Sluierverbod Frankrijk is begin Valse voorlichting PZC Jomanda heeft volgelingen in greep PZC Bouwfraude Pleidooi Frans-Iraanse schrijfster speelde rol bij beslissing Hoofddoeken in West-Europa en Turkije 19 februari 1954 donderdag 19 februari 2004 In Frankrijk worden het dragen van een sluier en andere religieu ze uitingen op scholen verbo den. Volgens de Iraans-Franse schrijfster Chahdortt Djavann gaat dat nog niet ver genoeg. door Merle Tip Chahdortt Djavann ont vluchtte ruim tien jaar gele den op 23-jarige leeftijd Iran en woont nu in Parijs. Sinds haar dertiende werd ze in Iran ge dwongen een sluier te dragen. ..Het was de sluier of de dood. Ik liep rond als een wandelende gevangenis", schrijft ze in haar pamflet 'Weg met de sluier!' dat een grote rol speelde in de dis cussie in Frankrijk over het sluierverbod. Waarom een verbod? .,Een sluier, of het nu een hoofddoek is of een alles verhullend ge waad, is een vorm van discrimi natie, een verminking van de vrouwelijke identiteit en het maakt de weg vrij voor agressie tegen vrouwen. Het gebeurt dat een meisje wordt verkracht en kel omdat ze geen sluier droeg. Ze heeft erom gevraagd, zeggen ze dan. Een sluier is stigmatise rend. Het maakt de vrouw tot lustobject. Het feit dat een vrouw zich moet bedekken, ze ker als het een jong meisje be treft, en dat zij als een gevange ne moet rondlopen, is een schen ding van de mensenrechten en een schending van de gelijkheid van man en vrouw. Daarom moet er een verbod komen." Fanatisme „Islamisten willen ons laten ge loven dat het een religieus sym bool is. Maar dat is niet waar: nergens in de koran staat dat een vrouw een sluier moet dra gen. Het is een uiting van reli gieus fanatisme. Moslimfunda mentalisten gebruiken de sluier om hun politieke boodschap uit te dragen." „Deze wet is zeker niet voldoen de. Dit is slechts het begin. Een sluier moet worden erkend als symbool van discriminatie en re pressie en het zou in de hele re publiek verboden moeten wor den, niet alleen overheidsinstel lingen en openbare scholen. Het verbod is een duidelijke stelling- name tegen het dragen van een sluier en zet de islamitische, po litieke statement op de rem Steeds minder vrouwen in Frankrijk dragen een hoofd- Djavann ziet de sluier als een symbool van onderdrukking. foto Roland de Bruin/GPD De islam is de op één na grootste reli gie van West-Europa. Nederland telt volgens het CBS 920.000 moslims, 5,7 pro cent van de bevolking. In Nederland be schouwt 89 procent van de kinderen met een islamitische ouder zich als moslim. - In Frankrijk (4,5 miljoen moslims op 60 miljoen inwoners) is vorige week besloten tot een verbod vanaf het schooljaar 2004/2005 op het dragen van hoofddoe ken en andere religieuze tekens op open bare scholen. Werknemers in de publieke sector mogen al langer geen hoofddoek dragen. Uit peilingen blijkt dat zeventig procent van de Fransen het verbod steunt, evenals veertig procent van de moslimbevolking. - In Duitsland woedt een debat óver de vraag of meisjes een hoofddoek mogen dragen op school. Sommige deelstaten overwegen een verbod. Het land telt 3,2 miljoen moslims op 83 miljoen inwoners. - De Belgische minister van Binnenlandse Zaken De Wael wil de hoofddoek op scho len en voor medewerkers in de publieke sector verbieden. In België wonen 400.000 moslims op 10 miljoen inwoners. - In Groot-Brittannië mogen moslimmeis jes een hoofddoek dragen op school. Er wonen circa 2,1 miljoen moslims op een bevolking van 59 miljoen. - In Turkije (71 miljoen inwoners) is het dragen van hoofddoeken in openbare in stellingen verboden doors de scheiding van kerk en staat. Menig vrouw en meisje mag daardoor van hun strenge familie niet deelnemen aan het openbare leven. GPD - - - it van onze redactie binnenland Jomanda had niet alleen de overleden actrice Sylvia Mil- lecam in haar greep. Tienduizen den volgelingen geloven in haar genezende kracht en paranor male gaven. Al jaren trekt het medium volle zalen met haar genezingsdien sten. Daarin zegt ze dat ze de oorzaak van een ziekte of kwaal kan opsporen en die met Haar stem, handen of algehele fysie ke verschijning kan genezen. Tijdens de healings zijn er ook spirituele operaties. „Die kun nen gebeuren zonder dat u er iets van merkt", meldt de gene- zeres op haar site www.joman- da.nl Tienduizenden Nederlanders en Vlamingen zochten de afgelo pen jaren troost, steun, zinge ving en genezing bij Jomanda (echte naam Joke Damman), die vaak optreedt in Mariablauwe gewaden. De diensten waren eerst in de Tielse Evenementen hal (1991 tot 1999) en nu in de kloosterkapel Maria Vrede in Valkenberg (sinds 1997). Daar bij doen zich taferelen voor waarbij mensen in trance rond rennen, op de grond spartelen, boeren laten, in narcose raken en kronkelen.Er is ingestraald water te koop en Jomanda straalt op verzoek negatieve energie weg. Jomanda (1948) zou in 1965 op wonderbaarlijke wijze van een huidziekte zijn genezen. Sinds 1979 straalt ze visitekaartjes in en sinds 1980 komen mensen voor genezing naar haar toe. Jo manda zegt dat ze in een vorig leven zwanger was van de farao Ramses, Ook zou ze verschillen de keren zigeunerin zijn ge weest. Haar overleden vader zou haar begeleider zijn. Hi] is ook de bemiddelaar voor overle den spirituele artsen die haar als medium willen gebruiken. „Bedenk dat iedere ziekte te ge- nezen is, maar niet iedere zieke. De arts verbindt de wonden, maar God alleen geneest", schrijft Jomanda op haar site Afkeuring In 2000 verspreidde Jomanda een recept op internet dat kan ker zou genezen. Dat leidde tot scherpe reacties uit de medi sche wereld. Jomanda zei dat een mix van honing, levertraan en salieblaadjes voldoende is om kanker te bedwingen en te genezen. Het Nederlands Kan ker Instituut en de Nederlandse Kankerbestrijding noemden dat 'onzin'. In 2001 begon de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) een vooronderzoek naar de praktij ken van Jomanda, naar aanlei ding van de dood van actrice Sylvia Millecam. Die was kort daarvoor aan borstkanker over leden. Jomanda zou haar heb ben gezegd dat ze helemaal geen kanker had. De IGZ con cludeerde in 2001 dat er geen aanleiding was de alternatief ge- nezeres justitieel te vervolgen. De inspectie stelde wel een na der onderzoek in. Daarin be perkte de IGZ zich niet tot fei tenonderzoek, maar hoorde ook Jomanda en bestudeerde band opnames van haar. De inspectie wil nu dat Jomanda voor de strafrechter verschijnt. De in spectie doet nog deze week aan gifte bij het Openbaar Ministe rie, meldde zij dinsdag. Uit het rapport 'De zorgverle ning aan S.M.' dat de IGZ dins dag publiceerde, blijkt dat de in spectie het vroegere medium uit Tiel vooral verwijt dat 'zij voor dokter is gaan spelen' en dat ze bleef ontkennen dat Sylvia Mil lecam borstkanker had. De in spectie vindt de handelwijze van Jomanda 'levensgevaarlijk' en 'misleidend' en doet onder meer aangifte wegens het ver moeden van een geweldsdelict. Zwijgen Jomanda liet via een woordvoer der weten juridische stappen met vertrouwen tegemoet te zien. Het medium zelf zwijgt, omdat zij een halfjaar 'boete doet voor Nederland' Op 29 maart zal ze weer praten.Joman- da beweerde in 2001 nog regel matig contact met de overleden Sylvia Millecam te hebben door middel van 'postume gesprek ken'. Zij beweerde dat de actri ce de commotie rond haar de dood en de suggesties over de rol van Jomanda daarin, be treurt. „Sylvia was oud en wijs genoeg om zelf te beslissen wat ze wilde", schreef Jomanda deze week op een briefje. „Sylvia vraagt respect voor haar keuze en wil nu eens met rust gelaten worden." ANP Wie was er verantwoordelijk voor de misleidende informatie over Irak? Nu de massavernietigingswapens van Saddam Hoessein met zijn gevon den, zit de Amerikaanse president in dit verkiezingsjaar met een probleem. Omdat de beweringen van de president over het gevaar dat Irak vormde, volko men onjuist zijn gebleken, is het zaak de president te bevrijden van de verant woordelijkheid voor de misleidende in formatie. Daartoe is een commissie in gesteld die gaat onderzoeken hoe het mogelijk was dat de Amerikaanse in lichtingendiensten zo slecht waren geïn formeerd over het wapenarsenaal van Irak. Zo wordt gesuggereerd dat het niet aan de president lag dat er misleidende in formatie werd gebruikt om de oorlog tegen Irak te rechtvaardigen, maar aan de incompetentie van de inlichtingen diensten. De daadkrachtige president was volstrekt te goeder trouw, sterker nog: hij wil zelf ook graag weten hoe zo mis kon gaan. Met deze suggesties wordt de werkelijkheid op schandalige wijze geweld aangedaan. Ter voorbereiding van de aanval op Irak beweerden de president en zijn naaste medewerkers vanaf de zomer van 2002 dat Saddam Hoessein een im mens gevaar was voor de regio en voor de Verenigde Staten. Op 26 augustus 2002 verklaarde vice-president Dick Cheney, zonder enig overtuigend be wijs te leveren, dat Saddam Hoessein zonder twijfel beschikte over massaver nietigingswapens en dat hij voorberei dingen trof om die te gebruiken tegen de VS. Er zou in Irak ook met succes ge werkt worden aan nucleaire wapens zo dat Saddam, als de VS niets onderna men. op afzienbare termijn nucleaire chantage zou kunnen plegen. Preven tief optreden was dringend geboden. Deze beweringen veroorzaakten groeiende onrust onder het personeel van de diverse inlichtingendiensten, dat zich bezig hield met de analyse van de informatie omtrent Irak. Vele ex perts waren van mening dat de rege ring het gevaar dat Irak vormde welbe wust schromelijk overdreef. Er was geen sprake van nieuwe informatie waaruit bleek dat Irak gevaarlijker was geworden. De experts waren juist van mening dat de containment van Irak succesvol was. Kenmerkend voor de manipulatie van de informatie door het Witte Huis was het verhaal over de grote partij aluminium buizen van ho ge kwaliteit die aan Irak was geleverd. De Amerikaanse regering beweerde dat deze buizen bestemd waren voor het nu cleaire programma van Irak, maar zelfs een deel van haar eigen deskundigen, laat staan deskundigen die niet afhan kelijk waren van de Amerikaanse over heid, geloofde daar niets van. De alumi- nium buizen zouden, ondanks de kri tiek van de deskundigen, voortdurend opduiken in de apocalyptische waar schuwingen van de Amerikaanse rege ring. Deze kritiek op de beweringen van het Witte Huis was in de zomer en het najaar van 2002 gemakkelijk te vin den voor iedereen die er belangstelling voor had. De voorpagina's van de kran ten haalde deze kritiek meestal niet om dat de Amerikaanse pers zich in de aan loop naar de oorlog weinig kritisch op stelde. Door resolutie 1441 van de Veiligheids raad hervatten eind november 2002 de wapeninspecteurs hun werk in Irak Binnen de International Atomic Ener gy Agency (IAEA) bestond een brede consensus dat het nucleaire program ma van Irak voor de beëindiging van de inspecties in 1998 volledig was ontman teld. Gezien de stellige beweringen van de Amerikaanse regering omtrent het nucleaire gevaar dat Irak weer vormde, was de IAEA benieuwd wat nieuwe in specties zouden opleveren. De deskundigen van de IAEA meenden dat het onmogelijk was het nucleaire programma weer op te starten zonder omvangrijke sporen achter te laten. De inspecteurs van de IAEA bezochten ver volgens tientallen verdachte locaties en namen op zoek naar radioactief materi aal bodem- en watermonsters in heel Irak. Op 9 januari 2003 rapporteerde de IAEA dat er geen spoor van radioactivi teit was gevonden en dat er geen enkele reden was om te veronderstellen dat Irak was begonnen aan een nieuw nu- doek. Als meisjes op school geen hoofddoek meer mogen dragen en de ouders het hun dochters niet meer kunnen verplichten, leggen ze het doek vaker aan de kant. Voor fundamentalisten is het 'de sluier of de dood'. Nu went men aan het gebruik niet gesluierd te zijn." Hoer „In Frankrijk worden sommige meisjes door hun ouders ge dwongen een hoofddoek te dra gen. Anderen dragen een hoofd doek omdat ze druk uit de omge ving voelen, omdat ze als ze geen hoofddoek dragen ze door mannen worden behandeld als een hoer. En dan zijn er mosli ma's die zeggen uit vrije wil een hoofddoek te dragen, omdat het een deel van hun identiteit is. Een deel van deze groep doet dat omdat ze zich buitengeslo ten voelen in deze westerse sa menleving en zo tot een groep behoren. Een ander deel doet dit om zich af te zetten tegen de samenleving, bijvoorbeeld om dat ze zien dat hun ouders slecht worden behandeld en niet of slecht geïntegreerd zijn. Het is een vorm van pubergedrag. En ten derde: een heel klein deel doet dit omdat ze fundamentalis tisch zijn." Positief ..Op de eerste demonstratie in Parijs tegen het verbod waren ongeveer vijfduizend mensen. Op de tweede nog maar dui zend. Dat is een heel klein deel van de moslimgemeenschap in Frankrijk. De vrouwen met een hoofddoek zijn in de minder heid. Steeds meer vrouwen, Ma rokkaanse, Algerijnse, Afghaan se, doen de hoofddoek af. Nee, deze regel zal een positieve ont wikkeling teweeg brengen." GPD Weg met de sluier! Uitgeverij Contact, Amsterdam/Antwerpen 2004. IS BN 90 254 1818x, 71 pagina's, 4,95 euro. Jomanda had zich volgens de inspectie nooit voor arts mogen uitge ven. foto Carlo ter Ellen/GPD cleair programma. Aan het rapport werd nauwelijk aandacht besteed in de pers. Ondertussen zochten andere in specteurs, onder leiding van Hans Blix, naar de rest van de massavernietigings wapens. Hoewel de Amerikanen bij her haling hadden verklaard precies te we ten waar die wapens waren, waren ze niet bereid Blix te informeren over die locaties, hoewel die daar expliciet om had gevraagd. De werkelijkheid was dat de zogenaamd nauwkeurige infor matie over de massavernietigingswa pens bestond uit vage vermoedens. Op 5 februari 2003 hield Colin Powell, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, een toespraak in de Vei ligheidsraad over het gevaar dat Irak vormde. De wereld en vooral de Ameri kaanse pers was diep onder de indruk, maar op dat moment kon iedere aan dachtige krantenlezer al weten dat een groot deel van Powells informatie on juist was. Dat kon dus ook de Ameri kaanse regering weten. Die wilde dat echter niet weten, want die wilde oor log. De president is niet onjuist voorge licht door de inlichtingendiensten, de president en zijn getrouwen hebben met opzet de wereld vals voorgelicht. GPD De bouw heeft zijn lesje nog niet geleerd, ui 1 geldstromen tussen bouwbedrijven wij» 1 nog steeds op vergaande prijsafspraken. 1 Kennelijk is de sector niet onder de indruk vancj eerdere ophef over de oneerlijke prijsvorming 3 de grond- weg- en waterbouw. Als een parlema, taire enquête en een brede veroordeling door cj1 Tweede Kamer niet helpt, wat dan wel? De Kame steunde gisteren een actie Schone Lei, waarbij bo> I wers tot 1 mei de tijd krijgen om prijsmanipulaue te melden bij de Nederlandse MededingingsautoJÜ teit (NMa). Die zal hen dan op de vingers tikken. Dit middel past slecht bij de hardnekkige misstas-J den. Want de straffen die de NMa kan opleggen, staan in geen verhouding tot de behaalde voorde! 1 len. Dat schrikt dus niet af. Bovendien geeft e«i opschoonoperatie, waarbij de bouwbedrijven nq even met de billen bloot moeten maar er verderga nadig van afkomen, geen garantie dat de malafide aanbestedingspraktijken straks gewoon weer wor den opgepakt. Zolang de overheid niet echt door: bijt, zal de verleiding groot blijven de oude prakt. ken te hervatten. Met deze nieuwe bouwfraude laait de discussie op over wat wel en wat niet kan. Fractieleider Jan Ma- rijnissen van de Socialistische Partij ziet mede in deze zaak aanleiding voor een breed debat over de publieke moraal. Alsof die ineens aan restauraties toe is. Weliswaar gaf het WD-Kamerlid Hofstra deze week een staaltje onnozelheid weg met de mededeling dat hij altijd al van bouwfrau de heeft geweten, maar de prijsmanipulatie in en buiten de Kamer breed afgekeurd. Herhalin van de discussie is dus overbodig. De Kamer kan zich beter richten op het ver^ van de weerbaarheid van de overheid als opdracht gever. Met een beetje inzicht in de markt, en mei wat armslag om te zeggen 'als het te duur wordt bouwen we (nog) niet', moet het toch mogelijkziji in het bouwfront een wig te drijven. Zeker nu me de Europese aanbestedingsregels ook buitenland se partijen een rol kunnen spelen. Verder kan de overheid leren van de eerste reac ties uit het ook door de bouwers getroffen bedrijfs leven. Geconfronteerd met de vermoedelijke mal versaties kwam bijvoorbeeld Ikea gisteren met eet duidelijk antwoord. De Zweden kondigden juridi sche stappen aan. Verder zal het bedrijf heel selec tief zijn bij nieuwe opdrachten. Dat is de harde aanpak die de malafide bouwbedrijven verdienen. VULKAAN - Op Midden-Java is de Merapi-vulkaan gisteren tot uitbarsting gekomen. De eruptie heeft aan 25 mensen het leven gekost. 66 mensen raakten gewond en meer dan 2000 personen zijn geëvacu eerd. De vulkaan roert zich va ker, met een hoogtepunt in de cember 1930. Toen eiste een uitbarsting 1300 levens. VEILING - Een souverein zon der jaartal van de stad Kam pen heeft gisteren tijdens een veiling in Amsterdam 2150 gul den opgebracht. Tijdens de vei ling kwamen voornamelijk gouden munten uit de zeven provinciën onder de hamer. Een gouden tientje met Konin- gin Wilhelmina met 'hangi haar' bracht 150 gulden op. BEDRIJVIGHEID - Zeelaudi it heeft het vorig jaar op econo-éf misch gebied goed gedaan ai Dat blijkt onder meer uit dek-1 ge werkloosheidscijfers en de is groeiende activiteit in de bouw, waar het herstelwerk pi na de Februariramp invloed op heeft uitgeoefend. Ook war er veel vraag naar agrarische bi en industrieële producten uil de provincie. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@p2C.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand. 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vW het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BT» Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regekr voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel-(0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren 1 voorbehouden Uitgeverij Provinciole Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concanrD»»»^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeron over voor u relevanto dicnst«"_^ ducten van de titels en de werkmaatschappiion van Wegener ot door ons zorgvuldig f de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden t»l' zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4