de meis jes deed dit wel Volgens de psychiater was het zedenmisdrijf ook een ge volg van niet verwerkte trauma's uit zijn verleden De kans op herhaling werd door de gedragsdeskundige groot geacht, als hij niet de juiste therapie krijgt. De Oostbur ger kan behandeld worden in kliniek De Mare in Halste ren. Dit alles onder toezicht van de reclassering. De recht bank doet 3 maart uitspraak. VLISSINGEN - Quinten Schram, de hoofdrolspeler van de twee Pietje Bell films, komt morgen naar Cinecity in Vlissingen. Tussen twee voorstellingen door deelt hij handtekeningen uit aan zijn fans. Pietje Bell 2, De jacht op de tsarenkroon, ging afgelopen december in première. Inmiddels hebben al zevenhonderdduizend mensen de film gezien. Quinten is tussen 13.00 en 14.00 uur in de foyer van de bioscoop, samen met regisseur Maria Peters en producen ten Hans Bos en Dave Schram. De film is te zien om elf uur 's ochtends en kwart voor twee 's middags. TERNEUZEN - In de binnenstad van Terneuzen zijn woensdag een flesje methadon (90 ml) en 4 valiumtablet- ten verloren. Bij inname kunnen de methadon en valiumtabletten scha delijk zijn voor kinderen. door Emile Calon HULST - Tussen theorie en praktijk gaapt vaak een enorme kloof, zo blijkt maar weer eens bij de huisvesting van statushou ders. Volgens de officiële richtlij nen stonden er per 1 januari 56 ex-asielzoekers op de wachtlijst voor een huurwoning in de ge meente Hulst. In de praktijk wordt dat aantal bij lange na niet gehaald, omdat heel wat van hen niet in het Land van Hulst willen wonen. Die zoeken op eigen houtje een onderko men, vooral in de Randstad, om dat ze daar meer land- en lotge noten treffen. Wethouder E. de Deckere van Hulst geeft hen nog groot gelijk ook. Hij beseft dat het voor een ex-vluchteling uit bijvoorbeeld Kongo. Azerbeidzjan of Somalië niet echt gezellig is in een platte landsgemeente waar maar heel weinig Aziaten en Afrikanen wo nen. Hij wijst op een recent lijst je waaruit blijkt dat een gezin uit Kongo en een man uit Rus land niet naar Hulst komen om dat ze elders een woning hebben gevonden. Een woning in Hengstdijk, aangeboden door de Woonstichting Hulst aan het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers, blijft ook onbewoond omdat het COA niemand vindt die daar wil wonen. Wrang Daarbij, weet zowel De Deckere als provinciaal beleidsambte naar P. Boone: als statushou ders al een huis in Zeeuwse re gio's accepteren, blijven ze in de regel niet lang. Velen verhuizen snel naar gebieden waar meer landgenoten wonen De Deckere is de eerste die zegt dat ze dat recht hebben. Zodra ze een sta tus hebben zijn ze vrij om te gaan en te staan waar ze willen. „Maar", vervolgt hij voorzich tig, „dat is wel wat wrang ten opzichte van al die honderden die hier op een huurwoning wachten," De Deckere voelt zich een beetje een gijzelaar als het om de huis vesting van statushouders gaat. In theorte moet hij ze huisvesten en dringep provincie en ministe rie aan op het reserveren van wo ningen. In praktijk blijkt dat maar weinig vluchtelingen, als ze eenmaal een status hebben, daadwerkelijk in die Hulster wo ningen trekken. Met als gevolg dat er huurwoningen leeg blij ven staan, omdat ze gereser veerd zijn voor statushouder^. Dat is financieel nadelig voor de corporaties, maar zorgt ook voor scheve ogen. Er staan 620 Oost-Zeeuws-Vlamingen op de wachtlijst voor een huurwo ning. „Die mensen zien huurwo ningen leeg staan, maar mogen er niet in." Moeite De provincie maakte deze week duidelijk dat de gemeenten ac tie moeten ondernemen om de wachtlijst voor woningen voor statushouders weg te werken. Wat De Deckere betreft doet Hulst daar alle moeite voor. De gemeente is met de corporaties overeengekomen voor 1 juli veer tien woningen aan het COA be schikbaar te stellen. De wethou der gaat bijhouden hoe lang die aangeboden woningen. be woond blijven en welke inkom sten de corporaties mislopen door onnodige leegstand Hij stelt duidelijk dat Hulst aan z'n verplichtingen ten aanzien van ex-vluchtelingen wil voldoen. Advertentie Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15