Spanje verwerpt bod ETA Commotie in Spanje over adoptie door homoparen INTERNATIONALE «Sr PRIJSSTUNT! Sm299," expert PZC OUR WAY.NL Rode Kruis laakt bouw muur Israël Zeker elf doden bij aanslag op Poolse basis Centraal-Irak «apenarsenaal moderniseren Beweging kondigt staakt-het-vuren afin Catalonië 2 p* Oppositie Haïti tolereert geen buitenlandse interventie Grote Drie: vice-preses toor Brussel Howard Dean stapt uit de race Oud-president Portillo overleden Poolse regering niet populair Koningshuis toont boekhouding Stier veroorzaakt chaos op weg Ministers naar militaire training Pakistan en India maken routekaart voor de vrede Rusland gaat lOSKOl' - De Russische presi- ^iPoetin heeft gisteren de mo- kmisering van het nationale ^wapenarsenaal aangekon- fcd. De ingreep is volgens het natshoofd noodzakelijk om de B? „dfaire dreiging overeind te Zg Hij zei dat er 'snelle :e: ««uitgang' moet worden ge- i dé «kt v de tweede keer deze week lodens een oefening van de marine in de Barentsz- donderdag 19 februari 2004 - de lancering van een raket Juf een onderzeeër mislukt, itiï militaire woordvoerder be ft. «sagde gisteren dat de inter- tnnentale ballistische raket (plofte, toen die uit koers was door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse re gering en de linkse deelregering van Catalonië hebben met kracht het aanbod van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA verworpen om geen geweld meer te gebruiken tegen de re gio Catalonië. De Catalaanse president Maragall betitelde de aankondiging van de terreur groep als een 'bombericht' en een 'belediging voor Catalonië'. Twee gemaskerde leden van de ETA kondigden op de Baskische radio en televisie, geëscorteerd door de vlag van Catalonië en het symbool van de ETA, een staakt het vuren af tegen het Ca talaanse volk Aanslagen in de rest van Spanje gaan gewoon door In het drie minuten durende communiqué rechtvaardigde de ETA het bestand vanwege de veranderde politieke situatie in Catalonië. Sinds een paar maan den heeft de regio een linkse re gering onder leiding van de so cialisten. Al meteen na het aan treden kwam die coalitie in de problemen omdat een van de partners, de onafhankelijke Ca talaanse partij, in het geheim contact had gezocht met de ETA. Crisis De Spaanse inlichtingendienst liet de geheime bijeenkomst tus sen de ETA en de Catalaanse partij, vorige maand in het Zuid-Franse Perpignan. uitlek ken waardoor de Catalaanse re geringsleider Maragall in grote problemen kwam. Een crisis lijkt nu onafwendbaar, omdat de politieke bazen van Maragall en de regering Aznar ontbin ding van de Catalaanse coalitie eisen Drie weken voor de alge mene verkiezingen zou dit een ramp betekenen voor de socialis ten. De ETA heeft een paar maan den geleden nog gedreigd met aanslagen tegen toeristische doe len. Catalonië is het belangrijk ste toeristengebied van Spanje Vrijwel elke zomer zijn er een of meer aanslagen. In 2001 kwam in de badplaats Rosas nog een politieagent om het leven toen een bom ontplofte bij een hotel, waarin Duitsers waren gehuis vest. Vorig jaar raakte in Alican te een Nederlander ernstig ge wond. In totaal kwamen in Cata lonië 54 mensen om het leven door aanslagen van de ETA. Premier Aznar reageerde fu rieus op het 'verraad' van de deelregio's, alle pogingen van de Catalanen ten spijt om zich van de ETA te distantiëren. De premier eiste van de socialis ten het onmiddellijk verbreken van alle contacten met de natio nalisten. Overigens riep een woordvoerder van de Catalaan se nationalisten de ETA op om het bestand uit te breiden tot heel Spanje. GPD fedag mislukte de lancering Btwee intercontinentale bal- ftche raketten Poetin volgde e vanaf een andere onder- pr de oefening. Op de staats- m p-jsie werd echter met geen rj prd over de mislukking ge- 0:" trees was er gisteren wel. toen ty (er het toeziend oog van Poe- «n spionagesatelliet in de Knie werd gebracht, e president stond in militaire J- Wij en lachend op slechts een f 'weter afstand, toen vanaf de ndelijke lanceerbasis Ples- «aeenMolnia-raket het lucht- tejfckoos. ANP/RTR/AFP ERLUN - I)e 'Grote Drie' van if Europese Unie (EU), Frank- tjk. Duitsland en Groot-Brit- ië, pleiten voor de instelling een vice-president van de Europese Commissie. feemoet zich uitsluitend bezig- Mj «den met economische hervor men binnen de EU Bonds- Bselier Schroder (SPD), presi- at] Mt Chirac en premier Blair Bakten dit bekend na afloop a een mini-top in Berlijn. J En voorstel gaat schriftelijk sar de huidige EU-voorzitter, riand. .cnere EU-landen reageerden wafgaande aan de bijeen- cst geïrriteerd. Met name de tergde Italiaanse premier Ber- sconi maakte duidelijk dat hij Triumviraat' in Europa -dl De drie leiders probeer de zorgen in de rest van Eu- faweg te nemen. De top was KDts bedoeld om 'impulsen' te aldus kanselier iroder, 'niet meer en niet min- e nieuwe 'super commissaris' worden belast met de uit ging van de zogenoemde 'Lis- frn-agenda voor groei in Eu- 5® Die formuleert maatrege- tom de EU in 2010 de sterk- "ttonomische macht ter we gmaken. GPD PORT-AU-PRINCE - Een Haitiaanse pindaverkoopster zoekt een weg door het puin en de plassen op straat in Port-au-Prince. De rebellerende oppositie in het land heeft gisteren ge zegd geen buitenlandse militaire interventie te accepte ren om de huidige crisis te bezweren. Een van de oppositieleiders, Winter Etienne, verklaar de dat alleen het aftreden van president Aristide de op stand nog kan beëindigen. Premier Neptune vroeg dins dag de internationale gemeenschap nog om hulp om een dreigende staatsgreep te verijdelen. foto Ernesto Beltre/EPA WASHINGTON - Howard Dean beëindigt zijn campagne voor de Democratische nominatie voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Dat heeft hij gisterenbekendge- maakt op zijn internetpagina. Dean was voor het begin van de voorverkiezingen de grote favo riet, maar wist in geen enkele staat te winnen. Medewerkers van de Democrati sche partij zeggen dat Howard Dean niet van plan is zich uit te spreken voor de enige twee se rieuze kandidaten die zijn over gebleven, John Kerry en John Edwards. AP door Henk van den Boom BARCELONA - In Spanje is een felle discussie aan de gang over de adoptie van kinderen door homoparen. Aanleiding is de beslissing van een rechter in Pamplona om een lesbische vrouw het wettelijke mede-ouderschap te verlenen over de twee kinderen van haar (Advertentie) NIKON superkleine digitale fotocamera INCL. CADEAUBON T.W.V. 29,90 heel Nederland vriendin. De twee wonen al een aantal jaren samen. Vorig jaar kreeg een van hen een tweeling met behulp van kunstmatige be vruchting. In Spanje is adoptie door homoparen verboden, maar de regionale regeringen van Baskenland en Navarra heb ben op eigen houtje hun wetge ving aangepast, naar voorbeeld van Nederland. De rechter ba seerde zich op deze nieuwe wet. Ook in Catalonië staat een nieu we wet op stapel die adoptie door homoparen legaliseert. De uitspraak heeft tot felle de batten geleid. Temeer omdat Ka merleden van de regerende Par- tido Popular van Aznar de nieu we regeling aanvechten. Zij heb ben het Constitutionele Hof. het hoogste rechtsorgaan van Span je. gevraagd de wet nietig te ver klaren. De grote politieke partijen heb ben, drie weken voor de landelij ke parlementsverkiezingen, wei nig behoefte aan een discussie over dit, in het katholieke Span je, heikele onderwerp. Zowel de regenngspartij van Aznar als de socialisten, de grootste opposi tiepartij, houden zich angstval lig op de vlakte. Lijsttrekker Za- patero kreeg gisteren veel kri tiek over zich heen na zijn op roep om een 'breed politiek en sociaal draagvlak' na te streven voor adoptie door homoparen. De lijsttrekker lijkt hiermee het standpunt van zijn eigen partij te verloochenen, die nog niet lang geleden een wetsvoorstel in diende in het parlement dat de rechten van homo's en hetero's gelijk moest trekken. Dit voor stel kreeg niet de steun van de meerderheidsregering van Az nar. De kleinere linkse partijen en een groot aantal maatschappelij ke organisaties roeren zich ech ter om het hardst. Zij willen dat de politiek een duidelijk stand punt inneemt. Ook binnen justi tie zijn de meningen sterk ver deeld over de uitspraak van de rechter in Pamplona. De invloedrijke katholieke kerk staat op z'n achterste benen. De woordvoerder van de bisschop penconferentie noemde het rech terlijke oordeel 'onbillijk en on rechtvaardig, omdat kinderen een vader en een moeder nodig hebben om zich te kunnen ont wikkelen'. Pedagogen en seksuologen ver werpen het conservatieve stand punt van de kerkvorsten als 'niet wetenschappelijk' en 'geba seerd op religieuze en kerkelijke moraal'. GPD van onze redactie buitenland GENEVE - De omstreden af scheidingsmuur die Israël langs de Westelijke Jordaanoever bouwt, is in zijn huidige vorm een schending van de internatio nale mensenrechten. Dat heeft het Internationale Co mité van het Rode Kruis (ICRC) gisteren in een verklaring laten weten. De verklaring is bijzon der, omdat het Rode Kruis zich traditioneel neutraal opstelt. „De maatregelen die de Israëli sche autoriteiten hebben geno men in verband met de construc tie van de barrière in bezet ge- MEXICO-STAD - In een ziekenhuis in Mexico-Stad is dinsdag oud-president José Lopéz Portillo overleden. Het 83-jarige gewezen staatshoofd bezweek aan complicaties bij een longonsteking. Portillo was tussen 1976 en 1982 president van Mexico. López Portillo is twee keer getrouwd geweest en laat zes kinderen na, drie uit zijn eerste huwelijk, twee uit zijn tweede en een uit een buitenechtelijke relatie. ANP WARSCHAU - De populariteit van de Poolse premier Les- zek Miller en diens regering heeft een nieuw dieptepunt bereikt. Nog maar 6 procent van de bevolking is tevreden over de regering, blijkt uit een nieuwe peiling. Dinsdag gaf Miller toe aan de druk vanuit zijn partij SLD om terug te treden als partijleider. Miller zei zich volledig te gaan richten op de 'ingewikkelde economische en socia le problemen' waarmee Polen te kampen heeft AP STOCKHOLM - Een ruime meerderheid in het Zweedse parlement wil dat koning Carl Gustaf inzicht geeft in de manier waarop het koningshuis zijn jaarlijkse toelage uit de belastinggelden besteedt. De regering moet met het hof afspraken maken over de manier waarop dat moet ge beuren. De woordvoerders van bijna alle partijen vinden dat het 'niet van deze tijd' is dat de 57-jarige koning over de toela ge van 48 miljoen kronen (5,2 miljoen euro) per jaar voor hem, koningin Silvia en hun drie kinderen geen reken schap hoeft af te leggen. ANP/DPA MUNSTER - Een uit een abattoir ontsnapte stier heeft gisteren een verkeerschaos veroorzaakt op een drukke au toweg bij de Duitse stad Münster. Het verkeer stond twee uur lang vast en de lengte van de file liep op tot elf kilome ter, zei een politiewoordvoerder. De politie had grote moeite de stier te pakken te krijgen. Het dier rende agressief op en neer en sprong een aantal keren over de vangrails in de middenberm. Uiteindelijk was het dier zo moe dat een dierenarts het kon verdoven. De politie schoot daarop de stier dood. ANP/RTR TBILISI - Alle leden van de Georgische regering moeten de komende zomer een militaire training ondergaan. De nieuwe president Saakasjvili heeft verordonneerd dat zij aan een tien dagen durende reservistenoefening moeten meedoen. Na de ministers moeten alle burgers in de dienstplichtige leeftijd ook aan de oefeningen deelnemen, kondigde Saakasjvili gisteren aan in Tbilisi. Het Georgische leger heeft in eigen land een slechte naam Zonen uit welgestel de families konden zich tot dusver aan de dienstplicht ont trekken via corruptie. De gemiddelde leeftijd van de mi nisters is 35 jaar. ANP/DPA van onze redactie buitenland HILLA - Zeker elf Irakezen zijn gisteren om het leven gekomen bij een zelfmoordaanslag op de Poolse basis Camp Charlie bij de Centraal-lraakse stad Al Hil- la. Ook de beide daders zijn om gekomen. Volgens een woord voerster van het Amerikaanse commando in Bagdad raakten 58 militairen en 44 Irakezen ge wond. Een Poolse legerwoordvoerder meldde dat tien Poolse, een Hon gaarse en een Amerikaanse mili tair zwaargewond zijn geraakt. Het was de eerste aanslag op een Poolse basis in Irak. Poolse militairen voeren het bevel over een multinationale divisie in een van de vier zogenoemde sta bilisatiezones in Irak. De divisie telt negenduizend militairen, on der wie 2400 Polen. Twee bomauto's reden gister morgen af op de muur rond de basis. Militairen die op wacht stonden, wisten met hun auto matische wapens een van de au to's tot stilstand te brengen, voordat die de muur bereikte. De bestuurder werd doodgescho ten. De chauffeur van de andere bomauto kwam om het leven toen zijn voertuig tegen de be tonnen jmuur tot ontploffing kwam. In het oftderzoek naar de aan slag met een autobom op een po litiebureau in Baquba, die in ja nuari vijf Irakezen het leven kostte, hebben de Amerikanen in samenwerking met de Iraakse politie 22 verdachten gearres teerd Zeven van hen worden er tevens van verdacht banden te onder houden met het terreurnetwerk Al Qaeda. Baquba ligt net als Al Hilla in Centraal-Irak, waar het verzet tegen de aanwezigheid van de Amerikanen en hun bondgenoten het hevigst is. ANP/RTR/DPA/AFP bied, gaan veel verder dat wat toelaatbaar is volgens de inter nationale mensenrechtenwetge- ving", aldus de verklaring. „Daarom roept het ICRC Israël op om deze barrière binnen het bezette gebied niet te plannen, te bouwen of te handhaven." Het Internationale Rode Kruis is van mening 'dat de afschei ding op de Westelijke Jordaanoe ver in strijd is met de internatio nale mensenrechten wetgeving waar de route afwijkt van de 'Groene Lijn'. Dat is de grens lussen Israël en de Westelijke Jordaanoever. die bestond voor dat Israël in 1967 de Jordaanoe ver innam ANP/RTR/AFP en visa De grens tussen beide landen is zo goed als gesloten. Beide landen willen echter op korte termijn een toename van personen- en goederenverkeer. In juni zullen de Indiase en Paki staanse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken elkaar op nieuw ontmoeten. Voor juli of augustus is vervolgens een be spreking gepland op ministeri eel niveau. Ondanks de nu afgesproken 'rou tekaart' is nog geen antwoord gevonden op de vraag hoe het probleem Kashmir zal worden opgelost. De Pakistaanse presi dent Moesharraf zei in een toe spraak voor moslimgeestelijken dat een oplossing 'niet tegen de wens van de bevolking van Kashmir zelf zal in gaan'. Vol gens Pakistan wordt de moslim bevolking van het Indiase ge deelte van Kashmir onderdrukt en wil een grote meerderheid aansluiting bij Pakistan. India daarentegen beschouwt Kashmir als een integraal deel van de Indiase republiek en denkt er niet over om de provin cie aan Pakistan te geven. GPD door Harald Doornbos ISLAMABAD - Aartsvijanden Pakistan en India hebben beslo ten tot een 'routekaart voor vre de'. De routekaart werd gepre senteerd na afloop van drie da gen durende onderhandelingen in Islamabad tussen delegaties van Pakistan en India. Het was voor het eerst in drie jaar dat beide landen weer met elkaar onderhandelden over vrede. De nu afgesproken 'routekaart' houdt voornamelijk in dat beide landen besloten hebben tot een serie nieuwe onderhandelingen die stapsgewijs in belangrijk heid zullen toenemen De betwis te zeggenschap over de Indiase deelstaat Kashmir, het belang rijkste struikelblok in de norma lisering van de relaties, zal voor lopig naar de achtergrond schui ven om een mislukking van be sprekingen te verkleinen. Vervoer Al volgende maand gaan twee delegaties met elkaar overleg gen over problemen als vervoer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5