Taalvervuilingsrapportage De dRang gaat poëtisch PZC hJ Zeeuws Archief hoort bij de top Singer-songwriter Jesse Dayton treedt op in Porgy Bess Geen extra kosten door slecht geluid Meer onderzoek verhoogt status van ziekenhuizen Hogere straf geëist tegen drugsdealer kunst Zwarte lijst Ronnie Verbiest in Terneuzen Gemeente Goes praat met jeugd donderdag 19 februari 2004 VLISSINGEN- Omdat hij hard drugs zou hebben verhandeld vanuit een woning in Vlissingen en daar iemand met een mes in zijn been zou hebben gestoken, is gisteren bij het Haagse ge rechtshof in hoger beroep een ge vangenisstraf van twee jaar geëist tegen een 26-jarige daklo ze man. Ook wil het Openbaar Ministerie dat hij de vijfduizend euro, die hij zou hebben ver diend met zijn lucratieve handel tje, terugbetalen aan de staat. De verdachte ging in hoger be roep omdat hij de aantijgingen ontkent. In eerste instantie ver oordeelde de rechtbank in Mid delburg hem tot een celstraf van 21 maanden. De politie trof de half slapende man na een tip op 21 mei aan in een afgesloten schuur aan de Schuitvaart- gracht. Naast hem lagen een broek met bloedvlekken en een grote hoeveelheid coke en heroï ne. In de zak van een jas zat meer dan zevenhonderd euro. Volgens het slachtoffer van de steekpartij had de dronken ver dachte hem in zijn been gesto ken na een ruzie over drugsgeld. De man hield er een slagaderlij ke bloeding aan over. Vanuit die woning zou de verdachte vol gens diverse getuigen zo'n vijf maanden lang een handel in drugs hebben gedreven. De verdachte ontkende alle be schuldigingen. „Waarom zou ik in godsnaam mensen vragen of ik in hun schuur mag slapen als ik zoveel geld zou hebben ver diend", vroeg hij zich af. Hij ontkende dat de broek met de bloedsporen van het slachtof fer erop van hem was en ook de harddrugs die in de schuur wa ren gevonden zouden niet van hem zijn. Ook de jas met het geld was volgens hem niet zijn eigendom. Hij zou er zijn inge luisd. Maar op die broek werd DNA van de man gevonden. Bo vendien herkenden junks de man als een 'professionele drugs handelaar'. Het hof doet uitspraak over twee weken. door A.J. Snel Wat mooie woorden om de omvang van het scrabblebord belachelijk te maken: onderwijsontwikkelingsbud- getteringssystematiek; nieuwbouwacti- viteitenondersteuningswerkzaamheden en verzuimbegeleidingsaspectenrappor- tage. Nederlanders breien met meer geestdrift dan de Duitsers, die erom be kend stonden, ooit hebben gedaan. En Nederlanders blinken uit in het ge bruik van fa<;adetaal, hetgeen staat voor voor onzin of, zo men wil, lane- dan wel lulkoek De taalkundigen Eric Tiggeler en Mieke Vuijk hebben een boekje gemaakt over de wartaal waar van bestuurders en managers zich bedie nen. De leuteraars worden geïmiteerd door hele legerscharen die ook al hopen voor vol te worden aangezien als ze gek gaan praten en schrijven. Uit het boekje 'De Zwarte Woorden lijst. Lexicon van modem taalmisbruik' valt veel te leren over hoe het niet moet. Of, hoe het wel moet; voor mensen, die vastbesloten zijn niet te laten merken wat ze over bepaalde zaken denken, een gebruik dat in de politiek sinds jaar en dag wijd verbreid is. De minister die vond dat een werk te duur uitviel, zei in de jaren zestig dat de kosten voor het onderhavige project voorshands als pro hibitief moesten worden beschouwd en de bewindsman of -vrouw die twintig jaar later dezelfde mededeling had te doen, riep dat aan het gebeuren wel een prijskaartje hing. Flonkerend Dergelijke vondsten werden in brede la gen van de bevolking als zó flonkerend gezien dat ze te onpas en nog eens te on pas werden overgenomen. Zoals ooit ie mand die de term 'gebakken lucht' ge 'Skrebbelaars' kunnen de fa^adetaal wel 'hendelen' bruikte om aan te duiden dat iets niets voorstelde geweldig veel navolgers kreeg. Zelfs Tiggeler en Vuijk hebben het, als ze in hun zwarte lijst schrijven over nietszeggende woorden, zonder een spoor van ironie over 'gebakken lucht'. Dat krijg je er nou van als je, zoals Tig geler, hoofdredacteur bent van het e-magazine Vakblad Taal. Een 'e-maga- zine', wat is dat voor een ding? zo vra gen wij Tiggeler in een even genadeloos als kort telefonisch onderhoud. „Ja, ik zie het, dat staat op de flaptekst. Die is geschreven door de uitgever", laat de scribent lafhartig weten. En die gebak ken lucht? „Nou, die is er tussendoor ge glipt. Wij bezondigen ons zelf ook aan fout taalgebruik. Schrijf maar dat een e-magazine een tijdschrift is dat als pdf-bestand wordt opgeslagen. Laat ik er maar niet omheen draaien. Wij zijn net zo onbetrouwbaar en opportunis tisch als de rest van de wereld." Kijk, dat soort bekentenissen daar hou den we wel van. In de sector van de rouwbegeleiding kunnen ze daar een voorbeeld aan nemen. Vanuit die we reld zagen wij onlangs een aanbeveling over het existentieel biografisch counse len van mensen die verdriet hebben. En een hooggeplaatste functionaris van de ze courant kwam nog dezer dagen met dit bittere verwijt aan het adres van de medewerkers die het draagvlak van de onderneming vormen: „Het labelen met zetstijlen van auteursnaam, intro en eventueel tussenkop blijft soms achter wege." We hebben inlichtingen inge wonnen en de man moet het nog wat rustig aan doen, maar hij maakt het in tussen naar omstandigheden alweer iets beter. Maar goed; ondank eigen falen hebben Vuijk en Tiggeler een werkje samenge steld dat veel stof tot nadenken biedt. Een mens kan zich lang verdiepen in de vraag wat er toch bedoeld wordt met fo cussen, commitment, nachecken, een 'go' geven, een insteek kiezen, proactief foto Willem Mieras zijn, levelen, aanjagen, kortsluiten en zo nog het een en ander aan onvermo gen tot het gebruik van de taal. Win-win Hun boek kan een win-winsituatie ople veren, mits wordt gekozen voor een dy namische insteek. Via een adequate te rugkoppeling en binnen de juiste con text dient wel slagvaardig te worden uit- gechekt of over de meerwaarde een transparant kostenplaatje kan worden aangeleverd. Als we daarvoor gaan, zo wel frontoffice als backoffice, kunnen de medewerkers binnen de eigen toko worden afgerekend op een uitgebalan ceerd stukje innovatie met een hoog fun- gehalte. Noodzaak is wel dat servicege- richt wordt nagedacht over heldere com municatie naar de doelgroep toe. De Zwarte Woordenlijst, Lexicon van modern Taalmisbruik. ISBN 90 12 09965 X. Sdu Uitgevers. Den Haag. Prijs 10 euro. door Raymond de Frel TERNEUZEN - I)e Texaanse singer-songwriter Jesse Dayton geeft vrijdag een concert in de Terneuzense jazz- en bluesclub Porgy Bess. Dayton speelde op initiatief van de stichting Blues Promotiorf l'n november 2002 ook al in Porgy. Dat was het laatste concert van de stichting, alvorens een 'sabba tical year' werd ingelast. De Amerikaanse zanger-gitarist mag nu een nieuwe reeks concer ten van de Blues Promotion af trappen. Jesse Dayton werd geboren in Beaumont, in het zuidoosten van Texas. Al snel kwam hij in aanraking met countryblues. Zijn eerste voorbeelden: de blues van Lightnin' Hopkins en de country van George Jones. Later werd hij nadrukkelijk geïnspireerd door The Fabulous Thunderbirds. Dayton is de voormalige voorman van het rockabillytrio The Roadkings, een gezelschap dat vergelijk baar is met The Paladins. Met Raisin Cain maakte hij in 1995 solo een succesvol debuutal bum. In Los Angeles bracht hij The Road Kings weer bij elkaar en speelde mee op albums van Way- lon Jennings en Ray Price. Fi nancieel gezien ging het Dayton voor de wind. Zijn muziek werd immers gebruikt voor succesvol le televisieseries als Providence en Melrose Place. Daardoor kon hij in 2001 zijn tweede soloplaat Tall Texas Tales op zijn eigen la bel, Bullet Records (nu Stag Re cords), uitbrengen. Dit album handelt over oorlogsveteranen, alcoholisten, nietsnutten en ge lukszoekers. Dayton treedt in Terneuzen aan met bassist James Elmo Sproat, drummer Eric Tucker en steelgi- tarist Brian Thomas. Het voorprogramma in Porgy& Bess wordt verzorgd door de Terneuzense bluesgitarist Her man Brock jr. Het concert be gint om 21.00 uur. foto Willem Mieras Repetitiescène voor 'De Suite van het Waken' door leden jongerentheatergroep De dRang. Jongeren spelen De Suite van het Waken in zwembad door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De problemen met de akoestiek in enkele ruim ten in de nieuwe huisvesting van het Instituut Toonbeeld in Terneuzen leiden niet tot extra kosten voor de gemeente of een verhoging van de lesgelden. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op schriftelijk vragen van het Pvda-raadslid J. Jonkman. Al voordat het voormalige schoolgebouw aan de Zuidland- straat door Toonbeeld in ge bruik werd genomen werd dui delijk dat het met de akoestiek in enkele ruimtes niet goed ge steld was. De problemen zijn doorgegeven aan de aannemer. Volgens B en W heeft de aanne mer na de oplevering een akoes tisch onderzoek gedaan, waar bij tevens adviezen zijn gegeven om te problemen met het geluid op te lossen. „De geadviseerde aanpassingen worden in overleg met de mensen van Toonbeeld ingepland en uitgevoerd", schrij ven B en W. Het college wijst er op dat de kosten voor het oplos sen van de problemen met de akoestiek voor rekening van de aannemer zijn. TERNEUZEN - Jazzmuzikant Ronnie Verbiest geeft zondag 29 februari acte de présence tij dens een zondagmiddagconcert van Jazz behind the dikes in het Terneuzense café De Vriend schap. Hij wordt bijgestaan door gitarist Hans van Oost, key boardspeler Werner Meert, bas sist Coen Kempe en drummer Aad Versteeg. Het gezelschap speelt van 15.00 tot 18.00 uur door All Pankow GOES - Het gaat hem in het jon- gerentheater veel te vaak over seks en geweld. Regisseur Oscar Postema wil weieens laten zien dat jongeren ook met heel ande re dingen bezig zijn: jaloezie, verliefdheid, angst om er niet bij te horen. Met het script 'De Suite van het Waken' van de Friese auteur en theatermaker Bouke Oldenhof kreeg hij daar voor het juiste materiaal in han den. Postema is regisseur bij de jon- gerentheater De dRang in Goes. De groep heeft zijn eigen be staan bevochten. Het initiatief komt van jongeren die na de op leidingen van het Jeugdtheater huis in Goes en van ama teurtheaterschool De Ambitie als groep bijeen wilden blijven. Met steun van enkele ouders werd De dRang opgericht. Os car Postema uit Middelburg werd aangetrokken als spellei der. Na spellessen en twee klein schalige producties vorig sei zoen, acht de regisseur het nu tijd voor een wat groter project. 'De Suite van het Waken' gaat over een groepje jongeren dat be sluit een nacht lang bij elkaar te blijven in een buitenzwembad om samen de zon te zien opko men. „Slaap speelt hierin een be langrijke rol als metafoor en dat spreekt me wel aan", zegt Poste ma. Hij erkent dat de vrij poëti sche tekst ook voor hemzelf een grote uitdaging betekent „Dat verwachten de meesten niet zo van mij", grinnikt de regisseur die vaak voorkeur voor heftig heid toont. Volgens hem heeft slaap in 'De Suite van het Wa ken' veel betekenissen. „Slaap als tegenhanger van wakker zijn. Echt wakker dan. Mensen van tachtig slapen soms hun le ven lang al. Sommige jongeren slapen ook maar door. maar an deren zijn op hun zestiende al helemaal wakker." Postema kiest voor theater op lo catie om het stuk een meerwaar de te geven. „Met tekst alleen op een podium red je het niet. Ik bang dat het dan snel dood slaat, de dynamiek eruit vloeit Daarom wil ik het echt in een zwembad spelen. We hebben ge kozen voor het buitenbad in Ka- pelle. Dat is een prima locatie. We spelen daar op donderdag 3 juni de generale en vervolgens elke zaterdagavond in die maand." Juiste sfeer De regisseur ziet het helemaal voor zich. „Het publiek mag om negen uur 's avonds binnen en eerst een half uur zwemmen. Dat is bij de entreeprijs inbegre pen. Dan beginnen we om half tien als het echt avond begint te worden met de voorstelling en krijgt het publiek de juiste sfeer mee Werkplaats Het Getij voor de Amateurkunst in Zeeland heeft deze productie van De dRang in middels omarmd. Er is een bij drage van ruim zesduizend euro toegekend onder voorwaarde dat in het repetitieproces ook leerelementen worden inge bouwd. Daartoe zijn een profes sionele choreografe aangetrok ken en krijgt de regisseur advie zen van de bekende Belgische theatermaker Guido Wevers. Postema is blij met deze blijk van erkenning voor De dRang. Even dacht hij dat hij allerlei verplichtingen kreeg opgelegd, maar inmiddels juicht hij deze ondersteuning zeer toe. Vooral de samenwerking met Guido We vers spreekt hem zeer aan. Zelf speelde Postema mee in de Zee land Nazomerfestival-productie 'Coupure' onder regie van We vers en bewaart daar goede her inneringen aan. Inmiddels moet er nog wel kei hard gewerkt worden aan 'De Suite van het Waken'. David, Roald, Niels, Merel, Yentl, Door- tje, Lilian, Sanne. Kesja en Vera zijn alle tien dolenthousiast. „Maar die discipline hè. Daar ontbreekt het weieens aan", ver zucht Postema. „Dan is er weer eentje niet op de repetitie, heeft een ander z'n tekst niet goed ge noeg geleerd of werpen ze blok kades op omdat ze het toch wel een beetje eng vinden om zich zo kwetsbaar op te stellen." De regisseur snapt het allemaal wel. Zo lang is het niet geleden dat hij zelf echt jong en nog niet helemaal wakker was. door Claudia Sondervan GOES - Het medisch-weten- schappelijk onderzoek in Zeeuw se ziekenhuizen neemt toe. Over 2003 zijn 32 onderzoeks voorstellen waarin de ziekenhui zen in Terneuzen, Vlissingen en Goes en psychiatrisch zieken huis Emergis deelnemen, inge diend. De afgelopen twee jaar bewoog dat aantal zich nog beneden de dertig. Het toegenomen onder zoek past bij de wens van de zie kenhuizen om meer status als opleidingsziekenhuis te krijgen. Het aantal wetenschappelijke onderzoeken dat de eigen artsen van de ziekenhuizen opzetten, blijft echter gering: een of twee per jaar. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Commissie Medische Ethiek Zeeland (CMEZ). De commissie adviseert ziekenhui zen over de uitvoerbaarheid van voorgestelde onderzoeken bin nen de instelling. Tot dit jaar moest de commissie onderzoeks plannen van Zeeuwse artsen ook toetsen naar de Wet Me- disch-wetenschappelijk Onder zoek met mensen (WMO). Die be voegdheid heeft de commissie per januari teruggeven aan de Centrale Commissie Me- disch-wetenschappelijk onder zoek. „Volgens de WMO moet een ethische commissie een mini maal aantal beoordelen doen van gemiddeld tien per jaar over de periode 200-2002. Wij voldoen daar met vier onder zoeksprotocollen in drie jaar niet aan," legt secretaris H. Brandenburg van de CMEZ uit. „Bovendien heeft de CCMO de bevoegdheidseisen van de le den van de commissie aange scherpt, waardoor enkele com missieleden niet langer 'zwaar' genoeg zijn. Daarbij vraagt een nieuwe regel van de Europese Unie dat de commissie ter beoor deling van geneesmiddelen* derzoeken een specifieke phy. maceutische dekundige ra«i f. hebben die er in Zeeland woon niet is." Van de 73 comno. f sies medische ethiek die Ned;.-, land nu nog telt blijven er <j X jaar slechts 27 over om gelijk». dende redenen. De Commissie Medische Eikei Zeeland blijft wel functioned „Om onderzoeksprotocolla fi goedgekeurd te knjgen moeta artsen nu naar het Erasmus disch Centrum in Rotterdam' 'i beaamt Brandenburg. Dat «r- t werkt als leidend medisch ond- zoekscentrum honderden proto collen per jaar. De commissie a Zeeland adviseert artsen ncj j wel bij de inrichting van ba s protocollen volgens de wetsvoct- schriften. „We zijn niet lange een onafhankelijk bestuurd- Ie gaan. Dat zijn we ook maar even, sinds de erkenning voor de WMO in 2000, geweest, rela- tiveert de ziekenhuisapotheker van Ziekenhuis Walcheren. De ;i; CMEZ functioneert sinds 1985. memoreert hij. „We gaan door op de oude voet. Het Zeeuwsdi- - recteurenberaad van de zieken- huizen heeft ons gevraagd ab kwaliteitsinstituut op te treeën De directie van een instelling m moet bij een onderzoeksvoorstel a beoordelen of zulk intern kas en gewenst. De directies zeggen die deskundigheid te missenes hebben ons gevraagd voor die taak." In 2003 gebeurde dat 32 keer. Het drukste wordt onderzocht v in Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen met negentien onder zoekplannen waarvan zes voor cardiologie en vier voor oncolo gie. Voor Ziekenhuis Walcheren woog de CMEZ twaalf protocol- w len, voor Zeeuws-Vlaanderen it drie en voor Emergis geen enke le. Jaarlijks zijn zeker driehon derd Zeeuwse patiënten betrok- ken bij medisch-wetenschappe- f lijk onderzoek, schat Branden burg. door Cees Maas MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg behoort bij de top van goedbezochte pu blieke archieven in Nederland. Sinds het archief op internet zit, loopt het storm met de bezoe kers. Vorig jaar brachten bijna 600.000 mensen een digitaal be zoekje aan de personenzockma- chine van de website. „Kijk eens", zegt Leo Hollestel- le van het Zeeuws Archief en hij wijst op een tellertje op zijn beeldscherm, „gisteren was het maandag en kwamen er toch nog 2262 mensen." Die grote hoeveelheid bezoe kers kwam niet fysiek binnen wandelen bij het gebouw aan het Hofplein, maar belandde via de website in de database. Dat is een gigantische lijst met gegevens waarin je eenvoudig kunt zoeken met een zoekma chine. In die databank zitten ongeveer 3 miljoen historische gegevens over personen. Stamboom Over personen, omdat het leeu wendeel van de bezoekers be zig is met stamboomonder zoek. Ze willen alles weten van hun voorvaderen. Het is een vorm van hobbyisme, maar ook van serieuze weten schap, die onder jong en oud toeneemt in populariteit, zegt Hollestelle. Trouwens, ook wetenschap pers die bezig zijn met andere onderzoeken, maar daar toch persoonsgegevens voor nodig hebben, zijn vaste klanten. De bijna 600.000 bezoekers vo rig jaar drukten met zijn allen 6,8 miljoen keer op de zoek- knop van de database. Een an der voordeel van internet: je komt goed in je statistieken te zitten, want elk klikje wordt geregistreerd. Wanneer je op zoek bent naar je voorvaderen en je achter naam in de zoekmachine van de website toetst, krijg je alle gegevens uit bijvoorbeeld oude huwelijksakten, archieven van het Kadaster of emigratielijs- ten. „Zeventig procent van de be zoekers is hier nog nooit in het gebouw geweest en dat is wel een gekke gedachte," zegt Hol lestelle. Het bezoekersaantal is, sinds het Zeeuws Archief in decem ber 2001 de database o] alleen maar gegroeid. Dat komt mede door de gebruikers vriendelijkheid van de websi te, iedereen heeft na een paar tellen in de gaten hoe het werkt. De werkelijkheid van deze tijd is dat er in Middelburg schat aan persoongegevens ligt die zonder internet eigenlijk h niet internationaal geraad pleegd kon worden. Nu stuurt een Amerikaan eea e-mailtje naar Leo Hollestelle 'You made my weekend', staat er in het berichtje - je hebt mijn weekend goedgemaakt Die man heeft twee dagen zit ten zoeken in de digitale ar chieven en gevonden wat hij zocht. Leo Hollestelle: „We kregen al tijd het commentaar dat Zee land een uithoek is. Dat is niet leuk om te horen, maar het s wel waar. Nu, met dit internet- archief, spelen afstanden geen rol en kunnen we iedereen be- s dienen. En het is toch eigenlijk de droom van elk archief dat je zoveel mensen bereikt. GOES - De gemeente Goes wil o in contact komen met jonger» Daarom houdt ze donderdag 2' februari onder de noen# Young Goes Active een activity tenmiddag voor jongeren van 1. y tot 17 jaar. Tijdens deze middag in Theater De Mythe kunnen jongeren n* de gemeente praten over zak» die zij belangrijk vinden, z«J school, werk, uitgaan, veilig- heid, zorg, voorzieningen en eve- nementen. Op het programma staan twee workshops, waarin jongeren sa- men met de gemeente kunnen v, nadenken over jongerenpartri- y patie Aan het einde van de nuc- dag is er een debat. Het is de bedoeling dat tijd®5 deze middag plannen worden ge maakt om in de toekomst ide«- uit te wisselen met jonger® Een voorbeeld van deze zogehe ten jeugparticipatie is een jonge- renraad in Tholen. Alle Goe» jongeren tussen de 12 en 17 P hebben inmiddels een uitnoöi- ging ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50