Carmen zingt de blues PZC Nowak opent orgelserie Middelburg 29 Osaka laat Vlissingen schudden donderdag 19 februari 2004 O"" {het Arsenaaltheater in Vlissingen dit weekend nog jereind staat is de vraag. Mor- w, cnpplt daar de Japanse __r Osaka Dadada-Dan u—, het ensemble dat twee ^•geleden de Middelburgse ^ouwburg op haar grondves- gdeed schudden. puss-over is al jaren bijzonder ^,ulair De meest uiteenlopen- muziekstijlen worden gecom- ceerd De extatische zang van 2-voorman Bono wordt afge- isseld met die van Gregoriaan- monniken. De Amerikaanse rnponist Philip Glass her- hrijft de muziek van popicoon fend Bowie. De studiogroep ijo Celt Sound System zet Afn- aanse trommels onder Ierse jen de sopraan Kin Te Kawa- Tjngt authentieke Maori-lie- ïen it in 1987 door de choreograaf ivaMondori opgerichte Dada- rDan Tenko blijft niet achter ideze trend. De enerverende igwerkritmes gaan in sommi- gedeeltes van het programma paard met etherische synthesi- rklanken. kekke oosterse fluit- ;enpulserende tabla's. Op die unenten begeeft de groep zich inet randje van de kitsch, kiukkig beperken de tien slag- srkers zich verder hoofdzake- tot hun belangrijkste instru- jtde wadaiko, de grote Ja- se trommel. Hierin ligt name- hun ongelofelijk gediscipli- strde kracht. Het is niet voor dat deze musici maar liefst djaar lang dagelijks oefenden oordat ze hun eerste concert ga- n.Deze begintijd wordt door groep nu liefdevol aangeduid »tde 'Oude Rubberen Banden •node'. Bij gebrek aan echte rommels was de groep op dat ment aangewezen op auto- ïden. iormale' Japanse slagwerkcon- erten zijn doorgaans mdruk- ekkend en een beetje saai tege- ijk. Je wordt overweldigd door muzikale energie maar na nhalfuurtje heb je het ook tel weer gezien. Het internatio- salesucces van Dadada-Dan Tenko komt dan ook vooral toort uit het feit dat ze er in ge slaagd zijn het beukende slag- itrk te verbinden met theatrale dementen. Dansen, geïnspi- ird op de rijke Japanse tradi van het Noh-theater, worden afgewisseld met regelrechte mu- nkale hilariteit. Douwe Eisenga De Japanse slagwerkgroep Osa- aDadada-Dan Tenko treedt orgen op in het Arsenaalthea- t in Vlissingen (20.15 uur) Hoewel haar exotische naam anders doet ver moeden, is Carmen Gomes (1965) een puur Hollandse zangeres uit Amsterdam, die zich toevallig heeft toe gelegd op jazz, soul en blues. Zaterdag brengt ze in Rilland met haar band Car men Gomes Inc. het pro gramma Every Day I Have The Blues. „Muziek is een heel primaire manier van communiceren en dateert al van de tijd dat de mensen nog in holen woonden. Mu ziek is een deel van ons." Voor Carmen Gomes maakt het in feite niet uit. „In de muziek gaat het er om, dat je er voor zorgt dat wat je ook zingt of speelt een bepaalde emotione le lading heeft. Dat is wat de mensen raakt, ze willen een er varing ondergaan, het gevoel hebben dat je het meent. Vaak associëren mensen zich ermee of met bepaalde dingen die ze heb ben meegemaakt. Niets is zo erg als een nummer dat je mooi vindt te horen in een uitvoering die ontdaan is van elke ziel. Je loopt door Albert Heijn en er klinkt een Richard Kleyder- man-versie van een prachtig jazzstuk. Dat zegt mij helemaal niets. De emotie, de gevoels waarde staat centraal. In dat op zicht maakt het niet uit welke muziekstijl je zingt. Het moet uit je tenen komen." „Ergens medio 1700, onder in vloed van allerlei inquisitaire toestanden, zijn de joden door Europa gaan zwerven. Mijn voorvaderen komen uit Lissa bon. Dan heet je Gomes en be denken je ouders dat Marietje niet zo'n mooie voornaam is. Zo kom je uit op Carmen. Zingen zit mij in het bloed. Dat begon al in het kinderzitje achterop bij mijn moeder. Eenmaal op de middelbare school had ik de pla tenkast van mijn ouders al ver kend en meegezongen, zoals het American Songbook, Miles Da- vis, Monk, Art Blakey, maar klassiek, Janis Joplin en The Beatles ontbraken evenmin. In het schoolbandje experimenteer den we met ska en reggae. Toch had ik nooit gedacht dat ik echt de muziek in zou gaan en Carmen Gomes: „Niets is zo erg als een nummer dat je mooi vindt te horen in een uitvoering die ont daan is van elke ziel. schreef mij in voor een studie fi losofie." „Maar toen kwamen we met on ze band in de finale van de Gro te Prijs van Nederland en kre gen een platencontract aangebo den. Ik wist niet hoe snel ik weg moest komen van de universiteit en ben naar het conservatorium gegaan. Aan het eind van mijn tienerjaren begon de interesse voor jazz redelijk de overhand te krijgen. Met een pianist ben ik dat gaan zingen en zo ontwik kelde het zich verder." „Met mijn groep speel ik nu jazz, blues en soul. Ik schrijf een heel groot gedeelte van het re pertoire zelf. Dat komt niet zo erg aan bod in de theatertour nees, want die hangen we op aan een bepaald thema. Er zit ten bekende stukken in, die we op een net weer iets andere ma nier spelen, zodat we er hopelijk wat van onszelf aan toevoegen. Bij blues verwacht je gitaren, maar dat is er bij ons niet bij. Dat geeft een heel andere sfeer. Ik vertel er ook dingen tussen door over de personen van wie de nummers zijn, want die heb ben vaak een zwaar leven ge had. En ik denk dat de rol van Elvis Presley voor de doorbraak van de blues naar een groot blank publiek cruciaal is ge weest. We spelen bijvoorbeeld 'It's allright, mama', in ons ei gen arrangement." „Mijn band (Carjan Witmer, pia no, Peter Bjornild, contrabas, en Marcel van Engelen, drums) en ik zijn al heel lang samen en spe len in binnen- en buitenland. We voelen elkaar op muzikaal vlak enorm goed aan. Het moet allemaal wel heel fris en puur blijven. We houden van dezelfde muziek en weten die op dezelfde manier in te kleuren. Dat je iets maakt, waar je met z'n allen ach ter staat, is erg belangrijk. Zo proberen we het programma in Rilland naar onze hand te zet ten. We spelen semi-akoestisch. Het blijft een intiem concert, al kan het af en toe flink knetteren en swingen. Ja, muziek is het mooiste wat er is." Frans Doeleman Carmen Gomes Inc. speelt zater dag in Luctor et Emergo in Ril land (20.00 uur) Voor het eerst sinds jaren staat in de Middelburgse Koorkerk weer een wintercy- clus met orgelconcerten ge pland. Zaterdag opent de Pools-Duitse organist Tomasz Adam Nowak de reeks op het onlangs gerestaureerde Van Vul pen-orgel. In maart volgen de Middelburgse organist Leen de Broekert en Johann Th. Lemckert uit Rotterdam. Nowak is een vermaarde orga nist. Hij werd in 1962 geboren in Warschau. Behalve in zijn ge boortestad studeerde hij orgel in München, Parijs en Amster dam. In Essen studeerde hij kerkmuziek. Nowak heeft verschillende in ternationale orgelwedstrijden gewonnen, waaronder het pres tigieuze improvisatieconcours in Haarlem, waar hij tegenwoor dig jurylid is. In de jaren negentig vertolkte hij het complete orgeloeuvre van Johann Sebastian Bach (1685-1750) in vijf cycli van twaalf concerten. Ook nam hij alle orgelwerken van Bach op op cd. Op het ogenblik is Nowak pro fessor orgel en improvisatie aan de Hochschüle für Musik in Det- mold en organist in de Stadt- und Marktkirche Sankt Lam- berti in Münster. In Middelburg speelt Nowak ui teraard een werk van Bach. 'Praeludium et Fuga in G' Ook zal hij een eigen improvisatie spelen. Andere werken op het program ma zijn: orgelmuziek uit het Poolse Lowicz, gecomponeerd in 1580, 'Ach Gott, erhör mein Seufzen', Herr Jesu Christu, dich zu uns wend' en 'Wir glau- ben all an einen Gott' van Jo hann Ludwig Krebs (1713-1780), 'Fantasie in f' van Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) en drie delen uit de 'Sechs Studiën für den Pedalflügel' van Robert Schu mann (1810-1856). De Broekert speelt zaterdag 6 maart in de Koorkerk, zaterdag 20 maart is de beurt aan Johann Lemckert. Ernst Jan Rozendaal Tomasz Adam Nowak bespeelt zaterdag het orgel van de Koor kerk in Middelburg (20.00 uur) De expositie Beweging is te zien in de expogangen van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes De tentoonstelling bestaat uit werken van Joke Neer hand-Wijnbergen Zij toont aciyl- schilderijen en aquarellen waarin be weging en snelheid van dieren en mensen is vastgelegd. Te zien t/m 12 mei. Jus Juchtmans en Mare Nagtzaam ex poseren in Galerie Van den Berge in Goes. Juchtmans exposeert schilde rijen en van Nagtzaam zijn tekenin gen te zien. De expositie wordt zater dag om 17 uur geopend. Te zien t/m 27 maart op don. t/m zat. van 12-17 uur en op afspraak. Alice in Wonderland is de titel van de tentoonstelling in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. De zo genaamde 'verwondertentoonstel- ling', vrij naar het bekende verhaal van Lewis Carroll, is een avonturen- reis In verschillende kamers ontdekt de bezoeker de natuur als een sprook je in werkelijkheid. De expositie wordt zaterdag geopend met een op treden van een toneelgroep uit Oost kapelle. Te zien t/m 31 oktober tij dens openingsuren museum In het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand vindt tot en met 25 maart een bijzondere tentoonstelling plaats met als titel: Kinderfeest in kleur. Het gaat om werkstukken van kinderen die in leeftijd variëren van 6 tot 14 jaar. Ze nemen deel aan het kin- der- en jeugdatelier van beeldend kunstenaar Carmen Milhous-Arendt uit Goes. Eenmaal per week houden ze zich twee uur bezig met beeldende vorming in Atelier Punt 9 en maken werkstukken in zowel twee- als drie dimensionale technieken. Menige deelnemer volgt al meer dan zes jaar de lessen. Te zien van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur en op donderdag bovendien van 17.00 tot 20.00 uur. ROTTERDAM Ned. Architectuurinstituut: t/m 29 de cember - Museumwoning Huis Son- neveld is de 'witte villa' naast het NAi, die volledig is teruggebracht naar de situatie van 1933; t/m 29 fe bruari - Twee eeuwen architectuur in Nederland; t/m 29 februari - Achter Gordijnen. Twaalf gebouwen van Neutelings Riedijk architecten. Ge bouwen die soms balanceren op het randje van kitsch: t/m 31 mei - De Grote Verbouwing. Het NAi stelt de vraag: vernielen wij ons erfgoed?; t/m 31 mei - Start. De Rem Koolhaas/OMA Collectie in het Ne derlands Architectuurinstituut. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december - Stad van Rotterdammers! Museaal Theater. De geschiedenis van Rotterdam op een unieke manier gepresenteerd; t/m 15 augustus - Het geluk van de huisvrouw. De belofte van de reclame en de nuchtere prak tijk van het huishouden in de twintig ste eeuw; t/m 29 febrauri - 100 jaar Dolf Henkes, Kunstenaar van Rotter dam. Een selectie uit het omvangrijke oeuvre van een eigenzinnige Rotter damse kunstenaar; t/m 2 mei - Come- lis Nieuwland (1882-1967). Een selec tie uit het unieke werk van Comelis Nieuwland, de 'vergeten' fotograaf van de internationale scheepvaart; t/m 31 oktober - Katendrecht. Een sfeertentoonstelling over het dage lijks leven in deze ooit zo beruchte uitgaanswijk; t/m 6 juni - Knappe Koppen. Het Erasmiaans Gymna sium gefotografeerd. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 21 maart - Baardmannen en punt neuzen. Pre-industrieel design in steengoed, t/m 22 februari - Engelse Grafiek. Herkenbare werkelijkheid in aantrekkelijke landschappen, straattaferelen en portretten; t/m 14 maart - Gebruiksgrafiek van negen tig. Ontwerpen van drukwerk zoals boekomslagen, oorkondes, kalender bladen enz, t/m 25 april - Yinka Sho- nibare. Werk van de Nigeriaans- En gelse kunstenaar Yinka Shonibare (Londen, 1962); t/m 9 mei - Charlotte Schleiffert. Rotterdams meest fatale vrouw in de kunst! Wereldmuseum Rotterdam t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk, mystieke dimensies van de is lam. Unieke voorwerpen mystieke miniaturen, een sierkleed uit de heili ge stad Mekka, een geneeskrachtige schaal uit de 13de eeuw en Indiase waarzegkaarten vertellen over de per soonlijke zoektocht naar geluk bin nen de islam; t/m 7 november - De er fenis van slavernij. De tentoonstel ling wil deze zwarte bladzijde uit de Nederlandse geschiedenis en haar re latie tot Afrika en de voormalige kolo niën Suriname en de Nederlandse An tillen historisch inzichtelijk en vooral emotioneel invoelbaar maken; t/m 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Sumatra. De tentoonstelling toont de rol van goud in textiel op het Indone sische eiland Sumatra; t/m 21 novem ber - Rotterdam in Vorm: Hareth Muthana. Het werk van de jonge Rot terdamse kunstenaar Hareth Mutha na Hawi (1972, Amara, Irak) is het re sultaat van vele experimenten. Chabot Museum: t/m 29 februari - 100 jaar Dolf Henkes. Naakten op pa pier en paneel. Kunsthal Rotterdam, t/m 14 maart - Vier eeuwen roken in de kunst. Taboe en tabak: van Jan Steen tot Pablo Pi casso; t/m 23 mei - Alphonse Mucha Meester van de Jugendstil. ANTWERPEN MUHKA tot 29 februari - Once upon a time, een blik op de kunst in België in de jaren 90. KMSK tot 21 maart - Free Space 8, werk van Boris Rebetez tot 31 maart - Opendeur Memling restaura tie. Diamantmuseum, tot 28 maart - Sym boliek van verlovingsring. MOMU: tot 31 maart- Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. Fotografiemuseum, tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk, beeldvorming in de psychiatrische fotografie (1872 - 1940).* GENT Design Museum Gent tot 29 februari - in het kader van het 100-jarig be staan: 100 jaar - 100 mensen - 100 ob jecten - 100 verhalen. MIAT: tot 29 februari - Heropening Katoenfabriek SMAK tot 21 maart - Dream Exten sions. Museum Dr. Guislain: tot 1 juni - Ge heim schrift: De Prinzhom Collectie; Menselijk, al te menselijk. Fotografie en psychiatrie (1870-1940) en Vis-a-vis tentoonstelling Isabel Pou- set. Caermersklooster: tot 18 april - Rood veld/Champ Rouge, werk van Ann Huybens en Patrick 't Hooft Kunsthal Sint-Pietersabdij tot 16 no vember - Bart Van Leuven, fototen toonstelling. BRUGGE Stadshallen tot 29 februari - Aspe in beeld; sfeerbeelden van de opnames voor het televisiefeuilleton. De Bond: tot 7 maart - Johan De- schuymer met Onrust, Phantom I Prestige, waarin aan de hand van vi deo's installaties en collages vervor mingen aan het menselijk lichaam worden getoond. Memlingmuseum: tot 29 maart - On- ze-Lieve-Vrouw van Regula. Een Zwarte Madonna. Gruuthuusemuseum: tot 5 april - Uit het goede hout gesneden, Middel eeuwse religieuze sculptuur. Arentshuis: tot 26 april - Brugge, ge tekend: 65 tekeningen uit de 18de en 19de eeuw, gemaakt door Brugse kun stenaars. KNOKKE Scharpoord: Experimental Art Spa ce: tot 25 februari - Hans De Meule- naere, installaties. Zwart Huis tot 21 maart - Ronny Del- rue - Rooms of my Head. 19 t/m 25 februari DONDERDAG Beethoven Klaas Hofstra speelt dc voorstelling Beethoven. Men krijgt een gecompliceerd man te zien, die van het ene ui terste in het andere valt en daardoor vaak niet alleen onmo gelijk is voor zichzelf, maar ook voor degenen die hij lief heeft. Hoe moeilijk hij het ook heeft, steeds vindt hij weer troost in zijn muziek. In deze voorstelling vertolkt en beli chaamd door Regina Albrink. Deze voorstelling tracht het geheim van het genie van Beethoven te ontrafelen, waarbij we steeds weer voor verrassingen komen te staan. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Crème Fraiche De programma's van Crème Fraiche zijn hilarisch en muzi kaal. Het ene moment is het cabaret, het andere entertainment. De groep bestaat uit Patrick Hesdahl, Jacques Lucassen, Pie- ter van Santen en John Schleipen. •Arsenaaltheater, Vlissingen. 20.15 uur Roué Verveer Roué Verveer speelt zijn solo-programma Eigen Vermogen. Na zijn eerste programma Uit het niets, gaat hij dit seizoen avondvullend. De in Suriname geboren Verveer (1972) ver diende zijn sporen bij de Comedytrain. De komische situatie schetsen van zijn leven als echtgenoot en vader zorgen voor hilarische en soms ontroerende momenten. En dat geheel op Eigen Vermogen Zijn inspiratie deed hij op bij Murth Mos sel, Najib Amhali, Hans Sibbel en Eric van Sauers. •Theater Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Tineke Schouten Tineke Schouten brengt haar programma Top Tien 2. Dit is een unieke combinatie uit het heden en verleden, sa mengebracht in één sprankelende show. Deze voorstelling is uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom. 20.15 uur Moeder Afrika Theater Wederzijds speelt de voorstelling Moeder Afrika. Moeder Afrika vertelt de levensverhalen van een Afrikaanse broer en zus die door hun vader aan Nederlandse slavenhan delaren worden verkocht Na een helse tocht van Afrika naar Suriname worden Kodjo en Aba gescheiden. Moeder Afrika beschrijft een vrijwel verzwegen gedeelte van de Hol landse geschiedenis, een deel waar wij niet trots op kunnen zijn. De tekst van Ad de Bont werd geregisseerd door Mar cus Azzinni. Voor jongeren vanaf 9 jaar. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Ensemble Oostenrijk/Jansen Het ensemble Oostenrijk/Jansen geeft een concert. Zij brengen aria's voor sopraan, hobo, cello en clavecimbel van onder anderen Bach, Handel, Vivaldi, Telemann, de Fresch en Pepusch. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Crème Fraiche De programma's van Crème Fraiche zijn hilarisch en muzi kaal. Zie donderdag. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Mozes Shekinah Musical Art Centre presenteert Mozes. Deze musical speelt zich af in het Egyptische Rijk ten tijde van Mozes en de Farao. Midden in de pracht en praal groeit Mozes op en is zich niet bewust van zijn levenslot. Deze mu sical probeert in te spelen op de innerlijke dilemma's van de mens, Shekinah Musical Art Centre heeft als doel kansar me jongeren van Terneuzen kansrijk te maken door hen te ondersteunen bij artistieke gebruik van hun talenten. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Moulin Rouge Toneelvereniging Dc Plattelanders speelt de jubileumpro- ductie Moulin Rouge. De Plattelanders bestaan namelijk 25 jaar. Het stuk speelt zich af rond 1900, wanneer een club uit West-Zeeuws-Vlaan deren een jubileum viert. De mannen denken dat kracht bij te zetten door een reisje naar Parijs te maken. Zonder vrou wen besluiten ze de bloemetjes buiten te zetten in de nacht club Moulin Rouge. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Osaka Dadada-Dan Tenko I)e Japanse slagwerkgroep Osaka I)aciada-Dan Tenko brengt de nieuwe voorstelling Beat fonTomorrow. De groep werd in 1987 opgericht door danser en choreograaf Isaya Mondori. Aan hun debuutconcert in 1992 ging een ja renlange intensieve muzikale en fysieke training vooraf. Zo werd de hechte en gedisciplineerde groep van tien muzikan ten gevormd, die in binnen- en buitenland zeer veel populari teit geniet. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Jesse Dayton De singer-songwriter Jesse Dayton geeft een concert. De Texaan kwam al vroeg in aanraking met de country- blues. Hij treedt in Terneuzen op met bassist James Elmo Sproat, drummer Eric Tucker en steelgitarist Brian Thomas. Het voorprogramma wordt verzorgd door de Temeuzense bluesgitarist Herman Broek jr en zijn begeleidingsband The Barbenders. •Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur The Kids Het is weer tijd voor The Kids are Allright. Deze keer treden New Hazard, Ten-13 en Clipped Dove voor het voetlicht •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Jan Francois De Jan Francois Band brengt eigen songs in de Brasserie. Door de pakkende teksten en de meerstemmige vocalen we ten ze menigeen te boeien. Liefhebbers van zogenaamde Westcoast en muziek uit het singer-songwriter-genre komen aan hun trekken. De band bestaat sinds 2003 in deze samen stelling: Jan Francois (singer-songwriter), Jan Aartsen (gi taar), Almer Kaasschieter (bas), Ruben Mol (drums), Rolf Goetheer (toetsen) en de zangeressen Henriëtte Hannewijk en Anne-Marie van der Vliet. •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Gitanos de Granada Gitanos de Granada brengt het programma Furia Maya. De grotten van Sacromonte (Granada) worden beschouwd als de bakermat van de Spaanse flamenco. Het was de plek waar de zigeuners zich moesten terugtrekken om te ontko men aan de Spaanse inquisitie. De nieuwe voorstelling Fu ria Maya (de furie van de Maya's) zal meer dan bij voorgaan de voorstellingen de sfeer van het verzet tegen deze eeuwen lange onderdrukking en vervolging ademen. Daarnaast speelt de trots die het geslacht Maya desondanks gedurende die zware tijdens heeft weten te behouden een hoofdrol. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Marli Koeman exposeert in Grand ca fé Raymondo aan de boulevard in Vlissingen De exposante toont aqua rellen en schilderijen. Naast land schappen, stillevens en dieren maakt zij portretten. Te zien maandag t/m 1 zondag van 10-24 uur. In Pizzaria Leonardo's in Scharendij- ke is een expositie ingericht met werk van Han van Dienst. De exposant maakt olieverven van gebouwen, bloe men en dieren. Te zien tot 1 mei tij dens openingstijden Pizzaria. ka Dadada-Dan Tenko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55