De RA is op en top universiteit PZC I! Volop misverstanden rond komst van Roosevelt Academy naar Middelburg lezers schrijven te gast Bernhard Blindenkrant Kolonisten Waterschap WCT donderdag 19 februari 2004 De komst van de Roosevelt Aca demy naar Middelburg levert niet alleen maar enthousiaste reacties op. Een prestigeobject, wordt de universiteit ook wel ge noemd, veel te duur en boven dien worden bejaarden uit hun woningen gejaagd om plaats te maken voor studenten. Klopt die kritiek? In de meeste geval len gaat het om een misver stand, zo betoogt Hans Adriaan- sens, en hij gaat uitgebreid in op de tien in zijn ogen hardnekkig ste misverstanden. door Hans Adriaansens Opvallend rond de komst van de Roosevelt Academy is het teleurstellende aantal Zeeuwse aanmeldingen. De be langrijkste oorzaak zal wel zijn dat jongeren rond hun achttien de nu eenmaal weg willen uit Zeeland. Het Randstad-avon tuur lokt en ik hen de laatste die hen dat kwalijk mag nemen. Maar dat laat onverlet dat de Roosevelt Academy iets beters en avontuurlijkers te bieden heeft dan de traditionele univer siteiten. Daarom zou het jammer zijn als de keuze om niet naar de RA te gaan voortkomt uit een misver stand. En misverstanden over de RA zijn er genoeg. Zelf heb ik er in de afgelopen tijd tien verzameld die een reactie waard zijn. Stuk voor stuk zijn ze te lezen, te horen of te zien ge weest, in de krant, op de radio of op de televisie. Sommige zijn een eigen leven gaan leiden en staan ogenschijnlijk 'als een paal boven water'. Tijd dus voor een reactie 1. RA is elitair en vooral duur Dit is een heel vreemd misver stand, want er bestaat in Neder land geen goedkopere manier om buitenshuis te studeren dan op de RA. Op de eerste plaats is het collegegeld precies even hoog als op andere Nederlandse universiteiten. Daarnaast is ook de gegarandeerde kamer on getwijfeld goedkoper dan in de Randstad. Het verschil be draagt gemiddeld zo'n 100 euro per maand. Voor de studiefinanciering gel den precies dezelfde regelingen als voor andere universitaire op leidingen. En tenslotte is de RA - met het Utrechtse University College - de enige universiteit die studenten financiële hulp biedt als ze om welke reden dan ook niet met, de studiefinancie ring uitkomen of geen studiefi nanciering hebben (bijvoor beeld studenten uit Centraal en Oost-Europa, uit Afrika, en in een enkel geval ook Neder landse studenten). Dat neemt niet weg dat stude ren niet goedkoop is en dat het in de toekojnst waarschijnlijk alleen maar duurder zal \v«v den. Juist daarom is het zaak om de door de overheid en de (ouders van) studenten geïnves teerde middelen zo goed moge lijk te benutten. Daar hoort bij voorbeeld geen studievertra ging bij. Studenten aan de RA zijn daarom in drie jaar klaar en doen er geen jaar (of jaren) langer over. Ook dat scheelt een hoop geld. 2. RA is voor bollebozen Weer zo'n misverstand! De RA is er voor studenten die nieuws gierig zijn, ambitieus en so ciaal. Soms zijn dal bollebozen, maar meestal niet Zoals elke universiteit is de RA er voor stu denten die het VWO hebben af gerond of een HBO-propedeuse hebben behaald. Op het mo ment dat leerlingen met dat di ploma naar de universiteit wil len, zijn ze meestal vastbesloten om er iets van te maken. Helaas lukt dat vaak niet, om dat de grootschaligheid en ano nimiteit van de universiteit die motivatie in een paar weken om zeep helpen. De RA is nu juist opgericht om die motivatie bij studenten (en docenten!) op peil te houden. Vandaar de kleine schaal en de intensieve betrok kenheid van studenten en docen ten op elkaar. De resultaten ko men dan haast vanzelf. 3. RA kost gemeente en provin cie te veel geld De RA kost de gemeente en de provincie inderdaad geld. Maar te veel? Juist omdat gemeente en provincie zo'n goed cultureel klimaat hebben gerealiseerd, kon de Roosevelt Academy in Middelburg gevestigd worden. In de meeste andere niet-univer- sitaire steden was dat niet moge lijk geweest. De aanwezigheid van een uitstekende Zeeuwse Bi bliotheek. een prachtig labora torium op de HZ in Vlissingen, het Zeeuws Archief, het Zeeuws Museum, de Vleeshal, de Mu ziekschool, een bloeiend mu Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react* tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdl de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden ol redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd °t' De Roosevelt Academy komt in het Middelburgse stadhuis. ziekleven, een Nazomerfestival, een Filmfestival, etc. heeft er voor gezorgd dat heel veel kos ten niet meer hoefden te wor den gemaakt. Het heeft er ook voor gezorgd dat reeds gemaakte kosten en in vesteringen beter konden rende ren. Ook is het goed om er op te wijzen dat elke andere bezet ting van het Stadhuis duurder zou zijn uitgevallen: de meeste (onderhouds-, verbouwings- en renovatie-)kosten hadden name lijk sowieso moeten worden ge maakt en in bijna elk ander see- nario had de gemeente de nieu we bewoners van het Stadhuis moeten subsidiëren. In het ge val van de RA hoeft dat niet; die kan straks zijn eigen broek ophouden. Daarom vonden gemeente en provincie twee jaar geleden dat de komst van een Roosevelt Aca demy die prijs waard was. Het zou overigens een misverstand zijn om te menen dat de RA steeds om méér geld heeft ge vraagd: de RA heeft er juist in moeten toestemmen meer zelf bij te dragen. 4. RA heeft bewoners uit het Ba- gijnhof gejaagd De Bagijnhof-affaire heeft de RA weliswaar veel naamsbe kendheid bezorgd, maar is tege lijkertijd voor bewoners én de RA een nare aangelegenheid ge weest. Het verhaal gaat als volgt. Met de gemeente was overeengekomen dat de RA een residentieel college zou worden. Dat wil zeggen: studenten zou den in de binnenstad moeten wonen. Dat was onderdeel van het concept en in Utrecht was bewezen dat dat concept tot prachtige studieresulaten leidt. En goede studieresultaten zijn nodig omdat daar de overheids- bekostiging van afhankelijk is. Vandaar dat werd afgesproken dat in de vier jaren tussen sep tember 2004 en september 2008 ongeveer 600 woonunits be schikbaar zouden komen In dat kader bereikte ons de vraag of de RA geïnteresseerd zou zijn in het prachtige, maar sterk verwaarloosde complex op en rond het Bagijnhof als lo catie voor studentenhuisves ting. Volgens gemeente en wo ningcorporatie was dat de enige mogelijkheid om dat complex van de ondergang te redden. Door het Bagijnhof om te bou wen tot studentenhuisvesting zouden immers de renovatiekos- ten van dit architectonische hoogstandje kunnen worden op gebracht. De RA heeft daarmee ingestemd, niet wetend wat voor commotie daarover zou ontstaan. Toen bleek dat een aantal bewoners daar voor geen goud wilde vertrekken, hebben we erop aangedrongen dat ieder een die niet weg wilde daar zou kunnen blijven, zolang er ten minste 150-160 units in de bin nenstad beschikbaar zouden ko men. Gelukkig hebben gemeente en woningcorporatie voor adequa te - en in de meeste gevallen be tere - vervangende woonruimte gezorgd. Uiteindelijk blijkt het merendeel van de bewoners daarmee tevreden te zijn, maar blijft staan dat deze eerste ken nismaking van de bewoners van de stad met de RA een verkeer de toon heeft gezet en de gemak kelijke indruk heeft gewekt dat de RA-studenten mensen uit hun huizen jagen. 5. RA gaat ouderen uit hun be jaardenhuizen verjagen Toch is het beeld dat 'elitaire studentjes' Middelburgers uit hun huizen jagen tamelijk hard nekkig. Dat blijkt wel uit het ge rucht dat de RA-studenten nu ook de bejaarden uit hun hui zen verdrijven. Gelukkig gaf de wethouder in de raadsvergade ring van 4 februari het juiste en verlossende antwoord: het is niet de RA die bejaarden uit hun huizen jaagt. Middelburg wil investeren in de verbetering van de woon- en leefomstandig heden van ouderen. Daartoe zijn enkele jaren geleden afspra ken gemaakt. De instellingen hanteren nieuwe zorgconcepten en willen bejaardenhuizen ver vangen door kleine woon- en zorgeenheden. De gemeente heeft aangegeven dat sloop van bejaardenhuizen zou neerkomen op kapitaalver nietiging. Voor ouderen mogen die gebouwen dan niet meer zo geschikt zijn, voor studenten zijn ze dat zeker wel. De komst 'van studenten naar de binnen stad zou dat probleem van mo gelijke kapitaalvernietiging kunnen oplossen. 6. RA kan geen goede docenten vinden Een ander misverstand betrof de opvatting dat de RA uiter aard geen goede docenten zou kunnen vinden. Want wie haalt het nu in zijn hoofd om een goe de positie elders in te ruilen voor een baantje in Middel burg? Ik heb mij altijd al ver baasd over dit Calimero-den- ken, want in heel Nederland be staat geen mooiere stad dan Middelburg en qua leefklimaat winnen Middelburg en Walche ren het van alles en iedereen. Logisch dan ook dat al na de eerste berichten over de oprich ting van de RA de 'open' sollici taties binnenstroomden. Veel collega-hoogleraren uit het land, maar ook docenten en hoogleraren uit het buitenland bleken geïnteresseerd in een ver huizing naar Middelburg. Eigen lijk konden we met die belang stelling alleen al een hoogwaar dig docentencorps vullen. Topn we afgelopen december een per soneelsadvertentie in de krant plaatsten (dat moest nu een maal) kwamen er nog eens 600 sollicitaties uit de hele wereld binnen. Inmiddels is het docen tencorps, de 'faculty', rond en ik durf hier wel vast te stellen dat ook de beste universiteiten jaloers zouden zijn op de kwali teit alsmede de internationale samenstelling van de RA-facul- ty- 7. RA kan geen goede studenten vinden Van dezelfde orde is de ver wachting dat studenten niet naar Middelburg zouden willen komen. Middelburg is juist een prachtige studentenstad, waar studenten nu eens niet naar een Uithof, een Plaspoelpolder, een Watergraafsmeer of een ander industrieterrein worden verban nen maar midden in de stad wo nen en werken. Toch is het be grijpelijk dat aspirant-studen ten moeten wennen aan de ge dachte dat je ook in Middelburg universitair kunt studeren. Daar is uiteraard vanaf het be gin rekening mee gehouden en iedereen heeft zich gerealiseerd dat het een heel karwei zal zijn om al in het eerste jaar het be grote aantal van ongeveer 180 studenten te halen (dat is het aantal beschikbare kamers). Ook in Utrecht was dat zes jaar geleden niet eenvoudig en zijn we met 145 eerstejaars en 25 tweedejaars begonnen In de jaren daarna is dat steeds eenvoudiger geworden en in het lopende jaar liggen de - gekwali ficeerde - aanmeldingen voor het Utrechtse University Colle ge twee keer zo hoog als kan worden opgenomen. Uiteinde lijk zal dat wellicht ook voor Middelburg gaan géiden, maar zover is het nog niet. Wat wij nu zien, is dat de gekwalificeer de aanmeldingen zich ongeveer in het tempo ontwikkelen als was aangenomen. Alleen de Zeeuwse aanmeldingen blijven achter bij de toch al gematigde verwachtingen. De belangstelling uit de rest van het land loopt volgens ver wachting en het quotum buiten landers (1/3 van de totale in stroom) zal geen probleem ople veren. De kunst is natuurlijk om precies die studenten te vin den die kunnen bijdragen aan de bloei van de Roosevelt Aca demy. Dat wil zeggen: actieve studenten die niet alleen hun studie serieus nemen, maar ook willen bijdragen aan een leven dige academische gemeenschap. 8. RA is een prestigeproject en draagt niet bij aan het hoger on derwijs De RA is géén prestigeproject. Het is de poging om het univer sitaire undergraduate onder wijs te fatsoeneren. Er is name lijk geen enkele reden om te be rusten in de omstandigheid dat een haast verwaarloosbaar per centage de eindstreep binnen de gestelde tijd haalt en dat zelfs na anderhalf keer de formele studieduur nog steeds maar de helft die eindstreep heeft be reikt Dat is zonde van de tijd en het geld. Daarvoor ligt de schuld zeker niet alleen bij de studenten zelf. De organisatie van de universi teit is daar de hoofdschuldige van. Op University College Utrecht hebben we bewezen dat het voor hetzelfde geld ook an ders en beter kan In zes jaar tijd is dat 'college' uitgegroeid tot het beste wat er op undergra duate niveau in Nederland (en sommigen zeggen: ook op het vasteland van Europa) te krij gen is. Het zal zeker nog een jaar of zes duren voordat de RA datzelfde niveau heeft bereikt Hans Adriaansens foto Lex de Meester foto Mechteld Jansen Ook Keulen en Aken zijn niet op dezelfde dag gebouwd. Maar gegeven de inzet van vele be trokkenen, de gemeente, de pro vincie, het departement, het plaatselijke bedrijfsleven, en ge geven de mogelijkheden en faci liteiten die Middelburg en Zee land te bieden hebben, moet dat wel onze ambitie zijn. 9. RA is geen echte universiteit Eigenlijk is dit nog wel het vreemdste misverstand. De RA is op en top universiteit, het is namelijk het internationale ho nors program van de Universi teit Utrecht. Dit betekent dat het meer eisen stelt aan studen ten en docenten dan de normale universitaire programma's. Bovendien is de RA ingericht volgens het model dat ook de beste universiteiten in de we reld hanteren: niet studierich- tingsgewijs, maar als een libe ral arts sciences programma, waarin studenten zelf, binnen helder omschreven regels hun ei gen wetenschappelijk program ma kunnen bouwen. Dat biedt het voordeel dat aspirant-stu denten op 17-jarige leeftijd de verschillende kanten van hun ta lent kunnen ontwikkelen en geen keuze voor één studierich ting hoeven te maken. Bovendien is er het wetenschap pelijke voordeel dat iemand die zich bij voorbeeld specialiseert in de psychologie ook iets weet van voor een psycholoog belang rijke disciplines zoals sociolo gie, biologie, neuro-weten schap en antropologie. 10. De opleiding aan de RA is zo breed dat je er niks mee kunt De opleiding aan de RA is zo breed of zo smal als een student die zelf wil maken. In alle geval len gaat het om een academisch verantwoord pakket aan cursus sen dat de student in staat stelt om in korte tijd elk universitair doctoraal (of master's) te beha len. Voor sommige masterpro- gramma's in binnen- of buiten land duurt dat nog één jaar. voor andere twee en in slechts enkele gevallen drie jaar of vier jaar (medicijnen). Na de RA kun je dus in korte tijd dokter worden, advocaat, dominee, zakenman, ingenieur, onderzoeker, muziekdocent en wat al niet. Alleen al het feit dat de afgestudeerden van RA's zusterschool, het University Col lege, de meest gevraagde kandi daten zijn voor de graduate pro gramma's van 's werelds topuni versiteiten (law schools, medi cal schools, research schools etc.), onderstreept het gelijk van die opzet. En ja, die graduate program ma's zelf worden (voorlopig?) niet in Middelburg verzorgd. La ten we eerst maar eens het un dergraduate onderwijs van de universiteit fatsoeneren en er voor zorgen dat de Roosevelt Academy in de komende vijf tot zes jaar uitgroeit tot een van de twee beste bachelor-instituten van de Nederlandse universi teit. Als dat lukt, dan hebben ze ker de studenten die tot de eer ste lichting hebben behoord na tuurlijk overal een streepje voor. Prof. dr. J.P.M. Adriaansens is initiatiefnemer en decaan van de Roosevelt Academy Hij kon zich niet verdedigen, hoewel duizenden het voor hem opnamen. Minder, maar mis schien wel duizend Nederlan ders die net als ik hun militaire dienstplicht vervulden en ver der ook veertig jaar of meer in Nederland werkten en belastin gen betaalden kunnen vaak min der of helemaal niet hun eigen rechten verdedigen. Echter nooit recht zullen worden ge daan omdat ze van hun vrije me ningsuiting gebruik maakten die niet vrij bleek te zijn omdat de sympathisanten van Bern hard van Lippe dat niet welge vallig was en is. Hij kreeg 1936/1937 de antisocialistische regering zo ver hem f 200.000 per jaar te geven. Daar moesten toen ca. 250 landarbeiders hun gezin een jaar van onderhouden. Bij zijn huwelijk stonden in Ne derland zijn SS-vrienden met hun rechterarm omhoog en werd het Horst-Wessellied ge speeld. Bernhard wachtte tot zijn biograaf dood was om te zeggen dat hij de geautoriseerde tekst niet heeft gelezen. Na Sef- ton Delmers dood zegt hij dat wat in "De Duitsers en ik" staat niet waar is. Laatst zei hij in Afrika tegen Felderhof dat zijn broer Aschwin, ook dood, een fa natieke nazi was. Jaren na Klin- kenbergs dood zegt hij dat hij zich niet door Van Agt had moe ten laten overhalen niet te proce deren. Toen ik, jaren tachtig, in de PZC over Bernhard wilde schrijven werd dat geweigerd. De laatste jaren veel minder. We gaan vooruit. Ons kan niet worden verweten dat wij ge wacht hebben tot zijn dood. Zijn anti-socialistische sympa thisanten zullen op wraak be lust blijven. Wij weten het Arie Bilius Veers e weg 101 Veere Al 30 jaar geeft de stichting Ge sproken Weekblad Ons Zeeland een krant met Zeeuws nieuws uit voor iedereen dje geen ge drukte krant kan lezen (PZC 16-2). Medewerkers van Radio Walcheren zorgen wekelijks voor de tekst en de opname van deze krant en vullen tevens de bijlage met achtergrondinforma tie over grote en kleine Zeeuwse zaken. De moederband wordt in Grave door de federatie van Ne derlandse blindenbibliotheken (fnb) gekopieerd en verzonden naar de abonnees. Tot 1 jan. kwam de krant op cassette in de bus. Na die datum verschijnen alle gesproken boeken, tijd schriften en kranten op cd-rom, alleen afspeelbaar op een Daisy-speler (verkrijgbaar via de zorgverzekeraar). Die over stap, een gigantische operatie, zorgt aanvankelijk voor veel pro blemen De eerste weken is er veel misgegaan. Bijzonder frus trerend voor iedereen. De abon nees bleven met alleen versto ken van het Zeeuwse nieuws, ze misten ook de berichten uit de organisaties van blinden en slechtzienden. Inmiddels lijken de meeste kinderziektes onder de knie. De krant op cd-rom is er kwalitatief duidelijk op voor uitgegaan. Er is echter nog een groot probleem. Een van de ty pen Daisy-spelers (er is een keu ze uit 6 stuks) blijkt niet te wer ken. Natuurlijk een zeer verve lende zaak. Die abonnees kun nen de krant dus nog steeds niet lezen en moeten wachten op de levering van een andere Daisy. Wij hopen ook deze lezers zeer spoedig via de nieuwe schijf te kunnen bereiken en alle ellende achter ons te laten. Ineke Timmerman, hoofd afdeling gesproken weekblad Radio Walcheren Westmede 67 Middelburg Kolonisten voelen zich verne derd, want hun nederzettingen op de Gazastrook worden wel licht ontruimd. 'Joden uit hun huizen Verdrijven, dat doe je eenvoudigweg niet'. (PZC 11 fe bruari). Nee, dat is daar niet gangbaar. Wat wel gangbaar was en is, is het ontruimen van Palestijnse dorpen en huizen, en daarvan getuigen de talloze vluchtelingen. Want van een net te vergoeding, zoals de kolonis ten die wel krijgen, is bij ontrui mingen van Palestijnen geen sprake. Zij krijgen geen geld om ergens anders een nieuw leven op te bouwen. Hypocriet en erg selectief dus, die verontwaardi ging. Achtduizend kolonisten op één derde van de Ga zastrook, anderhalf miljoen Pa lestijnen op de rest van dit bez«. te gebied, mooie huizen aan 4 ene kant van het prikkeldraad en schrijnende armoede aar, 4 andere kant, ja. dan kun je >04 maar beter wegwezen. Al is j keerzijde van dit ontniirmW plan dat er extra nederzetting komen op de Westelijke Jordan, oever, dus dan wordt er van raëlische kant zoals te doer. K- bruikelijk weer weinig opgetf. ferd. Pijnlijk voordeconsuinen- ten van biologische product om het voor insiders bekende merk Cannel-bio-top op de foto te zien. Die avocado's en andat mediterrane lekkernijen sna ken dan toch niet zo goed rater. Gerda Spaandtr Capellevegf Kruimngn 'De Zeeuwse burger krijgt een steeds hogere rekening gepresen teerd voor het .schoonmaken en -houden van het oppervlaktewa teraldus dijkgraaf W. Gosse- laar van het waterschap Zeeuw- se Eilanden (PZC 13-2). De ver vuiling van het water wordt met name veroorzaakt door de scheepvaart, de landbouw, de re creatievaart en de bouw De land- en tuinbouw blijken de grootste boosdoeners (vervui lers) te zijn. Ik. als inwoner van Zeeland, vaar niet, boer niet, re- creëer niet op het water en ik bouw niets. Ook profiteer ik niet als derde van deze vervui lers. Is het met de Rijksoverheid die ons probeert wijs te maken dat een beter milieu bij onszelf begint? Daarnaast liegt zij ook nog met haar slogan 'de vervui ler betaalt' Als de rekening nu eens gewoon gedeponeerd wordt bij de echte vervuilers? Bespaart de Zeeuwse burger een hoop geld en werkt de rechtvaar-' digheid in de hand. Zou de heer Gosselaar hier over nagedacht hebben? Gelet op zijn uitspraak dat de burger moet betalen, blijkbaar niet. Hij legt de reke ning neer daar waar ze niet thuishoort. Een van de taken van het waterschap is om er voor te zorgen dat wij droge voe ten houden. Wat echter vergeten wordt is dat de stijgende ta rieven van het waterschap ertoe leidt dat hierdoor de kosten voor veel Zeeuwen tot aan de fi nanciële lippen zijn gestegen. Waar blijven de reacties van de door ons gekozen vertegenwoor digers in het bestuur van het wa terschap. Kopje onder gegaan? Ik vraag me af: 'Hebben normen nog waarden?' Jan Gisolf Stationstraat 5 Oudelande De verlosser Ten Thij geeft de weg gewezen, maar de coalitie heeft nog steeds de juiste route planner niet geïnstalleerd (PZC 11-2). Een aantal Statenleden, zit nog steeds "ingeblikt" te kij ken tegen de letters WCT (Weg gegooide Centen Terminal). Het wordt tijd dat de containerdeu ren eens opengaan zodat ze ein delijk eens het licht zien. Ma begint in ieder geval alweer me: een valse start.VolgensdeHab- tat en vogelrichtlijnen dier." éérst de economische noodzaak te worden aangetoond. En al leen bij het niet aanwezig zijs van andere alternatieven kan de lidstaat in een dergelijk be schermd gebied onder bepaalds omstandigheden overgaan ontwikkeling van activiteiten in dat gebied, (mits passende com pensatie etc.) Aangezien het f«t dat de laatste twee jaar record winsten zijn geboekt m Zeeuwse havens, ondanks economisch slechte situatie 'J- het zicht op een komend nij pend gebrek aan arbeidsplaat sen (Etimrapport), is die nood zaak duidelijk niet aantocn- baar.Om dit, zoals men nu n door externe bureaus te latente rekenen dat het wel noodzak* lijk is. kan wel eens uitermate noodlottig uitpakken.Hoe n» het kan gaan leren ons demise# culaties betreffende de Betuwe lijn en de miskleun in overtref fende trap ten aanzien van de ge luidsemissies bij de nieuwe start baan van Schiphol. Schrijnend daarbij is, dat er partijen bij zijn die zogenaamd prat gaan op "goed rentmeesterschap W hardst schreeuwen om deze voor de natuur zo noodlottige; ontwikkeling te doen plaatsvin den. Hopelijk zijn er nog *er-j standige Zeeuwen die onze pn> vincie voor een dergelijke mis kleun behoeden. F.A.D. van Nieulandf ScheldepoortstnatV Nieuw en Sint-Joosmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 48